LETTEREN EN KUNST 1 HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 29 SEPTEMBER 1932 VIERDE BLAD. UIT DE OMSTREKEN BAUER-TENTOONSTELLINC IN AMSTERDAM. De groote kunstenaarsgenootschappen, als Arti en Pulchri, plachten vroeger belang rijke medeleden, die der vereeniging ontvie len, kort na hun overlijden door vaak met groote zorg saamgebrachte eereten toons tel lingen te herdenken en te huldigen. Ik wil op de activiteit dier genootschappen niets afdingen, al komt het mij wel voor dat die zich thans vaak in andere richting beweegt en men aan den kunsthandel dat zeer aan trekkelijke werk overlaat. Het zestigtal werken van Bauer, thans door de firma Buffa geëxposeerd, mag zoo het dan al niet geheel en al een keuze tentoonstelling geacht kan worden, zich toch de eer toekennen in een groot art-ist' als Bauer geweest is, een uitmuntend inzicht te verschaffen. Een rijk geschakeerd beeld van wat die zeer bijzondere kunstenaar ons geweest is, geeft ze stellig, en het is daarom dat ik onze lezers een bezoek aan haar gaarne wil aan raden. Bauer is een zeer productief artist geweest, een immer bezig menscb Met zijn schier onbegrensde compositie vaardigheid, zijn als schrijvend neerzetten der ingewikkeldste verbeeldingen en zijn pas in de laatste jaren verflauwende arbeids- lust- spreekt het vanzelf dat ideeën, schetsen, aanzetten zich in zijn portefeuilles ophoop ten, die echter weer zoo sterk reeds van zijn geest doordrongen waren, dat de eenigszins kundige beschouwer er den geheelen Bauer in herkent en waardeert, Die dingen mogen dan al niet de volledige compleetheid van een museumschilderij hebben, en vaak mercantiel te veel met die laatste zijn ge lijkgesteld, de tijd brengt al die appreciaties op hun juiste plaats en laat ze in ieder geval de hooge artistieke waarde van een ideeënrijke paraaf door de hand van een machtig en gedistingeerd artist gezet. Deze expositie bevat zoowel uitvoerig ge detailleerde werken als uiterst suggestieve schetsen waarin zelfs het wit'van het pa pier een coloristische rol vervult. Het is niet gewaagd te zeggen dat Bauer's genialiteit misschien juist in de laatste categorie het duidelijkst blijkt. Naast zijn befaamd ets werk (dat hier nu niet vertegenwoordigd is) staat zijn oeuvre van aquarellen in gelijke belangrijkheid. Wanneer hij schildert, schil dert hij bijna in een aquareltechniek en bereikt daardoor in kleine doeken veel meer dan in groote, die vaak aan een zekere leege materieloosheid laboreerden. Van dergelijke groote stukken is er hier geen enkel, de totaal-indruk blijft blijft daardoor onver mengd waardeerend. Het Oostersch element in Bauer is gaarne naar voren geschoven en dan ook inderdaad evident. Doch een collectie als hier bijeenge bracht geeft hier en daar zulke prachtige bewijzen van zijn samenhang ook met de Haagsche School, met de groep waarin hij werd grootgebracht, In de prachtige aquarel van den „Jongen Arabier" nr 54, zit een transparantheid van atmospheer die Jozef Israels in diens besten tijd soms te zien gaf; in den „Herder met schapen" nr 47 vindt ge ongezochte verwantschap met Mauve al is het landschap gansch niet Gooisch. Bauer is ondanks zijn unieke positie, een variant en welk een schitterende variant van het Haagsche impressionisme gebleven, en een vergelijkende studie van zijn en van Bos- boom's werk zou velerlei treffende overeen komst opleveren. Beider ongeëvenaarde hand van teekenen stelt ze alvast aan de spits der 19e eeuwsche teekenaars. Gaan we onze aanteekeningen nog eens door, dan herinneren wij ons dat mooie vroege schilderij van een Turksch kerkhof ("nr 2) waar een oranje-zilverige toon het