I De Britsche Autotentoonstelling. H.D. VERTELLING HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 19 OCTOBER 1932 Jacobus en de Maecenas. door WILLY VAN DEK TAK. Ik houd van bescheiden menschen. Ik vind ze lief, en ik vind ze ontroerend, en ik zou ze altijd zoo graag allemaal met elkaar in bescherming willen nemen tegen de booze wereld, die zoo gemeen misbruik kan maken van hun bescheidenheid, en ze dan op de koop toe nog uitlacht ook. Geen ongelukki ger mensch in deze maatschappij dan hij of zij, die te weinig voor zichzelven vraagt. Hoe wel Hoewel mijn vriend Jacobus, de mislukte schilder met zijn zachtmoedigen glimlach en de blonde vette piekharen, die de besohel- denste mensch is, die ik ken, geloof ik, ook de gelukkigste is, die ik ken. Hij vraagt nooit iets voor zichzelven, en hij krijgt het dus natuurlijk niet. Niettemin blijft zijn glim lach even vriendelijk en even zachtmoedig. Ik geloof, dat bijna ieder mensch, die hij ontmoet, gebruik en misbruik maakt van Jacobus' gerenommeerde bescheidenheid. Niettemin blijft zijn glimlach even tevreden en vergevingsgezind .Ik geloof, dat bijna wel ieder mensch, die hoort van Jacobus' mis lukkingen en ongelukkige ervaringen, hem op de koop toe nog uitlacht ook. Niettemin glimlacht hij de heele wereld altijd weer even goedmoedig en hartelijk toe. Jacobus is de liefste, de ontroerendste, de bescheiden- stc mensch, die ik ken, en niettemin de ge lukkigste. Ik geloof eigenlijk, dat Jacobus diep ongelukkig zou zijn, als hem per onge luk eens wel iets gelukte. Het zou zoo onge woon zijn, dat het hem totaal van streek zou maken, dat hij er zijn glimlach, zijn vrien delijke, zachte glimlach, bij in zou boeten, dat Jacobus Jacobus niet.meer zou zijn, en dat de mensch, waarvan ik eigenlijk het meeste houd op de heele wereld, verdwijnen zou en plaats maken voor een ander mensch, waarvan ik heelemaal niet meer zou kunnen houden, omdat hij Jacobus, mijn lieven, be scheiden mislukkeling van een Jacobus ver moord had, en met Jacobus Jacobus' glim lach. Wat zou ik op deze wereld moeten be ginnen zonder Jacobus' glimlach? Immers niets. En daarom vrees ik op het oogenblik met zoo groote vreeze, dat ik het niet voor mij kan houden, en u moet vertellen, wat voor vreeselijks er op het oogenblik aan her gebeuren is; op ditzelfde oogenblik, terwijl ik hiet zit en dit schrijf. Jacobus is „ontdekt". Er is een rijke me neer gekomen. Die heeft een schilderij van Jacobus gezien, hij heeft Jacobus gezien, en toen heeft hij Jacobus bij zich te dineeren gevraagd. Vanmiddag is Jacobus mijn rok komen leenen. Van mij is hij naar Piet ge gaan om te vragen, of "the soms een paar zij den sokken zonder gaten boven de schoen had. Hij had al een paar schoenen, die hem bijna pasten ook. En vanavond „dineert" Jacobus bij den lijken meneer. Als Jacobus terug is, zal er alle kans zijn, dat hij de ouwe, mislukte Jacobus met zijn bescheiden heid en zijn glimlach niet meer is. maar een nieuwe, gelukte Jacobus, zonder bescheiden heid, en waarschijnlijk ook zonder glimlach, want dan zal hij wel „serieus" geworden zijn. De rijke meneer van Zus tot Zoo zal wel verscheidene van Jacobus' schilderijen koopen. Hij zal hem introduceeren bij zijn vrienden, en d kunsthandelaren zullen ook opeens belangscelling voor Jaco'ous aan den dag gaan leggen. Het zal wel niet lang-meer duren, of Jacobus hoeft niet meer bij mij te komen om een rok te leenen, en bij Piet om te vragen om een paar zijden sokken zonder gaten boven de schoenen, want hij zal in de kasten en laden van zijn dure appartemen ten