BLUE BA .NEVELIG TOT HALF-BEWOLKT, REGEN EN HAGELBUIEN' 30 CENT per 1/2 PONDS PAKJE HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 OCTOBER 1932 D De goede methode jj Zóó is 't verkeerd HOE MEN 'N BEGINNENDE SLIP KAN HERSTELLEN De A.N.W.B. seint: „Weest op Uw hoede!!" Iedereen kent wel die stereotype zinnetjes, die van De Bilt via de courant of den luid spreker tot ons komen, maar ditmaal is het „attentiesein" niet bedoeld voor den stuur man op zee, maar voor den man aan het autostuur. Het prachtige bladerdak van de boomen, dat in de afgeloopen maanden zoo menigen tocht tot een waar genieten maakte dreigt een kwaadaardig karakter te krijgen. Wanneer na enkele nachtvorsten de mli- lioenen bladeren door de najaarsstormen op de wegen uitgestrooid worden, vormen zij op elk wegdek een slipperig laagje, dat tot groote voorzichtigheid aanmaant. Of beter gezegd: aanmanen moest, want hoevelen ziet men niet, die ook op zulke wegen hardnekkig weigeren om de snelheid van hun auto in overeenstemming met het dreigende gevaar te brengenl Slippen is wel de grootste „gruwel" van de wegen in dit seizoen. Die onwillekeurige bewegingen, die de wagen daarbij uitvoert verlammen menig autobestuurder, hij verliest zijn tegen woordigheid van geest en volbrengt een ver keerde manoeuvre. Wie daarentegen bij zijn positieven blijft kan in vele gevallen door een eenvoudigen tegenmaatregel het slipge vaar beheerschen. Wanneer de achterzijde van de auto, zooals in bijgaande schets A naar rechts slipt de wagen wordt in deze figuren geacht te rijden van links naar rechts in de kolom, zie de pijltjes In de auto's), clan werkt dus op dat achterstuk een kracht in de richting van het'linkerpijltje. Wanneer men nu de voorwielen óók naar rechts wendt, dus met de richting van den slip mede en niet ertegen in, dan werkt er op de auto een tweede kracht (het rechte pijltje in fig. B.), die den wagen als het ware in het rechte spoor terug tracht te dringen. Het gevolg van dit samenstel van krachten is, dat de auto inderdaad de recht lijnige beweging van fig. A her-krijgt, wat in schets C is afgebeeld. Soms evenwelslipt het achterstuk van de auto daardoor juist naar links. Dan moeten de voorwielen (het stuur) eveneens naar links gewend worden, wederom met den slip mede. Het kan ge beuren, dat de wagen enkele slingerende be wegingen volvoert, alvorens de bestuurder hem weer geheel meester is. Wanneer- de wagensnelheid daarbij te groot is,.. kan men inmiddels al met een tegemoetkomende auto in botsing gekomen zijn, of ergens tegen een boom gereden zijn. Daarom moet natuurlijk onder alle omstandigheden, waar slipgevaar kan dreigen, langzaam en voorzichtig gereden worden. Maar men moet zich geheel ver trouwd maken met de kunst om te slippen, daardoor verdwijnt automatisch de angst en behoudt men in de ure des gevaars zijn tegenwoordigheid van geest. Men moet dus nooif tegen den slip in-sturen, want dan zou de wagen een vollen slag gaan draaien. In schets D is dat afgebeeld, er werken twee krachten, die den wagen in de richting van den cirkelvormigen pijl doen draaien. Het resultaat is In schets E afge beeld. Zéér evaren automobilisten kunnen bij het slippen met gaspedaal en debrayage fictie: (het linkerpedaal) werken, maar wie niet volkomen vertrouwd Is met alles wat met goed autorijden te maken heeft, zal wijs doen door het los te laten en de frictie in te trappen. Voet- noch handrem mogen worden aangeraakt! Ook van den toestand van de auto hangt veel af. Wanneer er banden om uw auto zitten, waarvan het loopvlak (populair gezegd: „de ribbels") ver sleten zijn, monteer dan nieuwe voor het gladde, seizoen aanbreekt. De bandenprijzen zijn nu zoo laag, dat gij voor enkele tien tallen guldens misschien uw leven kunt koopen. Voorts moeten de remmen goed af gesteld worden, want wanneer één der vielen sterker afgeremd wordt dan een ander, zal het eenvoudige remmen den slip kunnen in leiden. Voorts zie men er van af, om op gladde wegen zéér veel gas te geven; vooral in lagere versnellingen leidt dat gemakke lijk