Absorbine Jr* Het is gevaarlijk Wondjes te verwaarloozen! Rubriek voor Vragen. HAARLEAA'S DAGBLAD WOENSDAC 12 OCTOBER 1932 De Gebarsten Schoen. door WILLY VAN DER TAK. Zijn schoenen waren het laatste, dat meneer Jacobus over had uit den tijd, waarin hij een gentleman was geweest en een rol had ge speeld te midden van andere gentlemen; en die schoenen, dat ééne paar schoenen, was zijn één en zijn alles, nu hij afgezakt was tot zijn tegenwoordige armzalige situatie van huurder van het hoogste zolderkamertje in een derderangspension in een vierderangs- buurt. Dat ééne paar schoenen, dat hij in zijn rijken tijd zoo maar opeens gekocht had op een ochtend, toen hij niets beters te doen had en in zijn verveling bedacht had. dat hij eigen lijk best- een paar schoenen kon gaan koopen om den tijd zoek te brengen; dat paar schoe nen, dat hem teen niet zoo goed bevallen was. dat altijd maar zielig achteraan was blijven staan in zijn kast. omdat meneer Jacobus toen nog een man van de wereld was. die vele paren schoenen had, en het zich best kon per- mitteeren om een paar, dat hem op een mi nuscuul plekje klemde, te laten staan en mo gelijk op een goeden dag eens weg te geven aan de werkster of den vrijer van' de meid; dat ééne paar schoenen, dat hij uit de macht dei- gewoonte was blijven versmaden, toen zijn schoenenvoorraad steeds slonk en niet meer aangevuld werd; dat paar schoenen, dat nu zijn glorie en zijn trots was. de eenige steun in zijn leven, het eenige. waaraan hij nog hechtte en dat hij nog lief had in deze wereld, waarin alles hem verlaten had. Keurige schoenen waren het. vond hij lede ren ochtend weer als hij ze teeder poetste en bekeek met een kennersblik. Schoenen met lijn. schoenen met stijl. De manier, waarop de neuzen afgewerkt waren, gaf duidelijk aan. dat er indertijd verscheidene lapjes van tien neergeteld waren, voordat hij er de gelukkige eigenaar van werd. Het model van de hak ken, goed vierkant, niet te hoog en toch ook weer vooral niet te laag, duidde op den ver fijnden. hoogstbeschaafden, ja, welhaast ge raffineerd goeden smaak van den bezitter. Iemand, die met deze schoenen over straat ging, zou men nooit aanzien voor iets anders, dan hij was: een gentleman, al droegen de schoenen hun drager dan ook nooit meer in dure auto's, in chique restaurants, de trappen van schouwburgen op en de deuren van loges in, of over de zachte tapijten, die ieder mensch van aanzien zich haast in zijn huis te deponeeren, opdat vooral ieder binnentreden de aan het zachte stappen van zijn welge- schoeide voeten zal voelen, dat hij zich be vindt in het huis van iemand, die het doen kan en die weet, hoe het hoort. Al vielen ook de pijpen van ee'n oude, tot op den draad versleten broek over het zacht glimend lee'r van de schoenen al hing er ook over die broek een oud en verfomfaaid jasje, ougeluisterd met een ouden boord en een nog oudere das, waarvan men eerst de rafels in één hand bijeen moest vatten, voor dat men hem knoopen kon, al was het gezicht bovn het jasje vervallen en onverzorgd en al lag er tot des nachts toe die uitdrukking van verschrikte onderdanigheid op. die ieder ge trapt en mishandeld wezen in deze wereld kenmerkt, dat den heelen dag niet veel meer doet dan zich excuseeren tegenover zijn me- demenschen, omdat hij de brutaliteit heeft van te leven wat deed het er toe? De schoe nen waren er, de schoenen eens gentlemans, en zij beschermden en behoedden hem voor 't ergste: de val in den afgrond, in den diepen afgrond, waar alle menschen gelijk zijn geen gentlemen of niet-gentlemen, maar niets dan arme stumpers. En iederen morgen poetste hij ze. stopte keurig de veters, de dure ronde veters, die hij bleef "koopen bij zijn dure schoenen, die hem maakten tot, gentleman, naar binnen, nam zachtjes