NCEZONDEN. 30 ets. per DE NAAM WAAR EEN GARANTIE ACHTER STAAT PREDIKBEURTEN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Ct«. per regel. pondspakje ,->:v Versch gekarnd met 23 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender met teruggegeven DE BESTRIJDING DER WERK LOOSHEID. Met belangstelling nam ik kennis van het duidelijk omschreven plan van den heer C. J. v. Tilburg. Toch moet mij uit de pen dat daardoor het mes nog niet in het vleesch wordt gezet. Het heeft groote schijn dat de personen in kwestie van wie vele de touwtjes in handen hebben, het mes angstvallig vermijden en andere categorieën er niet aan durven begin nen. Het werkloozenvraagstuk namelijk, zou grootendeels opgelost worden, wanneer de leeftijdsgrens voor pensionneeïing werd ver laagd, zoowel voor Hoofdambtenaren, ambte naren, beambten en lager personeel. U zoudt eens zien hoeveel Rijks- en ge meentebetrekkingen er vacant zouden komen wanneer die leeftijdserens eens werd bepaald op 60 jaar en men zich daaraan hield. Een leeftijd waarop verondersteld mag wor den, dat de kinderen geen kosten meer baren; het pensioen voldoende is om rustig van te le ven; men lang genoeg van ziin leven heeft gewerkt en zijn rust heeft verdiend. Wanneer deze leeftijdsgrens voor pensioen .ook bij de Spoorwegen en andere groote lichamen, zou worden ingesteld, zou ledereen wel genegen zijn daarvoor in zijn jongere jaren een klem offer te brengen bijwijze van hoogere storting in het pensioenfonds, omdat daardoor de kans om eens gepensionneerd te worden en ook om langer van het pensioen te genieten grooter wordt. Ik zou in dezen crisistijd zelfs verder willen gaan en de leeftijdsgrens voor pensionnee'ring tijdelijk willen bepaald zien op 55 jaar. In dit geval zou men met speciale gevallen rekening dienen te houden b.v. warneer iemand nog wel voor jonge kinderen heeft te zorgen, maar het. gevolg zou zijn. dat cr zoo goed als geen werkloosheid meer zou zijn en zou men daar bij het voorstel Tilburg nog als hulpmiddel aanwenden, dan zeker in het geheel niet meer. Deze laatste maatregel zou geldelijke' offers eischen doch de werkloozensteun zou vervallen en het moreel der arbeiders en jonge men- schen weer on peil worden gebracht Dat dd oudjes zoolang mogelijk moeten blij ven om hun lange ervaring, is de meenlng van de oudejes zelf. In het algemeeh is men van oordeel, dat. het beter is bedrijven met jonger bloed te injecteeren, met niet te lange tusschenruim- te Daarbij kunnen we aannemen, dat wan neer iemand het on zijn 45en jaar nog niet kent. hij het nooit meer leert, en er menschen van dien leeftijd genoeg zijn, die de touwtjes kunnen overnemen. Een onbekende noot is het niet, doch de noot is wel ontbolsterd door wat ik hiervoren schreef. Door dit in uw blad op te nemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. kunnen de heeren er op bijten en beginnen hem te verwerken. Hoogachtend, Ho. Bijschrift: Pensionneering or> 60- of 55-jarigen loef tijd zou zeker meer werkgelegenheid voor jongere krachten tengevolge hebben. Men moet even wel bedenken dat de pensioenfondsen thans berekend zijn op pensioen op 65-jarigen leef tijd. Er zouden zeer groote financieele offers gebracht moeten worden om nu daarin ver andering te brengen. Met het verhoogen van de premies in de toekomst komt men er niet. Redactie. CLANDESTIENE ZENDERS. Mijne Heeren, In uw blad van 11 October komt een artikel voor over clandestiene zenderij. Deze' moderne wijze van wetsovertreding heeft nogal de sym pathie van het publiek en blijkbaar ook van u. Het is te betreuren dat sommige dagbladen