UIT HET BUITENLAND OXFORD EN DE VREDE Uit de enquete der Interparlementaire Unie HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 20 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie op 21 November bijeen. De regeling van de staats- nn particuliere wapenfabricage. Commissie van onderzoek moet de belangrijkste punten uit de vragenlijst schrappen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Herriot en de Fransche ontwapenings voorstellen. GENèVE. De president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft Woensdag aan alle 65 ter conferentie vertegenwoordigde staten schrif telijk medegedeeld, dat de hoofdcommissie der conferentie in de week aanvangende 21 November a.s. te Genève zal bijeenkomen. Alle staten-deelnemers aan de ontwapenings conferentie zijn in de commissie vertegen woordigd. De te Londen te honden Economische We reldconferentie zal, naar in het voornemen ligt, midden Februari aanvangen. Volgens een bericht in het Algemeen Han delsblad uit Genève heeft de commissie voor de regeling van den handel in en de staats- en particuliere fabricage van wapens het eerste gedeelte van haar arbeid beëindigd. Van resultaten kan men eigenlijk niet spre ken hoogstens heeft de commissie orde ge bracht in de sedert jaren vergaderde docu mentatie Verder heeft zij een vragenlijst aangenomen. Na lange discussie zijn de be langrijkste punten daaruit geschrapt, omdat de meerderheid der staten hierover niet tot overeenstemming kon komen zoodat deze punten thans door de delegaties zelf moeten worden onderzocht. De commissie heeft even wel besloten, haar studie te beginnen in de tweede fase van haar arbeid met de regelihg van de controle van de wapenfabrieken en hierna de quaestie van den wapenhandel to bestudeeren. In principe heeft zij besloten tot herzie ning van de conventie van den wapenhan del van 1925. De Vereenigde Staten zullen, zooals hun gedelegeerde In de commissie me dedeelde, eerstdaags deze conventie ratifi- ceeren. De commissie heeft besloten de voor bereiding van deze twee punten aan subcom missies over te laten. De vragenlijst welke beantwoord zal moe ten worden door de regeeTingen alvorens de commissie haar werk zal kunnen voortzetten, houdt de volgende vragen in: 1 is een spe ciale vergunning noodig voor de oprichting van een wapenfabriek? 2. Welke zijn de fa brieken. die ln het ontwerp-oonventie -van 1929 genoemde artikelen fabrl.ceeren: zi.in die fabrieken staatseigendom, of worden zij door den staat gesubsidieerd of geëxploiteerd, of zijn ze particuiere fabrieken. 3. Hoe is de omzet van deze artikelen over de jaren 1927 tot 1931 over de verschillende binnen- en buitenliandsche markten verdeeld. 4. Is er een ontwerp-wetgeving, waarbij militairen wordt verboden betaalde diensten te verrich ten in particuliere wapenfabrieken? FRANKRIJK. In aansluiting op een zitting van de com missie voor Buitenlandsche Zaken van de Kamer, waarin Herriot" verklaringen had af gelegd over de buitenlandsche politiek is een officieel communiqué gepubliceerd, waarvoor, gelijk daarin gezegd wordt alleen de com missie en de regeering de verantwoordelijk heid op zich nemen. In het communiqué wordt verder medegedeeld, dat Herriot een uitvoerig en historisch overzicht heeft ge geven over den eisch tot rechtsgelijkheid. Hij wees er verder op dat hij tegenwoordig werkt aan de voorbereiding van de voorstellen waarmede Frankrijk bewijzen wil zoo ver te gaan op den weg der ontwapening als dit vereenigbaar is met zijn zorg voor de veilig heid. welke aan alle mogendheden in art. 8 van het Volkenbondspact is beloofd. Hij ver klaarde dat de leidende gedachte zijner re geering steeds gevteest is en steeds blijven zal de verdediging van de politiek van den Vol kenbond. In uitvoering van de principes en methodes van Genève heeft het huidige kabinet een oplossing voor de gestelde problemen gezocht en zal het deze ook in den vervolge zoeken. Roemenië. Titidescu krlrgt buitenl "ndsche zaken in het kabinet-Maniu. Titulescu. Maniu, die gisteren door den koning werd ontvangen heeft blijkens een Reurertelegram bij het verlaten van het koninklijk slot ver klaard, dat hij de opdracht tot vorming eener nieuwe regeering heeft aangenomen. Hierin zal Titulescu worden benoemd tot minister 'van Buitenlandsche Zaken. Vajda heeft ge weigerd tot het nieuwe kabinet toe te treden. