VOOR DE FORENSEN. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 20 OCTOBER 1932 De Amsterdammers in Kennemerland. In „de Forens" worden nog nadere bij zonderheden gepubliceerd over de forensen telling die door den Alg. Bond van Forensen in 1927 gehouden is. Wij publiceerden reeds in het nummer van Zaterdag een staatje waar de Amsterdam- mers als forensen wonen. Ter verduidelij king herhalen wij dit: Haarlem 1963 Weesip 273 Bussum 1410 Heemstede 277 Hilversum 1126 Baarn 190 Nieuwer-Amstel 761 Naarden 179 Bloemendaal 526 Ouder-Amstel 155 Haarlemmermeer 352 Velsen 154 Zaandam 352 Laren 145 Diemen 327 Blaricum 90 Zandvoort 230 Verder wordt opgemerkt: Naast het- Gooi vormt Haarlem en het daarbij behoorende deel van Kennemerland het voornaamste woongebied der Amster- damsche forensen. Ook ten aanzien van elk der gemeenten afzonderlijk bezien, trekt Am sterdam steeds meer werkkrachten aan, dan omgekeerd het geval is. In totaal werden 3595 personen geteld, voor welke Amsterdam werkgemeente was Maar hier loepen geen arbeiderstreinen naar de hoofdstad, zooals ze in andere richting loepen, op het traject AmsterdamUitgeest; want hier betreft het forensenverkeer van middenstanders en wel- gestelden Ook voor Amsterdam wordt de be- teekenis van het forensenwezen niet uitslui tend aan het aantal afgemeten Haarlem, waar in het belastingjaar 1927- 1928 1963 personen in de Amster&amsohe forensenbelasting waren aangeslagen." lever de het grootste forensencontingent. Slechts 262 Amsterdammers stonden hiertegenover, ale in Haarlem waren aangeslagen. Als Am- sterdamsch-e woon gemeen ten komen voorts Bloemendaal (526), Zandvoort (280) en Heemstede (277) in aanmerking. Ten aan zien van de twee eerste gemeenten verdient het de aandacht, dat de forensenbeweging met Haarlem lang niet den omvang heef: dien het verkeer met het zooveel verder ver wijderde Amsterdam vertoont; anders is dat in Heemstede Voor Amsterdam, komt voorts in aanmer king Velsen, uit welke gemeente 164 personen in Amsterdam werkzaam waren, ongeacht den grooten afstand, die echter door de electrificatie van het spoorwegbaanvak zeer in beteekenis is afgenomen: sinds 1924 valt dan ook een sterke stijging te constateeren evenals trouwens in het niet onbelangrijke aantal Amsterdammers, die hun werkkring in Velsen vinden. Beverwijk en Haarlemmer- liede spelen als Amsterdamsohe woonge- meente geen rol, wel Haarlemmermeer met 352 werkforensen die waarcshijnlijk grooten deels uit het onmiddellijk aan Amsterdam grenzende gedeelte der gemeente afkomstig zijn en uit de buurtschap Zwanenburg bij Halfweg. Haarlem heeft een druk forensenverkeer met de omgeving, waarbij per saldo Velsen, Bloemendaal en Haarlemmerlieae als werk- gemeenren en Zandvoort en Heemstede als woongemeenten te beschouwen zijn. Opmer kelijk is. dat ondanks de grenswijziging het forensenverkeer met Bloemendaal sinds 1924 nog is toegenomen: voor Haarlemmermeer vinden wij daarentegen een daling. De aan dacht trok in 1928 het groote aantal Haar lemmers. dat in Bloemendaal werk vond; groote bouwbedrijvïgheid in Bloemendaal, waarbij grootendeels van Haarlemsche ar beiders gebruik gemaakt werd. moet hier van de oorzaak zijn Bovendien worden in Bloemendaal niet voldoende arbeiderswonin gen gebouwd. Van een omvangrijk forensenverkeer met de bloembollenstreek bleek niets: desondanks is het- zeer wel mogelijk, dat tijdens het bol- llenseizoen een trek van Haarlemsohe arbei ders naar deze streek plaats vindt, waarbij echter de indertijd voor de belasting ver eisen te grens van 90 dagen niet bereikt werd. Seizcentrek is ook de trek van Bra- bantsche arbeiders naar Haarlemmerliede (Halfweg) tijdens de suikercampagne, zoodat ook hieromtrent de cijfers, der forensenbelas ting niet nader inlichten. Werkgemeente