landschap omwaast Een Palmentuin (nr 10) is in grijsblauwen toonaard gehouden, waar in een wit vrouwenfiguurtje heel zuiver is opgenomen. Een klein schilderijtje ..Benares" (nr 13) is een prachtig staaltje van Bauer's licht-toetsende techniek. In datzelfde fijn genuanceerde grijsblauw staan de drie figu ren op de „Wandeling" (nr 16) een der. voor mijn gevoel, intiem-voornaamste doeken der collectie. Tenslotte kan ik nog den kleinen „Rots- tempel" (19) de „Oostersche kooplieden" en den „Arabier met Kameel" noemen om te eindigen met de „Kathedraal van Rouaan", die in het midden der negentiger jaren ont staan moet zijn. Zooals ik Bauer's ets van de Kathedraal van Amiens onder zijn overig etswerk blijf bewonderen, heb ik ook voor dit schilderij van Rouaan een groote waar- deering. In beide zit- iets wat Bauer later kon missen en overboord gooien: een concentra tie op détails die bij het rijper worden min der werd. Doch dat hij toen al het vermogen had details zoo serieus te nemen en ze toch bijna ongemerkt, in het totaal der voorstel ling te verwerken, maakte hem al op 30-jarigen leeftijd tot den rijpen kunstenaar die zich later wel veelzijdiger ontwikkelen, doch feitelijk niet meer overtreffen kon. Door zijn veertig arbeidsjaren loopt ééne lijn van eenvoudige genialiteit: daar is zulk een schilderij als dat van Rouaan het bewijs van. 27-9 '32. J. H. DE BOIS. REMSLY. Tentoonstelling van schilders tolleken in de kunstzaal van het Algemeen Verkooplokaal, op de Nieuwe Gracht. Een korte aanteekening -moge volstaan. Nog slechts enkele dagen is dit wonderlijke werk voor het publiek te bezichtigen. Mijn waardeering ervoor is gering en ik zou den schilder met een vroegtijdiger en uitvoeriger bespreking waarschijnlijk geen baat gebracht hebben. Voor kunstenaar en verslaggever beiden is het soms aangenaam zoo de laatste het „haast u langzaam" in practijk brengt, al zondrt: hij dan ook tegen de wet der goede journalistiek, die primeurs en actualiteit eischt. Remsly. een schuilnaam van een Hol- landsch schilder met onvervalscht Hoiland- schen naam. doet ons denken aan sommige muzikale virtuosen. conservatorium prijzen vaak. die in een variété muzikale clownerieën gaan verioonen. op»een bezemsteel, cornet a pisten blazen of vioolspelen op een sigaren kistje. Daar zijn rare kostgangers in de tem pel der Muzen. Deze heer Remsly kan zonder twijfel het een en ander. maar hij maakt van zijn kennis een allerzonder lingst gebruik. Een lange reeks werken met dramatisch zwaar geladen voorstellingen als: de Judaskus. Judas door den zwarten dood gegrepen, de wl;te dood die een anderen meneer bij zijn baatje pakt. verschillende voorstellingen van de Christusfiguur etc. etc doet zien dat de schilder niet voor ec:i kleintje vervaard is. maar helaas ook dat. schilder', ik gesproken, al die gegevens nog geen kunst produceeren. Hot blijven wonderlijke din gen, vaak griezelig of bizar, die misschien een ongecuitiveerd publiek in verbazing kun nen brengen, maar waarvoor velen niet dan een beleefd saluut over hebben. Ik moet be kennen met dit soort kunst geen weg te weten, noch met den mensch, d.c zijn loven met deze scheppingen vult. Remsly blijve hopelijk voor mij even pseudo als zijn signa tuur. J. H. DE BOIS Charlotte Kohier in Carrière. Toen Charlotte Kohier in het vorige seizopn hier te Haarlem in den Stadsschouwburg voor het eerst Carrière voordroeg, was dat ook voor haar een première. Dat zij thans nog meer in deze voordracht gegroeid is. is ons wel duide lijk gebleken, nu zij haar gisteren op den eer sten avond van .JBeveoka" herhaald heeft. Het is in één woord phenomenaal. wat Char lotte