Over den Atlantischen Oceaan. Hoe het eens was. HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. Hoe het geworden is. HET STATIONSPLEIN. j Omstreeks 25 jaar geleden werd het oude station op het Stationsplein vervangen door i het tegenwoordige nieuwe gebouw. Het was een groote verbetering, maar ook een be langrijke verandering van het stadsbeeld. FORELLEN VOOR DEN GROOTVORST. Het vroegere station. UIT DE WERELD VAN DE FILM Buster Kcaton. Lunchtijd in Hollywood. Op de groote fornuizen glimmende koperen ketels. Koks in witte pakken loopen rond, proeven en maken de schotels gereed. De wijzer van de klok heeft het cijfer één bereikt. Een schelle fluittoon dringt door de deuren, brengt beweging in de witte gestal ten, schijnt de deksels van de pannen te lich ten, de borden uit verwarmers te schuiven en tientallen diensters te voorschijn te brengen. In een paar minuten is de groote zaal gevuld. Van alles hoort men bestellen, overal wordt gelachen en luid gesproken. Het vroolijkste gaat het toe aan een zeer lange tafel. Daar zit een heel stel jongens tusschén twaalf en vijftien jaar, die elkaar allerlei te vertellen hebben. Ze zijn geweldig opgewonden, want voor de meefcte is het de eerste dag, dat ze ,echt" gefilmd hebben en nog wel met Buster Keaton in De Philan- throop! -jjauw. - - -■] Aan een klein ta- feitje, eigenlijk voor twee personen be- W ggpr1» Pj| stemd, zit Buster Keaton zelf met fjl*. y acht vrienden. Hij is - gekleed ineen sport- pak, waarop met groote letters „Har- mony Hall" te lezen staat. Hij schijnt mHK im, veel plezier te heb- naffiy f ben en heeft zooveel BES&s t j&SÏ&M te vertellen, dat hij haast geen tijd heeft om te eten. Aan de andpre ta fels zitten regisseurs, architecten, artisten, arbeiders en electriciens bij elkaar. Enkel? oudere figuranten lezen of slapen. Een algemeen gejuich begroet de binnen komst van drie vliegoffieieren in vuile uni formen: Wallace Beery, Clark Gable en Con rad Nagel. Stoelen worden bijgezet, bestel lingen toegeroepen. Een electrician naast Clark Gable stoot hem aan: „Hè-je 'n siga ret voor me, Clark?" Soms is er even een stilte tusscben de algemeene ge sprekken en hoort men het geluid van vorken en messen. Daartusschen de schelle stem van Jackie Cooper: „Nog een portie ijs, juf frouw". Twee tafels verder roept Marie Dressier: „Jackie, je weet. wat je je moe der beloofd hebt", en geeft de juffrouw een sein het ge vraagde niet te brengen. Ramon Novarro, bruin geschminkt, in het witte costuum van De Zoon van den Radjah zit met zijn regisseur Jacques Feyder te pra ten over oud-Indische muziek Een klein meisje met groote oogen en korte rokken slen tert door de zaal naar een tafeltje in een hoek. „Hallo, Joan, mag ik bij je komen zitten?" vraagt regisseur Clarence Brown. Verwonderd kijken de anderen het kleine meisje aan, de slaperige figu ranten wrijven zich de oogen uit. Is dat Joan Crawford? Ge- Jackic Cooper Joan Crawford woonlijk ziet ze er heel anders uit! Spoedig is haar tafeltje belegerd. Twee uurhet gepraat verstomt. Stoe len worden achteruit geschoven. Onder luid geschreeuw rennen de jongens van de groote tafel naar buiten.Afrekenen".. „Tot ziens".Nee, we hebben nu buitenop nemingen"Drie Ijs"De stem van Jackie Cooper gaat verloren in de algemeene drukte. Even vlug als de groote zaal zich gevuld heeft is ze weer verlaten en terwijl de dien sters des tafels afruimen, klinkt uit de stu dio's het geluid van den arbeid. IETS OVER CHARLES FARRELL. Het leven