WERELDSPAARDAG JACOB WASSERMANN IN DEN HAAG. Nat-ionaal record. 31 OCTOBER Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15135 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 27 October 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR oirirornr»™ en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN I EN per week ƒ025, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post /0-72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNi5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcrcn dag) 13 regels f 0.30, elke regel meer f 0-10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim vc 250,-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 1 00.-. iktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75—, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE EN DERTIC BLADZIJDEN HAARLEM, 27 October. Invoerrechten DE RELLETJES IN HET PROVENIERSHUIS. Hij leest over een van zijn werken. (Van onzen coiu-spande nt.) Het is een allermerkwaardigste vertooning die zich op het moment in de Tweede Kamer afspeelt. Het regeeringsvoorstel tot verhoo ging van het algemeene invoerrecht van 10 od 13 door minister De Geer voorgesteld als een uitsluitend-fiscale maatregel, vindt hevige bestrijding niet alleen bij de linker zijde maar ook bij twee van de drie partijen die het kabinet steunen en erin vertegenwoor digd zijn. Niettemin schijnt het dat er, na dat de vorige week nog een minister-crisis dreigde, tenslotte toch nog wel een kleine meerderheid voor het voorstel gevonden zal worden. Volgens de meening van onzen Haag- schen correspondent zal de regeering het net halen. De stemming zou geen beeld van zui vere partij en-tegenstelling geven, want alleen als de anti-revolutionnairen en de christelijk historischen verdeeld zijn is het mogelijk dat de regeering met haar voorstel succes heeft. Intusschen is de felste tegenstander van het ontwerp niemand minder dan de a.-r. leider dl-. Colijn, die het in vierkante tegenstelling aoht met de grondslagen van het vermaarde verdrag van Ouchy. De heer Snoeck Hmke- mans (c. h.) heeft het even scherp bestreden. Naast hen scharen zich de linksche woord voerders Bierema (v. b.), Oud (v. d,), Albarda (s.d.a.p), de Visser (c.p.). De voorstanders van het ontwerp verdedigen het op den grond van „sluitend maken der begrooting", die inder daad zeer indrukwekkend zou zijn als er geen andere middelen waren om de begrooting te doen sluiten. Maar die zijn er wel, en er is bij herhaling, ook weer in dit debat, op ge wezen. Wordt het voorstel inderdaad tenslotte aangenomen, dan zou dit blijkbaar alleen zijn omdat men minister de Geer niet- wil laten vallen. Of, zooals onze Haagsche correspon dent het ongeveer heeft uitgedrukt: omdat zijn sterke wil zegeviert Eerlijk gezegd begrijpen wij van deze moti veering niets. Is minister De Geer plotseling een krachtiger figuur dan dr. Colijn gewor den? Is de in ons land overheersehende over tuiging, dat men „in den geest van Oslo" en „in den geest van Ouchy" op den goeden weg was, niet opgewassen tegen de vrees, een bepaalden bekwamen minister aan het de partement van Financiën te verliezen? Is jhr. de Geer onvervangbaar? Wij hebben nog nimmer gehoord van iemand die dat was, en wij begrijpen het heelemaal niet meer als een dr. Colijn beschikbaar is om zijn plaats in te nemen. Even duister blijft het dat de leider der a. r. fractie zijn partijgenooten niet allen meer in de door hem aangegeven richting mee zou kunnen krijgen. Maar het wonder lijkste van alles is de inconsequentie ten op zichte van de verdragen van Oslo en van Ouchy. Van een vaste lijn in het regeerings- beleid is al heel weinig te bespeuren. De Tel.