het fluweelige borsteltje ter hand. doopte het in de crème, waar hij heel heel zuinig mee was, omdat hij misschien nooit meer het geld zou hebben om nieuwe te koo pen, en wreef liefkoozend elk plekje, elk hoek je van zijn schoenen er mee in. Hij draaide ze om, en wendde en keerde ze. in vex-zonken beschouwing en hartstochtelijke trots hij bestudeerde iederen dag weer het voorbeel dige maaksel en bewondei-de. zonder er ooit iets aan enthousiasme bij in te boeten, voort durend wec-r de afwerking, die prima, prima was. en in de puntjes, zooals hij het eigenlijk nooit nog bij een paar schoenen gezien had. En dan poetste hij ze uit: eerst met een an dere borstel, dan met een katoenen lap. ver volgens met een wollen lap en met een oude. zachte, zijden zakdoek na. En als ze dan glom men als spiegels, dan trok hij ze aan. en trans formeerde met één slag zichzelven van armen huurder op een zolderkamertje tot gedistin geerd heer, met schoenen van dertig gulden, die glommen, alsof ze door de handen waren gegaan van een heel rijtje huisknechts. Hij zette zijn uit zijn lijst hangende spiegel op den grond en bekeek er zichzelf met zijn schoen in: hij liep vooruit en bewonderde de glimmende neuzen, hij liep achteruit, en wrong zich in een bocht, die zijn oude botten bijna niet meer konden maken, om te kunnen zien. wat een ander zou zien op straat, dien zijn schoenen waren opgevallen, en die zich zou omdraaien om hem na te kijken En dan hing hij zijn spiegel weer op. en ging naar beneden, zich er over verheugend, dat zelfs in de lugubere duisternis van het trappenhuis zijn schoenen hem tegemoet blonken, en hij maakte een praat je met de dame van het pen sion. die geen dame was, er zorg voor dra gend. dat zijn schoenen wel in het oog vielen, indien mogelijk, het gesprek heel subtieltjes brengend op schoenen, wat de dame natuur lijk gansch en al niet ontging, en waarover ze grappen maakte en lachte achter ziin rug met de andere huurders, die geen gentlemen wa ren. En dan ging hij de straat op. hij met zijn schoenen, en maakte zijn morgenwandeling, en er was geen oogenblik. waarop hij zich niet bewust was van de glorie van het schoei sel. dat hij droeg. Hij verbeeldde zich. dat alle menschen op hem letten, dat ze 'allen keken naar ziin schoenen, dat er onder hen velen waren, die bij zich zelf dachten, of te gen anderen zeiden: „Kijk die heer toch eens keurige schoenen aan hebben", en die zich dan haastten naar een winkel, om te zien. of zij niet net zco'n paar zouden kunnen krijgen. En als hij dan een uurtje gewandeld had. zichzelf en zijn schoenen steels bekijkend in de winkelruiten, dan ging hij naar huis. en scharrelde er zijn zielig twaalfuurtje bij elkaar cn poetste zijn schoenen wat op. en pakte een ukje, met zijn beenen over elkaar geslagen, zoodat zij minstens één van zijn schoenen in het oog kon houden. En gewoonlijk droegen de schoenen hem des middags weer een uurtje rond door de stad. en dan was bijna zijn dag weer orri, en stond er een volgende dag voor de deur. Een volgende dag. voor hem en zijn schoenen. De schoenen, die hem stempelden tot wat hij al lang niet meer was: een man van standing. „Die malloot met zijn schoenen!" zei de dame van het pension tegen haar liefsten huurder. De liefste huurder lachte luid, en kneep haar :n haar arm en zei. dat ze stout was. Maar de schoenen stonden boven op het zolderkamer tje. en hun eigenaar streelde ze, met verliefde handen en verliefde blikken. Er was een morgen, waarop hij niet beneden kwam, geen praatje maakte met de dame, geen wandeling maakte, hoewel het prachtig weer was en in het stralende zonnelicht zijn schoenen mooier zouden stralen dan ooit. Pas ,in den middag steeg de pensionhoudster zuch lend en steunend de drie trappen op. die ze zelden of nooit