BRAND BIJ „DE BILT". HOE DE WERKLOOSHEID TE BESTRIJDEN. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15115 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 4 October 1932 HAARLEM'S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f335, franco per post ƒ355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72j4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 4 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1_5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.6(X elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcren dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. iluheid f2000- Overlijden f 600- Vedies van Hand, Voet of Oog f400- Vedies Duim f75- Vciliej Wijsvinget f75- Vedies andere vingei f30- HAARLEM. 4 October. Jacht op Groot Wild Met „Groot Wild" bedoel ik den prins van Wales. Dit zonder de geringste neiging tot onhoffelijkheid jegens den kroonprins van een met ons bevriende natie. Ik neem maai* aan dat het Engelsche volk dat is, ofschoon onze Troonrede, dat kernachtige en opge wekte brok litteratuur, dit jaar voor het eersr, over onze vriendschappelijke betrek kingen met andere naties gezwegen heeft. Zou men daaruit mogen afleiden, dat wij met geen enkele meer bevriend zijn? Natuurlijk niet. Behalve de vanouds bekende hartelijke verdragen, aangevuld met het Kellogg Pact, zijn we zelfs verrijkt met die nieuwe, na- oorlogsche vriendschapsbanden, aangeduid als „geesten". U weet wat ik bedoel. Het zijn de bezielende gevoelens, waarin zekere ver dragen tot stand komen, en slechts zelden worden uitgevoerd. Wij, bijvoorbeeld, hebben mede ons aandeel in den geest van Oslo en in den geest van Ouchy, terwijl wij „sowieso", zooals de Duitscher zou zeggen, mede-ademen in den ietwat-verbleekten geest van Locarno. Men zegt dat deze geest tegenwoordig alleen nog maar spookt. Dat doet-ie bij voorkeur in de nachtmerries van de heeren Vort Papen en Herriot. Maar ik wou het over den Engelschen kroonprins hebben. De jacht op hem is pas weer geopend, en ditmaal heet de Diana de Zweedsche prinses Ingrid te zijn dochter van den kroonprins van Zweden. Van haar wordt beweerd, dat haar levensideaal is ko ningin van Engeland te worden. Sommige menschen bezitten allermerkwaardigste le vensidealen. In dezen tijd kan men zich wel iswaar moeilijk den man voorstellen, wiens ideaal het koningschap zou zijn. Maar onge twijfeld zijn er nog vrouwen genoeg die graag koningin willen worden. Zonder twijfel zou de prins van Wales daar meer van kunnen vertellen. Hij is nu achten dertig jaar oud. en nog steeds vrijgezel. Er was een tijd waarin vrouwelijk Engeland de beste verwachtingen van hem had. Het gaf hem den naam „Prince Charming", liep te hoop waar hij zich ook maar even vertoonde, dweepte met zijn glimlach en hing zijn por tret overal op. Maar de jaren vloden heen, en de prms hield stand. Hij trouwde niet. Een tijdlang romantiseerden de Engelsche dames het geval door te beweren dat hij liefde koesterde jegens een hofdame, die niet hoog genoeg in rang was om koningin te worden. Iedereen noemde den naam van die hofdame, behalve de kranten, die het zwijgen over het babbel praatje bewaarden. Merkwaardig toch, dat dezelfde menschen die zulke dingen rondver tellen altijd zeggen dat de kranten zoo indiscreet zijn. Enfin. Dat verhaaltje kon niet eeuwig stand houden. De openbare dames-meening vond blijkbaar op den duur, dat de kroonprins die hofdame nu maar eens vergeten moest zijn. En allerlei jongere hofdames, van hooger adel, werden hem achtereenvolgens toege dicht. Zonder succes. Er gebeurde niets: de prins bleef koppig vrijgezel. Inmiddels bepaalde hij zich niet langer tot charme, het maken van reizen en het springen op paarden, maar begon een nieuwe rol te spelen., Zich infce- resseerend voor den bloei van 's land's