X STA TEN- GENERAAL. Nog steeds Bedrijfsradenwet. Uw wensch HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 OCTOBER 1932 TWEEDE KAMER. Sociaal-democratische amendementen vinden weioisr instem ming. Evenals die van Dr. Kortenhorst. De bedrijfsraden en de klassenstrijd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"- Crcnic een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 203015 en 75 cent. UIT DE OMSTREKEN De discussie over de bedrijfsradenwet heeft opnieuw een vergadering gevraagd. En het, eind van de al go mee ne beschouwingen was er nog niet. Er werd nog wel eens wat ge zegd, dat zuivere herhaling is. De discussie duurt voort en duidelijk, over- duideiij'k is het, dat het ontwerp, misschien met enkele redactiewijzigingen, zal worden aanvaard, zooals het is ingediend. De soc- dem. en dr. Kortenhorst-amendementen heb ben geen schijn, van kans. De eerste groep vindt alleen in eigen kring ondersteuning en de am endem enten-Kortenhorst hebben zelfs dat voordeel niet. De giroote meerderheid der sprekers waar bij wel wat heel veel r.k. afgevaardigden zich bevonden, willen 'het bedrijtoraden- ontwerp aanvaarden, zooals het er ligt. Dat willen de meeste r.k. afgevaardigden Prof. AaLberse sprak als fractievoorzitter een ge wichtig woord. dat willen de a.r. en de c.h, groepen, dat wil ook' de v.d.-fractie, als wier woordvoerder de heer Joekes vanmiddag de discussies opende. De heer Joekes heeft een belangrijk ge deelte van zijn woorden aan de beschouwin gen van dr. Kortenhorst gewijd. Dr. Kor tenhorst heeft in het algemeen nog al wa'- critiek .moeten 'hooren. Een critiek welke voor hem niet aangenaam geklonken moe>t heb ben. was die van den heer Kuiper, de eigen partijgenoot welke hem voorhield de ency cliek ..Quadragesimo An,no" vierkeerd te hebben geciteerd met betrekking tot het gronden daarop van zijn bedrijfschappen. Nog minder aangenaam moet 't hem in de ooren hebben gekionken, toen zijn partij voorzitter Prof. Aalberse hem al evenzeer een verkeerd gebruik dier encycliek voor hield. Ook was, noch de heer Joekes, noch de heer Kuiper, het eens met des heeren Kor- tenhorst's beschouwingen over de verhouding ven Staat, Maatschappij en Kerk. Zag de eerste veel reóhtstreeksche verbindingen tusschen deze grootheden, de heer Kuiper be toogde, dat dr. Kortenhorst niet zuiver r.k. geweest was met zijn volledige scheiding tusschen Staat en Maatschappij. In toet algemeen genoot dr. Kortenhorst en zijn amendementen, die bedrijfsschappen bedoelen in te stellen, geen gunstige ont vangst. Bij geen der sprekers, noch van andere, noch van de eigen fractie. Dr. Kor tenhorst is zeer vasthoudend anders zouden we hem willen adviseeren zijn amendemen ten maar in te trekken. Daar komt niets van. De heer Kortenhorst Is met zijn bedrijfs- schappen gekomen, wijl hij de (bedrijfsraden van den minister niet de juiste acht. Deze bedrijfsraden ziet hij ingesteld, terwijl in het maatschappelijk leven het nieuwe moet groeien. Hij wil geen ingestelde lichamen hij wil allen erkende lichamen. Zijn bedrijfs- schappen zouden alleen zelf om erkenning kunnen vragen Nu hobbc-n de heeren Kuiper, Joekes, Aalberse en Smeenk allen betoogd, dat de minister niet tot dc „instelling" van bedrijfs raden zal overgaan, wanneer niet de wen- schelijkl'neid daarvan in de practijk is ge bleken. De heer Smeek vroeg of hiet niet mogelijk was, dat er aanraking is tusschen overheid en maatschappij, dat wat er in de maatschappij groeide ook door de overheid gewild wordt. ZooaLs