beklom, om te infonneeren of haar huurder soms ziek was. Hij was niet ziek. Ze vond hem dood. en de dokter, die ze er bij liet halen, constateerde een beroerte. Waar schijnlijk al een paar uur geleden. In den ochtend. Had de overledene misschien, naar zij wist, onaangename tijding ontvangen, was hem iets overkomen, dat hem geschokt had? De dame haalde geindigneerd haar schou- dei-s op. en zei, dat haar huurder nooit brie ven kreeg, met niemand omging, en dat er hem in haar huis natuurlijk niet s was over komen. dat hem had kunnen schokken. De dokter ging heen. En de dame ging ook heen, en mokte een beetje over het geval. Niemand zag de schoenen, die neerlagen in een hoek. alsof ze er neergegooid waren, met een borsteltje er naast en een open pot schoen smeer op tafel. In den linker zat een groote barst, d'ie brutaal in de breedte van links naar rechts liep, en waardoor de witte voering dui delijk zichtbaar was. STADSNIEUWS VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. DE AGENDA VOOR DE ALGEMEENE VERGADERING. De agenda van de algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond, te houden te Haar lem in het Gem. Concertgebouw op Zatei-dag 19 en Zondag 20 November, vermeldt o.a. de vaststelling van het besluit en het advies be doeld in het kiesreglement 1931 van de partij voor de candidaatstelling voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in 1933. Het ontwei-pbesluit van den partijraad tot het uit komen met vier lijsten, alsmede het ontwerp advies van den Partijraad betreffende de sa menstelling van de candidatenlijsten zijn reeds in ons blad vermeld. Op den eersten dag zal te half negen in een openbare vergadering een redevoering over den algemeenen politieken toestand worden gehouden. In de vergadering van Zondag zullen de heeren J. B. Westerdijk, Jan Schil thuis en Mr, P. J. Oud een bespreking van de oecono- mische crisis inleiden. Bij deze bespreking zul len tevens aan.de orde worden gesteld het eer ste en tweede rapport van de crisiscommissie; alsmede "het volgende voorstel van de afdee- ling Den Haag: De ledenvergadering enz. spreekt de wen- schelijkheid uit, dat de bespreking van het rapport der commissie-Weiter als agendapunt der aanstaande partijvergadering zal worden opgenomen en noodigt het partijbestuur uit te bewerkstelligen, dat ter voorbereiding van deze bespreking tijdig voor de aanstaande par tij vergadering zal worden geoubliceei'd een ontwerp bevattende de zienswijze der partij ten aanzien van de in vermeld rapport voor gestelde bezuinigingen en de middelen, die harerzijds worden voorgesteld om tot een slui tende begrooting te geraken. Op dit voorstel heeft, het hoofdbestuur het volgende prae-advies uitgebracht: Het hoofdbestuur acht naast de eenzijdige amenstelling der commissie een der grootste fouten, die bij de instelling der commissie- Weiter is begaan, dat men gemeend heeft in zeer korten tijd een bedrag van meer dan 100 millioen op de Rijksbegi-ooting te kunnen be zuinigen door aan een commissie op te dra gen op zeer korten termijn voorstellen tot reorganisatie over het geheele terrein van den staatsdienst- te doen. Doelmatige reorganisatie vordert rustig overleg en kennis van zaken. Het is ondenkbaar, dat- enkele personen deze kennis zouden bezitten van alle ondex-deelen van den staatsdienst. Wanneer het hoofdbe- tuur gevolg zou geven aan hrt verzoek der afdeeling D?n Haag en zijne- ïjds op nog kor- 'cren termijn met voorstellen om de begroo ting sluitend te maken zou komen, zou het dezelfde fout maken. Daarom kan het hoofd bestuur aan de uitnoodiging van Den Haae niet voldoen. Het wil het- hoofdbestuur voorkomen dat- de houding, die onze partij met betrekking tot het bezulnigingsvraagstuk moet aannemen, dezelfde moet. zijn als in de jaren der