-correspondent in Oslo heeft aan zijn blad geseind, dat de Deensche vertegenwoor diger op een industriëele Scandinavische con- 'ferentie verklaard heeft: „Zweden, Noorwe gen en Denemarken moeten in sterker mate samenwerken, temeer daar Nederland reeds door de voorgestelde heffing van dertig op centen op de invoerrechten blijk heeft gege ven, zich niet in het kader der conventie van Oslo te bewegen". - Een begrijpelijke verklaring. Als dit voorstel wordt aangeno men zullen de Oslo-staten zoowel als de an dere „candidaten" voor aansluiting bij Ouchy zonder eenigen twijfel deze meening bevesti gen. Die neerkomt op het volgende: „Gij Ne derlanders sluit verdragen in den geest van internationale toenadering en verlaging van tolmuren en zijt daarna zelf de eersten om inbreuk op dien geest té maken door uw alge meene invoerrecht nog eens te gaan ver- hoogen". Het veelbezongen krachtige beleid van mi nister de Geer maakt met dit voorstel juist een allesbehalve krachtigen indruk. Men vraagt zich overal af: „Wat is nu eigenlijk de koers die Den Haag volgt? Eerst opbou wend en daarna weer afbrekend? Is dit al leen maar weifeling'? Of zijn het pogingen om de kool en de geit samen over te zetten? Wat is het eigenlijk wèl?,Waar stuurt men heen? Ik citeer deze uitdrukkingen van dr. Colijn: „Het verdrag van Ouchy maakte diepen in druk te Genève. Het verdrag wekte hoop bij velen. De eerste stap was gedaan. Maar drie weken na den 18en Juli heeft de Nederland- sche regeering den dolk gewet, waarmee het verdrag om hals is gebracht". „Nu vaststaat dat de oplos sing van de crisis slechts internationaal kan geschie den. mag men het eenige wapen dat er is niet onbruikbaar gaan maken. Ik noem deze houding van de regeering o n b e g r ij p e- 1 ij k. Als zij nog 20 millioen noodig heeft, laat zij dan de tabaksbelasting verhoogen en een couponbelasting invoeren, voorstellen die de heeren Oud en Albarda ook al gedaan hebben". Zoo gaat het thans in de Kamer. En de voorspelling zegt dat minister De Geer het er toch door zal halen, dat wij ver der zullen gaan op den protectionistischen wegaan den vooravond van de conferentie van Londen, dat wij den levensstandaard zul len verhoogen terwijl alle inkomens dalen. Overal in den lande zal men het dr. Colijn nazeggen: Dit is onbegrijpelijk. R. P. TARIEFSVERLAGING OOK BIJ DE K. L. M. Bij de K.L.M. zal op de Londensche en Parijsche lijnen een aanmerkelijke tariefs verlaging worden ingevoerd, zoowel voor pas sagiers als bagage. DRIE PERSONEN GEARRESTEERD In aansluiting aan de bijzonderheden in ons vorig nummer over de relletjes in het gebouw van het Burgerlijk Armbestuur kan nog het volgende worden medegedeeld: Er waren ongeveer vijftig werkloozen in dit gebouw gekomen. Zij drongen plotseling op met het doel, de trap te bestermen, die naar de directeurskamer leidt. Zij riepen, dat zij den directeur om brandstof wilden gaan vragen. Bij het portaal stond een agent, die zich hiertegen wilde verzetten. Hij werd ingeslo ten, waarop hij zijn sabel trok. Deze werd hem ontrukt, terwijl hij tevens zijn gummi stok en sabelscheede kwijtraakte. Hij kreeg hevige vuistslagen tegen zijn gezicht, waar door zijn rechteroog werd dichtgeslagen. Bo vendien kreeg hij een wond aan een vinger van zijn rechterhand, vermoedelijk door een steek niet zijn eigen sabel. Boven aan de trap stond een andere agent. Die kreeg van een man, die achter hem was gekomen, en die te voren een sabelhouw had gekregen, waardoor hij gewond was, een trap tegen zijn rug. Dit was de 42-jarige bankwerker S. Verder kreeg ook de 31-jarige grondwerker D. V. een sabelhouw. Beiden werden voorloopig door leden van den Qn- gevallendienst in het politieposthuis aldaar verbonden, waarna zij per ziekenauto van de firma Mathot naar het Sint Elisabeths Gasthuis werden vervoerd. Zooals we reeds eerder schreven werd de sabel onder een puinhoop in een der kamers van het Burgerlijk Armbestuur teruggevon den, maar de gummistok niet. De vijftig werkloozen, die zich nog in de wachtkamer bevonden, werden daarom ge fouilleerd, maar zonder resultaat. Later is ook nog aangehouden de 28-jarige metselaar Van der M., verdacht van deelne ming aan die relletjes. De drie mannen zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Het