Kohier in dit werk van Robert Neumann doet. Wanneer deze voordrachtkunstenares geen Hollandsche was. maar een Duitse he of een Francaise. dan zou zij zich hiervan ben ik overtuigd met een voordracht als van Carrière een wereldnaam veroveren. Wie zou het, als zij, durven bestaan om twee en een half uur lang. enkel zittend op een hoogen bar-stoel. een novelle voor te dragen? Alleen. Charlotte Kohier vermag dat' Zie. hoe zij zittend, met haar actie heel het ruime tooneel vult, hoe gemouvementeerd en vol leven deze voordracht van haar wordt. In één groote spanning volgt men twee en halve uur lang deze uitzonderlijke, wel zeer expressieve voordrachtkunst. Met feillooze zekerheid weet zij de telkens wisselende stemmingen aan te brengen, doet zij Erna ook in de meeste on verwachte wendingen steeds voor ons leven! Het is of Charlotte Kohier ons niet eén maar twintig vrouwen in Carrière geeft- Zie. hoe zij geheel verandert, wanneer zij tegen over den ouden lord zit en het verhaal doet van haar leven. Is het dan niet. of zij plots jaren jonger wordt, of dat zelfde gezicht, dat nog geen minuut te voren van een bijna ont stellende geraffineerdheid was. plots overtrok ken wordt van kinderlijke onschuld en rein heid? En hoe vol geest is ook haar voordracht! Welk een onweerstaanbaar komische verve in dat verhaal van het souper in de ..pluchen" kamer en haar beschrijving van de opera opvoering te Berlijn! Alles krijgt relief door het precies juiste accent en het precies rake gebaar. Maar het hoogtepunt werd ook nu weer het slot van het tweede deel. waarin zij na een nacht van champagne-roes voor het eerst de zee ziet. Daar stijgt zij plots boven Erna uit. daar wordt haar kunst visionnair. Wij voelen den wind om ons heen waaien, wij proeven het zilte nat, wij zien de zee in haar wilde onstui migheid, wij beleven met Erna mee de extase van het wonder. Beveoka had moeilijk haar serie kunstavon den gelukkiger kunnen inzetten dan met deze voordracht van Charlotte Kohier De zaal was flink bezet, maar wanneer de Haarlemmers allen hadden geweten, hoe groot de kunst van Charlotte Kohier in Carrière is. dan hier van ben ik overtuigd zou geen plaats meer onbezet zijn geweest. Want ik herhaal het: deze vrouw is een der grootste voordracht kunstenaressen van onzen tijd! J. B. SCHUIL. UITGAAN. GEZELSCHAP KEES PRUIS Zondag 2 October komt het gezelschap van Kees Pruis een vroolijken avond geven in de Gem. Concertzaal. Dien avond treden, behalve Kees Pruis, de populaire humorist ook op Stella Seemer. de bekende voordracht kunstenares. Piet Hesse van 't gezelschap Solser en Hesse en Willem Cierc. Opgevoerd wordt o.a. de nieuwste schets: ..Zijn wij ezels? Ja!'" van Nemo, te spelen door Kees Pruis, Stella Seemer en Piet Hesse. SOEFIBEWEGING. Men schrijft ons: Van October af worden de Universeele Eere diensten heropend. Voorheen werden zij ge houden in het Remonstrantenhuis. nu zullen zij geregeld eiken Zondag om 11 uur plaats vinden in het gebouw der Mij. „Tot Nut van 't Algemeen". Lange Veerstraat. Verder zullen er één keer per maand lezin gen georganiseerd worden. Vrijdag 30 September zal de heer Th. van der Kolk zijn 25-jarig jubilé in dienst van den gem. reiniging- en ontsmettingdienst vieren. Vrijdag 30 September hoopt de heer D. Stoelhorst. ploegbaas aan de Centrale, werk plaats, afdeeling Stelplaat-s. den dag te her denken dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de Nederlandsche Spoorwegen. AANTAL ZITTTOFV VAN DEN POLITIE RECHTER. De minister van justitie heeft een desbe treffende beschikking van 23 December ge wijzigd in dien zin. dat het aantal zittingen van den politierechter te Haarlem en Gro ningen bepaald wordt, op 3 per week in stede van 1 per week zijnde dit gemeenten boven 100.000 inwoners. EEN NIEUWE ONDERZEFBOOT. Dinsdagmiddag is naar het Handelsblad meldt de voor rekening van heta departe ment van defensie bij Wilton-Feljenoord op ■v*ar werf Feiienoord" in aa-bouw zijnde onderzeeboot K XVIII. bestemd voor den dienst :n Ned.