UIT DE NATUUR. LAAT UW COSTUUM J. LOTTCERINC Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 OCTOBER 1932 INGEZONDEN1 IYIEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. DE WEG LANGS HET BROUWERSKOLKJE. Twee weken geleden deelden wij bijzonder heden mede over het plan van het gemeente bestuur van Bloemendaal om een weg aan te leggen langs het Brouwerskolkje te Over- vecn. Wij somden de bezwaren op die een na tuurbeschermer tegen dit plan had. maar ga ven tevens de meening weer van den direc teur van Publieke Werken en van het bestuur van de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten. die meenden, dat er voor de natuurbeschermers geen reden voor ongerust heid behoefde te bestaan. Thans ontvangen wij de volgende beschou wing van onzen natuurhistori'schen medewer ker C. Sipkes, die wij ook plaatsen om de zaak van alle kanten te belichten. Ik heb de zaak eens onderzocht aan de hand van de teakening, die in Over veen ter visie lag en het terrein eens bekeken. Ondanks 'het feit dat het terrein in een toestand is, die verbetering behoeft, meen ik dat een gemeentebestuur, dat beweert dat het natuurschoon in haar handen veilig is, al daar en op die wijze geen weg mag aanleg gen. De Kolk is altijd het rustige plekje geweest van de Overveensche duinen. In het voorjaar was het er beschut en ontwikkelde zioh vroeg het planten- en dierenleven. Door de aanwezigheid van een flinke oppervlakte water waren er veel watervogels. Nergens aan den duinrand tusschen Hoek van Hol land en den Helder is een dergelijk duin- meertje. De waterstand is ondanks de uit drogende werking van waterleidingen en de zanderij vaart op peil gebleven en de omge ving met de restauratie, het open zandige •terrein en de dennenbosschen leent zich tot kinderspeelplaats en rustig verblijf ver van verkeer en lawaai. Zeldzame planten of dieren zijn er weinig, wel groeit er nog de kever-orchis, die elders in de duinen door de waterleiding zeldzamer is geworden, - aar het landschap van duinmeer met hoog geboomte en hooge duinen op den achtergrond is iets wat Intact behoort te blijven. Nu is het onvermijdelijk dat bij wegen aanleg, villa-bouw, stads-uitbrelding, aanleg van havens, Industrie-terreinen, bij ontginning je zelfs bij duinbebossching natuurschoon verloren gaat. Meestal is dit onvermijdelijk. Onze bevolking breidt zich uit, moet kun nen wonen, moet zich kunnen verplaatsen, m-oet 'kunnen produceeren en transporteeven. Een voorbeeld van an.i. onvermijdelijke schending van natuurschoon was de aanleg van den Zeeweg. Er was behoefte aan om de dicht-bevolkte centra met het strand te verbinden met een beteren weg dan die over AcrdenhoutZand-voort. En de geschiedenis heeft de voorstanders van dien weg gelijk gegeven. Er wordt een druk gebruik van ge maakt en tenslotte is veel natuurschoon open gekomen voor de oogen van hen. die anders niet gemakkelijk in het ongerepte duinter- rein gkomen waren. Zoolang het terrein daar onbebouwd blijft is die weg ook een winst gebleken voor na tuurliefhebbers. die evenals ieder ander wegen noodig hebben om in de natuur te komen. Ik vraag mij echter af of het verlies van do landelijke rust en eenvoudige s. -•nheid van de Kolk opweegt tegen het bestaan van een weg, die uitsluitend tot doel heeft 'het verkeer door Overveen te ontlasten. Mijn bezwaar geldt ook niet een weg op eenigen afstand van de Kolk (hoewel de omgeving er dan niet op vooruit zal gaan) maar een weg die aai» het begin vain de Kottk, aan het