van Charles Farrell is verloopen. zooals dat van vele filmacteurs, dat wil zeg gen. dat ook Farrell een moeilijk zwervers bestaan heeft geleid alvorens zijn huldigen roem te bereiken. Zijn vader is eigenaar van vele bioscopen en dies sprak het volgens Charlie vanzelf, dat hij ook in het bioscoopvak zou komen. Doch zijn vader was als vaders gewoonlijk zijn: hij had andere plannen met zijn zoon, studie, koopmanschap, en}!. Deze plannen hadden het noodlottig gevolg, dat Charlie het huis verliet. Hij begon een zwervend leven met een rei zend toon cel-gezelschap, speelde om beurten vad -r- verraders- en verliefde rollen en had het wel heel moeilijk. Maar al te vaak wist hij niet, of er wel een middagmaal of ontbijt op de poovere recettes zou overschieten. Een figuratie-plaatsje bij een film-gezelschap bracht hem in contact met de wereld van het witte doek. Een van zijn eerste rollen, nog tamelijk onbeduidend, was in „Sandy", met Madge Bellamy. Toen kwam plotseling zijn groote succes in de film Seventh Heaven (Twee Menschen), waarin hij met Janet Gaynor optrad. In één slag was Charles Farrel beroemd. Zijn ver dere rollen zijn in de films De Vreemde Vrouw (The River) met Mary Duncan, met Dolores del Rio in De roode Danseres (the red Dance)met Rose Hobart in Liliom, met Janet Gay* or in De Straatengel, Sunny side up, Zijn Terugkomst en Als je lacht, dan ben je rijk en met Elissa Landi in Body and Soul (De vrouw zonder naam). Farrell is geboren in Walpole (Massachu setts, Amerika) op 9 Aug. 1905, heeft bruin haar en blauwe oogen en is meer dan 6 voet lang. JOURNAAL. De bekende Duitsche actrice Charlotte Susa heeft een contract afgesloten met Metro Goldwyn Mayer. De titel van de eerste film, waarin zij voor deze maatschappij zal optreden is nog niet bekend. Als U geniet van de gedurfde streken die de „stuntvliegeniers" in ed aviatiekfflms uit- w halen, denkt dan ook eens aan de bestuurder van het cameravliegtuig, die dit alles moge lijk maakt. Luitenant H. E. Robinson, die het cameratoestel bestuurt bij de opnemingen voor Paramount's vliegfilm „Sky Bride" ver telt dat zijn werk moeilijker, hoewel niet zoo gevaarlijk is als dat van den truc-vlieger. Onverschillig wat de piloot van het andere vliegtuig uitvoert, moet hij den camera-man in staat stellen alles op te nemen, en daar om is hij gedwongen alle onverwachte zwen kingen en loopigs mee te maken, steeds op denzelfden afstand te blijven zonder het andere toestel in zijn bewegingen te be lemmeren. Wie nog meent dat de sterren in Holly wood een makkelijk leven leiden en geen zorgen kennen, overdeke het volgende: Sylvia Sydney was aangewezen voor de hoofdrol in „Ladies of the Big House". Para mount had echter als voorwaarde gesteld dat de ster van „Wereldstad" voor haar nieuwe rol zes pond af zou vallen, en Syl via leefde gehoorzaam gedurende eenige weken op dieet en vermeerderde haar daga- lijksche oefeningen. De tweed eerste opnemingsdagen waren gewijd aan een scène in de eetzaal van een vrouwengevangenis, en de regisseur dwong haar tot het eten van bordenvol stamppot. Twee dagen lang duurder» de repetities en twee dagen lang al de ongelukkige Sylvia stamppot met spel. Na drie dagen was zij prompt zes pond anagekomen. en na vier dagen leefde Sylvia weer op dieet. Dupont. de bekende regisseur, was tijdens de Olypiade te Los Angelos en wijdde vooral zijn aandacht aan den Marathonloop, waar van hij een reeks zeer bijzondere opnemingen mee naar Duitschland gebracht