ZAT Impressies uit Noord-West Frankrijk. Over den Atlantischen Oceaan. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD VIJFDE BLAD. ZATERDAG 22 OCT. 1932 Gr achtfe in Amiens. „Waar ga jij dit jaar naar toe", vroeg mijn vriend, toen wij het over onze aanstaande vacantie hadden. „Naar Rouaan", luidde mijn antwoord, „en verder naar. „Rouaan? Wat moet je daar in vredesnaam Uitvoeren? Ik houd niet van steden". „Er zijn steden en steden. Rouaan is een zeer interessante oude stad en. „Oud, dus waarschijnlijk rommlig en on hygiënisch. Neen, ik ga liever naar buiten". Wij praatten nog vat door, waarbij van weerszijden het genot van een vacantie bui ten, dat door mij trouwens geenszins gering geacht wordt, en dat hetwelk het bezichtigen van oud stedenschoon biedt, werd afgeschil derd. doch het einde was natuurlijk, dat ieder bij zïin oorspronkelijk plan bleef. Laat mij dadeliik zeggen, dat ik geen spijt van mijn besluit heb gehad. De gewone route naar Rouaan gaat over Parijs. Nu kan men in de dagtreinen naar deze Metropolis geen derde klas reizen en is dus genoodzaakt den nachttrein te nemen, wanneer de stand der financiën zóó is. dat- een biljet tweede klas een te groot deel dei- beschikbare reussom zou vereischen. Bij erva ring wetend, dat het mij niet mogelijk is tus- schen de rails in Morpheus' armen door te brengen, besloot ik over Lille en Amiëns mijn doel te bereiken, in de overtuiging dat een vluchtig bezoek aan de Sommestad en een rustige nacht verre te verkiezen zouden zijn boven „une nuit blanche" zooal.s de Fran- j schen het zoo eigenaardig uitdrukken. Inderdaad is een bezoek aan Amiëns zeer loonend. Dat deze stad een zeer schoone ka thedraal bezit is overbekend. Doch Amiëns i is nog uit een ander opzicht zeer beziens waardig. De oude wijke'n worden namelijk doorsneden door een tiental kanalen, die niet weinig bijdragen tot het schilderachtig aspect der stad. Een enkele maal waant men zich in Brugge, wanneer men langs de stille grachtjes wandelt met haar vele bruggetjes en borstweringen langs den waterkant. Het bezichtigen van dit interessante stads deel had mij zooveel tijd gekost, dat ik mij ijlings naar het station moest spoeden, wilde I ik den trein naar Rouaan niet missen. Tikke-tikke-tikke-tetikke-tikke-tikke- te zingen de wielen hun eentonig lied. ter wijl zij den trein door de Fransche beemder voeren, over Abancourt. Montérolier. Dame tal en andere onbekende plaatsen, tot hij in de krijtbergen verdwijnt. Een lange tunnel en als men dan het daglicht wee"r aanschouwt, is Frankrijk's groote havenstad Rouaan be reikt. Welk een interessante stad! Welk een schat van grootsche oude bcuwwerken, waarvan als eerste te noemen valt de imposante ka thedraal. Men weet niet wat meer te bewon deren, het steenen kantwerk van haar voor gevel met zijn schitterend portaal en zijn twee prachtige torens de Tour Saint-Ro- main en de Tour de Beurre of het inte rieur met zijn tallooze boogvensters en schit terend beeldhouwwerk. En dan het gebrande glas! Het is niet mogelijk de stemming te beschrijven, door het licht gewekt dat door zulke glazen binnenvalt. Ware er in Rouaan niets anders te zien dan deze' kathedraal, het zou een bezoek volkomen loonen. Doch er zijn nog vele andere gebouwen, die den roem van het Fransche volk als kunstzinnige natie rechtvaardigen. Wanneer men u b.v. de kerk St. Quen toonde, voordat ge de kathe draal gezien hadt en men zou u zeggen, dat- eerstgenoemde het schoonste Godshuis dei- stad is. ik geloof dat ge niet teleurgesteld zoudt zijn. En is de kerk Samt-Maclou geen juweel? Doch het is niet alleen kerkelijke' kunst, waarvan men hier kan genieten. Waar vindt men b.v. zoo'n schitterend paleis van justitie, met zijn zoo weelderig van beeld houwwerk voorzienen gevel, zijn schoone Salie des Pas Perdus en zijn Salie de la cour d'Assises? Welk een