SPORT EH SPEL~fo Van alles en nog wat. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 21 OCTOBER 1932 HANDBAL. CONCORDIA—RAPIDITAS. Zondagmorgen van 9—10.15 uur zal op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan de Haarlemsche Handbal-derby plaats heb ben tusschen Concordia en Rapiditas. Concordia za! het met eenige nieuwe spe lers probeeren, terwijl RapidUas op twee in vallers na met haar eerste elftal zal uitko men. Evenals vorige malen zal het niet aan spanning ontbreken. De leiding van dezen wedstrijd berust bij den heer Van de Pol. Concordia verschijnt met: J. Bulder (d.); H, Vis en D. v. Daalen (a.); C. Blazer, D. Meyer en B. Goedhart (m.); C. Cornet, P. Ruis, C Pater. D. Blokker en J. Heeres (v.) Rnoiditas zal als volgt in het veld komen: K. Hartendorp (d.); S. Paul en F. Luyken fa.); H. Betlem, E. Göbel en F. Hartendorp (m.); W. Herbst, J. Nïeuwenburg, J. v. Riems dijk, M. Pal en P. Rrussé (v.) WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. Piet van Kempen en Pijnenburg rijden samen. Men schrijft ons: Daar de verschillende deelnemende ren ners door de Directie der Zesdaagsche niet in koppel verband doch elk van hen apart ge- engageerd zijn. heeft de hoer Grolms zich ■eerst thans kunnen bezig houden met het samenstellen der koppels. Het staat nu dan ook vast dat zullen rijden de koppels: Holland: Piet van KempenPijnenburg. Frankrijk: WambstBrocardo. Duitschland :Rauseh—Hürtgen. België: CharlierDcneef. FrankrijkGuimbrittièrePeix. Italië: Di PacoDlnale, Holland: Jan van Kempen(Bogaert. HollandBraspennlnx—Wals Duitschland: GöbelSchorn. Hoewel men wellicht het koppel Piet van Kempen—Pijnenburg had kunnen splitsen en elk van hen met andere sterke renners had kurnen koppelen, heeft de heer Grolms ge meend. dat daar hier zulke sterke buiten landers zullen starten- ook uit nationale overwegingen 'net beslist noodzakelijk w,as (hot sterkste Hollandsche koppel in het veld te brengien. Nog andere Hollandsche en buitenlandsche reruners zullen natuurlijk nog worden ge ëngageerd. Voorloopig ovenwei kan al vast worden aangenomen, dat de strijd te Am- sardam in November a.s. om den besten naam van Europa zal gaan itusschen de hierboven genoemde koppels, En hetzal een harde strijd worden. DAMMEN. DE NIEUWE DISTRICTS- INDEELING. Uit het verslag van de bestuursvergadering van den Nederl. Dambond blijkt, dat de nieuwe districtsindeeling, zooals deze werd voorgesteld door de Commissie van Dlstricts- en competitie-indeeling, voor de a.s. competi tie definitief in werking zal treden. Hierdoor is het dus thans een feit gewor den dat de Haarlemsche clubs zijn ingedeeld in het district „Noord-Holland". Dit district zal nu omvatten de vereenigingen te Alk maar, Wormer, Mldden-Beemster, Zaandam, Haarlem <de beide Haarlemsche hoofdklasse clubs „Haarlemsche Damclub" en Damclub „Haarlem") den Helder, Beverwijk, Kromme nie. Krommeniedijk, Castrlcum. Limmen, Wormerveer, Zaandijk, Bennebroek en IJmuiden. De hoofdklasse in dit district zal worden gevormd door de „Haarlemsche Damclub", Damclub „Haarlem", Damclub „Wormer", „W. D. O." te Alkmaar, „Aris de Heer" te Mldden- Bccmster, Damclub „Zaandam" en Damclub „IJmuiden" (en waarschijnlijk ook de Hel- cfer.sohe Damclub). Thans heeft bovenbedoelde commissie een nader voorstel aan het bestuur van den Ne derl. Dambond ingezonden om de competitie 1933-34 te verdeelen als volgt: Westelijke hoofdklasse te vormen door 5 hoogst aankomenden district Amsterdam, 3 lioogstaankomenden district „Noord-Holland" 4 linogstaankomendcn district 's-Gravenhage. en 4 hoogstaankomenden