Uit het Buitenland Het Belgische kabinet Renhin afgetreden Middenstand en Werkloosheidsbestrijding. LAAT UW COSTUUM J. LOTTGERINC VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Ontbinding van Kamer en Senaat verwacht. Uit het Britsche Lagerhuis: Ottawa en de Engelsch-lersche onderhandelingen aan de orde. - De ex-minister van Pruisen dr. Klepper voor de commissie van onderzoek. De Middenstandscentrale betuigt haar instemming met het plan van Haarlem's Dagblad. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Renkin. Na een gehouden ministerraad is het ge heele Belgische kabinet afgetreden, daar de Minister-president weigerde, Kamer en Se naat te ontbinden. Men verwacht thans een zakenkabinet, dat als eenige taak heeft, Ka mer en Senaat te ontbinden. In dezen zin zou ook de Koning zich hebben uitgespro ken. Nader wordt medegedeeld, dat de Ko ning het ontslag van het Belgische kabinet heeft aanvaard. ENGELAND. Gisteren is in het Lagerhuis een aanvang gemaakt met de bespreking van de resul taten van Ottawa. In zijn inleidende rede verklaarde Neville Chamberlain o.a. dat wan neer de overeenkomsten van Ottawa tot een verhoogde welvaart voeren of de vereeniging van het Engelsche Rijk tengevolge hebben, dit de grootste bijdrage is die het Rijk aan den wederopbouw van de wereld kan geven. De conferentie heeft eeh beter wederzijdsch begrijpn getoond. De overeenkomsten laten een verlaging van de tarieven binnen het rijk toe. Namens de oppositie verklaarde Lansbury, dat de overeenkomsten van Ottawa de werk- looze bevolking niet aan meer werk hielpen. Wat betreft de opzegging van het Russisch verdrag verwachtte hij een openbaar onder zoek over de kwestie van de dumping en de tegen Rusland ingebrachte beschuldigingen. Er is verder niet genoeg rekening gehouden met de belangen van den Engelschen land bouw. Daarna zette Samuel de bezwaren van zijn fractie tegen de overeenkomsten van Ottawa uiteen en verweet hij Chamberlain eenzijdige rapporteefing. Ottawa beteekent een ver meerdering en een verhooging der tarief muren. De minister voor de Dominions, Thomas, bracht verslag uit over de mislukking van de onderhandelingen met Ierland. De situatie bij den aanvang der onderhandelingen was deze, dat de Engelsche vorderingen op Ier boden óf arbitrage betreffende de deugdelijk heid van de Engelsche vorderingegn op Ier land óf directe onderhandelingen onder voorwaarde dat er uitzicht bestond op een re sultaat. De Valera ging onder deze voor waarden met een bespreking accoord. Bij de discussies had De Valera vastgehou den aan zijn meening, dat de eenige oplos sing zou zijn een vereenigde Iersche repu bliek. die in eenig verband zou staan met het Britsche Rijk. De Britsche gedelegeerden konden niet constateeren, dat een nieuw ge zichtspunt door de Ieren was naar voren ge bracht betreffende de overeenkomsten van 1923 en 1926. Deze zijn volgens de Britsche regeering in volkomen goed vertrouwen ge maakt en zijn tot dit jaar door beide regee ringen dan ook nageleefd. De Britsche dele gatie verklaarde zich daarop opnieuw be reid, een arbitrage over de wettigheid te aan vaarden, maar De Valera kon dit niet accep teeren in verband met zijn vroegere houding tegenover een Empiregerecht. Op grond van hun overtuiging, dat de regelingen van 1923 en 1926 in goed vertrouwen waren gemaakt, konden de Engelsche afgevaardigden met de Iersche eischen niet accoord gaan. Dr. Klepper verklaarde, naar aanleiding van de opmerking van den voorzitter dat. het- beschikbaar stellen van gelden voor de „Koelnische Volkszeitung" toch niet tot de in de statuten neergelegde zaken der Preus- senkasse behoorde dat het altijd de praktijk was geweest, dat dergelijke zaken slechts indirect met de zaken der Preussenkasse ver band hielden doch in het belang van den staat werden uitgevoerd en eerst uitgevoerd konden worden wanneer de staatsregeering er haar toestemming voor gaf. Op de vraag, of de Preusenkasse gelden had verstrekt ter bestrijding van de Nat.-Soc. beweging, weigerde Klepper te antwoorden. De Nat.