-Indië met goed gevolg te water gelaten. IJMUIDEN C. HANSEN'S PATENTTRAWL EN -ZEGEN VERBETERDE V1SCHMETHODE Uitvindingen van duurzame waarde zijn be trekkelijk zeldzaam en komen in den rege» tot ons. als het resultaat van vele jaren, mogelijk van generaties van ervaring. De uitvinding, waarvan hieronder gewag wordt gemaakt, is hierop geen uitzondering. Als vooriooper van den nieuwen trawl zou den we moeten noemen het effectvolste visch tuig van den tegenwoordigen tijd. nl. den Otter-trawl en de snurrevaad (zegen». Van de verschillende soorten van den Otter-trawl schijnt het gewone type boven de nieuwste te verkiezen te zijn wanneer het gaat om vis- ;chen op een rotsachtigen bodem. Wat de snurrevaad betreft, dit net vindt in het bij zonder toepassing bij Deense he en Zwoedsche visschers. die het met meer succes hebben ge bruikt dan visschers van andere landen. Bij een vergelijking tusscben twee soor ten vischti'ig blijkt, dat elk type speciale eigen schappen heeft. De trawl. De gewone Otter-trawl kan gebruikt wor den door groote schepen (met minder succes door kleine), die in staat zijn. verafgelegen vischgronden op te zoeken, omdat ze een groo- ten actiekring hebben. Bovendien is slecht weer geen belemmering voor de visscherij. wanneer ze wordt uitgeoefend door groote schepen als bijv. trawlers. (De vischmarkten, die bezocht worden door trawlers zijn nooit verstoken van visch» Ook kan des nachts ge vischt worden. Ten slotte vangt de trawl ai'.e soorten visch tegeliïk en kan de^e gebruikt worden op een minder gunstigen bodem. bijv. op een kiezelgrond. Daartegenover vereiseht de trawl grooter schepen en meer kracht voor een bepaald gebied in vergelijking met. de snurrevaad. hetceen uit de volgende bijzon derheden zal blijken. Stellen we de sne!he;d. waarmede geviseht wordt op 3 1 '2 mijl of 3500 vadem per uur en de oppervlakte, door den trawl bestreken, op 78 tot 80 voet of 13 vadem, dan komen we op een bewerkt oppervlak van den trawl in 20 uur. de overblijvende 4 uur van het etmaal reserveerende voor uitzetten en halen, van 3500 maal 1320 of 910.000 vierk. vadem per dag Snurrevaad. Het verschil tusschcn den trawl en de snur revaad kan kortweg worden - uitgedrukt als visschen met kracht tegen visschen bij ver rassing. Dientengevolge vereiseht de laatste methode minder kracht. De ondervinding heeft bewezen, dat het gebied, waarover lij nen en net bij elkaar worden voortgetrokken eelijk is aan het gebied van één trek, hetgeen beteekent een grooter bewerkt gebied per uur. Aannemende, dat de lijnen een lengte heb ben van tweemaal 1200 vadem (d.w.z. 1000 va dem afloopend. 400 vadem voor de bocht met. het uitschieten van het net en terug weer 1000 vadem), dat het bevischte gebied onge veer 2/3 van het. afgebakende gebied is en re kening houdende met het gedeelte bij liet anker, dan komen we tot de volgende becijfe ring, waarbij we 25 pet. in mindering brengen voor het niet-schoongevischte gebied: (1000 X 400 2 25 pet.) X 6 900.000 vierk. vadem per dag: gerekend is dus oo zc.s trekken per da? Bij slecht weer en des nachts kan niet geviseht worden, tervii! ook het ver halen van het schip eenieen tijd vordert. (Er wordt alleen over dag en niet 's nachts ge viseht). Verdere ondervinding heeft geleerd, dat een gemiddelde