annex speciaal gebouwd atelier en lijf- bediende genoeg rokken en zijden sokken hebben. O, Jacobus! Jacobus zal hoovaardig worden. Zijn zacht moedige glimlach zal eerst verdwijnen, en dan terugkomen als een verwaande glimlach. Jacobus zal een „gentleman" worden, een man van de wereld. O, Jacobus! Jacobus zal mij niet meer kennen, want ik ben maar een arme proleet en hij zal er vrienden op na houden, die hun neus voor mij op zullen trekken. O. Jacobus! Jacóbus zal heelemaal uit mijn leven ver dwijnen, en ik zal niemand meer hebben om lief en ontroerend te vinden dan mezelf, en dat ls zoo vreeselijk armzalig. O, Jacobus! Hoe laat is het nu? Het is tien uur. Jaco bus zit nu waarschijnlijk aan een overladen tafel z.ijn maag, waarin sedert drie dagen geen behoorlijk stuk eten verdwenen was, te. .lege te vullen; en zijn stille bescheiden glimlach, als hij nog niet overleden is, zal over de tafel glanzen als het schijnsel van een kaarsvlam. De rijke meneer Zus en Zoo zal naar hem luisteren, zijn vrouw verheugd toeknikken over zijn „vondst", besluiten om minstens, vijf schilderijen ineens te koopen. en ook Amaüa nog te laten uitschilderen. Als hij het hem leveren kan, zonder dat Amalia het merkt, zijn laatste vriendinnetje ook. Mevrouw Amalia overlegt al bij zichzelve, dat zij hem op haar volgenden jour aan al haar vriendinnen zal voorstellen, en koog opgeven van de goede daden van haar man, de Maecenas, en stilletjes een portret van zichzelve bestellen om aan haar laatsten vriend, den ritmeester, te schenken. O, Jacobus! Je toekomst zal gemaakt zijn, maar voor mij zul je verloren zijn. Mijn lieve, beschei den Jacobus, van wien ik zooveel hield, en wiens glimlach me beter maakte, dan ik wasKwart over tien. Wat zou hij nu doen? Sigarex rooken? Mokka drinken? Ooooooo! Om kwart over t'.sn is Jacobus bij mij bin nen gekomen. In rok. Met zijden sokken zon der gaten. Mèt zijn ouden glimlach. En Jaco bus vertelde mij het volgende: „Hij had zich op den afgesproken tijd, om zeven uuV, vervoegd aan de deur van den Maecenas en naar meneer van Zus en Zoo gevraagd. Meneer van Zus en Zoo was wel thuis, had men hem gezegd, maar meneer zou niet te spreken zijn, want meneer had iemand te dineeren en orders gegeven, dat hij niet gestoord mocht worden. Evenwel, als de bezoeker tijd had om te wachten, deed hij misschien het beste met. zich te vervoegen aan den bediendeningang, en daar te wach ten, in de bijkeuken of zoo. dan zou spreker een indrukwekkende butler met een buik was spreker na het diner een poging wa gen. Jacobus begaf zich naar de bedienden ingang, werd in de bijkeuken gedeponeerd, en wachtte. Hij wachtte een uur, sloot vriendschap met de keukenmeid, en vernam uit- de berichten van onthutst binnensnellen de bedienden sombere dingen over de stem ming van meneer van Zus tot Zoo, die bijna een beroerte dreigde te krijgen van woede, daar zijn gast niet verschenen was. Hij wachtte een uur, cn at in den Iqop van het volgende met de keukenmeid geweldige ach tergehouden hoeveelheden van het- diner binnen op, waaraan nu, volgens den butler. meneer en mevrouw Amalia in onheilspel lende stilte aanzaten. In het daaropvolgende rookte hij een kostelijke sigaar, verzwolg drie geurige kopjes mokka, en vernam aan het eind daarvan, dat meneer van Zus tot Zoo den hem voorzichtig polsenden butler te kennen had gegeven, dat hij op staanden voet ontslagen zou worden, als hij het voor den dit en den dat er voor nog veel andere dingen waagde hem aan zijn hoofd te zani ken over menschen, die hem op dit onmoge lijk uur van den dag wilden spreken. De butler had deze boodschap aan Jacobus over gebracht, en Jacobus was heengegaan." „Maar waarom heb je nietzei ik ont zet. „Ik", zei Jacobus met zijn zachtmoedigen glimlach, „ik wilde me niet opdringen O, Jacobus! O, lieve Jacobus? O, ontroe rende Jacobus! Zoo vreeselijk als ik nu van bescheidenheid hou, heb ik er nooit van ge houden! MOET HET „ONZALIGE BOSCH' VERLOREN GAAN? BEZIT VAN „NATUURMONUMENTEN" DREIGT GESCHONDEN TE WORDEN. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft 100.000.noodig voor een hoogst belangrijke aankoop. Zij kocht in 1911 het landgoed Hagenau, in 1919 Rhederoord, in 1930 kreeg zij Beekhuizen en Hendrikhufzen en in 1930 de Rheder en Worth Rheder Heïde in bezit. Zoo vormde zij een nationaal park „De Veluwezoom" ter grootte van 2200 H.A.. dat door en voor het Nederlandsche Volk behouden bleef. In dit natuurreservaat ligt echter een enclave, die nog niet aan de vereeniging hoort, het „On zalige Bosch". Na het overlijden van den eigenaar, die steeds op onbekrompen wijze het publiek van zijn bezitting liet genieten, vraagt de vereeniging zich af, welke bestem ming aan het Onzalige Bosch gegeven zal worden. De Vereeniging doet nu een beroep op het Nederlandsche volk om haar bezit niet te schenden door het doen verloren gaan van deze enclave loder, die een bedrag van 500 schenkt ,kan zich er op beroemen één hectare te hebben gered van Nederland's natuurschoon en Ieder moge narekenen, hoeveel vierkante meter hij door zijn bijdrage heeft helpen behouden. In de eerste plaats v/orden giften gevraagd, want het Onzalige Bosch is niet een bezitting, welke rente kan opbrengen. Tevens worden evenwel ook rente- looze voorschotten gevraagd, aflosbaar in tien jaarlijksche termijnen of ineens na tien jaar. De tegenwoordige eigenaars willen met de betaling In vier jaar genoegen nemen, de vereeniging hoopt daarom, dat velen bereid zullen zijn hun giften voor enkele jaren ge stand te doen. De vereeniging heeft het Onzalige Bosch In handen tot 1 Januari 1933, zij hoopt, dat voor dien tijd het Nederlandsche volk blijk gegeven zal hebben van zijn wensch om het blijvend te behouden. En wij kunnen niet anders dan den wensch en het vertrouwen uitspreken, zelfs in deze tijden, dat die hoop nog tijdig in vervulling moge gaan! BEGROOTING VAN CURASAO NIET GOEDGEKEURD. De Kroon heeft de door den Kolonialen Raad aangenomen begrooting van Curagao niet goedgekeurd. De tweede. Kamer zal de begrooting thans bij de wet moeten vast stellen. Er schijnt op de Curacaosche begroo ting niet genoeg bezuinigd te zijn. EEN ECONOMISCH PARLEMENT GEVRAAGD. (Van onzen Londenschen correspondent) Lord Melchett, het hoofd van Imperial Chemical Industries, de groote onderneming welke indertijd door zijn vader (voor zijn lordschap Sir Alfred Mond, een man van Duitsche afkomst) is gesticht, heeft in de af- deeling Manchester van het Britsch Verbond van Fabrikanten het huidige bestuursstelsel van Engeland en de financieele leiding van het land ernstig veroordeeld. Alleen door de vorming van een Derde Kamer, welke een uitvoerend lichaam moest zijn op het gebied van economie, konden naar zijn meening de economische vraagstukken van den tijd wor den opgelost. De huidige toestand op econo misch gebied kenschetste de spreker als be lachelijk. Het vermogen van de menschen om te produceeren was nagenoeg onbegrensd. Nochtans waren er enorme aantallen men schen in de wereld, die lang niet genoeg van het goede der aarde hadden en in elk geval veel en veel minder dan men hun zou toe- wenschen. En van een