De Dertiende Volkenbondsvergadering. WEET WAT EET VERSCH GEKARND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. De laatste week. Strijd om de „opperste leiding" van het Volkenbondssecretariaat. GENèVE, 13 October 1932. iVan oneen correspondent) De 13e VoMcenibondsvergaderinig is niet al leen met haar taak niet binnen de haar toebedeelde twee weken gereed gekomen; zij is zelfs niet erin geslaagd haar wenk in drie weken te voleindigen. Een vierde Maan dag is nog noodig geweest, voordat voor zitter Politis zijn naar verwadhlrimig wel wat al te optimistische openingsrede kon uit spraken. De verlenging van den duur der Volken- bondsvergadering is niet een gevolg ge weest van een plotseling verhoog die belang rijkheid. Uit een oogpunt van ihooge politiek heeft de 13e vergadering de verwachtingen van een onvermijdelijke onbelangrijkheid niet gelogenstraft. Zelfs Politis heeft dit moeten erkennen. De drie giroote vraagstukken van den dag (de economische en financieele wereldcrisis, het ontwa pe n in g s v ra a gstuk en het Chineesch-Japansche geschil) zijn slechts weinig of in Het geheel niet be sproken, omdat de Londensche Wereldcon-. ferentie. de Ontwapeningsconferentie en de Buitengewone Volkenbondsvergadering wel dra aan deze onderwerpen al haar zorg zul len hebben te wijden. De wereld heeft reeds zooveel onvruchtbare welsprekendheid geno ten, dat wij allerminst reden-hebben de 13e Volkenbondsvergadering een verwijlt erover te maken, dat haar gedelegeerden zich de zelfbeheerscbing 'hebben opgelegd ons rede voeringen te besparen, die in een ietwat gewijzigden vorm binnenkort elders toch zonden moeten herhaald worden. De besprekingen, die in de laatste week in een ondercommissie der vierde commissie over de ..opperste leiding' van het Volken bondssecretariaat gehouden zijn. zijn de uit sluitende oorzaak geworden, dat de Volken bondsvergadering zelfs nog een vierde week is moeten beginnen. Langgerekt en kostbaar zijn deze besprekingen ongetwijfeld geweest. Doch het moet tevens erkend worden, dat de 4e commissie erin geslaagd is een oplossing •te vinden voor een strijdvraag, die reeds sinds eenige jaren heel wat hoofdbrekens had ge kost en vooral in de laatste maanden groote bezorgdheid had verwekt. Reeds drie jaren lang was er in Volken- bondsorganen een scherpe strijd over de ..reorganisatie van het Volkenbondssecreta- riaat" .gevoerd. Op heit oogen'blik Ibjëbben wij den Engelschmam Sir Eric Drummond als secretaris-generaal, den Fransobmian Avenol als plaatsvervangend secretaris-generaal en den DDuitscher Dufour, den Italiaan Paulucci en den Japanner Sugimura als ondier-secre tarissen-generaal. Het zijn dus uitsluitend staatsburgers van de groote mogendheden, die de ..opperste leiding" in handen hebben bijgestaan door een aantal afdeelingsdirec- teuren, die meerendeels eveneens tot df groote mogendheden behoor en. Men begrij.pt. dat de kleinere staten, die wat aantal be treft verreweg de meerderheid in de Volken- bondsvergadering bezitten, reeds herhaalde lijk de lust gevoeld hadden aan het mono polie der „grooten", voor zooveel de opper ste leiding betreft, een einde te maken. Voor stellen hunnerzijds, om zoowel uit bezuini gingsoverwegingen a]s ter wille van de 'be ëindiging van dit monopolie de posten van onder-secretaris-generaal af te schaffen, werden echter nimmer in stemming gebrach' omdat de vertegenwoordigers der groote mo gendheden erop aandrongen, dat de beslis sing zou worden uitgesteld tot het. oogen- blik waarop Sir Eric Drummond zou heen gaan. Dan zou een grondige bespreking der geheele kwestie van de reorganisatie van het Volkenbondssecretariaat