VOOR DE FORENSEN. EEN BOYCOT VAN DUITSCHLAND. LAAT UW COSTUUM J. LOTTCERINC HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1932 Men onderschatte de heteekenis niet. Reeds eenmaal is door den Nederlandschen Zuivelbond, thans lid van 't Comité van Eco nomisch Verweer uit de land- en tuinbouw organisaties in ons land, gedreigd met een boycot-actie tegen Duitschiand. Het ging toen om onzen uitvoer van boter. Bij die gelegen heid is ook uit industrieele kringen sympathie voor deze beweging getoond. Iets daadwerke lijks geschiedde nog niet. De toestanden zijn inmiddels hoe langer hoe meer verergerd. Het buitenland is er blijkbaar op uit onzen uit voer zooveel mogelijk moeilijkheden in den weg ie leggen. In de kort geleden uitgespro ken Troonrede werd over ,.dc goede verstand houding" met de omliggende staten dan ook niet gesproken. Volkomen begrijpelijk. De Langendijker Groentcncentrale, een der belangrijkste organisaties van tuinders, heeft thans het initiatief genomen tot een alge- meenen boycot van Duitsche industrie-pro ducten. Men onderschatte een dergelijk ini tiatief vooral niet Bij deze' centrale zijn een veertiental vereenigingen aangesloten, welker leden ln 1928 en 1929 nog een omzet maakten van circa 4 millioen gulden. Zij vormt weder een onderdeel van het bekende Centraal Bu reau der Tuinbouwveilingen in Nederland, bij welk instituut vrijwel alle veilingen van groen ten, fruit en vroege aardappelen zijn aange sloten, en welk Bureau circa 59.000 leden lelt, verd-old over 144 vellingen. De Langendijker Centrale heeft thans haar moederorganisatie van het genomen initiatief in kennis gesteld. Wat zal het resultaat zijn? Het is zonder meer nog niet te zeggen. Maar één ding is zeker: ook in de hoofdorganisatie leeft een geest van verzet. In hoofdzaak is deze gericht tegen Duitschiand. Wij zijn Duitsch- land's beste klant. Dat moet men niet uit het oog verliezen. In normale jaren betrokken onze Oostelijke buren van ons voor 50 mil lioen gulden aan tuinbouwproducten. Maar dit bedrag staat in geen enkele verhouding tot wat ons land van Duitschiand betrekt. Vandaar dan ook, dat de Langendijker Cen trale haar actie op een breed terrein wil ont plooien. Vooral op het gebied der industrieele producten. Zij begrijpt, dat daar het kwets bare punt voor Duitschiand is gelegen en zij hoopt natuurlijk, dat de „hooge" kaarten, waarover de Duitsche agrariërs thans nog de beschikking hebben uit hun handen gehaaid kunnen worden en geheel of ten deele zullen overgaan in die der industrieelen. De Duitsche industrie zal dus getroffen moeten worden om zoodoende de Nederlandsche land- en tuin bouw te helpen bij het bedingen van minder destructief werkende Invoerbelemmeringen. Reeds thans wil het Langendijker complex de acie ontketenen. Zulks aangezien binnenkort de onderhandelingen geopend moeten worden over het op 31 December a.s. afloopende douane- en credletverdrag met Duitschiand. Ten onrechte vindt men hier en daar mede gedeeld, dat het hier het handelsverdrag met Duitschiand zou betreffen, doch dat is niet juist. Onder meergenoemde tuinders bestaat de vrees, dat de vernieuwing van dit verdrag tegelijkertijd zal beteeke'nen: verslechtering van de positie voor de Nederlandsche expor teurs. Maar aldaar zegt men: de maat is vol. De invloed der Duitsche invoerrechten, con- tingenteer ingsmaatregelendeviezenpolitiek en alles wat daarmede identiek te stellen Is, ruïneert het bestaan van den Nederlandschen