STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 HERDENKING WAPEN STILSTANDSDAG. EEN KINDER-VREDESLICHTOMMEGANG OP 11 NOVEMBER. Mevrouw Rens van OostenMössinger, /ice-Presidente der Ned. Afd. van den in tern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid schrijft ons: Nu het donker reeds weder zoo vroeg op den dag over de aarde daalt en uit dat don ker het vriendelijke licht van lampen van allerlei aard ons tegemoet straalt, nu gaan onze gedachten als vanzelf naar dat „licht feest", den Kinder-Vredesommegang, die sinds meerdere jaren in Nederland en hier en daar in het buitenland wordt gehouden als herinnering aan den dag. waarop, 11 No vember 1918, het Vredeslicht voor het eerst weer zwak gloorde door het donker van den tijd. De laatste jaren werd de Kinder--Vredes- lichtommegang gehouden, geleid door ouders, onderwijzers en andere vredesvrienden, te Groningen (de oude St. Maartenstad, van waar uit de gedachte verder in den lande werd uitgedragen) te Leeuwarden, Sneek, Assen, Apeldoorn, Hengelo, Arnhem, Amers foort, Haarlem en Purmerend. Muziekcorpsen begeleidden vaak den om megang en vredesliederen, vooraf geleerd, werden gezongen onderweg of op bepaalde halteplaatsen, vredeslichten gemaakt door ouderen en kinderen in den vorm van vredes duiven. -klokken, -paleizen, -symbolen en transparanten met leuzen, uitgeholde kale bassen enz., enz. werden meegedragen: met vaandels en vlaggen groetten zij op sommige plaatsen elkaar en de vredessymbolen. Ach terna werden verhalen verteld van oorlog en vrede, van samenwerking tusschen de volke ren, films op dit gebied vertoond, herinne ringen aan den ommegang uitgereikt. In oeroude tijden droegen de menschen uit angst voor het donker, waarin, naar zij iede- ren herfst opnieuw vreesden, dat de zon de aarde zou achterlaten, van uitgeholde wor tels of kalebassen gemaakte lichten rond, om de zon terug te wenken. Het oude heidensche gebruik werd ge kerstend. Ter eere van Sint Maarten, de man die het soldaten-beroep opgaf, met toe stemming van zijn keizer, om zijn leven aan goede werken te wijden, werden voortaan op 11 November de lichten in het donker van den avond rond gedragen. En nu in den donkeren naoorlogstijd geven wij menschen aan het oude, bijna uitgestor ven volksgeest een nieuwen, bij onzen tijd passenden inhoud en bekende folkloristen juichen dit streven toe. Lichten in de duisternis laten wij de kin deren ronddragen. Vredeslichten, als een waarschuwing voor heden en toekomst. Want zoomin als de menschheid kan zonder het licht en de warmte van de zon, zoomin als het menschdom kan zonder de lichtende, verwarmende liefde van mensch tot mensch. zoomin kunnen de menschen. wie en wat zij ook zijn zonder het licht van den Vrede. Slechts als in de wereld Vrede door Recht heerscht hebben de kinderen van nu kans op geluk en welvaart. Om dit meer nog en ge durig weer te doen doordringen tot de massa, de leiders ih de landen en in den Volken bond kan deze Kinder-Vredeslichtommegang een machtig, internationaal middel worden. Helpt allerwegen de kinderen het vredes licht te doen uitdragen in deze donkere tij den, waarin de menschheid zoekt en zoekt naar mogelijkheden om het zwaard door rechtspraak te vervangen. DE KINDERM.ATINcE IN DE GEMEENTELIJKE CONCERTZAAL. Woensdagmiddag om 2 uur was er kinder - matinée in de Concertzaal. Een half uur vóór liet begin stond het voor de nog gesloten deuren vol