-Soc., verklaarden daarop: ,Dat zegt ons genoeg: Het verhoor van Klepper was daarmede beëindigd. Braun, de Pruisische mimister-president, die daarna verhoord werd, verklaarde dat hij in de betreffende gevallen geen politieke be zwaren had gehad tegen de verstrekking van de gelden. Het plenaire ministerie had zich niet met de zaak bezig gehouden. Op de vraag of gelden waren verstrekt voor de presidentsverkiezing, antwoordde hij dat hem daarvan niets bekend was. Nadat ook oud-minister Hirtsiefer was ge hoord, werd besloten. Rijkskanselier Von Papen te dagvaarden als getuige over de kwestie van de „Germania" en ook staats secretaris Planck te verhooren. Engeland. Het handelsverdrag met Rusland opgezegd. In het Lagerhuis heeft Thomas medege deeld, dat overeenkomstig het accoord van Ottawa de Engelsche regeering heeft kennis gegeven, dat het handelsverdrag met Sovjet- Rusland wordt beëindigd met een termijn van zes maanden. Nader wordt nog gemeld, dat Thomas heeft medegedeeld, dat de Engelsche regee ring het handelsverdrag van 16 April 1930 heeft opgezegd, daar het in tegenspraak is met het te Ottawa afgesloten ~Engelsch-Ca- nadeesch verdrag. In een brief aan den Russischen zaakge lastigde te Londen, waarin de opzegging wordt medegedeeld, heeft de Engelsche re geering echter tegelijkertijd verklaard, dat zij groote waarde blijft hechten aan het in stand houden van de handelsbetrekkingen met Rusland. Henderson treedt als leider der Taf. Henderson. Dinsdag heeft Arthur Henderson de leiding van de Labour Party neergelegd. Hij blijft echter partijsecretaris en partijkassier. Zijn opvolger wordt Lansbury, die tot nu toe frac tieleider in het Lagerhuis was. De oorzaak van Henderson's besluit is, dat hij het dua lisme, dat in de leiding bestaat sedert de verkiezingen en het uittreden van Mac Donald, uit den weg wenscht te ruimen. Duitschlatnd. Communistisch Rijksdaglid krijgt tuchthuisstraf. De speciale rechtbank te Koningsbergen veroordeelde het communistische rijksdaglid Taulien wegens poging tot doodslag en het verwekken van oproer tot drie jaar tuchthuis straf en 27 anderen, de meesten lid der K. P. D.. tot gevangenisstraffen, aldus meldt Wolff uit Berlijn. Frankrijk. INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN. a 60 ets. per regel. geregeld persen, 'smorgens afgehaald, 's avonds bezorgd. PRIJS f 1,— VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 ONZICHTBAAR STOPPEN ring gelooft men, dat Maniu de regeering zal overnemen, onder voorwaarde dat hij althans de formeele verzekering verkrijgt, dat hij minstens twee jaar aan het bewind kan blij ven en de vrije hand heeft voor den weder opbouw van Roemenië. Over de toekomstplannen van Titulesco is nog niets naders bekend. Hij zou alleen te vinden zijn voor het bezetten van de post van Minister van Buitenlandsche Zaken, als hij zekerheid heeft, dat de geheele regeering onvoorwaardelijk zijn politieken koers zal volgen. Het is niet uitgesloten, dat hij weer op zijn post te Londen terugkeert. Het valt nog niet te zeggen, welke buiten landsche politiek de nieuw te vormen regee ring zal voeren. Maar het staat wel vast. dat Maniu zich verzet tegen een controle van de crediteuren, die voorwaarde zou zijn voor de verdere technische medewerking van den Volkenbond aan den wederopbouw van Roe menië. T s j echo'Sil owakije. Premier Udrzal wegens gezondheidsredenen afgetreden. De Tsjechoslovaaksehe premier Udrzal heeft, volgens een Reutertelegram uit Praag zijn kuur te Karlsbad onderbroken en is naar Praag teruggekeerd. Naar het blad „Venkov" meldt, heeft hij in een zitting van het presi dium van de republikeinsche agrarische par tij medegedeeld, dat zijn gezondheidstoestand het niet toelaat in dezen buitengewoon moei lijken tijd welke alle krachten eischt, verder het premierschap waar te nemen. Het presidium kon zich vereenigen met de motieven van den premier, uitte zijn erken telijkheid voor den tot dusver door Udrzal verrichten arbeid, en besloot daarop een stemmig den afgevaardigde Malypetr op te dragen met de overige partijen onderhan delingen te voeren over de oplossing