VOOR 01VROU ABR. MEIJER I HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 OCTOBER 1932 DE WINTER STAAT VOOR 'SLIPOVER VAN DUNNE WOL. DE DEUR. CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM DRIE APARTE BLOUSES. WEEKNIEUWS Indien U Jaeger-ondergoederen noodig hebt, of kousen en sokken, koopt U ze dan nu! De prijzen zijn op het oog en- blik abnormaal laag, en een verhooging is zeker binnenkort te verwachten, zoowel van het binnenlandsche als van het buitenlaiidsche fabrikaat. Wij leveren U prachtige, zeer solide io oil en sokken reeds van af fl. 1.10 en hebben een groote keuze in dit ar tikel voorradig. .De jaeger-ondergoederen van Jansen Tilanus, zijn overal bekendook om hun duurzaamheid, en wordt met den aankoop van dit fabrikaat tevens de Ncderlandsche industrie gesteund. V. Bij het mantelcostuumpje, dat dezen herfst veel zal worden gedragen, behoort ook een aardige blouse. We geven hier drie aparte modelletjes. Boven links: Blouse uit genopte crêpe georgette met leuk inzetsel. Boven rechts: heci eenvoudige maar zeer smaakvolle blou se uit. effen 'crêpe de Chine en gegarneerd met twee rijen knoopjes. Beneden: Rijk ge garneerde blouse, klein gebloemd en met breede plissé-ruches. WAT DOEN WE, ALS.... ...we de prachtige, bontgetinte herfstblade ren. die we in vazen hebben gezet, graag lang mooi zouden willen houden? Ze worden direct na het afsnijden met een niet te heet strijk ijzer gestreken. de kaas hard en brokkelig is geworden? We leggen ze een poosje in de melk, ze zal dan weer mooi en zacht worden. Wie heeft nu schuld aan den gebrekkigen wil tot beterschap bij het kind? Het kind zelf? Neen. De ouders? Ja. En evenals in het hier aangehaalde voorbeeld, zondigen veel ouders tegen den gezonden en daarom zoo wensche- lijken middenweg in zake de kinderopvoeding. Al was de bedoeling ook nog zoo goed. ze heb ben de kunst niet verstaan om het kind door eigen wil en wensch weer een gezond lichaam te geven. Als kinderen gezond zijn, worden ze niet zelden met overdreven strengheid behan deld, zijn ze ziek. dan slaat de schaal naar den anderen kant over en worden ze tot in het oneindige vertroeteld. Instinctmatig zal het aldus behandelde kind er naar gaan verlangen dikwijls en liefst langdurig ziek te zijn, om de daaraan verbonden voordeelen te genie ten. Liesje is volstrekt geen uitzondering. Ze is een van de kinderen, die als kleine baby met de grootste opmerkzaamheid worden be- nandeld, om dan later, als een nieuw broertje of zusje verschijnt, plotseling van den troon te worden gestooten. Maar als klein mensch probeert het kind, om het verkmen gegane geluk terug te winnen of te heroveren, als het moet ook met een krijgslist. Al lijkt dit wat sterk uitgedrukt en zal de gedachtengang van het kind ook inderdaad niet precies zoo zijn, aan het misschien onbewust streven van het kind om weer in het ouderlijke zonnetje te zitten, doet dit niets af. Een fout van de ouders is het. om met dit verlangen van het kind geen rekening te houden. Matigheid in de uitdrukking van onze' gevoelens tegenover hen en oppassen dat we ze niet al te zeer ver wennen, is het beste middel om zijn te sterke verlangens om te worden vertroeteld, te voor komen. Ook het overslaan naar het tegendeel is natuurlijk verkeerd. Als de ouders zich lee- ;-?n beheerschen en hun slecht humeur zich niet openbaart in onnoodig-harde .bestraffing van <üe kinderen, dan zullen deze het rustige en prettige gevoel krijgen, dat vader en moe der altijd rechtvaardig zijn. Heeft het kind de ondervinding, dat de behandeling naar elke richting vrij is van overdrevenheden, dan zal het ook al spoedig geen behoefte meer heb ben, om langer ziek te zijn dan strikt noodig is. De ouders echters, die de waarde van den gulden middenweg hebben erkend, die met voortdurende en nooit verslappende opmerk