Toef-ensembie. De electriciteit voor de industrie. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15129 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 20 October 1932 HAARLEM S DAGBLAD Pirectk»: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ353, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.(6, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0-35. Reclames ƒ050 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 13 regels 0-30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim'250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 October. Wanbetalers0 De jaarlijksche begrooting van den Vol kenbond, met inbegrip van het Internatio naal Arbeidsbureau en het Internatio naal Gerechtshof, sluit in inkomsten en uit gaven op een totaal van ongeveer zestien millioen gulden. Dat is niet veel, als u het vergelijkt met de gemeente Haarlem, welker begrootingstotaal de veertien millioen over schrijdt. Het is een kinderachtig bedrag ver geleken bij de begrooting van Amsterdam (dat wellicht er in de toekomst nog eens in slagen zal, het totaal van de rijksbegrootini te overtreffen) en het is ook een futje als ge het vergelijkt bij de kost-en van de Neder- landsche weermacht. Ik weet niet hoe het u gaat, maar als Engeland, of zoo, in Genève weer eens protesteert tegen de „hooge kos ten" van den Volkenbond, moet ik altijd hartelijk lachen. Het kan ons nauwelijks verwonderen dat het secretariaat-generaal in Genève elk jaar de grootste moeite heeft om de contributies van de 57 staten, die bondsleden zijn, binnen te krijgen. De Tel., die een stuk erover ten beste geeft, zegt dat- op het moment 19 van de 57 leden achterstallig zijn met hun contri buties. Dat is dus een derde, maar zoo moe ten we eigenlijk niet rekenen, want de mees te zondaars behooren tot Centraal- en'Zuid- Amerika. U weet wel: dat heele vroolijke stel Latijnsche republieken. Peru is de ergste zon daar. Het heeft sinds 1920 geen cent betaald. Bolivia, Nicaragua en Honduras zijn in gebre ke sinds 1922, Argentinië staat ook leelijk op de zwarte lijst (maar heeft een soort excuus, omdat het in de laatste jaren niet aan de Volkenbondswerkzaamheden heeft deelgenomen) en op China heeft de Volken bond zijn grootste vordering, namelijk 9j4 millioen francs. Het totaal van de post du- bieuse debiteuren bedraagt 36 millioen francs, waarvan 19 millioen op den dienst van het loopende jaar komt. Ik zei hierboven dat het ons nauwelijks ver bazen kan dat zooveel staten slechte betalers zijn. Wij belastingplichtigen aller landen, die zelf met deurwaarders belaagd worden als wij in gebreke blijven, weten maar al te goed hoe moeilijk het is den staat tot be fa ling te bewegen. En de Volkenbond ziet dan ook geen kans, zijn leden met dwangmid delen aan te pakken. Verscheidene geachte leden zijn er zoo berooid aan toe «zegt de Tel.) dat zij niet kunnen betalen. Niettemin hebben de gedelegeerden van Nederland, Oostenrijk en Zweden in de subcommissie (er is natuurlijk een subcommissie voor) harde woorden over de wanbetalende staten ge sproken. Zij. noemen die klaploopers op de overige leden, die natuurlijk het tekort moe ten aanzuiveren. En hebben zij ongelijk? Neen. Maar heeft onze energieke Nederland- sche afgevaardigde in de subcommissie, me vrouw. Kluyver, er wel aan gedacht dat mi nister Ruys onlangs heeft moeten bekennen, dat Nederland permissie voor den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Zuid-Amerika had gegeven? Dat wordt, in dit verband, nog een beetje erger. Straks moeten wij Nederland- sche belastingbetalers meer duiten aan den