onderzoek der politie duurt voort. (Tot 25 October is reeds meer regen gevallen dan het be staande record voor de geheele maand.) Het verbaast me niets, October, Want wat was je goed op spat, Voor k van je prestatie hoorde, Leek je m al een tikje nat. Ons geslacht juicht graag voor iemand, Die een record kranig sloeg. Toch, om jou nu lof te brengen. Zijn we niet sportief genoeg. Je kunt alles overdrijven, Je hebt. letterlijk verstaan In die vijfentwintig dagen, Dat ook inderdaad gedaan. Je kunt ook in je prestaties Al te (water)kranig zijn. Je deed werkelijk als Wijnmaand, Te veel water in je wijn. Ook wanneer je voor een slechte Reputatie zelfs niet vreest, Vind je zelf niet: 't was zoo leelijk, Het is nu wel mooi geweest? Wees tevree met je prestatie, Je bestaan is kort van duur, Toon ons, dat je ook in staat bent Tot een zonnige natuur. P. GASUS. Ook toen voor de Haagsche Volksuniver siteit Jaikob Wassermann optrad., was de zaai van „Excelsior" volledig gevuld. He:, is toch wel een goed teeken, dat ondanks het neer drukkende der tijden er zoo groote belang stelling is voor de groote cultuurvormers van onzen tijd. Of is het wellicht juist tenge volge vaar het verwarrende van onzen dag, dat er behoefte gevoeld word* aam richtende lijnen op het groote gebied des geest ?s? Jakob Wassermann wad gisteravond op. om zijn hoorders tot zijn werk in te leiden, door hen kennis te doen nemen van een zijner vroegere werken, 't weik inderdaad, b;'knopt, den geheelen Wassermann bracht. Groot verschil niet Eniil Ludiwig. Wasser mann heeft een ernstig, stil gelaat, hij heeft zoo niets „herausforderends". Is Ludwiig een primaire, Wassermann is een secundaire na tuur. Wassermann is van systematischer con templatiever geest, schijnt dieper. Groot verschil ook in het spreken. Ludwig snel als een waterval, nerveus; Wassermann rustig, zijn woorden zeggend, elk woord op zijn plaats. In hem is iets van de rust van den landman, maar dan van den ver fijnden landman, dié weet, dat eeuwige krach ten in 'hem werken. Ludwig stond en sprak, het eene been gebogen op een lage tabouiret. Wassermann zat, als huiselijk aan een tafel, een kleine lamp belichtend de fijne, karak teristieken kop an et het hooge voorhoofd en de fijne aristocratische handen. De heer v. d. Mamdere heette de aanwezigen in het bijzonder natuurlijk Wassermann. welkom namens de Volksuniversiteit en cU vereenigingen Nederland-Du: :schland en Ne derland-Oostenrijk. Een langdurig applaus klonk op, toen Wassermann het podium op ging. Wassermann zeide. dat hij sedert 40 jartn kunstenaar is. Wanneer een kunstenaar in zijn werken bevrediging wil hebben, wannec-r hij voor zijn arbeid bij anderen een klank bodem vinden wil, dan moet er zijn een zekere continuïteit van de kunstdrift, een zekere eenheid in de zielsprocessen. Vol verwachting hebt ge mij zoo zeide Wassermann hier zien optreden. Die ver wachting heb ik te rechtvaardigen. Ik hoop het te kunnen doen met u in 'te leiden in één van mijn werken. Wassermann. las voor uit zijn „Adam Upipaiss", een boek dat Wassermann schreef derüg jaren geleden in den T-ijd van liet probleem der generaties de trgems:dring tussohen de wereld van den vader en dc wereld van een zoon, tegenstellingen, w.-lke tot antagonisme zelfs uitgroeiden. Dit werk a'.dais Wassermann is nie: in zich zelf besloten, het moet gezien worden als verbreed tot een algemeene symboliek. Da: kan niet amderse immers geen historie brengt zijn werk. het is kunst. Voor dertig jaren schreef Wassermand zijn boek. Negentig maai maakte hij het over Men behoefd? hem niet toe te juichen wegens zijn vlijt hij wilde alleen doen uitkomen hoe moeilijk de vormgeving wel was. hoe moeilijk de achtergronden werden aange bracht. Dan droeg, krachtig-beeldend. Wassermann voor uit zijn jonge werk, dat den lezer teekent de zielsverwdkkeliingen van een in de tradi ties van zijn kaste, opgegroeide en vastge beten autochtonen boer, d:? na dertien jaar van kinderloos