vangst van 1 M. groote schol per 1000 vierk. vadem als een goede vangst met de snurrevaad gerekend kan worden. Op deze' basis zal de totale vangst per dag (met een gemiddelde van 16 uur) 900 lbs. groote schol bedragen. Aannemende, dat cc vang-capaci- teit van een gewonen trawl eelijk Ls aan die van een snurrevaad. dan zal öe trawl een vangst van 910 lbs. groote schol in 24 uur op leveren. Zooals men ziet, is er geen groot ver schil in capaciteit met betrekking tot het vischgebied. De snurrevaad echter stelt hooger eischen aan de bemanning ten opzichte van kennis van stroom en gesteldheid van den bodem. Het moet ook met zorg behandeld worden, daar het licht is en betrekkelijk onsterk. Bo vendien hebben netten en want. naarmate de ijnen langer worden, steeds meer te lijden. Twintig jaar geleden was de lengte van de lij nen in den regel de helft van thans. Toch waagde de snurrevaad-visscher zich niet op een al te grooten afstand van de kust. Een toenemende vraag naar grovere en duurdere visch noodzaakte den visscherman tot langer lijnen en grootere reizen. Hiervan heeft men hans echter de grens bereikt. Wat Denemar ken betreft, heeft de practijk bewezen, dat groote schepen onvoordeelig zijn; de gemid delde grootte der schepen is 30 ton. In landen, vaar seizoen-vissche^svaartuigen zooals bijv. de Engelsche drifters een deel van het jaar buiten bedrijf zijn, heeft men de snurrevaad met zulke grootere schepen toegepast, echter kwam men er niet mee uit. Zooals reeds is opgemerkt, heeft de onder vinding geleerd, dat trawl en snurrevaad dc meest effectvolle vischmiddclen van den te- :enwoordigen tijd zijn. Wanneer men dus het vraagstuk wil oplossen van een verbeterd mid del zal deze taak dientengevolge moeten be staan in het verbeteren of van den trawl of van de snurrevaad. zoowel economisch als in oractische toepassing. Het resultaat, bereikt door C. Hansen ligt thans voor ons in den vorm van een nieuw trawlnet en snurrevaad (Het Carl Hansen-systeem Ls benut bij trawl en snurrevaad: er is behoorlijk rekening ge houden met de vischwijze van beide netten). Dc nieuwe trawl Carl Hansen's patent. Om te beginnen moet worden opgemerkt, dat deze trawl gebruikt kan worden zoowel door kleine als door groote schepen en dat het een sleepnet is. Het tuig bestaat uit: 1 twee gewone werp'.ijnen: 2. twee gewone Otter borden: 3. twee vischlijnen: 4. het net. alle opgenoemd in de volgorde, waarin ze aan een visschend vaartuig zijn geplaatst. Door latere proefnemingen zijn de frames veranderd in een ander sleepsteï. dat bestaat uit twee horizontale staven en één verticale staaf (Danilos), hetgeen het voordeel heeft, dat het den geheeler. tijd dat er geviseht word: overeind gehouden kan worden. Dit kan de Danilos in den gewonen trawl niet doen. omdat deze steeds geneigd is, over den kop te slaan en de bovenüjn naar beneden te •rekken, waardoor het net gedurende het slee pen dichtgetrokken wordt. Voor haringtraw_s zijn de frames echter te verkiezen. Bij een calculatie voor den C. H trawl op dezelfde basis tofgepast als voor traw". en snurrevaad. zal he: in 24 uur bevischte g--bicc: "en oppervlak hebben van 3500 X 80 X 20 3600.000 vlerkante vadem. Zelfs al zouden deze cijfers niet voor eiken vlschdag kunnen gelden, dan toch zijn ze zoo ruim genomen dat er best wat af kan en desondanks een beduidende toeneming van de vangst over laten. De uitvinder noemt deze methode „half om half". Dc zak. De twe<*vlerken bij elkaar genomen vormen -en rechthoekig vlak. overeenkomstig den vorm. verkregen op de plaats van den zak Deze vorm wordt verkregen door middel van vier liiren lanes den lengtezoom van