waarlijk gezond her stel was niets te bespeuren. De meening van den spreker was dat men een nieuw waarde- peil moest ontdekken. De waarde van een artikel werd tot nu toe bepaald door vraag en aanbod; hoe grooter de vraag, hoe hooger de waarde, hoe grooter het aanbod, hoe klei ner de waarde. Waar het aanbod grooter was dan de vraag wei'd h.et artikel goedkoop en omgekeerd. Die grondslag deugde niet meer. De nieuwe grondslag moest uitsluitend zijr. gegrondvest op de productiekosten. Maar de fabrikanten, die belangstelling hebben in vervaardiging van zaken en er verstand van hebben, hebben geen invloed op het geldstel sel en op de methoden van uitwisseling. Die worden geregeld door een betrekkelijk klein aantal menschen en door particuliere instel lingen als' de Bank van Engeland. En de menschen, die in dezen tijd het minst hebben geleden, zijn juist diegenen die niet in waren handelen maar in geld. Hun stelsel is tekort geschoten en de eenige instelling, die de za ken weer in orde zou kunnen maken, het parlement-, was daartoe onbekwaam omdat het was gekozen op een onjuiste basis. „Een man, die op innemende wijze een bazaar kan openen heeft", verklaarde Lord Melchett. „vee! meer kans tot lid van het parlement te worden gekozen dan een man, die nachten wakend doorbrengt met de studie van obscu re boeken over economie en geldvraagstukken" Daarom moest er een Derde Kamer komen, samengesteld uit fabrikanten en anderen, 'die industrie hadden gekozen voor hun levens werk. De arbeiders moesten in zulk een Der de Kamer goed vertegenwoordigd zijn, want de belangen van fabrikanten en arbeiders waren onafscheidelijk. De politieke meenings- verschillen van den tijd werden niet meer uitgedrukt- door de tegenstellingen Kapitaal en Arbeid, Rijken en Armen, Werkgever en Werknemer. Het waren geen tegenstellingen meer. Het ging nu tusschen den politicus, den bankier en den producent. Indien zij niet samen konden komen om te beproeven de problemen van den tijd op te lossen, indien zij niet samen konden werken en eensgezind konden worden dan, stelde de spreker voor, moest er een Economisch en Industrieel Par lement worden ingesteld, dat .de taak zou moeten volbrengen, welke klaarblijkelijk voor de huidige machthebbers te zwaar is. A. K. v. R. INFORMATIEKOERSEN. Londen 8.428.46, Berlijn 59.0259.12, Pa rijs 9.749.79, Brussel 34.5034.60. Zurich 47.95_48.05. Rome 12.68—12.78, New-York 2.48 1/4—2.49. DE HONDERDSTE INDIëVLUCHT. De Hank, die Donderdag naar Indlë ver trekt, is het honderdste vliegtuig Amster damBatavia. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. AAN ALLE INWONERS VAN HAARLEM EN OMSTREKEN.. De Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", Jansstraat, 40. dcet- met hat oog op de extra nooden van der. komenden win ter, wederom een beroep op het medegevoei van alle inwoners van Haarlem. Overveen, Bioemendaai en Heemstede. Wij vragen kleeren, schoeisel, beddegoed enz. Dringend vragen wij allen, wilt toch uw kasten en zolder eens grondig nazien of er niet iets ds wat u missciihen missen kunt, en wilt ons dit afstaan. Met uw hulp kunnen wij, na onderzoek in vele gezinnen helpen in het nijpend tekor: aan warme dekking en kleeding. Voor alles wat u ons wilt afstaan zijn wij u hoogst dankbaar. Geeft schriftelijk of telef. 13235 of 15445, uw adres op en wij laten da ngaarne alles bij u afhalen. LUCHTVAARTBERICHTEN Pelikaan, 18 te Jodpoer. Uitreis. Oehoe, 18 te Dj ask. Thuisreis. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam N.-Orleans n. Rott. 18 (n.m.) v. Coruna. Damsterdijk Vancouver n Rott. 18 (4.10 n.m.) v. Liverpool. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisreis) 18 v. IJmuiden. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (thuisreis) 18 (3 n.m.) v. Marseille. Tapanoeli (uitreis) 18 (2 n.m.) v. Port Said. Jacatra (thuisreis) 18 (6 n.m.) v. Pt. Said. Kota Tjandi (thuisreis) p. 18 (7 n.m.) Ouessant. SPORT EN SPEL KEGELEN FEESTAVOND HAARL. KEGELBOND. De Ha-arlemsche Kegelbond1 heeft Dins dagavond in zijn gebouw aan de Tempeliers- straat het seizoen weer ingezet met een feestavondi die wat gezellige sfeer en pret tige stemming betreft, de vorige zoo moge lijk nog overtrof. Vele leden waren met hun dames opgeko men, zoodat de groote zaal weer flink bezet was. De voorzitter de heer Jac. van Maris, sprak een kort openingswoord en sprak den wensch uit dat ook op dezen eersten feestavond in dit seizoen de gewenschte stemming er in zou blijven. Nadat de H. K. B.-band zich op verdienste lijke wijze had doen hooren, gaf hij het woord aan den bekenden flegmatieken hu- Dit jaar geen speciaal internationaal karakter. T«B— Terugkeer van de vier-cylinder auto. (Van onzen Londenschen correspondent). Elke jaarlijksche tentoonstelling van auto mobielen in dat enorme gebouw Olympia, aan den Hammersmith Road in Londen, toont vooruitgang in constructie en in me chaniek. Het eene jaar blijkt het nauwelijks. Het andere jaar springt het duidelijk in het oog. Dit jaar kan men zich niet vergissen. De auto-industrie heeft haar beste beentje voor gezet en bewezen dat een auto in een enkel jaar verouderd kan zijn. Het is hier de gewoonte de elk jaar zich herhalende ten toonstellingen te noemen naar de clou. Deze tentoonstelling zal dan wel de tentoonstelling van de smeuige gangwissels worden. De op vallende verbetering is in de transmissie en het gemak van overschakelen in versnellin gen .De versnellingsbak is jaren lang het zwarte schaap van den automobilist, geweest, zeker van den beginnenden automobilist en nog meer van den man die automobilist wilde worden. Zielkundige adviseurs van de auto fabrikanten hebben uitgemaakt dat het land 30 percent meer auto-bezitters zou hebben indien overschakelen niet zulk een moeilijk te leeren kunst was en niet zulk een primi tieve mechanische beweging. Wel, de moderne versnelllngsmechaniek is een wonder van vindingrijkheid, dat. gehoorzaam en geruisch- loos en prompt voldoet aan eiken wenk van den autobestuurder van den wagen. Een knopje of een hefboompje brengt den wenk over en de koppeling, de transmissie, de gears doen de rest. En Engeland kan dus nu 30 percent meer autobezitters krijgen. Daar is het. om te doen. Dc binnenlandsche in dustrie heeft nu geleidelijk 85 percent van de markt in haar land veroverd. Zij wil ook de rest hebben. En zij zal met meer succes dan tot nu toe het geval is geweest moeten gaan mededingen op de buitenlandsche markten indien zij een waarlijk sterke po sitie wil krijgen. Het internationaal karakter van de ten toonstelling is dit jaar niet zoo opvallend. Fransche cn Amerikaansche wagens zijn als steeds goed vertegenwoordigd. Maar ove rigens zijn de stands ditmaal overwegend Britsch. Er zijn 27 Engelsche merken tegen over 20 buitenlandsche. Maar wanneer een Britsche stand acht of negen wagens laat zien op drie of vier chassis zooals b.v. het Morris-gezin dan begrijpt men dat de buitenlanders, die elk maar een paar wagens hebben aangevoerd, niet. zoo opvallen. Tenzij hun auto's onweerstaanbaar de aandacht trekken. Dit laatste is zeker het geval met een Bugatti van 80 P.K., die op de tweede versnelling 90 mijl