Volkenbond offeren omdat de Zuid-Ameri- kaansche staten hun geld aan kanonnen en granaten besteden inplaats van hun contri butie aan den Volkenbond te voldoen. En die geldverkwisting aan kanonnen en grana ten heeft onze regeering zelf gesanctioneerd. Het wil mij voorkomen dat dit niet klopt, en dat onze stem in de subcommissie, ook al was het de schoone sekse die sprak en slechts zelden waagt die zich op financieel gebied niet erg veel indruk gemaakt kan hebben. Hoe de Volkenbond de staten-wanbetalers tot rede kan brengén? Men zou zoo zeggen: door tot ontwapening te besluiten. En door bijvoorbeeld alvast te beginnen, met ze geen kanonnen en granaten meer te leveren. Goedbeschouwd zou dat een nogal volken- bondsche daad zijn. Eigenlijk is het een schandaal, dat die leveringen geschied zijn. Men kan het ook van ietwat vroolijker kant beschouwen. Men zou een paar Volken- bonds-deurwaarders naar Zuid-Amerika kunnen sturen, per Volkenbondsschip met de Roode Pet in top. Zij zouden de inboedels kunn entaxeeren en een poging tot executo- rialen verkoop kunnen ondernemen. Het lijkt niet ondenkbaar dat de bevolkingen dit geval met een hoeraatje zozuden begroeten, en lustig meebieden op heb staatsrommeltje. Maar het zou ook kunnen zijn dat Genève die deurwaarders nimmer terug zag keeren. Zij zouden wellicht door een Nederlandsche bom, op hun slaapkamer gedeponeerd, of door Nederlandsche kogels uit Nederlandsche geweren, een ontijdig en betreurenswaard einde vinden. Wat een wereld! R. P. DE „HAVIK" NAAR INDIë VERTROKKEN. DE 100ste VLUCHT. AMSTERDAM, 20 Oct. (V.D.) Heden morgen te 7.05 is het postvliegtuig de „Havik" naar Indië vertrokken, waarmede de hon derdste postvlucht van de K.L.M. een begin heeft genomen. Aan boord bevindt zich 263.586 K.G. post en 61.110 K.G. lading. De bemanning bestaat uit de heeren G. M. H. Frijns, eerste bestuur der; Th. W. van Weyrother, tweede besuur- der; P. H. Blok. werkuigkundige en G. v. Zadelhoff, radiotelegrafist. Twee passagiers maken de reis resp. tot Batavia en Bandoeng mee. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE R.-K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. OPENING VAN HET FEEST-TRIDUUM. De R.K. Middenstandsvereeniging „St. Jo seph" viert haar 25-jarig bestaan. In de St. Josefskerk in de Jansstraat vond Woensdag avond de opening plaats van het Feest-Tri- duum, welke onder leiding staat van den Zeereerwaarden Heer Pater R. Th. Hagemans, van de Orde der Paters Dominicanen te Zwolle. In zijn plechtig openingswoord zeide hij tot de leden der Middenstandsvereeniging, dat het een gelukkige gedachte was van het be stuur om de feestelijkheden met een triduum in te zetten. De opzet toont duidelijk, dat de vereeniging ondanks den druk van den tijd ook het gees telijk heil harer leden zich voor oogen heeft gesteld. Want als ik sprak van den druk van den tijd, zoo zei spr., dan doel ik niet in de eer ste plaats op de stoffelijke malaise, doch op een veel ergere crisis die de stoffelijke is vooraf gegaan, n.l. de geestelijke. Systematisch wordt in de laatste jaren God uit de harten der menschen weggerukt, on der valsche voorspiegeling van vrijheid, groot held, enz. Maar zij, die afdwaalden, in de hoop. dit rijk van vrijheid te vinder zonder God, staan nog hulpeloozèr dan de eerste mensch. Alle beloften zullen nooit in vervulling kun nen gaan, zoolang deze begripsverwarring niet uit den weg is geruimd. Alleen de Christus kan de verlossing bren gen, waar wij allen naar uitzien. En welke plaats neemt de Christusfiguur in uw hart in, vervolgde pater Hagemans. in uw particuliere