dit me enen te moeten doen. Het motto is blijk baar: ze doen niemand kwaad de ether is zoo groot. Ongetwijfeld is de ether groot, maar het bruikbare deel er van is toch op het oogen- blik veel te klein! Nu doen een paar stations er bij met; geringe energie weinig kwaad, maal ais deze wetsovertreding gesteund wordt door het publiek, dan konden die paar stations wel eens een groot aantal stations wonden, die wel degelijk veel last zouden veroorzaken. Veel verder, dan waar zoo'n zender verstaanbaar is, kan er hinder van ondervonden worden, voor al wanneer er aan de installatie nogal liet een en ander ontbreekt wat meestal wel het geval zal zijn! Door gebrek aan inzicht komt. het publiek echter tot. oen begrijpelijk, doch verkeerd oordeel. Het is de taak van de cou ranten om hierop te wijzen. Voor amateurs, die het zenden ernstig wil len beoefenen zonder geldelijk voordeel is te genwoordig wettig gelegenheid. Het bovenstaande is ook de meen in g van de vereeniging van Nederlandsche radio-ama teurs met zendvergunning, de N.V.T.R. Dankend voorde toegestane plaatsruimte in uw geacht blad, verblijf ik, Hoogachtend, C. L. J. VAN DEUTEKOM, Radiostation PAoNN. B ij s c h r f t: Wij hebben er op gewezen dat de exploitan ten van clandestiene zenders handelen in strijd met de wet. Wij hebben er ook op ge-- wezen dat zij blijkbaar alles doen om het sto ren van andere zenders te voorkomen. Klach ten daarover hebben wij dan ook nog niet ver nomen. Doen die zich voor. dan zijn wij het met den geacht en inzender eens in zijn op vatting. Red. DE OPEN ZWEMINRICHTINGEN. Geachte Redactie, Ik heb het artikel van den heer Warnier met volle aandacht gelezen, vooral het ge deelte over de reinheid van het zwembassin. Bij den bouw van de zweminrichting aan de Kleverlaan is een groote fout gemaakt. Wan neer het. personeel van de oude badinrich ting aan de Houtvaart, de kleedkamers schoonmaakt, dan komt het- vuile spoelwater bezijden het bassin terecht, omdat die ka mers gemaakt zijn buiten het zwemwater. Maar zoo is het niet aan de Kleverlaan. ten minste bij het gedeelte van de scheld'ng tusschen de heeren- en damesafdeeling. om dat die kleedkamers gebouwd zijn boven het zwembassin van beide afdeelingen. Als die kamers gereinigd worden, dan loopt het vuile spoelwater door de gaatjes van den vloer en komt zoo in het bassin terecht. Dus men maakt het eene schoon om het andere vuil te maken. De bezoekers mogen hun bad pak niet boven het bassin uitwringen; het personeel kijkt nauwkeurig toe. Dan maar in de kleedkamers. Het beste is, om onder die kamers een afwatering te maken of dichte vloeren, die gedweild kunnen worden, te maken. Verder zijn bij regenachtig weer de perrons nat en glad, zoodat men heel voor zichtig moet loopen om niet te vallen. Wen- schelijk zou het zijn, om de perrons van een cocoslooper te voorzien, dan zullen er minder ongelukken gebeuren. Ik hoop, dat men daar van den winter de noodige aandacht aan zal schenken. EEN ZWEMMER. We gaven dit stuk aan den heer Warnier ter inzage, die er het volgende op antwoordt: „De bedoeling van mijn artikel over open zweminrichtingen was niet om de fouten, die aangewezen kunnen worden in de Haarlem- sche inrichtingen, te bespreken, en zeker niet die der oude inrichtingen. Het spreekt van zelf, dat in de inrichtingen, gebouwd in een tijd, waarin men nog weinig begrip had van de eischen voor een open zwemschool, tal van fouten voorkomen, o.a. die door „Een zwemmer" genoemd. Voor de rij kamertjes, die boven het bassin aan de Kleverlaan zijn gebouwd, heeft het schoonmaakpersoneel de opdracht, het