van de nieuwe politieke situatie. Finland. Lappoleiders vrijgelaten, Wallenius blijft gevangen. Naar aanleiding van de voedselweigering van de gearresteerde Lappoleiders kwam de Finsche regeering gisteravond bijeen in een kabinetszittinge die vijf uur duurde. Na een opgewonden discussie werd besloten vier der gearresteerden en wel Kosola, Lind, Haglund en Sario onmiddellijk op vrije voeten te stel len. Generaal Wallenius, die niet in vrijheid werd gesteld, verklaarde de voedselweigering te zullen voortzetten. De regeering heeft- uit de hechtenis ontslagen Lappoleiders slechts beperkte bewegingsvrijheid toegestaan. Nader meldt Reuter: Het Finsche kabinet heeft, besloten gene raal Wallenius, die indertijd gearresteerd werd in verband met de concentratie van Lappo-troepen niet vrij te laten in weerwil van den druk, die in dit opzicht op haar is uitgeoefend. Als gevolg hiervan hebben twee ministers, behoorend tot de nationale een heidspartij, hun ontslag genomen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. nBrOlflHNGTElfl NATUURLIJK BRONWATER. Nederlandsche Maatschappij, opgericht 1887. AGENDA Heden: WOENSDAG 19 OCTOBER Schouwburg Jansweg: .Mademoiselle" 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Louis Davids met zijn kameraden. 8 uur. Gebouw „Theosofia", Nassauplein. Kunst aan het Volk. Lezing ter inleiding van den Dans- en Declamatie avond, door Marie Louise van Veen. 8.15 uur. ,De Kroon'': Stichting Coué. Voordracht van B. v. d. Meer. 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: Soefi-Beweging. Openbare voordracht over ..Broederschap". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: ,J>e vrouw zonder Naam" en „De Wreker". 8.15 uur. Palace: „Hoera, 'n jongen!" Op het too- neel: The Brions, flegmatiek acrobaten. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: .Madchen zum Hei raten". Op het tooneel: Brownings in hun komische scène: „Een flirt op de fiets". 7 en 9.15 uur. La Gaité, Raaks 13, Cabaret dancing 812 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. DONDERDAG 20 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Stadsschouwburg: Münchener Opera. Mo zart Festspele „Figaro's Hochzeit", 8 uur. La Gaité, Raaks 13, Cabaret dancing 812 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve "s Maan dags, toegang vrij. Overveen: Raadhuis. Gemeenteraad van Bloemendaal. 2 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek,- Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Adressen aan de overheid om op spoedige uitvoering aan te dringen. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten had Dinsdagavond in de Kroon een vergadering belegd, waar de heer C. J. van Tilburg, redacteur aan Haar lem's Dagblad, uitgenoodigd was het door hem ontworpen plan tot werkloosheidsbe strijding nader toe te lichten. Onder de genoodigden waren de hecren Tli. G. C. Hooy. voorzitter van de afdeellng kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer. De heer W. J. B. van Liemt. wet houder voor de Werkloosheidsbestrijding en Armenzorg was door een vergadering van het Burgerlijk Armbestuur verhinderd aan wezig te zijn. Eerst nam de vergadering kennis van een uitvoerige inleiding van den heer Van Til burg, waarin hij het- plan nog nader toe lichtte. De opzet, is, dat. aan de werkloozen tegen normaal loon werk verschaft- kan worden zonder dat zwaardere lasten op de overheid gelegd worden dan nu de werk lozensteun eischen. Dit kan bereikt- worden aLs de overheid (gemeenten, provincies en rijk) belangrijke productieve werken laat uit voeren. mits dan tevens geprofiteerd wordt van de omstandigheid, dat door den een, ook de ander werk krijgt en maatregelen' ge nomen worden, dat door een ver doorge voerde samenwerking van groepen van be langhebbenden financiën beschikbaar komen om ook de arbeiders die niet bij de produc tieve werken aangenomen worden, aan werk te kunnen helpen. Dc winkeliers zullen ih dit plan van hun vermeerderden omzet 10 pCt. moeten afstaan ten bate van de arbeidscentrale. Daarna wees de inleider op het zeer groote belang dat de