leven? Wereldgebeurtenissen kunnen ons onver schillig zijn of kunnen wij voor kennisge ving aannemen, doch wanneer wij op den tweesprong worden geplaatst, als wij kiezen moeten: voor of tegen Christus, dan is er slechts een weg mogelijk n.l. die der liefdes heerschappij. Deze liefdesheerschappij moet ook ons particuliere leven bezielen, en onze dagelijksche door de kerk opgelegde plicht, is slechts het minimum van onze taak. De oorzaak van de crisis is tevergeefs te zoeken, wanneer de mensch niet terugkeert tot God. Het is ook daarom dat de Paus in Zijn encycliek zegt dat het. eenïge redmid del is, dat het menschenleven doordrongen wordt dat alleen Christus uitkomst kan brengen. God heeft ons niet noodig, doch wij God. Met de woorden: ..Ik ben de weg, de waar heid en het leven" sloot pater Hagemans zijn openingswoord van het Feest-Triduum. VERV/ARMDE SCHAFT LOKALEN. BEKEURINGEN BIJ GEMIS. De Arbeidsinspectie deelt ons mede: In de laatste dagen zijn vanwege de Ar beidsinspectie verschillende aannemers in het bouwbedrijf bekeurd, wegens het niet zorgen voor een behoorlijk ingericht of niet verwarmd schaftlokaal, niettegenstaande voldoende bekendheid is gegeven aan het desbetreffende wetsartikel, dat voor de in de open lucht of in een open loods werkende arbeiders een doelmatig, behoorlijk inge richt, zindelijk gehouden en in het koude jaargetijde (1 October tot 30 April) voldoend verwarmd schaftlokaal beschikbaar behoort te zijn. De Arbeidswet stelt de volgende eischen: Voor de arbeiders moet een doelmatig in gericht schaftlokaal aanwezig zijn. Ónder een doelmatig ingericht schaftlokaal wordt verstaan een behoorlijk ingericht vertrek, dat voor eiken persoon voor wien het bestemd is. een vloeroppervlakte heeft van ten min ste 11 '4 M2. en een vrije luchtruimte van 3 12 M3. Het schaftlokaal moet zijn voorzien van een voldoende aantal tafels en banken. De vloer moet van hout zijn en ten minste 15 c.M. boven het omliggend terrein liggen. Het moet behoorlijk verlicht en geventi leerd en in het koude jaargetijde (October t/m April) verwarmd zijn. De schaftruimte mag niet als werk- of bergplaats worden gebruikt en dient steeds zindelijk en goed te worden onderhouden. DE ALKMAARSCHE RECHTBANK BEZWAREN TEGEN DE OPHEFFING De Kamer van Koophandel voor Holland's Noorderkwartier heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden over de voor genomen opheffing van de rechtbank te Alk maar. Zij schrijft o.m., dat de reeds met werk overstelpte rechtbanken, te Haarlem en Amsterdam door de grootere werkzaamhe den uitgebreid zullen moeten worden en een bezuiniging daardoor uiterst twijfelachtig is. „Gezien de geografische ligging van het arrondissement Alkmaar en de daarmee sa menhangende aard der bevolking zullen met de opheffing van de rechtbank te Alkmaar de eenige benoorden het Noordzrekanaal de vitale belangen van deze streek, waar in de grootste kaasmarkt ter wereld geves tigd is en waar handel, landbouw, veeteelt en visscherij zulk een belangrijke plaats in nemen. ernstig worden geschaad, en een ra tionale indeeling van het land in arrondis sementen zal allerminst worden bevorderd". Een merkwaardig kijkje op het Brongebouw, dat eerstdaags zal worden gesloopt om plaats te maken voor het Sportfondsenbad. (Gedurende de Vëiligheidsweek te Amsterdam wordt den auto mobilisten ook op het hart gedrukt, het stadslawaai met onnoodig klaxongetozter niet te vergrooten Automobilistelingen, Rijders in den auto-stoet, Snelle paarden-krachtfiguren. Ridders van het passe-par-toet! Toets je aan ons alier welzijn, Spaar ons overdreven toets, Maak je obligaat