prachtig stadsbeeld biedt de Rue de la Grosse Horloge, met haar ouden toren, fontein en doorgang onder de oudste klok der wereld. Oud straatje, Caudebec. Fragment van het gedenkteeken voor Jeanne d'Arc, te Rouen. Doch ook aan een der donkerste bladzij den uit Frankrijks historie wordt men hier herinnerd. Het was in Rouaan dat Jeanne d'Arc veroordeeld werd den brandstapel te bestijgen. Jeanne d'Arc, die de wereld het unieke schouwspel bood van een meisje, nog bijna een kind. dat Frankrijk van den af grond wist te redden, dat Orleans, verdedigd door de beste Engelsche generaals, tot over gave dwong, haar vorst, een zwakkeling zon der hoop of moed. naar Reims voerde om ten slotte door haar eigen landgenooten aan de Engelschen verkocht te worden en op den Vieux Marché te Rouaan zoo'n vreeselijk ein de te vinden. Thans staat op dat oude markt plein een gedenkteeken voor haar. Den toren waarin zij gefolterd werd, kan men nog be zichtigen. Rouaan vormt tevens een zeer geschikt uit gangspunt voor autotochten door het Nor- mandische land. Hoe schoon en telkens wis selend is het landschap. Hier gaat men door dichte bosschen, over vaak zeer sterk hel lende paden, daar langs steile krijtrotsen, waarin soms woningen zijn uitgehakt, nu eens door glooiend bouwland, dan weer langs boomgaarden, waarin voornamelijk appel- boomen, die den geliefden volksdrank, den cider opleveren. Het geheel wordt doorsne den door het zilveren lint der Seine, die in tallooze bochten haar weg naar zee zoekt. Aan haar boorden vindt men soms schilder achtige ruïnen van kasteelen, zooals die van het kasteel Gaillard. dat boven op een hoo- gen krijtrots ligt. Wanneer men zich de moeite getroost naar boven te klimmen, wordt men beloond door een uitzicht op de omgeving, dat weinig minder schitterend is dan dat hetwelk men oo den Drachenfel* heeft- Evenals aan den Rijn is het ook hier een oord van sagen. Kent ge de legende niet. verbonden aan het kasteel van Robert le Diable? Het huwelijk van Richard n, hertog van Normandië, was vele jaren kinderloos geble ven. Toen de hertog zijn vrouw hierover dwa ze verwijten deed. ontstak zij zoodanig in toom, dat ze' verklaarde, zoo zij onverhoopt nog ooit een kind ter wereld mocht bren gen, zij dit liever aan den duivel zou geven dan aan haar gemaal. En het geschiedde, dat zij nog moeder werd, moeder van een kind dat gebukt zou gaan onder de noodlot tige uitwerking harer woorden. De kleine Robert was hierdoor in de macht des duivels gekomen, die hem dreef tot misdaden. Zijn leven was zoo'n aaneenschakeling van plun deren, moorden en andere wandaden, dat hij tenslotte van zichzelf walgde en berouwvol naar Rome trok, waar hij zich aan de voe ten van den Paus wierp. Deze droeg den boet- vaardigen ridder op zich naar een kluizenaar te begeven, die op eenigeh afstand woonde. De-vrome man beval den ongelukkige zeven jaren onder in het wild levende honden te verblijven, waarna hem zijn zonden verge ven zouden zijn. Zoo geschiedde. Juist na af loop van zijn straftijd belegerden de Turken de Heilige Stad. Robert, om zijn boosheid ,.le Diable" ge naamd, ontving, nu hij van zijn zonden ge zuiverd was, een witte wapenrusting, door een Engel gebracht, die hem beval de stad tegen de ongeloovigen te verdedigen. De Tur ken werden verslagen en de Keizer schonk Robert uit dankbaarheid zijn dochter tot vrouw. Het paar trok naar Normandië en het slot- was. als dat van zoovele sprookjes: zij leefden vele jaren gelukkig en tot heil van het volk. Ook de stadjes, rondom Rouaan. zijn zeer bezienswaardig. Schier alle hebben zij prach tige kerken. Men zou moeilijk kunnen zeg gen. welke de schoonste is. die van Caudebec. door Henri den Vierde ..liet schoonste juweel aan de kroon van Normandië genoemd, of die van Louvïers, uitmuntende door prach tige glazen, die van Boseherville of.neen. de eens zoo