district Rotterdam. Deze 1(3 vereenigingen worden dan in twee groepen verdeeld, elk van 8 clubs. De bedoeling zou clan zijn uit deze vereeni gingen de „Super-klasse" te vormen. Wij weten, dat er in de „Haarlemsche Damclub" een strooming bestaat om dit jaar, bij wijze van protest, niet mede te spelen in de competitie. Toch meenen wij dat hiermede de belan gen der Haarlemsche damsport niet zijn ge diend. Het meest wensehelijke lijkt ons, dat de Haarlemsche Damclub, die ongetwijfeld een der sterkste hoofdklasse-teams uit den lande bezit, wel medespeelt en dat er in de a,s. competitie wordt gespeeld voor wat zij waard is. Zij kan dan in de kampioenscom petitie om het nationaal hoofdklasse-club- kamptoenschap toonen wat zij presteeren kan en liet bondsbestuur de overtuiging bij brengen dat zij waardiger tegenstanders ver dient. dan zij in 't district ..Noord-Holland" top enkele uitzonderingen na) kan ontmoe ten. Bovendien zal deze districtsindeeling wel een overgangsmaatregel tot de „Super'-klasse zijn, want dat deze toestand in de toekomst bestendigd zal blijven, komt ons al zeer on waarschijnlijk voor. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „IIAARL. DAMCLUB". Donderdagavond werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen lulden als volgt: D. Kleen remise met H. Greeuw: H. Greeuw wint van W. van Pelt; W. van Pelt remise met H. Greeuw. (Al deze partijen voor de promotie-degra datie-competitie hoofdklasse 2de klasse). VOETBAL. LEZING KAREL LOTSY TE VELSEN. In ons vorig nummer berichten. wij dat 'kaarten voor de lezing, die de heer Karei Lotsy, op 8 November in hotel ,<De Prins" te Velsen zal houden, bij den heer G. W. H. de Korte, Mannixstraat 152 te Haarlem, ver krijgbaar waren. Dit berust op een misver stand. De lezing is alleen toegankelijk voor spelers en officials. Misschien zullen, t.z.)t. ook plaatsen be schikbaar gesteld kunnen worden voor bulten staanders. R. C. H.—A. D. O. De Racing Club ontvangt aan de Sport parklaan A. D. O. met het volgende elftal: Kos, Krom, Prevost Sr., Geutskens, Ruis, Prevost Jr., Hanse, Verkerk, Bloemink, Smit, Martin. STORMVOGELSWEST FRISIA Stormvogels komt als volgt uit: De Waard Sr., Haak Koster, Fijen, Prins, v. d. Velde, v. d. Steen, Groeneveld, Schoorl, Ketting, de Waard. Z. F. C.—V. S. V. V. S. V. komt met de volgende combinatie in het veld: Van der Wint, Van Zutfen, Van der Grlendt Kossen, De Koning, Heyermans, Wolf Jr., v. d. Lugt, Wey, Wolf Sr. Hillekamp V. S. V. 2—R. C. H. 2 De R. C. H.-reserves gaan met de volgende spelers naar Velsen: Schuurman Fr. v. Thiel, P. Kaestner, Hessels, Joh. Berg, C. v. Eek, P. v. d. Werve, Haukes, Ruygrok, G. v. d. Mey de Bie, K. Meyer. H. F. C. n—STORMVOGELS II De IJmuidenaren verschijnen in de vol gende opstelling: Wagenaar, Haak, Van Gelder, Zwaan. Spruvt Sr., Heilig Kuyper, Spruyt Jr.. v. Pel, Rijkeboer, de Jonge W. M. S.—ZEEMEEUWEN De Zeemeeuwen gaan met het volgende elftal naar Amsterdam: De Jong, D. Molenaar, Ant. Drommel, Th. de Mulnck, E de Muinck, Schilpzand, C. Draijer, Joh Franssen, Jac. de Muinck, W. Keur, Jac. Franssen. TRAMVOGELS—TWEEDE JEUGD A.s. Zaterdagmiddag drie uur speelt Tram vogels tegen Tweede Jeugd in het Heem- steedsche Sportpark. Tramvogels II speelt tegen Ulysses II op het terrein aan den Heerenweg. T. O. P.—SPAARNESTAD. Zaterdag soeelt Soaarnestad I een wed- striid tegen T. O. P. op 'het terrein van T. O. P. in het Heemsteedsehe Sportpark. ZATERDAGMIDDAGCOMPETTTIE Nagenoeg alle terreinen werden j.l. Zaterdag afgekeurd tengevolge van den geweldigen regenval. In afdeeling A had de ontmoeting V. V. IJ—V. E. W. wel doorgang. De bezoe kers hadden tegen het vlotte spel van de thuisclub heel weinig ln te brengen en ver loren dan ook met spiekende cijfers (10—2). Voor morgen is het volgende programma vastgesteld Afdeeling A: IJ. F. C.