Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15114 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 3 October 1932 HAARLEM S DAGBLAD fiirecta- P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN" ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMilNT EN per week 0-25, per maand L10, per 3 maanden £3-25, franco per post 3-55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72)4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 4 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames OóO per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid e Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000.- I Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150... Elke andere vinger f 150- Arm- of Beenbreuk f 100- Ovedijden f 600— Verlies van Hand. Voet of Oog f400- Verlies Duim f75- Vedies Wijsvinger f75- Verlies andere vinger f 30.-. D1T NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 October. De Bakermat van den Vrede. Als het aan ons lag" nietwaar? Nog een verstoorde illusie. Natuurlijk kent u onzen vaderlandschen eerenaam. Er zijn al zooveel hoera-speeches op gehouden, op „Nederland, bakermat van den vrede".... Roerend. En de brave burger pleegt daar goedig in te gelooven. Thuis zegt hij: „Als dat dit-en-datsche buitenland er maar niet was. W ij zijn voor den vrede. Wij bevorde ren 'm, op alle manieren. Weliswaar zijn 40 pCt. van ons te lui om een handtee- kening voor internationale ontwapening te plaatsen, als er hun vier weken lang dage lijks om gevraagd wordt, maar de overige 60 pCt. doen het dan toch maar. Onze inter nationale roem als Bakermat van den Vrede doet de rest weL Wie ter wereld zou er aan kunnen twijfelen dat wij als één man voor den vrede zijn?" Nu, dat zal ik u zeggen. Bijvoorbeeld de Zuid-Amerikaansche volken, aan wie wij wa pens en munitie leveren terwijl er een alge- meene oorlog dreigt, en" die oorlog zelfs al hier en daar aan den gang is. Bovendien verklaart de voorzitter van onzen minister raad, dat deze levering onmiddellijk drei gend oorlogsgevaar niet noodzakelijk behoeft te vermeerderen. Zij kan dat gevaar even goed doen afnemen. Een aardige verklaring, nietwaar? Zij is slechts in lijnrechte tegen spraak met het doel van de Ontwapenings conferentie en de overwegingen die tot die conferentie leidden. Zij logenstraft de erken ning van ik-weet-niet-hoeveel vertegenwoor digers van andere landen in Genève o.a. Frankrijk, Italië, Duitschland, Amerika.... enfin, gaat u maar door dat bewapening, speciaal de wedstrijd daarin, tot oorlog moet leiden. Wij helpen mee in den bewapenings wedstrijd tusschen de Amerikaansche repu blieken. Dat had u nooit gedacht? Dat zeggen ze natuurlijk maar? Het zal wel niet waar zijn? Was ow: maar reden tot twijfel! Helaas rest geen hoop meer daarop. Leest u maar eens even aandachtig liet volgende: Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Albarda: D Is het der regeering bekend, dat in den laatsten tijd getracht wordt hier te lande bestellingen te plaatsen van wa pens en munitie, bestemd, voor Zuid- Amerikaansche staten? 2) Is de régeering niet van meening. dat door de leveranties van wapens en munitie aan Zuid-Amerikaansche staten het oorlogsgevaar vermeerderd kan wor den, dat Zuid-Amerika onmiddellijk be dreigt? 3) Heeft de regeering vergunning ver leend of is zij voornemens vergunning te verleenen aan Nederlandsche onderne mingen, inzonderheid aan een fabriek te Dordrecht, voor het leveren van munitie aan Zuid-Amerikaansche staten? 