hij hot dan zag bij de bedrij fsraden. De heer Aalberse constateerde dat 's mi nisters bedrijfsraden en 's heer en Korten- horts bed rij fsscliappcn twee geheel verschil lende dingen waren, waarvan de laatste de bedoeling hadden de eerste volledig over bodig te maken. Waarom ze dan nog ge handhaafd? zoo vroeg Mr. Joekes. Dr. Kortenhorst wees voortdurend op de bedrij fsvereenigingen volgens de Ziektewet ais voorbeeld van ..erkende", vereenigingen. maar de heer Joekes deed tefecht opmerken dat er toch wel een groot verschil was tus schen de bedrij fsvereenigingen uit de ziekte wet en de bedrijfsraden. Bovendien deed de heer Smeek er nog op lobten, dat de be drij fsvereenigingen uit de Land- en Tuin- bouwongevallenwet en de Ziektewet tenslotte alleen te leven werden gewekt omda.t de uit voering van wettelijke bepalingen dat deed noodig zijn. Maar ook de soc.-democratische- amende menten, welke aan de bedrijfsraden veror dende bevoegdheid wilden schenken, vonden tegenkanting. Niet om het principe. Zeker niet! Zoowel de heer Kuiper als de heer Aalberse hadden tegen het principe geen bezwaar. Maar beiden volgden vanmiddag den heer Joekes ln diens betoog dat het bij de economische toestanden van hot oogen- biik nog niet mogelijk is verordende be voegdheden te geven aan de bedrijfsraden. De heer Smeenk heeft daarmede volkomen ingestemd. Al wilde hij dan ook reeds van te voren uitstippelen, dat een verordende be voegdheid nimmer werkelijkheid zou kunnen worden, zonder dat dc overheid de controle en het oppertoezicht houden zou. De heeren oekes en Kuiper vreesde, dot. <te bedrijfsraden zouden moeten bezwijken on der den last van de verordende bevoegdheid, waarvoor ze niet zijn ingericht en bedoeld. De werkelijke bedoeling is adviseeren. En bij het verwerkelijken daarvan wilde de heer Joekes gaarne medewerken. InlWÊschen hoopt de heer Kuiper van harte, dat de bedrijfsraden zullen kunnen leiden' tot bindende regelen ln het bedrijfs leven. Wat is nu de be toe keu is van het ontwerp? Deze vraag heeft Prof, Aalberse beant woord, waarbij onderscheid makende tus schen de principieele en de praotische waar de. De principieele beteekenls zag hij als zeer groot, de practlsche beteekenis voorloopig als nog niet veelomvattend De principieele beteekenis was groot. Prof. Aalberse schetste hoe vele jaren geleden reeds er geroepen was om sociale hervor ming. Ook om sociale wetgeving, tot het weg nemen van misstanden. Toch mee om sociale hervorming', welke het bedrijfsleven van binnen uit wilde reorganiseeren wegens de moderne ontwikkeling dor volkshuishouding, zulk een hervorming, welke breken wilde met het extreme individualisme, dat in Europa tot doorwerking was gekomen. Zulk een hervorming kan de wet niet tot- stand brengen, maar wel dient- de wet de mogelijk heden te scheppen, de hervorming te bevor deren en te stimuleeren. En dit nu zag hij in het ontwerp, waarbij hij Mr. Verschuur huldigde om zijn vermijden van extravagante voorstellen. „Diens ontwerp zal verderen op bloei niet belemmeren". Prof. Aalberse heeft dan in den breede uiteengezet dat hij, noch de zijnen, er aan denken naar de Middeleeuwsche gilden terug te keeren. Toen het buurtverkeer, thans het wereldverkeer. De principieele beteekenis van het ont werp zag prof. Aalberse als zeer groot, na het ontwerp-Radenwet van minister Talma wel als het belangrijkste voor een maatschappe lijke hervorming. Practisch gesproken hoopte Prof. Aalberse veel van het ontwerp, wijl het samen spreking