aan de orde komen! Dit oogenblik was thans aangebroken. On danks allen bij Sir Eric uitgeoefenden aan drang dat deze zijn ontslagneming althans nog een jaar zou uitstellen, bleef de hoogst- verdaenstelijke eerste secretaris-generaal van den Volkenbond bij zijn meening. dat het ook in het belang van den Volkenbond beter zou zijn, wanneer hij met Juli 1933 door een ander zou worden vervangen. En daar thans ook de zevenjarige ambtsduur van de Duitse he, ftaliaansche en Japansche onder-secretarissen-generaal een einde neemt was het niet 'te verwonderen, dat de kleinere staten onder leiding van" den gedelegeerde van Noorwegen Hambro thans met allen nadruk hum voorstel tot opheffing van de posten van onder-secretaris-generaal her haalden, terwijl zij daaraan tevens het voor stel verbonden, dat in de toekomst hetzij de secretaris-generaal zelf. hetzij de plaats vervangende secretaris-generaal de staats burger van een kleineren staat zou moeten zijn. Zij hoopten door dit voorsbei te ver zekeren, dat overwegingen van zuiver na tionaal belang bij de besprekingen in de ..opperste leiding" meer naar den achtergrond zouden worden gedrongen en dat de ..op perste leiding" de groote internationale vraagstukken vooral met internationalen geest zou bekijken. Avenol. Het bleek echter weldra, dart. een door drijven door de kleinere staten van dezen op zich zelf voortreffelij ken wensoh tot- een ernstige verscherping der reeds bestaand? Volkenbondscrisis zou kunnen leiden In be sprekingen tusschen de groote mogendheden en Sir Eric Drummond was namelijk ge bleken. dat de vereisc'nte eenstemmigheid in den Volkenbondsraad voor de benoeming van den nieuwen secretaris-generaal uitsluitend te bereiken zou zijn, indien de keuze op den tegen woordigen plaatsvervangemden secre taris-generaal Avenol zou vallen, die ondanks het feit dat hij Franschman is, desnoods toch ook de stem der Duitse'nie en der Ita- Tjiaansctoe regeering zou kunnen verkrij gen. De Italianen waren echter alléén bereid hun stem aan Avenol te geven, indien een Italiaan dan in zijn plaats tot plaatsvervan gend secretaris-generaal zou worden benoemd En de Duitschers maakten hun tegemoet komendheid jegens het Fransohe begeeren hiervan afhankelijk, dat opnieuw een Duit- scher onder-secretaris-generaal zou worden en dat deze dan óe belangrijke taak zou hebben over te nemen, die Avenol thans in handen heeft. n.l. de opperste leiding over de economische en financieele af dealing van het Volkenbondssecretariaat. Onder deze omstandigheden zouden de kleinere staten indien zij bij hun uit een ideaal oogpunt- prijzenswaardig voorstel vol hard hadden, de benoeming van een opvol ger van Drummond hebben verhinderd, de onzekerheid omtrent den nieuwen secretaris generaal nog hebben laten voortduren en het gevaar voor allerlei verscherpingen van de toch reeds zoo gespannen verhoudingen tus schen Frankrijk, Duitschiand en Italië heb ben vergroot. Deze verantwoordelijkheid hebben de ver tegenwoordigers der kleinere staten terecht gemeend niet te mogen op zich nemen. Zij hebben dus erin berust, dat de groote mo gendheden allen een vertrouwensman in de opperste leiding blijven behouden, nadat de „grooten" hunnerzijds deze belangrijke concessie aan de „kleinen" gedaan hadden, dat er voortaan twee plaatsvervangende secretarissen-generaal zijn zullen en dat één van deze twee een burger van een der kleine re staten zal moeten zijn. Op deze wijze is de zekerheid verkregen, dat de stem der ..kleinen", die vaak als het geweten van den Volkenbond betiteld worden, ook in de op- persite leiding 'vernomen zal worden. Dit com promis tusschen groot