de futiel STA TEN- GENERAAL. Nog steeds de Bedrijfsradenwet. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 OCTOBER 1932 DERDE BLAD. Opnieuw incidenten in den Oostenrijkschen Nationalen Raad. De Broqueville heden met de Belgische ministers- lijst gereed? De candidaten. Motie van wantrouwen tegen de Oostenrijksche regeering verworpen. Verdere behandeling van het verdrag van Ottawa in het Britsche Lagerhuis. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. BELGIë. Graaf de Broqueville heeft Vrijdag den ge- heeien dag zijn besprekingen voortgezet en verscheidene vooraanstaande persoonlijk heden, ditmaal vooral leden van de Katho lieke groep, geraadpleegd. Al hoewel zijn taak bijzonder vergemakke lijkt werd door een in de 's morgens dooi- het Algemeen Vertoornd van Chris; en werklied en Katholiek -Democra tische Groep) goedge keurde dagorde. Niettemin heeft de Broqueville in het on derhoud dat hij Vrijdagavond met de jour nalisten had, moeten verklaren, dat 'hij den koning toch niets bepaalds kan voorleggen. Hij was echter zeer optimistisch en hoopte heden Zaterdagmorgen zijn kabinet volledig te hebben samengesteld. De volgende namen worden in dit verband genoemd: Theunis (Landsverdediging)Hymans (Buitenland- sche Zaken); Devèze (Justitie); Tschoffen (Koloniën)Bovesse (P.T.T.)Fantihomme (Vervoer)Janson (Kunsten en Wetenschap pen); Sap (Openbare Werken); Francqui of Vanovexberghe (Financiën). Fouilat (Arbeid en Nijverheid). Het toetreden van de heeren Sap en Poulet staat echter nog geenszins vast OOSTENRIJK. De president van den Nationalen Raad. Dr. Renner, heeft gistermiddag om half drie de zitting van den Raad geopend en verklaard dait de partijen zich in de bijieenkomst van het Seniorenconvent verplicht hebben er zorg voor te dragen dat incidenten gelijk Donderdag plaats hiadden. ziclh niet meer zullen voordoen. De betreffende afgevaardig den toregen waarschuwingen. De moties der Sociaal-democraten, waarin het vertrouwen in de regeering wordt opge zegd en verkiezingen worden vastgesteld per 27 November, worden verworpen met 83 tegen 78 stemmen. Tri omgekeerde stemmenverhouding werd het overeenkomstige voorstel der regeerings- meerderheid goedgekeurd. Het voorstel der sociaal-democraten den Nationalen Raad Dinsdag weer bijeen te roepen, werd verworpen. Nadat 9e Oostenrijksche Nationale Raad in de plaats van den afgetreden vertegen woordiger Tauschitz van den Landbond den Groot-Duitscher dr. Strasser tot vice-presi dent had gekozen, kwam het opnieuw tot ernstige incidenten. Dr. Dollfuss* Naar aanleiding van het dringend verzoek der sociaal-democraten om de gebeurtenissen de Simmering aan de orde te willen stellen werd het woord gevoerd door den Bonds kanselier, den minister van justitie en den staatssecretaris vodr het Veiligheidswezen majoor Fey. De sociaal-democratische leider Otto Bauer riep de rechterzijde schamper toe: „Gij zijt de ware democraten", en maakte een toespe ling op de Zuid-Duitsche gezindheid van den Bondskanselier. Deze anwoordde Bauer: „U hebt een andere gezindheid, een permanent bolsjewistische, die meer voelt voor de dic tatuur van hef proletariaat dan voor een eerlijke democratie". Bauer antwoordde dat hij ook voor een bolsjewiek achting kon heb ben, doch voor iemand, die elke week van ge zindheid verandert, had hij slechts verach ting. In de zaal ontstond groot rumoer en een opgewonden woordenwisseling tusschen links en rechts, waarbij de afgevaardigde van het Heimatblok Lichtenegger twee inkt kokers opnam en naar de banken der so ciaal-democraten slingerde. Een der inktko kers trof den sociaal-democraat Danneberg, wiens costuum geheel door inkt werd bedor ven, waarbij ook een achter hem zittend af gevaardigde door de inkt werd besmeurd. De tweede inktkoker vloog juist langs het hoofd van Otto Bauer en liet een diepe kras in de bank achter. De president onderbrak de zit ting