ongeduldige, jonge wachtenden, die in groote spanning verkeerden. En hun aantal groeide steeds aan, zoo zelfs, dat er niet minder dan 4 agenten en een inspecteur aan te pas moesten komen, om de orde eenigszins te handhaven. Eenigs- zins; want het is geen gemakkelijk karweitje 400 hummeltjes gedurende een half uur zoet te houden, vooral niet al je ze moet laten wachten. Wij zagen dan ook enkelen met bedrukte gezichtjes wegloopen, en één klaagde zijn leed met de woorden: „Je wordt er finaal doodgedrukt'" en koos den veiligen weg.... naar huis. Maar u had hen moeten zien toen ze, ein delijk rustig gezeten, de avonturen van Micky Mouse, die Henri Nolles in zijn pop pentheater vertoonde met hart en ziel mee leefden. Hoe ze Micky voor de krokodil waar schuwden en jubelden toen de slechte ker mistent-houder door zijn eigen krokodil wed verslonden. Het applaus was bijna nog grooter dan bij menig H O.V.-concert Mej. Rikï de Visser die vervolgens mooie kinderliedjes voordroeg vond bij het jeugdig auditorium niet het gewenschte gehoor, wat zeer zeker lag aan het feit dat de zaal veel te groot is om gezellige kindervoorstellingen te geven. „Oom" Nolles vertoonde voorts adembene mende staaltjes van goochelkunst: hij knoop te doeken die los waren en toch vast moesten zijn. veranderde nijlpaarden in papegaaien, kortom het was één wonder al wonder. Maar genoten hebben ze allemaal, zonder uitzondering. En dat was de hoofdzaak. PERSONALIA. Ds. W. Bij leve ld te Haarlem -Centrum heeft bedankt voor het beroep bij de Chr. Gereformeerde Kerk te Hilversum. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen in de geneeskunde de heer A. H. P. Kiementkow, alhier. SCHOUWBURG JANSWEG. „Mademoiselle". Wegens het groote succes bij de eerste twee voorstellingen van „Mademoiselle, za! wegens den grooten toeloop en de velen aan vragen welke binnenkomen. Zondag 23 Oc;ober a.s. een derde opvoering van „Ma demoiselle" gegeven worden meit Tilly Lus in de hoofdrol. VOLKSUNIVERSITEIT. TWEE NIEUWE CURSUSSEN. Men schrijft ons: Van de Volksuniversiteitscursussen, die d; volgende week beginnen die van Prof. v. d. Pluym en Dr. Künkels behoeft de eerste zeker geenerlei bespreking. Prof. v. d. Pluym is om zijn prachtige leergangen over Kunstgeschiedenis zeker ge noegzaam bekend. Zijn schitterende woor denkeus. zijn degelijke deskundigheid, zijn fraaie lantaarnplaatjes hebben hem altijd volle gehoorzalen doen trekken Ten over vloede is daar de populariteit van zijn vak. vooral waar hij zich ditmaal voorstelt, figu ren als Holbein en Diirer te gaan behande len.. Voor velen ook zal een woord van aanbe veling voor dr. Kiinkels voordrachten over bodig zijn. Zij -kennen misschien zijn boeken, zijn frissche, warm-menschelijke en posi tieve aanvat der pasdagogisclie vraagstuk ken, die onder zijn handen geen schijn van theoretische dorheid overhouden, maar „actueel" worden in den besten zin van het woord. En zij, die deze boeken nog nie: kennen zullen door de ontmoeting met den schrijver zelf de beste inleiding daarop ont vangen, die denkbaar is. In een tijd/waar in aan den eenen kant het besef van den grooten afstand tusschen ouderen en jonge ren pijnlfik levend is, waarin aan den an deren kant opvoeders het besef hebben, da. vóór alles aan jonge menschen most worden meegegeven een positieve verhouding to: het levenis het verhelderend, ordenend moedgevend woord van een man als Künikei kostbaar als goud. De lezingen, die in het Duitsch gehouden worden, zullen behandelen: 1. Individu en groep bij de opvoeding. 