meest Z. O. gedeelte vlak langs den waterkant zou gaan. Zou deze meer Zuid- West-waarts beginnen om dan met een ruimere bocht, uit het gezicht te blijven, ach ter de begroeiing om. om dan halverwege de spoorbaan op de hoogte uit te komen waar deze nu ook ontworpen is, dan zou het een ander geval zijn. Maar dan moet de gemeente een klein gedeelte bijkoopen, dat indertijd toen de gemeente de Kolk kocht, met om geving. niet bijgekocht is. In tusschen blijft een weg. zoo dicht langs de Kolk altijd een rustverstoorder. De aller beste oplossing zou zijn wanneer eenvoudig de Zanderij vaart verbreed wordt en doorge trokken tot den Zeeweg, waar de®e toch vlak bij eindigt. Dit noodzaakt Bloemendaal wel tot don aankoop van meer grond maar spaart het bouwen van een nieuw viaduct uit. daar de Zanderij weg reeds onder een viaduct door loopt, dat groot genoeg is om voor een breed eren weg dienst te doen. Hier wreekt zich dus weer het ontbreken van een uitbreidingsplan. Had men eerst dezen weg geprojecteerd, na een route ge kozen te hebben, die zoo min mogelijk in breuk deed op het natuurschoon, dan had men mogelijk direct kunnen koopen in één koop. wat voor dezen weg noodig is. Nu zou weer apart onderhandeld moeten worden en moeten nieuwe stukken mogelijk duur worden betaald. Er is in Bloemendaal reeds veel natuur schoon verloren gegaan Eerst is Oosterduin bebouwd en ontgonnen op een wijze die niets overliet van den werkwaardigdn plantengroei en van het natuurschoon. Daarna kwam de bebouwing van het Naaldcnveld en de Primula-beek. die veel protesten deed opkomen uit Haarlem. De Protestantenbond was vol tijdens een pro- testbijeen komst en de eigenares van het Naalden veld zegde haar medewerking toe. Het resultaat is geweest dat de moeite gedeelten van liet. Naaldenveld tuin of mest hoop zijn en gedeelten, even geschikt voor <2.o ON Twot? PC(N WC 6 -DtpouWE.f?S"-lCOLk'J£ viliabouw en met minder waarde als na tuurmonument ongebruikt liggen. Dat de Zeeweg nog niet met villa's is be bouwd danken we aan de malaise. De heer de Jong. directeur van P. W. in Bloemen daal verklaart het ronduit in Haarlem's Dag blad: „Toen wij indertijd den Zeeweg aanlegden, hadden we niet het plan dezen te bebouwen. Nu zijn de omstandigheden inmiddels ge wijzigd en als er nu (14 September *32 C.S.) gegadigden zouden komen voor het koopen van grond om hier en daar een mooie villa te zetten, dan staan wij op het standpunt dat daardoor het natuurschoon niet geschaad zal worden". De waterleidingen deed de duinen uit drogen en de moerasflora en -fauna ver dwijnen, de konijnenjacht deed de helling- flora sterk achteruitgaan, overal kwam prik keldraad en kwamen bordjes met verboden toegang. Wie uit Haarlem in het Gooi komt, In de buurt van Alkmaar, in Gelderland of Limburg, wordt getroffen door de vele vrije wandelingen. Is er één gemeente waar het natuurschoon meer verdwijnt, dan in Bloemendaal? Heeft Bloemendaal op de wijze van ge meenten als Heemstede en Velsen. om nu maar in de buurt te blijven, groote buitens of terreinen aangekocht met de bedoeling deze als natuurreservaat en wandelterrein te behouden? Zeker van Groenendaal en Vel- serbeek zijn gedeelten als villaterrein ge bruikt, kleine gedeelten die als wandelter rein het minst van beteekenis waren. E'~e- mcndaal bestemde het mooiste gedeelte van het Naaldenveld voor bebouwing. Wen-scht villa's langs den Zeeweg, in het schitterende en nu nog ongerepte duinlandschap en wenscht een weg door het kleine