BIJVOEGSEL HAARLEM'S DAGBLAD Zaterdag 22 Oct. 1932 Jongens weten wel hoe gauw bij het hard- loopen de adem ons bij groote inspanning al ras begeeft, hoe de milt gaat steken en het oogenblik komt dat. trots den besten wil, we den wedstrijd opgeven moeten. Op de korte baan kunnen er verbazende snelheden wor den ontwikkeld door geschoolde sportlui, doch wanneer de afstanden bij kilometers geteld moeten worden, gaat het heel wat kalmer toe en zijn de snelheidscijfers heel wat lager. Zoo gaat het ook met de vliegende vogels, al staat ons verstand stil bij de duizelingwek kende vaart, welke zwaluwen b.v. ontwikke len door in een etmaal naar Afrika te vliegen of als we van blauwborstjes lezen, die in een enkelen nacht diezelfde reis wisten te vol brengen. Ik las eens dat een spreeuw in snelle vlucht een snelheid maakt van 70 Kilometer per uur. Toch doet deze vogel 20 dagen over zijn trekvogelvlucht naar het Zuiden, waarbij rustpoozen ook voor het zoe ken van voedsel genomen moeten worden. Gemiddeld legt deze vogel dan per dag 34 kilometers af. Ook wij kunnen aardig beenen maken als we voor een koddebeier of veld wachter op de vlucht slaan of wanneer we probeeren een stoomtram een eindje bij te houden, niet? Een vluchtende kraai zeilt op snelle wieken 14 meter per seconde door de lucht, doch in een uur verplaatst dezelfde vogel zich slechts 52 kilometer ver. al is dat bij menschelijke snelheden vergeleken al een verbazingwekkend kunststuk. Nu weten we wel dat de vogels natuurlijk een heel andere lichaamsinrichting hebben aan wij: hun bouw is gèheel op vliegvermo- gen en snelle vlucht ingericht. Ademnood behoeft een vliegende vogel niet te krijgen, want behalve longen bezit hij ettelijke reser ve-luchtzakken. die gedurende de vliegbewe ging zijn ademhaling verzorgen en dc hart- snelheid regelmatig doen werken. Een vlie gende vogel houdt den adem in. Een gierzwaluw legt maar eventjes 60 me ter per seconde af, lange onafgebroken jacht partij op vliegende insecten, zet de zwaluw zich om te rusten neer en ademt weer even snel als hij zittend steeds gewoon is, door de spieren, welke zijn lichaamsholte doen uit zetten en inkrimpen te bewegen. Dat maakt de vogel tot vlieger, ook op de lange baan en zoo toegerust kan hij zich honderden, zelfs duizenden meters in de lucht verheffen. Vroeger meende men dat dc trekvogels zich altijd kilometers hoog bewogen op den trek, doch sedert de menschen over vliegtuigen beschikken, zijn we omtrent de hoogte, waar op vogels trekken.beter ingelicht en we kunnen gerust zeggen dat de meeste gevederde vlie geniers hun reizen op 50 tot 100 Meter hoog boven den grond uitvoeren. Slechts enkele soorten trekken op 400 tot 1500 Meter hoogte. Veel is ook bekend ge worden over de vaste wegen, welke de trek vogels volgen, maar nog steeds blijven er op dit gebied waarnemingen t,e verrichten. Ook in ons land worden in herfst- en voorjaar daaromtrent steeds gegevens verzameld. Ik weet- niet hoe het met- jullie gesteld is. maar ik voor mij zie de trekvogels liever Zuid-Noord vliegen dan Noord-Zuid, hoor! IN DEN BAKKERSWINKEL Jan: ,.Wat krijg ik een klein brood van je, bakker." Bakker: „Dat 's niks. Dan heb je niet zoo veel mee te dragen." Jan legt bi plaats van 12 cent 6 cent op tafel. „Hé ventje, dat is te weinig," zegt de bak ker. En Jan antwoordt lachend: „Dan hoeft U niet zooveel op te bergen." UIT „DUIZEND EN EEN NACHT" TREKVOGELS. GUUS GERBE. Nog in het midden van de vorige eeuw hield men het voor onmogelijk, dat op groo- tere diepte dan 500 Meter levende wezens konden bestaan. Het water moest daar ijs koud zijn en bovendien de druk zoo groot, dat elk levend wezen zoo plat als een blad pa pier zou worden gedrukt, als het zich op een zoo groote diepte zou wagen. Intusschen is de wetenschap heel wat verder gekomen en zijn ook de instrumenten waarmede de onderzoekingen worden gedaan, veel verbe terd. Met behulp van speciale voor dit doel vervaardigde netten, is het niet zoo moeilijk meer om van zeer groote diepte levende ge tuigen naar de oppervlakte te halen. En zij komen ons bewijzen dat de geleerden van voor tachtig jaren zich hebben vergist. Wel heerscht op meer dan 600 Meter diepte eeuwige duisternis, maar daar greep de na tuur in en verschafte het leven zichzelf licht En alle op deze diepte levende visschen en an dere wezens werden voorzien van een eigen Hier is het plaatje van vorige week. „Se sam open U" spreekt All Baba en alle schat- I ten der aarde liggen aan zijn voeten. Een 1 aardig plaatje om het te bewaren en wie een teekendoos heeft, kan het ook kleuren. UIT DE KINDERJAREN VAN DEN SPOORWEG. Nieuwe, belangrijke ontdekkingen hebben altijd veel tegenwerking ondervonden, hetzij uit eigenbelang, dan wel omdat de traditie er zich togen verzette. Zoo hadden ook de menschen die. nu meer dan honderd jaar geleden, in Engeland een spoorweg wilden bouwen, een strijd te voeren dien men grap pig zou hebben kunnen noemen, als het niet om zoo n belangrijke zaak was gegaan. Tus- schen de steden Liverpool en Manchester was ook in dien tijd al een druk verkeer, zoodat de uitvinder van de stoommachine, Stephenson, allereerst een plan uitwerkte om hier zijn eersten spoorweg te bouwen. Maar hoewel hij een knap rekenaar was. had hij toch geen rekening gehouden met de tegenwerking die hij van alle zijden on dervond. En het duurde dan ook heel lang, voor de mannen van Stephenson met den bouw konden beginnen. Al had die eerste spoortrein geen levensgevaarlijke snelheid er liep een man met een vlag in de hand voor, om het publiek te waarschuwentoch is er. de electriciteit misschien uitgezonderd, geen geweldiger uitvinding te noemen. Alle andere verkeersmiddelen moesten het in snelheid afleggen tegen den spoorwagen en de tijd. dat men dagenlang onderweg was om bijv. van Amsterdam naar Antwerpen te komen, was voorgoed voorbij. Wel heeft, vooral de laatste jaren, de stoomtrein een feilen strijd te voeren tegen den electrischen trein en méér misschien nog tegen den auto, ais verkeers- en vervoermiddel. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de menschen ook om de eerste auto's lachten, die mot hun gebrekkigen motor langs den weg bleven staan en als droevig einde van het uitstapje door paarden moesten worden weggesleept. Maar wie weet, hoe dicht de tijd bij is, dat de stoomtrein geheel van het toonccli zal zijn verdwenen en zal hebben plaats gemaakt voor den nóg snelleren auto, die bovendien het. voordeel heeft, aan geen rails gebonden te zijn. W. MAZUR. ONS TUINHOEKJE. BOLGEWASSEN Willen we volgend voo:rjaar onzen tuin ge tooid hebben met tulpen, narcissen, enz. dan moeten we die bollen nu in dc aarde doen. Als je een prijscourant van ccn of andere bloembollenhandelaar doorbladert, dan sta je