Tuinbouw. Wij moeten ons te weer stellen. Daarvoor zijn twee dingen noodzakelijk In de eerste plaats zal het Centraal Bureau der Vei lingen in Nederland zich moeten uitspreken vóór of tegen dezen boycot. Aangenomen dat dit lichaam zich er mede kan vereenige'n, dan zal het ongetwi|feld geen zelfstandige actie gaan voeren en kunnen voeren, omdat het zich als lid van het in den aanhef genoemde co mité van Economisch Verweer, feitelijk ver- olicht acht daar deze geheele materie ter sprake te brengen. Eerst dan is overleg ge- wenscht met de industrieele organisatie.? in ons land Want ook deze kunnen niet onver schillig staan tegenover de mogelijke gevolgen van een dergelijk ingrijpend plan. MOLLERUS. GENERAAL SNIJDERS TACHTIG JAAR ZIJN MEEMNG OVER DIENSTPLICHT EN ONTWAPENING. AFKEERIG VAN POLITIEK. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met generaal C. J. Snijders, die heden gijn tachtigsten ver jaardag viert. In 1914, toen de wereldoorlog uitbrak, was luitenant-kolonel Snijders chef van den Ge- neralen Staf. Op 31 Juli van dat jaar werd hij benoemd tot opperbevelhebber van land- en zeemacht, de eerste maal, dat het opperbevel over beide strijdmachten in één hand werd gelegd. Op 9 Augustus d.a.v. kreeg hij den rang van generaal. ..De moeilijkste en spannendste tijd van mijn leven" -vertelde de oud-opperbevelheb ber. „Ons doel was niet om oorlog te voeren, doch om er buiten te blijven. Daartoe moesten wij doen blijken dat wij ons niet zonder verzet zouden laten meesleepen. Juist omdat de par tijen dit begrepen, hebben zij ons met rust gelaten. Dit belang zou vervallen zijn. zoodra wij weerloos waren geweest. De meest ge- reede partij had ons land dan bezet. Men zegt wel eens, dat Duitschiand belang had bij onze onzijdigheid, vanwege de proviandeering; doch ons aandeel hierin zou tengevolge van de controle en rantsoeneering door de En tente zeer gering zijn geweest en het belang hiervan was zeker kleiner dan het strategisch voordeel, dat elke partij had kunnen trekken uit de bezetting van ons land". „Of ik wel eens naar krijg heb verlangd? Neen. ik heb de omstandigheden gezegend, dat wij er buiten zijn gebleven Wij hadden er niets bij gewonnen. Op den duur zouden wij tegen een aanval niet bestand zijn geweest. Onze weermacht kan slechts preventief wer ken. Doch dit, is dan ook alleszins voldoende". Verder sprekende over het karakter van onze weermacht, verklaarde generaal Snij ders: „Loting ls een noodlottige instelling. Zij legt den last van de weerbaarheid op een zeer be perkt deel van de manlijke bevolking. Nau welijks een derde deel van onze jongens wordt onder de wapenen geroepen en de rest gaat totaal vrij uit, hetgeen een groote onbillijk heid is. Het maakt bovendien, dat velen den dienstplicht als een gehate instelling beschou wen. Algemeene dienstplicht zou een oplossing zijn, maar dit is niet te betalen. Er zouden dan jaarlijks 65.000 in plaats van 20,000 man moeten opkomen. En de diensttijd is nu al zoo kort. dat van verdere verkorting geen sprake kan zijn. Ik zou wenschen: algemeene weerpdlcht. Da, wil zeggen, dat iedere Nederlander, man of vrouw, verplicht is mee te werken aan onze' weerbaarheid. Is deze algemeene weerplicht Ingevoerd, dan is beperkte dienstplicht geen onbillijkheid meer. In deze voege: de land- en zeemacht zij van zoodanige sterkte als voor onze nationale veiligheid noodzakelijk moet worden geacht. De in te lijven personen wor den bij selectie aangewezen. Voor