DE POLITIEKE CEBEURTENISSEN IN BELGIë. DUITSCHLAND'S SELF-HELP. Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 19 OCTOBER 19321 INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 ets. per regel. De liberalen eischen Kamerontbinding. Waf zouden de gevolgen daarvan zijn? (Van onzen correspondent). 19 October '32. Dit voorjaar waagde ik het te voorspellen, dat er in de Belgische politiek belangrijke dingen op komst waren en dat een Kamer ontbinding kort na de gemeenteraadsverkie zingen zeer waarschijnlijk zou zijn. Welnu, deze voorspelling staat op het punt van in vervulling te gaan. Zaterdag 15 October heb ben de liberale leden van het ministerie Renkin, ten huize van Dr. Henri Hijmans, minister van buitenlandsche zaken, 'een bui tengewone bijeenkomst gehouden. Aanwezig waren, behalve de gastheer, de heeren Petit- jean (onderwijs). Bovesse (posterijen), Cocq (justitie) en Forthomme (spoorwegen), zy hebben in verband met de resultaten der ge meenteverkiezingen definitief hun houding in de naaste toekomst vastgesteld, en zij zijn tot de volgende conclusies gekomen: A. Dat de positie van het kabinet Renkin niet sterk genoeg is om thans bij een parle ment dat het einde van zijn mandaat nadert, aan te komen met een financieel plan dat in hoofdzaak berust op een algeheele reorgani satie van het belastingstelsel. B. Dat de liberale partij zich, zoowel om principieele als om practische redenen in het vervolg radicaal moet verzetten tegen alle maatregelen tot beperking van de in voer (de z.g. contingenteering). C Dat alléén ontbinding van de Tweede Kamer een gezonde oplossing van de moei lijkheden kan brengen. De leider van de liberale kamerfractie, de minister van staat, dr. Albert Devèze, heeft zich met deze overwegingen accoord ver klaard. Hoewel hiertegen, van alle zijden, een ware storm in de pers ontketend is. mag het toch vrijwel zeker heeten, dat kameront binding onvermijdelijk zal zijn. Volgens de grondwet moeten dan nieuwe verkiezingen uitgeschreven worden op z'n vroegst 26 da gen, op z'rt laatst 40 dagen na de ontbin dingsdatum. Waarom lijkt een zoo ingrijpende maatre gel als kamerontbinding onvermijdelijk? Eenvoudigweg omdat niemand het aandurft om vlak voor de verkiezingen een draconisch financieel systeem te verdedigen. Zooiets kan noodzakelijk zijn, hoog noodzakelijk, de man die het op zich neemt, wordt altijd, deson danks, impopulair. En impopulariteit is nu juist datgenen wat de politici het meeste vreezen enkele maanden voordat over hun lot opnieuw door de kiezers beslist wordt. Wanneer wij nu aannemen dat de alge- meene verkiezingen instede van in de lente van '33 tegen het einde van de aanstaande No- vembermaand gehouden worden, wat kunnen dan de gevolgen daarvan zijn? De gemeente raadsverkiezingen hebben onmiskenbaar een verschuiving naar links aangetoond. Libera len en .socialisten, hebben in alle belangrijke centra op de katholieken zetelwinst behaald. Maar hieruit mag men nog niet besluiten, dat de algemeene verkiezingen een zelfde beeld zullen geven. We hebben n.l. met een geheel anders samengesteld kiezerscorps te doen, omdat voor de gemeenteraden de vrou wen stemi-echt hebben en voor de Tweede Kamer niet. Kenners van de politieke kaart zijn van meening, dat de linksche winst min der groot zal ziin. En vooral minder groot wanneer de verkiezingen in November plaats hebben. Een verkiezing eischt immers een langdurige propagandistische voorbereiding en de partijen, die gerekend hadden op 1933, zijn de volgende maand zeker nog niet pa raat. Vooral de linksehen