reinigen met zoo weinig mo gelijk water uit te voeren. Cocosloopers zijn aangebracht op de hoeken der perrons, de gevaarlijke punten. H. L. W." 25ste NICOLAASFEEST VOOR DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De Sint Nicolaas-commissie van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is weer met de voorbereidingen voor haar j aarlijksch feest begonnen. Het is thans voor den 25sten keer, dat wij aan de ongeveer 9000 kinderen der Voorbe reidende-, Lagere-, Montessori-, Doopsge zinde scholen, Leerschool, Scholen voor bui tengewoon Onderwijs en Vervolg cursussen, een middag of avond van echte kindervreugd hopen te bereiden. Ieder, die eenmaal ons feest meemaakte en getuige was van het genieten der kinderen, zal er. even als wij, va novertuigd zijn, dat in dezen somberen tijd, nu in menig huisgezin 5 December on gemerkt voorbij zal gaan, ons feest minder dan ooit gemist kan worden. We doen daar om een beroep op de ingezetenen, ons door een gave. het zij groot of klein in staat te stellen,.onze feesten, zoo mogelijk, op dezelfde wijze als verleden jaar te vieren. Lijsten, waar ge Uw bijdrage teekenen kunt, zullen U in de volgende weken worden aangeboden. Daar ons ieder jaar klachten bereiken over het aanbieden, van lijsten, die, zooals later blijkt, voor andere feesten bestemd zijn, ves tigen wij er de aandacht op, dat onze col lectanten voorzien zijn van lijsten met op schrift: 25-ste Sint-Nicolaasfeest, Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Met busjes wordt door ons niet gecol lecteerd. Waar geen lijst wordt aangeboden, ver zoeken wij U, Uw bijdrage te storten op giro 139828 van onzen penningmeester, den heer S. P. Doek, die bovendien lederen Woens dag, te beginnen 26 October van 7.308.30 zitting houdt in de „Centrale", Spaarne 94, tot het geven van inlichtingen. Helpt ons dit feest te doen slagen! Bij voorbaat onzen dank. De Commissie: A. van Nierop, Engelszstr. 29, voorz. Mej. A. Melchior, Molijnstr. 16, secretaresse. S. P. Doek, K. v. Manderstr. 56, penningmeester, giro 139828. C. Brouwer, Orionweg 45, Tj. Bakker, Wouwermanstraat 67, H. Schuurman, Wouwermanstr. 59. ONRECHTMATIG TREKKEN VAN STEUN? Wij ontvangen van den heer J. Eyking te Beverwijk een lang ingezonden stuk, waar aan wij wat de feiten betreft het volgende ontleenen Naar aanleiding van het bericht in u<w blad en in vele andere bladen betreffende het onrechtmatig trekken van steun door het gemeenteraadslid J. E. te Beverwijk, ver- 'zoek ik u het volgende te laatsen: Eerstens is het trekken van steun door een gemeenteraadslid in dezen tijd geen ab normaal verschijnsel, evenwel is het voor den betrokkene lang niet prettig hiervan gebruik te moeten maken, als men gewend is geweest door noesten arbeid zelf in zijn onderhoud te voorzien. Te meer voor mij, die van mijn 23ste jaar af in de kosten van ge meente- cn staatshuishouden heb bijgedra gen tot mijn 65ste jaar, terwijl het mij door de politiek onmogelijk is gemaakt (ik heb dit pas nog ondervonden! door zaken of ar beid mijn kost te verdienen. Wat nu het onrechtmatig trekken van steun betreft, het volgende: De zaak zit zoo: Volgens raadsbesluit worden de presentiegelden der raadsleden om de 3 maanden uitbetaald. Dus: 1 Janu ari. 1 April, 1 Juli, 1 October. Om mij on bekende redenen heeft ditmaal de uitbeta ling plaats gehad op 30 September. Waar de betaling eigenlijk op 1 October had moeten geschieden, ben ik de meening toegedaan, dat ik de door mij te ontvangen presentie gelden eerst op 7 October aan Maatschappe lijk Hulpbetoon had moeten verantwoorden als ..ingekomen