—V. V. IJ. V. E. W.—Ulysses KennemerlandZ. S. V. Tramvogels—Tweede Jeugd Afdeeling Ulysses 2—Tramvogels Telefonia—Kennemerland 2 IJ. F. C. 2—V. V. IJ. 2 Afdeeling C: Kennemerland 4IJ. F. C. 3 V. V. IJ. 3—Kennemerland 3 Z. S. V. 2—V. E. W. 2 Op het Stormvogclsterrein te IJmuiden heeft een zeer belangrijke ontmoeting plaats waarvoor veel belangstelling bestaat, n.l. IJ. F. C.—V. V. IJ. Ongetwijfeld zijn dit de twee sterkste elf tallen uit de Zaterdagmiddagcompetitie, die beide uitstekend voetbal laten zien. De ploe gen ontloopen elkaar weinig in kracht, wij hopen, dat. de ontmoeting, zooals altijd, een sportief verloop zal hebben. V. E. W. geven wij weinig kans haar eerste zege te beha len, want het bezoekende Ulysses zal wel al het mogelijke doen ook haar derden uitwed strijd te winnen om daardoor in de running te blijven. Kennemerland speelt erg wisselvallig, in goeden vorm kan dit elftal wel van Z. S. V. winnen. Tramvogels heeft, evenals V. E. W„ nog geen succes weten te behalen, ook tegen Tweede Jeugd Is dlo kans heel gering, In afdeeling B wordt eveneens een inte ressante wedstrijd gespeeld, nl. IJ. F .C. 2 V. V. IJ. 2. twee ernstige concurrenten voor de bovenste plaats. We geven den bezoekers hier wel de beste kansen. De vereenlging Frlgo uit IJmuiden ls In middels ook nog tot het competitie-verband van den H. V. B. toegelaten en zal in afdee ling B uitkomen. Volgende week spelen deze IJmuidenaren hun eersten wedstrijd tegen Kennemerland 2. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. PAARDENSPORT HAARLEMSCHE MANèGE. De Vereeniging „De Haarlemsche Manege" zal a.s. Zaterdagmiddag een jachtrit met hindernissen houden. Er zullen o.a. hinder nissen gesprongen worden op het Bloemen- daalsche strand aan het einde van den Zee weg. GYMNASTIEK. WEDSTRIJDEN K. T. K. Onder leiding van den heer W. H. Verkes had in de Turnlust-zaal te Beverwijk voor de tot den eersten en tweeden graad behoo- rende dames van den Kennemer Turnkring de eerste wedstrijd plaats, waarbij de oefe ningen alle naar keuze werd beoordeeld door de dames Van der Zwaan en Van Praag Segaar uit Amsterdam en Hartog en Schaap uft Zaandam. In den eersten graad waren 20 van de 21 dames opgekomen. De ouderen onder haar handhaafden zich min of meer, en ook veel jongeren bereikten gunstige resultaten Zelfs verkregen 13 turnsters minstens 70 pCt. van het maximum aantal punten, en geen enkele kwam onder de 60 pCt. Daaruit bleek, dat het damesturnen in den K.T.K. zfch in stij gende lijn beweegt. In den persoonlijken wedstrijd blonk Con cordia uit, en in den vereenigingswedstrijd 0.5.5. Voorts sloeg Turnlust - Beverwijk qua vereeniging een goed figuur. Persoonlijk is de volgorde van de besten: 1. S. Smit (Concordia 31 p. (max. 40 p.). 2. M. Kapteln (idem) en H. Sochow (O.S.S.) 30.5 p., 3 C. de Liefde (Bato), A. Wlelart (Concoi-dia) en A. Rookhuizen (idem) 291/2 punten. In de vereenigingswedstrijd, waarvoor slechts 2 ploegen in aanmerking kwamen, werd het resultaat: 1. O.S.S. gemiddeld 28.375 p., 2 Turnlust B, gemiddeld 26.4 pnt. Enkele vereenigingen hadden blijkbaar den opzet van de wedstrijd niet begrepen, n.l. dat uitgegaan moet worden van de persoonlijke prestaties en dat dus deze en niet de ploeg- wedstrijden hoofdzaak zijn. Daaruit is ge- gedeeltelijk te verklaren, dat er in den 2en graad 15 van de 45 dames wegbleven. Jam mer was 't, dat uit sommige clubs enkelen, wier antecedenten duidelijk wijzen op deel neming in den len graad, zfch voor den 2en opgaven, en daardoor fn dien graad een al te gemakkelijke zege behaalden. De cijfers voor den tweeden graad waren over 't algemeen slechter dan voor den eersten graad, ofschoon in eerstgenoemde afdeeling enkelen 80 percent van het maxi mum bereikten. Voor den tweeden graad bleken de besten te zijn.