4) Weet de regeering, dat de regeering van Frankrijk aan de Fransche wapen en munitie-industrie vergunning heeft onthouden voor de uitvoering van bestel lingen voor Brazilië en is zij niet van gevoelen, dat daarin voor haar een reden te meer moet worden gezien om den uit voer van wapens en munitie uit Neder- landsch, rechtstreeks of indirect voor Brazilië bestemd, niet toe te staan? heeft de minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den raad van mi nisters, geantwoord: 1. De eerste vraag wordt, voor zoover zij betrekking heeft op munitie, beves tigend beantwoord, met dien verstande, dat bestellingen, als daar bedoeld, niet slechts den laatsten tijd, maar ook eer der wel plaats hadden. 2. Levering van wapenen en munitie aan Zuid-Amerikaansche Staten behoeft onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar niet noodzakelijk te vermeerderen. Zij kan dat gevaar evengoed doen afnemen. 3. De regeering heeft in eenige geval len vergunning verleend voor het leveren van munitie aan Zuid-Amerikaansche Staten. Zij laat zich bij de beslissing om trent aanvragen om vergunning in het algemeen leiden door de bepalingen van de nog niet- in werking getreden Con ventie van 17 Juni 1925 nopens het toe zicht op den internationalen handel in wapenen (Stbl. 1928, no. 292). 4. Voor zoover der regeering bekend heeft de Fransche regeering vergunning voor de uitvoering door particulieren voor bestellingen van wapenen of muni tie voqr Brazilië, niet onthouden. Wat het antwoord op vraag 4 betreft ves tig ik er uw aandacht op, dat de Nederland sche regeering niet ontkent dat de Fransche regeering den uitvoer van wapens en munitie naar Zuid-Amerika verboden zou hebben. Zij weet het niet zeker. Als zij even naar Parijs getelefoneerd had, zou onze gezant ernaar hebben kunnen informeeren en denzelfden dag het antwoord hebben kunnen geven. Jammer dat we dat nou niet weten. Want een beetje interessant zou het toch wel zijn- als meneer Albarda inderdaad juist is inge licht en dat laakbare Frankrijk weigert toe stemming te geven voor uitvoer van wapens en munitie naar de ruziemakende Zuid- Amerikanen, terwijl de Bakermat van den Vrede daar geen bezwaar in ziet. Overigens verandert het aan de feiten, voorzoover zij ons betreffen, niets. En die feiten zijn allergezelligst. Wat- hebben onze vredelievende bakermat-genooten in Dor drecht geleverd? Alleen maar kanonnen en granaten, of zijn we al verder gemoderni seerd in onze export van deze nobele nijver heid? Leveren we misschien ook al prima gifgasjes en onbluschbare brandbommetjes? En er zullen landgenoot-en zijn die het nog toejuichen ook. „Als we er geld aan ver dienen kunnen, dat die Zuid-Amerikanen mekaar in het haar vliegen, moeten we het vooral niet laten", zullen ze zeggen. „En als de Franschen zoo stom zijn geweest dat te weigeren, bewijst dat weer eens dat ze geen zakenbegrip hebben". Ik zou hiertegen slechts zachtzinnig wil len opmerken, dat het een tikje kortzichtig is. Als straks in Genève de een of andere Zuid-Amerikaansche gedelegeerde (zoo'n halve Mesties of Indiaan, of Creool of du bieuze Spanjaard) spottend zit te lachen als namens ons een vurig betoog voor de toe nadering tusschen Frankrijk en Duitschland wordt gehouden, en iemand zich namens ons op de borst slaat en op ontroerden toon de Bakermat van den Vrede oproeptdan heeft die gedelegeerde gelijk. Want op het zelfde oogenblik worden wellicht zijn land- genooten, daar ver weg als het maar ver weg is hindert het immer ons niet uiteen gereten door Nederlandsche granaten uit Nederlandsche kanonnen. Misschien staat er als handelsmerk wel een bakermat op, met een duifje erboven Hoe weldadig zal onze invloed te Genève op deze wijze beïnvloed worden! Toen wij verleden jaar het petitionnement naar Ge nève brachten verzekerden verscheidene har telijke lieden mij, dat wij er uitgelachen zouden worden. Het tegendeel was