officieren en onderofficieren selectie uit een oogpnnt van besehaving.opvoeding en moreel overwicht Voor de overigen selectie uit een gezondheids- oogpunt en vakkennis. Dus die 20 000 jonge dienstplichtigen blijven, maar ik laat de keuze niet aan het stomme lot over. Van de overige wecrplichtigen worden de nood!gen bij selectie aangewezen om in tijd van oorlog dienst te doen bij de economische weerbaarheid, proviandecring. Roode Kruis, yervaardiging van oorlogsmateriaal e.d. Zij moeten in tijd van vrede voor dezen burger lijken dienstplicht worden opgeleid, zoowel mannen als vrouwen. De rest van de 65.000 wordt onderworpen aan weerbelasting, welke bijvoorbeeld tot uitkeering kan dienen aan de gezinnen van hen. die onder dienst zijn". Generaal Snijders meender verder dat deze dienstplicht niet moet gelden voor getrouwde vrouwen. Hij is vóór algemeene, doch tegen eenzijdig ontwapening. Sprekende over de politiek zelde generaal Snijders: ..Ik ben heelemaal niet voor politiek ge schikt. Ik ben er één keer in verzeild geraakt, tegen mijn bedoeling ln. In 1929 heb ik met- Prof. Van Embden een openbaar debat gehad in Den Haag over „Ontwapening". Inplaats van ook mij rustig aan te hooren, heeft een deel der vergadering zich tijdens mijn rede dom en onbehoorlijk gedragen. Iemand, die een ander niet wil hooren, moet m.l. niet ko men of weggaan. Ik heb het geval later humo ristisch opgevat; ik ben tamelijk doof, dus van al de uitroepen, die voor mij bestemd waren, heb ik niets gehoord en ik ben weggegaan. Voor verpolitieking van het onderwerp voelde ik niets; maar voor politieke menschen moet een dergelijke vergadering wel een kluifje zijn geweest. Want de voorzitter verklaarde in zijn sluitingswoord, dat men met voldoening op de vergadering kon terugzien. Een mooie vol doening, als je niet hebt kunnen of willen zorgen, dat de tegenstander in staat werd ge steld om behoorlijk zijn argumenten te berde te brengen. De afkeer van de politiek neemt niet weg. dat ik voor politieke menschen op zichzelf eerbied kan hebben. Een man als Troelstra. die ridderlijk voor zijn overtuiging uitkwam, heeft altijd mijn achting gehad. Ook als hoofd redacteur van „Het Volk" heeft hij een waar dige bestrijding gevoerd, in tegenstelling met andere couranten, die hun kracht in bewuste leugens zochten. Maar gelukkig, ik heb niet vaak te klagen gehad over ergerlijke bejegeningen. Niemand ontkomt hieraan en als men het besef heeft naar beste weten het gemeene best gediend te hebben, dan vergeet men de onaangename zijden". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. geregeld persen, 'smorgens afgehaald, 's avonds bezorgd. PRIJS ƒ1,— VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 NIEUWS OVER DE INDISCHE LEENING IN DRIE GEDEELTEN GESPLITST. Naar het Handelsblad van bevoegde zijde vernam is 't contract van de nieuwe Idische leening thans geteekend. De voorwaarden zijn rentevoet 5 pet., koers van uitgifte 97 1/2, Het bedrag der leening zal f 106 mill, bedragen. De verklaring, dat het een gebroken bedrag is, moet naar men mededeelde, hierin zijn gelegen, dat krachtens een oude leeningswet dit bedrag nog kon worden uitgegeven. Daarmede is het restant van het bij de wet geautoriseerde bedrag verbruikt. Genoemd bedrag zal echter niet geheel aan de markt worden gebracht. De leening zal in drie ge deelten worden gesplitst, nl. een reeds ge plaatst bedrag, een bedrag waarvan de plaat sing is verzekerd en een gedeelte, dat