HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. Over den Atlantischen Oceaan. \V* CM®™R Het Buskruit-Complot van 1605. Hoe het eens was. Hoe het geworden is. Het Vrouwenhek. Rondom de olievelden van Mena Grande. ..Morgen gaan wij dwars over de Savanna naar die Vallei en daar een eind stroomop langs een der bergbeken". Best natuurlijk! En daar stoof onze Ford weer den heuvel af en de vlakten op, voorzichtig de holle wegen ne mende, die de terrassen met elkaar verbin den, tot de groote Savanna bereikt is. Dan razen wij weer een half uur ruim door het hooge gras, slechts één keer opgehouden door een boschrijke strook langs een riviertje, waar wij dwars door heen moeten. Dan ko men de heuvels al nader en nader. De weg eindigt al lang, maar daar ginds staat een eenzame ruiter op de vlakte, die den teugel wendt en vooruit galoppeert de zwakke hel ling op, zorgvuldig zijn weg zoekend tusschen de dichter wordende plantengroei door, zoo dat Ford kan volgen. Tot daar aan een ra vijn rand een paar muilezels vastgebonden staan, die ons verder zullen dragen, waar zelfs Ford niet meer kan gaan. Meteen ver andert het landschapsbeeld geheel. De rivier heeft, zich diep ingesneden aan den rand der groote vlakte, niet zoo steil als bij Pikermi, maar toch zoo, dat wij de muilezels aan den teugel omlaag moeten brengen en dat zegt wat. Het riviertje zelf is niet veel, maar het dal is vrij breed en vertoont plotseling een absoluut tropisch oerwoudbeeld. Hooge hoo rnen, met varens begroeid en met lianen be hangen, prachtige palmen, bamboe in soor ten en een overdadig Insectenleven Langs dn Raja, een zijriviertje van de San Pedro gaat het nu langzaam stroomop. Langzaam, want het pad is zeer steil en hier en daar bijna dichtgegroeid, zoo'dat onze gids, zelf natuur lijk ook op een muilezel gezeten telkens weer zijn .machete of wel slagzwaard gebruiken moet om ruim baan te maken door d?n alles overwoek'erenden plantengroei. Papegaaien krijschcn in de hooge boomtoppen, duiven vliegen van. tak tot tak. een specht kleeft tegen een boomstam. Hagedissen schieten over den weg op de zonniger gedeelten. En wat kronkelt daar. Neen, geen groen gevlekte slang, maar een helrleger van mieren, die all? een groen bladstukje dragen. Parasolmieren! Wat was ik gauw van dien muilezel af! En als een peon hem niet gegrepen had, had ik naar huis moeten wandelen, want ik dacht er niet aan hem vast te binden. Maar dat was me ook een tractatie. Dat is al dertig jaar gele den, een. halven menschenleeftijd, dat ik op de H. B. S. Vereeniging in Haarlem mijn eer ste lezing hield over de mieren van onze dui nen en toen ook een en ander van de pas ontdekte tropische soorten vertelde. Het klonk toen nog zoo onwaarschijnlijk, dat mieren naar de boomtoppen klauterden om daar bladstukjes los te snijden en die dan mee te nemen naar hun nest onder den grond om er paddestoelen op te kweeken! Maar daar viel niet meer aan te twijfelen, dat was juist. Maar wat ik toen niet durfde vertellen omdat het te onwaarschijnlijk leek. dat heb ik nu met eigen oogen gezien, dat elke mier zoodra de kronkelingen van den tak hem in andere richting tot de zonnestralen brachten, even zijn blaadje anders keerde, het altijd zóó bo ven den kop wist te houden, dat hij zelf in de schaduw wandelde. De naam parasolmieren is volkomen juist! En ik ben dien morgen nog een keer meer van mijn beestje gerold dan gesprongen, van loüter pleizier, maar nu had ik meteen mijn teugel om een tak geslagen, al doende leert men. Dezen keer was het voor een padde stoel. een stinkzwamsoort nog wel, maar toch ook weer een der wonderen der natuur. Stel u voor een witte zuil, gekroond door een groo te witte moerbei en juist aan den onderrand daarvan is een rokje aangehecht, een rokje van gaas, wijd uitstaand als een crinoline, prachtig oranjerood, waardoorheen de cen trale zuil wit afsteekt. Een zeldzaam mooi dingetje, waarvan ik thuis den naam wel