terrein om het Kolkje, dat daar pas aangekocht is. Een uitbreidingsplan van Bloemendaal, waarin op behoud van een groot natuur-reservaat ge hoopt wordt, verschijnt niet, hoewel daar al jaren lang door bevoegden op aangedrongen wordt. Dit gemeentebestuur kan natuurlijk niet aansprakelijk gesteld worden voor wat vröeger geschiedde of nagelaten werd. Ten slotte beslist de gemeenteraad. En daarin werd nog met 10 tegen 4 stemmen besloten den weg langs het Kolkje aan te le^^en. De voorstemmers hebben blijkbaar niet gevoeld dat het nu welletjes was met den achteruitzetting van de Natuur in de ge meente, dat oi" nu een uitbreidingsplan moest kernen, dat wel rekening zou houden met de eischen van natuurbescherming. Want indien de gemeente besluiten zou, de groote duincomplexen langs den Zeeweg tot de grens van de gemeente Velsen tot natuur monument te verklaren in het uitbreidings plan, dan zou men andere opofferingen ver dedigen kunnen met het oog op de finan- cieele consequenties, die later di't groote na tuurmonument zou meebrengen. Maar uit niets blijkt dat men de duinen langs den Zeeweg sparen wil; uit de woor den van den directeur van P. W. blijkt het tegendeel. Indien men geen weg'aanlegt bij de Kolk of deze een ander verloop geeft, kan het terrein toch zoo niet blijven. Er wordt veel gewandeld zoodat de paden rul zijn. de hel lingen zijn zandig door het ontbreken van begroeiing wat weer veroorzaakt werd door het vele loopen van vroeger en het langzame herstel in het droge zand. De hemel beware ons echter voor een „plantsoen" im die om geving. Niets zou bekrompener en banaler aandoen dan wanneer daar hekjes en gras veldjes zouden komen met de heesters van onze tuinen en'parken. Het liefst had ik dat een houtvester zijn mes er in zette, liever dan een tuinarchitect. Houtvesters laten meer aan de natuur over en hoe meer men er aan doet, hoe onnatuurlijker zoo'n terrein word: En het is zeer goed mogelijk verharde paden en begroeide hellingen te krijgen zonder dat het „plantsoen" behoeft te worden. Dit gaat niet zoo snel als plantsoenaan- leg, doch de natuurlijke weg is niet altijd de snelste maar wel de beste ais het gaat om herstel van een terrein als dit. En wanneer het verkeer op een behoorlijken afstand, van dit intieme plekje komt dan hebben de wan delaars van Haarlem en omstrekendie nog wel iets anders wenschen dan asfalt en ben zine-dampen, hun zin. kan het nageslacht nooit verwijten dat er natuurschoon onher stelbaar vernield is en is dit een aanwijzing dat- voor de toekomst dat natuurschoon bij het gemeentebestuur van Bloemendaal veilig C. SIPKES... ABONNEMENTS-KUNSTAVONDEN IN DEN STADSSCHOUWBURG In den Stadsschouwburg zullen in het halfjaar, beginnend 25 October a.s. zes abon- nements-kunstavonden worden gegeven. In October zullen Paul Haakon en eenige danseressen van het Anna Pawlowa-ballet (o.a. Cecil Mather) optreden; in November komt Fienlje De La Mar met chansons en éënbedrijfsspelen en in December Darja Col lin, met haar dansgroep. Voorts zullen onderscheidenlijk in Januari Februari en Maart a.s. optreden: Alexander Moskowsky (viool). Charlotte Kohier, met haar nieuwste voordracht (waarschijnlijk „De Groot-Inquisiteur" van Dostojewski) en het Budapester Trio (trio, piano-, viool- en cello soli). Deze avonden worden verzorgd door den jniDressario K. S. Ankersmit. geregeld persen, 'smorgens afgehaald, 's avonds bezorgd. PRIJS f 1,— VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 ONZICHTBAAR STOPPEN