nij verheid, verscheen hij op congressen van in- dustriëelen en kooplieden en vertelde hun ongezouten waarheden over datgene, waarin zij tekortschoten en dat hen de buitenland- sche markten deed verliezen. De mannen, die de kranten schrijven benoemden hem tot „eerste zakenman van het Vereenigd Ko ninkrijk", „onzen business-gezant" en zoo meer. Hij steeg in hun achting, terwijl zijn portret in de meisjes-slaapkamers ver drongen werd eerst door Rudolph Valentino, later door Maurice Chevalier. Twee nieuwe „princes Charming". De oude, ieder jaar te leurstellender, glimlachte steeds minder en trouwde maai* hardnekkig niet. Zijn broer, de hertog van York, gaf wat troost door het wel te doen, maar hij was nooit erg bij het dames- publiek in de gratie geweest. Een vierkant jongmensch, zonder noemenswaardigen glim lach. Zijn vrouw werd toen maar het groote succes. Intusschen begon men overal te ver tellen dat de prins van Wales niet koning wou worden. Behalve in de kranten, die ook daarover zwegen. Hij zou abdiceeren, zei men. Er gebeurde niets. Hij bleef kroonprins en vrijgezel. Het verschil in de opvattingen daaromtrent van vrouwelijke en van mannelijke zijde kent u precies. Als uw nichtje of neefje geëngageerd raakt zullen alle dames in de familie het ge val onmiddellijk „eenig" en „wat vreeselijk leuk" vinden. U daarentegen zult u bepalen tot ..Zoo. Hum!" Is het waar of niet? Blijft uw neefje daarentegen ongetrouwd, dan zul len de vrouwelijke leden der familie hem dit op allerlei min-of-meer subtiele wijzen ten kwade aanrekenen. Blijft uw nichtje on getrouwd, dan zullen zij haar (min of meer oprecht) beklagen. Uw reactie op al die be schouwingen zal steeds neerkomen op het zelfde: „Zoo. Hum!" Misschien heeft de prins van Wales ge dacht, dat „ze" hem tenslotte wel zouden toe laten, te doen en te laten wat hij verkoos. Neen hoor! Hij is nu achtendertig, en hij heeft ze allemaal erg teleurgesteld, maar nog kan hij zich niet in de buurt van een huw bare prinses of hertogin wagen zonder dat- de „drijfjacht" meteen heropend wordt. Nu zit hij in Stockholm, met zijn broer prins George. Die is ook nog vrijgezel, zoodat de belang stelling der vrouwelijke openbare meening in Engeland en Zweden tot het kookpunt geste gen is. Zullen die koppige jongens Windsor nu eindelijk één van beiden buitgemaakt wor den of niet? Zal het meisje Bernadotte de zege behalen? De belangstelling is vervaarlijk gestegen doordat, bij de aankomst van de Engelsche prinsen aan het Stockholmsche station, de „bijzonder hartelijke ontmoeting van prins George en prinses Ingrid algemeen werd op gemerkt" Dit veroorzaakte een vervaarlijk gebabbel stel u dat eens even voor bij alle Zweedsche en Engelsche „teas". Met het gevolg, dat zoowel het Zweedsche als het Engelsche Hof officiëel hebben medegedeeld: „dat er niet de minste grond is voor ge ruchten dat prins George en prinses Ingrid geëngageerd zouden zijn, of dat weldra zou den zijn". Dat communiqué heeft de spanning na tuurlijk doen stijgen. De prins van Wales wordt er niet in genoemd. Waarom niet? Daar zit wat achter! Dus is het Edward, en niet George? Bij de Zweedsche meisjes is de prins van Wales alvast in de gratie geraakt, en zij hebben hem bij een bioscoop, waar Greta Garbo zélf verwacht werd, de bloemen toege worpen, die zij voor de film-ster hadden meegenomen. Zoo jaagt de vrouwelijke openbare meening in Engeland en Zweden nu weer op het Groote Wild: den prins van Wales. Zal hij ook ditmaal nog ontsnappen? Wil hij nog ontsnappen? Of zal de pijl van deze Diana, die afstamt van een „soldat de fortune", van Napoleon, van een heel gewoon advocaten- zoontje uit Pau, dat den maarschalksstaf in zijn ransel vond, hem tenslotte treffen? Mocht het gebeuren, dan staat de com mentaar van ons mannen bij voorbaat