imposante kerk van laatstge noemd plaatsje is uitgeschakeld. Men is zoo dwaas geweest het gebouw van binnen te witten, zoodat dë muren een aanblik ver- toonen als van een heldere Hollandsche keu ken vlak na de schoonmaak. In Caudebec verzuime men tevens niet de aardige oude straatjes te bezoeken, evenmin als men een bezoek aan de ruïne der abdij van Jumièges mag overslaan, of van het oude klooster te Saint-Wandrille. Hier schreef Maeterlinck ..de Blauwe Vogel". Dit alles is slechts een greep uit het vele schoone dat Normandië den bezoeker biedt. Veel belangrijks heb ik over moeten slaan wegens gebrek aan tijd. doch als men in de gelegenheid is geweest te bezichtigen, wat ik hier beschreven heb. keert men voldaan huis waarts, nog lang nagenietend en in de hoop dat een volgende vacantie weer iets even in teressants moge geven. J. FRANSE. Het leven van Emmerich Kalman Bij den vijftigsten verjaardag van den componist. De beroemde componist van .„Csardasfür- stin", ..Bajadere", ..Grafln Mariza", ..Das Veilchen von Montmartx-e" enz. enz. begon als journalist; goede vooruitzichten had hij niet: niemand kende hem En de weg naai den roem heeft veel tijd, inspanning en ont bering gekost. Op 24 October 1882 werd hij te Siofok ge boren op een onvriendelijken kouden herfst dag. Zijn ouders waren niet gezegend met rijkdom aan aardsche goederen. Thuis kwam Emmerich al gauw met de muziek in aanraking, zij het dan slechts als toehooi-der. Hij luisterde naar de stukken die zijn broers en zusters op de piano ten ge- hoore brachten. Spoedig zong en floot hij niets anders dan rhapsodieën van Liszt. Veel lust om zelf het klavier te leeren bespelen, toonde Emmerich vooralsnog niet. Wel koesterde hij al op zeer jeugdigen leeftijd oen hartstocht voor het theater. Een kleine troep kwam in zijn geboortenlaats voorstellingen geven en bij iedere repetitie was de kleine kalman tegenwoordig, hoe vaak men hem ook wegjoeg. Op deze wijze leerde hij goede Weensche operettes kennen. Op school was hij altijd nummer een. zoodat hij op zijn tiende jaar naar Boedapest kon gaan om daar het „Evangelische Gymnasium" te be zoeken. Pas in de vijfde klas van het gymnasium had de gebeurtenis plaats, die beslissend werd voor zijn verder leven. Een schoolkameraad nam hem mee naar een concert. Daar zij sa men één vrijkaart bezaten, moest Kalman buiten blijven staan en zijn oor tegen het sleutelgat leggen om iets te hooren. De groo te Johann Richter dirigeei'de het Philhar- monisch orkest, dat een symphonie van Beethoven ten gehoore bracht. Kalman hoor de. zag en liep naar huis om zijn moeder te melden, dat hij zich voortaan aan de muziek zou wijden. Hij zag kans 520 Kronen op te snaren en kocht- een piaxio. die nu nog in het huis van zijn ouders staat en waarop hij nog altijd graag speelt. Intusschen studeerde hij rechten en trad tegelijkertijd op als reporter bij de „Pesti Naplo". Het ging hem toen zóó slecht, dat hij weken achtereen or> het kantoor bleef slapen. Overigens genoot hij niet te veel nachtrust. Hij studeerde aan de universiteit, gaf les in compositie-kunde, schreef 's avonds voor de krant en 's nachts speelde hij kaart. Hij begon met ernstige composities en oogstte veel succes, maar bekendheid ver wierf hij met.... een liedje, dat hij onder een pseudoniem schreef voor een cabaret kunstenares. Hij begon zich op dit soort muziek toe te leggen en schreef een operette, die viel als een baksteen. Dan krijzt hij door bemidde ling van den musicus Jakobi een libretto van Karl Bakonyi voor ..Een Herfstmanoeuvre". Hij had ook in dit product niet veel ver trouwen. Oscar Strauss' ..Walzertraum" had zooveel bijval geoogst, dat Kalman den thea terdirecteur. wien hij zijn manuscript had gegeven, niet eens opzocht om diens oordeel Mena Grande - De groote bron. Menisa is een oud Indiaansch woord en be tekent asfaltbron. Op verschillende plaatsen x-ondom de Golf van Maracaïbo komt ruwe aardolie, die meest zeer rijk aan asphalt Is aan de oppervlakte en de grootste van die plekken is Mena Grande, thans wel het rijk ste olieveld onzer aarde. Daarheen bracht ons die motorlorrie in stikdonkeren nacht. 