is het snel groeiende" Vel sen; Beverwijk. Wijk aan Zee en Duin. Haar lem en ook Amsterdam leveren de arbeids krachten. De aan natuurschoon rijke ge deelten der gemeente brengen mede. dat zich anderzijds ook een sterk forensenverkeer met Velsen als woongemeente ontwikkeld heeft, waarbij het grootendeels lagere inkomens betreft, dan in Bloemendaal en Heemstede gevonden worden. Er is reden om aan te nemen, dat dit nog wel zal toenemen, maar het zal zaak zijn ervoor zorg te dragen, dat de groeiende industrie van de woongedeelten der gemeente op voldoenden afstand geschei den blijft De forensenbeweging van de Haarlemmer meer is gericht op Amsterdam, Aalsmeer en Nieuwer-Amstel. De gemeente vertoont sterk een „woon-karakter'; vooral aan Amsterdam en aan Aalsmeer worden veel arbeidskrachten afgestaan. Ter verklaring hiervan denke men aan de stedebouwkundige structuur dei- Haarlemmermeer, waar naast een centrale kern twee onmiddellijk aan Amsterdam en Aalsmeer grenzende buurtjes voorkomen; In Beverwijk wordt veel arbeid verricht door inwoners van Wijk aan Zee en Duin en van Velsen, maar de attractie van de laatste gemeente is zoo sterk. dat. Beverwijk tenslotte in de cijfers als woongemeente voorkomt. DOOR VERMAAK TOT NUT. UITREIKING KORTHALS-PRIJZEN. In het gebouw van School 5 aan de Park laan heeft Woensdagmiddag drie uur de j aarlij ksche uitreiking van prijzen aan schoolkinderen uit het Korthals-fonds plaats gehad. "in één der lokalen waren de bestuurderen van de Vereeniging „Door vermaak tot nut", eenige schoolhoofden en een aantal ouders met hun kinderen saamgekoinen. De heer J. C. Tadema stelde de belangstel ling van de schoolhoofden en van de ouders op hoogen prijs. „Het"is voor ons bestuurder, ren", aldus spreker, „een reden tot blijd schap, te mogen constateeren, dat schoolkin deren de eerste loopbaan van hun leven met succes hebben afgelegd," De heer Tadema zette daarop de beteeke nis van het Korthals-fond en -prijzen uit een. Hij herinnerde er aan, dat vroeger in onze stad Dr Korthals woonde, die behalve voor zieke menschen, ook veel belangstelling voor kinderen en vooral voor het onderwijs toonde. En dat onderwijs was vroeger heel wat slechter dan nu. Toen was men namelijk niet verplicht, de kinderen naar school te zenden. De Leerplichtwet bestond immers niet. Spreker heeft veel menschen gekend die niet lezen en schrijven konden. En daar wa ren .natuurlijk veel bezwaren aan verbonden. Er was vroeger dan ook veel verzuim, met het gevolg dat- van de ontwikkeling niet veel terecht kwam. De meeste meisjes werden „daghit-jes" en de jongens werden krullen jongens. Dr. Korthals vond dit geen goede toestand. Hij liet een bepaling in zijn testa ment opnemen, dat een bepaald bedrag van zijn vermogen besteed moest worden, om aan kinderen van de stadsscholen, cte goede vor deringen maakten en weinig verzuimden, een prijs te geven. De uitvoering van deze bepa ling droeg hij op aan de Vereeniging „Door vermaak tot nut", die al meer dan honderd jaar bestaat en die ieder jaar ook een groot aantal schoolkinderen in de gelegenheid stelt om naar Art-is tc gaan Dat. was voor hen dus een dag van 'vermaak en ook van nut. „En nu gaan we jullie een prijs over handigen", zei spreker, „maar niet dit diplo ma ben je nog niet van ons af. Wij stellen ons in verbinding met de hoofden en direc teuren van de inrichtingen voor vervolg onderwijs. die ons rapporten over je gedrag en vorderingen uitbrengen. De meeste leer lingen hebben onze verwachtingen gelukkig nooit beschaamd. En als dat bij een enkel kind eens niet het geval was, dan deed dit ons veel leed." Na deze rede werd door den heer Tade ma aan de volgende kinderen een prijs uit gereikt: aan de meïsies Catharina Bakkum, Maria Hoos. PetronePa Jacomine Griffioen en