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat Maniu reeds morgen de regeeringslijst aan den koning zal voorleggen. Engeland. Deze week overeenstemming in het spinnersconflict? Reuter meldt uit Londen dat er groote kans is dat er voor het eind der week over eenstemming wordt bereikt inzake het loon- geschil in de katoenspinnerijen in Lan cashire. De arbeiders hebben thans, zoo wordt van betrouwbare zijde meegedeeld, aangebo den een verlaging van 1 shilling per pond te aanvaarden, terwijl zij eerst niet. verder wil den gaan dan 10 pence. De oorspronkelijke eisch der werkgevers was 1 shilling 8 1/2 pence. Economische wereldconferentie wordt te Londen gehouden. Te Londen wordt bevestigd dat de Econo mische Wereld conferentie in de Britsche hoofdstad zal worden gehouden. De betrok ken mogendheden zijn het hier over eens ge worden. De organisatiecommissie welke den definitieven datum zal vaststellen, zal den 16 November te Genève bijeenkomen- Ierland. Tarief muren vjeer hooger opgetrokken. De minister van industrie maakt volgens een Reutertelegram uit Dublin bekend, dat met ingang van 20 October nieuwe douane tarieven van kracht zullen worden, in hoofd zaak voor wollen en katoenen garens, brillen, gouden of zilveren voorwerpen en voorwer pen van bepaalde andere metalen, lijm, pij pen, springveeren matrassen en springveeren voor stoelen. De voet van deze rechten ver schilt van 50% tot 14%, met een verlaging voor rij kspreferentieele rechten. DiHtsclilarid. Rijksregeering en pers. Woensdagmiddag heeft de commissie van onderzoek in de zaak-Klepper Rijkskanselier von Papen als getuige gehoord. Op de vraag van een communistisch lid der commissie of de Rijksregeering person dernemingen steunt antwoordde de Rijks kanselier dat behalve de op de Rijksbegroo- ting nadrukkelijk voor deze doeleinden ge plaatste posten door-de Rijksregeering zoo lang hij aan haar hoofd staat, met het doel de pers te beïnvloeden, op welke wijze dan ook, géén middelen zijn aangewend. Van een belang van het Rij.ksweerministerie bij „Taegljehe Rundschau" heeft von Papen slechts uit de bladen kennis genomen. In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde von Panen persoonlijk aandeelhouder van „Germania" te zijn. Frankrijk, Von Hoesch' heengaan als ambassadeur. Minister-president Herriot heeft Woensdag in het ministerie van buitenlandsche zaken een noenmaal aangeboden ter eere van den scheidenden Duitschen ambassadeur von Hoesch. Bij deze gelegenheid heeft de Duit- sche ambassadeur den Franschen premier in opdracht van den Rijkspresident de oorkonde van de Goethe-medaille overhandigd. In een toespraak wijdde Herriot woorden van afscheid aan von Hoesch. Hij heeft steeds gestreefd naar de verbetering der be trekkingen tusschen Duitschland en Frank rijk, zoo zeide de premier o.m. Hiervoor komt hem de dank van Frankrijk toe. Ambassadeur von Hoesch dankte voor de hartelijke woorden en sprak er zijn voldoe ning over uit. gedurende zijn twaalfjarig ver blijf te Parijs de beide landen nader tot el kaar t-e hebben kunnen brengen. Belöaë. Politieke leiders bij den koning. De koning heeft gisteren de verschillende politieke leiders ontvangen, met wie hij be sprekingen heeft gevoerd over de formatie van een nieuw kabinet. Oostenrijk. Motie von afkeuring tegen Dolfuss c.s. De sociaal-democratische fracties van den Nationalen Raad en den Bondsraad hebben in een gemeenschappelijke zitting besloten in de zitting van Donderdag van den Nationa len Raad een motie van afkeuring tegen de regeering in te dienen. Japan. Non agressiepact met Rusland? De Japansche ambassadeur te Moskou, Sjï- rota, zal, naar verluidt, dezer dagen 'naar Moskou terugkeeren om de Russische regee ring op de hoogte te stellen van de Japan sche voorwaarden voor het sluiten van een non-agressiepact-. Indien Rusland den staat Mands.ioekwo erkent en het nonagressiepact met Japan ook geldig verklaart voor Mandsjoerije. is Japan bereid het verdrag aan te gaan. De verdere onderhandelingen zuilen worden gevoerd door Litwinof en Hirota. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regre!. geeft slechts tijdelijk gemakHeel spoedig wreekt zij zich, vooral op uw teint. Zelfs als u weinig tijd hebt voor de verzorging van uw huid, is het mogelijk een jeugdig uiterlijk te behouden. Masseer 's morgens en 's avonds twee minuten met het overvloedige schuim van Palmolive zeep en warm water gezicht en hals. Spoel af met warm, daarna met koud water. Bij de berei ding van Palmolive wordt veel olijf- en palmolie gebruikt: de cosmetische middelen van oer-oude beroemdheid l Volg deze Palmolive methode ookBescherm uw huid, bewaak uw uiterlijk met Palmolive zeep is dit een kleine moeite, die groote resul taten geeft - "M v DE AVONTURIER TREBITSCH- LINCOLN IN BRUSSEL GEARRESTEERD. HIJ IS OVER DE GRENS GEZET. BRUSSEL. 19 October <V.D.) Woensdag morgen is te Brussel gearresteerd de ver maarde avonturier Trebitsch-Lincoln, die in een klein hotel was afgestapt en zich er had doen inschrijven als Tschao Kung, Boeddhis tisch priester. Bij de politie was de bedenking gerezen niet te doen te hebben met een onschuldi- gen Boeddha-priester, doch met een gevaar lijken avonturier. Om acht uur verschenen ambtenaren der politieke politie in het hotel. Zij toonden den priester aan, dat hun ver moeden met Trebitsch Lincoln t-e doen te hebben, juist wa-s. Aangezien Trebitsch-Lin coln geen vergunning mag worden verleend in België te verblijven, werd hij gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht Bij het verhoor verklaarde hij Zondag te Brussel te zijn aangekomen om er to wach ten op een Fransch visum. De Belgische autoriteiten wezen hem er op dat zijn tegenwoordigheid te Brussel onge- wenscht wordt geacht. Trebitsch verzocht hierop naar de Duitsche grens te worden geleid. Hij werd naar het Noodstation ge bracht. van waar hij des middags per trein in de richting Keulen vertrok. HET „BADPAK-GESCHIL" IN PRUISEN OPGELOST". BERLIJN, 19 October (VJD.) Gisteren is op het Pruisische ministerie van Binnen- landsche Zaken een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van dén textiel handel en in het bijzonder van fabrikanten van badcostuums. De bespreking heeft geleid tot overeen stemming tusschen alle bet-rokkenen over de eischen, die de politie zal stellen aan een doelmatig en smaakvol badcostuum, waar door de zedelijke gevoelens der bevolking niet worden gekwetst. Verklaard werd dat door deze bespreking de bezwaren van in- dustrieele zijde tegen de verordening van. 28 September uit den weg zijn geruimd. HET BURGERLIJK HUWELIJK VAN PRINS GUSTAAF-ADOLF VOLTROKKEN. COBURG. 19 October <VX>.) Hedenmor gen is op het kasteel Coburg het burgerlijk huwelijk voltrokken tusschen Prins Gustaaf Adolf, zoon van een Kroonprins van Zweden, en prinses Sybille van Saksen-Coburg en Gotha, dochter van den ex-hertog van Sak sen-Coburg. De kerkelijke plechtigheid zal morgen met grooten luister worden gevierd. De huwelijksvoltrekking geschiedde door den eersten burgemeester van Coburg, bij gestaan door een ambtenaar van den bur gerlijken stand. Als getuigen fungeerden de vaders van het bruidspaar, namelijk ce Kroonprins van Zweden en de ex-hertog van Coburg. Aanwezig waren voorts de hertogin van Coburg, de hofmaarschalk van den Kroonprins van Zweden, de algemeen ge volmachtigde van het hertogelijke Huis, de persattaché van het Zweedsche gezant schap te Berlijn en de leider van den pers dienst van het hertogelijke Huis. In een korte toespraak wees de burge meester Schwede, als hoogste ambtenaar van den burgerlijken stand, op de beteekenis van dezen band tusschen het hertogelijke Huis en het Zweedsche Koningshuis. Hij herin nerde aan de gemeenschappelijke verdediging der vesting Coburg 300 jaar geleden door Zweden en Coburgers en meende dat deze historische datum een goed voorteeken voor