het geval, en zij sloegen lichtelijk een figuur. Op het moment zou ik niet graag met zoo'n missie naar Genève gaan. Ze zouden er nu zeker luid lachen. Mocht de bewapeningswedloop tenslotte toch voortgaan, met als onvermijdelijk resul taat onze eigen vernietiging en die van vele andere volken in een nieuwe massa-slachting, dan zal het droevige restantje overlevenden nog wel eens met een hoonlach als het nog lachen kan terugdenken aan deze daad van vooruitziend beleid van een volk. dat meende vredelievender te zijn dan an dere, en snoevend sprak van „bakermat van den vrede". Terwijl het, terwille van een armzalig geldwinstje voor een paar fabrikanten, zijn toekomst hielp vernietigen. Op grond na tuurlijk van „gezond zakenbeleid", met nega tie van den praohtigen invloed dien het had kunnen uitoefenen en het schitterende voor beeld dat het had kunnen geven. Het is niet prettig, je over je eigen land te moeten schamen. R. P. PAUL EIPPER OVER VRIEND SCHAP MET DIEREN. „HET DIER IS SUBJECT, GEEN OBJECT". Het Dierendag-Comité had vermoedelijk wel niemand beter kunnen uitnoodigen als spreker ter gelegenheid van den Internatio nalen Dierendag dan Paul Eipper, den Duit- schen dierenkenner en vriend. Zij, die zijn boeken gelezen hebben wij noemen Dieren- kinderen, Menschenkinderen, Dieren zien ons aan, Het Boek over Circus, Dein Wald weten daaruit, welke groote liefde hij heeft voor het dier. En voor hen, die geen kennis namen van zijn boekwerken, was de film Tiere sehen dich an daarvan toch het be wijs. Eipper heeft zich van jongs af aan al aangetrokken gevoeld voor de dieren. Toen op een familiebijeenkomst eenige jonge leeuwtjes werden binnengebracht, opdat het geheele gezelschap deze zou kunnen bewonderen, maakt de toen nog jeugdige Paul zich daar meeste van. Hij drukte hen vast tegen zich aan, en slechts een oorvijg, hem tenslotte door zijn vader toegediend, vermocht de dieren ook onder de aandacht van het overige gezel schap brengen! In den Protestantenbond, die goed bezet was, vertelde hij Zaterdagavond over Freund- schaft- mit Tieren, daartoe uitgenoodigd door het Dierencomlté. Omdat den Dierendag in ternationaal is heeft men ditmaal een uit- heemsch spreker gevraagd, zeide mej. Pothof f in haar openingswoord. Zij verheugde zich, dat ook de jeugdorganisaties erbij waren, daar bij het kind begonnen moet worden. Wanneer de jeugd van liefde voor het dier ten volle doortrokken is, zullen geen vogel nestjes meer worden uitgehaald, zullen geen meikevers meer aan touwtjes rondfladderen zullen geen katten of honden meer gesard worden. En dan zal zal de wereld beter zijn. Op Woensdag 5 October zullen vier voorstel lingen voor de kinderen worden gegeven van Mol's bloemen- en aquarium films, ter wijl aan de kinderen van de hoogste klassen der lagere schoolste Haarlem, Heemstede en en Bloemendaal speldjes worden uitgereikt met- het opschrift „Bescherm het dier". Paul Eipper zeide, dat zijn kennis van het dier niet op hekserij berust, doch dat hij alleen maar meer geduld heeft dan de andere menschen. Het dier moet subject zijn, geen object,en verdient steeds onze liefde en bescherming. De dierenbeschermings-vereenigingenzijn zeer nuttig en ook de dierentuinen. Want deze ver zekeren het voortbestaan der dieren, die nu door ontginningen en anderszins uitsterven. Maar het dier moet nóg meer beschermd worden, ook tegen zwaar werk. En de wereld dierendag dient er dan ook voor om alle praktische dierenvrienden bij elkaar te brengen. Franciscus van Assfsi noemde de dieren broeders en zusters en het is daarom, dat hij tot schutspatroon is gekozen. Praktische dierenvrienden. Geen dieren vriend noemt hij hen. die trekhonden ge bruikt. die zijn mopshond