verdienste". Hier nu Is verschil van meenlng tusschen mij en den voorzitter van Maatschappelijk Hulpbetoon, tevens wethouder der gemeente, die zeer boos op mij is. omdat de raadsleden Visser en Eijking zich tot Gedeputeerde Staten hebben gewend met verzoek om aan een raadsbesluit hur» goedkeuring te onthouden, daar dit besluit in strijd is met het gemeen tebelang. Daar in het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon 3 raadsleden zitting hebben en het College van B. en W. controle uit oefent (allen personen die weten dat ik presentiegeld ontvang) is het dwaasheid aan nemen, dat ik het- ontvangen van deze golden zou verzw'igen. Dit is spij kers zoeken op laag water! U houde mij ten goede, dat ik de vrij heid neem even terug l"omen op h-'r^cn u in het blad van Vrijdag 7 October in het raadsverslag van Beverwijk varmeldt, n.l. dit, dat de heer Eijking hulde bracht aan de menschen, die bij de werkverschaffing in staking gingen. U vergeet echter in uw verslag te ver melden, dat ik dit zei in verhand met de kalme houding, die men heeft aan"*"nomen U begrijpt, dat ik met deze verkorting niet accoord kan gaan, daar ik niet graag als R.K. voor Communist zou w.rien aange zien. Hoogachtend, Uw -atohonié, J. EIJKING. EEN KERSTFEEST. Waarde medeburgers van Haarlem, De loge „Haarlem" No. 25 der I.O.G.T., Wol straat 7 te Haarlem, heeft van B. en W. van Haarlem vergunning gekregen, om met in- teekenlijsten te werken tot en met 22 Decem ber voor een te houden Kerstfeest op 23 Dec. a.s. in het gebouw „St.-Bavo", Smedestraat, waar zij 150 kinderen van onderkleeding, kousen en als het kan van schoeisel zullen voorzien. Deze kinderen, zijn van 50 gezin nen, die elk bovendien een levensmiddelen pakket zullen ontvangen. Daar is veel geld voor noodig. Daarom zal er a.s. Maandag begonnen worden, aan de huizen der ingeze tenen te collecteeren, elke gave hoe klein ook is welkom. Als elk gezin in Haarlem 5 cent geeft, zijn wij tevreden. Laten personen werkzaam aan groote instellingen, fabrie ken, kantoren enz. voor ons bij hun coLle- gas, al vast collecteeren, als wij dan komen kunnen zij het ons overhandigen of sturen naar onzen penningmeester de heer Smal, Zuidpolderstraat 80. Helpt ons dit mooie doel te verwezenlijken. Namens het bestuur: W. PRINSEN, secr. Amsterdam, 11 October 1932 Geachte Redactie, Zoojuist werd mij het verslag toegezonden van den cabaret-avond georganiseerd door de Ver. „Haarlem's Tooneel", op Maandag 10 Oct. in den Schouwburg aan den Jansweg. Hoewel ik critiek op critiek uit den booze vind, staat er in het. overigens voor mij zoo wel als voor mijn dochtertje Nelly zeer vleiende verslag een zin, waarop ik even meen te moeten reageeren, niet zoozeer als artist, dan wel als vader van de kleine telc- pathe. Ik lees namelijk dat het „slachtoffertje" teekenen van vermoeidheid begon te vertoo- nen, en dat een kind van haar leeftijd om dien tijd op bed behoorde te liggen. Over de „teekenen van vermoeidheid" welke het „slachtoffertje" begon te vertoo- nen, kan ik mededeelen, dat deze slechts schijnbaar waren, omdat Nelly, toen eenige personen uit het publiek haar zélf vroegen, waaraan zij dachten, door een „denkfout" van mij, een foutief antwoord gaf. Inge wijden in de telepathie zullen begrijpen wat ik bedoel. Dit onjuiste antwoord wekte bij Uw ver slaggever verkeerdelijk den indruk, dat zij vermoeid was. Echter heb ik terstond daarna in de koffiekamer dit „vraagt U het haar zélf maar" experiment herhaald, cn hebben zoowel Uw verslaggever als de heer van Eden (die was het toch?) haar gevraagd waaraan zij daehten. en