heeft. Deze zal hij verwerken in zijn nieuwste film: „Der Laufer von Marathon", naar het bekende boek van Werner Scheff. Terstond na zijn terugkeer is hij in het atelier gegaan om de binnenopnemingen voor deze film te be ginnen. De vrouweli,jke hoofdrol wordt ge speeld door Brigitte Helm. Het stationskoffiehU'is van Freidorf, in Midden-Duitschland. is bekend om zijn goede keuken, die door den eigenaar zelf wordt geleid. Op zeikeren dag had een voormalig Rus sisch grootvorst, die reeds eerder van deze keuiken had genoten, telegrafisch gemeld, dat hij bij zijn doorreis in het koffiehuis den maaltijd wenschte ite gebruiken en uit drukkelijk had hij daarbij forellen bestelei die hem bij zijn vorig bezoek zoo goed be vallen waren. De eigenaar zat met het geval in. Forellen waar moest hij die vandaan halen? De tijd van voorbereiding was veel te kort. Zeel. die had hij in overvloed. Maar die kon hij :ooh niet, gegarneerd als forel, ter tafel brengen! Alleen de gedachte daaraan was al een misdaad de grootvorst was be faamd om zijn fijnen smaak. Zijn roem als hofleverancier stond op het spel. Tenslotte riep hij zijn oberkellner in consult en tezamen vonden zij een oplos sing. Ais vischgerecht werd de zeelt bereid, terwijl bovendien een vaatje haring werd aangebroken. De grootvorst verscheen en nam met zijn klein, maar uiterst gedistingeerd gevolg plaats in de feestelijk versierde eetzaal. Soep en pa-r.eitjes hadden aller goedkeuring kun nen wegdragen. Daarop volgde een afwach tend stilzwijgen: de forellen!. Daar verscheen de ober. Op zijn hoogge heven handen droeg hij den prachtigen, flonkerenden zilveren schotel en daarop eveneens zilverwit, deforellen. Plotse ling rende de ijverige- piccol-o 'hem voorbij en stootte hem even aan. Even slechts: de schotel begon te wankelen, tevergeefs be proefde de ober het onheil nog te voorkomen met een sierlijke boog kwam het koste lijke gerecht op deen vloer terecht. Consternatie! De kleine piccolo Incas seert de welverdiende oorveeg en snel wor den alle sporen van de bedorven spijs ver wijderd. Onderdanig vraagit de eigenaar den grootvorst om vergiffenis en verzoekt hem, genoegen te nemen met een fijnibereidien zeeltsohotel, hoe slecht de «ruil ook mag zijn. Zijn verzoek wordt genadiglijk toegestaan en hij krijgt zelfs nog een compliment te hooren over de snelheid, waarmede zijn be drijf werkt. Het is haast ongeloofeldjk, dat in zoo korten tijd de zeelt was klaargemaakt, die de lancune in liet menu moest opvul len. En laat ons hopen, dat de kleine piccolo, die in deze gebeurtenis zoo'n belangrijken rol speelde, die „den stoot gaf" tot" den goeden afloop van de moeilijkheden van zijn patroon, zijn belooning heeft gekre gen. JAPANSCHE ADVERTENTIE- Dat de Japanners de kunst verstaan van het adverteeren, blijkt wel uit eenige adver tenties die kort geleden in de dagbladen te Tokio verschenen. Een papierfabrikant ver klaarde, „dat het door hem vervaardigde pa pier zoo sterk en taai was als de huid van 'n olifant". Een groot warenhuis gaf de vol gende amusante verzekering* „Gij zult in onze magazijnen even welkom zijn als een zonnestraal op een regenachtigen dag. Ieder lid van ons personeel zal even beminnelijk tegenover U zijn als een vader, die een echt genoot zoekt voor zijn dochter, die hij geen bruidschat meegeven kan". Nog een andere firma deelt mede. dat zij de goederen verzendt „met de snelheid van een kanonschot", terwijl een azijnfabrikant verklaart: „dat zijn azijn scherper is