en samenwerking mogelijk maakt, maar ver wachtte er nog niet veel van in de naaste toekomst. Zoolang het .socialisme den klas senstrijd predikt. Ook de heeren Kuiper, Smeenk en Joekes vroegen de S.D.A.P. te eindigen met het prediken van den klassen strijd, opdat er samenwerking zal kunnen komen. De heer Wijnkoop had ook als 's ministers bedoelen in het ontwerp geproefd het bren gen van de -samenwerking. Wijl de minister daarbij dus de gedachte heeft gehad om de beteekenis van den klassenstrijd te breken. En reeds daarom zou hij tegen wezen. De heer van Dis is met de andere St. Geref, Kamerleden al evenzeer tegen het ontwerp. Hij ziet in het ontwerp een aantasten van het eigendomsrecht, in de medezeggenschap strijdigheid met Gods Woord. En tenslotte bleek de heer v. d. Poll, de eenige R.K. te zijn, die het ontwerp had willen gebouwd zien op ondernemersraden. Hoewel deze wensch heelemaal geen bezwaar hem ople verde om vóór te stemmen.. Morgen is de minister aan het woord. INTIMUS. royaal leven trok de aandacht. 9000.GEÏND OP EEN VALSCHE CHEQUE. De politie te Amsterdam heeft in hun woning op den Zeedijk gearresteerd een kan toorbediende en zijn vriend, die in het be gin van het jaar een bankinstelling met een valsche cheque voor 9000 hebben opge-' licht, hetgeen destijds niet bewezen kon worden. De recherche had sindsdien den kantoorbediende gevolgd en bemerkt, dat hij met zijn vriend op een verdacht grooten voet leefde Bij een nader verhoor zijn zij toen door den mand gevallen. De kantoorbediende heeft erkend de ehè- que te hebben in Orde gemaakt en zijn vriend heeft het geld geïnd. Heden werden beiden ter beschikking van de justitie gesteld. jongen slachtoffer van nalatigheid. GEEN LAMP BIJ OPGEBROKEN WEG TE ALPHEN. Volgens het Handelsblad heeft het onder zoek van de politie naar de oorzaak van het ongeval aan den Oostkanaalweg onder de gemeente Alphen aan den Rijn, waarbij de vijftienjarige G. Luyben uit Aarlanderveen te water is geraakt en verdronken, uitgewe zen, dat hier inderdaad van grove nalatig heid sprake is geweest. De arbeiders hebben n.l. verzuimd een lamp bij den berg puin te plaatsen. Bovendien was op geen enkele wijze kennis gegeven, dat de weg afgesloten was. De moeilijkheid is tlgans aan te toonen, wie van nalatigheid moet worden beschul digd. Blijkens mededeelingen van de zijde van den Provincialen Waterstaat is de aan nemer contractueel verplicht de noodige veiligheidsmaatregelen te treffen. De aanne mer echter stelt op zijn beurt de aan den weg werkzame arbeiders voor het verzuim aansprakelijk. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Op de op 18 October alhier gehouden groen-, tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 3584 cent. Postelein per kist 70 cent. Andijvie per kist 20—35 cent. Radijs 100 bos f 2. Koolrapen per zak 90 cent. Wortelen 100 bos f 5f 8. Bieten per KG. 34 cent. Aardappelen klei per KG. 34 cent. Idem zand per KG. 6 cent Snijboonen por KG 22—36 cent. Heerenboonen per KG 1632 cent. Tros heerenboonen per KG. 2032 cent. Spruitjes per KG. 1620 cent. Boerenkool per bak 40 cent. Roode kool per 100 f 4f 8. Savoye kool per 100 f 5f 8. Bloemkool per 100 f 10f 20. Uien per kilo G cent. Prei per bos 6—12 cent. Sla per kist 42 cent. Pieterselie per bos 4 cent. Selderie per bos 2 cent. Appelen per kilo 1014 cent. Peren per kilo 8—14 cent. Druiven per kilo 2230 cent. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Op de op 18 October alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Appelen 12—40 et. per KG. en hooger. Peren 10—50 cent per KG. en hooger. Tomaten 816 cent per KG. Heerenboonen 826 cent per KG. Snijboonen per KG. 2040 cent. Spinazie f 0.50f 1 per kist. Andijvie 10—30 cent per kist. Postelein 40—60 cent per kist. Gele kool 60—75 cent per kist. Groene kool 35—50 cent per kist. Boerekool 3540 cent per kis' Sla f 1—f 3 per 100 krop. Bloemkool 6—18 cent per stuk. Roode kool 68 cent- per stuk. Spruiten f 2.25—-f 2.50 per zak. Wortelen 48 cent por bos. Prei 315 cent per bos. IJMUIDEN ijselmeer- en binnen- visscherij. WIJZIGING IN DE VISSCHERIJ ALS GEVOLG VAN DE AFSLUITING DER ZUIDERZEE. Zoo heeft dan weer de herfst zijn intrede gedaan, waarmede tevens de z.g.n. herfst- visscherij kan beginnen, tenminste wat het vroegere Zuiderzeegebied betrof, wat nu IJsel- rneer moet heeten, aldus Emzet in „De Vis- scherij". „IJselmeer". Welk een vreemde en welk een moeilijke naam voor ons, menschen, die op gegroeid en oud geworden zijn, die geboren en getogen zijn aan de kusten van de voor malige Zuiderzee! Het valt moeilijk om dien naam uit te spreken, want nog altijd en immer hoort men denzelfden naam: de Zuiderzee noe men; wij menschen zijn daaraan gewoon. Wij kunnen niet zeggen, de visschers gaan „de meer op": nog altijd gaan de visschers naar zee en schieten hun netten in die zee en zij keeren terug uit zee. Maar, ofschoon de naam vooreerst zeer moeilijk in den volksmond zal wijzigen, dc visscherij zelf zal des te gauwer aan veran deringen onderhevig zijn, hetgeen nu reeds duidelijk merkbaar is. Duizenden kilo's spiering werden vorige jaren als inzet van de herfstvisscherijwelke' 1 October begon, hier aangevoerd, gevangen met de wonderkuil en spieringsleepnetten. Tot nog toe heb ik thans echter van geen aanvoer gehoord. Met de z.g.n. jouw werd vroeger in de ha ven vaak ook nog wel vrijwat spiering ge vangen: er wordt thans niet eens naar ge- vischt! Het schijnt wel, dat de baars wat in aantal toeneemt, vergeleken bij vorige jaren. Ik wil daaraan echter de opmerking toevoegen, dat ik in het voorjaar van 1931 ongeveer 20 maal zooveel jonge baarsjes in mijn fuiken ving. als in dit voorjaar. De baarsjes haalden toen een lengte van 8 a 10 c.M. en werden natuurlijk direct weer vrijgelaten., Met November kwam vroeger de visscherij op de herfstharing. Deze visscherij is echter nu onherroepelijk afgeloopen binnen het af gesloten gedeelte der Zuiderzee; die vissche rij heeft afgedaan, is voorbij. Velé handen in de nevenbedrijven vonden daardoor tevens werk; de bokkinghangen zonden slierten rook de lucht in: waardoor de plaats mijner inwoning meestijds in. een rooknevel gehuld was. Maar die rooknevel was een gewoonte ge worden; de visscherij en de bereiding van de visch bracht zulks met zich mede en gaf het cachet aan de plaats van leven en wer ken; het behoorde er bij. Die rooknevels sieren onze plaats niet meer en de handen van de werkers vinden niets meer te doen. Jonge menschen die anders hun werk vonden in die bedrijven, brenge'n thans hun tijd zoek met hengelen, voetballen of een vermakelijkheidsspelletje en ook met kaart spelen, niet wetende, wat zij anders moeten doen, terwijl zij met verlangen uitzien naar werk. Dit als gevolg van de wijzigingen in de voormalige Zulderzeevisschcrij, die gedoemd is te verdwijnen door de afsluiting. Die af sluiting verhindert het binnentrekken van de haring en ook van de spiering. De visch kan niet meer naar binnen trek ken en omgekeerd kan de visch er evenmin uit. Wanneer