gebleven huwelijk door den boer met verzet gedragen, omdat er dreigde, dat zijn bezit geen eigenaar uit zijn geslacht na 'hem zou hebben een zoon kreeg van zijn vrouw, van wie hij eerst niet. be greep. dat 'haar ahker geen vruchten drosg. van zijn vrouw, die onder zijn verwijten leedc. maar die iot het moederschap kwam, toen hij met genegenheid tot. haai- leerde gaan. D. boer ging op in zijn kind, ging volstrekt, op hl zijn kind. de boer voelde zich volledig koning op zijn famiiiegoed in de verhouding iot zijn kind kwam het karakter van he: verhevene. En nu opent het boek van Wassermann met het teekenen van de bevindingen van een rechter, die poogt de waarheid te vinden in het verwarde vragen naar een moorde naar van dien zoon, die op 18-jarigen leef tijd vermoord gevonden wordt met het mes van den vader. Van d*cn zoon, die ontaard is in zijn jonge jaren, van wien men niet veel anders dan slechts kon mededeelen. Bij het verhoor geeft de boer het eerst voor also! hij zijn kind alleen beschouwt als zijn volledig eigendom, dat hij maken, ook vernie tigen mocht, wanneer het verder leven van zijn kind alleen maar onheil brengen kon. Wassermann teekent de ellende van dezen eigenaar-vader.voor wien zijn kind, alles, alle? is, zóó. dat zijn verhouding tot zijn kind van 'n heel andere categorie als die tot elk ander mensch blijkt, de ellende van dezen vader, bij den rechter, wanneer hij zich verdiept in wat zijn zoon was niets! Neergang, van begin tot einde. Maar de rechter speurt een geheim iets, dat de boer verbergen wilde. Hij teekende daarom den zoon als haatdra- ger tegen zijn vader, hij sprak van het ge makkelijk groeien van misverstanden tus- schen een vader en zijn kind, ondanks de groote liefde wederzijdsEn dan kwam 't er hortend en stootend, uit bij den ouden, ge slagen boer. dat hij de schuld op zich nemen wilde van zijn jongen, die in zielsangst voor zijn verwijtenden, toornenden vader, die hem niet begreep, die zijn leven niet ont bloeien liet. zich zelf doodde. Enkele minuten voor dien daad had de zoon de woorden uit zijn keel gekregen tot zijn vader, dat hij altijd, altijd-door naar zijn vader verlangd had. dat zijn ziel om de ziel van zijn vader had geschréeuwó. Maar dat er geen ant woord kwam. De vader voelde zich schuldig aan den dood van zijn zoon, wist zichzelf in laatste instantie moordenaar. En daarvoor wilde hij boeten. Ook hij be roofde zich van het leven in den nacht na zijn bekentenis. De hoorders waren diep onder den indruk. DE OPLEVING. Over de vermeerderde drukte in de Am- sterdamsche haven schrijft het Handelsblad: Het aantal opgelegde schepen is sedert 30 September verminderd. Op dien datum had de Koninklijke Nederlawdsche Stoomboot Mij nog 22 opliggers met totaal 67.119 ton. Se dert zijn van die „opliggers" uitgevaren de „Bacchus" (2255 ton), de „Poseidon" (1928 t.) de „Vulcanus" (1811 t), de „Agamemnon" (1904 t.), de „Calypso" (2258 t.) en de „Nero" (761 t.) Deze toeneming in de vaart is voor een deel te danken aan toenemende vruchten transporten uit Zuid-Amerika naar Euro- peesche havens. Het varen van deze sche pen geeft r.og niet veel aanleiding tot groo- tere levendigheid in de eigenlijke haven bedrijven, maar het is van bsteekenis voor veel gezagvoerders, officieren en zeelieden, die zonder emplooi waren en nu weer aan het werk kunnen. De K.N.S.M. heeft een nieuwen geregelaen dienst geopend op San Domingo. De „Titus" is als eerste schip daarheen gevaren. Veel baten leverden de vaarten bij den tegenwoordigen stand van de vrachter.markt echter nog niet op. Van den Kon. Holl. Lloyd zijn de „oplig gers' „Zeelandia" (7995 t.) en „Maasland" '4272 t.) uitgevaren (op 30 Sept. had zij acht onliggers met 17.742" t.) De Hollardsche Stoomboot Mij. heeft irootere vrachten gekregen door belang rijke verschepingen o.a. van bloembollen. Zoo zijn er dus lichtpunten. Het aantal aankomende schepen stijgt echter nog niet- hard, het blijft gemiddeld 60 in de week. Er Komen