tot slippen. En tenslotte moeten de wie len goed sporen. Wie dit zelf niet controleeren kan, ga naar een vertrouwde garage. Zelfs de beste banden kunnen soms het slippen op tramrails niet voorkomen. Wanneer de wagen rechtuit doorglijdt op natte rails, ofschoon het stuur gedraaid Is, dan geldt wederom: kalm blijven! Dat is steeds no. 1! In het be schreven geval draait men even het stuur een flinken slag in de richting, waar de meeste ruimte is. De wagen komt dan direct vrij, waarna het stuur natuurlijk terugge draaid dient te worden. Wanneer een der achterwielen achter een diep-liggende (stoom)-tramrails „valt", dan weigert de de auto eveneens gehoorzaamheid. Ook dan kan de zoo juist genoemde manoeuvre uit komst geven. Maar wanneer men dan het stuur maximaal b.v. naar links draalt, en de wielen zouden „pakken" (b.v. bij een rail verbinding), dan is de kans groot, dat de wagen aan de tegenoverliggende zijde van den weg tegen een boom botst. Over het slippen zou nog wel meer te zeggen zijn. doch wij moeten ons hiertoe bepalen, Binnenkort zullen wij het rijden op ij zei nog eens be spreken en tevens aangeven, hoe men sneeuw kettingen (in ons land vrijwel onbekend, doch o.i. ten onrechte) gebruikt. Thans nog een enkel woord over andere seizoengevaren. De verlichting van de auto moet thans worden nagezien, de kans op storingen wordt daardoor be langrijk kleiner. De accu wordt veelal ver waarloosd. controle, water bijvullen (geen leidingwater, doch gedistilleerd!) en een flinke lading kunnen vele „onheilen" voor komen. In het koude seizoen kost het starten immers veel meer stroom, dan in de „honds dagen". Ook de koplampen verdienen eenige aandacht. Zelfs de beste lamp kan verblin dend zün. wanneer zij niet goed gericht is. Ook de ruitenwV,w"'',er elscht eenige inspec tie, terwijl montage van een tweeden veger (beter nog: van een tweeden ruitenwisscher) zéér bevorderlijk is voor een veilig verkeer, terwijl men bovendien den passagiers een dienst bewijst. Nu kan men ook een radiator hoes aanschaffen, ofschoon dit nuttige voor werp voorloopig nog niet direct noodig is. Van zeer veel belang is. een gasdichfe uitlaatleiding, want ook kleine lekkages (weggeslagen pak kingen b.v. laten de zwaar vergiftige afge werkte gassen in den wagen komen, waar door in lichte gevallen een hoofdpijn-zonder- „oorzaak" ontstaat, terwijl bedwelming niet uitgesloten is met alle eventueele gevolgen. Terloops zij vermeld, dat men nimmer een auto in een afgesloten ruimte moet laten draaien; doodelijke ongelukken zijn daarvan reeds herhaalde malen het gevolg geweest. Mist komt in dit jaargetijde veelvuldig voor. Heel veel kan men er niet tegen doen (langzaam rijden!!); in het donker prefereeren sommi gen geel licht (verkregen door optische fil ters, gele gloeilampjes of celluloid schijven), anderen mistlampen, welke door diverse fa brieken in den handel worden gebracht. Wie iets voor experimenteeren gevoelt, kan een Mooi ...aan 'n boom Maar levensgevaarlijk op den weg! Rottende bla deren kunnen eiken weg slipperig maken. Herfst bcteekent: slipgevaar. HERFST: SLIPGEVAAR en ander eens beproeven. Men kan met suc ces trachten de wegbakens te volgen, witte paaltjes, boomen, tramrails zijn daarbij waardevol. Wie in den mist een voorrijder volgt, die ter plaatse goed bekend blijkt te zijn, ontsteke dan slechts de stadslichten, om hem niet met de koplampen te hinderen. Dat deze laatste verlichting bij mist niet alleen doelloos is, maar bovendien zéér hin derlijk, zal wel algemeen bekend zijn. Wij laten het bij deze wenken: een ge waarschuwd mensch geldt voor twee en daar om herhalen wij nogmaals het „attentie- sein" van den a. n. W. B.; „Weest op uw hoede! INGEZONDEN MEDEDEELÏNCEN a 60 Ct». per regel. STADSNIEUWS loge „plaats voor allen" der i.o.g.t. Bovengenoemde loge der Inter, orde van goede Tempelieren houdt morgenavond haar eerste openbare bijeenkomst in dit seizoen, in de kleine zaal van het gebouw van den Ned. Prot. Bond. Als spreker zal optreden de heer Ds. P. Keuning te De Rijp, met het onderwerp „Aarzelt niet". Verder declamatie door mevr. Van Beek de Lugt en muzikale medewerking van den heer C. Eelman. gouden jubileum van df. zusters in de koningstraat. De zusters van de R.K. School in de Ko ningstraat hielden Zondagmiddag een re ceptie ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der school. Onder de honderden bezoekers kwamen ook de deken Sondaal en de wethouder W. J. B. van Liemt hun gelukwenschen aanbieden. Er waren ongeveer 30 bloemstukken ge komen, terwijl het personeel een koperen kruis aanbood vergezeld van een oorkonde geteekend door een der onderwijzeressen. Dinsdag zal in de Concertzaal in besloten kring een Feestcantate van Jos. de Klerk uit gevoerd worden. examen sportleider ster. Overveen, 1 Oct Geslaagd de Heeren Dames: 1. J. A. Koote, Rotterdam. 3. A. M. Drion. Amsterdam. NED. PROTESTANTENBOND. De afd. Haarlem-Noord van den Ned. Prot. Bond houdt Vrijdagavond haar algemeene vergadering in het gebouw aan de Berken straat. Naast de jaarverslagen van secretaris en penningmeester komt in bespreking: verbete ring van de financieele positie der afdee- ling. Door het periodiek aftreden en bedanken van vier bestuursleden moet een verkiezing plaats hebben. Tevens moet een lid van het Zondagsschool worden verkozen. NATIONALISTEN WERD NIET OM HULP GEVRAAGD. AANGEBODEN HULP WERD AFGESLAGEN. Over de verklaring van de Nationale Unie over haar optreden in Den Haag is aan den Haagse hen correspondent van ne: Han delsblad van bevoegde zijde verklaard, dat in geen opzicht door. vanwege of namens de politie in Den Haag een.ge vraag om hulp aan deze organisatie is gedaan en dat in regen deel toen van den kant der Nat. Unie aan de politie de vraag werd gesteld of de N.U. soms hulp of bijstand voor het bewaren van de orde kon verleenen hierop een beslist afwijzend antwoord is gegeven. Men voegde hieraan nog toe. dat het toch vor de hand ligt. dat indien de politie eenl- gen bijstand van noode zou hebben, zij hier voor slechts van de daartoe dienende orga nen gebruik zou maken. 75 Blue Band uit de allerbeste grond stoffen - met 25 °/o allerfijnste Roomboter onder Rijks controle - bereid volgens een karnproces, waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. Gebruik daarom uitsluitend Hollands beste standaardmerk versch gekarnd met 25°Ja, allerfijnste Roomboter,, onder Rijkscontrole int. vrouwenbond voor vrede en vrijheid. Deze Vrouwenbond, Groep Haarlem en Omstreken, hield zijn jaarvergadering. Het jaarverslag der Secretaresse wees op een steeds groeiend ledental en op groote werkzaamheid in zake het Petitionnement van den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid gehouden tot en met Dec. 1931, waarbij in Haarlem en omstreken 11000 handteekeningen werden verzameld voor de Ontwapeningsconferentie. Verscheidene le zingen werden gehouden, meestal in samen werking met de andere Vredesvereeniglngen, aangesloten bij de N.M.O.F. Op de demonstratiedagen der Ned. Huis- vrouwenvereeniging in Maart j.l, waren de Int. Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid en de Alg. Ned. Vrouwen Vredebond vertegenwoor digd door een Vredesstand, met de zeer ge waardeerde medewerking van den heer w. A. v. Sonsbeek, die de leestafel verzorgde. De jaarrekening van de penningmeeste- resse sloot, jnet een batig saldo. In het Groepsbestuur kwam geen verande ring, terwijl de presidente, Mej. Dr. M. A. Thiel dit afgeloopen jaar ook als Hoofdbe stuurslid werd verkozen Nadat de presidente de aanwezigen had opgewekt naar de zeer interessante winterbijeenkomsten te gaan, die dit a.s. seizoen zullen worden gehouden (welk programma reeds in de bladen ver schenen is) hield Mevrouw r. v. Oosten Mössinger, vice-presidente van het Hoofd bestuur der Nat. Afdeeling een causerie over: „De Pacifistische gedachte in de opvoeding". Aandachtig werd deze causerie gevolgd en een zeer geanimeerd debat volgde, waarbij bleek hoezeer de groote vragen van dezen tijd leven in de harten van velen. Gelukkig! Bij de rondvraag werd beloten namens deze jaarvergadering een adres te zenden