in September de zware regen buien loskomen, gepaard gaande met den eersten herfststorm dan begint de paling haar trek naar den Oceaan. De schieralen, welke thans de Zuiderzee of eigenlijk het IJselmeer, doortrekken, op weg naar hun paargebieden. vinden thans hun weg afgesloten door den afsluitdijk. Er worden daar aan dien dijk ruime aal vangsten gemaakt, maar toch vraag ik mij af: welke invloed zal dit hebben op de pa- lingvangst en voor welke wijzigingen komen wij ten opzichte daarvan te staan? De tijd zal het ook hier moeten leeren, maar toch geloof ik, dat de afsluiting ook hier hare gevolgen zal laten gelden. Of dit. wat de aalvangst betreft, ten goede of ten kwade zal beteekehen, blijft n.m.m. vooralsnog een raadsel. Thans is de aal of paling daar in de om geving van den afsluitdijk zoekende om een uitweg en daar er den laatsten tijd niet ge spuid wordt met de sluizen, is de weg totaal versperd. Aan de Friesche kust bij Hindeloopen en Workum ving men vroeger al zeer weinig schieraal, terwijl thans ook daar deze aal soort wordt gevangen, terwijl Stavoren thans ook van den Noordkant vangt. In tegenstelling daarmede was vroeger al tijd de trek der paling vanuit de Zuiderzee, vanuit den Zuidkant dus, en stonden dan ook als regel de fuiken op den Zuid- of Oost kant der schutten. Deze feiten, welke zich thans voordoen, wijzen reeds op veranderingen en wijzigin gen op liet afgesloten Zuiderzeegebied en ieder, die visschende wil blijven op dit ge bied, zal zich bij die veranderingen en wij zigingen dienen aan te passen. CONCERT JULIANA De prestaties van de Christelijke Muziek- vereeniging ..Juliana" die Woensdagavond in de Julianaschool wederom een concert gaf, beluisteren we gaarne, omdat bij dit nog jeugdige corps, dat uiteraard nog aan lichte programmanummers gebonden is, twee fac toren onmiddellijk „in 't gehoor springen" en wel: een zuivere stemming en een ver zorgde uitvoering. Directeur P. D. Klut liet ziïn corps een aantal buitenlandsche werken uitvoeren, waarvan we noemen willen het Cortège Guerrier, dat een mooie vertolking genoot. Daarentegen was de Gavotte nog niet pro gramma-., fahig". Juliana, dat op het laatst gehouden concours in den Helder in de derde afdeeling een eersten prijs heeft behaald, be wijst hiermede zeer zeker haar bestaansrecht Het ensemble, hoewel klein in aantal, produ ceert een bevredigend klankvolume; bas- en middenregister kunnen ons wel bekoren, doch de pistons wilden zich nog dikwijls leelijk vergissen. De jeugd van dit hooge koper doet echter veel vergeven! Het was voor Juliana een goed concert, waarop weer verbetering bij vorig jaar ge constateerd mocht worden. Evenals verleden jaar werkte aan de uit voering verder nog mede het Solo-Mannen- kwartet „Euphonia" uit Haarlem, dir. Nico Hoogerwerf (afwezig). Deze heeren hadden zich uit het groote repertoire de meest populaire nummers ge kozen en deden met de weergave van Kreut- zer's Schafers Sonntagslied, Le Rossignol. Die Vesper e.a. een staaltje van gezonden man- nenzang hooren. Dit kan ik niet zeggen van Schuberts lied Die Nacht, hetwelk overdre ven genuanceerd werd en daardoor zeer di lettantisch aandeed. De tenor had hierin ook steeds neiging tot stijgen. Prachtig van klank en rhythme waren Le Sossignol en het Alt- Niederlandisches Lied. Vooral de sublieme bas viel hierin op. Jammer, dat bij al het uitgevoerde geen woord Hollandse h was Het aandachtig luisterend gehoor heeft met het gulle applaus, dat hun deel werd. getoond, het, optreden van