aan de markt zal worden gebracht. Dit laatste ge deelte nu zal grooter of kleiner kunnen uit vallen naarmate de markt zich laat aan zien. Er zal slechts een betrekkelijk gedeel te bij openbare emissie aan de markt wor den gebracht. Het prospectus zal 3 October verschijnen en de uitgifte zal op 12 October plaats hebben. STADSNIEUWS ARR. RECHTBANK. DE DOODELIJKE AANRIJDING IN DE PAUL KRUGERSTRAAT. OFFICIER VRAAGT VRIJSPRAAK. Od 4 April van dit jaar des morgens te half twaalf liepen op het trottoir van de Paul Kru- gerstraat'drie meisjes, toen een vrachtauto met aardappelen geladen 't trotoir opreed en een der meisjes, 't 7-jarig dochtertje der fam. Dijkman uit de Pres. Steynstraat raakte, ten gevolge waarvan ze bijna onmiddellijk over leed. De feiten droegen zich als volgt toe. Een Ford-vrachtauto van een Haarlemsch groen tehandelaar reed in de Paul Krugerstraat in de richting van den Schoterweg. Een eindje vóór de Gen. de la Reystraat stond rechts van den weg een auto. Op het oogenblik, dat de Ford deze auto passeerde, bevond zich tus- schen beiden in een wielrijder, waaTdoor de groentehandelaar links van den weg moest rijden. Toen hij de Gen. de Ia Reystraat na derde, reed hij dus nog eenigszins links. En juist toen kwam uit die straat een luxe wa gen, die onmiddellijk stopte. De Ford schoof met zijn linkervoorwiel langs den bumper, reed het trottoir op, overreed het kind, en kwam even verder op straat tot staan. De chauffeur van den vrachtwagen stond nu jegens zeer roekeloos en onvoorzichtig rij den, waardoor hij een doodelijke aanrijding veroorzaakt had. Er waren 8 getuigen door den Officier en 2 a décharge' gedagvaard. Een deskundige, een Amsterdamsch inge nieur, verkeersspecialiteit, had den wagen on derzocht en remproeven genomen. De hand rem op dit model Ford dient slechts om den wagen vast te zetten, en remt dan ook niet. De voetrem was niet geheel in orde. Met een belasting van 875 K G. liep de wagen, geremd bij een snelheid van 20 K.M., 7 1/29 M. door, terwijl de normale remafstand 6 M. bedraagt. Verdachte zegt 4 weken voor het ongeval de remmen te hebben laten bijstellen, omdat ze slap waren. Hij heeft niet gemerkt, dat ze weer slecht waren geworden. President: U moet een wagen hebben, die bij voorkomende gelegenheden onmiddellijk kan stoppen. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de luxe-auto noch de vrachtauto hard gereden hadden, ongeveer 20 K.M. Beide chauffeurs hebben signalen gegeven. De bumper van de luxe-auto was ter terechtzitting aanwezig. Ui*, de beschadigingen daarvan concludeerde de deskundige ook, dat niet snel gereden was. Over de schuldvraag merkte hij op. dat rijden met alechte remmen altijd een gevaar voor het verkeer oplevert. Echter zou met goede remmen dit ongeluk óók gebeurd zijn. Want door de aanrijding kreeg de stuurinrichting een schok, waardoor de chauffeur niet kon voorkomen, dat de wagen het trottoir opreed En toen geschiedde het ongeluk vrijwel on middellijk, zonder dat zelfs een goede rem- inrichting het zou hebben kunnen verhinde ren. Ook acht de deskundige de wijze van pas- seeren, zooals verdachte dat deed. niet abnor maal. Op den hoek van beide straten stond tegen den trottoirrand een bakfiets, doch deze is niet van invloed geweest op het gebeurde. De Officier, mr. A. R Andringa betuigt zijn deernis met het slachtoffer en de familie. Men kan echter in dit geval meer spreken van een ongelukkigen samenloop van omstandigheden, dan