het. kind antwoord de prompt, zonder eenige teekenen van 'ver moeidheid. Ik heb trouwens voor versoheiden H.H. Doktoren met haar geëxperimenteerd, en tot dusverre was er niet één onder hen, die kon beweren, dat dit „werk" eenigerlei in spanning van haar vordert. Integendeel! Deze „werkzaamheden" vereischen van haar veel minder psychische inspanning, dan bijv. het leeren van jaartallen, of het met tegenzin piano-studeeren van een kind vergt. Wat betreft het late naar bed gaan, merk ik op, dat het in duizenden gezinnen voor komt, dat kinderen, bij een extra gelegen heid later naar bed gaan- en acht ik mij als vader van het kind volkomen verantwoord wanneer Nelly bij uitzondering (als regel treedt zij niet meer dan eens per week op) een paar uur later te bed ligt, welke schade dan den volgenden middag en avond weer wordt ingehaald. Waar mijn naam in den lande geen onbe kende klank heeft, zoudt u mij zeer ver plichten deze regelen te plaatsen, aange zien het voor mij niet plezierig zou wezen, een reputatie te krijgen als „kinder-exploi tant!" (Brrr!) Hoewel er over het begrip „kinder-exploitatie" nog heel wat te zeggen zou zijn. (Ik denk maar even aan het won derkind Mozart, Jehudi Menuhin, Louis Da vids als knaap, de film-wonderkinderen, enz. enz.) Ik geef uwen inderdaad sympathieken ver slaggever de oprechte verzekering, dat ik in ouderliefde voor hem niet onder doe. Voor Uwe gastvrijheid zeg ik U bij voorbaat mijn hartelijken dank. Hoogachtend, E. PAOLI. Het zou mij spijten, wanneer de heer Paoli uit mijn verslag moest afleiden, dat ik hem gebrek aan vaderliefde verwijt. Zijn hartelijk heid jegens zijn dochtertje maakte juist den indruk, dat hij een liefhebbend vader zal zijn. Het eenige, wat ik heb willen zeggen, is. dat ik blij ben, dat mijn dochtertje geen wonderkind is en dat ik het bezit van een wonderkind juist voor een liefhebbend vader een voorrecht met wel degelijk een scha duwzijde acht. Overigens blijkt de heer P. mij met een ander te verwarren, want bij de proef in de koffiekamer ben ik niet aanwezig geweest. H. G. CANNEGIETER. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 ets. per regel. HAARDEN op zeer voordeelige cond. Bezoekt onze showroom J. J CORNELISSEN KAMPERVEST 1 hoek KI. Houtstraat Voor den Politierechter. DE BIJL. 't Was een gewoon bijltje, dat als stuk van overtuiging werd voorgebracht en toch weer niet gewoon, want bovenin het hout was een reuzespijker geslagen, waarschijnlijk om te voorkomen, dat het ijzer bij 't hakken van de steel zou vliegen. De rechter vroeg aan de juffrouw, die getuige was, of het haar bijl was, wat zij bevestigde, maar die spijker zat er zóó niet in, die was vroeger naar boven gebogen. Dit nu was eenigszins een punt van be/ang en derhalve kreeg de deur waarder het bijltje met verzoek den spijker naar boven te draaien. De deurwaarder is, als men weet, een man op jaren en de spijker weerstond de po gingen van den deurwaarder. De rechter vond dit begrijpelijk en liet de bijl aan den veldwachter geven, aangezien deze over meer lichaamskracht zou beschikken. De veld wachter wrong de spijker bleef zooals hij was. Nu nam de rechter zelf de bijl ter hand, wrong aan den spijker, sloeg er op met den voorzittershamer de spijker ver anderde niet van houding. Had een onge lukkige beklaagde zoo'n verzet gepleegd tegen het openbaar gezag, het ware hem slecht vergaan, maar een spijker neem je zooiets niet kwalijk en zoodoende werd het aan onze verbeeldingskracht overgelaten om te weten, hoe de bijl er, ten tijde van het delict had uitgezien. Het delict bestond hier in, dat Tante