versteld van de enorme, verscheidenheid, waaruit een keuze gedaan moet worden. Hier volgen enkele soorten, die jullie ook eens in je tuin moeten probeeren. Vroege tulpen o.a. Due van Tholl (kleine tulpjes, die 't eerst van alle soorten bloeien), Keizerskroon (rood met geel). Brilliant Star (helderrood), Gele Prins (helder geel). Van 'der Neer (paars), Lady Boreel (sneeuwwit). Late tulpen. De meeste laat bloeiende tul pen zijn Darwintulpen, die uitstekende snij bloemen leveren, o.a. Pride of Haarlem (hel der roodt Flamingo (zachtroseh White Queen (geelachtig wit). Dream (lila). The Sultan (zwart kastanje bruin), Zulu (zwart violet) Crocus o.a. Purpurea grandiflora (donker blauw). Pres. Lincoln (donker purper blauw) Maximiliaan (porseleinblauw uitstekend geschikt voor potcultuur). Mont.blanc (zuiver wit). Groote gele, Sir Walter Scott, (blauw en wit gestreept). Narcissen, o.a. Golden Spur (gele trompet narcis). Sulphur Beauty (zacht zwavelgeel), Bernardino (witte bloemen met gekartelde oranjekleurige kroonc Pocticus (dichters narcis helder wit, geel hart met rood randje, welriekend.) Eranthis (winter aconiet). Lage plantjes met helder gele bloempjes, die heel vroeg in het voorjaar bloeien. Tritillaria (keizerskroon). Een forsche plant met meest oranje roodc bloemen. Hoogte 7590 c.M. Eigenaardig bij deze plant zijn de honingdruppels, die zich in de han gende bloem bevinden. Aurora (oranje rood* maxima geel, Orange brillant (oranje bruin) Galanthus (sneeuwklokjes) o.a. Nivalis ('net gewone sneeuwklokje). Byzantinus en Elwesi (grootbloemig). Muscari (druifjes- of kraalhyacint) oa. Heavenly Blue (hemelsblauw), botryoides (blauw), botryoides album (wit). Willen we van den winter wat frisch groen en kleurige, welriekende bloemen ln de huis kamer hebben, zet dan nu de bollen in pot ten of op glazen. Om echter teleurstelling te voorkomen, moet je bij 't aanschaffen der bollen vragen of ze voor potcultuur geschikt zijn. Bovendien moet de aarde in de potten van goede kwaliteit zijn. Wanneer we ze in potten zetten, doen we 't best deze in te gra ven in den tuin ongeveer 12 dm. onder de aarde. Bij strenge kou beschermen we ze mot wat dorre bladeren. Einde DecemberJanuari wanneer 't niet vriest natuurlijk, halen we ze tc voorschijn en brengen ze in de huiskamer. We kunnen de potten ook in een koele donkere kast plaatsen, maar vergeet dan niet ze een weinig v-ochtig te houden. Hyacinten worden veel op glazen gezet, We zorgen dan dat de onderkant der bol het water raakt. Deze moeten ook eerst een poos in donker staan. Enkele narcissen soorten zijn geschikt om op water tc kweeken. We gebruiken daarvoor platte glazen kommen, waarin we een laagje fijn grint strooien ter dikte van 1 c.M. Hierop plaatsen we de bollen, vullen de openingen aan met. grint en vullen daarna de kom met water. Wc kunnen deze bollen dadelijk in de kamer voor 't venster zetten. Geschikt zijn: Narcissus Paperwhite grandiflorus (witte trossen) en N. Grand Soleil d'or (tros sen van donker gele bloemen met oranje kroontje.) in de industrie bewijzen ze onschatbare diensten. 