periode- Colijn. Ieder door de regeering in te dienen voorstel zal dus op zich zelf zijn te beoordee- len, Dat. het eindcijfer der begrooting zal moe ien worden verlaacd. staat voor het. hoofdbe stuur vast. Daarbij zullen in de eerste plaats de militaire uitgaven voor vermindering in aanmerking moeten komen. In hoeverre op andere uitgaven bezuiniging zal kunnen wor den toegepast, zonder de volksbelangen al te zeer te schaden, zal aan het inzicht der Ka merfracties moeten worden overgelaten. Zii moeten dit telken male beoordeelen. in ver band met de omstandigheden op het tijdstïn. waarop haar beslissing wordt gevraagd. Hoi verleden der fracties is er borg voor. dat de nar tij dit met vertrouwen aan haar beleid kan overlaten. Het hoofdbestuur acht het voorts minder wenschelijk, dat een actie als deze wordt, ge richt tegen een rapport eener staatscommis- 1 sie. Die actie kan eventueel beter gericht wor den tegen voorstellen der regeering, die te- ÏNGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ch. per regel. Snij-schaaf-brandwonden en kneusingen lijken een kleinigheid, maar kannen bij verwaarloozing de oorsak van bloedvergif tiging en nog erger zijn. Gebruik op de bezeerde plek onmiddellijk Absorbine Jr. Dit diepdoordringende smeersel verzacht de pijn en helpt de wond snel genezen. Absorbine Jr. doet meer dan de kiemen vernietigen; het zendt nieuw bloed naar de bezeerde plekken verzacht onmiddellijk en stilt de pijnen. Stijve gewrichten en pijnlijke spieren worden met succes eveneens door de diepdoordringende eigenschappen van Absorbine Jr. behandeld. Men wrijve eenvoudig een kleine hoeveelheid op de pijnlijke plaats, twee of drie maal daags en Absorbine Jr. doet de rest! Vraagt een gratis monster aan de Ahsorbine Jr. Company, Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Absocbine Jr. verkrijgbaar bij aOc apothekers en drogisten. HÉT MIDDEL 'BIJ UITNEMENDHEID TEGEN, PIJNLIJKE SPIEREN, BRANDWONDEN EN HUIDSMETTEN. VRACHTAUTO UIT HEEMSTEDE TE WATER. KRAANWAGEN REED TEGEN ELECTRICI- TEITSPAAL genover het parlement vèrantwoordelijk is. Daarom zou liet hoofdbestuur met betrekking tot deze aangelegenheid wenschen te volstaan met de navolgende uitspraak der algemeene vergadering. De Algemeene Vergadering, kennis genomen hebbende van de denkbeel den neergelegd in het rapport der commissie- Weiter, en van de regeeringsvoorstellen tot beperking der rijksuitgaven, van oordeel, dat het niet mogelijk is een oordeel uit te spreken over het geheel dezer voorstellen, doch dat elk hunner afzonderlijk zal moeten worden onderzocht en beoordeeld; spreekt haar vertrouwen uit, dat de vrijzin nig-democratische fracties in de beide Kamers der St-aten-Generaal alles in het werk zullen stellen, om te bevorderen, dat de begrooting op een zoodanige wijze sluitend wordt ge maakt, dat- in de eerste plaats de militaire uitgaven aanzienlijk worden verminderd en dat voorts de lasten naar draagkracht over het geheele volk worden verdeeld en nadeelen voor de sociale en cultureele volksbelangen zooveel mogelijk worden voorkomen, en gaat over tot de orde van den dag. De agenda vermeldt voorts de behandeling van een voorstel van de afdeeling Baarn, be treffende de cumulatie van functies en pen sioenen De Algemeene Vergadering van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond spreekt de wen- schelijkheid uit: a. dat vanwege de overheid, niet aan één persoon twee hoofdbetrekkingen worden op gedragen; b. dat aan een gehuwd paar óf alleen de man. óf alleen de vrouw een volledige betrek king van overheidswege wordt verleend; c. dat cumulatie van pensioenen en salaris sen of van pensioenen, die betaald worden uit de kassen der overheid, tot een zekere grens wordt beperkt; d. dat het hoofdbestuur, in overleg met de V.