hebben meer be hoefte aan een schriftelijke en mondelinge verkiezingspropaganda dan de clerikalen, die in de bestaande katholieke organisaties, ge zien de geestelijke discipline welke daar heerscht. een machtig middel tot directe actie achter de hand hebben. Dat niettemin, ondanks dit onmiskenbaar nadeel, juist de liberalen op ontbinding aan sturen wordt verklaard door het feit. dat zij gebruik willen maken van de gunstige con- juctuur door de gemeenteraadsverkiezingen in het leven geroepen. Zii voelen den wind in de zeilen, terwijl zii er bovendien tegen on zien om nog een winter met deze Kamer en deze regeeringscomb'natie door te roeien, om dat een winter altijd verzwaring van lasten en duurder worden van het leven meebrengt. Dit kweekt malcontenten en die malconten ten zouden het volgend jaar wel eens gewicht in de schaal kunnen leggen. Wanneer de verkiezingen inderdaad verloopen zooals men het zich thans voorstelt en dus de twee linksche partijen een niet groote, maar po sitieve winst on de clerikalen behalen, dan zal dat ten gevolge hebben dat de tegenwoor dig functioneerende regeeringscoalitie van katholieken en liberalen in de toekomst niet meer gehandhaafd kan worden De katholie ken zouden dan in de oppositie moeten eaan tegen een nieuw gevormd socialistisch-libe- raal cartel. Er zijn reeds duideliike teekenen welke op een toenadering tusschen de s.d.a.p en de liberalen wijst. Tijdens de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen hebben libe ralen en socialisten, gehoorzamend aan een wenk der hoofdbesturen zich van aanvallen over en weer onthouden. Na het linksch succes zien wij thans in verschillende gemeenten vergevorderde on derhandelingen aan den gang. om de wet houderszetels tusschen liberalen en socialis ten te verdeelen (Oostende, Elsene, Brussel etc.) Het sterkst echter komt deze strekking in Antwerpen tot uiting. Het Antwerpsch ge meentebestuur steunde reeds ruim een tien tal iaren op een plaatselijk verbond van ka tholieken en socialisten. Dit blok is tot stand gebracht door een persoonlijke vriendschap van dep katholieken huvn'erriirster Van Cau- welaert en den socialistischen 1'lder Canvlle Huysmans. Thans echter is dit blok niet meer te handhaven, omdat de katholieken zetels en invloed verloren hebben. Huysmans wordt nu. hoewel r.oode. gedwongen om de samenwerking met Van Cauwelaert op te geven, temeer waar de liberalen onverwachte concessies doen Zij hebben n.l. uit eigen beweging aan de socialisten de burge meestersplaats en vier wethouderszetels aangeboden. Terwijl zij daartegenover voor zich zelf slechts drie wethouderszetels wenschen te behouden. Wanneer de onderhandelingen in Antwer pen tot een °x>ed e;nde komen, heteeen zeer waarschünlük is. dan z^l dit voorbeeld van de tweede stad des lands, ongetwijfeld van grooten invloed zijn op wat- er i n 's lands politiek te gebeuren staat.Een regeering van socialisten en liberalen zal dus na de ver vroegde verkiezingen het meest voor de hand liggende zijn. Hoe men zich die samenwerking voorstelt is mij niet duidelijk. Men mag niet vergeten dat de Belgische katholieken en hun demo- cratisch-sociaal programma zeer dicht, bij de socialisten komen, hetgeen men van de libe ralen bezwaarlijk zeggen kan. De groote ver schillen tusschen de katholieken en de socia listen liggen op religieus-pniiosofisch gebied In de praktijk van het politiek- en econo misch leven kunnen zij zeer goed samenwer ken. De socialististen en de liberalen mogen dan over metafysische kwesties eensgezind zijn; over alles wat het