aan de jongens: Willem Scholten, Willem Frederik Coert. Barnardus Kramer. Andries van den Bel. Jacob van den Booeaard. Jan Ca rel Koopmanskap. Hendrik Daniël Pigze. Jacobus van der Kamp, Kar! Polak, Bart. W. Haasbeek. Tot i^dcr schoolkind richtte de heer Tade- pia eenige vroolijke en geestige woorden. Toen hij den naam Griffioen hoorde, vroeg hij aan het meisje, of zij wist wat dit woord beteekende. Hij deelde toen mede, dat dit de naam van 'een dier was, dat niet bestond. Het was een koninklijk dier, dat de kracht had van den adelaar, den koning der vogels, en van den leeuw, den koning der andere die ren „Je hebt dus een dubbel-koninklijken naam!", zei spreker. De voorzitter hoopte, tenslotte, dat hij gunstige berichten over de kinderen mocht ontvangen en deelde mede, dat zij te allen tijde bij hem om inlichtingen konden komen. Hij dankte nogmaals de ouders voor hun tegenwoordigheid en belangstelling en de schoolhoofden zonder wier hulp de vereeni ging niet zou weten, aan wie de prijzen moes ten worden toegekend. Spreker riep hun blij vende hulp in. Hij dankte het waarnemend hoofd van school 5 voor het afstaan van zijn gebouw voor deze plechtigheid. De heer R. Blomberg dankte den heer Ta dema mede namens- de andere schoolhoof den. SPREKENDE HANDEN. Dit is naam van een film, die in opdracht van de „Evangelische Pressevevband für Deutschland" in samenwerking met de „Cen- tral-Aiisschuss für innere Mission" werd ver vaardigd. De film behandelt een christelijk liefde werk aan die doofstommen die tevens blind zijn. Het eenige middel waardoor zij iets van hunne omgeving kunnen waarnemen is het gevoel, en het is gelukt door middel van een bijzondere tasttaal deze ongelukkigen uit hun individueel isolement te verlossen en tot ge lukkige menschen in hun eigen wereldje te maken. De film werd opgenomen in een in richting nabij Berlijn, waar men zich het lot- van deze dubbel zwaar beproefden in het bijzonder heeft aangetrokken De Duitsche Evangelische Gemeinde te Haarlem heeft het voornemen, deze film op een gemeenteavond Zondag 23 Oct. in de kerk Parklaan 34 te vertoonen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN V. Huis, Oranjestraat 135. armband, v. d. Kinderen, Hof van Egmond 6, Duitsch bock, Toekès, Schalkwij leerweg 63, notitieboekje. Bur. van Politie, Smedestraat 9, cahier, hand doek en luiers, portefeuille, rozenkrans, v. d. Weeden. Hasselaarsplein 104. cape. Braat, Koninginneweg 93. duif. Banke, Brouwers plein 39. hond, Kennel Fauna, Parklaan 119. hond: 2 katten, Horn. Assendelverstraat 34 zwart, halsband, v. Putten, Begastraat 15. armbandhorloge. Petersen. Spionkopstraat 44, muts, Heischal. Leidscheplein 9zw man teltje. Verhoppen. Vergierdeweg 33, regen mantel. Hugtenburg. Schalkwijkerweg 15. overall, Marten, Wijde Geldeloozepad 10. por- temonnaie, Lamboo. Graaf Willemstraat 18, portemonnaie, Kion, Voorzorgstraat 5 rd.. rozenkrans. Van Putten. Schoterveenstraat 2 rljw.belast.plaatje. Plant. Amsterdamsche- vaart 68. idem. Rodenburg. Goetzeestraat 26, zegelring. Kobus, Soerabayastraat 15. rijw - belast.plaatje. Oud. Kloosterstraat 20. kin derschoen, Warmer, Bakenessergracht 104, sporthemd, Crombeen, Jan Nieuwenhuizen- straat 6, schooltasch INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 66 Cts. per regel. verpakking, kenbaar aan den oranje band, met 20 ta bletten kost nu maar 70-cent. Dit nieuwe cranjp-zakje met 2 tabletten, hy- giënischer en prac- tischer dan losse ta bletten, kost slechts 10 cent. Alleen deze beide verpakkingen garan deeren U de echte Aspirin-tabletten, welke uitsluitend door de BAYER-fabrieken ver vaardigd worden. Elke tablet, welke niet het BAYER-kruis draagt, is geen Aspirin. DE KEURINGSDIENSTEN. EEN ADRES VAN DE VEREEN. VAN NED. 