HULP AAN TUINDERS. WAT DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND DOET. De leden der Prov. Staten van Noord- Holland H. F. van Vuland en A. Grave- stein hebben aan Ged. Staten de volgende vragen gesteld: Nu de Provinciale Staten van Noord- Holland in de zomerzitting van 1932 100.000 hebben uitgetrokken voor „het verstrekken van tegemoetkomingen aan tuinders, wier producten op de veilingen de onder goedkeu ring van Gedeputeerde Staten vastgestelde minimum-prijzen niet opbrengen", wensch- ten wij aan Ged. Staten te vragen: Is het mogelijk, dat Gedeputeerde Staten thans reeds kunnen mededeelen, in welk sta dium van voorbereiding de uitvoering van bovengenoemd besluit zich bevindt? Achten Gedeputeerde Staten het niet ge- wenscht, dat spoedig' tot uitvoering van dat besluit wordt overgegaan, opdat de tuinders de resultaten hiervan weldra zullen kunnen incasseeren, en kunnen Gedeputeerde Sta ten in dit verband al reeds mededeelen, wan neer de definitieve uitvoering kan worden tegemoet gezien? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Ter uitvoering van het bovenbedoelde Sta tenbesluit is aan de Commissie tot het in stellen van een onderzoek naar de toestan den in den land- en tuinbouw in Noord- Holland advies gevraagd omtrent de wijze, waarop het in- en verkoopbureau zal moeten worden ingericht en zal functionneeren ter bereiking van het gestelde doel, alsmede over de wijze, waarop de toegestane gelden kun nen worden besteed in dier voege, dat eens deels het beschikbaar gestelde bedrag niet wordt overschreden, andersdeels de grond gedachte (uitbetaling van de minimum- priizen) tot haar recht komt, ook indien het verloop der aan de veilingen behaalde prij zen ongunstig is. In het uitvoerig advies, door de Commissie onder dagteekening van 1 Augustus j.l. om trent- deze punten uitgebracht, werd de wen- schelijkheid betoogd, er naar te streven, de steunmaatregelen voor den tuinbouw, bij de Regeering in overweging, met het in- en verkoopbureau van de provincie te verbin den, hetgeen zou kunnen worden verkregen door met de Regeerings- en de provinciale bijdragen te zamen de minimum-prijzen zoo veel te vermeerderen, dat deze voor de tuin ders de gelegenheid openen voor hun artike len een prijs te verkrijgen, die ten naasten bij de productiekosten dekt. Naar aanleiding daarvan zijn inlichtingen ingewonnen betreffende de voornemens der Regeering met betrekking tot de maatrege len, van Rijkswege te nemen ter leniging van den nood in den tuinbouw. Hoewel omtrent den aard dezer maatregelen nog geen zeker heid kon worden verkregen, kan thans toch worden aangenomen, dat. al zal een samen werking als bovenbedoeld waarschijnlijk niet verwezenlijkt, kunnen worden, de instelling van een in- en verkoopbureau, zooals dit door de bovengenoemde provinciale Commis sie is voorgesteld, naast de hulpverleening van het Rijk bestaanbaar zal zijn en de we- derziidsche maatregelen niet storend op el kander zullen werken. Gedemiteerde Staten achten om die reden het tijdstip gekomen bij wijze van proef tot de instelling van het in- en verkoopbureau over te gaan en daartoe de noodige geld middelen beschikbaar te stellen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Als lezer van uw blad las ik natuurlijk uw plan: „Hoe de werkloosheid te bestrijden". Gaarne zou ik dienaangaande eenige be langrijke punten naar voren "willen brengen. Wanneer men het een of ander wil bestrij den, in dit geval de werkloosheid, rijst aller