zaamheid en natuurlijke liefde den levens weg van hun kind hebben bewaakt, zullen niet 'hebben te vreezeïi dat hun kind ook maar op de gedachte komt om langs kunst- matigen weg vertroeteld te worden. Het weet dan, dat een ziekte alleen het gevolg van een verkeerd behandeld of veronachtzaamd lichaam is, dat ziek zijn eerder een straf dan een voordeel beteekent Daar zulk een kind in geval van ziekte dezelfde behandeling als altijd ondervindt, zal hij ziek zijn als iets lastigs en onaangenaams beschouwen. En de natuurlijk tegenzin tegen de verbanning in bed, zal zijn wil om weer buiten te zijn ster ken en hem dus vlugger naar de genezing voeren. we stellig meenen als waar te mogen aannemen. Er gebeuren zooveel ..schanda len", de stof ligt zoo voor het grijpen, dat praatjes verzinnen overbodig is. Bo vendien durven we dat ook niet goed, uit angst op leugens betrapt te worden Maar ons zelf doet zoo'n conversatie allerminst goed. We moeten de grens kunnen trekken tusschen: over iemand spreken en iemand beroddelen. Dat we iemands daden bespreken en, ibeoor- deelen: goéd; dat is ook heel natuurlijk onder vrienden. En door in te dringen in. de gevoelens van anderen kunnen we zelf ook nog een boel leeren. Maar een ge sprek dat begint met: zeg, heb je al ge hoord van.... dat si uit elk zuiver oordeel uit. dat houdt a priori veroordeeling in zich. En het is daarom zoo weinig verhef fend voor de personen die er aan deel nemen, omdat het zelfgenoegzaamheid en zelf-verzekerdheid in de hand werkt en omdat het mist dat éêne wat we juist héél noodig hebben: waarachtige, begrij pende menschenliefde. BEP OTTEN ALS HET RECENT...; Ja, dan is het zoo'n knus "gevoel om in een; practischen, modernen, regenmantel langs de natte straten te stappen. De tijd is voorbij, dat ae regenmantel een weinig flatteus kleeding- stuk was, dat we eigenlijk met een beetje te genzin aantrokken. De moderne regenmantel geeft voorai ook door de b re ede schouders iets sportiefs en kleedt vlot. De kleurige, genopte sjaal en het hoedje waaa-van de rand mee dezelfde stof is gegarneerd, maken het regentenue vriendelijk en levendig. De breede revers van den mantel zijn gestept of gebiesd en voor mantelstof kiezen we nie't te zware gabardine of lichte tweedstof. Deze stoffen hebben op de gummi-mantels voor, dat ze sportief en toch ook weer een tikje gekleed zijn. zoodat we er ons ook behagelijk in ge voelen als het niet regent, wat van de gummi- jas niet kan worden gezegd. MODE-KLEINIGHEDEN. Velen van ons zien de naaste toekomst met zorg tegemoet: het is waar, er is eenlge op leving te bemerken, maar voordat dit een die per gaande invloed op het algemeen zal gaan uitoefenen, moet er een winter achter den rug zijn, die met zorg wordt begonnen. En dat geldt niet alleen voor degenen, die zelf middenin de moeilijkheden zitten, die elk dubbeltje wel vijfmaal moeten omdraaien voordat zij het uitgeven, maar ook voor an deren, die niet zoo met financieele moeilijk heden hebben te kampen, maar die zich weten te verplaatsen in de zorgen van hun mede- menschen. Denk u eens in: de laatste guldens ln huis te hebben, de laatste kwartjes, de laatste dub beltjes, en waar moet een nieuwe bron van inkomsten in dezen tijd worden gevon den, zelfs voor hen die met den mee'st moge- lijken ijver bezield zijn en letterlijk alles wel willen ondernemen? Om nog maar niet eens te spreken van dé werkloozen. die wel hun wekelijksche uitkee- ring krijgen, en geen directe honger behoeven te lijden, maar die tot het ontzettende niets doen gedwongen zijn. die ook geen geld meer hebben om een liefhebberij op te nemen, welke hen tenminste bezig houdt, en die als zij opgroeiende kinderen hebben, bijna zeker moeten vastloopen met schoenen en kleeren. Of denkt u de oudjes eens in, die niet meer werken kunnen, maar die toch