aan den heer Henderson, president der Ont wapeningsconferentie te Genève, teneinde deze conferentie te overtuigen van den abso- luten ontwapenlngswil dezer jaarvergade ring. Hiermede voldeed de vergadering aan de oproeping van Haarlem's Dagblad in het Hoofdartikel van 28 September, getiteld: „de Geneefsche Knoop". Tijdens de jaarvergadering werd meer malen geconstateerd de gelukkige samen werking met de andere Vredesvereenigingen, vooral met den Alg. Ned. Vrouwen-Vrede bond in Federatièf verband HAARLEM'S JEUGDFANFARE „VOOR ONS GENOEGEN. Door eenige personen werden pogingen in het werk gesteld, om ook in Haarlem te komen tot oprichting van een Jeugdfanfare. Het doel was om bij jongens en meisjes van 10 tot en met 18 jaar liefhebberij voor de mu ziek op te wekken. We kunnen nu melden dat de pogingen met succes zijn bekroond. Zaterdag 1 October vond de oprichting plaats Het weer was slecht maar de opkomst was groot. Na een uiteenzetting werd door allen besloten lid te worden. Op het oogenblik telt men met het bestuur mede 32 leden, waar onder 6 meisjes. A.s. Woensdag vindt de eerste theoretische les plaats. Het costuum zal bestaan uit: voor de jongens zwarte broek, witte blouse met Schiller-kraag, zwarte das met zwarte studenten-pet. Voor de meis jes zwarte rok. wille blouse met Schiller kraag en zwarte strik en een zwarte baret. Zoo spoedig mogelijk zal op de statuten en reglementen de koninklijke goedkeuring aan gevraagd worden. Het bestuur bestaat uit M. Groeneveld, voorzitter; H. Lantwerth; C. A. Jaspersen, penningmeester; M. J. Dammiaans en J. C. Steenklst. Als dirigent zal optreden de heer S. Speets en als tweede de heer C. A. Jaspersen. voorzitter der chr. historische unie. Naar het Handelsblad verneemt is tot voor zitter van het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie. in de plaats van staatsraad mr. dr. J. Schokking, benoemd oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine DE INDISCHE TENTOONSTEL LING GESLOTEN. 500.000 BEZOEKERS Het Haagsch Corr. Burr, meldt: Zondagavond is de Indische Tentoonstel ling gesloten. De beambten hebben zich ver zameld in de hal van het groote Paviljoen, waar zij door majoor de Jong werden toege sproken. De sluiting had verder zonder eenige plechtigheid plaats. Naar ons van dé zijde der Tentoonstel lingsdirectie wordt medegedeeld nadert het totale aantal bezoekers dicht de 500.000. MEER NEDERLANDSCH FABRIKAAT IN METAALWAREN ER ZULLEN NIEUWE FABRIEKEN KOMEN. Naar gemeld wordt, is op initiatief en on der leiding van den heer Th. W. Green, in dustrieel te 's Gravenhage, eenigen tijd ge leden een comité in het leven geroepen, da.' zich ten doel stelt hier te lande nieuwe takken van me taal-grootindustrie te vestigen De buitenlandsche practische ervaringen zul len daarbij in dienst van het Nederlandsch fabraikaat worden gesteld. Dientengevolge zullen producten, die nu uit het buitenland moeten worden betrokken, van Nederlandsch fabrikaat worden verkregen. Als resultaat van den plaats gevonden studie-arbeid kan worden gemeld, dat zich om. de plannen tot oprichting een er gieterij voor gas- en waterleidings-drukbuizen met hulpstukken, eener fabriek van gegalvani seerd ijzeren zware transportvaten, eener construotiewerkplaats voor geoctrooieerde gc- iaschte ijzeren balken, in een dusdanig stadium bevinden, dat nog in den loop van dit jaar de inwerkingtreding van enkele on dernemingen wordt verwacht. ~>e vervaardiging van --"•schillende andere fabrikaten o.m. op het gebied van spoorweg- materieel, wordt nog overwogen. dr. n. j. beversen t Te Voorburg Is overleden, 71 jaarour, Dr. N. J. Beversen, oud-rector van hot gymna sium te Leiden. tarwebouw wordt minder gesteund. Naar de Maasbode verneemt, heeft minis ter Verschuur via de directie der Tarwe- centrale aan de belanghebbenden doen we ten. dat de steun voor den tarwe-oogst over 1933 voor iederen landbouwer zal worden beperkt tot hoogstens 1/3 van het. bouwland voor 1932. is een krentenvlinder een broodje? In Rotterdam doet zich de vraag voor of een „krentenvlinder" gebak is of brood, zulks met het oog op verkoopen voor 10 uur 's morgens. Het O.M. heeft overal geïnformeerd, tot bij de huisvrouwen toe, maar geen ant woord kunnen krijgen. Het eischle een sub sidiaire boete van f 2. Den kantonrechter zal 6 October uit spraak doen. tegen navordering van invoer rechten. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft een telegram gericht tot den minister van financiën, waarin gezegd wordt, dat de navordering van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten verwarrend zal werken en ge vraagd wordt deze aRhar.s alleen van toe oassing te doen zijn op goederen. die boven een normale hoeveelheid worden in gevoerd. Op voor vasten prijs voor 29 Septem ber verkochte goederen meent de Kamer, moet de maatregel zeker niet worden toege past. 25 jaar commando veldleger. Zaterdag hoeft de commandant van het veldleger jhr. W. Röell te 's-Gravenhage het 25-jarig bestaan van het commando over 't veldleger herdacht. Er is een receptie ge houden. LUCHTVAARTBERICHTEN Pelikaan. 2 Oct. Schiphol van Batavia. Oehoe. 2 Oct. te Cairo. Uitreis. Nieuws uit Indië. DE KINDERVOEDING IN SURINAME. GIFT VAN DE KONINGIN. Uit Den Haag: Naar wij vernemen heeft de Koningin een belangrijk bedrag ter beschikking van den Gouverneur van Suriname gesteld, speciaal voor de kindervoeding in Suriname. DE BOSCIIBRAND OP HET IDJEN- PLATEAU. Socrabaja. 3 October (Aneta) Marechaus sees uit Bondowoso marcheerden Zaterdag te middernacht af en arriveerden bij zonsop gang na een marsch door brandende alang- alang en tjeara-boomen bij de Kawahidjen. Zaterdag was de boschbrand op het Idjcn- plateau, welke sinds enkele dagen woedt door den storm aangewakkerd. De brand ver plaatste zich naar den Mcrapi, waar een kof- fie-onderneming wordt bedreigd. PLOTSELINGE WAANZIN. AMOKMAKER MAAKT DRIE SLACHT OFFERS. Aneta seint uit Tjilitjap: Kwee Kwa Soen, zoon van den mede eige naar van Toko Liok Hoei. te Poerwokertn is naar aanleiding van een vrouwenperkara mn- taglap geworden. Hij schoot in de toko den zoon van den anderen mede-eigenaar dood, waarna hij den boekhouder zwaar wondde. Deze laatste werd naar het ziekenhuis te Keboemen overgebracht. Een derde schot ketste, waarna de dader zelfmoord pleegde. ingezonden medldfeungen a fiO ets. per rceel. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj met geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven BESTRIJDING DER WERK LOOSHEID. Müjnheer de Redacteur, beleefd verzoekt ondergeteekende, reeds bijna een jaar werk loos, een plaatsje in uw veelgelezen blad. Ik kan niet begrijpen, waarom het gemeen tebestuur van Haarlem niet een voorbeeld neemt aan Winterswijk of Groningen, die door middel van de werkloizen alle straten en wegen grondig herstellen en moderniseeren en gronden die daarvoor in aanmerking ko men, bouwrijk maken. Voorts veranderen ge noemde plaatsen gebrekkige riolecring door de geheele slad In een goed en degelijk rioolnet, zocdat alle beerputten voor de hulzen worden opgeruimd en alle vuil- en rioolwater afvoeren in een hoofd riool. Ds*. hoodfriool moet niet zooate nu gebeurt in de stadsgrachten uitmonden, dcch in een groot zuiveringsgebouw, voordal he*, in een gracht of vaart wordt geloosd. Hot vuil koopt men zeer gaarne als kunstmest. De stad Gro ningen brengt zelfs het vuil rioolwater naar Delfzijl en loost het daar in Dollard of Zee. Daar deze werken later, na dozen crisis tijd toch zullen worden uitgevoerd, vraag ik me ivf. waarom nu niet? Want als zij worden uitgevoerd, kan het gemeentebestuur rekenen op ric gebruikelijke deelneming in de kosten van Rijk en Provincie, hetgeen in dezen crisistijd een voorname factor ls. Men be reikt daardoor opheffing van een groot deel der werkloosheid en een groote verlichting van den steun. Het is bedroevend als men daar Jonge, sterke mannen moet zien stempelen om te kunnen leven. U mijnheer de redacteur dankend vcor de verleende plaatsing teeken ik mij uitvoerder van water- en wegenbouw. Hoogachtend. J. H. S.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7