op hoorn. Niet tot hoorn des overvloeds. Waarschuw als je wilt passeer en. Voor een wandlaar in je pad. Bij een zijstraat waar wat uitkomt, Of bij drukte in de stad. Maar doe het niet overbodig, Er is al genoeg lawaai, Bovendien, uw klaxonate Is soms nuttig, maar nooit fraai Als 't gewenscht is, laat u hooren. Maar dan in bescheidenheid, Toon in automobilisme Ook auto-nóbiliteit. Toeter voortaan, kort en krachtig, Enkel als het persé moet. Maar is noodzaak niet aanwezig', Wees dan wijs en hou je toet! P. GASUS DE BEZUINIGING BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT. BEZWAREN VAN ORDEN VAN ADVOCATEN De dekens der orden van advocaten bij de rechtbanken te Alkmaar Almelo, Dordrecht, Roermond, Tiel, Winschoten en Zutphen, schrijven in een adres aan de Staten-Gene- raal, naar aanleiidng van de voorstellen tot opheffing van de zeven 2e-klas rechtban ken o.m.: dat zij van oordeel zijn, dat deze maatregel niet kan vallen onder het begrip „tijdelijke voorziening in een noodtoestand", maar daardoor blijvende afbraak zou plaats hebben, die ook in te verwachten betere tij den niet meer zou zijn te herstellen en dat deze maatregel reeds daarom als crisismaat regel moet worden veroordeeld. Een goeie rechtsbedeeling, die voor een volk van zoo overwegende beteekenis is, dat bij de organisatie daarvan zuinigheids overwegingen slechts in de tweede plaats in aanmerking moeten komen) eischt dat aan de bevolking de rechtspraak in eigen gebied, zooals deze historisch is gegroeid, zooveel mo gelijk wordt gelaten, en deze met zoo min mo gelijk kosten en zoo weinig mogelijk tijdver lies moet zijn te verkrijgen, om te voorko men dat de justitiabelen van het slechts in een^ wazige verte te verkrijgen recht zouden vervreemden. De vraag mag worden geopperd, of tegen over de belangen, die door de opheffing van de rechtbanken rechtstreeks geschaad zou den worden, wel een voldoend equivalente bezuiniging is te verkrijgen en of niet veeleer een groot deel dier bezuiniging zou te loor gaan door noodzakelijke aanstelling van in een hcogere klasse hooger gesalarieerd per soneel. Adressanten ten volle den ernst van den financieeien toestand beseffende, zijn van oordeel, dat in geen geval tot dezen zoo in grijpenden maatregel mag worden overge gaan. dan nadat zal zijn overwogen, of niet op andere wijze de voor bezuiniging benoo- digde gelden zouden kunnen worden gevon den en verder, dat in Nederland verminder de bezetting bij vele der bestaande gerechten boven de voorgestelde opheffing van som mige. als crisismaatregel verre zou zijn te verkiezen, en in verband met herziening en hervorming van reeds lang verouderde stel sels er. van den gang der procedure, tot de verlangde bezuiniging zou kunnen lei den. Redenen, waarom requestranten met aan- aandrang verzoeken het voorstel tot ophef fing van de rechtbanken te verwerpen. Contracten met kolen-clausule opgezegd. Tarief wordt evenwel niet verhoogd. Elders in dit nummer melden wij in het verslag van de vergadering van de Midden standscentrale voor Haarlem en omstreken, dat door een afgevaardigde van de wasch- industrieelen medegedeeld is, dat de gemeen te Haarlem de industrie-contracten heeft opgezegd. Dit is gedaan zoo zei de spre ker omdat dit het eerste jaar is, dat de industrieelen op grond van de kolenclausule recht hebben op een reductie op den stroom- prijs. Voor het eerst is namelijk de kolen- prils beneden de f 8 gedaald. De spreker vreesde nu, dat het G EB. de contracten op gezegd heeft om den prijs van den stroom te verhoogen. Hij deelde verder mede. dat over dit feit onder de