te veel laat eten, die luxe katten op zijden kussens vertroetelt. Voor overdrijving en voor sentimentaliteit moet gewaakt worden. Het circus en de menagerie zijn geen gevangenissen. Goed ge leid zijn dit goede verblijfplaatsen voor het anders verdwijnende dier. Deze avond zal gewijd zijn aan het groote dier. Niet. dat hij voor de kleinere minder voelt. Hij heeft thuis in Grunewald S katten een groote gele dog, een pad. En buiten telt hij vrienden onder verscheidene vogels. Maar iedereen bezit huisdieren, of liever, om het onjuist woord „bezitten" niet te gebruiken, Iedereen heeft met huisdieren ondervindin gen gehad. En daarom kan hij daarvan niets nieuws meer vertellen, terwijl bovendien op één avond onmogelijk de veelvuldige kanten van de dierenwereld besproken kunnen worden. Eipper wil heerschende valsche meeningen wegnemen. Het dier is geen mensch, moet beschouwd worden als dier. Hij gelooft niet aan algemeenheden als: de honden zijn trouw en de katten valsch. Ook hierbij moet individueel geoordeeld worden. Als voorbeeld van een valsch idee haalde hij aan het zoo genaamde vlooien, wat de apen doen. Het betreft hier slechts zouthoudende korstjes. Zijn serie lichtbeelden zal hij beginnen met afbeeldingen van de katachtige dieren, die zijn bijzondere liefde hebben, of het nu een huiskat is of een puma of leeuw Aan de hand van vele, zonder uitzondering bizonder fraaie foto's, haalde Eipper zijn herinneringen op, waarbij hij het publiek een reis deed maken door de Dresdener dieren tuin. Op rustige, duidelijke en geestige wijze vertelde hij van zijn ervaringen met leeuwen tijgers, puma's, dromedarissen, zeehonden. Van het eindeloos geduld, dat hij dikwerf moest uitoefenen om het dier voor zich zelf en voor de lens te krijgen, zonder dat het den mensch aandacht schenkt, dus in zijn doen en laten, zooals het geschapen ls. Het is de groote vreugde voor den dierenvriend om dat te bereiken. Hij toonde In woord en beeld de groote moederliefde die bij het dier aanwezig is, bij de olifant, de kameel de ezelin. En onder wijl gaf hij enkele raadgevingen bij het om gaan met dieren, als bijv. het advies niet luid te spreken, daar dieren veel scherper gehoor hebben dan de menschen, waar uit volgt, dat een zacht gepraat evengoed door dringt en betere resulu-ien oplevert. Verstand heeft een dier niet, wel een groot herinne ringsvermogen. 1-Iij toonde walrussen en gazellen, giraffen, gnoe's en neushoorns, jong en volwassen. Ook leelijkc vogels, om het verwijt te ontgaan, als zou hij zich alleen met de aardige en niet-valsche dieren bezighouden. Tenslotte leidde hij de aanwezigen in het apenrijk in. En altijd bleek uit zijn rede de groote aanhankelijkheid en vriendelijkheid bij de dieren voor hem, die op de juiste manier met hen heeft kennisgemaakt, hen heeft behandeld en ermede is omgegaan. Mej. Pothoff dankte den spreker voor zijn interessante voordracht, die ongetwijfeld velen dichter bij het dier gebracht heeft dan zij tot nu toe stonden. LIJK AANGESPOELD. VAN DEN ZANDVOORTSCHEN VISSCHER LOOS. In den nacht van Zondag op Maandag is op het strand tusschen de pieren te IJmui- den aangespoeld het lijk van den zoo nood lottig om het leven gekomen Zandvoortschen visscherman P. Loos. Het lijk is overgebracht naar de Alg. Begraafplaats in IJmuiden. In den avond van Donderdag 22 Septem ber vertrokken Loos en Visser ter garnalen- vangst en Vrijdagmorgen is de boot leeg aan komen drijven. Vrijdagmiddag spoelde het lijk van Jan Visser aan bij paal 61. Echter moest het tot- hedennacht duren, voor Loos door de zee werd teruggegeven. Bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van den verongelukten schipper Loos in IJmuiden waren uit Zandvoort