- 1. mej. Kwant (Concordia) 32.5 p. (max. 40 p.) ,2. A. Osterhun (idem) 32 p.; 3. R. Berkhout (Bloemendaalsche Gymn. Ver.) 30 p. De vereenigingswedstrijd had tot resul taat: 1. Bloemendaalsche G. V„ gem. 25.5 p.; 2. O. S. S. 23.625 p.; Gratia-Plato 23.375 p.; 4. Turnlust B. 22.9 p Over de eindresultaten valt nog niets te zeggen, omdat in belde graden nu slechts 4 van de 8 onderdeelen aan de orde waren. Wel is gebleken, dat de dames over het al gemeen de moeilijkheden, die vooral voor turnsters liggen in het samenstellen van keuze-oefeningen, overwonnen hebben. En wat betreft het nieuwe wedstrijdsysteem K. T, K„ waarvan nu de eerste van de 4 wed strijden plaats vond, kan gezegd worden, dat de prikkel, die daarvan uitgaat, blijkbaar heilzaam werkt op de bereiking van een hooger peil. HOCKEY DE COMPETITIE. Het programma voor Zondag a.s. luidt: Eerste klasse: BloemendaalAmsterdam. Promotieklasse: Amsterdam 3Bloemendaal 2. UtrechtM.H.C. Tweede klasse: H.B.S.—Delftsche Studenten. M.H.C. 2Amersfoort. Derde klasse: Alliance—H.B.S. 2. Bloemendaal 3Strawberries 2. M.H.C. 3Alkmaar 2. Voor Bloemendaal staat op haar terrein achter „Zomerzorg" een der zwaarste wed strijden op het programma Het geduchte Amsterdam heeft geen enkele zwakke plek in zijn elftal; zoowel verdediging als aanval zijn ln prima conditie, terwijl het geheel gerug- gesteund wordt door de tactisch ervaren halflinie. Bloemendaal kan helaas niet op zulke bij zondere eigenschappen wijzen. Speelde Bloe mendaal echter niet meer tegen Amsterdam gelijk? Werd tegen dc sterkstcn niet meestal ook het sterkste spel ontwikkeld? Bloemen daal heeft altijd voor verrassingen weten te zorgen en het is afwachten of zulks ook Zon dag weer niet passeert. ïn de promotieklasse gaat M.H.C. uit naar Utrecht en dient te winnen, wil zij de leiding ln de afdeeling niet verliezen. Bloemendaal 2 heeft een' lastigen wedstrijd tegen Amsterdam 3. Momenteel behoort Bloemendaal 2 nog tot de runners up, maar deze stand lijkt wel wat geflatteerd. De stand in de promotie-afdceling is thans aldus: gesp. gew.gel.verl. pnt. v.-t.gem. M.H.C. 3 2 1 0 5 9—4 1.66 Bloemendaal 2 3 2 1 0 5 6—3 1.66 Hilversum 2 2 2 0 0 4 6—3 2.— H.D.M. 2 3 2 0 1 4 6—6 1.33 Amsterdam 3 2 1 0 1 2 4—6 1.— Utrecht 3 0 1 2 1 6—9 0.66 Victoria 3 0 1 2 1 4—7 0.66 Gooi 2 3 0 0 3 0 2—5 0.— In de tweede klasse ontvangt H.B.S. de studenten uit Delft, wat een enthousiaste vlugge partij waarborgt, waarbij H.B.S. ter dege zal moeten oppassen. M.H.C. 2 ontvangt Amersfoort en dient toch eens te gaan winnen. Of dat al tegen Amersfoort mogelijk zal zijn? H.B.S. 2 staat er in de derde klasse al even slecht voor: nu moeten de Haarlemmers naar Alliance; od hoop van zegen! Bloemendaal 3 speelt thuis legen Straw berries 2; een spannende partij, waar Bloe mendaal 3 wel zal winnen. Tenslotte ontvangt M.H.C. 3 het reserve elftal van Alkmaar; het zóu niet verwon derlijk zijn als ook hier de Musschen aan het kortste eindje trekken. WANDELSPORT. HULDIGING J. VAN DEN BERG. Op de vergadering der H.W.S.V. „Jan Pas- stoors" werd het lid J. van den Berg gehul digd in verband met zijn ruim 38-jarlge