eerst de vraag, hoe is die werkloosheid ont staan. Deze is ontstaan grootendeels door de machine. Men zou dus heel vlug kunnen zeg gen, weg met al dat machinale gedoe, maar dat gaat niet meer. Wanneer een boer met een machine door twee arbeiders zijn land kan laten bewerken, laat hij dat niet door vier of nog meer ar beiders met de hand doen. Wanneer een aan nemer een deur van de fabriek kan betrekken voor drie a vier gulden, laat hij die niet in zijn werkplaats maken waar aan een man minstens twaaif uur met de hand werkt. In de metaalindustrie is het precies hetzelfde. Neemt men het vervoer te water of te land, het is steeds weer de machine die het doet, kortom de machine vervangt duizenden men- schen. Wanneer men alles goed onder de oogen ziet, vraagt men zich af. hoe is het mogelijk, dat er nog voorstanders zijn van een acht- urigen arbeidsdag. Dit is een onhoudbaar iets. Het is waar. dat de werkman al een veel menschwaardigerbestaan heeft dan voor jaren geleden, doch nog heeft de levensvoorwaarde van den werkman geen gelijken tred gehouden met de ontwikkeling der techniek. Dit is echter nog te bereiken door verstan dig overleg. Ten eerste moet volgens mij een kortere werkweek ingevoerd worden, b.v. 36 uur per week. In die 36 uur moet de werkman meer verdienen, dan hij nu verdient. Wanneer een werkman meer verdient kan hij meer uitge ven. die uitgaven brengen weer meer werk voor andere bedrijven. Dit is een zoo belangrijk punt- Daar af standen ook al dooi' de techniek geen rol meer spelen, moet deze zaak in den Volkenbond be handeld worden Er is geen denken aan. dat wij Nederlanders met- ons kleine landje daar aan kunnen beginnen. i De besprekingen welke voor een dergelijke verandering noodig zullen zijn, nemen echter veel tijd in beslag en de nood dringt. Wat kunnen wij Nederlanders r.u voorloopig zelf doen. Ten eerste: Ophouden met bezuinigen. De bezuiniging maakt werkloosheid. De gemeen ten, waaronder ook Haarlem, krimpen perso neel in. Dit is verkeerd. De gemeente moet niet een keertje minder per week het vuilnis weg laten halen, neen, één keer meer, dat is goed voor de gezondheid en geeft werk aan menschen. Geen postkantoor moet des avonds om vijf uur sluiten; waarom Zondags geen postbestel ling? Er zijn zooveel werkkrachten, dat de hoofdpost en hulpkantoren tot des avonds elf uur open konden zijn, dan maar dubbel per soneel. Nu hoor ik al zeggen, waar moet rijk en gemeente het geld er voor vandaan halen. Dit is zeer eenvoudig. Niet nog eens een nieu we belasting maken die op een specialen tak drukt, neen, alleen „Inkomstenbelasting", dit is de juiste belasting, maar met dit verschil, dat Inkomens voor on gehuwden beneden twee duizend gulden per jaar en voor gehuwden beneden drie duizend gulden per jaar vrij van belasting moesten zijn. Voornamelijk de hooge inkomens moeten zoo belast worden, dat rijk en gemeente voldoen de heeft om rond te komen. Dan moet ook vervallen het verbod, dat na zekeren tijd des avonds niet verkocht mag worden, en niet gewerkt mag worden in werk plaatsen; aan bouwwerken enz. Dat alles maakt- werkloosheid. Nu kort geleden weer de verordening van Zondagssluiting, waarvoor dit alles? Wie des avonds na 8 uur niet koopen en verkoopen wil, moet daar zelf over kunnen beslissen. Al die dwangmaatregelen maken werkloosheid. Voor het moment is de zorg, het werk wat er ls te verdeelen en werk te maken, echter moet sterk opgelet worden, dat geen arbeider lan ger werkt dan den vastge'stelden