'WIJNHANDELAREN. De Vereen, van Nederlanösche Wijnhan delaren heeft een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin ver zocht wordt den post „keuringsdienst van waren" op de Rijksbegrooting voor 1933 weer te brengen op een bedrag, waardoor een werkwijze van de keuringsdiensten, zooals die tot groot voordeel van de volksgezond heid en van de eerlijkheid in den handel en de industrie thans gevolgd wordt, kan wor den gehandhaafd. Kan dit niet, dan wordt den Kamerleden verzocht, dat een andere oplossing worde gevonden b.v. door wijziging van art. 13. 3e lid, van de Warenwet, waardoor eenerzljds de door de Regeering gewenschte bezuiniging geheel of gedeeltelijk worde verkregen, ander zijds de op de waren toegepaste controle niet in kracht en waarde vermindert. Adressante meentdat- de kans groot is, dat juist in tijden van depressie als we nu beleven bij het ontbreken van de waakzame keuringsdiensten, met velerlei voedingsmid delen bij de bereiding zoo al niet geknoeid, dan toch de hand. zal worden gelicht, waar door onder gangbare benamingen, waren zullen worden aangeboden van minder groote voedings- of geuotswaarde. Juist In dezen tijd is een strengere, en niet een verslapte controle door.de keuringsdien sten, geboden. DE MIDDENSTANDSCENTRALE. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten werden, behalve het plan van Haarlem's Dagblad inzake de werkloosheidsbestrijding (waarover wij reeds uitvoerige bijzonderheden in ons vorig num mer opnamen) nog" enkele belangrijke pun ten besproken. ïncasseeren van kleine vorderingen. Het dagelijksch bestuur had een onder zoek ingesteld naar de werking van het Duit sche systeem voor het incasseeren van kleine vorderingen, in verband met de actie van den heer Tromp Meesters te Arnhem om dit ook ingevoerd tc krijgen in Nederland. De indruk is dat daardoor in ons land een be langrijke verbetering verkregen kan worden, omdat de gerechtskosten veel minder zullen worden. De vergadering besloot aan de Kamer van Koophandel te Haarlem mede te deelen. dat het haar gewenscht voorkomt deze actie te steunen. De heer Th. G. G.- Hooy voorzitter van de afd. kleinbedrijf van de Kamer, deelde me de, dat belanghebbenden indertijd weinig medewerking hebben betoond, toen de Ka mer een enquête instelde naar de bestaande bezwaren van het Nederlandsche stelsel. Het verzoek van de Middenstandscentrale zal on getwijfeld aanleiding zijn. om de zaak weer ter hand te nemen. Behoud der Haarlemsche Rechtbank. Dit punt was door het dag. bestuur op de agenda gezet toen er gevaar dreigde, dat de Haarlemsche Rechtbank zou worden opge heven. Inmiddels is het wetsontwerp der re geering verschenen, waaruit blijkt, dat men in Den Haag niet denkt aan de opheffing onzer Rechtbank. Mocht in de toekomst het gevaar opnieuw gaan dreigen, dan zal in sa menwerking met de Kamer van Koophandel alles gedaan worden om het af te wenden. Eleciricitcitsprïjzen tc Haarlem. Bij dc rondvraag vroeg een bestuurder van de .Waschindustrieelen de aandacht voor de elcctriciteitsprijzcn te Haarlem. In de contracten die het G.E.B. met de industrieelen heeft afgesloten is bepaald, dat de gebruikers op grond van de kolen- clausule moeten bij ^betalen als de gemeente meer dan f 16- voor steen kolen betalen moet, maar een korting krijgen als de prijs bene den f 8 daalt. Nu is er een jaar dat de kolen zoo laag in prijs zijn. De gebruikers zullen evenwel ceen voordeel genieten, want nu heeft het G.E.B. de contracten tegen 1 Januari opgezegd om een hooper tarief te kunnen bedingen. Wij zijn zoo vervolede deze' bestuurder daarover verontwaardigd. Er is al over ge sproken om. als de gemeente niet van de verhooging afziet, geen nieuw contract af te sluiten. De wasscherijen kunnen coedkoooer een stoomketel of een motor met ruwe olie gebruiken. Daartoe