CHIEF WHIP VIRGINIA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Voor den Politierechter. VOETANGELS EN KLEMMEN. De Belgische senator Huysmans verklaarde in een redevoering op een vergadering, dat het Parlement in 8 jaar tijds zes honderd en twaalf wetten had gevoteerd (gemompeld) en hij zei verder: ..On légifère beaucoup trop en on légifère mal". Ik vraag me af hoe het er ten onzent bij staat en of men de goeds burgers, die de wet overtreden, hun fout- wel altijd zoo zwaar moet aanrekenen en vooral als ons aller vriend Fiscus daarbij betrokken is. want in deze zorgelijke tijden is het velen wel eens wat moeilijk het dien naar den zin te maken. Mij met „lijn twee" naar huis begevende, vond ik mezelf een bevoorrecht mensch, dat ik geen autobezitter of houder of bestuur der was; niet alleen omdat dit je levenskan sen eenigszins verhoogt, maar vooral, omdat je je dan het hoofd niet hebt te breken met het vermijden van de veie voetangels en klemmen, die op verkeersgebied zijn uitgezet- De argelooze. die zich een fiets aanschaft, denkt er niet bij n.u met- de motor- en rijwiel- wet en met de rijwielbelastingwet rekening te moeten houden: de gelukkige, die zich achter een autostuur zet. heeft bovendien nog te denken aan een wegenbei as ting we t. ongeacht, nog de wet op de personeele belas ting. Zoo op het eerste oog lijkt dat niet- zoo erg. maar bedenk, dat het be teekent: rijbewijs met examen; nummerbewijs; je wagen laten wegen: op tijd bij den ontvan ger zijn zorgen, dat je de papieren bij je hebt en dat je ze meegeeft aan je knecht; oppassen, dat je nagaat of de papieren kloppen, als je een wagen overneemt; contro leeren. of de wagen niet zwaarder is gewor den, als je er aan laat veranderen, en vooral zorgen, dat je geld hebt, als je zaken slecht gaan en als je 't hoofd niet. of tenau- wernood boven water kan houden, want eerst betalen en dan rijden. Dit alles nagaande, den gewonen mensch kennende in zijn zorgen of zijn zorgeloos heid; in zijn meenen, dat je met logica tegen over een wet wat begint-, behoeft het alweer geen verwondering te wekken, dat er weer 130 lieden zich voor den politierechter had den te verantwoorden. We beginnen bij de logica. Voor een fiets moet je een rijksdaalder be lasting betalen; een heer had dat gedaan. De fiscus moet kunnen zien, dat je dat ge-, daan hebt. dus moet je een rijwielplaatje kunnen toonen.de heer kon dat. Nu vraagt een mensch: wat heeft de fiscus nu eigenlijk nog met je te maken? Niets, niet waar? Ho wat; nu schrijft de wet voor, dat dat- rijwiel plaatje op je fiets moet zitten, zoo. dat het er niet gemakkelijk afgestolen kan worden en dat het zichtbaar is; ik vind, dat gaat eigenlijk den fiscus niets aan, maar of ik dat vind dat verandert niets- aan 't geval, dat de fiscus zich er toch mee bemoeit. Nu had de bedoelde heer het stevig bevestigd op het horizontale deel van den lant-aarnhaak en het staat nergens in de wet, dat de daar 't plaatje mag bevestigen. Dus of je betaalt een plaatje hebt, dit op je fiets vastmaakt, dat 't goed zit en zichtbaar is, dat alles is niet voldoende, dus boete. Een autobezitter had het rijtuigje gekocht met alle mogelijke documenten, dus ook de wegenbelasting-kaart: hij dacht dat het zoo maar ging. Neen, hij werd aangehouden en de wagen werd gewogen waarbij bleek, dat hij zwaarder was dan op de kaart- was aan gegeven was de wagen vroeger niet gewo gen? De goede man had natuurlijk ver trouwd op de controle van den fiscus, maar daarop mag'je niet vertrouwen; de fiscus wil dat je hem net zoo mini vertrouwt, als hij het jou doet. Mannetje, op je kaart staat, dat de wagen zóó zwaar is; hij weegt meer; hoe dat komt, komt het, maar je bent- er bij- En zoo was de man er ook bij, die zijn .Fordje een beetje had later repaieeren, waar door het een ongelukkige 8 kilo zwaarder was geworden; zoo waren de werkloozen er bij, die geen rijwielplaatje hadden gehad, omdat ze het niet konden betalen en die