en had groote moeite om een vechtpartij te voorkomen. ENGELAND. Het Lagerhuis.heeft Vrijdag de financieele resoluties inzake Ottawa behandeld. Een La- bour-voorstel, waarbij de wensch wordt uit gesproken de verdragen van Ottawa met een termijn van zes maanden te kunnen opzeg gen, werd verworpen met 221 tegen 58 stem men. Sir Herbert Samuel steunde het voorstel met de motiveering dat het in strijd met de constitutie is dat een nieuwgekozen Lager huis, dat van andere meening is dan het hui dige. niet in de gelegenheid zou zijn de ver dragen van Ottawa op te zeggen. In zijn antwoord erkende Sir John Simon dat er sprake is van een zekere beperking van de machtsbevoegdheid van de Volksver tegenwoordiging, doch dat deze gerechtvaar digd is door de voordeelen van de verdragen van Ottawa. Vervolgens maakte McDonald bekend dat een wetsontwerp inzake wijzigingen in het onderzoek naar de behoeften van werkloozen is ingediend. Duitscblrmd. Beschuldigingen van Hitier aan het adres der Rijksregeering. Officieel wordt medegedeeld: ..In een open brief aan den Rijkskanselier heeft Adolf Hitler beweringen geuiit over liet standpunt der Duitsche regeering in zake de ontwapeningskwestie, die in het belang' van de Duitsche buitenlandsche poli tiek ten scherpste teruggewezen ïnoeten wor den. Hitier beweert, dat Duitschiand met een bewapeningsplan voor bet oog der wereld is verschenen. Het zou een leger van 300.000 man hebben geëiseht. Het zou voorts den bouw van groote gerechtsschepen „enz." heb ben geëischt. Deze drie beweringen zijn in hun vollen omvang onwaar. Duitschiand heeft nimmer andere eischen gesteld dan die welke zijn vervat dn het memorandum van 29 Augus tus j.l. Het eischit en blijft eischen dat an dere staten zullen ontwapenen tot het plei dat rekening houdend met de bijzondere om standigheden in ellk land. overeenstemt, met het bewapeniwgspeil, dat ons door het Ver drag van Versailles is opgelegd De Rijksregeering constateert in het open baar dat de heer Adolf Hitler in zijn open brief van 20 October onware beweringen heeft afgedaan, die het beeld van 'het Duit sche volk ten zeerste benadeelen. Het. oor deel over deze houding van den heer Hitier laat de iregeering aan het Duitsche volk over" Stijging der werkloosheid. Per 15 October heeft het aantal werkloozen 5 150.000 bedragen, dl. 48.000 meer dan per uit. September. Frankrijk. Naar een ministercrisis? In politieke kringen doen in verband met de moeilijkheden, die de regeering bij het vaststellen van de nieuwe begrooting onder vindt. geruchten de ronde dat Herriot bij de debatten in de Kamer in een zeer moeilijke positie zou kunnen geraken. Sommigen spre ken reeds over een dreigende kabinetscrisis wanneer de socialisten tegen de begrooting stemmen en de andere oppositiepartijen om verschillende redenen met betrekking tot de binnenlandsche politiek, zich bij de socialis ten aansluiten. Het meeningsversch.il zou zelfs tot in de rijen der radicaal-socialisten zijn doorge drongen. zoodat men pas een duidelijk beeld van de situatie zal kunnen krijgen wanneer het congres der radicaal-socialisten te Tou louse de financieele politiek uitvoerig behan deld heeft. Van sommige zijden wordt zelfs beweerd, dat Herriot het niet zou betreuren over een binnenlandsche kwestie te vallen, aangezien hij dan zeer waarschijnlijk in een nieuwe re geering de portefeuille van buitenlandsche zaken zou kunnen krijsen, terwijl verwacht wordt dat deze nieuwe regeering een concen- tratieregeering zal zijn. Rusland. Bolsjewistische propaganda- centrale naar Stockholm? Naar ..Svenska Dagbladet" verneemt, zou de centrale der bolsjewistische propaganda in het buitenland, die tot dusver in Berlijn gevestigd was. naar Stockholm worden over geplaatst. In Moskou zou men tot de conclu sie gekomen zijn, dat de centrale naar een veiliger schijnende plaats moet worden over gebracht, zooals b.v. Stockholm. Een