eens zal opzoeken. Maar mijn dag was weer goed. Eon interessant woest terrein, een mooie berg beek, af en toe een kleine vruchtentuin mid den in het bosch met bananen en tapioca ihier komt het „arrowroot" immers van daan!) Wij rustten een uurtje aan de rivier, waar het pad verloren ging langs de steeds steiler wordende hellingen. Op het laatste vlakke stukje wat bananenplanten en bij het zoeken naar een rijpe tros vonden wij er ook ananas. Zoo groot en zoo lekker als ik ze nog zelden gegeten had. Den volgenden dag moesten de muildieren weer helpen. De rivier was zoo gezwollen, dat Ford er niet door kon door een geweldige donderbui en dus ging het per muilezel den heuvelrug op. die tegenover het kamp lag. Leuk werk is dat. Ik heb een vreeselijken he kel aan paardrijden. Op een ezel stoot ik altijd mijn beenen aan den grond, maar op zoon muilezel zit je zalig. En je kunt vrij rondkij ken en fotografeeren. wat vooral pleizierig Is als je zoo'n heuvelrug oprijdt, zooveel moge lijk langs den hoogst en rand. Meteen ligt rechts beneden ons weer de savanna met het kamp en de olievelden aan den overkant. Links onder aan den heuvel eerst asfaltout- crops. waar hier en daar stoom uit hecte bronnen oprijst en dan een zee van groen, de breede vlakke band van jungle, die de golf be grenst. Daarachter de onmetelijke water vlakte. die steeds breeder wordt naarmate wij hoog er stijgen en waarbij zich in het Zuiden de muur dor Anden direct schijnt aan te sluiten. On een hoog punt van de Ridge hou den wij stil om eens rustig rond te kijken en het is de moeite waard. Wolken en zon spelen over do heuvels achter de Raja vallei, waar wij gisteren waren en werpen groote scha duwplekken op de Savanna. De Anden zijn na den regen van gister zoo helder als ze in geen jaar te zien zijn geweest. Speciale attentie voor ons natuurlijk. De kijker toont duidelijk sneeuwplekkcn, zoo geen gletschers, tot ook hier de wolken zich gaan verzamelen en nieu we kleurschakeeringen aanbrengen. Ook naar het Noorden is nieuw interessants opgedo ken. Dezen keer weer eens mertschenwerk. Daar ligt Lagnenillas, een dergelijk terrein als Cabimas, waar drie verschillende Maat- schappijen duizenden tonnen olie per dag aan den bodem hebben onttrokken, zooveel dat de bodem er langzaam maar zeker zinkt. Langzaam? Neen snel. Een voet per jaar, volle 30 c.M. Waar moet dat heen? Daar worden dijken aangelegd om de olieterreinen die mil- lioenen kosten. Onze bodem in Holland zakt 1 m.M. per jaar en kijk onze dijken eens, die het eens in de honderd jaar afleggen! En hier gaat de daling 300 maal zoo snel! Ex eiken dag wordt er nog 6000 ton olie wegge pompt! Dat zijn. wel enorme hoeveelheden. Telkens weer wijdt onze blik uit over de groote ruimte. Daar komt een groote vlucht kraanvogels aan, in rechte lijn dan in V- vorm, met uitgsstrekten hals. Juist boven ons steekt de voorvlieger zijn hals schuin omlaag, zijn lange beenen schuin omhoog. Al zeilend beschrijft de heele groep een cirkel. Hebben zij mijn glimmenden kalen schedel voor een waterplasje aangezien? Dan flapwieken weer rustig weg en verdwijnen boven de boo- men op weg naar het meer. Twee reuze, gieren vliegen voorbij, nagezeten door eèh groote vliegenvangerssoort, zooals bij ons de kwik staarten een valk plagen. Wij rijden nog wat verder. Een keer word ik bijna van mijn rij dier getrokken door een klimplant, die om mijn hals slingert, maar ook dat loopt goed af. En voetje voor voetje gaat het weer bergaf langs parasolmieren en wevervogelnesten, her ten- en zwijnènsporen, tot straks de lorrie ons wacht, die ons in snelle vaart omlaag brengt naar het bootje, dat ons naar Mara caïbo zal brengen en dat den naam draagt van een helpster van den bevrijder Bolivar, van Louise „Kijk er eens", maar dan op zijn Amsterdamsch geschreven n.l. „Caceres"! Daar wachtten ons weer vriendelijke vrien den en een tanker, die ons naar Aruba bracht. Maar daar begint een ander