sportloopbaan. Deze huldiging had thans plaats in verband met andere feiten, welke in deze vereeniging werden herdacht. Aller eerst werd Van den Berg toegesproken door den heer H. Teunenbroek, donateur der ver eeniging, die hem als een goed sportman en tevens als menschenredder kenschetste. Hij overhandigde hem namens leden en dona teurs der vereeniging een sport-costuum. Daarna werd het woord gevoerd door het lid G. A. Ramaker, die den jubilaris toesprak en hem mede namen het lid M. Dannys beiden zijn eerste leerlingen in deze vereeni ging op gebied van snelwandelen een mooi diploma in lijst aanbood. Dit diploma was vervaardigd door den heer A J. Waning. BILJARTEN MOONS EN GABRIëLS IN DEN HAAG. Na de biljartmatch op groot-biljart door G. v. Belle, Gent, bij de B V. „Die Haghe" tegen Tjoa Sie Lian krijgen de Haagsche biljartspelers thans ook nog een propaganda- avond voor het spel op de match-tafel. De ,,'s-Gravenhaagsche B.C." heeft n.l. de toezegging gekregen van de beide bekende Belgische matadors Moons en Gabriels uit Antwerpen. Die zullen op Zaterdag 4 en Zon dag 5 November e.k. in het clublokaal van bovengenoemde vereeniging spelen tegen de twee sterkste Haagsche biljarters C. van Vliet en Tjoa Sie Lian. ONDERGRONDSCHE BILJARTZAAL IN PARIJS. Ook Parijs heeft thans zijn „Ondergrond- sche" en wel onder het Palace in de Faubourg Montmartre. In de stad der profs op het biljart (Conti, Derbiez, Ranson, enz.) zal nu volop gelegenheid zijn, om goed biljarten te zien. Er staan vijf matchtafels en vier kleine, zoodat ieder zich kan oefenen Bij de ope ning eerstdaags speelt Conti tegen Albert een partij cadre en Ranson tegen den Zwitser Aeberhard een partij driebanden. j STADSNIEUWS (Zie ook elders in dit nummer). ALLIANCE FRANcAISE. LA CULTURE- DE L'ENTHOUSIASME. Ini De Kroon heeft de afdeeling Haarlem van de Alliance Franijaise de eerste bijeen komst gehouden van het winterseizoen. De voorzitter, de heer J. L. Sauveur, open de dezen avond met een woord van welkom waarin hij zijn vreugde uitsprak over de groote belangstelling. De Alliance heeft ver liezen geleden, en daarom wekt hij de aanwezigen op te helpen en medewerking te verleenen. Hij begroette mad .11e Gérardin, die een teekening in de zaal tentoongesteld, van spreker had gemaakt. Hierop was het woord aan den heer Ben jamin Valloton uit Straatsburg over „La Cul ture de 1' enthousiasme". Op zijn reizen is hem opgevallen de groote mate van pessimisme dat overal heerscht. Hij haalt een voorbeeld aan- uit Amerika, toen hij bij de Rocky Mountains kwam per trein in de lente en alles mooi en schoon was, doch alle menschen (alleen heeren) met ernstige gezichten naar de koersen in de kranten zaten te kijken. En een uit Chicago, waar op een breede st-raat duizenden men schen in den regen liepen, volkomen zwij gend, waaruit dat kleine iets, het inwendig leven verdwenen was. De geestdriftige kent men aan zijn hou ding, zijn energie. Men moet enthousiasme niet verwarren met exaltatie. De enthou siaste is een evenwichtige, waarvan alle eigenschappen harmonieus ontwikkeld zijn en bewaard. Hij is als een spiegel, waarin zich de wereld weerspiegelt en mooier te ruggekaatst wordt. De crisis is vooral een moreele depressie. Waarom, vraagt spr. zich af, kan men niet steeds iets doen dat enthousiasme brengt? Men leert van alles, doch als men geen enthousiasme bezit, wat heeft men dan nog? In een vlotte causerie vertelde spr. van het eerste oogenblik van enthousiasme, haal de hij vele il lus tree rende voorbeelden aan, individucele, zoowel als collectieve. Het enthousiasme