2. Ontsporingen van individuen en groe pen. ALKMAARSCHE KAASDRAGERS TE HAARLEM. Maandag a.s. krijgt' onze stad bezoek van twee Hollandsche kaasdragers: J. G. van den Broek en F. de Hoogh, die in volle uitrusting en met hun bury vol kazen reclame komen maken voor de Noord-Hollandsche kaas industrie. Deze reclamecampagne wordt dus niet ge voerd voor een bepaalde firma. Zij gaat uit van het Controle-Station ..Noord-Holland": een Rijksinstelling, directeur Ir. De Waal. Het is de bedoeling dat de t-wee reizende kaasdragers in hun onderhoud voorzien door het verkoopen van kaarten met hun „por tret" (zooals hierbij afgebeeld). Maar de ver dere kosten: voor de geheele uitrusting, de costuums. de in- en uitschuifbare bury, het drukken der kaarten enz. komen voor reke ning van bovengenoemd Controle-Station. Oo de bury liggen dezelfde kazen die ook hebben dienst gedaan bij een tentoonstelling in het „Holland-Huis" te Brussel. Van Haarlem gaan de kaasdragers naar: Den Haag, Rotterdam. Gouda, Utrecht. Am sterdam. Amersfoort. Zwolle en vandaar naar het Noorden. Daarna vertrekken zij naar Arnhem en Nijmegen en verder naar Bra bant. Limburg, België en Noord-Frankrijk. De reizen van de een-e plaats naar de an dere worden per trein gemaakt. Maandag a.s. te ongeveer 12 uur zullen de afgezanten der Noord-Hollandsche kaasin dustrie aan het. station alhier aankomen, waarna zij door de stad gaan wandelen. Dat de kaasindustrie in onze provincie wel vare bij dezen tocht! ONDERLING GENOEGEN. De vereeniginig Onderling Genoegen geeft Zaterdag 22 October een uitvoering in den Schouwburg Jamsweg. Opgevoerd wordt de kinderoperette Goudsterretje, onder leiding vam den heer J. Post. Muziekbegeleiding mej v. d. Haak. WIE IS EIGEN AR V AN FET GOUDEN MEDAILLON? Een lezer schrijft ons: ..Voor eenige dacen verzocht een beïaarde dame. die voelde dat haar einde naderde, of 'k haar behulpzaam kon ziin met het oosoo- ren van dc(n) eigenaar van een trouden me daillon. met. rrouden slot en "Tanaten kettinc. Tn het medaillon bevinden zich twee familie portretten. Door bedoelde dame 5s dit- medaillon 6 iaar geleden e-evonden bii de Houtbrug. Zü zond het naar het politiebureau, maar kreez het 2 iaar later weer terug, daar het niet was afsrehaald. Veronderstellende, dat zij niet lang meer leven zal. bezwaart het deze dame. dat dc eigenaar, die wellicht heel veel voelt voor het verlorene, niet in het bezit zal geraken, daar. wanneer later ra haar overlijden, de sieraden naar verschillende kanten zullen eaan. dit medaillon niet bij de'n) eigenaar zal belanden. Ik heb het medaillon thans in mijn bezit en zal het gaarne aan de(n) eigenaar doen toekomen, mits het eigendomsrecht aange toond kan worden". Tot zoover dit schrijven. Onze redactie is bereid om het adres van i dezen lezer aan belanghebbende mede te aeelen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. 