den zak Deze lijnen strekken zich uit van de frames naar de hoek-n van de vlerk-n nnir het niter s'e eind van het „cod end". Deze lijnen dienen om het net een vasten vorm te geven, waar van liet noch beneden- noch opwaarts kan afwijken. Deze uitspreiding maakt den ingang van den zak hoog en breed en een blik in d"n zak zeeft een indruk van licht, zoodat dé visch cr gemakkelijk inzwemt. De vier lengtezoomen maken het net en den zak veel sterker dan de tot nu toe gebruikte. Het ronareeren van het net is daardoor gemakkelijker. Indien het bodemstuk gescheurd of versleten is kan er een nieuw stuk in worden gezet. Het bodem stuk van het net bedraagt slechts één vierde van het geheele net. tegen vroeeer de helft. Uit verschillende attesten blijkt, dat het C. H.-patent zoowel bij trawl a's bij snurre vaad uitstekende resultaten heeft opgeleverd Een Deensche snurrevaad-visscher verklaari dat, zijn vangst met het patent tweemaal zon groot was dan die van bij hem visschende collega's. HOE HET VÏSCHGFRRIJIK WORDT BEVORDERD. „GEBAKKEN VISCH. WARM OP TAFEL" IS DE EISCII. Tot een der middelen, die burgemeester Ram bonnet, heef- beraamd om den toestand van het visscherijbedrijf te verbeteren, be hoort bevordering van het vLsebgebruik door een speciale propaganda alsmede door het invoeren van een vischdag in verschil lende rijksinstellingen, als kazernes, gevan genissen enz. Dat men daarbij verzekerd is van aller medewerking, valt te oordeelen r.aar hetgeen ons door een vischhandelaar werd medege deeld ten zeerste te betwijfelen. Deze han delaar vertelde ons o.a. dat een groote rijks instelling. die tot nu toe vrij geregeld visch afnam, heeft medegedeeld dc komende drie maanden geen visch te zullen betrek ken. Een andere groote instelling zou wel visch willen ontvangen, als de leverancier ze kon leveren „gebakken en warm op tafel". Dat, onze soldaten over het algemeen geen last hebben van ondervoeding was alge meen bekend. Thans Ls ons gebleken, dat ze niet alleen een goed kosthuis hebben, maar dat ze meer dan verwend worden. Een groote militaire instelling heeft bij onzen zegsman nl. prijsopgaaf gevraagd voor versche en gerookte paling en versche en ge pelde garnalen. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIELLAMP. Iemand heeft aangifte gedaan van diefstal van een electrische rijwiellamp. van zijn rij wiel. terwijl het stond in het rijwielrek der nieuwe Handelsavondschool aan de Brlnio- straat alhier. LEERAREN AAN DE RIJKS II.B.S. Bij Kon. besluit zijn tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R H.B.S. te Velsen ir. A. J. v. d. Laan en J. J. v. d. Berg. VERGADERING VAN MIDDENSTANDS EN WINKELIERSVEREENIGINGEN TOT FEDERATIEVE AANEENSLUITING BESLOTEN. Op initiatief van den directeur der af deeling IJmuiden van de Ned. Middenstandst bank den heer P. G. A Suurenbroeck heeft Dinsdagavond op de bovenzaal van Parkzioht een vergadering plaats gehad me de besturen van de Winkeliersvereeniglngen „Groot IJmuiden", „LJmuiden-Oost". ..Wijkcr- oog". alsmede van de R K. Middenstands- vereonigin? „De Hanze" en de Chr. Midden- standsvereeniging. Deze vergadering was bij een geroepen met het doel om te komen tot een permanente federatieve samenmerklng. In zijn openingswoord consateerde de heer Suurenbroeck met groote voldoening, dat de besprekingen welke hij indertijd met bestuur leden van de verschillende vereenigingen heeft gevoerd, »tot resultaat hebben geleid, dat allen alt-hans in principe, bereid bleken te zijn tot federatieve samenwerking Spreker memoreerde vervolgens in het kort de moeilijkheden welke hij had ondervonden bij het samenstellen van de conceptsatuten