aan wezig de waarnemend commissaris van po litie Bollé, en de voorzitter van de Zand- voortsche Reddingsbrigade R. v. d. Mijs. Anti-boutade. Ik peins, waarover ik het heden. Nu weer eens met u hebben zal: Wat houdt u in "t bijzonder bezig, O, wacht maar eens, ik weet het al... Ik vind het heerlijk, als je 's morgens Verkwikt weer naar je werk toe gaat En striemende Octoberrcgen, In. j' uitgeslapen facie slaat. Dat stimuleert, en werkt verfrisschend Wanneer je weer een dag begint, Vooral ook als het vergezeld gaat Van loeienden Octoberwind. Die geeft je prettige voldoening In een verjongd besel van kracht. Een nieuwe stap in 't voile leven, Na een bewusteloozen nacht. Ik snuit mijn neus met enthousiasme. Het brengt weer klaarheid in je kop, Ik vind het heerlijk om te niezen. Daar lucht je weer eens fijn van op. 't Wordt kouder en ik denk met vreugde: Waarvoor heb ik een winterjas, Wanneer het altijd zomer ware, Wat deed ik met mijn wollen das. En 's middags laat, als ik naar huis ga, Dan valt de schemer al weer in, Ik loof het kunstlicht, en de kachel, Ze brengen .knusheid in 't gezin, Ik zeg maar, al 't klimaatgemopper, Is zonder nut en daarom dom. Het brengt toch voor een reeks van maanden De zomerwarmte niet weerom. P. GASUS. VELSEN HOE DE WERKLOOSHEID TE BESTRIJDEN? INSTEMMING VAN SANTPOORT'S BLOEI MET HET PLAN-VAN TILBURG. Wij ontvangen het volgende schrijven ter plaatsing: Met zeer groote belangstelling nam ik ken nis van het plan. „Van Tilburg" en de enorme voordeelen zoowel voor de gemeente als voor de crLsisslachtoffers: de werkloozen. Dit plan, uitmuntend door eenvoud en logi ca. moet ieder, die de welvaart van onze ge meente ter harte gaat. met dankbaarheid voor den heer Van Tilburg vervullen en den wensch doen uitspreken, dat dit plan spoedig tot uit voering moge komen. Wat heeft dit plan voor Santpoort in het bijzonder nog te beeekenen? Hoe dikwijls moesten niet door het gemeen tebestuur noodgedwongen onze gerechtvaar digde verzoeken om wegverbetering, schoon houden, verlichting enz. de laatste jaren wor den afgewezen, zoodat vele forensen het plan maakten naar een andere meer bewoonbare gemeente te verhuizen. Wordt nu door het plan „Van Tilburg" een einde gemaakt aan de ergerlijke verwaarloo- zlng der gemeentewegen, zoodat men lancs fraaie, goed onderhouden wegen Santpoort en de daarin gelegen woningen zal kunnen be reiken, zonder genoodzaakt te zijn modder poelen te doorwaden (zie B rede rode wez. Hoofdstraat. Bloemendaalscheweg enz.) dan zal pas Santpoort den concurrentiestrijd met Bloemendaal met succes kunnen aanbinden. Nieuwe kapitaalkrachtige, stedelingen zullen zich hier komen vestigen op de nu renteloos liggende gemeentegronden van het Burg. Rij- kenspark; 's zomers zal ons dorp met zijn heerlijke natuur drukker worden bezocht door vreemdelingen en dc hier gevestigde forensen vullen hun verhuisplan laten varen. Dat dit alles belangrijke financieele voor- De Duilsche rijkspresident Paul von Hinden burg, die gisteren zijn 85sten verjaardcg vierde, bij het verlaten van het Reichsehrenmal" waar hij een krans had neergelegd. Het rapport Lytton gepubliceerd. Autonoom bestuur voor Mand$joer\)e voorgesteld. (3e blad. lc pag.) Hindcnburg's 85ste verjaardag. (3e blad. Ie pag.) Californië door een waterhoos geteisterd. (3e blad. lc pag.) Duitschland's contingcntecringsplan. Met België overeenstemming bereikt. (3e blad. 2e pag.) Het lijk van den verongelukten visscher Loos te IJmuiden aangespoeld. (Ie blad, Ie pag.) Gevaarlijk brand te Amsterdam. Drie vrou wen naar een ziekenhuis vervoerd. (Ie blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Dc bakermat van den Vrede. (le blad. le pag.) Het veilig verkeer en