werktijd, waardoor dus het twee' ploegenstelsel uitge breid moet worden. De werkloozen-steun moet zoo vlug mogelijk ophouden, het is een be- '.eedigend iets voor een werkman om een aal moes te ontvangen. Ook de jongere generatie leert door steun trekken geen vak, waardoor het gehalte der menschen er niet op vooruit gaat. Ik hoop dat dit arikel onder de oogen kom van de heeren die iets mede te zeggen hebben in het algemeen belang. Bij voorbaat mijn beleefden dank voor de plaatsruimte, teeken ik J. INPIJN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HAARDEN op zeer voordeelige cond. Bezoekt onze «howroom J. J CORNELISSEN KAMPERVEST 1 hoek KI. Houtatraat DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: Iloe moet een crêpe Georgette jurk (geen kunstzijde) gewasschcn worden? De jurk zag er, na gewasschen en gestreken te zijn, den volgenden dag weer uit als ongestreken. ANTWOORD: Georgette kan meestal niet te gen wasschen in water. Het krimpt dan dik wijls zoo hevig, dat de kleedlngstukken veel te klein worden. Een enkelen keer wil het wel eens goed gaan, a-ls do jurk nat op de juiste grootte wordt gerekt en dan gestreken. Hebt gij de jurk wel nat gestreken? Zoo niet, dan zouden wij u raden haar nog eens in het water te zetten en nat te strijken. Crêpe Georgette kan veel vei liger in benzine gewasschen worden: daarvan veran-dert het niet, maar dat behoeft gij nu niet meer te probeeren, want dat zou in dit geval niet meer helpen. VRAAG: Kraag en manchetten van grijs lammetjesbont zijn geel geworden. Hoe krijg ilc die weer in de oude kleur? ANTWOORD: Hot eenige middel is kraag en manchetten met koudwater kleedingverf weer iri de gewenschte kleur te verven. Handel precies volgens de gebruiksaanwijzing, die er op staat. VRAAG: Voor vloerbedekking heb ik witte matten, die door het loopen er over en door de glijspijkevs van de stoelen (roestig) vuil ge worden zijn? Hoe moet ik die schoonmaken? ANTWOORD: Maak een lauw zeepsopje van amrnoniakzeep; doop hierin een schoonen borstel en boen daarmee do matten flink af. Spoel met koud water na, tot alle zeepsop er goed uit is en laat in de schaduw drogen. Zijn de roest vlekken er niet uit, gebruik dan een ïmmacuhi= roeststift. De gebruiksaanwijzing staat er op. De glijdoppen moet gij met fijn sohuurlinnen af schuren, zoodat er geen roest meer aan zit. VRAAG: 1. Een bruine peau de suède regen jas met rubber voering is vuil geworden. 2. Ook zijn er lakvlekkon op. Hoe kan ik die rei nigen? 3. Hoe verwijdert men vetvlekken uit bruin lederen schoenen? ANTWOORD: Leg den mantel languit over een tafel en wrijf zachtjes, maai- intens, met schuurpapier no. 00 (geen schuurlinnen!) af. 2. Gij geeft niet op welke lak. Is het spiri- tuslak of rooden pijponlak, of fleschenlak, dan kunt gij het goed oplossen met brandspiritus. Mocht de blauwe kleur der spiritus een vlek achterlaten, dan trekt deze, aan de luoht bloot gesteld, vanzelf weg. 3. Wrijf eerst de vlekken en. als deze er uit zijn, den gcheelen schoen stevig af met xylol. Den volgenden dag poetsen met goede schoenwaf- in de kleur van het leer. VRAAG: Hoe verwijdert men theevlekken uit een blad van een boek? ANTWOORD: Leg onder de vlek een flink stuk watten en bevochtig de vlek met waterstof superoxide 2 pCt. en laat dit 8 a 10 minuten inwerken. Bet dan met een wat of wit doekje met schoon, koud water alle waterstof super- oxyde er goed uit. Leg aan weerskanten van het natte blad een schoon wit of rood vloei en doe het boek dioht