ook moeten leven, en voor wie men zoo graag een rustigen ouden dag wenscht. Ze hebben spoedig ge noeg te eten. want hun behoeften zijn gering, maar zij schemeren tot het al pikdonker is buiten, en wanneer er toevallig een lantaarn voor het huis staat, prijzen zij zich gelukkig, want dan hebben zij tenminste wat licht en de lamp in huis kost te veel geld. En dan moeten die oude mcnschen nog tob ben met brandstof die hun te duur Is, en die zij toch juist zoo erg noodig hebben, nu hun lichaamswarmte vermindert, en zij niet meer in staat zijn om zich met flink werken warm te maken. Denk u dat alles eens ln. en verdiep u eens in de dagelijksche tobberijen die dat aan al die huisvrouwen geeft,, de huisvrouwen, die drievierde gedeelte van het geheele lands-in- komen door haar handen laten gaan. Maar zeg dan niet dadelijk: huisvrouw A. doet zoo onverstandig met haar geld en huisvrouw B geeft het aan onnutte dingen uit, en wat huis vrouw C. aanschaft, zou ik nooit genomen hebben: want leder drijft haar huishouden op haar eigen manier, en wat voor de eene onnoodig of weelderig schijnt, is voor de an dere misschien een eerste levensbehoefte. Bo vendien heeft de eene mensch heel wat meeï slag van goed en verstandig gold uitgeven, dan de andore. en wanneer u zelf van tien gul den wol driemaal zooveel kunt doen als bij voorbeeld die huisvrouw A. dan is dat erg jammer voor haar. en plezierig voor u. Mis schien lukt. het u ook nog, om huisvrouw A. een paar wenken in economie te geven, maar als die eigenschap er niet in zit, of al vroeg is aangeleerd, is het. uitermate moeilijk ze iemand op later leeftijd bij te brengen. Oefent daarom geen critiek, maar laat uw goede hart werken. Hel Nationaal Crisiscomité houdt deze week zijn Nationale ïnzamelingsweek. in veel ge meenten in ons land worden collectes gehou den. teneinde den zorg vollen toestand dezen winter voor velen wat te verlichten. Zeg dan niet. als u in zoo'n gemeente komt: al weer een collecte, maar geef royaal van uw over- vloed. of sta wat af van uw eigen kleine sa laris je maar het is tenminste nog een sa- larisjc, dat u met werken verdient, een benij denswaardige positie ir. dezen tijd. Denk dan tenslotte ook niet: wat doet het Crisiscomité nu eigenlijk, je hoort er zoo wei nig van. 1-Iet comité doet heel veel, het doet zijn uiterste best om naar billijkheid en recht vaardigheid iedereen te helpen die aanklopt en die in aanmerking komt Maar het werkt ook zoo stil en zoo geluidloos mogelijk, om dat het voor de meesten die er bij aanklop pen, een zeer 'zware gang is geweest, die zij alleen door een k-esche manier van helpen wat verlicht gevoelen. Maar dan kan de hulp ook een ommekeer ten goede in hun leven beteekenen, een gebo den vaste hand over een moeilijk punt. E. E. J.—P. OM ZELF TE MAKEN. Het zijn juist de kleinigheden die ons huis gezellig maken en waaraan men onmiddel lijk de goede huisvrouw herkent. En hoeveel kunnen we dikwijls al niet bereiken zonder dat het noemenswaardige kosten behoeft mede te brengen. Een waschmand voor de slaapkamer kunnen we natuurlijk ook koo- pen, maar goedkoop zijn ze nog steeds niet, terwijl we met een zelfgemaakten waschzak het zelfde doel bereiken, namelijk dat we in de slaapkamer een gelegenheid bij de hand hebbei: waarin we wat vuil waschgoed kun nen bergen. Een stukje kleurige crétonne en een kleerenhanger is alles wat we er voor noodig hebben. Het teekeningetje dat we hier zien behoeft eigenlijk weinig toelich ting. De zak is gesloten tot daar waar hij rond is geknipt. De eene bovenkant van den zak wordt aan den hanger vastgemaakt, ter wijl de andere kant los blijft, zoodat zich een klep vormt. Daarin worden een of meer knoopsgaten aangebracht waarmede hij kan worden gesloten. Zoo'n keurige zak is in een wip gemaakt. KINDEREN, DIE ZIEK ZIJN. Kleine Liesje