voortbrengingsproces betreft, denken zij gehéél anders. Vooral waar de naaste toekomst oplossing van fis cale problemen eischt, zal het heel moeilijk zijn om een basis van samenwerking te vin den. De socialisten hoe gematigd zij ook zijn mogen, blijven altijd principieel anti-kapi talistisch, terwijl de liberalen bij uitstek de vertegenwoordigers van de kapitalisten zijn. Maar dat is van later zorg! Eén vraag rijst natuurlijk bij een ieder op. Wat kunnen de katholieken doen? Want men begrijpt dat een zoo machtige en goed georganiseerde partij niet zonder tegenzet kan blijven De moeilijke kwestie voor de clerikalen is hun verdeeldheid. We staan n.l. voor twee katholieke groepen: de katholieke landbouwers, die in deze brandende kwestie vóór contingenteering zUn, keeren zich tegen de christen-democraten die, blijkens hun levensmiddelenmoties, niets van con tingenteering weten willen. Daarbij moet men in het oog houden dat de Frontpartij voor het overgroote deel uit actieve katho lieken bestaat. Aan deze verdeeldheid is voor een deel het links succes der gemeenteraads verkiezingen te danken. Het is zéér waar schijnlijk dat de Roomsche leiders, daarin krachtdadig gesteund door de geestelijkheid, alles zullen doen om een clerikaal eenheids front tot stand te brengen. Dit is misschien een moeilijke opgave, gezien de diepgaande meeningsverschillen, maar toch niet zóó moeilijk als men denkt, omdat de discipline een der essentieele elementen van de katho lieke organisatie is. In normale tijden waken leiders en geestelijke overheden er voor dat die discipline zoo weinig mogelijk als een dwang gevoeld wordt. Maar als de nood aan den man komt, dan worden met krachtige hand de toornen aangehaald. En dat de nood aan den man komt is buiten kijf! Want het éérste wat een linksch cartel, dat bezuini gen moet, doen zal is het afschaffen van de subsidies aan het bijzonder onderwijs. Gezien de ongelooflijke uitbreiding der confessioneele scholen over het gansche land vreest men in katholieke kringen bovenmate dit linksch initiatief Men kan er dus zeker van zijn dat alles op het spel gezet zal wor den om een samengaan van liberalen en so cialisten te voorkomen. Met de gegevens waarover we thans beschikken lijkt het ons toe, dat dit niet lukken zal. Een linksche re geering schijnt onvermijdelijk te zijn. Met alle voorzichtigheid zeg ik erbij: „gezien de gegevens waarover wij beschikken'': want men kan nooit van te voren weten, welke ge heime hulpmiddelen de clericale partijen ten dienste staan op een oogenblik dat het een kwestie van leven of dood is. In een katho liek land als België is het geloof zoo innig verweven met het gehééle openbare en par ticuliere leven, dat op een gegeven oogenblik zelfs zü die zich voor geëmancipeerd hielden, ontdekken, hoezeer zij nog aan de eeuwen oude lands- en familietradities gebonden zijn. Een verrassing is dus niet uitgesloten. Normaliter echter kan men voorspellen dat voor het jaar ten einde is België linksch ge regeerd zal worden. Aan wie dan de vorming van een nieuwe regeering opgedragen zal worden is van later zorg. Men denkt in de eerste plaats na tuurlijk aan een groote en nobele figuur als Emile Vandervelde. Mocht door een wonder de tegenwoordige combinatie gered worden, dan zal men waarschijnlijk Dr. Frans van Cauwelaert als formateur zien ODtreden. Hoe dit ook zij, de Belgische politiek is in een cri- tisch stadium gekomen en het loont zeker de moeite om de ontwikkeling der omstandig heden te volgen. Ik eindig met een detail dat ten onzent belangstelling kan