's Morgens om zes uur ben ik buiten om te zien waax-heen ze mij gebracht hebben. De zon gluui't juist over met wolken beladen bergtoppen achter ons en verlicht een gewel dig panorama. Het guesthouse, waar ik lo geer. ligt op een heuvelrug, die zich een meter of tachtig boven de vlakte vei'heft-. Rondom liggen aardige villatjes en rijke bloementuinen. Overal bloeien oleander en flamboyant en alles is bedekt met Magdale- na's. Hier en daar een heg van Hybiscus en bij een groote Alamandastruik vol groote gele kelken zijn een zestal Kolibri's al druk bezig. Tusschen de huizen door en er over heen zien wij naar de vlakte, de met jungle begroeide meeroevers, die ineenvloeien met den gezichteinder. In het Oosten tenminste. In het Zuiden heeft de jungle plaats gemaakt voor een groote oppervlakte, waar overal boortorens verrijzen, tot waar in de verte het- oerbosch weer begint en achter boven dat oerbosch vei'heft zich een bergrug en noc één en weer één. En dat. is het. een wolk of een top? Ik moet den kijker halen en warempel het zijn bergen. Ten tweeden male rust mijn oog op bergtoppen van meer daii vijfduizend meter hoog, die zich als een dreigende muur aan den rand der vlakte verheffen. Het. zijn de Cordillei-as de los Andes, het Andesge- bergte. de ruggegraat van Zuid-Amcrika. Een machtig panorama. Beneden ons rijzen stoom en rookwolken op. Daar liggen fabrieksterreinen, compres sorinstallaties. pompinrichtingen enz.: daar heb ik geen verstand van en mag ik ook niet naar kijken. Maar Westelijk aansluitend daaraan ligt weer de Savannah. Onafzien bare grasvlakten met enkele alleenstaande boomen er in. plotseling eindigend aan deix voet der heuvels, die met zwaar bosch be groeid. lijken en waarvan dr toppen zich. al zijn ze niet- meer dan 800 a 1000 M. hoog. toch reeds in de wolken verliezen. Ook Noordelijk van onzen heuvelrug ligt een Savannah. Vol komen horizontaal, weer een prachtig speel terrein voor een Ford je! Een riviertje, de Misoa. kronkelt er langs, daar zullen wij eens gaan kijken. Aan den overkant weer een be groeide heuvelrug, de Misoarange. die ook de moeite waard lijkt en daarvoor op den voet. van onzen eigen heuvel het keurige Venezo- lanen dorp der Maatschappij, waaruit blijkt, dat ook voor de behuizing der arbeiders goed wordt- gezorgd. Wanneer ik juist bezig ben om het- pano rama voor de vierde maal rond te zien. ver schijnt de superintendant, onze gastheer, ook weer een flinke Haarlemsche jongen en neemt ons mee voor een stevig ontbijt in do messroom. waar alle ongehuwden voor een gerïiig bedrag hun kostje komen halen Ook voor'bewassching zorgt de Maatschappij, een uitstekende maatregel, die de vaak zoo ge vaarlijke vrouwelijke hulp in de jongelui's woningen bi.ina overbodig maakt. Dan gaat het de velden in en zien wii weer heel wat van dat vernuftige samenstel van pijpen en balken en bouten en moeren dat de kostbare ruwe olie in ongekende. Ia bnna onbegrensde hoeveelheden naar boven weet te brengen. Maar wij bezoeken vooral den rand der terreinen, waar de schoonheid van het Zuid Amerikaansche oerwoud tot ons be gint door te dringen. Maar de bodem is hier nog niet rijk, misschien niet vochtig genoeg. Er staan enkele woudreuzen, enkele groote oalmen. maar de bamboe, de jungle, de on dergroei is meest nog de baas. Maar prach tige vlinders en tal van kleurrijke vogels vliegen overal rond. Duizendpooten. mieren, kevers, alles leeft in oneindig veel vormen. Dan gaat het een der heuvelhellingen op naar de Mena's de asfaltbronnen. Zwarte beekbeddingen, van asfalt, begi-cnzen den