per uur loopt en die zich het gelukkigst moet voelen op een dier nieuwe breede verlceersbanen met geen andere wielen in de buurt. Deze „Golden Bug" die op bestelling is vervaardigd is de duurste wagen van de tentoonstelling. Hij kost 6500. De prijzen van een Rolls Royce of van een Daimler worden daarbij matig. En het karretje van even 100 pond sterling, dat ergens in deze magnifieke para de van motorrijtuigen verscholen staat, aan den anderen kant van de reeks, duidt aan hoe verscheiden in klasse, ras en prijzen de hier vergaarde modellen zijn. Transmissie met automatische of half- automatische versnellingen is niet nieuw. Vroegere Shows hebben er stalen van ge bracht. De Armstrong Siddeley o.a heeft al lang een voor den bestuurder uiterst gerie felijke versnellingsmechaniek, die als epicy- clisch wordt aangeduid en die althans voor den waren automobilist van dezen tijd het voordeel heeft dat zij wanneer het op finesse in behandeling aankomt zijn vaardigheid be loont. Een ander type, de prae-selector, geeft zijn werking in zijn naam aan. De bestuur der heeft een cirkelvormige schaalverdeelïng met een arm, draaibaar rond de schaal, voor zich. De versnellingen staan op de schaal aangegeven. De bestuurder kan vooraf den arm op de straks noodige versnelling zetten. En op het juiste oogenblik treedt die versnelling ongemerkt in werking. Maar al deze nieuwe mechanismen werden tot voor kort slechts aarzelend aanvaard of zelfs aar zelend beproefd. Nu echter blijkt dat de Britsche fabrikanten, blijkbaar aangespoord door verbeteringen welke inmiddels zijn aan gebracht. bijna gezamenlijk de waarde van deze stille en gladde versnellingsmiddelen hebben ingezien. Daarom nagenoeg elk be langrijk model voor 1933 nleui»/ in den waren zin van het woord. Om de vreugde van de zachte en soepele vaart nog te verhoogen heeft, men bijzondere studie gemaakt van de verankering van den motor op het chassis. Rubber in een verschei denheid van schrandere toepassingen isoleert elke trilling van het chassis: en dit laatste is op zijn beurt hechter en steviger gemaakt. Ook deze verfijningen zijn niet nieuw te noemen. Men heeft ze jaren lang kunnen be wonderen in de 'regens van de luxe klasse. Nu vindt men ze toegepast in drie van de vier kleine auto's, in de buurt van 14 P.K., waarop de Britsche fabrikanten zich altijd in het bijzonder hebben toegelegd. Wij 'wisten dat dit alles komen zou maar het is indrukwek kend het hier in massa aanwezig te zien en het be teekent aanzienlijke vooruitgang. Een paar jaren geleden werd algemeen verklaard dat de 4-cylinder auto bezig was uit te sterven. De Show van dit jaar logen straft deze voorspelling op onverwachte wij ze. De 4-cylinder auto is teruggekeerd. Het verschijnsel zal wel verband houden met zui nigheidsoverwegingen, die niet kunnen wor den veronachtzaamd. Maar daar komt bij dat de kleine motor zoo hoog ontwikkeld is geworden en zoo snel is dat het voordeel van zes cylinders voor kleine motoren de extra kosten niet meer loont. Dat wil zeggen, de gang van de nieuwste kleine 4-cylinder mo toren is zoo razend dat vier of zes stooten per omwenteling geen noemenswaard ver schil maken Er zijn wagentjes hier, van om en nabij» 200, die op den weg met gemak een snelheid bereiken van 75 mijl per uur. Een andere noviteit, waarvan ook bij ge ruchte nog geen melding was gemaakt, dient den automobilist voortreffelijk in stadsver keer waar bij tragen gang de motor soms stopt. Een automatische starter brengt in dat geval den motor weer tot zijn bezinning. Nieuw voor Engeland alleen is het