omstan digheid, die ook ten gunste van dit plan zou zijn, is, dat de Russische handelsdelegatie, die bij het gezantschap is ondergebracht exterritorialiteit geniet. In den laatsten tijd zijn veel aanvragen gedaan om toestemming tot het binnenkomen in Zweden, Dit werd gemotiveerd met- de reden, dat de betrokken personen employés waren van het naphta- syndicaat. In den laatsten tijd is een groot aantal inspecteurs en controleurs van deze oliemaatschappij Zweden binnengekomen. Tsjecho-Slowsiliije. Het kabinet collectief afgetreden. De ministerraad heeft Vrijdagmiddag be sloten en-bloc af te treden. Udrzal is direct weer naar Karlsbad ver trokken. De onderhandelingen van zijn op- volgeT. Malypefr, die tot nu toe president van het Huis van Afgevaardigden is ge weest. betreffende de vorming van een nieu we regeering zijn zoo goed als geslaagd. Het is te verwachten dat de nieuwe regeering Zaterdag zal worden samengesteld. Amerika. Verlenging der bewapenings- vacantie aanvaard. De Vereenigde Staten aanvaarden, volgens een Renter-telegram uit Washington. de verlenging van de bewapeningsvacantie ge- durende de ontwapeningsconferentie die 1 Nov. eindigt, tot 1 Maart 1933. Binnenkort INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». p«r reReI. zal een officieel bericht daarvan aan Genève worden gezonden. Het doei van deze ver lenging :s naar in officieeie kringen wordt verklaard, aan de ontwapeningsconferentie de gelegenheid te geven tot overeenstemming te komen betreffende de vermindering van de viootbewapeningen FINANCIEELE BERICHTEN. GENERAL MOTOR CORP. NEW YORK. 21 October "Reuter). De netto-winst van de General Motors Corp. in de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg S 10.555.175, tegen 97.455.39p in het zelfde tijd vak van 1931. In het 3e kwartaal van 1932 bedroeg het verlies net'-o 4.464.229 (vorig jaar winst 13.333.214). De kas en courante effecten bedroegen 30 Sept. j.l. S 209 mill, (v.j. s 203 mill, het netto-werkkapitaal 240 mill. (vj. 274 millioen U EEN DIRECTEUR VAN KREUGER EN EN TOLL VEROORDEELD. STOCKHOLM. 21 October (Reuter) Wendler, een der directeuren van de Kreuger en Toil-maatschappij is veroordeeld tot achittien maanden dwangarbeid. REEDS VOOR 80 MILLIOEN FRANC UIT DE „EGYPT" GEBORGEN CHERBOURG. 21 October. (Reuter) In ver band met het slechte weer heeft het Itali- aansche bergings-vaartuig de lichting van het goud van het Britsche s.s. „Egypt" ge staakt. Tot dusver zijn goudstaven ter waarde van bijna 80 millioen franc geborgen Zoodra het. weer verbetert, zullen de ove rige 35 millioen worden gelicht. WEER ONLUSTEN IN DE GEVANGENIS VAN KINGSTON KINGSTON (Ontario) 28 October (Reuter) Hier zijn opnieuw in de gevangenis wan ordelijkheden uitgebroken. Er zijn weer schoten gelost, een afdeeling troepen werd ontboden, die de orde herstelde. DE MOORD OP MRS. WOODRUFF. CHINEESCHE POLITIE IN GEBREKE GEBLEVEN. CHARBIN. 21 October. (Reuter). De Brit sche consul generaal heeft een bezoek ge bracht aan generaal Sjing Jung Kui, het hoofd van de politie om hem den uitslag van het onderzoek naar den moord op mevr. Woodruff te overhandigen. Hieruit blijkt, dat de politie in gebreke is gebleven. Chineesche noi't'oma'-men. die den overval zagen, vluchtten allen in win kels en garages en namen geen deel aan de achtervolging van de bandieten of aan de bevrijding van de slachtoffers. De Japansche autoriteiten hebben de i>oli- tie gewaarschuwd, dat het zeer noodig is te reorganiseeren. Dc losprijs voor Mrs. Pawley. Officieel wordt voorts gemeld, dat de En- gelschen aan den lospriis van 13(1.000 yen voor mevr. Pawley en Corckran 35.000 yen bijdroegen, terwijl de rest door den staat Mandsjoekwo werd betaald. Veldtocht tegen de ontvoerders. In hun veldtocht tegeYi de bandieten zijn de Japansche troepen ten zuiden van Taian doorgedrongen. Men rekent er op. dat de bandieten, di? mevr. Pawley en Corckran hebben oogelicht. zich eindelijk zullen moeten overgeven. KRONIEK DER MOLENS Te St. Anthonie (N.B.i heeft men besloten tot het afbreken van den bekenden fraaien windmolen aldaar. Deze molen dateert uit het jaar 1800. (N. R. C.) TWENTE VRAAGT REGEERINGSSTEUN. Het Eerste-Kamerlid de heer Joan Gel derman heeft Vrijdagavond in een rede voor het Indisch Genootschap verteld van de con currentie door Japan in onze Oost van de samenwerking met Ned.