waschindustrieelen ont stemming ontstaan is. Er wordt overwogen om in dat geval te weigeren een nieuw con tract met het G.EB. aan te gaan. Het gevolg zou dan zijn, dat in de wasscherijen weer de stoomketel (die sommigen nog hebben staan) in gebruik wordt gesteld of een ruwoliemotor aangeschaft, omdat beide in gebruik voo- deeliger zijn dan electriciteit. Als de prijs van de electriciteit verhoogd zou worden, zouden de industrieelen door dit- prijsverschil aan gezet worden om het gemak dat de electrici teit biedt op te geven. Het bestuur van de Middenstandscentrale beloofde de zaak ter hand te nemen. Wij hebben naar aanleiding van deze klacht ee"n onderzoek ingesteld. Daarbij bleek ons, dat het G.E.B. niet alleen de contracten met de waschindustrieelen heeft opgezegd, maar met alle industrieelen die de kolen - clausule in hun overeenkomst hebben. Deze opzegging is met 1 October geschied omdat de contracten met 31 December afloopen, terwijl de opzegging 3 maanden van te vo ren moet geschieden. Het is evenwel niet de bedoeling in de nieuwe contracten die binnenkort door de gemeente aangeboden zullen worden den stroomprijs te verhoogen. Er zal alleen een wijziging in de kolenclausule komen. Hoe die in de nieuwe contracten zal luiden is nog niet te zeggen, omdat B. en W. daarover nog een beslissing moeten nemen. In bijna alle contracten met de industrie is de kolenclausule opgenomen. FLATGEBOUW TE HAARLEM. KANS VAN SLAGEN Het bestuur der afdeeling Haarlem van do Ned. Vereeniging van Huisvrouwen schrijft ons: Zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld ver keeren de plannen van de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereen, van Huisvrou wen voor de oprichting van een flatgebouw te Haarlem in een vergevorderd stadium van voorbereiding en is de kans groot, dat het plan zal slagen. Ter bespreking van den verderen gang van zaken zal Vrijdag 21 October een vergade ring van belangstellenden plaats hebben in de zaal van Zang en Vriendschap, waar getracht zal worden tot de oprichting te ko men van een coöperatieve vereeniging, wel ke de verdere uitwerking der plannen in han den zal moeten nemen. Daar de kans van slagen van het plan voor een groot deel van de betoonde belangstelling zal afhangen, maken wij er op attent, dat ook niet-leden van de Vereeniging van Huis vrouwen op de vergadering vrijen toegang hebben en raden wij allen belanghebbenden aan door hunne aanwezigheid of anderszins hun belangstelling te doen blijken. r België s contingenfeeringen.- Haar einde nabij? Wij vestigen de bijzondere aandacht van onze lezers op de politieke gebeurtenissen in België, die voor ons land van het grootste directe belang kunnen worden. Onze Brussel- sche correspondent heeft in zijn artikel over den nieuwen toestand de drie conclusies ver meld. waartoe de vijf liberale leden van het kabinet-Renkin plus de liberale fractielei der in de Kamer, de minister van Staat Al- bert Devèze, gekomen zijn. De tweede van die conclusies luidt: „Dat de liberale partij zich, zoowel om practische als om prlncipieele re denen, in het vervolg radicaal moet verzet ten tegen alle maatregelen tot beperking van den invoer (de z.g. contingenteering)." Onze correspondent wijst er voorts op dat, behalve bij de socialisten, ook bij een belang rijke groep der (in dit opzicht verdeelde) Katholieken een groote afkeer van contln- genteering bestaat, en eindigt zijn beschou wing over de mogelijkheden, die zich na een Kamerontbinding bij nieuwe verkiezingen zouden voordoen, met de verzekering: ..Hoe het ook uitvalt, de contingenteering zal moei lijk