-D. Kamerfracties, de Vereeniging van V.-D. Raadsleden en V.-D. Statenleden, omtrent die zekere grens eenige richtlijnen vaststelt. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidt Het hoofdbestuur kan zich cr med,e vereeni gen, dat de beginselen, die ten grondslag lig gen aan het voorstel-Baam in het algemeen tot richtsnoer worden genomen. Het meent echter, dat de formuleering van punt b van dit voorstel te absoluut is. Wat de cumulatie der pensioenen betreft, merkt het hoofdbestuur op. dat. voor zoover de rijkspensioenen betreft, de pensioen wetge ving reeds bepalingen tot beperking der cu mulatie bevat. De moeilijkheid schuilt vooral in de gevallen, dat door dezelfde persoon pen sioenen, door verschillende overheidslichamen toegekend, worden genoten. Het hoofdbestuur zal gaarne in overleg treden met de sub d van het voorstel-Baam genoemde organisaties, om te overleggen, wat in dezen kan worden ge daan. Op een voorstel der afdeeling Assen: De algemeene vergadering verzoekt de Ka merfractie haar aandacht willen wijden aan 'ie bestrijding van het vervullen van verschil lende verantwoordelijke openbare functies door een persoon Geeft het hoofdbestuur het volgende prae- advies: De bedoeling van het voorstel is het hoofd bestuur niet geheel duidelijk. Begrijpt men het goed. dan heeft Assen met .verantwoor delijke openbare functies" op het oog. functies die worden opgedragen door het kiezerscorps of door de vertegenwoordigende lichamen. De vraag, of het gewenscht is, dat meer dan één van dergelijke functies aan denzelf den persoon worden opgedragen, zal men voor ieder bijzonder geval moeten laten ter beoor deeling van hen, die benoemen of candidee- ren. Zien zij in de combinatie geen bezwaar, dan ziet het hoofdbestuur geen enkele reden, waarom zij verboden zou moeten worden. Al leen wanneer het functies betreft, die naar haar aard onvereenigbaar moeten worden ge oordeeld. is het anders, doch daraomtrent be vat onze wetgeving meer dan voldoende voor schriften. Het hoofdbestuur moet de aanne ming van dit voorstel daarom ten sterkste ontraden. Z.H. Vonk. Leidschevaart 564. leerboek; Wals, Ted. van Berkhoutstraat 68. bril in etui. Meier, Sophiastraat- 8 rood, ceintuur; Mittten. Paul Krugerstraat 62. idem; Sillevis. N. Spaarn- wouderstraat 10. postduif; v. d. Wiel. Glipper weg 116 Heemstede, hond: Kennel Haerlem. Regentesselaan 42, hond e kati; Detmar, Fr Halsstraat 23, hond; Degenaav. Colensostraat 40, heerenhoed; Schreuders, Zocherstraat 28. glasketting; Kennel Fauna. Parklaan 119, 4 katten; Van 't Hof, Esschilderstraat 2 rood, medaillon met portret; v. d. Dool. Nagtzaam- s'traat 12, portemonnaie; Zonneveld, Nagt- zaamstraat 19 idem; Colijn, W. Geldelooze- pad 18. plaid: Bontebal. Jansweg 51, pakje onderkleeren; Maerten, Burgwal 31 rood, paar- denleidsel; Warmerdam. Berckheydestraat 7 rood. rozenkrans; Pierik. Paul Krugerstraat 16. idem; v, Emmerik, Houtvaart 30. rijwiel- belastingplaatje; Roseboom. Staten Bolwerk 4, ring; Wol baal. F-.rtaIJo»,isptwAt 37. shawl; De Waard, Oostvest 36. idem; Bureau van Politie. Smeöestraat 9. sleutel; Parson. J. van Walréstraat 37 damestasclije; v. d. Heide KI Houtstraaat 21, vulpen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Hecrens. Brouwers vaart 8. ai-mbandhorloge: Mollema. v. Hacm- stedelaan 4, Overveen, idem; Bureau van po litie. Smedestraat 9. autoband en armbandje: Heesterbeek, Wagenweg 262. abonnement N. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werden de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 11 October 1932. 1. J. Olydam, bloemenkoopman, wonende te Haarlem. Schouwtjeslaan 17. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 2. J. Bakker, electricien, wonende te Aals- meer-Oost. Oosteinderweg 260. Curator Mr. A. van Leyenhorst. alhier. 