zelfs de twee kwartjes transactiegeld niet hadden kunnen storten; de rechter dacht nog. dat je altijd wel twee kwartjes kan opscharrelen, maar dat zit nog, nu moeten ze 5 gulden boete betalen, tenzij ze gratie vragen, wat ze dan misschien wel krijgen. Nog iets over het gewicht van de rijtuigen, dat- is van gewicht voor den fiscus, want hoe zwaarder kar, hoe meer belasting, daar zit iets billijks in, maar ook een hoop onbillijks, want je betaalt niet voor den geladen wagen maar voor den leegen en als een heele fami lie met- dikke opoe's en tantes tot een ge wicht van een zevenhonderd kilo in een Fordje kruipt, moet dat- Fordje minder be talen dan een Chevrolet, die honderd kilo zwaarder is en zonder bagage. En daarom vond de rechter het billijk, dat je in zoo'r. leege Chevrolet, om de stabiliteit te verhoo- gen. een zak zand op den bodem mag leggen, zonder dat het gewicht van het zand tot het gewicht van de auto wordt gerekend; als de wagen voldoende geladen is, wordt het zand er weer uitgenomen; de zandman bofte. Men krijgt zoo wel eens den indruk, dat, al moge het waar zijn wat M. Huysmans zegt en dat men slechte wetten maakt; de toepassing der wet wel eens de wet in discrediet brengt en de ambtenaren zijn: „plus royalistes que le roi". Wat er van te denken, dat een ambtenaar, rustig thuis ge zeten, blootshoofds en in zijn overhemd de deur uitstormt- om een man aan te houden, dien hij wel kent en van wien hij zich dus altijd kan overtuigen of de belasting betaald is. En dan nog: zouden die ambtenaren-bui ten niet beter doen met de menschen. die ze toch allemaal kenr.en, te waarschuwen? Wat te denken van ambtenaren, die als t waar is wat de verdachte zei tegen iemand zeggen, dat hij zijn wegenkaart- moet gaan halen en toonen en dat het dan in orde is. maar die dan toch de bekeuring laten doorgaan? We hopen niet-, dat de stelregel wordt- toe gepast, om de ijverigste verbaliseerders te beloonen of eerder te bevorderen, welk fraai systeem eertijds bij de Amsterdamsche po litie werd aangetroffen. Ik weet heel goed: men kan niet blijven waarschuwen, maar soepelheid in de toepassing der wet is toch wel aan te bevelen, vooral waar het een aan slag op de toch al platte port-emonnaie geldt de rechter is in fiscale zaken niet zoo machtig als in andere. PERSONALIA. Aan de Universiteit te Leiden is bevorderd tot arts. de heer S. A. Liezenberg, geboren te Haarlem. JUBILEUMSUITGAVE VAN DEN IIEEMSTEEDSCHEN KUNSTKRING. De Heemsteedsche Kunstkring, die Zater dag jl. ter gelegenheid van het vijfjarig be staan een herdenkingsavond hield, zendt- ons thans tevens een herdenkingsboek waarin het werk van den kring in vogelvlucht is ver vat. De hee'r Theo van Reyn, voorzitter van den kring, leidt- het boekje in, dat hij ook sa menstelde. en dankt voor de medewerking, hem daarbij verleend. Tal van foto's zijn oogenomen van vele uit voerenden die in de afgeloopen vijf jaren zijn opgetreden, en reproducties van tentoonge stelde schilderijen. De omslag van het- boekje is in de Heem steedsche kleuren gehouden. De heer Van Reyn betuigt- in zijn inlei dend woord dank aan het gemeentebestuur van Heemstede voor de door haar verleende medewerking, aan de kunstenaars, die voor de leden hun kunst ten beste gaven en aan de kringleden, die collectief het optreden dier kunstenaars mogelijk maakten. JUBILEUM W. II. BERGHORST. Men schrijft ons; Woensdag 2 November zal het 25 jaar ge leden zijn. dat de heer W. H, Benrhorst in dienst trad als verpleger aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, Wie eenig besef heeft van dezen arbeid, zal overtuigd zijn. dat- het zee'r zeker de moeite waard is om bij dezen mijlpaal even halt te houden. Gedurende 25 jaren heeft broeder Bcrg- horst gewerkt tusschen en met de bewoners van deze instelling, waarvan geruimen tijd als eerste vernleger op een onderafdeeling. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 CU. per regel Waarom ik ziveer bij CHIEF WHIP Ervaring man-en onder vinding, dat 't de eenige sigaret is, die jaar in jaar uit onveranderlijk derelfde blijft en de beste voor mijn gezondheid is ARDATH LONDON op een wijze, waarvoor slechts eerbied past; het zou strijden met de groote bescheiden heid van den jubilaris, indien hier een op somming zou worden gegeven van alles wat hij in deze 25 jaien gepresteerd heelt. Deze simpele mededeeling zij dus genoeg. Dat zijn vele vrienden evenwel op 2 Novem ber zeker r.iet zullen nalaten, broeder Berg- horst te complimenteeren, staat vast. UITBREIDING MAGAZIJNEN VOGELZANG. Ook de bekende firma Volgelzang heeft moeten besluiten tot uitbreiding en verbou wing. En tot haar voordeel! Het pand Groote Houtstraat 26 Is bij de bestaande zaak aangetrokken en verschaft nu een zeer ruim onderkomen aan de afdee- ling kousen, handschoenen en tricotages, met aparte ingang en afzonderlijke etalages. Deze zijn door den architect, den heer P. J. M. Zeegers uit Amsterdam voorzien van een speciale inrichting, die het mogelijk maakt den achtergrond naar believen te verande ren, van kleur o.a. bij bepaalde geëtaleerde kleuren. De oude zaak, die vroeger twee ingangen had, heeft nu één toegangsdeur gekregen, waardoor de etalages belangrijk zijn uitge breid. Men komt allereerst in het geheel ge restaureerde voorgedeelte van de zaak. dat- tot dameshoedensalon is omgebouwd. En met artistieke smaak! Er is gestreefd naar gezel ligheid en warmte en dat is bereikt ook. Prettige verlichting, nissen voor de hoeden, zitjes, spiegels met lampjes erboven, een groote, lage hoefijzer toonbank, waaraan de bezoeksters zittende haar keus kunnen doen, de gedempte kleuren van het hout en het behang, alles maakt een smaakvol geheel. Ongeveer 1500 hoeden kunnen daar, tentoon gesteld, een plaatsje vinden! De achtergelegen ruimte, afgescheiden met matglas in kleine ruitjes is dezelfde gebleven als voorheen. Zaterdag (heden) wordt de zaak officieel heropend. Wij wenschen de firma Vogelzang met deze uitbreiding veel succes toe! AGENDA. Heden: ZATERDAG 29 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „Hendrik IV" door de N.V. „Het Hol- landsch Tooneel". 8 uur. Luxor Sound Theater: „Indiaansche liefde" Uitgebreid voorprogramma. 2.30, 7 en 9,15 u. Palace: „Zwei in einem auto". Op het too neel: The I-Iarvey Sisters. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een verwoest leven". Op het tooneel: Ohayo, origin. Japan Act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstelling van de Twaalf Provinciën en de Zuiderzeewerken. Bovenzaal Gerzon's Modemagazijnen. 10.305 en 7.30—10 uur. Kindermiddag. 8 uur: Zeeuwsche Klom pendans. Inleiding van den heer Herman Snijders. Frans Hals Museum. Tentoonstelling .Kunst zij ons Doel". 104 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 30 OCTOBER Stadsschouwburg: Wiener Operette „Die Zirkusprinzessin" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Holland— Afrika". Gem. Concertzaal: H. O. V. Concert. 2.30 u. Gem. Concertzaal: „Blonde Greet 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ,,'fc Nut". Lange Veerstraat: Soefikerk. Universeele Eeredienst. 11 uur. Rembrandt Theater. Popul. Wctcnsch. film Oerwoud-Symphonie. 11.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 10—4 uur. Rozekruisers Genootschap, Bakenesser- gracht 13. Openbare voordracht. 10.30 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 24 uur. Tentoonstelling van dc Twaalf Provinciën en de Zuiderzeewerken. Bovenzaal Gerzon's Modemagazijnen. 25 uur MAANDAG 31 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen. Kloppersingelkerk: Herdenking Kerkher vorming. 8.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. Tentoonstelling van de Twaalf Provinciën en de Zuiderzeewerken. Bovenzaal Gerzon's Modemagazijnen. Uitverkoop 10—12 uur v.m, N.V. v.h. Claes Tilly. Alg. vergadering van aandeelh. 11 uur ten kantore. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees. L. Veerstr. 