zuilen zij dan onge'wij- feld overgaan, want anders wordt h^t gemak van ds electriciteit te duur betaald. Het heeft óókontstemming verwekt, dat de gemeente Haarlem aan de industrieën zeer verschillende tarieven berekent. Voor bedrijven die eerlijk met elkaar moeten kun- nen concurreer en geeft dit moeilijkheden. Bovendien blijkt, dat het P.E.N. :n de om liggende gemeenten aan de industrie lagere tarieven vraagt dan Haarlem. De gemeente Heemstede is ook goedkoopcr. Deze omstan digheden maken dat concurrenten van bui ten het waschgoed uit Haarlem weghalen, tot nadeel van de Haarlemsche Industrie. Het bestuur besloot deze aangelegenheid nog nader onder oogen te zien en een adres aan het Haarlemsche gemeentebestuur daar over te zenden. Dc gasprijs. Een bestuurder van een banketbakkersver- eeniging wees op dc onbillijkheid van de ta rieven voor gas te Haarlem voor de Industrie. Er zijn prijzen voor 2000 M3. gasverbruik per jaar en 10000 M3. Er zijn evenwel zeer veel banketbakkerijen die juist tusscben die beide grenzen vallen en die moeten alle den duren prijs voor het gas betalen. Billijk zou zijn als er ook speciale prijzen gesteld werden voor die groote middengroep. KUNST AAN HET VOLK. MARIE-LOUISE VAN VEEN OVER HAAR KUNST. Vóórdat Marie-Louise van Veen Woensdag a.s. voor de leden van „Kunst aan het Volk" haar als wij het zoo eens noemen mogen „nieuwe kunst" in den schouwburg aan den Jansweg ten beste gaat geven, heeft zij Woensdagavond in „Theosofia" een lezing gehouden, ter inleiding van haar dans- en declamatie-avond, over haar werk en haar opvattingen. Aan deze lezing was verbonden een kleine tentoonstelling van de door Grietje Ko's ont worpen maskers (zooals bekend exooscert Grietje Kots op het oogenblik ln den Kunst handel De Beis alhier), die na afloop van de lezing met veel belangstelling door de aan wezigen werden bezichtigd. De kunstenares hield haar lezing in de Fransche taal. die. al draagt zij een Holland- schen naam. toch eigenlijk haar taal is. Marie-Louise van Veen. die actrice is ge weest en eigenlijk nóg liever actrice dan danseres wil genoemd worden, gaf haar denk beelden over het tooneel van onze dagen. Antoine, de groote regisseur, gaf de werke lijkheid op de planken: „tranches de vie". Maar deze overdreven realiteit is eigenlijk geen kunst meer. Voor goede tooneelkunst. zijn twee dingen vooral noodig: suggestie en synthese. De toeschouwer moet als 't ware uit zijn fauteuil getrokken worden, hij moet voor verrassin gen worden geplaatst. Ziin medewerking moet gevraagd worden anders komt. zooals tegenwoordig maar al te vaak het geval is. die gevaarlijke vijand; de verveling om den hoek kijken. In één kunst zijn eigenlijk alle kunsten; in de poëzie zijn de architectuur en de muziek, kleuren kunnen zingen. En bil de tooneeïspeel kunst spelen décor en plastiek voorname rol len. Decorateur en acteur moeten ten nauw ste samenwerken. De acteur moet als 't ware een veelvoudig instrument zijn. met veel souplesse. Bij haar voordracht hecht Mar ie-Louise van Veen meer waarde- aan den klank dan aan'do';be 5 eek en is der woorden en zij waar schuwde haar publiek, as. -Woensdag niet te veel te willen verstaan, maar te luisteren en den klank op zich te laten inwerken. Met „Bateau Ivre". van Rimbaud zal de kunstenares Woensdagavond haar program ma openen. Declameerend en dansend, in suggestieve omgeving en met de hulpmidde len door Grietje Kots en haarzelf uitgezocht, zal zij dezen droom uitbeelden volgens haar opvattingen (elk kunstenaar heeft, het recht van zijn eigen opvatting, mits hij oprecht' zij!)de boot, wordt- getrokken eerst over den bodem der zee (de maatschappij die den mensch trekt- en vasthoudt), dan komt zij on de een of andere manier vrij en vaart op eigen kracht verder. De