70 JAAR EN INVALIDE DOOR RI1EUMATIEK. Nu werkt hij 12 uur per dag. De menschen beweerden, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Het- is wel waar, 70 jaar is oud, maar al gauw toonde hij dat de voor spellingen niet uitkwamen. Nu werkt hij soms 12 uur per dag. Maar laat- 't hem zelf ver tellen: „Ik ben 70 jaar en het. Is aan Kruschen Salts te danken dat ik er nog ben, Vorig jaar Kerstmis was ik door rheumaliek letterlijk dubbel gevouwen. Ik kon mijn haar niet. bor stelen. me niet wasschen en zelfs geen thee lepeltje optillen. De menschen voorspelden mij. dat ik nooit- meer zou kunnen werken. Tegenwoordig werk ik harder dan menig jonge man. Ik kan ongeveer 100 Kilo tillen. De menschen zeggen nu dat het een mirakel is. Duizendmaal dank aan Uw Kruschen Salts. Niets anders kan mij zoo goed gezond houden. Ik neem het in mijn thee en heb velen al aangeraden hetzelfde te doen. Ik kon zelf niet in- of uit bed komen, evenmin recht op zitten. Mijn vrouw moest steeds een handdoek om mijn nek doen om me te helpen. Ik gaf dus heel wat last. maar nu maak ik soms werkdagen van 12 uur. Dit heeft Uw Kruschen Salts gedaan". G. J. U moet de rheumatiek overmeesteren, voor zij U overmeestert. Wacht niet. eerst tot de rhexunatiek haar mes dieper en dieoer in U heeft gezet., en tenslotte de gemartelde ge wrichten U plat, temeer doen liggen. Neen. zoek direct naar de hoofdoorzaak van Uw rheumatiek en neem afdoende maatregelen. Rheumatische tóestanden zijn het gevolg van een teveel aan urinezuur in 't lichaam. Twee van de ingrediënten van Kruschen Salts hebben het vermogen urinezuur-kristal- len op te lossen. Weer andere dezer zouten sporen de organen aan om deze opgeloste kristallen langs den natuurlijken weg te ver wijderen. Behalve deze zijn er nog andere zouten in Kruschen, welke voorkomen, dat het voedsel, in de ingewanden kan gaan gis ten en tevens zorgen dat urinszuur en an dere lichaamsgiften, welke de gezondheid zouden ondermijnen, zich niet weer kunnen onhooren. Bedenk dus wel. dat het de ..kleine dagelijksche dosis" Kruschen is. die Uw li chaam zuivert van urinezuur en U uit de klauwen van de rheumatiek houdt. Kruschen Salts is uitsluitend vrrkritebaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zélf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden fla cons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis nro?fflacon gebruiken, zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent. kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den win kelier waar U hem kocht en hij zal U uw f 1.60 (uw gebeele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet. dat de gra tis proefflacon alleen vemakt is bij de groote maat van f 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hii deze groote proefpakken uitver kocht heeft. ARROND.-RECHTBANK. Om een stukje kaas. Zij hadden elkaar ergens in Leiden ont moet, een 47-jarige koopman en een vroe gere wever van 44 jaar uit Almelo en zij wa ren van toen af compagnons geweest. Geza menlijk trokken zij door de streek met ne gotie, als kameraden. Totdat het stukje kaas op de proppen kwam op 18 Aug. De wever had het ergens in Leimuiden gekocht voor een kwartje en de ander. Willem, wilde er ook van hebben. De wever liet zich dit kaas echter niet van het brood eten. zooals de president opmerkte, en verzette zich. Het kwam van woorden tot handtastelijkheden die culmineerden in een steek met een aardappelmesje onder het lin kerschouderblad van den wever. Heel erg was dat niet, want den volgenden dag heeft het slachtoffer den dokter in het Leidsch Aca demisch Ziekenhuis duidelijk gemaakt, dat hij zich niet meer wilde laten behandelen en is tegen dokters advies in weggewandeld. Een juffrouw, die dien avond de vechtpartij van haar huis uit gezien heeft, verklaart in de hand van Willem een mes gezien te heb ben, terwijl een boerenknecht in den hooiberg waar Willem zich na de vechtpartij ter ruste had gelegd, een aardappelmesje heeft ge vonden. Willem ontkende, dat, <3e kaas de oorzaak was. 