3. Firma van Hoften en Lubbers, geves tigd te IJmuiden-Oost, Zeeweg 236 en hare firmanten F. J. Lubbers, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost Zeeweg 236 on J. G. van Hoften, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost Zeeweg 236. Curator Mr. A. W. Hellema te Umuiden. 4. J. J. Vessies, chauffeur, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Hoflanderweg F. no. 149 B. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 5. C. Verduin wed. G. van Egmond, vee houdster, wonende te Leimuiden. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 6. W. C. van der Geest, watermolenaar en veehouder, wonende te Hillegom. Curator Mr. F. J. Gerritsen alhier. 7. J. W. A. v, d. Wiel. bloembollen hande laar, wonende te Haarlemmermeer, Hillegom- merdijk 542. Curator Mr. W. Briët. alhier. 8. P. van den Berg, bloemist-winkelier, wonende te IJmuiden, Kennemerlaan 29. Curator Mr. A. W. Ilellema te IJmuiden. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven wei-den de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. F. J. Hunter wonende te Haarlem. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. 2. B. Guntenaar thans wonende te Voor burg. Curator Mr. Julius Hoog. alhier. 3. B Root wonende te Kooc aan de Zaan. Curator Mr. H. O. Drilsma alhier. 4 C. J. Surendonk. Directeur van Mooy Brothers Limited, gevestigd te Londen wo nende te Haarlem. Kleine Houtstraat 59rd. Curator Mr. c. Blankevoort alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelings- Hjst van: 1. F. A. Beelen Jr., fruithandelaar, wonen de te Haarlem. Wagenweg 118. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi. alhier. 2 J. W. Raadman. boekhandelaar, wo nende te IJmuiden-Oost. Zeeweg 97. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Schel tema- Conradi, alhier. 3. A. J. van Kerkhoff. wonende te Lisse. Curator Mr. J. H. van Gelderen alhier. 4. A. J. Tollenaar, chauffeur, wonende te Santpoort gem. Velsen. Curatar Mr. L. V. Hoog alhier 5. Th. Otto, kruidenier, wonende te Rijp Wetering. Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aals meer. 6. Jb. Kit. wonende te Koog aan de Zaan. Curator Mr. a. Beets, alhier. 7. P. M. Rooy, kleermaker, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. c. IJ. Nicuwenhuys alhier. Een groote vrachtauto. beladen met plm. 2000 K.G. stroo. afkomstig uit Heemstede, reed te Poeldijk, toen de chauffeur een laan wilde inrijden, tc dicht langs den water kant, met het gevolg dat de auto kantelde, en de geheele lading in de vaart terecht kwam. lezen w U in de Standaard. Met veel moeite wist de chauffeur van de auto zichzelf te redden. Een kraanwagen werd ontboden om de auto te licht. Toen dit voertuig arrive er na reed dit echter tegen een mast van de elek trische gelediing. die afknapte, waarbij de draden werden vernield. De draden waaruit de vonken sprongen, lagen over den grond, zoodat maatregelen ter voorkoming van ernstige ongevallen genomen moesten wor den. Eenige technici werden daarop ontboden, die den stroom afsloten, en er voor zorgden, dat in de woningen in de omgevingen waar het ongeval plaats had, toch stroom geleverd kon worden. NED. WERKGEVERS TEGEN DE BEDR1JFSRADEN. Naar wij vernemen heeft het Verbond van Nederlandsche werkgevers aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin wordt aangedrongen op verwerping van het wets ontwerp van minister Verschuur tot instelling van Bcdrijfsraden. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s van Haarlem's Dagblad, worden door een speeialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam cn woon plaats. Vragen, icaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe politoert men mahoniehout? 2. Kan men politoor voor mahoniehout zelf maken? 