-Tndië bcoleit en de Twentsche katoenindustrie, daarbij nauwere noodzaak in het licht gesteld van steun aan Twente om tegen Japan te kunnen concur- reeïen. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van den 21en October 1932. Spinazie pe rkist- f 0.70f 0.90 Andijvie per kist f 0.26f 0.40 Raapstelen 100 bos f 2 Koolrapen per zak f 0.90 Wortelen 100 bos f 3f 9 Bieten per K G. f 0.02—f 0.03 Aardappelen, klei per K G. f 0.03f 0.05 ld. zand per K.G. f 0.05 Heerenboonen per K.G. f 0.13f 0.18 Spruitjes per K.G f 0 10—f 0.20 Boerenkool per bak f 0.20f 0.46 Roodekool per 100 f 4f 8 Savoyekool per 100 f 3f 6 Bloemkool per 100 f 8f 18 Uien per Kilo f 0.04 1/2—f 0.06 Prei per bos f 0.08f 0,12 Sla per kist f 0.56 Pieterselie per bos f 0.03f 0.0.5 Selderie per bos f 0.03 Appelen per Kilo f 0.16—f 0.18 Peren per Kilo f 0.10—f 0.18 Druiven per Kilo f 0.30f 0.35 TWEEDE KAMER. iPro en contra over de verordenende bevoegdheid. Veror denende bevoegdheid in principe of in werkelijkheid? Een amendement-Goseling met groote meerderheid aangenomen. antwoord blijkbaar niet overtuigd geworden. Hun stem sprak van het tegendeel. En de heer Rutgers van Rozenburg zal \rel hebben uitgesprokenj» wat hunne gedao'a.e.n waren. Hij begreep de haast niet, die tentoongespreid werd bij het schenken der verordenende be voegdheid. Men wist Immers zelve nog niet de onderwerpen precies te roemen, waarom trent verordenende bevoegdheid moest gege ven worden. Waarom dan reeds zulk eer. be voegdheid geschapen? Waarocn niet- gewacht tot de bedrij fsraden zich wat meer hadden ontwikkeld? Bewezen hadden «X rijpheid te zijn gekomen. Met he; afhandelen van deze bevoegdheids kwestie werd de discussie over de bed rij fara- denwet nog niet beëindigd. Dinsdag voort zetting. Moeten op 8 November Vara en Avro ruilen? Vrijdag is in de Kamer de vragendag. Dan mag men plotseling opgekomen wagen om kwart voor vieren doen hooren. Vandaag had de heer Knottenbelt vragen willen deen over het ruilen van zendtijd het min of meer gedwongen ruilen van zendtijd, op 8 November tusschen Vara en Avro. Vragen willen doen. De voorzitter deelde zulks mode. maar vermelde tevens, dat van den min inter van Waterstaat bericht- ingekomen was dat hij nog niet in staat was tot een antwoord, wijl hij het advies van den Radioraad op dit punt nog inwacht. INTTMUS 21 October. Het- hoofdpunt van het debat over de be drijfsradenwet van vanmiddag was de ver ordenende bevoegdheid, welke aan de oe- drijfsraden uit het ontwerp zou moeten toe gekend worden. Zou moeten worden toe gekend? De vraag werd ook gesteld of hier wel van een moeten sprake was En zoo ja. in hoeverre thans dan het ontwerp spreken mocht van een verordenende bevoegd heid. De minister van Arbeid zelf was met met eenig voorstel gekomen, wijl hij in de Me morie van Toelichting had gesproken van een poging, alleen om den socialen vrede te bevorderen. Het ontwerp sprak niet over eenige verordenende bevoegdheid voor de be- daii fsraden. Toch 't bleek reeds uit de algemeene be schouwingen was er in de Kamer een breede stroomirug, welke geen bezwaren zou hebben tegen zulk toekennen van verorde nende bevoegdheid. In principe maar niet nader uitgewerkt voor alle gebieden, waarop wel verordenende bevoegdheid zou mogelijk zijn. Alleen aarzelde men sterk of weinig, aarzelde men, in verband met wat op 'net cogenblik in de maatschappij en de maat schappelijke ontwikkeling te constateeren is. over