't Was omdat de ander hem zijn deel van de negotie niet terug wilde geven. Pres.: ..Maar ook om den handel moet je niet gaan steken." Hij geloofde dat hef. alcoholgebruik in de zen de hoofdrol had gespeeld, waartegen Wil lem niet veel in te brengen had. De Officier vroeg een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek De verdediger, mr K. van Giffen oordeelde, dat zoowel de dader als het slachtoffer schuld hebben en dat in dronkenschap niet alles ten volle kan wor den toegerekend. Onrechtmatig trekken van steun „In dezen tijd acht ik het een ernstig feit, als iemand, die werk heeft, dat niet zegt. doch steun blijft trekken, alsof hij werkloos was, waardoor anderen gedupeerd worden." Aldus de Officier. Mr. Paardekooper Over- mam. Terecht stond een 25-jarige arbeider uit, Alkemade. die op een goeden dag werk kreeg (bieten dunnen in de Haarlemmer meer). doch eiken dag bleef stempelen en niet zeide. dat er wijziging in zijn financiee- len toestand was gekomen. Op zijn fout at tent gemaakt, zei de man eerst, dat. hij geen werk had. Later echter verklaarde hij het opzettelijk verzwegen te hebben, omdat hij bang was anders geen steun meer te krijgen. Tenslotte beweerde hij, dat zijn broer het werk had aangenomen en dat hij geholpen had. Geen geld heeft hij ervoor gekregen, wel heeft zijn broer f 10.40 afgetrokken van de schuld van verdachte bij hem. Volgens den officier is kwade trouw bewe zen en hij eischte 1 maand gevangenisstraf. Zelfde feit in Beverwijk. Een 29-jarig timmerman uit Beverwijk stond terecht voor een zelfde feit. Hij heeft van 30 Aug. tot 3 Sept. werk gehad, doch is blijven teekenen als werklooze bij de Lande lijke Federatie van Bouwvakarbeiders Toen het feit bekend werd is zijn wekelijksche steun van f 15.50 verminderd tot f 10 als strafmaatregel. De timmerman heeft voorts het onrechtmatig ontvaogene terugbeaald. De officier vor.d. evenals hij In de andere zaak gezegd had, het, feit ernstig en een strenge straf moet worden opgelegd, die hij. in verband met de hiervolgende zaak op 3 maanden gevangenis stelt Diefstal van lampen. Want dezelfde verdachte heeft op 16 Aug., toen hij de opdracht gekregen had van een koopman uit Haarlem, om naar dezen eenige toonbanken uit Beverwijk te verzenden, twee spiraallampen met- circa 5 M. snoer daaruit weggenomen. Hij heeft de buit verkocht aan een kennis, die de zaak tenslotte niet- erg zui ver vond en aangifte deed. Ook in dit geval heeft verdachte de schade (f 3.25) terugbe taald. Eerst heeft, hij ontkend, doch toen de lampen hem getoond werden, viel hij dooi de mand. De Officier eischte, zooals gezegd, voor dit en het vorige feit tezamen een gevangenis straf van 3 maanden. Ook mr. H. O. Drilsma vond'het feit ern stig en er dienen maatregelen tegen genomen te worden. Maar de verdachte heeft al een ontzaggelijke straf ondergaan in de vermin dering van steun tot i 10. Eeide feiten zijn toevallig in één periode gevallen, een periode van bittere armoede. En verdachte Is nog nooit met de justitie in aanraking geweest. Hij dringt aan op een voorwaardelijke straf. Valschheid in geschrifte. Wanneer je 20 koeien hebt en jo geeft een getal van 22 op, dan snij je op. Het wordt echter meer dan opsnijderij, wanneer je voor elke koe per week 75 cent uitkeering