van roekeloos of onvoorzichtig rijden. Het eenige wat niet in den haak was. waren de ondeugdelijke remmen, maar naar de deskun dige verklaard heeft, hadden deze geen in vloed op het ongeluk. Mr. Andringa vraagt dan ook vrijspraak, waarmee mr. H. O. Drilsma verdediger zich kon vereenigen. Namens ver dachte betreurt hij het feit ook. Uitspraak over 14 dagen. HET NOORDER-KERKKOOR. Het Noorder-kerkkoor (Molenaerstraat) al hier heeft met bijna algemeene stemmen tot dirigent verkozen den heer S. P. Visser, orga nist in de Hervormde kerk te Hillegom. DE SCHAKEL. De Nederlandsche Christelijke Jongelieden Geheelonthouders-vereeniging ,De Schakel' hoopt 1 October een openbare prooaganda- avond te houden in het Blauwe Kruis. Als spreker zal optreden de heer W. Scheerens uit Gouda, als declamator de heer H. W. Wierda te Haarlem. De verdere avond zal gevuld worden met zang en muziek. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De afdeeling Haarlem van deze vereeniginL kwam in ledenvergadering bijeen. Na een kort openingswoord gaf de voorzitter, de heer W. Windig, het woord aan het hoofdbestuurslid, den heet F. P. Fuykschot, uit Amsterdam, ter inleiding van zijn onderwerp: „De dag, nadat de crisis voorbij is". Spreker bracht naar voren, wat de Han dels- en Kantoorbedienden in dezen crisistijd doormaakten en sprak zijn verontwaardiging er over uit. dat niettegenstaande het groot aantal werklooze bedienden, er nog tal van bankinstellingen veel overwerk iaten ver richten, waardoor de werkloosheid nog eer toeneemt, dan afneemt. - Ook wees spreker er op, welk een braak terrein de organisaties hebben te bewerken, wanneer de crisis weder tot het verleden zal gaan behooren. Hij wekte dan ook de talrijke aanwezigen op tot trouwen ai-beid in de orga nisatie en mede te werken om terug te win nen, wat verloren was. Nadat nog enkele vragen uit de vergade ring door spreker beantwoord waren en na installatie van enkele nieuwe leden werd deze geanimeerde vergadering gesloten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Eekhout, Da Costa- straat 7, brandbluschapparaat; Hartman, van Keulenstraat 65, broche: Bakel, Damiatestr. 7, bon boek je; Eijsker, Sumatrastraat 1. bal; Tijgeler, Saenredamstraat 42, heerencostuum. Wijnands. Pijlslaann 13, regenjas; Kennel Fauna. Parklaan 119, hond en kat; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 honden, 5 kat ten; Stevenbergen, Nijlstraat 23. hondenpen ning: Landwehr, Hof van Egmond 31, muts: Vostmder, Corn. Schoonstraat 19. mondorgel; De Vries, Graaf van Wiedstraat 21, oliebusje: Kramer. Brouwersplein 29, portemonnaie; v d. Nes, Tetterodestraat 22, potlood; Nijman. KL Heiligland 75, portemonnaie; Daneveld. Leidsehevaart 52. ring; Broekman, Oranjestr! 179, regenjas; Sprengers, Floresstraat 75 njwielbelastingplaatje; Berger. Wilhelmina- atraat 42 B gymn. schoen. Bureau van politie, Smedestraat 9, zakmes. In Nederland zijn pl. m. 140.000 forensen. Wij hebben reeds ccnige weken geleden bij zonderheden medegedeeld over het onderzoek naar het forensenwezen in ons land, dat in gesteld werd door het Instituut, voor volks huisvesting en stedenbouw en den Alg. Bond van Forensen. Nader lezen wij in „de Forens" daarover, dat inlichtingen over het forensenwezen gevraagd werden aan 173 gemeenten, waarvan er slechts 4 waren die geen gegevens zonden. De onderzochte gemeenten tellen te zamen een bevolking van 4.001.046 zielen, terwijl het aan tal werkforensen bedraagt 113.299 