den te sluiten band is. Vervolgens wees hij het bruispaar op de bepalingen van het burgerlijk wetsboek en voltrok het huwelijk met de gebruikelijke vragen aan het echt paar. Een krachtig manifest. (Van onzen correspondent) Londen, 17 October Vijf „fellows" van colleges van Oxford heb ben een manifest uitgegeven waarin zij aan dringen op Britsch leiderschap ten behoeve van den vrede. „Fellows" zijn afgestudeerden, die aan hun universiteit hier Oxford hun studie en onderzoek in speciale weten schap blijven voortzetten, meestal met steun. En een „college" is een afdeeling van een universiteit, als het ware een kleinere univer siteit in de algemeene. In hun manifest zeg gen deze geleerden dat de huidige toestand in Europa het zaad voor oorlog draagt. Zij wenschen dat de Britsche regeering onmid dellijk krachtig zal optreden teneinde het oorlogsgevaar af te wenden. ..De Britsche re geering heeft een prachtige gelegenheid. Haar aanzien en gezag kunnen indien ze worden aangewend Europa redden uit zijn hachelijken toestand. Maar uitstel, zelfs kort uitstel, kan noodlottig zijn". In het mani fest wordt herinnerd aan het Verdrag van Versailles en aan de latere overeenkomsten, waarbij oorlog onwettig werd verklaard. De schrijvers zeggen er van dat de in die ver dragen vervatte verbintenissen even duide lijk zijn omschreven als b.v. de belofte om België te verdedigen. „Wanneer wij dan gaat het manifest voort, „deze beloften in haar eenvoud vergelijken met de recente houding van onze regeering dan kunnen wij nauwelijks gelooven dat zij, die voor onze buitenlandsche politiek verantwoordelijk zijn zich hun verplichtingen en verantwoordelijk heid bewust zijn. Het afgeloopen jaar is op geen enkele wijze gebleken, dat wij een klare en vastomlijnde politiek hebben. Er Ls niets anders gedaan dan lappen en lijmen. £n het aangezicht van vreeseiijke gevaren en schoo- ne kansen hebben onze staatslieden toevlucht gezocht in minzame en aangename woor den". Een politiek van ontwapening achten de onderteekenaars van het manifest verder dringend en onmiddellijk noodzakelijk. Die politiek behoeft niet te worden ontdekt. De arbeid van diplomaten of de openbaringen van het politieke genie zijn er niet voor noodig". Ons gedrag staat voorgeschreven in aangekondigde en gezegelde verdragen". In het manifest wordt dan voorts de vraag besproken wat de Britsche regeering kan doen. Het antwoord is als volgt: „Zij kan haar onvergelijkelijken invloed aanwenden ten behoeve van ruime en algemeene ontwa pening tot op een minimum, noodig voor binnenlandsche orde en veilige zeevaart. Zij kan het rapport-Lytton over Mandsjoerije aanvaarden en er bij 'den Volkenbond op aandringen aan de voorstellen, erin vervat, uitvoering te geven. In Europa moet zij Duitschland voor zich winnen door zijn rechtvaardige aanspraken en haar eigen be loften te erkennen. Zij moet Frankrijk voor zich winnen door te beloven zoo noodig den vrede te bewaren met alle mogelijke midde len van internationale pressie tegen een staat, die zich buiten de internationale wet heeft gesteld. De middelen voor handhaving van vrede moeten duidelijk worden vast-ge steld op het zelfde oogenblik dat het ont wapeningsproces begint. Hoe minder geor ganiseerde militaire macht er is hoe grooter zal de kracht van zedelijke en economische wapens zijn". Tenslotte wordt aan de bur gers gevraagd geen kans ongebruikt te laten voorbijgaan, om te waarborgen dat „zij die beweren de dienaren van het volk te zijn. en dat inderdaad moeten zijn, aan den vredes eisch gehoorzamen". Alle organen van open baar belang, die vrede steunen, moeten worden gesteund, terwijl de organen 'de pers er in begrepen), die dit niet doen, dienen te worden geboycot. Sch rikbarende perspectieven Vooreen nieuwen oorlog. Ü^e Duitsche luchtaanvallen, die ge durende den taatsten oorlog tegen Londen ondernomen zijn, hebben groote verwarring en ernstige verliezen te weeggebrachten toch word de be langrijkste Duitsche aanval slechts door 36 vliegtuigen uitgevoerd, terwijl thans een mogendheid tmisschien zelfs meer