en klein werd Zater dagavond bekroond door de eenstemmige INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Ct.. per regel. Méér dan 700 maal per jaar komt ge aan tafel voor Uw ont bijt, Uw koffietafel, of voor Uw maaltijd. ^30 ets. per I'/j pondspakje met 25 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole benoeming door den Volkenbondsraad van Avenol tot secretar:s-generaal, waardoor de in breeden kring bestaande vrees voor een onoplosbaar meenïngsversehil over deze zoo teere strijdvraag ui; den weg is geruimd! B DE JONG VAN BEEK EN DONK. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELIN GEN. De Ned. Bond tot het redden van Drenke lingen is, in samenwerking met den Kon. Na- tionalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, Het Oranjekruis. evenals dit in het voorjaar met zooveel succes geschiedde, een propagandatocht door Nederland begonnen ten einde de zwemkunst te bevorderen, maar vooral ook om het doel van den Bond; den verdrinkingsdood te be strijden, verder uit te dragen. De Bondspropagandist, de-heer A. J. Meije- rink te Haarlem, begon den tocht op Woens dag 19 October te Hoek van Holland op ver zoek der Hoeksche Zwemvereeniging. Verle den jaar telde deze vereeniging 13 leden; thans na een voordracht in het vorige jaar en door het enthousiasme van een toege wijd bestuur, niet minder dan 245 leden. Donderdag 20 October was Amsterdam aan de beurt; daar werd een voordracht ge houden in het gebouw der A. M. V. J. Reeds 40 jongemannen van die vereeniging zijn aangesloten bij de Amsterdamsche Reddings brigade. Het doel was o.a. dat aantal op te voeren. De zaal was tjokvol. Het resultaat van de voordracht was. dat velen zich opgaven voor het lidmaatschap der A. R. B. Maandag 24 October wordt in Deventer een groote Bordstentoonstelling georgani seerd. De Bond zond zijn propagandamate riaal in; Haarlem het uitgebreid bezit van leer- en reddingsmiddelen. Voor 27 October vroeg Epe een lezing over INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 ets. per regel. HAARDEN :er voordeelige cond. Bezoekt onze ihowroom J. J. CORNELISSEN KAMPERVEST 1 hoek KI. Houtstraat zwemmen, redden en hulp bij ijsongevallen. Ook Heerenveen zal op 2 November in dezelf de richting worden bewerkt-. Daarop gaat de propagandareis naar Friesland, Groningen en Drente. PERSONALIA. De heer J. P. Vermefre te Haarlem is be noemd tot lsten violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holland- Amerika lijn. EXAMEN GETUIGSCHRIFT. Leider lichamelijke Oefening. Overveen 2)1 October Geslaagd de heeren J. A. Steinz, Wemeldimge; J. A, Swankhuisen. Utrecht. CABARETAVOND „JACOB VAN LENNEP" De cabaretavond, te geven door de Too- neelvereen. Jacob van Lennep heeft plaats a.s. Dinsdagavond 25 October in het gebouw van den Hn s nnscnen Kegelbond. Aangekondigd wordt het optreden van Johny Roos, humorist-conferencier; Choy Hay, Mélange Act; Berny, Original Equili brist (Alkazar, Hamburg) afgewisseld door The Musical Lunatics. Na afloop wordt er gedanst. VRIJZINNIG HERVORMDE JONGEREN KRING Dinsdagavond 25 October zal er een bijeen komst van bovengenoemde kring plaats heb ben in het gebouw van aeh Protestanten bond te Haarlem. Er zal worden gesproken over: Religieuze opvoeding. TOONEEL VEREENIGING „VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL". Woensdag 26 October opent bovenge noemde vereeniging haa rseizoen met de op voering van het vroolijke spel in drie bedrij ven „Gebroedei's Kalkoen" in gebouw St. Bavo, Smedestraat. VAN DE NOTRE DAME NAAR DE SINT BAVO. De onder ons bekende toonkunstenaar Hendrik Andriessen zal een thema (muzikale hoofdgedachte1 