Roos haar dertienjarig nichtje, dat in de Haarlemmermeer naast haar woon de, met de bijl tegen het been had geslagen en aangezien het nichtje een lang, spichtig meisje was met dunne beentjes, was de slag nog al aangekomen cn had nichtje een week of drie niet mogen loopen. Tante Roos, die dus geen roosje zonder doornen was, deed een verhaal over geleend geld, dat niet teruggeven was, maar ontkende ten stellig ste de bijl in handen te hebben gehad en achtte zich dus onschuldig aan de deuk. die de spijkerkop in vroegeren stand in nichtjes been had gemaakt, en gezien de pogingen van justitie en politie om den spijkerkop te brengen, waar hij had moeten staan, was de spijker een stomme getuige a décharge. Maar die getuige had de sympathie niet vanwege het verzet en werd dus genegeerd. Nichtje zei. dat tante Roos haar had achtervolgd tot in de woning, de bijl met zich voerende en deelde mee. dat opa, de vader van tante Roosje, er ook bij was gekomen en ook had geslagen, zijn grootvaderlijke genegenheid verder tot uitdrukking brengend door te zeggen: „van mijn part trap ik je dood". Broertje, als getuige gehoord, liet grootvader buiten spel, maar van tante Roos had hij het slaan met de bijl gezien. De majoor van de rijksveldwacht had de deuk gezien en vertelde, dat 't altijd herrie was tusschen Roos en haar ouders eenerzijds en nichtje met haar ouders anderzijds: de rechter plaatste de wijze opmerking, dat het geen aanbeveling verdient als familie naast el kaar te wonen en geloofde in de kinderen. Roosjes hardnekkig ontkennen bracht haar geen voordeel, want terwijl de Officier 15 boete vroeg, maakte de rechter er 25 van. Zou die spijker daar ook schuld aan hebben? WERKWILLIGE WERKLOOZEN. 't Gebeurde in Lisse, dat op 6 Juli een bloembollen firma eenige arbeidskrachten behoefde, welke ze zich wilde verschaffen door aan het personeel te zeggen, dat dit werklooze familieleden kon meebrengen. Het schijnt, dat iemand, daar werkzaam, meende dat plotseling een einde aan de crisis was gekomen, want- hij haastte zich de arbeids beurs op te bellen met de mededeeling, dat deze zes en dertig man kon sturen. Men be grijpt, dat de arbeidsbeurs zich haastte aan dit verzoek gevolg te geven, zoodat weldra een legertje van 36 man in gesloten ge lederen naar de bloembollenfirma marcheer de, nadat, zooals een hunner vertelde, som migen een drinkenskan of „een stukkie broek" hadden gekocht. Onder „stukkie broek" schijnt hij niet alleen de pijpen of een ander onderdeel te verstaan maar een. heele broek. Het legertje met de drihkens- kannen en stukkies broek kwam ter plaatse tot groote verwondering van den bedrijfs leider, die een dergelijke versterking zijner ai-beidskrachten niet gewild of gevraagd had en hij deelde dit den troep mede. Groote verslagenheid bij de hulptroepen, die zich gespitst hadden op werk en meer inkomsten en, waar zij vertrouwen hadden gesteld in de arbeidsbeurs, kan men het billijken, dat de mannen zich bij den neus genomen voel den. Er ontspon zich een weinig vriend schappelijk gesprek met den bedrijfsleider, die van den prins geen kwaadwist, maar toch verstandiger had gedaan met zoete broodjes te bakken.Nu maakte zijn zeggen: ik heb jelui niet noodig!, dat de anderen den 'toestand niet goed begrepen. Een hunner zei: „heb je werk?" „Neen". „Heb je dan geld?" „Neen". „Daar heb je dan wat van mij", zei de man en gaf den bedrijfsleider een draai om de ooren. Zooiets werkt aanstekelijk en nog meer vuisten daalden op den onschuldigen be drijfsleider neer. Drie mannen moesten zich verantwoorden; een was niet gekomen; een ontkende