dichter ziet- op den tocht allerlei beelden: dan wordt de droom vernield en alles eindigt- in een inzinking. „Pierrot Noirci" van Henri Strenite is een comédie. waarin de actrice-danseres twee personen voorstelt, waarbij op vernuftige wijze van het middel der belichting wordt ge bruik gemaakt. .La Dame en Noir" Is het symbool van den zelfmoord en ten slotte wordt in het vierde nummer van het programma .Orphée" uit gebeeld, die Eurydice zoekt en ter helle gaat en dan zijn vervloeking tegen dc vrouwen uitspreekt. Met aandacht werden de uiteenzet-tingen van de begaafde kunstenares gevolgd, die door haar prachtige, suggestieve voordracht van het gedicht „Le Vent" veel van haar optreden van as. Woensdag deed verwach ten. Vbor den Kantonrechter. Een glas bier! Drie mannen kwamen binnen, wat on wennig uit de roezige, rookerige wachtkamer in de ernstige sfeer van het kantongerecht. waar de straffen dreigend in de lucht han gen. Twee groote mannen en een kleine een heel kleine en tengere zelfs. Als een twee met stuurman. Ik ben echter blU niet in die twee te moeten roeien, want da: kleine mannetje kon zeer slecht sturen. Hij heef,;, op een Zaterdagmiddag in September om 1 uur zijn fiets tegen een auto opgestuurd, hoewel die auto duidelijk hoorbaar haar komst aan gekondigd had in de Ken nemers t-raat. De chauffeur en een getuige hadden gezien da'- de man links van den weg reed en plotseling slingerend naar rechts overstak, waarbij hij rustig tegen de auto opbotste. De chauffeur had geconstateerd, dat de man beschonken was. Verdachte bekende één glas bier gebruikt te hebben, meer niet. „Meer niet?", vroeg de kan-tonrechter wat ongeloovig. ..Uw vrouw heeft anders verklaard da: u dien Zaterdagmiddag even 1 uur be schonken bent. thuisgekomen. En dat u her haaldelijk misbruik van sterken drank maakt"'. Ook de andere getuige vèrklaarden dat ver dachte onder den invloed was geweest. ..Hebt u dat geconstateerd?" vroeg ce kan tonrechter. „Ik ken hem!", antwoordde getuige, to: hilariteit van de publieke tribune. Het mannetje van-het-eene-glas-bier lach te. .-U lacht nu wel behaaglijk*, kwam de kantonrechter. „Maar het is treurig". j Hij veroordeelde den kleinen man overeen- l komst:g den eisch tot f 15 of 15 dagen. De veroordeelde bracht zijn hand naar het hoofd als groet en ging glimlachend heen. En ac o::is'., die eenige ooger.ó'.ikkea ver dwenen was. keerde terug in het kantonge- reoiiisaaitje. Aanrijdingen. Toen Haarlem gebouwd werd, kon men niet vermoeden, dat in het begin van de twintigste eeuw het verkeer in de stad zoo danig zou zijn als het nu is, zoo druk en snel en met de groote verkeersmiddelen van thans. En men kon er dus bij den bouw ook geen rekening mee houden. De straten zijn nauw, dc trottoirs soms smal. de hoe ken scherp, terwijl de trams en de bussen daarentegen breed en groot. zijn. Deze móeten zich dus beperken in snelheid en de bestuurders hooien alle aandacht aan den weg en omgeving te besteden, opdat er geen ongelukken gebeuren. Dat ze dit- nog niet al te goed inzien blijkt weer uit de volgende beide voorbeelden uit de zitting van den kantonrechter op Woens dag. Ilct smalle trottoir Een chauffeur van een Brockway-bus reed in de Spaarnwouderst-raat en passeerde een anderen wagen. De bus is 2.30 M. breed en de carrosserie steekt aan weerszijden een stukje over de wielen heen. Op het trottoir liep een echtpaar, dc man aan de straatzijde Deze voelde plotseling een schok in den rug. hij viel en werd in een winkel binnenge bracht. waar hij opknapte. De ambtenaar vond de Spaarnwoudcr- straat niet de smalle trottoirs wel moeilijk voor den chauffeur. Doch dit. heft- zijn aan sprakelijkheid niet op voor aanrijdingen met personen die het recht hebben op de trot toirs te loopen. Hij vraagt een geldboete