kan gekweekt worden. De heer Sauveur dankte den spreker voor zijn eenvoudige, ware voordracht. KERK EN VREDE. FEDDE SCHURER OVER „HET LICHT DER WERELD." In de Noorderkerk in de Velserstraat was Donderdagavond een bijeenkomst van de af deeling Haarlem en Omstreken der Christen- Antimilitairistfsche vereeniging Kerk en Vrede. Spreker was de heer Fedde Schurer. uit Amsterdam over het onderwerp: „Het licht der wereld". De voorzitter, Ds. J. M. Leeiadertz zei, na het gebed uitgesproken te hebben en nadat gezang 229 vers 1 gezongen was. in zijn ope ningswoord, waarmede hij den spreker van den avond inleidde, dal de twee woorden kerk en vrede zoo eenvoudig en logisch naast elkaar staan, terwijl toch de gcheele wereld vol met volkerenverschillen is. Ën wanneer men zegt dat vrede terrein Is voor de staatkunde alleen, dan ontrooft men den vrede de kracht die van het; evangelie uitgaat. De heer Schurer begon zijn voordracht met het woord: God zei: er zij licht; want licht is de orde die dringt in de chaos en in de duisternis. Deze twee werelden botsen voort durend: dc wereld van het iicht cn van de orde. en dc were'd van dc duisternis en de chaos. Jezus Christuswas het Licht, maar nog steeds leven wij ln de duisternis. Moeten wij ons daarom scharen aan de zijde van hen die zeggen dat onze wereld nu eenmaal zondfg is en dat wij moeten wachten tot eens de Heiland weer terugkeert? In 1914 voelden wij hoe machteloos wij tegenover de chaos stonden. Alles wat aan cultuur opgebouwd was. Werd met een slag teruggesmeten, en als men toen hoopte dat de kerk het verlossende woord zou spreken, kwam men beschaamd uit. Oi'ficieele die naren van God's woord zeiden in alle landen propagandistische woorden voor den oorlog. Spreker las enkele citaten voor als; „Vergeef ons elke kogel die niet raak isen „God zij dank dat wij oorlog hebben. God zij dank dat wij nog geen vrede hebben, want alleen de oorlog kan ons redden, want hij is het operatiemes om ons volk te genezen". Pas na den wereldoorlog is men gaan be seffen wat oorlog wil beteekenen, en het is de groote verdienste van Remarque en anderen geweest, dat hij ons onmeedoogend heeft laten zfen wat oorlog is. Zijn boeken moest de jeugd onder oogen krijgen. Doch er zijn ouders die hun kinderen de lezing ervan verbieden omdat er iets on zedelijks in zou kunnen staan. Maar deze zelfde oudeys sturen hun zoons wel naar de kazerneszij onthouden den kinderen de schildering en laten hun de werkelijkheid zien en meemaken. Anderen weer zeggen; „Goed, oorlog is heel erg, maar als ons mi toch onrecht aan gedaan wordt. God is toch niet alleen liefde, maar ook recht", daarmede meenende een sterk argument gevonden te hebben. Zij ver geten echter dat God zijn liefde in de aller eerste plaats naar de slachtoffers uitstrekt, naar de vrouwen en kinderen, die met niets en niemand iets uitstaande, door gifgas en bom worden vermoord. God's recht is niet ons menschelijk advocatenrecht, maar God's recht en liefde zijn één. Ook zullen er zijn die vragen: Maar Willem de Zwijger, Tromp en de Ruyter dan, waren dat dan geen helden, die voor onze vrijheid hebben gestreden? Mijn antwoord daarop, zoo zei de heer Schurer, is dat historie ons toch niet vast kan leggen voor de toekomst. De historie is interessant, de toekomst alleen Is begrijpelijk. Wij zijn verantwoordelijk voor onze eigen daden, en de Christelijke Gods dienst is de Godsdienst der solidariteit, waar in wij niet de nationaliteit als het belang rijkste zien, maar waar wij ons verant woordelijk voelen, waar zij een offer willen brengen, waar wij één