wekken, n.l. dat hóé 't ook uitvalt, de contingenteering moeilijk gehand haafd zal kunnen worden. WINDHOOZEN IN FRIESLAND EN GRONINGEN. Boomkruinen en een brug ver weg geslingerd. IEMAND MET FIETS EN AL OPGENOMEN Dinsdagmiddag heeft boven Jubbega een windhoos gewoed die in deze omgeving zeer veel schade heeft aangericht. Bij het tuin bouwbedrijf sneuvelde een zeer groot aantal ruiten van de broeikassen, terwijl bij ver schillende woningen de ruiten eveneens wer den ingedrukt en bovendien bij een dezer huizen de muur van den achterkant geheel werd afgerukt. Tal van boomen werden ont worteld. terwijl on den weg Jubbeea-Gorre- dijk van vele boomen de kruinen afknapten, welke tientallen meters verder op den wee en in het land terecht kwamen. Een brug voor do woning van den heer Schotanus werd opgenomen en een heel eind verder neerge- smakt. De heer Stoelwinder, die zich aldaar op den weg bevond, werd met zijn rijwiel op genomen en eeh eind verder neergeworpen. Gelukkig bekwam hij slechts zeer gering letsel. De windhoos zette zich in Oostelijke rich ting voort. Het dorpje Westerlee bij Winschoten is Dinsdagavond door een windhoos geteisterd Eeniee daken, onder meer dat van de boer derij van den heer Horlines en dat van de woning van mevr. Lieftingh werden or> der. weg geslingerd. Langs den weg naar Medum is een aantal palen van het electrische net uit den grond gerukt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. -HAAR KREUNEN HIELD HEM WAKKER. Ondragelijke gewrichtsrhcumatiek. Hoe zij het kwijt raakte. Iemand uk Rotterdam schrijft ons: ..Mijn vrouw, 67 jaar oud, heeft jaren lang geleden aan rheumatiek in haar gewrichten. En wei zoo erg dat zij soms van de pijn alles liet vallen, wat zij in haar handen had. Dikwijls werd ik 's nachts wakker van het- kreunen zoo een pijn had zij in haar handen en bee- nen. Ook kon zij soms de trappen niet opko men. Het vorig jaar zijn wij begonnen met Kruechen Salts. Na den eersten flacon van 90 cent kon zij haar vingers al veel beter ge bruiken. Wij zijn er dus mee doorgegaan.~en nu is zij zoo ver genezen, dat zij maar zelden een weinig pijn voelt. Wij gebruiken nu bei den Kruschen en zijn vast besloten om zoo lang wij nog leven daarmede door te gaan." P. J. P. te H. bij Rotterdam. De oorzaak van haar rheumaïische pijnen waren de scherpkahtige urinezuur—kristallen die zich tusschen de gewrichten nestelen. De combinatie van de zes verschillende zouten in Kruschen lost deze kristallen geheel op en voorkomt tevens, dat zij 2ich opnieuw kunnen vormen. Dit is de manier, waarop Kruschen Salts de rheumatiek bestrijdt.Er. dit is ook ae reden, waarom rheumatiek niet bestaan kan in een lichaam, dat zijn ..kleine dageüjk sche dosis" Kruschen krijgt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd. dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probecren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden fla cons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proeff.acon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent. kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den win- ?