krijgt gedurende 3 weken. Dan wordt het. als het een schriftelijke opgave is. valschheid in ge schrifte. Hiervoor stond een veehouder uit Oosthuizen terecht. Bij circulaire van den minister kreeg gedurende 3 weken elke vee houder 75 cent per melkgevende koe uitge keerd. En verdachte heeft er 2 te veel opge geven, wat dus een onrechtmatige bevoor deeling van f 4.50 beteekent. Dit bedrag heeft hij terugbetaald en hij dacht, dat de zaak daarmede afgeloopen zou zijn. Mr. Paardekooper Overman achtte opzet aanwezig. Verdachte doet wel of het niet erg is. maar men moet niet vergeten, dat een juiste ongave met nadruk eenige malen is gevraagd, Het is een klein bedrag, maar het is een oneerlijkheid, die de kop moet. wor den ingedrukt. Een waarschuwing Is h!or op zijn plaats wat- deze zaken betreft, die be rusten op vertrouwen. Hij vraagt f 60 boete subs. 30 dagen. De laveerende schipper. Deze schipper, uit Amsterdam, was gedach tig aan het spreekwoord: De beste stuurlui bevinden zich aan wal. En dies had hij een fiets genomen en reed bij Ilpendam over den weg, laveerend, niet als een goed stuurman doch als een man, die te veel alcohol tot zich genomen heeft, Bovendien zat er geen lan taarn op het rijwiel, hetgeen in verband' met het late uur volkomen onjuist was. Het. ge volg openbaarde, zich dan ook in een aan rijding met een motorfiets, waarvan de be stuurde: viel en wonden on]jen aan zijn ge zicht. Een week of 3 heeft hij niet kunnen werken. De schade aan een en ander be draagt f 19. De Officier noemde het het Noodlot, tarten door dronken op een fiets in het pikdonker :e gaan rijden zonder lantaarn. Hij vroeg te gen den niet verschenen verdachte een hechtenisstraf van 8 dagen met toewijzing van de civiele vordering van f 19. In al deze zaken zal de rechtbank over 14 dagen uitspraak doen. LIMBURGSCHE VLAAIEN Men schrijft ons: Naar wij vernemen zijn gedurende dc vol gende dagen te verkrijgen op de stand: Lim burg van „In de twaalf Provinciën" «in de bovenzalen van het winkelcomplex van d"1 firma Gerzon) de echte Limburgsche Vlaaien Dagelijks versch! Ongetwijfeld zullen vele oud-Limburgers van deze gelegenheid profi- teeren om dit speciale gebak uit hun ieugd weer eens te proeven; maar ook vele Haar lemmers die deze tractatie alleen bij name kennen, zullen blij zijn met dit bijzondere product van eigen bodem kennis te maken. Want de Limburgsche Vlaaien zijn Iets bij zonders! Kenners beweren dat ze nog veel lekkerder zijn dan de Vlaamschc. waarover Felix Timmermans in zijn boek „Het Keersk,- in de Lanteeren" een aardig verhaal weet te doen. Er was n.l. in Lier eens een tentoonstelling van Handel en Nijverheid cn de oude Koning Leopold met den witten baard zou die ten toonstelling met een bezoek vereeren. Alle tentoonstellingkasten werden tevoren op slot gedraaid, want het was streng verboden den Koning iets aan te bieden. Sooke van der Musschen, de man die de lekkerste Vlaaikes bakt, was vast besloten echter, dat de Ko ning tenminste zijn vlaaikes proeven zou en toen de Koning dan ook bij zijn stand was, sloeg hij de ruit stuk en bood den Koning op een nikkelen bordje een vlaaike aan. „Pruuft dat eens Menheer Sire de Keu- nink. hoe lekker dees is. Dat is nu mijn fa brikatie". De Koning vond het gebak zóó lek ker dat hij den bakker vroeg, hoe die vlaai kes werden vervaardigd, waarop Sooke kalmpjes antwoordde: „Wel menheer Sire de Keunink Zijn Ma jesteit. dat zal