verhaal Bij dit verhaal nog één opmerking. Ik schreef dat de Olie Maatschappijen veel doen om het leven draaglijk te maken voor de employés op de verafgelegen velden! En dat mag ook wel. Wanneer men daar zoo als zwerver eens een paar dagen doorbrengt en men treft goed weer met een koelen wind na een frissche re genbui en men heeft niet anders te doen dan t; zwerven, te paard of-per auto door velden en bosschen, ja, dan lijkt het leven mooi. Maar zit men eens jaren achtereen in zoo n achter land ook in den verlammend heeten tijd, toch genoodzaakt het dagelijksch werk, en vaak zwaar, moeilijk werk, met animo te verrich ten. dan wordt het al zwaarder. Komt daar bij ziekte, de noodzaak kinderen voor hun op voeding al jong naar Holland te sturen, klei nigheden als een reis van twee dagen om een tandendokter te bereiken enz., dan wordt het leven wel moeilijker en begrijpen wij, dat de oliemaatschappijen goed en zeer goed moeten betalen om goede krachten te behouden. En dat moet vooral in den tegenwoordigen tijd. Het is wel eens waar, voor sommige gestellen fnuikend, maar wie niet waagt die niet wint! En om met een ander spreekwoord te beslui ten: „Oost? West?, maar thuis is het ook niet alles!" VAN DER SLEEN DE KLOPPERSINGEL. Vroeger stond bij het Vrouwervhek de molen ..Het nieuwe fortuin". Waar de Klop persingel in het Spaarne uitmondt was het toen een schilderachtig plekje. Het is er nu nog wel mooi. maar de vergelijking valt nog niet ten gunste van htt tegenwoordige uit. Als wij de bruggen vergelijken, is te zien dat de oude onderbouw gedeelteli jk behouden is. ook al werd de klap vervangen door een vast dek DIIIIIIIIIIlllll)IIIIIUIillllllllllllllll!inil1l!lllll!llllllllllllllllll!lllllllllllllllllllll!Illllllllllllllll!lllllll!llll!l!llllilllllllllllIII zen en als steunpunten tot afweer van de invallen der Hunnen. Bij een nauwkeurig on derzoek dezer torens werden niet minder dan zesduizend tafeltjes gevonden, die met Chi- neesohe letterteekens beschreven waren. De oudste dezer tafeltjes stammen uit de eerste eeuw na Christus. Het grootste deel dezer ta feltjes bevat instructies en bevelen voor de commandanten in de torens. Daar er zich echter ook berichten ter algemeene oriëntee ring van de grenstroepen over den toestand en de gebeurtenissen bevinden, hoopt men uit de samenvatting van deze documenten een interessante verrijking te verkrijgen van de kennis der geschiedenis der Hunnen. STAMMEN DE HUNNEN UIT TIBET? Zooals thans bekend Is, heeft bij de laat ste groote expeditie van Sven Hedin zijn metgezel, de Zweed Folke Bergman, op de oude grenzen tusschen China en Tibet een aantal torens ontdekt, die als voorloop ers kunnen worden beschouwd van den later gebouwden „grooten muur" van de Chinee- DE PATROON DER JAGERS: SINT HUBERTUS. 3 November is het Sint Hubertus, een dag, die In vele streken in eere gehouden wordt, omdat men dan het Sint. Hubertus-feest viert ,ter eere van den schutspatroon der jagens: Sint Hubertus. Wie en wat was Sint Hubertus? Men zou kunnen volstaan met hierop te antwoorden: „hij was van ongeveer 709728 bisschop te Luik, en naar men wil. vóór den hofmeester van den Franklschen koning Theodorik". Hoe juist Hubertus de schutspatroon der jagers gewrden is? Dienaangaande zijn ver schillende legenden en verhalen in omloop, waarvan de volgende het meest geloofwaar dig is. Hubertus van Aquitanië was een groot liefhebber vna de jacht; zóó zelfs, dat hij heel dikwijls zijn plichten verzuimde. Op zekeren dag toen hij weer op jacht was, ontdekte hij in een bosch de sporen van een hert. Den geheelen dag zette hij met de honden de achtervolging voort. Het dier was voor den jager een bizonder soox't wild en eerst tegen het donker worden, werd de jacht gestaakt. Doch toen bleek, dat geen der hem vergezellende jagers hem had gevolgd. Vóór hem was echter nog steeds het hert. Doch plotsedling kwam het dier den jager tege moet. De honden werden