€i fo waar .U hem. kocht en hij zal U uw f 1.60 (uw geheels uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet. dat de gra tis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van f 1.60 en dan nog slechts" voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist voordat hij deze groote proef pakken uitver kocht heeft. LANGS DE STRAAT. Zij die hst beter meenen. Er zijn menschen die het goed meenen er zijn er die het best meenen. Maar er zijn er helaas ook die het beter m-ee'nen, of al thans meenen dat- zij het beter meenen. en dat is die gevaarlijke categorie waarvoor ik u wil waarschuwen, opdat het u niet zoo gaat als die vreemdeling diemaar laat ik niet op de 2aak vooruit loopen. Korten tijd geleden kwam er een vriende lijk, gezet, heer van om en nabij de halve eeuw uit ons stationsgebouw. Hij had beslist geen verre reis achter den rug, want zijn boord was nog kraakhelder en zijn tred was veerkrachtig. Nadat hij zich een oogenblik tegoed gedaan had aan het interessante om hem heen stapte hij op een jongeman af. en infonneerde waar de Nassaulaan was. Zeer bereidwillig (zooals de opkomende generatie, alle beschuldigingen ten spijt, altijd is) wilde deze de gewenschte inlichtingen verstrekken, doch hij had de eerst? woorden nog niet over zijn lippen, toen er een derde bij kwam. die met een gebaar van afkeuring en misnoegen te kennen gaf, dat niemand anders dan hij kon zeggen hoe men van het Stationsplein naar de Nassaulaan kan komen Een stort vloed van woorden plens te hij over den vreemdeling, die met een gezicht van dat kan-wel-waar-wezen zijn weldoener aan staarde. Na de mededeeling: „En bij dien si garenwinkel moet u rechts af" liep de gids verder, in de overtuiging zijn dagelijksche goede daad weer verricht te hebben. De vreemdeling, aldus ingelicht, begon zijn wandeling met- den Jansweg in te kuieren, in de zalige wetenschap met minstens 10 Haarlemsche straatnamen te zijn verrijkt en dat het een wonder zou zijn als hij inderdaad in de Nassaulaan mocht komen. Na een wan deling van ongeveer 25 minuten begon het zoo zachtjes aan te regenen, zoodat de ver doolde even onder de Amsterdamsche Poort ging schuilen. In de vaste overtuiging nu toch niet meer zoo ver van de Nassaulaan te zijn. vroeg hij aan een lotgenoot-schuiler: „De Nassaulaan. zeker vlak bij. niet?" De aangesprokene bekeek het goedig heer tje van top tot teen, en mompelde toen zoo- iets van: ..Die dacht mij te nemen". Na een goed kwartiertje gewacht te heb ben, had het ongehouden zachtjes te rege nen. het aardrijk werd overvloedig met he- melsch vocht gezegend, en het zag er ook niet naar uit, dat het voorioopig anders zou wor den. Dies begaf de Nassaulaanbezoeker zich op weg. en na zich wederom ettelijke minu ten vermeid te hebben aan het Haarlemsch stadsschoon. en verschillende straten en la nen bezocht te hebben (behalve dan de Nas saulaan), vermetelde hij zich een dikbuikig collega aan te klampen, en dien raar de zoekgeraakte Nassaulaan te vragen De aangesprokene had eerst eenigen tijd noodig om de kwestie goed in zich op te ne men. en deze ten voeten uit te verwerken. Daarna greep hij een enveloppe en een pot loodstompje uit zijn broekzak, en teekende met deze ingrediënten een plattegrond van Haarlem, waarbij de stafkaart nog onvolledig te noemen is. Op glasheldere wijze werd de te bewandelen weg uitgestippeld en daar mede was ook voor dezen raadsman de Nas- saulaankwestie geschiedenis geworden. Verheugd en opgewekt werd nu lïnea- recta koers gezet naar de plaats van bestem ming. De kraakheldere boord had het in den strijd met het hemelwater nagenoeg afge legd, de veerkrachtige stap was ver te zoe ken. doch het uitzicht op veilige haven kon de stemming van den zoeker onmogelijk schaden. Getroost schreed hij verder, den platte grond bij eiken straathoek raadplegende, in de vaste overtuiging, na den volgenden hoek omgeslagen te hebben, de Nassaulaan in volle breedte en schoonheid te mogen aanschou wen O, schrik, toen daar levensgroot en onver biddelijk