37 jaar geleden ontdekte een Duitsch ge leerde. Wilhelm Röntgen genaamd, deze wondere stralen, vandaar dat ze ook wel ge noemd worden röntgcn-stralen. Omdat hij zc zelf zoo wonderlijk vond. noemde hij ze X- stralen. Sindsdien zijn er heel wat proeven met deze X-stralen genomen. Op den 12don Januari 1932 is er een X-stralen-machlne zelfs in een rechtszaal gebruikt. Er werd door aangetoond, dat oen oude handteekening door chemische middelen was uitgewlscht. Door doze wondere stralen hebben detectives gevaarlijke bommen uit pakketten kunnen halen. Douane-beambten gebruiken zelfs X-stralen om door gesloten koffers de bagage te con- troleeren. Het toestel, dat daarvoor gebruikt wordt heet. Fluoroscoop. In Berlijn moet een schoenwinkel zijn. waar men de schoenen eerst kan belichten om te zien. of het binnen werk solide is. Men mag ze zelfs aantrekken en Ln een kastje gaan staan, dat door X-stra len belicht, wordt. Zoo kan men zien. of de voet nergens gedrukt wordt. Men verwacht ln de toekomst zeer groote en heilzame dingen van de X-stralcn. vooral bij de bestrijding van ernstige ziekten. Niet alleen kan men de zieke plek ontdekken, maar de bestraling werkt ook genezend. Ver der zal op velerlei gebied door de rönttmn- bestraling veel onwaarschijnlijks werkelijk heid worden. Misschienn kan men dan van kwik goud maken, van een éénjarige plant kan men een vaste plant maken. Zelfs onze spijzen kunnen zoo krachtig gemaakt wor den. dat. men maar een pilletje voedsel voor den hooien dag noodig hooft. Wel wat onge zellig hè. dat afschaffen van de maaltijden, maar er wacht je ook geen standje als je al te lang achter je voetbal getrapt hebt. Duitsche geleerden zijn nu b.v. bezig om de electriciteit van onweders op te vangen, om er een nieuw type X-lampen van te vervaar digen. Misschien worden dus ln de toekomst zieken genezen en menschen gevoed door opgevangen onweders. W. B Z. Wist je dat? Jaarlijks worden tegen woordig 8 miilioen spel speelkaarten ge maakt. De eerste werden gemaakt in. 1350. AAN ALLEN. Naar aanleiding van mijn vorig schrijven over de Indianen, schrijft een Rubriekertje me, dat zijn oom ook Roodhuiden heeft ge zien, die in een Europeesch pakje gestoken waren. Er zijn tegenwoordig heel wat India nen ver-Europeescht. Eigenlijk wel jammer, Net zoo jammer als het verdwijnen van de karakteristieke kleederdrachten, van onze provincies en eilanden. Er gaat dan onwil lekeurig zooveel schoons verloren, zooveel wat hen bond aan 't verleden. Dikwijls is hnn Europeesche kleedij nog zoo smakeloos. Ze moeten zich als 't ware nog leeren kleeden. Ook de nieuwe versierselen, waarmee ze zich nu tooien gaan, zijn meestal afschuwelijk en onecht, 't Past eenmaal niet bij ze. Als ze nu ook maai- de goede dingen van de Europeanen of blanke Amerikanen over nemen, is 't nog zoo heel erg niet. De zoogenaamde Black-foot (Zwartvoet) Indianen hebben nog 't meest van de oude gebruiken en oude kleedij bewaard, vooral veel heilige dingen. Wat overgebleven is van gestorven familie-leden wordt als heilig be schouwd. Die Black-foot Indianen hebben ook nog hun mooie, fantastische dansen. Een Zonne dans, een krijgsdans, een Hoenderdans, een Slangendans, een Paardendans, enz. Op den langsten dag dansten zij den Zonnedans. Ik zeg dansten, want onlangs is er door de Canadeesche regeering een bevel uitgevaar digd om dezen dans niet meer uit te voeren. Of een vrij volk als de Roodhuiden zich hier bij neer zal leggen? De Zonnedans is ruw en veroorzaakt vaak ongelukken. Dit was dan ook de reden van 't verbod. Men danst hem rondom een paal, waaraan de dansenden met een leeren riem zijn verbonden. Het ge beurt vaak, dat door