3. Moet men gepolitoerd mahoniehout nog lakken voor buitenwerk? ANTWOORD; 1. Neem een stovlgen doek en rol die tot een stovlRen bal. Bevochtig die met eenige druppels lijnolie en daarna met eenige druppels politoer. Wrijf hlermedo gestadig, tot het hout wat stroef begint to worden. Het Is echter een groote moeilijkheid om te weten, wanneer de doek opnieuw bevochtigd moet wor den en ook, hoelang gij moot wrijven. Dit kun nen alleen ervaren vaklieden doen en wij moeten u sterk ontraden het zelf te doen. 2. Gij kunt het beter In den handel klaar koopen. 3. Ja. dit houdt veel langer togen. VRAAG: Iloe verwijdert men vetvlekken uit een lichtblauw crêpe Georgette japon? Lauw water reeds geprobeerd. ANTWOORD: Leg de vlekken edkel en glad- uit over een schoonen. dubbel gevouwen doek. Doop een roer schoon doekjo in petroleum aether en wrijf hiermee over de vlekken, maar maak de Georgette niet te nat. Wrijf door tot het droog is. Het Is goed als een ander terwijl do stof aan twee kanten vasthoudt om krimpen to voorkomen. Deze behandeling moet bulten In do schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht ln de nabijheid! VRAAG: Van een velours chiffon japon heb ik een zoom uitgelegd, maar nu blijft er natuur lijk een vouw. Ivan lk die wegstrijken en hoe? ANTWOORD: Houd de plek waar de vouw zit. gerulmen tijd In de atoom van hard kokend water. Gaat de vouw er niet volkomen uit dan moet gij het met een heetc bout uitstrijken aan den achterkant, maar gij moet het niet liggend strijken: Iemand moet het met belde handen uithouden, terwijl een tweede persoon strijkt. VRAAG: l. Hoe reinigt nien zwart glacé hand schoenen? 2. Hoe bruin wlldlodoren handschoenen? ANTWOORD: 1. Afwrijven met een zacht doekje met benzol, 2. Aantrekken en dan wasschon met schoon water om ze nat te maken cn dan met gewone huishoudzeep Inwrijven: de handen, met do handschoenen er om. waeschen en mot schoon water dc zeep er volkomen uitspoelen. Dan do handschoenen uittrekken en het water er met duim en vinger uitdrukken. In «Ie schaduw drogen en voorzichtig aantrekken, als zo bijna maar nog niet geheel droog zijn. De bcnzolbe- liandellng van no. 1 moet bulten In de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! BELASTINGZAKEN. VRAAG: Is een Indisch verlofganger, die 3 mnd. In Holland en 3 mnd. In Dultschlund door brengt, hier belastingplichtig? ANTWOORD: Dat hangt van do omstandig heden af o.a. ook of men ln ïndit' ontheffing van de belasting ontvangt tijdens het verlof. Indien dat niet het geval Is. wordt men hier niet aan geslagen. Bespreking der aungifte ter Inspectie te bevelen. RECHTSZAKEN. VRAAG: Dezo week kreeg ik bezoek van een politieagent, die mij mededeelde dat het biljet, waarop vermeld staat op welke uren mijn win kel des Zondags geopend W. steeds zichtbaar voor een der ramen moest hangen. Is dit bij de wet vastgesteld? Ik meende dat het voldoende was als het er hing op do uren waarop de zaak des Zondags geopend is. ANTWOORD: Ja. dat is zoo bij de wot vast gesteld. „To allen tijde" moet duidelijk kennis gegeven zijn. VRAAG: Ben ik wettelijk verplicht een huls. waarvan de huur per weck betaald wordt, met 14 dagen op to zeggen? ANTWOORD: Ja. DIEREN. VRAAG: lk heb een huisschildpad ln gla7«n kom op gras. waar hIJ zich steeds prettig ge- oelde. Eenlgo dagen geleden werd li ij lui <-n At niet meer en blijft nu stil liggen. Dor-t hij ook n winterslaap? Moet lk Iets er aan doen? Wat oeten wij hem geven als hij wakker wordt? Tot duver kreeg hij sla en rijst. ANTWOORD: Uw schildpad doet zijn winter slaap, maar daar is een glazen kom zeer slecht geschikt. Neem liever een kist gevuld met boombladeren en aarde. Na zijn ontwaken zijn alle groenten als voedsel geschikt, maar bij voor keur salade.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7