en laat zoo drogen. VRAAG: Hoe moet men tomaten in het zout afleggen ANTWOORD: De tomaten worden van de kroontjes ontdaan en goed sclioongewasschen in een inmaakpot gelegd en ruim overgoten met koude pekel van 1 ons zout per liter water. Als zo goed onderstaan dekt gij den pekel af met een laagje geklaarde boter. Op koele plaats be waren. VRAAG: Hoe kan men het boste zijden gor dijnfranje wasschen? ANTWOORD: Doe in schoonc steenen kom of pan flink wat waschbenzine en sla de afgeschuierde franje er 5 minuten zacht in heen en weer. Hang ze dan, zonder wringen, op een schoonen doek te drogen. Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en voor- ai geen vuur of lioht in de nabijheid! VRAAG: 1. Er zijn plotseling kleine witte beestjes ter grootte van een speldeprik op mijn rundlederen crapaud gekomen. Komen die uit het hout of uit het leder en wat moet ik er tegen doen? 2.Hoe kan ik dat leder het beste onderhouden? ANTWOORD: I. Die witte beestjes komen veel voor in vochtige huizen. Laat zooveel mogelijk droge lucht en zonlicht binnen komen. Maak den stoel bulten goed schoon met een doek die een weinig met terpentijn bevochtigd is. Zet een paar bussen (b.v. cacaobussen) half gevuld met ongebluschte kalk, op niet in het oog loopende plaatsen in de kamer en vernieuw de kalk als die gebluscht is. 2. Doe in een jampotje 50 gram zuivere bijen was en giet daar 125 gram terpentijn op. Roer het zeer goed dooreen en maak het potje dicht. Na 24 uur hebt gij dan prachtige was voor het leer. Doe een weinigje er van op een doek en wrijf er het leer mee, tot het glad is. Wrijf dan stevig met een flanellen doek zonder was na. VRAAG: 1. Hoe krijgt men wit satijnen schoentjes, die stoffig en door zwarte schoenen vuil zijn geworden, schoon? 2. Hoe verwijdert men een advocaativlek uit een witte, kunstzijden jurk? Met water worden het vlekken. ANTWOORD: 1. Maak de schoentjes goed stof- schoon. Roer op een steenen bord magnesia met benzine tot een dik papje en bedek er het sa tijn van de schoentjes geheel mee. Laat een uurtje stfl staan, klop er dan de droge mag nesia af en schuier met zeer schoonen borstel na. Deze behandeling moet buiten in de scha duw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. 2. Leg de vlek met den achterkant op een vierdubbel gevouwen sohoonen doek en bevoch tig alleen de vlek met waterstof superoxyde 2%. Laat dit 10 a 15 minuten vochtig blijven en bet dan goed met schoon water uit. Als de vlek er uit is, de japon even door ruim schoon, koud water slaan en zonder wringer op een kleer hanger te drogen hangen, VRAAG: Hoe kan men een wit wollen kinder wagenvacht wasschen, zonder dat deze ver kleurt? ANTWOORD: Zet de vacht een nacht in kou den pekel van 1 ons zout op 1 liter water en sla er den volgenden morgen flink door. Spoel in ruim schoon water uit en klop haar, zonder wringen flink uit. VRAAG: 1. Heeft u voor mij een recept van. anrandelkrullen? 2. Van Limburgsche kruidkoek? 3. Van Groninger koek en 4. Van gevulde amandel boterkoek? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 250 gram basterd suiker, 100 gr. amandelen, 100 gr. bloem en 75 gram boter. Pel de gebroeide ama.ndelon en maal zo door den amandelmolen. Doe de an dere ingrediënten er bij en maak er een homo geen deeg van. Maak er kleine knikkers van en leg die op afstanden op een met boter be smeerd bakblik. Bak ze in tamelijk warmen oven gaar. Als zij onder het bakken niet genoeg uit- loopen, geeft gij er een tikje met een mes op. Direct als ze lichtbruin en gaar zijn, omkrullen on op het blik laten bekoelen. 