schrijven en op den avond von 27 October as tijdens het concert der C.O.V.. den heer Marcel Dupré ter hand stellen. Deze beroemde organist zal alsdan a Prima vista een Improvisatie geven op dit thema. De C.O.V. geeft hiermede iets zeer bijzon ders en verwacht voor dit concert dan ook meer dan gewone belangstelling. NAJAARSTENTOONSTELLING. Van Maandag 2 30ctober tot en met Don derdag 27 October organiseert groep „Het Honk" van de Arbeiders Jeugd Centrale een Naiaarstentoonstellfng in het Jeugdhuis „De Merc:". Judith Leysteitstraat. bij de Klever laan De2e tentonostelling zal omvatten een collectie paddenstoelen, vruchten en zaden, enz. Alle wonderen van de herfst zullen er bekeken kunnen worden. De prachtigste herfstkeuren kan men bewonderen aan dc takken van boomen en heesters. Boeken over dit onderwerp liggen ter inzage. Het doel van onze tentoonstellingen zijn: steeds be langstelling voor de mooie natuur te wekken. Op Maandag vindt de opening plaats om 7 uur. AGENDA. ZATERDAG 22 OCTOBER Stadsschouwburg. Wilsonsnlein: Opvoering van „De Doofpot" door de N.V. Het Schouw- tooneel. 8 uur. Palace: „Das Lied einer Nacht". Op het toonccl: dc humorist Tummers. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Love me to night". Op het toonccl: Gibs en Doodles, amusante imitaties. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mijn vriend de millionair" en „De bende van de Transat lantic". 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. toegang vry. Bazar „In de Twaalf Provinciën". Boven zaal Gerzon's Modemagazijnen. 10.30—5 en 7.3010 uur. ZONDAG 23 OCTOBER Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneclgezel- gezelschap. „Menschen in 't Hotel" 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Mademoiselle". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Willy Derby. 8 uur. H. O. V. Gem. Concertzaal. Concert.. 2.30 u. Gebouw „Caecilia": Cursusvergadering ..De Dageraad". 10.30 uur. Rozekruiscrs Genootschap. Bakenesser- gracht. 13. Openbare Voordracht. 10.30 uur. Protestantenbond: Psycho-Synthese. Voor dracht. 10.30 uur. Rembrandt Theater: Populair Wetcnsch. voorstelling: „Instinct en Verstand". 11.30 u. Bazar „In de Tv.raalf Provinciën". Boven zaal Gerzon's Modemagazijnen. 1.30—5.30 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel- MAANDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: N.V. Schouwtooneel. „Jean de la Lune". 8 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 10 -7.30 uur. Bazar „In de Twaalf Provinciën". Boven zaal Gerzon's Modemagazijnen. 10.305 en 7.30—10 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. QztTSêzf Het plezierig Toeroep van minister. Vallende en iviebelende regeeringen. Hoe Herriot en Baldwin in hun vader- Imid bejegend ivorden. De stijgende afkeer van veelpraterij. Hoopvolle teekenen. Wat er gebeuren zou als wij onze Duitschers gingen expor teeren Terwijl alle regeer in gen nu met voorstellen tot belastingverhooging en loonsverlaging komen, met het gevolg dat reeds vele zijn gevallen en de rest gevaarlijk wiebelt (op enkele dictatoriale bewinden na) wordt de toon tegenover ministers er niet beter op. Dat is begrijpelijk, maar het gaat zoo ver. dat de aldus belaagde Excellenties wel heel innig aan hun baantje verknocht en wel heel groote optimisten moeten zijn, om het zich niet aan te trekken. In ons land, als men de communisten uitzondert, van wie niemand ooit iets anders venvacht, kan het nogal schikken. Al heeft minister De Geer onlangs doen blijken, dat sommige op hem geoefende critiek hem gepiqueerd had. Hij wou zake lijke bezwaren hooren. Het is zeker merk waardig hoe moeilijk