deze zangers zeer op prijs te stellen. De avond, welke door ds. A. A. Wildschut ingeleid werd, gevolgd door gemeenschappe lijk zingen van Psalm 33, werd eveneens op de gebruikelijke wijze met dankzegging ge sloten. Even wil ik nog wijzen op een waar woord van ds. Wildschut; Hoe in de 16e en 17e eeuw een Psalm rhytmisch gezongen werd en hoe dit dezen avond ook gespeeld zou worden niet zeurig en alles even langzaam, doch in vlotter tempo met heele en halve noten. Zulk een wijze van samenzang moge meer ingang vinden! Tot stijving der vereenigingskas werd in de pauze een verloting gehouden, waarvoor prijzen welwillend beschikbaar gesteld wa ren geworden W. DOOR DEN STORM Tengevolge van den hevigen storm is de STOomdrifter Condor uit Banff in de Noord zee gezonken. De stoomdrifter Concordia slaagde er met veel moeite in de opvarenden te redden. VOOR DEN MICROFOON De R.K. Zang- en Operette Vereeniging ,.Zang en Vriendschap", dir. Jan Nibbering, zal inplaats van, zooals eerst gemeld, 6 No vember. Dinsdag 6 December a.s. Robert Planquette's operette „De klokken van Cor- neville" voor den K. R. O. microfoon uitvoe ren. Zooals wij reeds berichtten, gaat de eerste uitvoering hiervan Zondag 30 Oct. ajs. in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost, waarna Donderdag 3 Nov. in het Thalia Theater te IJmuiden-West de tweede gegeven zal wor den. Het jaarverslag van het staatsvisschersha ven- bedrijf. Toestand van den vïschhandel. Het aantal kooplieden, dat hier geregeld versche visch en gedeeltelijk daarbij ook ha ring en zoutevisch kocht, bedroeg op 31 De- cfejfiber van het verslagjaar 261 tegen 253 in het-v.orige jaar, waarbij buiten beschouwing zijn gelaten de handelaren die hetzij over het geheeie-jaar voor een bedrag van minder dan 100 kochten, hetzij min of meer gere geld alleen de veilingen van haring en zoute visch bezochten.. De handel had in het afgeloopen jaar met veel moeilijkheden te kampen. In de eerste plaats moeten hierbij worden genoemd de groote aanvoeren op de buiten landsche markten zoowel van visch van Scandinavische markten als van visch van Duitschen oorsprong. Verder ondervond de handel in sterke mate den nadeeligen invloed van de door vele landen getroffen maatregel op fiscaal en op handelspolitiek gebied, waar door een afzet tegen loonende prijzen steeds moeilijker werd. Voorts werd de handel in zijn afzet belemmerd door de valuta-moeilijk- heden, welke in den loop van het verslagjaar in de verschillende landen zijn ontstaan. De deviezen-maatregelen toch. van Duitsche zijde genomen, maakten het doen van zaken met de afnemers in Duitschland zeer be zwaarlijk. Verder werd de handel met En geland nagenoeg onmogelijk gemaakt door het loslaten van dit land van den gouden standaard in het midden van September en het heffen van invoerrechten op visch van buitenlandgchen oorsprong. Einde October wei'den alle belanghebben den bij het- visscherijbedrijf. speciaal zij die zaken doen op Frankrijk sterk verontrust door de afkondiging van contingenteeringsmaat- regelen voor den invoer van visch door de Fransche regeering, waarbij aan Nederland een zeer onvoldoend kwantum fijne visch was toegewezen. Gelukkig werd deze onge rustheid voor een groot deel weggenomen toen het bericht binnenkwam, dat het na onder handelingen. gevoerd te Parijs, was gelukt, het contingent fijne visch belangrijk te ver- hoogen, zij het dan ook ten koste van de grove soorten. Tenslotte ondervonden de te IJmuiden ge vestigde handelaren de concurrentie