meer graan- en olieschepen aan-, doch i minder hout en stukgoederen Hout is er ;chter te wachten. Een paar schepen zijn binnengeloopeu met kolen uit het Don-gebied; de aankomst van het eerste gezaagde hout uit Siberië hebben wij reeds vermeld. n ALS DE WINTER KOMT.... Wij geven vandaag een extra-bijvoegsel onder den titel „Als de winter komt.met- den ondertitel „Levensvreugde in Donkore Dagen". Daardoor is ons nummer van heden uitgebreid tot 32 pagina's. Dit. is het derde extra bijvoegsel dat wij in den loop van dit jaar aan onze lezers aan bieden. Het eerste, onder den titel „Lente!...." verscheen in Maart; het tweede, het vacantie-nummer, in Juli. Bij dc samen stelling van alle drie heeft dezelfde gedachte voorgezeten: in moeilijke tijden een opwek king te geven, op de zonzijden des levens tc wijzen. Wij bepalen dit streven niet tot extra nummers, zooals onze lezers weten. Voortdu rend legt Haarlem's Dagblad er zich op toe, opbouwend te werken, met voorstellen te ko men die verbetering in den algemeenen toe stand kunnen brengen, te wijzen op elk hoop vol teeken dat betere tijden doet verwachten. Wij zijn ervan overtuigd dat dit. onze voor naamste taak is in een tijd als deze. De Hol lander is zwaartillend van aard, zelfs In da gen van welvaart hoort, men hem maar zel den in den optimistischen toon. Dat is een handicap van ons volk, die een positief nadeel wordt nu de tijden moeilijk zijn en durf, optimisme, ondernemingsgeest de noodzake lijke factoren zijn om opleving tc bereiken. Daarom streven wij steeds in deze richting. Aan critick ontbreekt het daarbij niet; som migen schijnen, merkwaardigerwijze, zoo trotsch op hun zwartgalligheid te zijn dat zij meenen die aan ons kenbaar te moe'en maken. Het deert ons niet, en het brengt geen verandering in onze actie. Er staan trouwens anderen tegenover, die ons vaak te kennen geven dat zij volkomen met ons streven instemmen. Dit bijvoegsel spreekt van de vreugden des levens die ons ten deel vallen ook in donkere dagen. Het. zijn er vele en velerlei. De beide vorige malen hebben wij een onmiskenbaar succes kunnen vaststellen: wij hopen en ver wachten dat het ook ditmaal zoo zal zijn. Die wat verder over crisis en malaise heeft nagedacht dan in de termen van economische statistieken weet. dat vooral psychologische factoren den toestand beïnvloeden. Wat vreugde brengt, wat dus moedgevend is. moet daarom vooral in deze tijden naar voren worden gebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN CAFE RESTAURANT „BOLWERK" DAGELIJKS MUZIEK Haarlemsche Musici 1ste klas band UITGEBREID SLAGWERK Bovenzaal, nog enkele avonden disponibel MEISJE VAN ELF JAAR VERDWENEN. PER RADIO OPSPORING VERZOCHT. Wij vernemen, dat een meisje van elf jaar genaamd Cornelia Nieuwkoop, wonende aan het Zuider Buiten spa a me 6, dat Maandag morgen zooals gewoonlijk naar de Openlucht school aan den Middenweg was gegaan, daar niet is aangekomen. Sindsdien Ls het kind. spoorloos verdwenen. Het was een ziekelijk kind, van wie niet verwacht kon worden, dat het weg zou loo- pen. Door de politie is haar opsporing per radio verzocht. Na dc uitsprak in het geschil PruisenRijk. Braun en dr. Brecht over dc uitspraak. (2e blad. Ie pag.) Jacob Wasserman7i in Den Haag. Hij leest over een van zijn werken (le blad, le pag.) Tweede Kamer: Verhooging vna de invoer rechten? (2e blad, le pag.) Etalagcweek van de Generaal Cronjéstraat. (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Invoerrechten. (le blad, le pag.) Vierster: „Als de winter komt (le blad, le pag.) Van onzen Londenschen CorrespondentNog een eeuwfeest. (2e blad. 2e nagJ Honderd jaar geleden werd Paganini geboren. (3e blad, 2c pag.) W. T.: Langs de Straat. „Tic". (2e blad, 2e pag.); Een stormbeeld! Om den anderen dag waar scnuwo ceyenwoordig het Kon. Meteorologisch Instituut: „Weest op uw hoede". Te Scheveningen hangt dc stormbal vrijioel onafgebroken aan den paal.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1