14 Tel. 11000. L. SchoorI, Fr. Halspl. i. Tel. 11180. v®°*ch- ,e" Vaart Apotheek. Bosch cn Vaartslraal 26. Tel. 13290. Dr. W. Lulofs en de Amsterdam sche tram. Sombere beschoxiwing van een Amsterdamschen journa list. Is er geen arbeidslust meer? Wel degelijk, en bij velen, zeljs meer dan vroeger! Met de Amsterdamsche tram -gaat het al lang slecht. Nu heeft het gemeentebestuur van de hoofdstad een van zijn mannetjes putters, den directeur van het Electrisch Bedrijf dr. W. Lulofs, eraan gezet-. Om te .saneeren" zooals dat tegenwoordig heet. Hij heeft een krachtig rapport uitgebracht, waar in o.a. deze zinsnede voorkomt: „Wil de nieuwe opbouw van het trambedrijf succes hebben, dan is daarvoor noodig een frissche en actieve geest onder het personeel, een warme belangstelling voor het bedrijf, liefde voor het werk, terwijl de wil om de opge dragen taak zoo goed mogelijk te volbrengen zijn stempel moet drukken op de wijze, waarop deze wordt vervuld". Dit zijn zeer wijze woorden. Dr. Lulofs had er gerust aan kunnen toevoegen: „En dat kan bereikt worden, als de leider van het bedrijf een harde werker is en warme be langstelling ervoor heeft". Want dat is de eerste voorwaarde voor den man die in d- eerate piaat-s verantwoordelijk is en het voor beeld moet geven. De Telegraaf heeft aan de verklaring: van dr. Lulofs een naargeestige beschouwing vast geknoopt, onder den titel „Ongeneeselijk?". waarmee ik het grondig oneens ben. Het .blad 'betoogt het volgende: „Wat hier van het trambedrijf gezegd wordt-, geldt- mede voor alle andere, open bare zoowel als particuliere. Allerwege kan men constatee-ren. dat werken steeds minder doel- en steeds meer middel wordt. De belangstelling van den mensch, die geleidelijk aan materialistische over wegingen als de eenige gaat aanmerken, concentreert ziich op de geldelijke resul taten van den arbeid alleen, en aan vaardt dien arbeid als een noodzakelijk kwaad. Die gedachtengang leidt, tot een eenzijdig en voortdurend: „wij eischen'. niet meer opgewogen door een „wij ver plichten ons". Wie vol gebruik van zijn recht wil maken, dient echter eerst de volle maat van zijn plicht te vervullen en om dat te doen is het niet voldoende dat- hij van zoo-laat tot zoo-laat- alleen maar aanwezig is: hij moet zijn hart bij zijn werk hebben. Er schuilt een gevaar in die schrome lijke eenzijdigheid, waarin de werkende mensch onder moderne sociale opvattin g-en wordt opgevoed. Hoe begrijpelijk en •menschelijk de strijd voor meer wel vaart ondanks minder inspanning zijn moge, hij vindt zijn nut-tigheidsgrens daar waar de arbeid begint te worden (beschouwd als een vloek. Daar gaat het steeds meer heen. De moderne mensch leeft al te vaak twee keer: mét- zijn hart buiten zijn werk. onbezield in zijn ar- arbeid. Het doet er nu niet toe. dat die verwerpelijke doublure bevorderd wordt door regelingen op grond waarvan de op klimming langs de maatschappelijke ladder niet meer van capaciteiten afhangt Ook dat is hoogst bedenkelijk. Maar hoofdzakelijk blijft de moderne géést, die nog slechts rekent in uren en gul dens. en voor wien waarden van im- materiëelen aard weinig meer tellen. Een van zulk een geest doortrokken bedrijfs leven wordt ziek. De operateur komt en hanteert het mes. Maar de ziektekiem die gebrek aan animo heet. kan geen chirurg wegnemen. Slechts van binnen uit is hier genezing denkbaar". Er zijn van die redeneeringen, waarmee een heeieboel mensefhen het op ihet eerste gezicht eens zijn. Van die conclusies, die men zoo makkelijk trekt en maar in het algemeen toepast, omdat men ergens zelf een geval heeft gezien dat er „op klopt". Tot deze groep behoort het betoog van mijn zwart- galligen Amsterdamschen collega. Ik mo?t wel veronderstellen dat -hij van de practijk van het bedrijfsleven niet veel afweet. Laat mij beginnen met een „huiselêjk" voorbeeld. Het woord huiselijk zij dan hier toegepast op de gebouwen in de Groote Hout straat en aan het