bang, het paard wilde niet meer voorwaarts en Hubertus was óók bang. Hij steeg van zijn paard, bleef als vastgenageld aan den grond staan en zag toen vóór zich het hert, met een gouden kruis tusschen het gewei. Hij hoorde een stem, die vroeg, hoe lang hij zijn vermaak nog boven zijn zieleheil zou stellen. Toen Hubertus opkeek, was het hert ver dwenen. Dit wonder was oorzaak, dat hij zich den volgenden dag bekeerde en een leven van boete en bespiegeling koos. De legende wil, dat Hubertus op Goeden Vrijdag op jacht was. Daar deze dag heilig was, moest hij ervoor gestraft worden. Jagers achten dit met het oog op het jaarge tijde, waarin de jacht valt niet juist; zij nemen aan. dat het in de laatste dagen der Octobermaand of in het begin van Novem ber geschied zou zijn. Over de plaats, waar een en ander gebeurde, loopen de meeningen ook uiteen; meestentijds wordt aangenomen, dat dit mirakel in de Belgische Ax-dennen zou zijn gevallen. De vereerïng van Hubertus, die gelijk ge zegd. later bisschop van Luik werd, heeft zich echter niet bepaald tot de omgeving, waar het zou zijn gebeurd. Ook in andere landen zijn verschillende gewoonten, welke men op dien dag kent, in gebiixik gekomen en ge bleven. Zoo kende men eertijds in België, en ook in enkele andere deelen van Brabant, waar een groote liefhebberij voor de jacht be stond, het gebruik, dat op den derden No vember een talrijk gezelsclxap ter jacht ging. Des avonds kwamen de jagers bijeen fzij „teerden" dien avond) eix verkochten ge woonlijk het wild, dat zij dien dag gescho ten hadden. Hadden de jagers geen ongelxxk te betreuren, dan rekenden zij dien dag en den avond, waarop zij hartstochtelijk hun avonturen vertelden, tot de genoeglijkste van het geheele jaar. Het valt dan ook gemak kelijk te verklaren, dat er groote ontevreden heid onder hen ontstond, toen hun later, volgens de bestaande Jachtwet, dit ge liefd en oogluikend toegelaten gebruik ont zegd en het jagen zonder akte verboden werd. Bekend is, hoe in ons land op dien dag de z.g. St. Hubertusjacht wordt gehouden: rond Amersfoort door de Kon. Nederlandsche Jachtvex-eenigiixg, en in de omstreken van Arnhem door de Kon. Veluwsche Jachtver- eenïging. Zoo'n jacht wordt besloten met een feestmaaltijd. In vele streken werd op Sint Hubertus des morgens in de kerk het brood gewijd. Men at van dit brood, als men nog nuchter was, nadat men eerst gebeden had uitgespx*oken. Zelfs ging het geloof in dit „Sint Hubertus- brood" soms zoover, dat zij die ex-van ge geten hadden, gedurende het komende jaar niet behoefden te vreezen voor den beet van razende honden. Doorom droeg men dikwijls een stukje van dit brood bij zich. Doordat men zich beschermd voelde tegen hondsdol heid, gaf men dit brood ook aan de dieren en voornamelijk de honden en katten. A •f - -se- Overzicht der olievelden van Mena Grande. Hoe wij nu die plek kennen. Guy FawkesDay te Londen Evenals men in ons land op het einde van October de St. Maarten-zangers, gekleed in een wit hemd. onder het opdreunen van een liedje hun jaar lij ksohen bedeltocht des avonds langs de hxxizen ziet beginnen, even zoo trekken te Londen omstreeks denzelfden tijd troepen verkleede kinderen rond. Met zwart gemaakte gezichten en uitgedost in een smerigen vrouwenrok of een veel t-e wijde oude jas. raffelen zij hun eentonig gezang af en bedelen om een penny, waarbij ze nu en dan tot verhooging van de feeststemming met donderend geknal een stuk vuurwerk doen ontploffen. Wat heeft dat allemaal te beteekenen? ,Guy Fawkes Day", zegt de Londenaar, maar de buitenlander wordt daardoor niet veel wijzer. Het is trouwens wel aan eenigen twij fel onderhevig, of de jeugd zelf wel pi-ecies weet, wat ze met haar openluchtvoorstelling bedoelt! Engeland is nu eenmaal bij uitstek het land van de traditie en het zou daarom ook wel wonder zijn. wanneer Guy Fawkes' Day (5 November) niet werd herdacht. De naam herinnert aan het buskruit-complot