of 2.83 pet. Het totaal der getelde forensen, inbegrepen dus de aantallen in de gemeenten, die niet in de tabellen werden verwerkt-, bedroeg 118.762. Men zal het aantal werkforensen in Neder land veilig op 140.000 of ongeveer 5 pet-, der in beroepen werkzame personen kunnen stel len. Dit gemiddelde is de uitkomst van de samenvatting van groote agrarische gebieden vrijwel zonder forensenbeweging eenerzijds. te stellen naast gewesten als Twenthe of Zuid- Limburg andorerzijds. Wanneer we de be roepsbevolking stellen op 40 pet. der totale be'volking. bedraagt hot forensenpercentage der beroepsbevolking in de onderzochte gebie den 7 pet. In Zuid-Limburg stijgt dit percen tage tot 31.9 en in Twenthe tot 10.1. Een conclusie, die uit- de cijfers kan worden getrokken, is de snelle groei van het forensen wezen sinds 1924. Waar de vergelijking tus- schen dit jaar en 1928 kon worden getroffen, viel in de ovorgroote meerderheid der geval len een stijging van het aantal forensen te const ateeren. Voor Amsterdam en voor Rotterdam is de ontwikkeling in den loop der jaren de vol gende: Werkforensen aangeslagen te aangeslagen te belastingjaar Amsterdam Rotterdam 1922/23 7294 5134 1923/24 7344 5692 1924/25 7598 6486 1925/26 8483 7692 1926j27 8925 8224 In het kort gaan de samenstellers van het rapport nog do voornaamste tot forensenbe weging leidende oorzaken na. Daar is allereerst het verschil in aantrek kelijkheid als woonplaats. De forensenbewe ging der meer welgestelden berust grooten- deels hierop; velen, die het zich kunnen ver oorloven, verkiezen vestiging buiten boven het wonen in de groote stad. Buiten zijn de prlizen van bouwterrein veelal lager, waardoor daar ruimere bebouwing mogelijk is zonder prohi bitieve kosten. Aan den wensch tot wonen in een „eigen huis" kan voor groote groepen slechts buiten, niet in de groote stad. worden voldaan. Voor de kleine industriestad is het veelal een ongelukkige omstandigheid, dat zij als woonplaats ver van aantrekkelijk is. Voor meerdere steden ligt hierin een ernstig vraag stuk, evenals in het verschil in belastingdruk, dat eveneens als oorzaak en als gevolg, van forensenbeweging van denzelfden aard gezien moet worden. Een geheel andere oorzaken- groep wordt gevormd door de redenen, die tot arbeidersforensenbeweglng leiden. Op den voorgrond staat hier het voordeel gelegen in het wonen nabij een centrale arbeidsmarkt waar zoowel vraag als aanbod van arbeid een zeer gedifferentieerd karakter dragen. Eer dan elders is het hier mogelijk bij verlies van het eene werk eeuwig schrikbeeld van den arbeider anderen arbeid te vinden; van een centraal gelegen plaats uit is het mogelijk vele rondom in de omgeving gelegen bedrijven te bereiken. Deze oorzaak dringt tot vestiging in de groote stad. Te noemen valt voorts ge brek aan woongelegenheid, hetgeen practisch speeds wil zeggen gebrek aan arbeiderswoon- gelegenheid: vooral kleine gemeenten zullen veelal niet staat (of geneigd) zijn voldoende maatregelen te treffen voor voorziening in dit belang, zoodat dientengevolge ter plaatse ge vestigde bedrijven gedwongen zijn arbeiders van verre aan te trekken. Nauw met de vo rige oorzaak in verband staat eén plotselinge ontwikkeling van bedrijven in een bepaalde plaats; over grooten afstand zullen in dat ge val arbeiders worden aangetrokken, zonder dat voor deze aanvankelijk de mogelijkheid, of de geneigdheid bestaat om zich te plaatse te vestigen. Zonder meer is duidelijk, dat, waar