vast. „Zoo. Hum!" R. P. VEREENIGING VAN HUIS- VROUWEN. HET TWINTIGJARIG BESTAAN. Deze maand zal het 20 jaar geleden zijn, dat de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen werd opgericht. De officieele viering zal plaats hebben op 24 October a.s. te Utrecht, in een der zalen van het Jaarbeursgebouw, waar het hoofd bestuur een receptie zal houden. In de af deeling Haarlem zal dit jubileum worden gevierd door een feestelijke bijeen komst op 25 October in het Gem. Concertge bouw. De presidente van het Hoofdbestuur, mevr. Eerdmans zal vermoedelijk dien middag voor de Radio een feestrede uitspreken, welke alle leden in het geheele land zullen kunnen hooren, aangezien de ruim 70 afdeelingen den 25sten October op dezelfde uren in eigen kring ter viering bijeen zullen zijn. Dien middag zullen het eigen koor en or kestje zich doen hooien terwijl mevr. Rodï Medenbach met verschillende voordrachten, w.o. een sprookje van Andersen („De Var kenshoeder"), het feest zal opluisteren. HET FLATGEBOUW. In het Maandbericht van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrouwen, worden eenige mededeelingen gedaan inzake de plannen, voor een flatgebouw te Haarlem. De Commissie voor Flatbouw heeft zeer bevredigende resultaten bereikt, wat betreft de voorbereiding van den bouw. Het is haar namelijk gelukt belangstellenden te vinden, die wat betreft de financieele en technische zijde van den bouw, bereid zijn hun mede werking te verleenen. Vrijdag 21 October zal een vergadering plaats hebben in het gebouw van Zang en Vriendschap. Op deze vergadering zal een vereeniging moeten worden opgericht van belangstellenden en toekomstige huurders, welke vereeniging in de toekomst het flat gebouw zal moeten exploiteeren. Behalve de oprichting zal dus dien avond ook een be stuur moeten worden gekozen om de voorbe reidingen voort te zetten Komt deze vereeni ging tot stand, dan heeft de commissie het vertrouwen dat het met den bouw zelf wel in orde zal komen. Zooals reeds in het kort Is medegedeeld is het namelijk gelukt iemand te vinden die trachten wil de financieele moeilijkheden tot oplossing te brengen. Te dien einde is reeds een voorloopig ontwerp ge maakt aan de hand waarvan de bouwkosten en de hiermee verbandhoudende exploitatie kosten begroot kunnen worden om zoodoen de het benoodigde bedrag, benevens de jaar- huur van de verschillende flatwoningen te kunnen bepalen. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen op de vergadering worden gedaan. Instemming van de IJmuider Federatie met het plan-van Tilburg. De heer J. Brandsteden secretaris van de IJmuider Federatie schrijft ons: „Met groote belangstelling nam ook ik kennis van het door U uitgewerkte plan voor werkloosheidsbestrijding in het groot. Zonder mij nu over de finesses uit te la ten het probleem is zonder eenige twijfël onder de thans bestaande maatschappelijke verhoudingen buitengewoon moeilijk juich ik uw plan toe als een krachtige aanspo ring om nu toch eindelijk te breken met de politiek van de Ovcerheid. die hierop neer komt, dat men èn de werkloosheid èn de werkverschaffing, voor zoover deze dan be staat, benut om de arbeiders bereid te maken voor lager loon en onder minder goede ar beidsvoorwaarden aan het werk te gaan. Waar dit „natuurlijk proces" zich niet snel genoeg ontwikkelde, heeft de regeering zich niet ontzien langs directen weg in te grijpen. Deze politiek waarbij men de koopkracht der groote massa verlaagt en het paard dus achter den wagen spant zal in iéder geval radicaal moeten worden losgelaten, wil er van uw plan ook maar iets te verwezenlij ken zijn. Wat nu de toepassing op het visscherijbe- drijf te IJmuiden betreft: het garantiefonds (los dan van het „winkeliersfonds") werd vanwege de IJmuider Federatie met nadruk verdedigd in de conferentie met den heer