van de van elders per auto komende kooplieden, die zij vroeger in vele gevallen tot hun afnemers konden rekenen. Van de ingeschreven handelaren kochten 27 voor meer dan 100.000 in den afslag, waarvan vier het bedrag van 400.000 over schreden. Visscherij. Zooals reeds werd opgemerkt, is de ver mindering van het aantal binnengekomen stoomtrawlers voornamelijk het gevolg van heb groote aantal stoomtrawlers dat als ge volg van de slechte visscherij-uitkomsten in het afgeloopen jaar werd opgelegd. Tevens werd er reeds op gewezen, dat de achteruit gang van den vischstancl in het Zuideliik deel van de Noordzee aanhield. In het bij zonder hadden de stoomtrawlers van het kleine type, de z.g. kustbootcn, die dit deel van de Noordzee plegen te bevisschen, daar van te lijden. In het verslagjaar werden door 13 stoom trawlers 44 reizen gedurende het haringsei zoen gedaan, tegen 24 stoomtrawlers met 102 vangsten in het vorig jaar. Hoewel de vangsten ruim waren, daalden de prijzen bij eenigszins grooten aanvoer, hetgeen vooral veroorzaakt werd door de komst van Duitsche haringstoomtrawlers, die in Duitsche havens geen voldoende besom ming voor hun vangst konden maken, tot beneden loonend peil. Dc resultaten waren dan ook over 't algemeen onbevredigend, wat de reden was dat het grootste deel der ha- ringtrawlers deze visscherij na 1 of 2 reizen beëindigde, hetgeen voor de IJmuider reeders een groote teleurstelling was, omdat- de ha- rïngvisscherij met het trawlnet in 1930 over het algemeen bevredigende resultaten had opgeleverd. In de maanden Juli en Augustus, de daar voor meest gunstige tijd werd door een twin tigtal van het groote type stoomtrawlers en 2 motortrawlers de vangst uitgeoefend op stokvisch (hake) aan de Westkust van En geland (Clyde). Deze vischsoort, welke over het algemeen bestemd is voor uitvoer naar Parijs, bracht over het algemeen goede prij zen op. De resultaten, met- deze visscherij be reikt, liepen zeer uiteen. Een deel maakte goede besommingen, doch een ander deel bereikte minder gunstige resultaten en be ëindigde reeds na één reis deze visscherij. Door eenige der grootere stoomtrawlers werd wederom in het voorjaar de visscherij nabij IJsland uitgeoefend. De resultaten daarmede behaald, waren echter in verband met de lage vischpriizen zoo slecht, dat deze visscherij eerder beëindigd moest worden dan in normale jaren het geval is. Het gemiddelde vangstcijfer, over het ge- heele jaar berekend, was zeer ruim en nog grooter dan in 1930 Het bedroeg n.l. 1108 K.G. per reisdag tegen 946 K.G. in 1930. De gemiddelde prijs van alle Noordzee- trawlvisch was over het verslagiaar 24 cts. per K.G. tegen 27.2. 33.5, 33.6. 29, 29. 29.8. 32.8, 31. 26.2, en 30.1 cts in de jaren 19301921. De gemiddelde jaarbesommingen van de stoomtrawlers, welke geregeld in den Rijks afslag visch aanbrachten bedroeg 74.512 tegen 74.126 in 1930. Deze gemiddelde jaar- besomming geeft echter geen zuiver beeld van den toestand. Deze toch was veel slech ter dan in het voorafgaande jaar. Gedurende het geheele jaar namen slechts die scheDen aan de visscherij deel, waarvan de reeders gunstige uitkomsten konden verwachten, terwijl het overige gedeelte der vloot, waar van meer dan de helft gedurende verschei den maanden, bleef opgelegd. LEZING VAN DEN IIEER G. S. K. BLAAUW De heer G. S. K. Blaauw, secretaris der di rectie van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken, zal a.s. Vrijdagavond in de Han delsschool te Alkmaar voor de Volksuniver siteit aldaar