het voor den mensch is, zakelijk te blijven als zijn duiten bedreigd worden. Financiën en zakelijkheid zijn we geneigd als aanverwante, zelfs nauw-ineen gestrengelde begrippen te beschouwen. Niets hoor! Hevig zijn veelal de ruzies van deze bloedverwanten. In Frankrijk, waar de regeering een gat van acht milliard in een begrooting van vijfenzeventig milliard moet stoppen, en dientengevolge hevig wiebelt, is de premier Edouard Herriot door den bekenden journa list Emile Buré in „l'Ordre" aangevallen op een manier, die wij in Holland plegen na te laten. Buré zegt dat Herriot teveel praat en te weinig doet. Hij spreekt niet alleen om niets te zeggen, maar ook om niets te doen. Hij legt zich daarbij er op toe, een meelij wekkende houding aan te nemen. Zijn pa thetisch gepraat behoort tot de dingen ter wereld, die Buré het meest tegenstaan. Hij noemt het zonder verdere omwegen ..kinder achtig gebazel". Er bestaat misschien een zuivere dichtkunst, maar een zuivere poli tieke welsprekendheid is er nooit, en de wel sprekendheid van Herriot heeft Buré nog nimmer ook maar éen ontroerende gedachte bezorgd. Onze minister-president, zegt hij. streeft er niettemin voortdurend naar tra nen te ontlokken, en het grootste succes van zijn poliieke loopbaan zal hij ongetwijfeld pas dan kennen wanneet: zijn hoorders met hem gezamenlijk in tranen zullen uitbar sten. Slotsom van dit vriendelijk betoog: „Laat hij zijn mond houden en werken!" Op geenszins vriendelijker wijze gaat de Engelsche liberale journalist A. J. Cummings minister Baldwin (en in het voorbijgaan ook den premier Ramsay MacDonald en andere ministers) te lijf. In een artikel onder den klassiek-geworden titel „Ik beschuldig" be gint hij met op te merken, dat de staatslie den die het ergst falen dit gemeenlijk niet uit slechtheid van karakter maar uit dom heid doen. Daarna trekt hij op minister Baldwin los. Hij, Cummings. heeft de confe rentie van Ottawa bijgewoond en beschouwt die als een volledige mislukking voor Enge land. Hij verzekert dat. minister Baldwin de laatste dagen te Ottawa zelf dermate onder dien indruk was. dat hij er bleek, ontsteld en ontmoedigd uitzag. Vermoedelijk dacht, hij toen eens aan de honderdduizenden in En geland die onder de crisis leden aan de tob bende huismoeders die steeds met nog min der rond moeten zien te komen. Maar tij dens de zeereis vergaarde hij weer moed en bij zijn thuiskomst stelde hij de mislukking als een geweldig succes voor, uitpakkend over de Engelsche delegatie in allerlei spor tieve termen zooals „mv haopy team" enzoo- voorts. „Uw vrienden vertellen mij", ze'gt Cummings meedoogenloos. „dat gi.i de werke lijke leider der regeering zijt. De premier is eigenlijk alleen maar uw briefstempel Welnu, wat hebt gij bereikt? Niets... etc. Ook omtrent Baldwin's invloed op het ont- wapeningsorobleem is hij bitter. Hij heeft Sir John Simon naar Genève gestuurd, die daar niets heeft gedaan dan alles ontwijken dan er tusschendoor dansen „als een pirouet- teerende bejaarde balletdanseres". Cummings betoogt dat van den Engelschen invloed op de Europeesche politiek niet veel over is. en dat hij heeft moeten aanhooren hoe jour nalisten uit andere landen praatten over Engeland op een minachtende manier, die hem als Brit. woedend maakte maar waar tegen hij geen weerlegging had. Al deze din gen en nog veel meer schuift hij den vrien- delijken. eeuwig-zijn-pijp-rookenden heer Baldwin in de schoenen onder zijn ..I Ac cuse!" in vette cursieven van een decimeter hoog. Er is dus wel een onmiskenbare opleving in het aanvallen van ministers. Daar zit een goede kant aan. Zoolang de openbare mee