Kan, waarbij ook door ons werd berekend dat per reis alleen aan steungeld pLm. f 450 beschikbaar zou komen als garantie, die, per schip geboekt, een zeker reserve-fonds zou kunnen vormen. Ook wij betoogden, dat dit bedrag naar alle waarschijnlijkheid niet noo- dig zou zijn, maar zelfs al zou dat het ge val zijn, al zou het wat meer moeten kosten, het onberekenbaar groote moreele voordeel, dat nuttige arbeid werd verschaft, zou dit alleszins wettigen. Het gemeentebestuur was voltallig in deze conferentie aanwezig, allen onderschreven de juistheid van dit plan, het allereerst de heer Kan zelf. Nog den volgenden morgen was het plan bij den Minister ingediend, die daarop den heer Kan de woestijn inzond Nu heeft de Burgemeester van Velsen plannen uitgewerkt, die zeer zeker niet min der goed zijn en waarbij naar gemeld werd rekening zou worden gehouden met de op vattingen van den minister zelf en het is alsof er geen voorstellen zijn gedaan.... Zoolang de Overheid zich alleen tot taak stelt belastingen te innen en salarissen te verlagen zal er voor gezonde gedachten als de Uwe, waaraan wezenlijke verschaffing van arbeid ten grondslag ligt, geen plaats zijn en zal men tijd, energie en geld vermorsen aan „werkverschaffing" voor 49 Velser arbeiders te Wipperststuw en aan de Rietmolen. Meisje met je scheeve petje. Schuinslings op je permanent, Mode-toegewijd koketje, Dat je zoo vol vreugde bent. Het wordt langzaam aan wat kouder, Zoo is eenmaal het seizoen En als 't strakjes vriest ik zou d'r Als ik jou was, wat aan doen. Eenerzijds is "t warm in orde Voor je petbeschermde oor, Anderzijds 't zou vreeslijk worde', Als het andere bevroor. Als je in de koude dagen, Warm wilt blijven èn modieus, Heb je,, om naar wensch te slagen, Eigenlijk toch maai* één keus. Waarom zou je koude lijden, Laat het kille oor in spe Niet het warme oor benijden. Draag er in den winter twee. P. GASUS. SPORTFONDSENBAD TE BREDA. Te Breda zal met gemeentelijke garantie een Sportfondsenbad gebouwd worden. Na de eerste aardschokken op Clialcidicc in Griekenland Foto van een verwoest huizen complex op een heuvel nabij Saloniki. BRUTALE INBRAAK IN STATION AALSMEER. Brandkast van haar plaats gehaald. Op perron er 2000.uitgehaald. AALSMEER, 4 Oct. In den afgeloopen nacht is in het station van de Nederlandsche Spoor wegen te Aalsmeer een zeer brutale inbraak gepleegd. Toen de dienstdoende amb'.enaren hedenochtend het station betraden, ontdek ten zij dat een ruit was uitgesneden en de deur openstond. De plaats waar de brandkast had gestaan, was leeg. Voorts waren alle kasten en laden opengemaakt. Bij onderzoek bleek, dat de brandkast van den muur was losgetrokken en per kruiwagen naar het einde der perrons was gereden, waar men met een voorhamer en beitel den achterkant had opengehakt. De buit was meer dan f 2000. zoodat de nachtelijke bezoekers hun werk niet onbe loond zagen. Met geregelde tusschenpoozen wordt den laatsten tijd te Aalsmeer ingebro ken, zonder dat de politie er in slaagt een spoor van de daders te ontdekken. Japan zal het rapport-Lytton afioijzen. (2e blad. Ie pag.) De gouverneur-generaal ix>or Ierland. Mac Netil a]getreden. (2e blad, le pag.) De economische wereldconferentie vermoede lijk in Januari te Londen bijeen. (2e blad, le pag.) Hoe de teerklooshcid te bestrijden. Instem- jning van de IJmuider Federatie met het plan Van Tilburg. (le blad. le pag.) 3rand bij „De Bilt". Zolder van het K.N.M.I. vernield. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Jacht op groot wild. (le blad. le pag.) Jhr. dr. J. C. Mollcrus: De Duitsche contin- genteeringsniGatregelen. (2e blad. lc pag.) J. B. Schuil: Nieuwe tooneclstukken te Am sterdam. (3e blad, 3e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN CAFE RESTAURANT „BOLWERK" Haarlemsche Musici 1ste klas band UITGEBREID SLAGWERK HERDENKING LEIDEN'S ONTZET. HARING EN BROOD AAN 2450 PERSONEN. Bij de viering van het feest van Leiden's Ontzet is Maandag aan 2450 personen haring en brood uitgereikt. De optocht, die 's middags gehouden werd, is geheel verregend. Verder zijn er de ge bruikelijk feestelijkheden geweest. Er werd een „elf dorpentocht" om Leiden gehouden. 1-Iet feest was tegelijk een lichtfeest, daar de Leidsche electricitei'tswerken 25 Jaar be staan. BENZINE-OORLOG? Een groote Amerikaansche maatschappij deelde aan het Handelsblad mede. dat zij haar prijs verlaagt van zestien op veertien cents per liter benzine met ingang van heden De andere maatschappijen hebben den prijs juist verhoogd van 14 tot 16 cent. Zolder van het K. N. M. I. vernield. Instrumenten gespaard door tijdige blussching. Radiodienst door Soesterberg overgenomen. Tegen verbod is met steekvlam gewerkt. DE BILT, 4 October. Hedenmorgen even voor 9 uur. is op den zolder van ihet Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut ie De Bilt 'brand uitgfebrokon. Men is in het gebouw van het Instituut bezig met het aanleggen van centrale verwarming en ver moedelijk staat het uitbreken van den brand hiermede in verband. Het vuur greep snel om zich been en In den aanvang liet de brand zich zeer ernstig aanzien. Te 7.20 uur in den ochtend begint de dienst en tegen 9 uur is hij op vollen gang. Toen de brand uitbrak, was er dan ook voldoende hulp om al wat van waarde is. uit het gebouw te halen. Professor Dr. van Everdingen, de hoofddirecteur, en de onder directeur Dr. Cannegieter waren aanwezig cn onder hun leiding werd alles wat weten schappelijke waarde heeft, in veiligheid ge bracht. De brandweer, die assistentie had gevraagd en gekregen van de brandweer te Ptrecht. was spoedig ter plaatse. Groote hoeveelheden water werden op het vuur, dat fel naar buiten sloeg, geworpen. Het duurde dan ook niet lang of men was den brand meester De zolderverdieping is grootendeels uitge brand. Hier waren eenige kamertjes, waar draadlo:ze ontvang-toestel:en stonden voor het opnemen van weerberichten enz. Deze toestellen zijn verloren gegaan. Hot gebouw zelf heeft zeer veel water schade gekregen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werden maatregelen genomen om den dienst van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te doen functlon- neeren. Het militaire vliegveld te Soesterberg heeft voorloopig den draad'.o-zen dienst van De Bilt overgenomen. Hoewel heden eenige stagnatie in den dienst is te verwachten, hoopt men tegen den avond schikkingen te hebben getroffen om alles weer normaal te doen functionneeren. Van groot belang is, dat geen wetenschappelijke Instrumenten, aanteekeningen. enz. verloren zijn gegaan. De brand in het M* terror logisch Instituut trok groote belangstelling en spoedig was het gerucht van den brand over het geheele land verspreid. Gelukkig bleek de omvang van den brand niet van dien aard te zijn als in den aanvang werd gevreesd en gemeld. Wat de oorzaak van den brand betreft kan nog worden meegedeeld, dat eenige mon teurs bezig waren met het lasschen van buizen, waarbij een steekvlam werd gebruikt. Dit g:.:chiedde tpgen het uitdrukkelijk ver bod in. daar in Rijksgebouwen nimmer op dergelijke wijze laschwerk mag geschieden. Waterschade. Het registratie-e.bouw van het K.N.M.I. heeft veel geleden van waterschade. Voorloopig is het totaal onbruikbaar. De administratie zal worden ondergebracht in het oude gemeentehuis aan den Utrechtschen weg te de Bilt. Het gemeentebestuur heeft direct materiaal beschikbaar gestold voor het ver:oer der be scheiden naar het Gemeentehuis. Het gebouw staat nog steeds onder con- '.:?!e van de brandweer. Hot laboratorium heeft geen schede onder vonden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1