te hebben geslagen, en zei, dat de getuigen, die hem beschuldigden mein- eedigen waren; de derde man was de man, die de draai om de ooren gegeven had. De Officier van Justitie achtte het ten- laste gelegde bewezen door de getuigenver klaringen; hij" kon zich de teleurstelling van. de mannen indenken, maar die teleurstel ling rechtvaardigde toch het optreden niet en hij eischte 20 boete tegen ieder. De rechter gaf er 15 aan den man, die bekend had, 20 aan den afwezige en 30 aan den man, die de getuigen voor meineed wil vervolgen. IN VETTIGE HAVEN. 't Jonge mensch zag er keurig uit, had een slank figuur en een knap gezicht; niet te verwonderen dat de meisjes niet af keurig van hem waren. Hij had gevaren, was zonder werk en moest leven van wat zijn moedei", broers en zusters hem toestopten. Dat kan allemaal goed gaan .maar als je iemand bent die met branie bij den portier van een restau rant komt: „Zeg, Sjors, leen me effen tien pop", dan ben je van 't soort, waarvoor op gepast moet worden én dan is je nette uiter lijk je ongeluk. Zoo was 't met dezen jon geling: hij werd gemakkelijk geïntroduceerd bij een familie te Zwanenburg, doordat er meisjes waren en hij maakte van die ge legenheid gebruik om uit het taschje van de dochter dertig gulden te stelen en uit de toonbankla van de moeder een tientje met nog een paar guldens. Aanvankelijk scheen dit nog zoo'n beetje op rekening van zijn werkloosheid en van. een barschen stiefvader gebracht te kunnen worden, maar toen die stiefvader met deug delijke bewijzen kwam, dat de jongen hem 129 gulden had laten betalen voor autoritjes die hij voor zijn plezier gemaakt had: toen verder bleek, dat hij een pak kleeren had geleend om te beleenen en hij gezegden por tier een tientje had weten te ontfutselen; toen te berde werd gebracht, dat hij niets anders liet liggen dan gloeiend ijzer en mo- lensteenen. ja toen daalde de genegenheid bened ennul en vond de Offiicer het beter den zwervenden zeeman voorloopig in veilige haven te brengen, dat ïs het huis van be waring en de rechter liet hem er door den veldwachter meteen heen brengen, in af wachting van het rapport, dat de reclassee- ring zal opmaken. En het aardige meisje uit Zwanenburg, dat zich het verlies van haar dertig gulden niet erg aantrok, pinkte geen traan weg. PERSONALIA. Bedankt heeft voor Ouderkerk a. d. Am- stel, W. Bijleveld, predikant bij de Chr. Geref Kerk te Haarlem-Centrum. DEELNEMING WEDSTRIJD. De Kon. letterlievende vei'eeniging „J. J. Cremer" zal op 15 Januari deelnemen aan den Internationalen Tooneelwedstrijd door de N.V. Sociëteit „Thalia" te Bergen op Zoom, ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan. en daarbij uitkomen met „Dokter Ba- vino", tooneelspel in 3 bedrijven door Henk Bakker. Aan dezen wedstrijd zullen voorts deelnemen: Kon. Tooneelvereeniging „De Gulden Palm" te Leuven, Kunstkring „De Moedertaal", te Antwerpen, de Rederijkers kamers „Molière" te Utrecht en „Inter Ami- cos" te Dordrecht, benevens onze Zuster vereniging „Jacob van Lennep" alhier. (Zie ook elders in dit nummer). LEGER DES HEILS. Schagchelstraat 26. Zaterdag nam. S uur: Straatzang Ged. Oude Gracht. V.m, 7 uur: Bidstond. V.m. 10 uur: Heiliglnesdienst. Nam. 3.30 uur: Verblijdingsmeeting. Xam. S uur: Verlossingssamenkomst. q 7 -> R uur: Kinderbijeenkomsten. Leiders Kommandeur en Mevrouw Kamp. Maandag nam. 2.15 uur G'-iinKi-omimeeting. Dinsdag nnm s uur: Ledenvergadering. Woensdag nam. 6 uur: Breiles. Donderdag nam. S uur: Heiligingsdienst. Vrijdag nam. S uur: Naaikrans.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10