is ziek. Liesje is in leeftijd het middelste van een drietal kinderen en als zoodanig heeft ze eigenlijk nooit dc voordee len van 'n eerstgeborne gekend en werd ook nooit verwend als „de jongste". Maar even sterk als bij alle andere kinderen, leeft ook in haar de wensch. om te wórden opgemerkt. En zoo is ze gelukkig met het gevoel, dat haar ziekte haar eindelijk in het middelpunt var de belangstelling van de heele familie stelt. Moeder, overdreven bezorgd, verwent het kind en geeft het bij het. minste verlangen snoepjes en lekkernijen. Vader, die anders nooit tijd had. zit nu aan haar bedje en leest voor. En de zusjes, die gewoonlijk na gedaan huiswerk spoorloos verdwijnen, bewegen zich nu om de kleine patiënte, en overladen haar met allerlei kleine attenties. Liesje geniet van haar ziek zijn. ze ondergaat ineens al die gevoelens van geluk en macht, die haar vroeger vreemd ble ven. zelfs al was ze nog zoo gehoorzaam en met Geen wonder, dat ze niet graag afschel neemt van dat leventje. omringd met liefd- en medelijden In haar harti? leeft volstrek* niet het verlangen, om zoo vlug mogelijk wee'- gezond te zijn. En juist de wil om beter te worden, is voor iedere genezing zoo'n belang rijke factor! „Vijf uur al! Ja, nu nnoet ik heusch naar huis! Wat vliegt de tijd toch. We za ten juist zoo gezellig." Mevrouwtje knoopt -haar mantel dicht. Ze was éven bij Jiaar vriendin aangeloo- pen, had niet eens mantel en hoed af willen leggen. Nee, ze moest zoo weer weg, ze had een 'boodschap gedaan, kwam even binnenloopen. En nu is ze twee en een half uur gebleven. Er was dan ook wel iets te praten ge weest. Eigenlijk was haar visite niet zoo heel toevallig, eigenlijk was ize expres uitgegaan om haar vriendin te bezoeken. Er waren nieuwtjes, opwindende nieuw tjes. Had Suze het al gehoord? Lien ging scheiden. Ja, daar hoorde ze van op, hè? En weet je waaromOpgewtonden had ze verteld, blij zooiets bijzonders te weten en Suze had gretig geLuisterd. Nee. maar zooi ets:Suze schudde ver ontwaardigd het hoofd. Wat de menschen toch slecht waren. Had Mies al gehoord van dien jongen uit den kruidenierswin kel en van dat meisje en van me vrouw zoo-en-zoo die |haar xekeningen niet betaalde? Bij izoo'n aangename conversatie viiegt de tijd, dan zijn er twee en een half uur om eer je het weet. Waarom we toch zoo graag kwaad spre ken? Laten we het maar openlijk beken nen: het is een uiting van eigen zwak heid. Als andere menschen zóó slecht zijn, dan steken wij zelf er nog guns tig bij af. Wij gaan niet scheiden, wij la ten onze rekeningen niet oploopen. we zijn niet zóó als die jongen, niet zóó als dat meisje. Dat we andere dingen doen die niet in orde zijn, dat wij andere ondeug den hebben, dat kunnen we dan zoo mak kelijk vergeten. We vleien ons met het negatieve. „Wij doen dat niet.' Nee. toevallig doen we dat niet. Meestal doen we alleen ons zelf kwaad met dat ..roddelen". Tot onze eer dient gezegd, dat we er meestal ook niets kwaads mee op het oog hebben. Het ligt niet in onze bed reling den betrokken persoon te benadeelen. we hebben alleen behoefte aan een ..interessante" conve'r- satie en aan een aangename zelfver heerlijking. En ook vertellen we in het algemeen niet meer dan waar is of wat INGEZONDEN iVIEOEDF.ELINGEN a 60 ets. per regel. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. We nemen voor deze slip over vrij dunne wol en breipennen no. 3, zoodat het breiwerk tamelijk los wordt. De versiering bestaat uit gaatjes, die verspringen, de holle banden wor den afgewisseld met banden één toer recht één toer averecht. Voor we het werk opzetten, breien we als gewoonlijk een proeflapje, en meten de breedte der steken, om het juiste aantal op te zetten steken te kunnen bereke nen. We breien eerst het acherpand en be ginnen met een 10 c.M. hooge boord van twee recht twee averecht.Daarna breien we een toer heelemaal recht en beginnen dan meteen met een gaatjesband. Het eerste toer hiervan wordt als volgt gebreid: 2 steken recht, 2 steken recht samenbreien, draad omslaan. 