deze oorzaak alleen werkt, op den duur een vermindering der forensenbeweging moet in treden. Blijvend scheiding van woonplaats en plaats van werkgelegenheid zal echter optre den, waar de Industrie eener plaats een een zijdig karakter draagt, en gebruik slechts van bepaalde gezins-elementen plaats vindt. Er bestaat immers geen aanleiding voor het ge heele gezin om zich te vestigen, waar slechts een der gezinsleden werk vindt, zeker niet wanneer de verdiensten van dezen persoon een betrekklijk onbelangrijk gedeelte der ge zinsinkomsten uitmaken. In een dergelijk ge val zal men of wel blijven wonen in de plaats, waar men vanouds woont, ofwel zich vestigen ter plaatse, waar het gezinshoofd zijn werk kring vindt, ofwel aan vestiging in een nabij gelegen groote stad de voorkeur geven De groote stad oefent in dit opzicht in het alge meen een groote aantrekkingskracht uit. om dat zij het gemakkelijkst aan allerlei gezins elementen tegelijkertijd de gelegenheid biedt om tot de gezinsverdiensten bij te dragen. Tenslotte moge dan nog op de onjuiste tra ceering van gemeentegrenzen worden gewe zen, die leidt tot het ontstaan der pseudo- forensen. TEEKENCURSUS VOOR WERKLOOZE METAALBEWERKERS. DE OFFICIEELE OPENING. In de school aan de Overtonstraat had Woensdagavond de officieele opening plaats van den teekencursus voor werklooze leden van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Me taal bewerkersbond Behalve de cursisten en de leeraren (de leider de heer Paasman en zijn beide assis tenten de heeren Drenth.cn Meier hof' waren aanwezig de heeren Mr. Dr J. J M. Noback, secretaris van den Metaalbond. W. F. Jansen, adviseur van de afd. Beroepskeuze van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding en Van der Houven en Oosterhoorn, namens het Hoofdbestuur van den Metaalbewerkersbond. Van B. en W. van Haarlem was bericht van verhindering Ingekomen. De voorzitter der afd Haarlem van den Metaalbewerkersbond. de heer I. L. van Ees, heette namens het bestuur allen welkom, meer in 't bijzonder de genoemden. In deze periode van enorme werkloosheid, vooral in de metaalindustrie, aldus spr., is het initiatief uit de leden gekomen tot het stichten van dezen cursus en het bestuur heeft gaarne alles gedaan om aan den wensch der leden gehoor te geven. Uitste kende onderwijskrachten zijn gevonden; vol ledige medewerking werd verkregen van den Metaalbond, het Gemeentebestuur geeft een kleine bijdrage per maand; de Werf Conrad stelde veel teekeningen beschikbaar; het Hoofdbestuur geeft een subsidie; de heer Jansen, van „Beroepskeuze", werkte mede en de cursisten geven zelf een zeer kleine bij drage per week. Allen komt hiervoor dank toe; ook den leeraren, die den geheelen win ter belangeloos de lessen zullen geven. Namens het Hoofdbestuur van den Metaal bewerkersbond sprak de heer Van der Hou ven, die het een gelukkig verschijnsel vond dat in dezen tijd ook gedacht wordt aan de belangen der jongere werkloozen. Hoe beter ontwikkeld de arbeider is, hoe beter dit ook zal zijn voor de industrie, die dan beter den concurrentiestrijd zal kunnen voeren. De ar beid is primair, de voorwaarden, waaronder dat werk Wórdt, verricht, zijn secundair. Her innerend aan de spreuk: ..Kennis is macht", wenschte spr. leiders en cursisten een vruchtbaren winter. Mr. Dr. Noback vestigde er de aandacht op, hoe gelukkig het is, als de drang om zich geestelijk te verrijken in den arbeider leeft. Spr. heeft dan ook gaarne dadelijk