dan de tong van de hatelijkste schoonmoeder, die er op de wereld te vinden is". HERVORMING DER LACH. Parijsche schoonheidssalons hebben zich met de kwestie beziggehouden en bewezen, dat lachen een kunst is. Aan de klanten wordt een of andere grappige geschiedenis verteld, waarop zij in lachen uitbarsten: die lach wordt heimelijk op 'n gramofoonplaatop genomen en deze plaat wordt den klanten weer afgedraaid. Dan zijn zij ontsteld. Het is haast niet te gelooven, dat die barbaarsche geluiden van hen afkomstig zijn. Zij zouden desnoods'zweren, nooit weer te zullen lachen. Maar dan troost men hen: ze kunnen een parelenden, melodischen lach aanleeren, als ze deelnemen aan een lachcursus. Boos aardig, ruw of krijschend lachen wordt ver anderd in een beminnelijk geluid, en de gra- mofoonplaat, waarop een volmaakte lach is opgenomen, kan de leerling als diploma mee naar huis nemen. Het tegenwoordige station. Naar de olievelden bij de golf van Maracaïbo. Een foto, voorstellende een kemphanen- markt op Bali, uit de film ..Kris'. Deze (Duitsche) film brengt het leven en de zeden der beivgners van het wondereiland Bali in beeld. Het verwondert U zeker wel niet, dat wij nu ook gaan kijken, waar die ruwe olie nu wel vandaan komt! En wij doen het maar weer op de gezelligste manier. Wij schepen ons in aan een der eigen steigers van de Isla in het Schottegat, op een der dertig tankers, die de ruwe olie uit de Golf gaan halen. Onze bagage vinden wij in de kapiteinshui, die voor deze reis tot onze beschikking staat en weldra varen wij weer eens onder Fort Nassau door, langs de kaden van Willem stad, waar de Schipbrug zich reeds van verre opent, langs het Gouvernementspaleis, langs de wacht, die nu geen notitie van ons neemt en weldra is onze kleine vloot van zes tankers in volle zee en st-oomen wij voort langs de schilderachtige kust. Eerst domineeren de Drie Gebroeders de kustlijn, dan wordt de Christoffel eerst beter, dan steeds minder goed zichtbaar en dan zien wij niets meer vóór, tegen het vallen van den avond, aan den horizont de raffinaderij op Aruba haar feilen lichtgloed ontsteekt. Den volgenden morgen is het vroeg dag. Onze boot moet ver het meer op en heeft dus alle paardekrachten bijgezet. Want de ingang van de Golf, tusschen de zandbanken en de Oostkust is zeer smal, zóó smal. dat geen vaartuig mag binnenvallen, wanneer een uitvarend schip reeds de muren van het binnenwaarts gelegen fort San Carlos is ge passeerd. Allen moeten passeeren bij vloed en nu is de vraag wie de eerste zal zijn. Want één uitvarend schip vóór ons bij St. Carlos beteekent, dat er 13 of 20 zullen moeten uit varen voor wij binnenkomen. De tankbooten varen immers altijd in vloten, juist met het oog op hoog water. Een reeks rookpluimen aan den horizont verbindt de beide duin- rijen, die de Golf begrenzen. De tegenstan der nadert en de voorste is al duidelijk zicht baar. Dat zal er om gaan. En weer gaat er een bericht omlaag naar de machinekamer. „Doe je best". En onze schoorsteen zon groote rookwolken hebben uitgebraakt, als het geen oliestoker was geweest en die doen niet zulke onfatsoenlijke dingen. Maar het rhythme der zuigerslagen versnelde nog iets en af en toe trilde de romp. Nog steeds wap pert'de vlag, ten teeken dat wij zullen bin nenvaren, van den voormast, maar als wij de zandbank ronden en de golf inloopen is de voorste tegenligger geen twee honderd Meter meer van St. Carlos verwijderd. Het is net gelukt en wij passeeren 18 andere