waarover in deze vergadering de besprekingen zullen plaats vinden. Verder gaf spreker zijn meening te kennen omtrent de huidige ont wikkeling van de maatschappelijke verhou dingen waarvan de middenstand de dupe dreigt te worden; o.a. zeide spreker ..een van de machtige hulpmiddelen welke wij bezitten om weer tot geordende maatschap pelijke toestanden terug te keeren. om *van dc thans heerschende, ik zou willen zeggen georganiseerde chaos slechts een overgangs toestand te maken, een hulpmiddel, dat voor hoogere machten en invloeden, het pad zal effenen tot betere verhoudingen, dit hulp middel is een krachtig gced georganiseerde middenstand. Ik weet het", zoo vervolgde spreker. ..door den aard van onze zaken en bedrijven is er veel wat ons scheidt, doch dit alles is niets, in verhouding tot wat ons samenbindt. Zelfstandigheid in ondergeschiktheid, één heid in belangrijke zaken, dit is .hetgeen een federatieve samenwerking u zal moeten en kunnen geven". Spreker eindigde met den har'-grondi en wensch. dat de besprekingen die in deze vergadering gevoerd zuilen worden, ondank- de zakelijkheid, in een sfeer van vriendschap zullen worden gehouden, opdat deze da? later met gulden letters- in de geschieden!; der federatie zal kunnen worden opgeteekenö Hierna stelde spreker voor dat uit de aan wezigen voor dezen avond een leider zou worden gekozen, waarop de heer Homburg den heer Suurenbroeck u.ttioodigde onder Instemming van de vergadering de leiding te willen nemen. Vervolgens hadden besprekingen plaats over dc conceptaten die na enkele wiiz gingen in pr:nc:;ie werden aanvaard. De heer Stevens .io Har.cc verzocht daarna om over tc zaan tol het verkiezen van een voorlooplg dage- ltyfcsch bestuur, in afwac'j ing van de defini tieve oprichting van de federatie. Het voor looplg dagelijlcsch bestuur is gevormd door 3 voorzitters van diverse vereenigingen daar aanwen? Op vertel van den heer Stevens word de heer Homburg tot voorzitter der federatie gekozen en de heer Suurenbroeck tijdelijk met het secretariaat belast. De lieer Homburg, die nu den voorzitters- zetel innam, sprak den wensch uit, dat de men werkend vereenigingen nog eens op dezen dag zullen terug zien en belichtte nog een; op scherpe wijze de donkere tijden welke thans voor den middenstand bestaan Hij wilde dezen avond zien als een eerste -'eenlegemg, weldra gevolgd dor meerdere waardoor een hecht gebouw zal ontstaan, waarvan elk middenstander zal kunnen ge tuigen. dit is ons belwerk waarachter onêe belangen veilig zijn. Hierna sloot, de voor zit: er met een kort woord van dank aan allen ,i:c dezen avond zoo uitmuntend hebben doen slagen, de vergadering. Het voorioopig dagcüjkseh bestuur is samengesteld uit de h«teren: H. Homburg, Stevens cn E. Locnder- sloot. PERSONALIA. Onlangs werden de havenknechts W. Kaars on F. v. d. Harst na een werkzaamheid van 10 in ren aan de haven alhier ontslagen. Thans zijn zo echter tot brugkneeht be noemd. de hoer Kaas te Wecsperkarspel en de heer v. d. Harst te Dlemen. VELSEN HERNHITTER-ZENDINGSAVOND. Hcdcr. Donderdagavond zal in de Gerefor meerde Kerk aan den Koningsweg een her denkingsavond worden gehouden, naar aan leiding van bet feit. dat 200 Jaar geleden de zonding der Bro. iergemeente in Suriname. Zendeling P. Legève zal spreken over de zending der Broedergebeente in Suriname. Lichtbeelden, zullen het gesprokene toelich ten e een kwartet zal zendingsliederen ten gehoore brengen. BEVERWIJK POLITI PSCHl ETVERFF.N IG ING „WESTERHOUT". De Pollt.leschietvereeniging ..Westerhout" organiseerde evenals vorige jaren schietwed strijden. waaraan met veel animo door de leden en donateurs