winkeliers hebben bij bestrij ding van de werkloosheid. De winkeliers zijn ook al vinden wij onder hen geen werkloozen die „stempelen" moe ten, zeer nauw betrokken bij het werkloozen- vraagstuk. Doordat zeer vele arbeiders zon der verdiensten zijn en dus bestaan moeten van den betrekkelijk lagen steun, is de koop kracht der bevolking immers zeer veel ver minderd. Tot schade van menig winkelier, wiens omzet sterk daalde. Als wij bedenken, dat er op dit moment alleen te Haarlem 5000 wei-kloozen zijn, wil dat zeggen, dat er 3500 a 4000 gezinshoofden onder zijn, zoodat zeker meer dan het acht ste gedeelte der bevolking tot de onmiddellijk getroffenen behoort. Daarbij komt dan nog een groot aantal andere gezinnen, dat- indi rect bij deze malaise betrokken js. Ouders, die hulp moeten verleer.en aan werklooze kinde ren, omgekeerd ook kinderen, die ouders in dezen kommervollen tijd financieel moeten bijstaan. Indertijd werd uit Duitschland ge meld. dat daar 3 werkenden 1 werklooze moesten onderhouden. Al is de toestand hier gelukkig niet zóó ernstig, heel ver zijn wij van dit schrikbeeld toch niet meer verwij derd. De ondersteunden krijgen thans niet meer dan voor een sober levensonderhoud noodig is. Wij kunnen gerust zeggen, dat het inko men van die 5000 Haarlemsche werkloozen minstens f 12.50 per week kleiner is dan toen zij werkten. Dat wil dus zeggen per jaar f 3.250.000. Een zeer groot gedeelte van dit geld werd vroeger besteed in Haarlemsche winkelzaken. ALs wij deze cijfers voor oogen zien, Is het geen wonder, dat er vele winke liers moeten klagen over een verminderden omzet! En dan hebben wij bij deze berekening nog niet eens rekening gehouden met- den be roemden vicleuzen cirkel. Het geld van elk, die verdient, rolt. Een gulden, die een tim merman of metselaar ontvangt, gaat mis schien wel door tien handen, waarvan ook verscheidene toebehooren aan winkeliers. Het blijft dus niet alleen beperkt tot de hier boven genoemde f 3.250.000. Laat mij dit met een voorbeeld toelichten. Een timmerman of metselaar, om daar bij te blijven, geeft van zijn verdiende loon zes gulden uit. om daarvoor in den winkel een paar schoenen te koopen. In die 6 gulden is behalve de winst voor den winkelier begre pen: lo. het loon van den schoenmaker, die de schoenen maakte. 2o. het loon van den leerlooier. 3o. het loon van transportarbei ders bij de verzending van koehuid, leer en schoenen, 4o. het geld. dat de slager voor de huid ontving. 5o. het loon van den winkel bediende. Al die menschen en misschien zijn het er nog wel meer! verdienen iets, of kregen voor een klein deel werkgelegenheid, doordat die timmerman of metselaar in staat was om schoenen te koopen. Maar nu zijn wij er nog lang niet. De schoenwinkelier houdt zijn bruto-winst op die schoenen niet in zijn winkella. Zijn vrouw koopt er voor bij den kruidenier, den slager of den groentehandelaar. En door al dat rollen van het geld profi- teeren er weer andere personen van! Want er komt nog een omstandigheid bij. Doordat te Haarlem 5000 menschen werkloos zijn. worden er veel minder materialen ver werkt. Ook daardoor verminderde de omzet der winkeliers. Vervolgens stelde de inleider in het licht., dat de gemeenten, omdat thans zoo veel geld noodig is voor werkloozensteun geen gelden beschikbaar kunnen stellen voor het uit voeren van productieve werken, terwijl bo vendien nog uit bezuirilgingsoverwegingen personeel ontslagen werd. De uitkeeringen van het rijk aan de ge meenten ingevolge de Gemeentefondsbelas ting worden berekend naar verschillende factoren. Eén daarvan is de uitgaven, die de gemeenten doen voor armenzorg. In de ko mende jaren zouden de gemeenten dus voordeel hebben van hooge uitgaven die zij nu doen voor armenzorg. Zoo komen de gemeentebesturen in de ver leiding om veel naar den post armenzorg te verschuiven en wordt productieve werkver schaffing aan werkloozen In gevaar gebracht. Bovendien is het zeer waarschijnlijk, dat het rijk binnenkort een wijziging zal bren gen in de factoren van berekening, omdat de uitkeeringen aan armenzorg een abnor