van f 15 subs. 15 dagen. De kantonrechter hield er rekening mee. dat de schade aan liet slachtoffer vergoed is en dat do chauffeur al van dc maatschap pij een boete heeft gekregen. Uit het feit blijkt, dat sommige trottoirs in Haarlem niet geheel veilig meer zijn. Hij veroordeelt den chauffeur tot f 5 boete. De gevaarlijke kruispunten. Het. tweede voorbeeld betreft het gevaar lijke kruispunt zonder uitzicht van de Jans straat met de Korte Jansstraat. Een auto naderde dit punt richting station me; een vaart van 30 K.M., uit de Korte Jansstraat kwam een andere wagen, die aangereden werd. De chauffeur van de 30 K.M. snelheid stond nu terecht. Er was een remspoor van 12 M. opgenomen. De verdachte beriep zich op de tramrails, die daar liggen en die een snel remmen verhinderen. De ambtenaar vond. dat dit feit voor den chauffeur een reden had moeten zijn nog voorzichtiger tc rijden op dat moei'ijke punt. Hij vraagt een straf van f 20. welken eisch de kantonrechter verminderde tot- f 15. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cis. per regel. Centrale Tandheelkundige Kliniek KENAUPARK 26 a. Ook voor MIDDENSTANDERS billijk Koedc TANDHEELKUNDIGE HULP. KUNSTTANDEN cn GEBITTEN Ziekenfonds- tarief. SPREEKURENicderen werkdag 9—11 en 1—2. Dinsdagsavonds 6-308.30. Zaterdagsmiddags GE MN spreekuur. D HESSELS, Kenaupark 26 PARTICULIER SPREEKUUR 12—1 cn volgens afspraak. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender nfef teruggegeven BEZUINIGING. Zaterdagmorgen zag ik 'n 7-tal gemeente werklieden in de Tempelïersstraat. allen ge wapend met een bezem. z.g.n. om de straten te reinigen of riolen na te zien. Bij deze 7 personen waren 2 oudere men sehen. die een werkzaam aandeel aan dit „Wandelingetje"' hadden. De rest liep absoluut niets uitvoerende achter elkaar. Ik vraag me af, in een tijd waarin wij momenteel leven, of dit niet. een schandelijke verkwisting is? M.i. hadden 2 a 3 personen nog op hun gemak dit karweitje kunnen op knappen. Men deed verstandiger voor deze vier overblijvende menschen productiever cn noodzakelijker werk te zoeken. Om slechts twee voorbeelden te noemen: Verkeert de weg aan de Noordzijde van de Garenkokerskade niet in een ergerlijken toestand? Men heeft hier eenige M2. der be strating hersteld. Was het niet noodig, dat dit geheele weggedeelte nagezien was? De verlichting zoowel ten Oosten als ten Westen van de Zijlbrug (juLst bij een gevaar lijke kruising) laat eveneens veel te wen- schen over. Laat men hier menschen aan het werk zetten. Heeft men als Inwoners van de Gem. Haar lem niet het recht, hierin ook een woordje mee tc spreken? De belasting, die hier moet worden opgebracht, is tóch al duur betaald. M.i. is het bovenstaande dc aandacht van het geachte Gemeentebestuur ten volle waard. Uwe redactie beleefd dankend voor dc ver leende plaatsruimte. WDS. Wij zonden dit ter Inzage aan den direc teur der Gemeente Reiniging. Deze verklaarde ons dat inderdaad Zaterdag een aantal te werk gestelde ondersteunden aan het vegen waren gezet. Deze menschen werken over het algemeen bevredigend. Vermoed wordt dan cok dat een tweetal werklieden het restee- rende werk moesten afmaken terwijl de anderen naar een andere te vegen straat liepen. Deze werklieden moeten om bijzon dere redenen onder leiding van één der vaste werklieden in ploegen wc-rken én aan speci aal werk worden gezet. Men vergelijke deze mensch die drie dagen per week arbeiden voor een bedrag gelijk staande aan hun steun plus een kleine toelage niet met het vaste corps. Die vergelijking geeft in ve!e gevallen een onbillijke conclusie gezien het feit dat zij zeer lang werkloos zijn geweest cn bij hun zorgelijk leven niet zoo doorvoed en gekleed zijn als anderen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7