ik niet zeggen, dat is het ge heim van het huis". Iedereen zag purper van angst, maar de Koning zeide goedmoedig: „Wees maar gerust, ik zal u geen concur rentie gaan aandoen". Na dien hangt er boven den winkel van Sooke van der Musschen een groot uithang bord, waarop het portret van den Koning boven een stapel vlaaien prijkt. Er boven staat: „In de Konincklijke Vlaai" en daaronder Ge moogt het niet vergeten, De Konink heeft er zelf gegeten. Ongetwijfeld zullen ook vele Haarlemmers Zaterdagmiddag of avond hun gezin mei een versch vlaaike verrassen. SCHEVENINGSCHE LOGGERS IN DEN STORM BESCHADIGD. ANDERE BRACHTEN EEN MOOIE LADING MEE. Bij het binnenkomen van deittig haring- loggers te Sohevingen, welke deze week te den storm op zee zijn geweest, bleek da- veie schepen de netten verloren hadden door dat zij aan het visschen waren, toen de storm hen overviel. Enkele schepen hadden een mooie lading visch en geen schade. LANCS DE STRAAT. Het Hoedie. Er scheen iets niet in orde te zijn bij'den heer en dame. welke op het trottoir van de drukke winkels:raat stilstonden, zonder zich te bekommeren om andere voorbijgangers, wien zij den weg versperden. Er was tussrhen hen geen sprake van ruzie, want daarvoor zagen zij er veel te netjes uit; maar wat woorden niet kunnen uitdrukken, dat kun nen blikken soms verduidelijken. Er was iets in den blik van den heer. dat doelde op onheilspellende voornemens, terwijl de ma nier, waarop mevrouw haar taschje dicht deed, opende en weer sloot, ook niet naar kalme gemoedstemming heen wees. De huwe- lijksbarometer s'ond eeu kenner zag dit onmiddellijk op storm en onweder en hei- was ook spoedig duidelijk, dat de wolk. zoo te zeggen, in de étalage hing van een winkel waarvoor deze beide lieden zich geposteerd hadden. Je lijkt wel malbespottelijkzei de heer. Je hebt er geen verstand van, siate de dame. En het bleek zoo zonneklaar, dat- het ging om het hoedje, dat in dc étalage stond uit gestald en waarvan hij alleen den prijs be keek. Die zei hem genoeg. Het was bespot ten j-k. Kom mee. dreigde hij iets luider. Ik ga naar binnen, hield zij vol De dame wilde gaan, althans zij hield zich zoo, want ze deed één stap in de rich ting van de deur. Toen scheen zij zich te bedenken. Het had misschien ie:s ;e maken met het- betalen van het peperdure hoedje, maar in eik geval deed zij die ééne stap weer terug, en dreigde toen: Mee moet je. Nee. Tja, ook zeer nel te lieden kunnen zich zelf en hun stand en kleeren wel eens een oc-gcn- biik vergaten maar dan toch niet langer dan één oogenblik. De heer en dame zagen beiden blijkbaar in. dat ze te luid spraken en te lang voor den winkel stilstonden. Jarenlange training moe: het zijn geweest, welke hen nu bijna gelijktijdig een goede oolossing aan de hand deed. om de kwestie uit :e maken. Ze draaiden zich oom en wachten bij de tramhalte, welke zich pal vóór den winkel bevend. De tram was juist gepasseerd: ze hadden vljx minu ten voor hun discours, om nog tijdig te kunnen verdwijnen, als op den hoek der straat de tram weer aankwam. De gebaren werden, hoewel nog steeds be- héersch't, weder drukker, de woorden werden scherper, de blikken sneden als messen, maar tot resultaat scheen het. niet te leiden. Het hoofd van den heer was nu karmijn rood. Hij schudde het hoofd en bleef schud den ondanks haar betoog, maar hot schud den geschiedde toch reeds slapper en cr- gieloozer. Een man is tenslotte ook maar een mensch. De dame scheen nu zeker van de over winning. Er verscheen op haar gelaat de milde lach van een gelukkige. Tot nu toe was er iets in haar houding geweest, dat nog twijfel mogelijk maakte aan haar ge. maar nu niet- meer. Ze stond rechtop cn knikte een paar maal. En tenslotte had deze gedecideerdhe;ook op den heer haar uitwerking. Het schudde van zijn hoofd hield nu geheel op. Zijn blik was mat. Zijn handen hingen slap langs het lijf. Hij zag er werkelijk uit, als een. 