2 steken recht, 2 steken recht samenbreien, draad omslaan enz. Hierna wordt een toer averecht overgebreid zoodat de omgeslagen draden weer steken worden. In den toer die nu volgt, maken we weer sraatjes, maar we verspringen, beginnen dus met vier steken recht, 2 steken samenbreien, omslaan, 2 steken recht, enz. De volgende toer wordt weer heelemaal averecht gebreid. De derde gaatjestoer is weer als de eerste, de vierde als de tweede. Na de vijfde gaatjestoer breien we tweemaal een pen heelemaal recht, inplaats van gaatjes te maken, zoodat een smalle recht gebreide band telkens tusschen de gaat-jesbanden komt 'zie teeke'ning). De holte van de armsgaten maken we, door 10 toeren na elkaar steeds aan begin en einde van een pen een steek te minderen. De boven kant van het achterpand wordt heelemaal recht. Het voorpand beginnen we net als het achterpand. De ronde halsopening wordt al begonnen een eindje voor het armsgat, en wel door aan den rechten kant eerst de twintig middelste steken af te hechten, waarna we de pen uitbreien. Het breiwerk wordt nu dus in tweeën verdeeld, de helft, dié we voorloopig laten rusten, blijft gewoon op de eene pen zitfen. tot de eerste schouder klaar is. We breien dus terug tot aan de mindering en hechten na het omkeeren de eerste 3 ste ken af. waarna we de pen weer uitbreien. Dit herhalen we nog eens. hechten daarna op de zelfde plek nog zoo vaak aan het begin en nnde der pennen telkens één steek af. tot we de vereischte schouderbreedte overhouden idenk er aan. dat er voor het armsgat ook nog steken afgaan en vergeet niet het arms gat op de juiste hoogte te beginnen). De bovenkant van. de schouder-s maken we Iets schuin, door aan den buitenkant met af hechten te beginnen, eerst een derde der ste ken af te hechten daarna de pen uit te brei- •ïen. teTUg te breien, het middelste derde deel ^er steken af te hechten, enz. De slip-over is het aardigst van een tamelijk 'Ichte kleur wol. lichtgroen, lichtblauw of lichtrood, en wordt over een witte zijden blouse gedragen, zonder das. MIES BLOMSMA. 0.5153 Deze week brengen we eens een hoogst modern-costuumpje van effen, nie't te licht kleurige crêpe-stof. Onder het bolero'tje wordt een witte waschzijden blouse zonder mouwen gedragen. Jabot en mouwgarnituur zijn ge- plisseerd We hebben er voor noodig ongeveer 2.90 Meter st-of. bij een breedte van 1.30 Meter en 1.80 waschzijde. bij 80 c.M. breed. Dit knippatroon is verkrijgbaar in de ma ten 42, 44. 46 en 48, bij de ..Afd. knippati'o- nen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijl paal", postbox 175, Amsterdam. De kosten zijn f 0.65 en kunnen worden voldaan postgiro 41632, dan wel in postzegels of per postwissel aari bovengenoemd adres worden toegezonden. De lezeressen worden vriendelijk verzocht, bij bestelling niet alleen de maat, maar ook het nummer van dit patroon J 5173 op te geven. Noppen en strepen zullen ook in het over- gangisseizoen den boventoon hlijven voeren We zien op de teekening een para plu'tje, sjaal, tiaschje. alles met de veel geliefde noppen. Het mamtelcostuuanpje links is een eenvoudig, maar elegant heeirenmodelleije. Het rokje heeft van voren diepe pielden. Li het midden zien we een uiterst modern costuumpje uit gebloemde, soepele stof. Het manteltje heeft een vierkant, opgezet stuk met diepe middenplooi. De opstaande kraag geeft het geheel weer iets sportiefs Rechts zien we een practisch en voornaam kleedje voor het icvergangsseizoen. Het is gemaakt uit. heel lichte wolle stof en het heeft een zeer aparte halsopening. YVONNE

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12