zijn mede werking voor het totstandkomen van dezen cursus toegezegd en die ook gekregen in den Metaalbond. Mr. Noback eindigde met den cursisten kracht en volharding toe te wen schen tot heil van zichzelf en van de indus trie in 't algemeen Namens de 43 cursisten bracht de heer P. Walbeek dank aan hen. die al 't mogelijke hebben gedaan, om dezen cursus, die bewijst dat de wensch, om weer aan den slag te gaan, onder de werklooze arbeiders leeft, te organiseeren. Hierna werden de voor de officieele ope ning even afgebroken lessen hervat en brach ten de genoodigden een bezoek aan de drié leslokalen. PERSONALIA. De sergeant G. J. F. Haaze van de School- compagnie van den motordienst wordt 3 Oct. gedetacheerd te Amers'fooi*t tot het volgen van een opleiding voor hoogeren rang. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cts. per regel. HAARDEN op zeer voordeelige cond. Bezoekt onze «howrootr J. J. CORNELISSEN KAMPERVEST 1 ho.lt KI. Hout.lrul INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet veranUooordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven AAN ALLE VREDESVRIENDEN. De zomer heeft weer afscheid genomen, de herfst heeft zijn intree gedaan. De tijd van ontspanning en vacantie heeft plaats ge maakt voor dien van inspanning en hervat ten arbeid. De zomeravonden, die riepen tot genieten in bosch en aan strand zijn heen, de herfst- en winteravonden, die roepen tot huiselijkheid, tot intellectueel- en kunstge not zijn weer daar. Maar de herfst zou zijn karakter verloochenen, wanneer hij zich ook niet gaf aan het ernst ige werk. Wat het ern stige werk in onzen tijd is. behoeft eigenlijk niet gezegd te worden, de groote vraag van den vrede eischt onze aandacht en onze kracht. Voor dat groote werk komen wij dan uw aller belangstelling vragen. De propa ganda daarvoor wordt weer met nieuwen moed en nieuwe kracht aangevat; een wïn- terprogramma is opgemaakt, waarop de na men van zeer goede en bekende spekers(ster) voorkomen. De te behandelen onderwerpen zijn van actueel belang en de namen der sprekers (ster) zijn een" waarborg, dat nie mand zich een eang naar de bijeenkomsten zal beklagen. Wij wekken dan ook alle vre- desvrienden en pacifisten op. deze lezingen bij te wonen. U steunt een goed doel: bevor dering van den vrede, maar bovenal verdiept u uw inzicht in de groote vraag van onzen tijd. Moge ieder, die eenigszins kan. dan op deze wijze zijn belangstelling in en zlin waar deering voor het werk van sprekers (ster) en besturen van vredesvereenieingen toonen en mogen de zalen te klein blijken om allen te bevatten De eerste lezing door prof. C, G. van Riel wordt op 17 October gehouden in 't. gebouw van den Protestantenbond. Het onderwerp van behandeling is: Beveiliging der gemeente tegen gifgassen. Vervolgens komen: 22 November de h^er W. L. van Warmelo, ex-kapitein der artillerie met 't onder-werp: De vrouw en de oorlog. 19 Januari: De heer Albert- de Jong met onderwerp: Revolutie voor den vrede. 't. r>as verschenen boek van O Lehmann—Rüssbüldt (schrijver van de bloedige Internationale). In Februari d heer B. de Ligt. Onderwerp nader bekend te maken In Maart of April mevr. W A. L. RosVrij man met een eveneens nader bekend te maken onderwerp. Introductie is toegestaan. Komt dus allen en steunt de goede zaak door uw aanwezigheid. BESTUUR ALG. NED. VROUWEN VREDEBOND. BESTUUR INTERNATIONALE BOND VOOR VREDE EN VRIJHEID

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10