het stationsgebouw voor zijn ver baasde oogen verrees. Doch slechts een oogenblik stond hij ver slagen. Toen kwam de eerste verstandige daad van dien middag: de vreemdeling sprak een politie-agent aan. Deze wees hem kort en zakelijk den juisten weg. En om verder alle risico te vermijden riem de verdoolde een taxi aan. en liet zich voor een popje naar de Nassaulaan rijden. Groente- en bloementeelt in Duitschland. Een der bekende Duitsche publicisten, Dr. K. Schneider, heeft in „Der Friichtehande!" een interessante beschouwing geleverd over de contingenteering van den invoer van groenten en fruit, terwijl omstreeks tegelij kertijd in „Die Gartenbauwlrtschaft" een hoofdartikel verscheen met den titel: „Deutschlands Gemiisebau dehnt- sich aus". Daarnaast, is van Hollandsche zijde gerap porteerd, dat ln de Rijnprovincie onder leiding van Hollanders de tuinbouw zich krachtig ontwikkelde en daarbij van regee- ringswegedennoodigen steun ondervindt. Dat alles houdt nauw met elkander verband. Duitschland zei alles op haren en snaren om ook op dit gebied binnen den kortst moge- üjken tijd in eigen behoefte te kunnen voor zien. Met de „Griindlichkcit" den Duitsehcr eigen, is kortgeleden door een uitbreiding der statistische rubrieken wereldkundig ge worden: hoe de ontwikkeling van den Duit- schen tuinbouw is voortgeschreden. Dat is angstwekkendvoor onson uitslui tend beschouwd uit- een eng nationalistisch oogpunt. Maar daarover spreek ik ditmaa! niet: wel over die uitbreiding. Tusschen 1913 en 1927 is de in Duitschland met. groenten en bloemen beteelde grondoppervlakte ge stegen van 116.189 tot 147.569 H.A. Er bestaat nog een groot onderscheid in de procentueele vermeerdering van de beteelde oppervlakte benerzijds en de soort producten anderzijds, in het eene of andere gedeelte van Duitsch land. Elke beschouwing van Duitsche zijde wijst op de noodzakelijkheid van een zooveel mogelijk hermetisch sluiten van Duitschland voor den invoer dezer producten Dc Mün- chener rede van von Braun is een refle* op deze zienswijze. Dr. Schneider herinnert er echter aan. dat de statistische cijfers doen zien. dat de sterkste stijgine van den invoer plaats heeft direct, vóór of direct, na het sei zoen. waarin Duitschland zelf produceert. Op zich zelf zegt dit niets: het Is een van zelf sprekende zaak. Maar Dr. Schneider maakt van dit feit gebruik door aan te dringen op een bijzondere verzorging van den teelt van tomaten, sluitkool, bloemkool en enkele an dere producten. Op de groote bezwaren der thans van Duitsche zijde gevolgde politiek op dit gebied, durft deze schrijver evenwel ook de aandacht te vestigen. Zoo waarschuwt hij tegen de gevoerde conUngenteeringspolltiek. Deze moge misschien een oogenblikkelijk voordeel brengen, op den duur is het geen heilbrengend recept. Een autarkie voor Duitschland. op het gebied van de groente voorziening. acht deze schrijver uitgesloten. Het zou wellicht mogelijk -zijn in die richting iets te doen me; b:' rekking tot de najaars- en zomergroenten. Maar de vroege groenten worden in Duitschland in onvoldoende mate gekweekt Wel is de cultuur van z.g. grove tuinbouwproducten zeer sterk vooruitgegaan. Ja. Dr. Schne'der meent zelfs, dat statistisch is vast te stellen, dat er van bepaalde grove tuinbouwproducten thans reeds in Duitsch land meer wordt voortgebracht, dan voor de consumptie noodig is. DcrgelUke uitingen vormen een beseheiden lichtstraaltje. ZU doen ln leder geval zien, dat zelfs in vak kringen in Duitschland gewaarschuwd wordt tegen de schromelijk overdreven