de vraag of het thans alreeds de tijd was de verordenende bevoegdheid voor do bedrijfsraden, in principe of meer uitgewerkt in dc bedrijfsradenwet op te nemen. De heeren v. cl. Bergh en Kupers hadden op dit punt amendementen. Ook de heertri Goseling en Hermans, Zij hadden verschillende systemen voorge steld. De heeren v. d. Bergh en Kupers somden op, op welke gebieden de verordenende bevoegdheid aan de bedrij fsraden zou kun nen worden toegekend waarbij zij ook ge bieden aanraakten, waarop de productie, de prijzen en de loonen lagen. Aan de Kroon werd het dan overgelaten te antwoorden op de vraag, of de maatschappelijke ontwikke ling in het algemeen en die in een bepaald bedrijf in het bijzonder voldoende tot vrij heid gekomen was, om de mogelijkheid der verordenende bevoegdheid tot werkelijkheid te maken. De heeren Goseling en Hermans wensch- •en de opsomming niet. Zij wilden niet. meer doen dan in principe uitmaken dat de be drij fsraden verordenende bevoegdheid zou- don kunnen verkrijgen. In principe. Ni": meer. En de wetgever zou telkens voor elk gebied uitmaken of de nu vastgestelde mo gelijkheid van verordenende bevoegdheid werkelijkheid zou worden. We deelen maar oogenblikkelijk het resul taat mede: het amendement-Goseling werd aanvaard met 6414 stemmen. Tegen stem den de liberale fractie, de halve C.H. fractie, de Staatk. Geref. fractie, de heer Wijnkoop, en Dr. Kortenhorst. De tegenstemmers had den principieele bezwaren De heer Wijnkoop ook, want die wil niets weten wan bepalin gen. welke den klassenstrijd in scherpte doet afnemen. Men begrijpt, dat hij daarom heel wat critiek had op de S.D.A P., waarvoor dan weer Mr. Duys hem van repliek diende. De amendementen der S.D.A.P. konden alleen de S.D. stemmen op zich vereenigen. Er werden da.n ook nog al wat bezwaren te gen ingebracht. Zooals Dr. Kortenhorst zetde kregen daardoor de bedrij fsraden uit eigen '-"cht verordenende bevoegdheden. Zij zou den zelf bepalen op welke gebieden zij wanneer de Kroon het wilde, dus in laatste instantie één minister verordenende be voegdheid zouden kunnen in pract-ijk bren- gen. De minister opponeerde, dat daardoor de goede werking der bedrijfsradenwet van te voren al werd getorpedeerd Omdat dan werkgeverskringen van te voren al niet te vinden zouden zijn om mede te werken aan het vormen van bed rij fsraden. De heer Kortenhorst wenschte niets van verordenende bevoegdheid op het. gebied van loonen en prijzen en productiebeperkingen. Dat zou maar heenleiden naar trust- en kar telvorming van staatswege. Dr Vos vreesde, dat met do aanvaarding van 't amendement de politieke strijd der S.D.A.P. van de politiek naar het economische leven zou worden overgebracht. Bovendien zag hij de werking van do amendementen niet anders, dan lo gisch heenvoerende naar de autarkie, de volkomen landelijke geslotenheid. En ook Prof. Slotemaker de Bruine noemde het ver keerd, thans reeds een lijn uit te stippelen, aan welker eind de regeling van distributie en productie stond. Zooals gezegd: de amendemen'tcn-Goselln" Hermans, vroegen alleen in principe uit te spreken, dat de beroepsraden verordenende bevoegdheid zouden kunnen krijgen. Daarvoor was een groote meerderheid, na tuurlijk stemde ook de s.d.afgevaardigden voor. toen hun amendementerureeks verwor pen was. Er was een groote meerderheid voor het toekennen in principe van de verordenende bevoegdheid aan de bedrij fsraden. En de heeren Goseling. Slotemaker en Smeenk zagen in de amendementen heelecnaal geen bezwaar, omdat bij elk praotisch geval de wetgever daarover in vollen omvang zou kunnen beslissen. Prof. Slotemaker de Bruine had aanvan kelijk eenige bezwaren. Hij wilde zijn vrees door den minister zien weggenomen. Dat door het opnemen der principieele verordenende bevoegdheid, de werking aan de wet zou kun nen geschaad worden, wijl groepen op wier medewerking prijs gesteld wordt voor een richtige werking der bedrijfsradenwet. eenigs- zins angstig zouden worden oven.