aan brengen van richtingwijzers op den wagen. Het is hier nooit verplichtend geweest en is het nog niet. Maar sedert de gesloten wagen de overhand heeft gekregen zijn aanwijzin gen met de hand (door geen mechanische te verbeteren indien de hand die aanwijst door een resoluut en helder brein wordt geleid) moeilijk geworden. De Morris-fabriek heeft lichtsignalen aangebracht aan weerszijden van de voorruit en voldoende buitenwaarts die in rood geel en groen overeenkomen met de verkeerssignalen op kruispunten van Lon den. Sunbeam volgt het in Nederland meest voorkomende signaal van een verlichten pijl aan beide kanten van den wagen. Hier ech ter zijn de pijlen aangebracht in de midden spijlen. halverwege de lengte van den wagen, tusschen de ramen. En wanneer ze niet In gebruik zijn vallen ze in die spijlen weg. Hiermede is misschien de vooruitgang in zijn voornaamste manifestaties aangegeven. Het belangrijkste nieuwe model is de 25 paards Morris, een van alle mogelijke gemak ken voorziene wagen met 6-cylinder motor. Voor zijxx prijs zal er wel geen beter voertuig in de wereld zijn. Maar de Engelsche motor belasting moet ruimen verkoop in zijn vader land tegenhouden. De wagen Ls ongetwijfeld gemaakt om er mee in het. buitenland en vooral in de Dominions tegen de Amerikanen te concurreeren. Andere Britsche fabrikan ten zullen het voorbeeld moeten volgen in dien zij voor Engeland een goede plaats wil len veroveren op de wereldmarkt. De ten toonstelling is weer vol van die lichte wagen tjes, waarop het Britsche publiek, dat niet te veel aan belasting wil uitleggen, is aan gewezen. Nog niets is gezegd over het koetswerk en het uiterlijk der wagens in het algemeen. Er is maar een woord voor: prachtig'. Dozijnen wagens zijn ..things of beauty-', gedichten in lijn en kleur. Er ls ook een afdeeling voor motorbooten; maar die is niet erg belang rijk morist Tummers, die den wensch van den voorzitter al dadelijk in vervulling brac'nt.Hij oogstte met zijn geestige en vroolijke ca baretnummers een daverend applaus. Afwisselend trad toen de H.K.B.-band en de heer Tummers op, zoodat het al vrij laat in den avond was, toen do voorzitter tot de prijsuitreiking overging. Hij deed dat weer op de bekende aangename en gemoedelijke wijze en wenschte de club D. O. K. van harte geluk met het- behalen van den mooien wis selbeker, die beschikbaar is gesteld voor de Haarlemsche club die het hoogste aantal houten voor het clubkampioenschap gooit. D. O. K. had den beker in Utrecht veroverd. De heer J. Meijer, voorzitter van D. O. K„ nam den beker met een hartelijke dank betuiging in ontvangst. Vervolgens werden de overige prijzen uit gereikt. Dit v/aren allemaal heel mooie. Zoo bestond de tweede uit een zilvex-en beker met drie gouden kegeltjes. Voor het eerst was in het afgeloopen seizoen een drietallenwed- strijd uitgeschreven, waarvoor heel groote belangstelling heeft bestaan. Niet minder dan 46 drietallen hebben er aan meegedaan, waarvan twaalf voor een prijs in aanmerking kwamen. Toen de heer Tummers nog eens de aan wezigen had doen schateren van het lachen, werd met- het bal begonnen. Dit stond weer onder de belangelooze onberispelijke leiding van den heer R. van den Berg. Tot aan het eind van het feest hebben de aanwezigen zich uitstekend geamuseerd. VOETBAL. LEZING KAREL LOTSY TE VELSEN. Het bestuur van den Haarl. Voetbalbond eri de scheidsrechtex'scommissie hebben den heer Karei Lotsy, bestuurslid van den K.N.V.B. en voorzitter van de Technische Commissie be reid gevonden eert lezing te houden op Dins dag 8 November