weg, taa>e olie vloeit er over heen. Hoe hoo- ger wij komen, hoe zwarter de bodem tus schen den plantengroei door zichbaar wordt. Terrassen gestolde watervallen van asphalt, overal om ons heen. Daar verheft zich een vulkaankegel van een paar m°ter hoog. od een der zwarte terrassen. Wij stoppen en wandelen er heen. Onze schoenen vertoonen veel neiging om achter te blijven in de zwar te kleverige massa. Je moet de oude harde plekken uitzoeken Boven in het vulkaantje is een kleine krater, tot den rand toe met olie gevuld, waaruit voortdurend gasbellen opborrelen. Een werkende olievulkaan! En zoo liggen er tientallen hier op de hellingen te vernemen. Toen hem werd verteld, dat ge noemde directeur hem al drie dagen zocht, dacht hij eerst dat men hem voor den gek hield. Maar de mededeeling bleek op waar heid te berusten. De première had plaats op 22 Februari 1908. Deze eei-.ste groote operette werd reeds in alle belangx-ijke kiein-kunst-theaters der we reld opgevoei'd ;zij. werd gevolgd door vele andere, die nog gretiger werden ontvangen. Wij noemen ..Der Zigeunerprimas" 1912L „Csarddsfürstin" (1915). „Faschingsfee" (1917), „Hollandweibchen" (1920). „Bajadere" (1921), „Grafin Mariza" (1924), „Die Zirkus- piinzessin" (1926). „Die Herzogin von Chi cago" (1928), „Das Veilchen von Montmar- tre" (1930), „Ronny" (een toonfilm) (1931) en zijn nieuwste schepipng van dit jaar „Der Teufelsi-eiter". Vele beroemde kunstenaars hebben hun krachten aan Kalman's werk gewijd, Onder hen vermelden wij: Lil Dagover, Harry Liedtke, Max Pallenberg en niet te vergeten Hubert Marischka. den genialen directeur, regisseur en acteur. Naast Leo Fall. Franz Lehar en Oscar Strauss moet Emmerich Kalman worden be schouwd als een die in hooge' mate bijdraagt tot den roem der Weensche operette. Hij schiep oorspronkelijke muziek, ging zijn eigen wee. instrumenteerde nauwkeurig en betooverde de operette-liefhebbers der ge- heele wereld. en in het bosch. De olie is vrijwel onbruik baar. zeer zwaar en de hoeveelheid is te ge rixig. En juist daar, waar dc asphaltbronnen liggen, is tot nu toe weinig of geen olie van goede kwaliteit gevonden. Maar het blijft een merkwaardig verschijnsel. 's Middags rijden we uit over de Savannah, die zoo vlak is als een ijsbaan, soms langs een weg. soms dwars door de meterhooge grasvlakten heen. Er liggen verscheidene wegen door voor bewaking der concessie, grenzen enz. en als zoo'n spoor slecht wordt, gaat ge er tien meter naast rijden en als ge daar drie maal gereden hebt is er een weg! Goedkoopev aanleg is niet- denkbaar. Wij zwerven over de vlakte van een rijk- bloeienden boom naar een met vogelnesten, van een heuvelruggetje, dat wat. uitzicht geeft over een einde'.ooze grasvlakte, recht op het rivierdal aan, dat daar aan den voet der heuvels moet liggen. Gras. gras en gras, waar soms onze spatborden haast- in verdwij nen. Dan knarsen plotseling de remmen en wij staan, nog steeds in het- gras op drie meter van een loodrechten afgrond. Veertig meter lager vlak aan onze voeten stroomt daar de Misoa Aan den overkant- langzaam glooiende hellingen. Hier oen geweldige steil- kant-. de buitenkant van een scherpe bocht. Ik kan maar één woord zeggen, dat door mijn kameraden niet begrepen wordt en dat is Pikermi! Kent. gij het? Wel luister. Stel u voor. dat een langdurige droogte over deze groote vlakten komt. dat alles dor en bruin wordt en er geen groen sprietje meer te be kennen valt. Laat. dan een onvoorzichtige mensehenhand. misschien het hemelvuur, misschien een vulkanisch verschijnsel de eerste vonk werpen in het brandbare gras en loeiend en bruisend zal het vuur over de vlakte gaan. a! wat leven heeft en rennen kan voor zich uitjagend. Opgejaagd door het vuur werd het oen wilde Jacht op leven en dood, runderen en paarden, maar ook de wilde kat- en de pan ther. alles zal voortgejaagd