de wilde en woeste sprongen de riem in het vleesch dringt en 't bloed op den grond druppelt. De grootste lekkernij, die onder het dansen wordt aan geboden is pemican, dat zijn gedroogde bes sen met gedroogd vleesch en vet. Er wordt ook veel bij gezongen. Deze black-foot-Indianen hebben ook hun oude sagen bewaard. Als 't buiten wintert vertelt de oudste een dier boeiende verhalen, waarnaar men nooit genoeg kan luisteren. Wie nog niet de Europeesche kleeding dra gen, hebben slechts een gordel van een bi- sonhuid om de leden. De huid is met witte leem besmeerd. Is dat. omdat ze den blanke toch zooveel schooner vinden dan hun broe ders, de roodhuiden? Ik vermoed van wel. Bisons worden nog veel geschoten en wel voornamelijk om 't vleesch. Het vleesch wordt gekookt door er gloeiende steenen, vet en water in te werpen, nadat het vooraf ge kuild is. Ook wordt het wel op spitse stokken ge .stoken en zoo boven een vuur gehouden. De jonge Indianen prefereeren dit geroos terde vleesch. verlichtingsapparaat. Er zijn inktvisschen wier vlakke lichamen lichten,alsof ze met edelsteenen bezet zijn en poliepen die als spookvisschen in de duisternis oplichten. Zoo verschillend als de dieren daar zijn, zoo ver schillend is ook de manier waarop zij als het ware licht geven. In de meeste gevallen zijii het organen die een beetje doen denken aan een zoeklicht, ze zijn van holle spiegels voor zien om de zwakke lichtstralen te versterken Andere visschen weer bezitten een soort lan taarn, die ze aan lange huiduitwassen, op touwtjes gelijkend, achter zich aan sleepen. Het doel is. om met dit licht den buit aan te lokken. Ook zijn er visschen, die dóór en dóór lichten, zoodanig dat men den buit dien zij hebben verslonden, achter den buikwand kan zien zitten. Maar al zijn we, met behulp van 't diepzee-net in staat deze merkwaardige levende wezens in het zonlicht te brengen, het zal den natuurkundige toch niet gelukken om den phosphoriseerenden glans van 't ge vangen dier weer te voorschijn te roepen, zelfs niet in de donkere kamer. Alleen door nauwkeurig onderzoek van de organen, kun nen we ons een beeld vormen van de manier waarop deze dieren in hun diepe en donkere vaderland leven. Dat met zekerheid te weten is voor de wetenschap al een flinke schrede vooruit te noemen. GUUS GERBE. WIND EN WATER ALS BOUWMEESTERS. De black-foot-Indianen houden er een eigenaardig begrip van eerlijkheid op na. Diefstal komt bij eigen stam niet voor. Maar zijn er paarden noodig, dan wordt het. heele- maal niet erg gevonden, als men die steelt van 'n naburige stam. Dikwijls heeft dat rot gevolg, dat er bloedig gevochten wordt. Dat heeft weer tot gevolg, dat er krijgsdansen worden uitgevoerd, 't Lijkt wel, of ze af en toe behoefte hebben aan een verzetje. De Zwartvoet-Indianen zijn ongelooflijk sterk van lichaam en spierkracht. Wee den Europeaan, die 't met hem aan den stok krijgt. Toch komt er ook bij de Blackfoots een andere geest boven. Dit is wel 't- heel goede, dat de Europeanen hun heeft geleerd. On langs vertelde een opperhoofdman aan een Europeeschen reiziger, dat er in zijn kamp geen oorlog meer gevoerd werd, noch onder ling, noch met- naburige stammen. Toen onze reiziger hem blij verrast aanzag, ver volgde de groote Roodhuid: Monias (dat is: de blanke man) heeft ons geleerd, dat het' beter is, met de naburige stammen in vrede te leven, dan elkander dopd te slaan." Als alle Moniassen daarvan maar diep over tuigd waren, zouden alle volken als broeders tezamen leven. W. B.