wenschen, welke daar voor inwilliging vatbaar worden gebracht. Maar hoe bet- intusschen ook moge loopen en óf Duitschland al dan niet in staat- zal blijken te zijn zich onafhankelijk te maken van het buitenland - on ook dus van ons het- blijft gewenscht. dat de Ne- derlandschc tuinbouw er rekening mede houdt Duitschland geheel of gedeeltelijk als blijvend afzetgebied te zullen verliezen. Het zal noodig ziin zich ook naar andere zijden te orlënteeren. MOLLERUS DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur cn zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en ivoon- plaats. Vragen, waaraan naam cn adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuts bezorgd. PLANTEN. VRAAG: 1. Wanneer Is de boste tijd voor hei verplanten van rozenstruiken en wat moe: daarbij in acht genomen worden? 2. Idem van aardbeien? 3. Hoe behandelt men des winters Geranium in potten? 4. Hoe kan men een wilden wingerd stokken? ANTWOORD: 1. Half Maart. Den grond diep losmaken, flink mesten en een weinig turf- strooisel door den grond. 2. Het beste is half Augustus, doch als gij nu nog verplanten wilt dan zoo «poedlg mogelijk. Na het planten met een weinig ruige niest of turfstrooisel bedekken. 3. Zoo droog mogelijk houden en op een vors: vrije plaats in bet licht zetten. In hol laatst van Maart weer beginnen te gieten en daurna ver potten. 4. Beter kan men haar afleggen d.w.z. een scheut ln den grond leggen, opdat daar wortels aan komen. Zijn de wortels er, dan van do plant afnemen. VRAAG: Wanneer kan Ik een Hortensia het beste verplanten? ANTWOORD: Nu of in Maart. VRAAG: Mijn Clivia zit tusschen de bladeren vol oranjekleurige luisjes. Als ik zo verwijder, zijn er witte vlekken. 1. Zijn zij schudelijk? 2. Leveren zij gevaar op voor andere blad planten? 3. Hoo kan ik ze afdoende bestrijden? ANTWOORD: 1, Ja. 2. Ja, ook deze kunnen er door aangetast worden. 3. Neem zeepwater, waardoor een scheut spi ritus is gedaan: doop daarin een borsteltje en maak daarmede de oksels schoon. Met schoon water naspoelen. Eenige keeren herhalen. VRAAG: 1. Mijn bloeid en staat nu .-tam uit de aarde scheut gevormd, 15 blaadjes. Doze zou die verwijderen en 2. Wanneer mag Moet ik ook iets me Dit jaar heeft ik heb nog nimmer het dienstig zijn om Azalea heeft prachtig ge mooi in het bind. Waar d komt heeft zich een nieuw c.M. hoog, met stengels en de plant ontsieren. Kan ik mogelijk planten? •uwe aarde bijvullen? t de wortels doen? nijn Clivia niet gebloeid en een stek er van gehad. Zi nieuwe aarde te gevrn? ANTWOORD: 1. Ja. het is beter deze scheut te verwijderen. Indien gij haar niet van den stam kunt krijgen, zoo. dat er wortel* aan zit ten. is groei bijna uitgesloten. Het ls alleen mo gelijk ecnig succes te hebben ln hot voorjaar cn dan onder glas. 2. Gij kunt er nu wel wat aarde bijdoen, maar niets aan de wortels doen. Vooral voel Heir, ge en en niet te warm. maar vorstvrlj zetten. 3. Wachten tot einde Maart of begin April. BELASTINGZAKEN. VRAAG: L Hoeveel belasting moet men in Haarlem betalen van een inkomen van 5700 zonder kinderaftrek? 2. Op mijn biljet staat voor opcenten voor de gemeente op de fondsbelaeting 129.50. Kan dat goed zijn? ANTWOORD: 1. Rljkslnkomstenbelasting 153.60. Gom. fondabelusting 291.60. 2, Dat is berekend naar een inkomen van 3400. RECEPTEN. VRAAG: Op een paar peau de suède schoon tjes zijn door het dansen glimmende plekken gekomen. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD: Stevig afschuren met schuur papier no. 00 (geen schuuriinnen). VRAACï: Hoe kan ik een vuil geworden grijs irslaner bontkraag weer schoon krijgen? ANTWOORD: Maak in een aarden of IJzeren >t roggczemelen onder gestadig roeren zoo heet. dat gij er de hand nog julat even in kunt houden. Stort het dan op de kraag cn wrijf deze er sterk mee. Als dc kraag schoon L, goed uit schudden. zoodat er geen zamelen achterblijven. VRAAG: Hoe verwijdert men vliegenvuil ANTWOOi:D: Voe* bij elkaar gelijke doelen waterstof peroxydc en gedistilleerd water. Doop hierin een wit dookje en maak hiermede het vuil goed vochtig. Laat ongevior 10 minuten inwer ken en bet dan met *c-hoon water goed uit. Bet dan mot droge donken tot het velours bijna droog is om te voorkomen dat airh kringen vormen. INGEZÜNDEN MEDEDEELINGE a 60 Cts. per regel. Voor ieder een bril, voor weinig geld. Ook volgent recepten. Bij Opticien FEDERMANN, Gr. Houtstraat 37, bij dc Anegang, Telef. 11059. FA II.I.ISS E M ENTEN De Arrondisscmcnts-Rcchtbank tc Haar lem heeft de volgende faillissementen uitge sproken op Dinsdag 18 October 1932. F. van der Kuyl, electro-monteur. wonendo te Zaandam. Czarinastraat 1. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. Chr. Gortenbach, tuinder, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Creutzbergiaan 43. Curator Mr. F. J. Gerritsen alhier. J. Kenselaar, koopman, wonende te Haar lem, WilhelmInapark 18, Curatricc Mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalingen-Dols. alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: A. ter Wal wonende tc Haarlem. Curator Mr. G. W. J. Veenhoven. alhier. L. P. Hoogervorst. wonende te Haarlem mermeer. Curator Mr. Silvain Groen alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door hot verbindend worden der ecnige uitdeeüngs- lijst van: L. Huykman wonende te Haarlem. Curator Mr. J. A P. C. ten Bokke! a'.hlor. H. van Looy wonende tc Haarlem: Curator Mr. F. M. Hagcmeyer alhier. HAARLEMSCHE RECHTBANK Op 18 October werd beëedigd als advocaat en procureur bij de Arrondissement.s-Reehi-. bank te Haarlem Mej. Mr. C. E. E Bal te Bloemendaal. DE DIEFSTAL BIJ DE LANDBOUWBANK. VOORNAAMSTE VONNISSEN BEVESTIGD. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak van den hulpkassier en den keliner. d!e met Kerstmis f 60.000 heb ben gestolen bij de Nederlandsche Handels- en Landbouwbank te Amsterdam en tegen den heler. In Juni stond het drietal voor d* recht bank te Amsterdam. Dc bankbediende werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal cn verduistering, der. k?Jlncr legde zij wegens heling en medeplichtigheid één jaar gevangenisstraf op. De kantoorloo- per word vrijgesproken. H?t O. M. ging in hooger beroep van de vonnissen, die echter thans bevestigd zijn, wat. de strafmaat be treft. behalve voor den banklooper die door het. Hof tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het verbergen van van misdrijf afkomstige gelden. De preven tieve hechtenis, die geheel In mindering wordt gebracht, bedraagt ongeveer zeven maanden. Hoewel verd. geen voordeel uit het verber gen had getrokken, zoo overwoog het Hof. wist hij dat het geld van diefstal afkomstig was. Hij had eenigen tijd vóór het gebeurde den hulpkassier hooren zeggen, dat hij de bank een hak zou zetten. Voorts stond hij in briefwisseling met de verdachten en bestond tusschen hen een bepaalde code. BROEDER VAN DR. CLAUDIUS DORNIER OVERLEDEN MUNCHEN. 18 Oct. (Wolff). Moritz Tor nier. de broeder en medewerker van den be roemden vliegtulgeonstructeur dr. Cl. Dor- nier. is hedenmiddag aan dc gevolgen van een operatic overleden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7