'öfe den slag verloren had. Kom maar. zei de dame. Hij antwoordde niet meer, hij gaf ziob volledig gewonnen. Op den hoek van de straat kwam Juist de tram aan en zij wendden zich weer gelijk tijdig om. En beiden stonden zij een oogen- biik later weer voor dc étalage, waarin nog altijd het hoedje prijkte. Toen geheel onverwacht, slaakte dc dame een kreet, zacht, maar toch aan-'^c'M trek kend. En ze vergat zich weer geheel, 'oen ze luidop siste: Jouw schuld! Op het hoedje in do etalage lag nu een klein, doch zeer sierlijk kaartje: „ver kocht". Wat zouden mannen ook tegen vrouwelijke kunstgrepen moeten beginnen, als af cn toe het lot hen niet een handje hielp? TON RUIJGROK. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden strikken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven VOS GRON.AU. COLOMBO, 20 October (Reuter). De vlieger Von Gronua is hier hedenmorgen aangekomen. DE GOEDKOOPE MARGARINE. Gaarne zou ik den inzender van het in gezonden stuk in uw blad van 19 October het volgende willen antwoorden: Dat u ook graag goedkoope margarine wenscht. kan ik mij voorstellen, ofschoon efte 30 cent per week voor u den doorslag niet zullen geven. Maar dat u schrijft, dat groote gezinnen meer vóór hebben op kleine ge zinnen kan bij mij niet door den beugel. Te beginnen bij dc kolen. U zult moeten toegeven, dat me: 2 menschen dc kachel minder kan branden dan met 9, o.a. door vroeg naar bed gaan of laat opstaan, wat bij een hub houden zooals ik heb met 7 kin deren van 1 tot 9 Jaar, onmogelijk :s. Daar brandt dc kachel van 6 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds, ook om goed te kunnen drogen. Dus wij gebruiken vanzelf meer kolen. Dan wat de belasting betreft; er gaat als er verdiend wordt zooveel voor levens onderhoud af. da: er niet veel voor dc be lasting over kan blijven. Dan nog over die bonnen voor ondergoed en schoeisel die wij zouden krijgen. U zegt er wordt zooveel aan groote gezinnen gegeven, maar lk heb daar van beusch geen last. Mijn man ls bijna 1 jaar werkloos, maar ik heb nog nooit bon nen daarvoor gehad, wel eenig beddegoed. omdat het hard noodig was. Wee' u wel wat er in een groot huisgezin noodig is? W*at een zorg en wat een schoeisel, kleeren en levensmiddelen, on: allen knap voor den dag te laten komen, al krijgt men dan een paar gulden ondersteuning meer? Nu krijgt men wel eens een stukje onder- of bovengoed, maar men moet niet vragen in welken slaat het is. „Het brengt in de vodden toch niets op. dus we zullen het maar aar>. c;e werklooze geven",zoo wordt soms gezegd. Meestal is het tot op den draad -.ersleten of gestopt. Daardoor zi: men juist voortdurend met de handen in 't haar, want nieuw goed gaat nog eens een poosje mee. Neen abormé. daarover kunt u niet mee pra:en: er wordt altijd we! naar den Inkom sten. maar n:e». naar de uitgaven gekeken. Met dank voor de plaatsing, Mej. K. D,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7