—Z. DE GEHEIMEN DER DIEPZEE. Wind en water zijn altijd bezig om de op pervlakte van de aarde andere vormen te geven. Zij schijnen een eeuwig verbond met elkaar te hebben gesloten, om elkaar behulp zaam te zijn bij het afslijpen van de bergen en het vullen van de dalen met het. vrijge komen materiaal. Als het uit den hemel ge vallen water in de aarde dringt, sijpelt het in spleten en barsten, totdat het eindelijk op een steenlaag stuit, waardoor het niet ver der kan. Maar" op zijn weg naar de diepte maakt het heel kleine gaatjes en holletjes, omdat het koolzuur, dat het water bevat, een oplossende werking uitoefent. Doch het mechanische werk van het water begint eigenlijk eerst, als het later als bron weer naar de oppervlakte der aarde komt. Ge makkelijk te vernielen gesteenten hebben natuurlijk het meest van het water te lijden, In Noord-Amerika vooral kunnen we voor deze bewering prachtige voorbeelden vinden. Het schuren en spoelen van het water heeft daar op sommige plaatsen fantastische fi guren doen ontstaan. Het is het gebied van de Rio Grande, in Colorado, waar men won derlijk gevormde zuilen kan zien en het water heeft zeker duizenden jaren noodig gehad, om ze zoo grillig af te slijpen. Zoo ziet men in Zweden weer reusachtige granietblokken, die den indruk maken, alsof ze door water en wind in twee gelijke helf ten zijn gesneden. Andere rotsblokken ver- toonen groote uithollingen, die eveneens het werk van water en wind zijn. De fantastisch gevormde rotsen die we hier op het plaatje zien. worden ..De kapiteins" genoemd, mis schien wel. omdat ze als twee steenen wach ters in het water staan. In Arizona (Noord- Amerika) kunnen we ze vinden. WONDERLIJKE STRALEN. GEZICHTSBEDROG. Niet alles wat we zien, behoeft waar te zijn. Dikwijls ook verbeelden we ons slechts dat wc ons slechts dat we iets zien, omdat het menschelijk oog onder bepaalde omstandig heden gemakkelijk kan worden bedrogen. Van alle staaltjes van gezichtsbedrog, levert het teekeningetje dat we hierboven zien, wel een van de merkwaardigste. Als men het teeke ningetje in draaiende beweging brengt, on verschillig in welke richting, dan zal T don Indruk wekken, alsof ook alle cirkels op zich zelf weer draaien, en wel in hetzelfde tempo en dezelfde richting, als de hand die de be weging uitvoert. Nog sterker wordt dit gezichtsbedrog, als men tijdens het draalen niet naar het tee keningetje kijkt, maar het oog gevestigd houdt op een punt in de onmiddellijke nabij heid. In „Aan Allen" sprak ik met jullie over de wonderen der fakirs en ik besloot met je den goeden raad te geven nooit iets te doen, waardoor je lichaam schade lijdt. Dezer da gen las ik juist iets over het wonder der X- stralen. waardoor ons lichaam krachtig en gezond kan worden. Dat is dus juist het te genovergestelde. Misschien zijn jullie zelf wel eens belicht door X-stralen. Wanneer een cent of knoop Is ingeslikt, dan kunnen de X-stralen de verstopplaats ontdekken. Heeft er een inwen dige beenkneuzing of verwonding plaats ge had. dan wijzen ce X-stralen nauwkeurig aan waar de geneesheer moet. ingrijpen. De X- stralen dringen thans niet alleen meer bin nen in Ziekenhuizen of dokterskamers, ook

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 19