dc Kon. Ned. Automo bielclub. Nuttige wenken en raadgevingen. (4e blad. 2e pag.) Ton Ruijgrok: Langs dc Straat. „Het ver lorene". (4e blad, 2e pag.) H. G. Cannagieier: Dc smalfilm. (le blad, 2c pag.) deelen voor de gemeente Velsen oplevert èn via het. belastingbiljet van winkeliers, bou wers. tuinlieden, enz. èn door dc belastingen die door de nieuwe en niet vertrekkende inwo ners zullen worden opgebracht, behoeft geen betoog. Velen zullen dan ook met mijn wensch in stemmen, dai spoedig tot verwezenlijking van het plan „Van Tilburg" moge worden overge gaan, tot heli van de gemeente Velsen. JOH VAN BEEM. Voorz. Sanlpoort's Bloei. GEVAARLIJKE BRANDEN TE AMSTERDAM. Drie vrouwen naar een ziekenhuis vervoerd. OUDE LIEDEN OP BOVENHUIZEN IN NETELIGE POSITIE. KLOEKE REDDING DOOR DE BRANDWEER In het kleine perceel Binnen Oranjestraat, te Amsterdam Ls in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken. Het echtpaar Bentclaar. waarvan de man 82 en de vrouw 79 jaar oud is. moest zich redden door zich door het W.C.-raampje te wringen. In onder- kleeren moesten zij zich op een naastliggend dak in veiligheid stellen. Eenige uren na dezen brand brak een even gevaarlijke uit in do Von Zes nriraat 56. In het benedengedeelte, waar cm schoen makerij Is gevest led. brak de brand uit. De vlammen grepen razen snel om zich heen; de ruiten aan den straatkant sprongen en wat niet kon ultbllivcn geschiedde dan ook prompt: met een doffe klap sloeg het vuur door naar het trappenhuis en klom in dit ge vaarlijke trekgat snel omhoog; een oogenblik zelfs sloegen do vlammen buitenom tot boven het dak uit Bovendien was het geheele per ceel in rook gehuld. De bewoners van de eerste ct rge. de 57- 'arlge mejuffrouw J H Bakker en haar 46-ja- rigc zuster Geertje Bakker, van wie de oudste hulpbehoevend ls ontwaakten door den hevi- een rook. die in het vertrek binnendrong. Tot hun ontsteltenis zagen zii zich den weg naar de straat door het vuur versperd en deze ont dekking deden ook de op do tweede étage wo nende weduwe Fneeïbaris. 79 jaar oud. en haar dochter M. E. Engelbarts Dc hulpbehoevende juffrouw Bakker bleef, daar zij weinig of niets kon uitrichten, in haar kamer liggen; hevig overstuur van de doorstane emotie, doch bij haar volle bewust zijn. werd zij daar door de brandweer wecee- haald. Haar zuster was niet zonder moeite naar den zolder gevlucht: buren wLsten haar daar uit haar benarde positie te bevrijden en via de trap van perceel 54 naar buiten te brengen Inmiddels was ook do commandant der brandweer, de hee: C. Gordijn Jr.. die pech had gehad met het starten van de auto. waar mede hij zou uitrukken, op het terrein van den brand aangekomen Al spoedig bleek, dat het blusschingswerk geen groote moeilijkheden zou opleveren: twee stralen waren uitgelegd en deze reeds waren voldoende om de vlam men. die van buiten uit ook de eerste etage flink hadden geblakerd, meester te worden. Oude vrouw op zolder gevonden. Ook de bewoonsters van twee hoog hadden het vóór en tijdens het optreden van de brand weer leelijk tc kwaad gehad. De 79-jarige juf frouw Engelbarts was. toen de toestand zich dreigend liet aanzien met haar dochter naar den zolder gegaan. Laatstgenoemde heeft daar een raam opengemaakt en Ls op een platje ge klommen. Buren van het naastliggende huls trachtten haar via het hooger gelegen dak te bevrijden, doch zij stond er op dat eerst haar moeder geholpen werd. Dit is dan ook ge schied en wel door twee lieden van het brand weercorps, die de oude vrouw bewusteloos bij de zoldertrap vonden liggen met brandwon den aan het hoofd. Beide mannen hebben haar naar het raam gesleept om weer wat bij

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1