van 1605, dat. ten doel had de Paxdementsgebouwen, inclusief den koning en alle leden van het Hooger- en LageThuis, in de lucht te doen Vliegen en waarvan de uitvoering was opge dragen aan Guy Fawkes. De eigenlijke aanleiding tot deze samenzwe ring waren de maatregelen van Jacobus I. die door zijn hard en streng optreden zich den haat van een deel der bevolking op den hals had gehaald. De koning was in finan cieel opzicht afhankelijk van het Parlement en hoewel aanvankelijk een mildere behan deling viel te constatëeren, was hij al spoe dig gedwongen toe te geven aan de pressie; welke op hem werd uitgeoefend om de wetten met hernieuwe strengheid toe te passen, aan- gezin het bedrag der opgelegde boeten een onrustbarende daling begon te vertoonen. Eenige heethoofden ontwierpen nu het olan om wraak te nemen op koning en Par lement en meenden dit niet beter te kunnen doen. dan door de bovengenoemde radicale opruiming. De eigenlijke leider van de sa menzwering was Robert Ca+esbv. die Thomas Winter, een edelman uiit Worcestershire, in het complot betrok, die hem op zijn beurt in relatie bracht met den avonturier Guy Fawkes. Steeds breidde het aantal samen - zweei-ders zich xiit. hetgeen echter tevens de oorzaak werd. dat het plan uitlekte. In November 1604 werd naast, het Parle mentsgebouw een huis gehuurd van waaruit men een gang zou graven. Dit plan ging niet door. omdat men kort daarop ixx de gelegen heid was, vlak onder het Parlement een kel der te huren van een kolenhandelaar Beter kon het niet en zes en dertig vaten buskruit, werden er voorzichtig lxeen vervoerd, groote stukken steen en ijzer werden er op .ge'sta- oeid. teneinde dc vernietigende krach*te ver lioogen en daarna werd alles met takkenbos sen zorgvuldig toegedekt. Het was dus alleen maar wachten op den 5den November 1605. den dag van de ope ning van het Parlement. Guy Fawkes had tot taak de lading te laten ontploffen door mid del van een langzaam brandende lont. waar door hij gelegenheid zou hebben, zelf te ont komen. Verder had men nog maatregelen ge nomen. teneinde onmiddellijk na den aan slag een opstand te kunnen verwekken en de dochter van Jacobus. Lady Elisabeth, tot koningin uit te roepen. Hiei*toe zou Sir Eve rand Digby zijn vrienden op 5 November uit- noodigen tot een jachtpartij, zoodat men dar. meteen een groepje bijeen had, die van de eerste verwarring gebruik kon maken om de revolutieplannen te verwezenlijken. Naax-mate de noodlottige datum naderde, werd de onrust onder de samenzweerders grooter Sommigen wilden in het geheim hun vrienden, leden van Hooger- of Lagex-huis. waarschuwen, er dien dag niet heen te gaan Catesby was hier echter sterk tegen en vond het beter, dat de vrienden, die aanwezig zou den zijn. omkwamen, dan dat het plan zou uitlekken. Verschillende anderen konden zich hier mee echter niet vereenigen, en dit is waar schijnlijk de oorzaak geweest, dat het plan verraden werd door een anoniemen brief, vermoedelijk afkomstig van Francis Tresham. waarin deze op 26 October zijn zwager. Lord Mounteagle. aanraadde, een excuus te beden ken teneinde van de openingsplechtigheid te kunnen wegblijven en waarin hij hem tevens verzocht den brief na lezing te verbranden Aan dit laatste verzoek voldeed Lord Moun teagle evenwel niet. nxaar zond het omstel door naar den Staatssecretaris Sir Robert Cecil Deze anonieme brief is thans neg ie. zien in het Rijksarchief in Chancery Lane Vermoedelijk hebben ook anderen een der gelijke waarschuwing ontvangen en spoedig was de regeering op de hoogte van hetgeen er zou gebeuren. Men wachtte echter met ingrijpen tot den morgen van den 5den No vember. toen men den kelder binnendrong en Guy Fawkes gevangen nam. De anderen konden aanvaxxkelijk vluchten doch werden kort daarop gegrepen en ter dood veroor deeld. Wat de Engelsche straatjeugd tegenwoor dig doet is niet meer de ..echte" Guy Fawkes- viering. Het is een verbastering. Want