male factor In de berekening geworden zijn. De inleider vervolgde. Op een bijeenkomst als deze moet men zich niet verdiepen in details. Er zullen in de practijk natuurlijk moeilijkheden voor komen, die overwonnen moeten worden, maai volgens onze meening behoeft, dit geen be waar tc zijn. Er zal gestreefd moeien worden. naar een zoo eenvoudig mogelijke regeling. Als het eenmaal zoo ver is. kan het dage- lijksch bestuur van dc Mlddenstandscentralo daarbij gewaardeerde medewerking ver- leenen. He? gaat nu om de groote Ujn van het plan. De practische inwerking wat de details aangaat, kan later aan dc orde komen. Wel houder van Liemt merkte bij de be oordeeling van ons plan zeer juist op. dat de tegenwoordige toestand ook zeer rijk aan moeilijkheden is. zoodat men daarvoor niet terug moet schrikken. Een krachtige ache in het land zou on se twij feld een goede uitwerking kunnen hebben om de regeering er toe te brengen deze nieuwe richting inzake werkloosheidsbestrij ding in te slaan. De regeering zou inderdaad door den door ons aangegeven.weg te kiezen het roer moeten omgooien. Nu word: immers alleen gestreefd naar bezuiniging, beperking van uitgaven. Maar veel van die (bezuinigingen beteekenen minder werk. En die inkrimping der werkgelegenheid brengt noodwendig weer een verergering van den crisis met zich mede. Bezuiniging is voor onze overheid in dezen crisistijd ongetwijfeld noodzakelijk. maar die moet zich zooveel mogelijk bepalen tot d:c zaken, die geen fnuikende gevolgen op de arbeidsmarkt hebben. Op de inleiding volgde een uitgebreide ge- dachtenwisseling. Alle sprekers brachten hulde aan den heer Van Tilburg voor het door hem ontworpen plan, waarin zij veel goeds zagen. Enkele sprekers vroegen over eenige onderdeelen een nadere toelichting. De vrees werd o.a. uitgesproken, dat door de invoering van de 10 pCt. korting veel administratieve rompslomp zou ontstaan. Bovendien werd er op aangedrongen bij de eventueele uitvoering van het plan te waken voor het gevaar van plaatselijk protectionisme. Bij de beantwoording der sprekers wees de inleider er op, dat het hem verheugd had, dat deze kring van belanghebbenden, waar van een belangrijk financieel offer gevraagd wordt, zoo spontaan tot medewerking be reid is gebleken. De 10 pCt. korting kan toegepast worden zonder administratieve rompslomp. De werk loozen, die door de arbeidscentrale tc werk gesteld worden krijgen een gedeelte van hun loon in bonnen of een soort papieren geld, dat in alle winkels in betaling gegeven kan worden. Bij inwisseling krijgen dc win keliers voor 10 gulden aan bonnen slechts 9 gulden in contanten uitbetaald. Als de regeering bereid is den weg in te slaan die in ons plan wordt aangegeven kan door samenwerking van de gemeenten het gevaar voor protectionisme vermeden wor den. Thans wordt door verschillende ge meenten reeds, door den nood-toestand ge dwongen. stedelijk protectionisme toegepast. Ons plan kan, als de centrale leiding die van Den Haag moet uitgaan, juist het gevaar voor dit stedelijk protectionisme tegengaan of In goede banen leiden. Motie. Met nlgemeene stemmen werd de volgende motie amgenomen: De Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken, in vergadering bijeen op Dinsdag 18 October, kennis genomen heb bende van het plan van den heer van Til burg, redacteur van Haarlem's Dagblad in zake de werkloosheidsbestrijding, spreekt, als haar meening uit. dat dit plan de ernstige aandacht verdient van de over heid, omdat daarin goede richtlijnen worden aangegeven om te komen tot productieve werkverschaffing, niet alleen !n het belang der werkloozen, maar óók in dat der geheele samenleving: verklaart overtuigd te zijn dat de Handel- drijvenden en Industrieelen genegen zijn ook een financieel offer te brengen, om de uit voering van het plan mogelijk te maken en daardoor mede te werken om zoo spoedig mogelijk weer normale toestanden tc ver krijgen; besluit deze verklaring ter kennis te bren gen van de regeering en de gemeentebe sturen van Haarlem, de omliggende gemeen ten. alsmede van de Kamer van