een lezing met lichtbeelden hou den over het hoogovenbedrijf. GESLAAGD. Bij het te Amsterdam gehouden examen stenografie slaagden onze plaatsgenooten de dames Gomes en Dunnebier en de heer J. Rietdijk. CHR. GEMENGD KOOR „EXCELSIOR". Het Chr. Gemengd koor „Excelsior" heeft het voornemen, Dinsdag 22 November a.s. een kerkconcert te geven, waaraan zullen medewerken eenige solisten van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.90—f 0.75 Griet per 50 K.G. f 38—f 18 Tongen per K.G. f 2f 1.20 Kleine schol per 50 K.G. f 33f 9.50 Schar per 50 K.G. f 20—f 10 Tongschar per 50 K.G. f 33 Rog per 20 stuks f 13 Pieterman en poon per 50 K.G. f 6.20— f 2.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 40f 31 Middelschelvisch per 50 K.G. f 35f 23.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 28 f 14.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 18f 4.40 kabeljauw oer 125 K.G. f 57f 36. Gullen per 50 K.G. f 15—f 2 50 Leng per stuk f 2.40f 0.70. Wijting per 50 K.G. f 4.90—f 2 40 Koolvisch per stuk f 0.70—f 0.15 Makreel per 50 K.G. f 6f 3 BESOMMINGEN. Trawlers: H.C. 234 485 manden I 4000. Gloria IJm. 37 200 manden f 2200 Caroline IJm. 26 350 manden f 2800 Marie R. Ommering IJm. 7 300 manden f 2500. Utrecht IJm. 73 1090 manden f 4400. Knikker IJm. 4 230 manden f 2200. Juliana IJm. 63 75 manden f 2600. Come IJm. 21 280 manden f 2000. Leent je Elisabeth IJm. 155 80 manden f 2500. Flandria IJm. 330 85 manden f 2600 Evelina IJm. 115 880 manden f 2700. Eli Chenivière IJm. 161 70 manden f 2100. Flamingo IJm. 42 60 manden f 2800. Haringdrifters: LT 517 f 1196. LT 746 f 928 DEKLAST VERLOREN Het van Leningrad aangekomen Deensche stoomschip Sejrö heeft in de Noordzee een gedeelte der deklading gezaagd hout verlo ren. VELSEN HUMOR IN DE HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat de beslis sing op het verzoek van de N V. Maatschap pij voor Schoen- en Lederindustrie Bata te Amsterdam, om vergunning tot het oprichten van een schoenmakerswerkplaats in het per ceel Oranjestraat no. 4a te IJmuiden. door hen is verdaagd, omdat het advies van het Districtshoofd der Ax-beidsinspectie nog niet is ingekomen. Bovenstaande officieele kennisgeving is niet vrij van humor. In de eerste plaats, om dat de schoenmakerswerkplaats, zoxider de hinderwetsvergunning al was opgericht en in de tweede plaats omdat, wanneer over eenigen tijd, als het districtshoofd zijn advies heeft uitgebx'acht. de vergunning op grond daarvan verleend mocht worden, bedoelde weideplaats al weer verdwenen is. omdat zoo als men weet het filiaal van Bata inmiddels is opgeheven. CONCERT „DE EENDRACHT" De Harmoniekapel der Kon. Papierfabrie ken van Gelder en Zonen stelt zich voor Za terdag 3 December a.s. in gebouw Concoxdia het eerste wïnterconcert in dit seizoen te ge ven onder leiding van haren directeur k. tt, Kerkhoff. DE LOONSVERLAGING BIJ DE PAPIER FABRIEK. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de afd_ Velsen van den Bond van Christel. Fabrieks- en Transportarbeidex's werden de voorstellen van de directie der Papierfabriek inzake een in te voeren loons verlaging besproken. Dc voorstellen wei'den toegelicht door het hoofdbestuurslid den heer H. H. Spoelstra. De vergadering was algemeen van oordeel, dat de ingediende voorstellen zóó niet aan vaard konden worden. Naar wü nog vernemen is in de Woensdag avond gehouden vergadering v. d. R.K. Fa- brieksarbeidersbond hetzelfde standpunt in genomen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10