Guy behoort te worden voorgesteld door een pop, die in een of ander vehikel door de straten wox-dt gereden en ten slotte plechtig wordt verbrand. Een andere traditie is evenwel nog in eere gebleven. Op 5 November trekt vóór de ope ning van het Parlement een deputatie met fakkels door de gewelven van het gebouw om te controleeren, of misschien niet ergens vaten met buskruit zijn verborgen W. S. UIT DE WERELD VAN DE FILM. MAG DA SCHNEIDER Niemand zal gemakkelijk het groote suc ces vergeten, dat de eerste Magda Schnei der-film, die in Nederland werd uitgebracht, mocht ten deel vallen. Het groote publiek ontdekte terstond, dat Magda Schneider, be halve de talenten, die iedere filmactrice tot haar beschikking moet hebben, ook nog een bijzonder fraaie stem bezat, die haar van stonde af aan tot een ernstige concurrente van Martha Eggerth maakte. Overigens geen gevaarlijke concurrente, want er is in film land genoeg plaats voor twee van dergelijke eminente krachten. Magda Schneider is nog jong, benijdens waardig jong. Jong en gracieus en vrij van elke aanstellerij. Toch heeft zij reeds eenige jax-en toon eel routine achter zich. Zij werd te Augsburg geboren, waar zij ook het conser vatorium bezocht om zanglessen te volgen, waarna zij lid werd van het.ballet van het Augsburger Theater. Haar zaxxglessen wa ren echter niet tevergeefsch, want toen men ontdekte, dat zij een veelbelovende stem had. kon zij haar „balletschoentjes aan de wilgen hangen" (om een zonderling beeld te gebruiken) en werd zij als tweede sou brette geëngageerd. Allengs vertrouwde men haar. verschillende grootex-e rollen toe. An dere gezelschappen werden op haar attent gemaakt. Men bood lxaar een gastrol in Mun chen. waar zij in het Theater aan de Gart- nerplatze optrad, met goedvinden van de Directie van het Augsburger Theater. Het succes te Munchen was dusdanig, dat men haar een vast engagement aanbood, maar men riep haar naar Weenen voor de première van Paul Abraham's „Victoria und ihr Husar" Het succes te Weenen was dave rend. Het. in-muzikale Wecnsche publiek was enthousiast. Men vergeleek haar met de grootste operette-actrices, die de beroemde stad van de klassieke operettes ooit gekend had. Dé critici roemden in strijd haar bui tengewone tooneeltaleiiten en niet het minst haar fijn-gecultiveerde stem. De uitkomsten hebben wel bewezen, dat deze Weensche cri tici het bij het goede eind gehad-hebben. Toen Joe May de regie op zich genomerx had voor dc film: „Zwei in einem Auto" her innerde hij zich de kleine Magda Schneider, die alle speciale kwaliteiten bezat, die aan de eenige vrouwelijke hoofdrolspeelster van zijn nieuwe film gesteld werden. Na Weexxen ging Magdg. Schneider naar Parijs, waar Joe May zijn film: „Zwei in einem Auto" zou opnemen Alleen de binnen- opnemïngen zijn tenminste in Parijs gemaakt. Meer dan de helft van de scènes zijn bui tenopnemingen en het is weer echt iets voor Joe May om met de sleur van de studio, waarin de nieuwe geluidscamera-techniek de filmmenschen zoo lang opgesloten hield, te breken. Een groot deel van de film werd aan de Riviera en in Zwitserland verfilmd. Voor dat „Zwei in einem Auto" gereed gekomen was, was ee roem van Magia Schneider on der vakmenschexx al verbreid. Men vocht om haar. Iedere regisseur wilde Magda Schnei der voor zijix eerstvolgende film engageerexx „Zwei Glücklichc Herzen" volgde en daarna ..Fraulein falsch verbunden!" Haar laatste film is: .Das Lied einer Nacht", waarin zij met Jean Kiepura optreedt. En nog steeds gaat het crescendo! Het klinkt haast als een sprookje dit gx-oote suc ces van een klein provinciaalsch actricetje dat plotseling tot de grootste hoogte klom. En dat rneix het haar zoo gunt komt vooral daar door dat. Magda Schneider zoo bescheiden blijft, en niet terstond ster-allures heeft aan genomen die haar onvcrdragelijk zouden rna- keix voor haar omgeving.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16