schepen in een tijdsverloop van een klein uur. Onze verdere vloot zal een paar uur hebben moe ten wachten. In het nauwe vaarwater hou den wij vlak langs den wal. een duingebied met veel kale vlakken tusschen met struik gewas begroeide toppen. Dan wijkt al spoedig de kust terug en stoomen wij de golf in, die zoo wat zoo groot is als heel Nederland. De kust is voor een groot deel met cocospalmen beplant, maar de achterliggende heuvels laten de bruin roode kleur van den grond weer door den schaarschen plantengroei heen zien. Nog een paar uur stoomen wij over de stille watervlakte, dan neemt het verkeer' van zeilscheepjes en prauwen weer toe en wor den achter een landtong de huizen en torens van Maracaibo zichtbaar Een forsche breede haven opent zich voor ons, waar een drietal groote stoomschepen aan de kade gemeerd liggen, maar vooral aantrekkelijk door de schoenertjes van allerlei afmetingen, die met hun schilderachtige tuigage liggen te dobbe ren op de reede. De stad op den achtergrond maakt een flinken indruk en die indruk blijft als wij voortrijden door de drukke as faltstraten. over flinke pleinen, langs de mooie Kathedraal en de forsche regeerlngs- gebouwen. Maar wat staat daar? De Tempel van Luxor in verkleinde nabootsing, Ramses- koppen, lotuskapiteelen, en het mooie era- fleem van den Egyptischen zonnegod. Ik wil stoppen om een foto te maken, maar een schildwacht beduidt, ons door te rijden. Jam mer. Als net- inwendige van het gebouw zoo goed verzorgd is als het uiterlijk, is deze ge vangenis, want dat is het, zeer zeker een be zoek overwaard. Ik ben de gast van de Carilbean Petroleum Co. daar ik lezingen zal houden voor de 'rield-staffs en dus logeeren wij in liet- mooie on een heuvel gebouwde Bellavista hotel en hebben vrijen toegang tot de ruime club met 'Mn prachtige tennisbanen, glorieus zwem bad enz. Daar sta je telkens verbaasd van. 'oo uitstekend als de oliemaatschappijen "orgen voor hun employés, niet alleen voor '•"huizing, drinkwater, electrisch licht vaak Mfs meubileering en een goeden winkel, '"ar vooral ook voor distracties, bioscooo, ''kies en.... voor de gelegenheid tot soort. H'at- vele d'ngen betreft, leeft de Europeaan bier toch veel vrijer, rijker en gezonder dan in Holland, waar de kantoormuren ons veel te weinig loslaten en het heele leven eigen lijk op altijd werken is ingericht. We bezoeken de stad en maken een rit er buiten. In de stad asfaltwegen. Er buiten karresporen in zanderig terrein, zoo iets als bij ons in Drente of Brabant. Gelukkig heeft het kort geleden geregend en is de grond vrij.hard, maar daarvoor rijden wij ook weer vaak door voetdiepe plassen en poelen. Maar dit is wel gezellig. Beter dan zoo'n vervelen de asfaltweg. De divi-divi, de looistof peul vrucht van Curacao is hier de voornaamste boom in het landschap. Hier en daar wat Kadoesji, kandelaber cactus en dezelfde on dergroei van een zoet geurend Polygonum- achtig plantje met witte bloem trosjes, als op Curacao de aandacht trekt na de regens. Ook veel geiten (Cabrieten), die den plan tengroei sterk tegen gaan! Dan komen Hollandsche vrienden ons halen voor een kopje thee en een ritje daar na" en die weten beter wat mij interesseert. Wij gaan het Noorden in. waar een klein half Indiaansch, half Venezolaansch vis- schersdorp ligt aan zee onder de cocospal men. Paalwoningen! En mijn gedachten gaan weer naar Singapore en Tjilltjap en Nieuw Guinea en. naar het meer van Zurich, waar indertijd ook primitieven leef den