ning lijdelijk, onverschillig en sceptisch blijft beperken de internationale onderhandelin gen waarvan tenslotte, of men het graag wil of niet, het heil toch komen moet zich tot eindeloos gepraat. Misschien geeft Buré. in zijn aanval op Herriot. de huidige stem ming wel het best weer. De heele wereld is wee en naar van het elndelooze gepraat, en roept om daden. Een zoo algemeene hekel aan politieke redevoeringen als thans heerscht heeft, geloof ik, nog nooit be staan. De Assemblee van den Volkenbond schijnt dat zelfs gevoeld en daarom haar discussies sterk bekort te hebben. Overigens met geen ander resultaat, dan dat de be slissingen naar andere conferences verscho ven werden. Maar de heeren bekortten hun gepraat toch maar. Zou dit de nieuwe geest inluiden? De geest niet van Locarno, of Oslo, of Lausanne, of Stresa.maar die veelge- wenschte splinternieuwe geest., die een con ferentie begint om een doel te bereiken, en niet om het in mooie woorden dood te pra ten? Laten we optimistisch blijven. Men zou zoo zeggen dat er hier en daar nogal yrat leven komt. en nu ook de favoriet voor het Ameri- kaansche presidentschap. Franklin Roose velt. zich tegen de tarievenpolitiek heeft uitgesproken terwijl in ons land. In Duitsch iand. België en Frankrijk eveneens sterke machtc-n zich daartegen ontketenen, zijn de vooruitzichten wel weer heel wat hoopvoller. In t usschen neemt het aantal ingezonden stukken-schrijvers, dat allereenvoudigste op lossingen tot verbetering van den toestand in ons vaderland aan de hand doet, toe. Er zijn er verscheidenen die zich keeren tegen de aanwezigheid van honderdduizenden Duit schers. waaronder ik-weet-niet-hocveel tien duizenden Lotte's. Lisa's en Eisa's. in ons land. Zij zien de zaak heel eenvoudig. Stuur die honderdduizenden Duitschers weg. en ge verschaft honderdduizenden Nederlanders werk. Gastvrijheid is heel mooi, maar in de zen tijd gaat dat niet, enz. Het antwoord hierop Ls erg eenvoudig. Ilct onverbiddelijke feit. dat alleen in ter-nationale samenwerking oplossing kan brengen, en dat zoolang die ontbreekt, internationale tegen werking overheerscht. doet zich ook hier gel den. Er wonen honderdduizenden Nederlan ders in Duitschiand. Als wij onze honderd duizenden Duitschers naar hun vaderland terugsturen. Ls er geen twijfel aan dat me neer Von Papen ons. als 't ware per keerende post. de honderdduizenden Nederlanders te rugzendt. Zoo zijn nu eenmaal thans de in ternationale relaties. Verhoogen wij ons in voerrecht, dan antwoordt het buitenland prompt met het zijne te verhoogen. Passen wij con tin gen teer in gen toe, het buitenland repliceert met dezelfde maatregelen, vaak nog in vrijwat erger mate. En vice-versa. Zoo zou het met de in Nederland wonende Duitschers ook gaan. en nu kan men wel zeggen: „Laten we er dan maar liever land- genooten voor in de plaats krijgen", maar dat gaat ook niet op. want de samenstelling der beide gastvriiheid-genletende legioenen is zeer verschillend, zoodat hun uitwisseling slechts verschrikkelijke verwarring en toe neming der werkloosheid in beide landen tengevolge zou hebben. Hoeveel Hollandsche dienstmeisjes uit Duitschiand zouden voor de tienduizenden Lotte's in de plaats komen? E°n paar honderd misschien? Neen, dit lijkt alleen maar eenvoudig, en schijnt slechts een oplossing. Het is er heelemaal geen. Wij moeten uitzien naar betere internatio nale samenwerking. Wij moeten ons verheu gen in de hoopvolle teekenen, die zich hter en daar al ontbreekt er nog verschrikke lijk veel aan voordoen. Wij moeten optimLst blijven, al Ls het moeilijk.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5