voor allen zij en allen voor één. Nu is het de tijd dat de Kerk een waar schuwend woord laat hooren tegen de oor logsvoorbereiding, want wanneer er eenmaal oorlog is. en de oorlogspsychose zich van de menschen heeft meester gemaakt Is het te laat. Wij mogen niet alles alleen van den Volkenbond verwachten, want de mensch zelf moet beter worden ,en de geest der volken zelf moet veranderen. De heer Fedde Schurer sloot zijn voor dracht met het bidden van het Onze Vader. Ds. Leendertz sprak in zijn slotwoord de hoop uit dat het ernstige woord van den heer Schurer .in aller harten weerklank mocht vinden en uitgedragen mocht worden tot vrucht der maatschappij De bijeenkomst werd besloten met Luther's lied: „Een vaste burcht Is onze God". Tusschen de twee gedeelten van de voor dracht was gezongen Gez. 50 vers 3 en 4. LUCHTVAARTBERICHTEN Havik, 20 te Boedapest. Uitreis. Oehoe, 20 te Mersa Matroe. Thuisreis. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisr.) 22 te Mombassa. ROTTERDAMSCHJS LLOYD. Indrapoera (uitr.) 20 (2 n.m.) te Southamp ton. Soekaboemi (thuisr.) p. 20 Pt. de Galle. Kot a Baroe 20 v. Hamburg te Bremen ver trok 22 Oct. Dempo (thuisr.) 20 (4 n.m.) van Tanger. Kota Agoeng (uitr.) 20 (7 n.m.) van Suez. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. P,C. Hooft, thuisreis 17 Oct. van Colombo. Salawati (Silver Java Pacific Lijn) 19 Oc tober van Durban. Christiaan Huygens (uitreis) 20 October te Genua. De drankbestrijding in Japan. In Japan wint de beweging tegen alcohol misbruik en voor geheelom!houding steeds meer en meer veld. Er zijn reeds 1560 plaat selijke geheelonthoudersverenigingen, i'n 43 dorpen is de verkoop van alcoholische dranken geheel veifaodon. Het merkwaardig ste ds echter wel, dat de leden van 84 jongemeisjesvereenigingen de gelofte hebben afgelegd geen man te trouwen, die alcoholi sche dranken geniet. In het parlement heb ben zich van 466 afgevaardigden 186 be reid verklaard voor een wetsontwerp te stemmen, dat den verkoop van alcohol aan personen beneden 25 jaar streng bestraft. Er wordt meer gelezen. Er wordt meer gelezen in Engeland. Meer boeken. Een pas gepubliceerde statistiek noemde als totale waarde aan boeken in 1930 in Engeland gedrukt de som van 4.555.000 pond, tegen 4.280.000 pond in 1924, dus een toeneming met 275.000 pond. In dezelfde 6 jaren liep de waarde van uitgegeven kranten en tijdschriften met 4.059.000 eend cp, waarvan de kranten alleen al 3.858.000 pond. Het haar in de criminalistiek Dat de lijnen en groeven der vingers bij ieder mensch verschillend zijn, is bekend en daarom bedient de criminalistiek zich dan ook van het systeem .der vingerafdrukken. Nu beweert een Amerikaanseh onderzoeker na jarenlange proefnemingen te hebben vastgesteld, dat ook de haren, hun vorming en bouw. bij eik mensch anders zijn. De on derzoeker heeft zijn studies ter beschikking gesteld van de criminalisten. Mocht inder daad komen vast te staan, dat deze onder zoeker gelijk heeft, dan zal ook het haar onderzoek een gewichtig hulpmiddel van de moderne criminalistiek blijken te zijn. Belasting-tomaten Lange rijen van handwagens, hoogbela- den met tomaten, stenden dezer dagen voor het belastingkantoor van een ?tad in het Spreewald. In het gebouw klonken hoog op de stemmen van de boeren, groentehan delaren en verkoopers, die energiek afneming der tomaten vorderden on rekening van hun belastingen. Mocht dit systeem van belas tingbetaling worden ingevoerd, dan zal men van het belastingkantoor een comservenfa- briek moeten maken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10