dan een) een duizendtal toestellen kan mobiliseeren ln een tijdsbestek van vier en twintig uurIedere bom zal een grootere uitwerking hebben dan een soortgelijk projectiel uit den wereld oorlog. Men zegt. dat de z.g. „bommen van Berlijn", die waren vervaardigd voor het ontworpen offensief van 1919. een zoodanige kracht, bezaten, dat de luchtdruk, door de explosie teweegge bracht, ieder levend wezen binnen een rayon van zes honderd of achthonderd meter gedood zou hebben. Maar de bommen met de ontzaglijke ontploffingscapaciteit, zooals ze te genwoordig door de bombardements escadrilles worden gebruikt, beschikken over een nog grooter vernielingsvermo gen. Tijdens den wereldoorlog heeft, men de gifgassen nooit gebruikt, tegen niet- versterkte steden. Maar nu hebben de luchtmachten van ieder land de in structie gekregen gasaanvallen op veel grootere schaal uit to voeren. Als men er niet in slaagt een doeltreffende over eenkomst tot stand te brengen, zal ln een volgendon oorlog iedere belangrijke stad het doel van intensieve gasaanval len worden. Natuurlijk is de doodende werking van de gifgassen nog heel wat grooter dan vroeger. Slechts drie drup pels lew islet behoeven in aanraking te komen met een willekeurig deel van de huid om den dood te doen intro den. Geen gezonddenkend mensch zal meer kunnen gelooven. dat de bekende Engelsche generaal Groves zich ver giste toen hij zeide. dat het mogelijk wordt millloenen mensch en lev ens bin nen enkele uren te vernietigen. BANDIETEN VAN MAND- SJOEKWO WORDEN POLITIEDIENAARS! VOORWAARDE TOT VRIJLATING VAN MRS. PAWLEY. SJANGHAI. 19 October (Reuter) De Ja pansche bemiddelaars, die met de ontvoer ders van mrs. Pawlev en Charles Conkran hebben onderhandeld, hebben een accoord bereikt. De invrijheidsstelling geschiedt tegen afgifte van 130.000 Yen. 250 pond opium en de inlijving der ontvoerders bij dc politicmacht van Mandsjoekwo. AUTOBUS BIJ SPOORWEGOVERGANG DOOR KEN TREIN GEGREPEN. KALLE, i9 October. V. D.) Een personen trein van de buurtspoorwegen is op een spoor v/ego ver gang bij Passend or f in botsing ge komen met een autobus. De eigenaar van dc bus, die zelf chauffeerde, werd op slag ge dood. Zes passagiers werden ernstig, vier licht gewond. De oorzaak van het ongeval is nog niet vastgesteld. De spoorboom Ls giste ren door den storm defect, geraakt, zoodat vandaag signalen werden gegeven met een roode vlag. GRTEKSCHE CONSUL TE ANTWERPEN DOOR LANDGENOOTEN BELAAGD. ANTWERPEN. 19 October. V.D.) Een groep van 20 Grieken heeft Woensdag middag een bezoek gebracht aan het Grieksche con sulaat te Antwerpen. Zij waren ontevreden, omdat zij geen voldoening hadden bekomen. Zij drongen de bureauruimten binnen en slingerden alles wat binnen hun bereik kwam in het rond. Dc consul, de heer NicolaidLs, werd door een paar projectielen getroffen en tamelijk ernstig aan het hoofd gekwetst, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hedenavond ls een, razzia gehouden in het havenkwartier ten einde de ontvluchte daders op te sporen. AGENDA DONDERDAG 20 OCTOBER Groote Kerk. Orgelbespeling 3—4 uur. Stadsschouwburg: Münchener Opera. Mo zart Festspcle „Figaro's Hochzeit". 8 uur. La Galtc, Raaks 1—3. Cabaret dancing 812 uur. Bakcncssergracht 13: Voordracht Rozekrui- sers Genootschap. 8.15 uur. Gebouw Centrale: Vergadering V. A. R. A. bouwcursus. 8 uur. Luxor Sound Theater: „De vrouw zonder Naam" en „Dc Wreker". 8.15 uur. Palace: „Hoera, 'n jongen!" Op het too- neel: The Brlons, flegmatiek acrobaten. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Madchen zum Hei raten". Op het tooneel: Brownings ln hun komische scène: „Een flirt op de fiets". 7 en 9.15 uur. Kunsteaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. VRIJDAG 21 OCTOBER Bioscopen. Nieuw programma. La Gaité, Raaks 13. Cabaret dancirg 812 uur. Kunsteaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Gcooond op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomcijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. TeL J1793,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5