worden, alleen op eigen levensbehoud bedacht Over de vlakte, door het hooge gras. En dan plots d'e afgrond. Zien ze het gevaar? Of zijn ze half verblind door den rook? Ook als ze trachten in te houden zullen ze vooruit worden omdron gen door de achteraankomenden en bij hon derden zullen ze springen of vallen. Sn elk geval de pooten breken en wie het vuur ont kwam zal daar Jammerlik omkomen en als straks dezelfde wolken die met. hun hemel vuur den brand ontstaken, het terrein over gieten met hun watervloeden, dat- de stroom even sissend opstijgt, en dan oen zwartTbla- kex'dc vlakte achterblijft, dan zul ten dlozelf- de watervloeden de arme slachtoffers bedek ken met- lagen zand en klei. F.n als de om standigheden gunstig zijn. zuhen de beende ren bewaard blijven, de gebroken pootm on de mengeling van planten- en vleeschefers. van alle bewoners der prairie dooroen. zullen la teren onderzoekers kunnen vertellen wat bier gebeurde. En precies hetzelfde moet ge beurd zijn in Pikermi, een kl<Mn plaatsle in Griekenland, Ict-s benooi-den At-hene. Lang, heel lang geleden, toen de paarden nog drie teenen hadden en do mensch nog geen rol soeelde on deze aarde. De wijde Savannah, de diene afgrond, de snel stroomendc beek beneden, zoo moet Pikermi er hebben uitge zien toen de natuurramp plaats vond. die ons in het. b"zit b'-acht van een zeer rijke collec tie zoogd'ervesten uit die lang vervlogen tij den. Toen Etirona nog met Amerika verbon den was en het drieteenigo paard, al rond dartelend over de broode weilandvlakten over Groenland en IJsland Eurona kon bereiken om daar nadat de verbintcnisbrug was ver broken. weer uit te sterven. Mooi vak toch d'e wetenschap. En wat b"n je rük als jc zulke dingen weet en genieten kunt! Do avond daalde over de Savannah. De ki-ekcls b"gonnon te zingen, tegen de kleu rende lucht begonnen de eerste vleermuizen hun prachtige vliegdemonstra'ies. Een par kiet. krijsc.ht nog. een ezel balkt in de verte en overal beginnen licht on te twinkelen De natuur gaat ter ruste. Wij nog niet. Ik mag van mïin Himalayareizon vertellen vanavond in de Engelsche club. van andere zwerftoch ten door wondermooie natuur, waar dc mensch leert, klein te zijn en steeds dieper eerbied krijgt voor het groote natuurgebeu ren. „O God. wat is Uw wereld schoon", zong een mijner vriendinnen altijd na zoo'n dag. En zoo is het. VAN DER SLEEN. DRUK BEZOCHTE PLAATSEN. Stratford- waar William Shakespeare geboren werd. :s een plaatsje zonder In dustrie en zonder eenige merkwaardigheid behalve dan de geboortekamer van den groot en Will en het monument te zijner her innering. Toch is me naam van Shakespeare voldoende om daar jaarlijks tienduizenden reizigers naar toe te lokken, die er duizen den ponden sterling aan vertering laten. Edinburgh krijgt, alle jaren bezoek van duizenden lezers van Walter Scott: en dc bouwvallen van het kasteel van Kcnil- wort-Tx lokken jaarlijks dertig duizend toeris ten De „cottage" te Alloway, waar Robert Burns geboren werd, staat bij de reizigers ook in groot aanzien: en te Tarboton, waar hij leef de. laten ze leder jaar ruim 1 ton gouds. Het eiland Man werd door den populairen romanschrijver Hall Caine in de mode ge bracht. Alfons Karr heeft het fortuin van Saint Raphael gemaakt.' Nog voor hem had Gou nod er zich in een vlsschcrshuis gevestigd, 'n plaat herinnert er aan. dat hij daar Romeo et Juliette" schref. Na zijn dood werd de piano, die er ge bleven was. op de markt verkocht. Het in strument werd aan een Engelsche dame voor 100 francs toegewezen. De bekende Mont Saint-Michel die terecht de algemeene bewondering opwekt, dankt zijn vermaardhei daan lexander Dumas. Op Hyèi-es met zijn pahnboomen heeft Rober: Stevenson het eerst de aandacht ge vestigd, zooals Jacques Perk het voor La Roche deed

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 15