- het antwoord op de vraag, of er aan die medewerking geen bezwaren verbonden zijn. De C.-H. afgevaar digde liet zich gemakkelijk overtuigen door minister Verstuur, dat wat het amendement Goseling wensohte, precies hetzelfde is, als wat art. 194 der Grondwet reeds mogelijk maakt. Welk Grondwetsartikel de wet in staat stelt aan bepaalde lichamen verorde nende bevoegdheid toe te kennen. zVerschillcnde afgevaardigden al was het clan een kleine minderheid zijn door 'dit INGEZONDEN MEDEDKELÏNGEN a GO Cts. ncr regel. TEGEN VERKOUDHEID. EEN SNELWERKEND MIDDEL IN 5 MINUTEN IS UW ADEMHALING BEVRIJD Indien ge aan hoofdverkoudhold lijdt, be hoeft ge slechts 10 a 15 druppels Karsote het. nieuwe wetenschappelijke inhalatie- middel op Uw zakdoek te doen en dc bac- terie-doodende dampen diep in te ademen. Deze dampen verspreiden zich onmiddellijk in Uw ademhalingsorganen en vernietigen de bacteriën die de oorzaak van Uw verkoudheid zijn. In 3 minuten opent Karscte Uw neusga ten en houdt de slijmvorming tegen, welke neus cn keel verstoppen. Ge ademt nu weer gemakkelijk. Karsote is samengesteld u't 12 doeltreffende bestanddeelen en werkt in de helft van den tijd dien alle andere inhalatie- middelen tot nu toe noodig hadden. Fig. 1 toont, dc bacteriën bij 't begin van dc aandoening. Fig. 2 toont, de geweldige toename der bac teriën na 24 uur. Fig. 3 hoc in minder dan 10 minuten de Karsote-damp alle bacteriën volkomen ver nietigd heeft. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Fl. 0.90 PER FLACON ZAKFORMAAT en Fl. 1.50 per flacon <2x dc kleine maat). MAG „MATA HARI" NIET MEER VERTOOND WORDEN? PROCES IN KORT GEDING.. Voor den president van de Rottcrdamsche rechtbank is Vrijdag in kort. geding behan deld de eisch van de gebroeders Zcllc om de firma Tuschinski te sommeoren £c vertoo- nhrgen van de film Mata-Harl te staken, daar zij deze film beleedlgon?: achten voor de overledene en daardoor ook smaad ach ten gedaan aan de nog in leven zijnde fami lieleden. De film Is allereerst voor den president van de rechtbank in het Grand Theatre vertoond. Daarna heeft In het gerechtsge bouw Mr. Iluyer de belangen van oe elschen- de partij uiteen gezet. Hij zei, dat in deze film Mata Hari een Russische generaal doodt, een gebeurtenis die alle historische grond mist. Juist door dezen moord of dood slag acht de familie zich beleedigd. Uitvoe rig schetste pleiter den levensloop van Mata- Hari en de familieomstandigheden van de overlevenden. Reeds toen dc film in Amerika begon te draaien werden pogingen gedaan om hieraan een einde te maken, maar liet bleek dat men het voeren van een actie moest wachten tot de film in Nederland kwam. Mr. Groenenboom heeft daarop dc juridi sche grondslagen waarop de elsch is inge diend nader uiteengezet. Mr. Masirigt trad op namens de firma Tuschinski. Hij stelde allereerst de vraag of de president zich bevoegd achtte om de voorstellingen te doen staken nu de officieeie filmkeuring den inhoud van dc film heeft goedgekeurd. Daarop zette hij uitvoerig uit een dat deze film de figuur van Mata-Hari niet beleedigt maar integendeel idealiseert. Bovendien is er in de film geen enkele aan duiding waaruit men kan opmaken dat de gebroeders Zelle familie zijn van de wegens spiomnage ter dood veroordeelde danseres. Was men dan ook niet met deze actie be gonnen dan zou niemand door de film hierop attent zijn gemaakt. Mr. Dijkstra, optredende voor den Metro Goldwyn Mayer weerlegde do gronden, waar op de advocaten van de eischemic partij den eisch hadden gesteld. Hij zei. dat de film wordt vertoond uit zakelijk belang en niet om den moord op den Russischen generaal aan het publiek te toonen. Tenslotte doelde de president mede. dat hij Maandagmiddag te 1.45 .uitspraak zal doen. 4

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9