gehandhaafd kunnen worden." Dit klinkt zeer hoopvol. Wat ons district betreft is het vooral van belang voor IJmul- den. Wij verwijzen naar het artikel van S. B. in dit nummer, waarin hij aantoont dat de practische onuitvoerbaarheid van de con tingenteering van Nederlandsche visch in België reeds gebleken Is. De storm heeft daar bij belangrijk geholpen. Een tweede storm, de politieke, die thans in Brussel opgestoken is, schijn? de rest te zullen doen. Vorder is het van belang te noteeren wat de directeur van do Handelsovereenkomsten bij het Belgische Ministerie van Buitenland se he Zaken. Max Suetcns, gisteren aan een Nederlandseh-Belglsche Rotary-lunch te Brussel heeft verklaard. Deze Belgische rc- geeringsambtenaar heeft met nadruk gewezen op do reactie tegen de eontingentecrings-po- litiek die niet alleen in zijn land maar nok in Frankrijk optreedt. Hij ziet. de economi sche toenaderings-gedachte. belichaamd in het verdrag van Ouchy. ook in andere landen veld winnen. In Engeland geeft het uittre den van de liberale ministers uit de Natio nale Regeering er ook een bewijs van. Wij mogen daaraan toevoegen, dat ln ons eigen land zich hetzelfde verschijnsel voor doet in het krachtige verzot tegen minister De Goer's voorstel tot verhooging van het algemeen invoerrecht van 10 tot 13 pet. Onze Haagsche correspondent heeft in ons vorig nummer gemeld dat kans op een kabinets crisis deswege bestaat. In vele landen dus een groeiend verze; te gen de handelsbelemmeringen. In B^lg.ë een spoedige mogelijkheid op afschaffing van dc contingenteeringcn. Hoopvolle" teekenen! DEMONSTRATIE VAN HANDELS KANTOORBEDIENDEN. EN VOOR BETERE LEVENSVOORWAARDEN Eenige duizenden handels- en kantoorbe dienden hebben Woensdagavond te Amster dam, onder leiding van dc .Algemeene", een optocht gehouden, waarin zij, naar he.; woord van een hunner moormannen, hun wil naar meer levensvreugde en minder zorgen des bestaans, hebben gedemonstreerd. De indrukwekkende stoot, waarvan ook zeer veel vrouwelijke 'kantoorbedienden deel uit maakten, terwijl verschillende foo^'uuirdens aan hot hoofd liepen, trok met fakkels en muziek van het Museumplein naar dc Wes- termarkt. Op de vele doeken en banieren, die werden meegedragen, stonden dc verschil lende leuzen vermeld. Zij gaven o.m. te lezen, dat de demonstranten cc 40-urlgc werkweek voor zich opeischten. alsook een vrijen middag voor dc winkelbedienden, va cant ie en pensioen, niet als vunst, maar als recht, een wettelijke vaststelling van den arbeidstijd, terwij", mede getuigd word van hun strijd tegen het alleen-provisie stel sel. De optocht, die door een behoorlijke politie macht werd begeleid, trok langs dc go'necle route, die gevolgd word, zeer veel belang stelling. Na een korte toespraak van enkele be stuurders, werd de stoet op de Westennarkt ontbonden Oxford en de vrede. Een krachtig manifest. (2e blad. Ie pag.) Hoofdcommissie der Ontwapening sconferen- tic komt op 21 November bijeen. (2e blad. Ie pag.) Het doodelijk ongeluk op de Leidschevaart. Vijf maanden geëischl tegen een 22-jarigcn cadet-sergeant. (2e blad, 2e pagJ ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wanbetalers. (Ie blad, le pag.) Vierster: België's contingenteeringcn. (Ie blad, le pag.) 5. B.De contingenteering van visch in België. Is het einde in het zicht? (le blad, 2e nag.) Van onzen Londenschen Correspondent: Tooneel te Londen. Nieuwe stukken van Shaw en Nocl Coioard. (4e blad. le pag.) Jhr. dr. J. C. Moüertu: Schrikbarende daling in uitvoer van groente en fruit. .(2e blad, 2e pag.).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1