boven het ondiepe water, dat hen voor menigen vijandelijken aanval beschermde, dat hun het voornaamste voedsel opleverde en alles opruimde wat als afval of onbruik baar over boord werd geworpen. Deze paal woningen vergeleken de Spanjaarden met Venetië en men zegt. dat daarvan de naam Venezuela, klein Venetië, afkomstig is. Gezel lig altijd, dat primitieve gedoe van visschen- de mannen, houthakkende vrouwen, af en aan loopende naakte kindertjes over de smalle bruggetjes, die de woningen onderling verbinden. Op den terugweg zien wij twee leguanen en een drie meter lange slang. Veel troepia- len vliegen langs en wij maken kennis met de kardinaal, een sierlijk, knalrood pape- gaaitje, iets grooter dan een spreeuw. Dan hangt daar verder een wolk van vogels in de lucht. Gieren natuurlijk. Wat is daar te d.oen? Ja. dat is ook wel interessant voor een vreemdeling. De slachtafval van het keurig ingerichte abattoir, ingewanden, koppen, zelfs huiden, wordt buiten de stad op een hoop gesmeten en een half uur nadat de vrachtauto zijn luguberen last heeft laten afglijden, hebben de gieren alles wat zou kunnen bederven opgeruimd Alleen de ge raamten blijven bleeken in de zon en bedek ken al eenige Hectaren, want- Maracaibo is een bloeiende, zich sterk uitbreidende stad. Den volgenden morgen vervolgen wij onzen tocht. In Maracaibo is het hoofdkantoor. Een 40 K.M. het binnenland in. in La Pazan Con- cepcion zit ook al wel wat olie. maar de groote bom zit nog een halve dagreis verder, aan den overkant van de Golf of van het meer, zooals het hier meest genoemd wordt. Weer schepen wij ons in op een tankboot, met bestemming naar San Lorenzo, om het grootste olieveld. Mena Grande te gaan be zoeken. Onderweg komen wij dank zij de vriendelijkheid van den Kapitein rakelings langs Cabimas, een der merkwaardigste olie terreinen, daar een groot deel der boortorens in het water staat. Hier werken drie Maat schappijen, de Shell (Caibbean) in het ach terland, de Golf in de Kuststrook en de Lago in het water. Honderden boortorens in tien tallen rijen rijzen op uit het stilstaande wa tervlak en ook de achtergrond is een mast- bosch van boortorens. Het doet, denken aan de radiomasten in de buitenwijken van Am sterdam. zoo dicht staan ze opeen. En vraag eens even wat zoo'n torentje kost met- wat er onder zit. Dan krijgt ge een idee hoeveel geld hier in het- water gesmeten is. maar ook hier was het geen in het water gegooid geld. De avond valt. Donkere wolken .stijgen op en brengen een flinke bries mee. En met de duisternis en den wind komt een zoete eeur tot ons. een echte tropenavond daalt daar neer over de heuvelen aan d^ri verdwijnen den horizont. Dan feil" liohton. een steiger, drukte van lossen en laden, van het aanslui ten der ruimen van onzen tanker aan de bui zen. d5e in drie of vier uur Mid twee dniz°nd ton olie binnen zijn wanden br"~"«>n. En dan duiken wii in de geurende stilte van den nacht, terwijl de schelle lichten van onze voortdaverende motorlorrte telkens weer kaatst- worden door voorbijfl'tsende gras- nluimen. vlindervleugels, vogelvlerken en af en toe door de oogen van een hert of wild varken. Dwars door het oerbosch ligt de baan en hooge boomen tekenen af t^gen de door den bl'ksem telkens helverlichte lucht. Tot de duisternis weer wükt voor de macht, van den m^nsob rH« o^k de e1ootrioi- t-eit aan band«n wist leggen. Het Olieveld Mena Grande is bereikt. VAN DER SLEEN.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16