2. Benoodigd: 250 gram bloem: 250 gr. basterd suiker; lj^ a 2 d.L. melk, 1 theelepel kaneel, 1 theelepel nagelgruis, 1/2 theelepel nootmuskaat en 1 theelepel dubbel koolzure soda. Maak van al deze bestanddeelen een stevig deeg, zonder kluitjes: doe het in een met boter besmeerden broodvorm en bak dn matig warmen oven met onderwarmte ongeveer 1 uur lichtbruin en gaar. Laat In don vorm bekoelon. 3. Benoodigd: 250 gram bloem: 100 gr. basterd suiker, 100 gr. honing, 1 theelepel dubbel kool zure soda en fijngesneden sucade en gember naar smaak. Behandeling als onder 2. 4. Benoodigd: 500 gram bloem; 400 gr. bas terd sui'ker, 400 gr. boter, lyt e' en voor het vulsel 125 gram amandelen, 125 gr. suiker, 1 1/2 ei en wat gei-aspte citroenschil. Kneed de 4 be standdeelen voor het deeg tot een stevigen bal en verdeel die in twee helften. Druk de eene in een met boter besmeerden taartvorm. Maal de gepelde amandelen en vermeng ze met de anderQ ingrediënten voor het vulsel en maal het dan nog eens. Leg het op het deeg in den vorm. en strijk er de andere helft van het deeg over. Bak in matig warmen oven 1 a l}/£ uur licht bruin en gaar. Probeer of ze gaar is door er met een lardeernaald of iets dergelijks in te steken, die er dan droog moet uitkomen. Stort op een paarde haren zeef en laat iets bekoelen. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Hoeveel belasting moet een vrijge zel met 1500 inkomen betalen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting ƒ17.68. Gem. fondsbelasting 37.80. Bij samenwoning in gezinsverband met andere belastingplichtige personen is de fondsbelasting hooger. VRAAG: 1. Mijn dochter is 16 jaar en ont ving een aanslag ink.bel. De leeftijdsgrens is toch niet 16. maar IS jaar? 2. Zij verdient 13 p. w. en is aangeslagen naar een inkomen van 628 voor 5.40. Is dat goed? ANTWOORD: 1. Daarvoor bestaat geen leef tijdsgrens. Ieder die een belastbaar inkomen heeft, is belastingplichtig. 2. Ja. zij is voor de gem. fondsbelasting be lastingplichtig. De berekening is goed. RECHTSZAKEN. VRAAG: Wanneer een dagdienstbode zich tijdens haar werk verwondt, is dan de werk geefster verplicht de geneeskundige behandeling 1 te betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Zaterdae 24 Sept. zouden 2 heeren bij mij in pension komen. Zij zijn weggebleven. Ik heb aan hun adres schadevergoeding laten vragen, maar zij laten niets van zich hooren. Wat moet Ik doen om schadevergoeding te krij gen? ANTWOORD: Wend u tot een advocaat. Prac- tisch zal echter aan de zaak weinig te doen zijn. VRAAG: Mijn dochter is al 2 jaar voor dag en nacht in betrekking bij dezelfde mevrouw en is nu ziek geworden. Zij moet van den dokter thuis rust nemen, omdat het bij mevrouw te druk is. 1. Wie moet nu de doktersrekening betalen? 2. Indien dit voor rekening van mevrouw is, hoelang duurt dat? 3. Mevrouw wil haar den dienst opzeggen. Kan dat of heeft zij nog ergens aanspraak op? ANTWOORD: 1. De werkgeefster. 2. Maximaal gedurende 4 weken (6 weken maar mot het'recht 2 weken op de werkneem ster te verhalen). 3. Ja. Haar aanspraken blijven eoliter bestaan, voorzoover zij zijn ontstaan voor het einde der dienstbetrekking. PLANTEN. VRAAG: Wanneer kan ik het beste mijn Lu pinen verplanten? ANTWOORD: In het laatst van October of begin Maart. In het eerste geval de planten wat bedekken in den winter,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10