Koophan del in het district Haarlem en dringt er op aan bij gunstige beoordeeling het initiatief tc nemen tot het ten uitvoer brengen van dit plan. Verschillende sprekers drongen er nog op aan om alles wat mogelijk ls te doen om zoo spoedig mogelijk tot daden tc kunnen komen. De heer Hooy. de voorzitter van dc afdee- ling kleinbedrijf van de Kamer van Koop handel. die verklaarde, dat hij evenals do secretaris de heer Mollerus. met het plan sympathiseert, had in overweging gegeven de motie ook te zenden aan de Kamer van Koophandel, opdat ook daar deze zaak aan de orde kan komen. Eenige andere leden van de Kamer van Koophandel, in de vergadering aanwezig be tuigde daarmede hun instemming. De voorzitter, de heer P. J. M. van Tete- ring, bracht den heer van Tilburg voor zijn werk hulde en constateerde, dat mede door de geanimeerde gedachtenwissellng en het bereikte resultaat, de Middenstandscentralo een belangrijke en interessante vergadering gehouden heeft. De vergadering betuigde door applaus met deze woorden haar instemming. Steun in natura. De vergadering besprak ook het voornemen der regeering om aan werkloozen steun In natura te verstrekken. De vertegenwoordiger van de Middenstandsbonden in de desbe treffende Staatscommissie heeft advies van de Middenstandscentrale daarover gevraagd. Verschillende sprekers wezen op het gevaar dat bU deze verstrekking de winkeliers zullen worden uitgeschakeld. Besloten werd te ad- viseeren, dat de verstrekking ln natura in eik geval over de winkeliers zal moeten loopen. DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar het Leidsc'n Dagblad verneemt zal de verlaging van de tarieven der algemeene Noorder-, Zuidergroep- en traject-abonne mentskaarten op de spoorwegen, w.o. ook de scholierkaarten, reeds met Januari ingaan. De verlaging zal ongeveer 15 pCt. bedragen. De verlaging der andere plaatsbewijzen, w.o. ook de eendaagschc retourkaarten, zal onge veer in Maart plaats hebben. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Engelsche regeering de regeeringen van De nemarken, Noorwegen en Zweden uitgenoo- digd tot het houden van tariefbesprekingen te "Londen. De drie landen, die zich reeds eer der tot ide Engelsche regeering hebben ge wend, hebben de uitnoodiging aanvaard. Te gelijkertijd wordt gemeld, dat thans onder handelingen met Argentinië worden ge voerd. Naar verluidt, zal niet een gemeenschap pelijke conferentie worden gehouden, maar zullen de besprekingen met elke regeering afzonderlijk worden gevoerd. De handels verdragen zullen niet worden herzien. Doel van de onderhandelingen is het sluiten van een accoord binnen het kader van de be staande verdragen^ DUITSCHLAND. De z.g. „Klepper-Commissie van Onder zoek" van den Pruisischen Landdag is onder groote belangstelling van deze zijde van het publiek en van de journalisten begonnen met het getuigenverhoor in de zaak van de „Koelnische Volkszeitung". Een vertegenwoordiger der justitie woonde de zitting bij. terwijl de regeering zelf niet yertegenwoorddgd. was. Poincaré nog steeds de oude. Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft oud- president Poincaré. die Zondag j.l. met groote meerderheid tot lid van den Senaat is her kozen. zich in een persgespvek uitgesproken voor de grootste vasthoudendheid tegenover Duitschland inzake de buitenlandsche poli tiek. Poincaré deelde tevens mede. dat. binnen kort het negende deel van zijn „Mémoires" zal uitkomen. Daarna denkt hij nog zes of zeven deelen te schrijven. Roemenië. Maniu kabinetsformateur. Reuter meldt uit Boekarest: De koning heeft Maniu met. de vorming van een kabinet belast. Maniu heeft zich een termijn voor bespreking met zijn partij vrienden voorbe houden. V.D. verneemt nader: Maniu is door den. koning ontvangen. Na afloop verklaarde hij, dat hij het- aanbod van den koning, de regeering te vormen en over te nemen, niet had afgeslagen, maar dat- hij zich eerst met zijn partijgenoten moest ver staan. Deze beraadslagingen duren nog voort. Ondanks zijn voorzichtige formulee-

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5