a.s. in hotel „De Prins" te Velsen-Noox-d. Een serie lichtbeelden zal de ongetwijfeld boeiende bespreking over de op leiding, training enz. vair voetballers en de oefeningen van het Nederlandsch Elftal ver duidelijken. Zij, die de causerie wenschen bij te wo nen kunnen hun wensch daartoe vóór 22 Oc tober kenbaar maken aan den heer G. W. H. de Korte, Manrixstraat 152 Haarlem. VOETBAL. SPARTA—HAARLEM. Voor dezen zeer belangrijken wedstrijd] der roodbroeken is het elftal belangrijk ge wijzigd en als volgt samengesteld: Kaan, Van den Berg. Huijsnfans, De la Mar, Oldenburg, Vreeken, Is eg er, Bieshaar, Verwaal, Van Polanen, Kam-' aneijer. BLOEMEND AALB. F. C. Bioemendaai speelt a.s. Zondag op eigen' terrein tegen B.F.C. Het elftal zal als volgt uitkomen: Hulsman, Jorikergrauw, C. Bakkeï, Immer. Beyik, Kohier, J. Kammeijer, De Back, F. Bakker, ParsoiïJ Strik. Zooals men ziet wordt de rechtsbuiten^ plaats weer bezet door J. Kammeijer, die eexi paar weken in ons land vertoeft. DAMMEN. MASSAKAMP DAMCLUB IJMUIDEN— HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond had in „Kennemerhof" bd IJmuiden de jaarlijksche massakamp om detï zilveren wisselprijs plaats tusschen de Dam club IJmuiden en de Haarl. Damclub. Even als vorige jaren speelde de Damclub IJmuidexï met handicap thans een schijf voorgift aan alle borden (behalve de eerste tien). De uitslag luidt als volgt: Damel. IJmuiden Haarl. Damclub B. DukelJ. W. van Dartelen 0—2 P. BasstraJ. P. van Eijk 20 A. LichthartH. G. Teuni'sse 11' K. de Jong—A. de Jong 1—1 H. DiederiksJ. van Looij 02 P. Lij theJ. Poppen 02 A. PostW. van Pelt 02 H. SchaapH. van Lunenburg Jr. x—x D. Ott—J. Balk 2—0 H. v. d. HijdeTh. Wesselman 20 C. Kaan—J. H. Reedijk 1—1 P. v. d. Velde—P. J. Bijrij 1—1 J. VersteegW. J. A. Matla 20 A. KraaijH. Rozijn 20 A. SchagerH. G. J. Andriessen 02 J. MeijerH. C. Souverein 11 J. van StratenH. C. Stappers 20 P. van Buux-enH. W. C. van Rhoon 20 P. Schager Jr.J. C. Bom 02 W. VrijhofA. Smit 20 J. de WildeL. J. Freonhof 02 C. SuijtPh. G. Amelung 11 G. PostmaB. Hénneke 11 Totaal 23—21 De met een x gemerkte partij werd afge broken; die wordt ai'bitrair beslist. WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST De H. W. S. V. „De Wandeltoerist" heeft een aantal seriemarschen uitgeschreven van 20, 30, en 40 K.M., waarvan reeds de 20 KM. is geloopen. Voor iederen marsch is een fraaie medaille beschikbaar gesteld aan iederen deelnemer. De 30 K.M. marsch is Zondag 23 Oct. en de 40 K.M. marsch 30 October. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 4e KLASSE GROOT-BILJART Voor dit kampioenschap hadden 25 spelers uit alle deelen des lands ingeschreven. Voor de voorwedstrijden werden zij in 5 groepen ingedeeld. De resultaten zijn thans bekend; die luiden met inbegrip van winstpunten voor de 8 genlaatsten in de finale: Tjoa Sie Lian Jr. 6.87,' N. de Haan 6.60. A. Niessen 6.06. L. Koppel 5.59, G. Lammes. 5.45, M. A. van De venter 5.33. I. Davidson 534 en A. J. Smit- 5.29. Reserves zijn: P. v. Someren, Ph. Verdoner en J. Neuwitter. De eindstrijd wordt gehouden te Den Haag van 21 tot 23 October a.s. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3e KLASSE KLEIN-BILJART Voor bovengenoemd tournool zijn bij het secretariaat van den Ned. Biljartbond 52 in schrijvingen binnengekomen. Deze zijn in 12 groepen verdeeld, die voor-wedstrijden spelen, om de 8 finalisten aan te wijzen. De eind strijd zal onder leiding van den Leidschen Biljartbond gehouden worden van 4 tot 6 No vember e.k.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10