werd deelgenomen. In een feestelijke bijeenkomst, in dc bo venzaal van hotel „Oud Meerestein" van de politiemannen en hun dames werden de prij zen van de wedstrijden uitgereikt. De voor zitter. dc heer P. Vcllekoop verwelkomde de aanwezigen on memoreerde het vlotte ver loop der wedstrijden, dank zij dc eminente leiding van den lieer J Kent.son, dien spr. daarvoor hartelijk dank bracht. De prijswinnaars konden vervolgens uit dc fraaie collectie prijzen in de volgorde van het door hen behaalde aantal punten een keuze maken. De voornaamste prijzen verwierven: 1. J. Kentson 53 p.; 2. P. Bcnning 52 p 3. H. Wes- seling 50 p 4 C Knik 50 p.; 5. C G. v. d. Kolk 48 p (3. A Verduld 47 p, 7 J Boonstra 46 p„ 8. M. Boolee 45 p.; D Janssen 44 p A. v. d. Booren 41 p.; Th. Bl'kslager 44 p. J. v. Dieren 43 p W J. den Otter 41 p.: S. Jong man 41 p. Overigens ontvingen ook de ver dere deelnemers een Herinnering aan deze prettig vcrloopcn wedstrijden. Van de dona teurs verwierven prijzen de hecren De Ruy- ter. Blevendaal. Bellnfante. T. Nauta. en Freuerstein. De loden cn hun dames bleven na dc prijs uitreiking nog langen tijd gezellig bijeen Dc humorist Reuslnk wist er d" stemming in tc houden Hij werd daarin voortreffelijk ge steund door het orkest onder leiding van W. Swaab. GFOOTF GEZINNEN De onlangs dpgerlchtc afdeeling van den Ned. R K. Bond voor Groote Gezinnen houdt op Maandag 3 Oct. as. een ledenvergadering In het K. S. A.-gebouw. In deze bijeenkomst, die ook voor belangstellenden toegankelijk is zal het huishoudelijk reglement worden vastgesteld, terwijl ook het bestuur zal wor den gekozen SPELDJESDAG B cn W. hebben aan dc plaatselijke af deeling van den R.K. Vrouwenbond vergun ning verleend tot het houden van een speld- jc.-dag op Zondag 30 October as. Dc op brengst zal voor een liefdadig doel worden aangewend PRIJSUITREIKING „FLORALIA- VEREENIGING" Woensdag werden :n het velllngsgebouw „Centrum" dc prijzen uitgereikt van de en kele weken geleden gehouden jaarlijksche tentoonstelling van potplanten, georgani seerd door dc Florallavercenlging. De school jeugd was in groote getale opgekomen, om van deze plechtigheid getuige te zijn. De voorzitter dor Floraliavereeniging, oc heer Th. Runia, memoreerde het welslagen der expositie en constateerde met voldoe ning, dat de kwaliteit der Ingezonden plan ton volgens het oordeel van dc jury steeds vooruitgaat. Spr. herdacht vervolgens met enkele sympathieke woorden Marletje Nies ten. die op zoo'n tragische wijze bij het auto ongeluk op den Provincialen weg om het leven is gekomen. Zij behoorde tot de, be kroonden en aan de ouders zal ln passen den vorm een aandenken worden geschonken. De jeugd was voor deze gcdachtenLs aan het overleden schoolmakkertje blijkbaar zeer ge voelig cn luisterde onder groote stilte toe. Nadat de voorzitter nog een hartelijk dankwoord had gesproken tot de dames van het bc tuur, die zich belast hadden met den aankoop van dc prijzen, werden de bekroon de inzender.; in hei bezit gesteld van de zoo hevig begeerde geschenken. Maar ook dege nen, die minder gelukkig waren geweest en volgens het bevoegde oordeel van dc jury nog niet voor oen bekroning in aanmerking kwamen, gingen niet ongetroost huiswaarts. Elke inzender werd in hot bezit gesteld van oen yo-yo met welk modem speeltuig de Jeugd zich zeer ingenomen toonde. Aan het slot van de prijsuitreiking heeft de heer Runia dc jongens en meisjes nog eens op het hart gedrukt trouw hun zorgen aan de door de verecniging verstrekte plan ten te blijven besteden, waardoor de liefde voor de natuur bevorderd wordt.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13