Zuider-Buitenspaarne- waarin het 'bedrijf van dit blad zich concen treert. Wij plegen niet over de „huishouding" van de krant te schrijven, maar ik grij.p deze gelegenheid aan om het- nu eens wél te doen. Omdat de leden van die huishouding ver dienen. dat het tegenover zulk een betoog als dat van den Amsterdamschen journalist gebeurt. Donderdag verscheen Haarlem's Dagblad met het extra-bijvoegsel „Als de Winter komt"in een omvang van 32 pagina's. Vrijdag kwamen wij met zestien pagina's uit. waarin nog eens een stroom van advertenties, waarvan een groot deel heel laat binnen kwam. Vandaag verschijnen wij met- twintig pagina's, dus ook weer met een groote krant. Terwijl op die drie dagen, zooals op iederen dag. ook alle gebruikelijke zorg be steed moest worden aan de tweede uitgave der onderneming: de IJmuider Courant. Op die drie dagen hebben allen die in vasten dienst aan Haarlem's Dagblad werken en dat zijn er in totaal bijna 140, voor he; meerendeel arbeiders, top-prestaties moeten leveren. Zij hebben moeten jachten in de spanning, die een krantenbedrijf altijd eigen is en die op zulke dagen zij komen veel voor- maar vooral in dezen tijd des jaars •haar 'hoogtepunt bereikt. Door ziekte zijn er eenige absenten op de technische afderiing. Onmisbare krachten, wier vervanging van de anderen nog meer eischt. Welnu, d? zware taak van drie opeenvolgende dagen is weer volbracht, goed volbracht, binnen den gestel den tijd die nu eenmaal wet is, en die in zulke omstandigheden al heel krap is toege meten. Er was niets van terechtgekomen als er niet met hart en ziel. met- den frisschen en actieven geest en de liefde voor het werk die cr. Lulofs bedoelt, door allen aan was gearbeid. Dat geldt ook voor de menschen die buiten die twee gebouwen werken: de be zorgers, die op Donderdag een zeer zware taak hadden in het snel rondbrengen van 24000 exemplaren van 32 pagina's. Wie zulke .spits-dagen" in een bedrijf heeft meegemaakt, zooals schrijver dezes zoo vaak. kan niet anders dan onjuiste generalisaties zooals die in het hoofdartikel van De Tele graaf. verre verwerpen. Wie heeft bijge woond hoe zulke krachiprestaties. want dat zijn het. zonder een woord van ontevreden heid volbracht worden, en hoe iedereen ten slotte voldaan is dat het waarachtig toch maar weer op tijd voor elkaar is gekomen die denkt er wel heel anders over, cn weet zulke energie te waardeeren. „Hoe begrijpelijk en menschelijk de strijd voor meer welvaart zijn moge".zegt mijn Amsterdamsche collega, geheel vergetend da; dit nu toch werkelijk niet de tijd is om over „meer welvaart" te fantaseeren. Op dit moment is de toestand zoo, dat in vrijwel alle bedrijven loonsverlagingen en salaris verlagingen zijn toegepast. Niettemin wordt er in ettelijke van die bedrijven door duizen den en nog eens duizenden met liefde voor hun werk en belangstelling voor het bedrijf gearbeid. Heeft de moderne tijd daarin vermindering gebracht? Ik geloof het niet. De verhoudingen tuschen werkgevers en werknemers zijn an ders geworden. Maar ik geloof niet dat de liefde tot den arbeid in het algemeen ver minderd is. Luiaards, lijntrekkers zijn over al in de wereld te vinden. Maar die waren er vroeger ook. En vroeger kwamen er erger dingen bij: slechte loonen. onbegrensd-lange arbeidsdagen die het werk tot. een eindeloozen sleur maakten, gebrek aan vakkennis bij velen, de ellendige gewoonte van het „Maandag- houden" bij een groot aantal. Hoe wordt er tegenwoordig op Maandag in de bedrijven gewerkten ho? was het vroeger? Da'. moest mijn Amsterdamsche cdllega eens aan een aantal ouderen vragen werkgevers of werknemers, dat doet er niet toe. He: ant woord zou hem aardig beschamen Er is meer. De arbeidsdag moge korter zijn geworden, maar het moderne arbeidstempo is oneindig sneller, jachtender, enerveerender dan dat van een kwart eeuw geleden. Veel intensiever arbeid wordt geëischt. Het krantenbedrijf is daarvan ongetwijfeld een kras voorbeeld, maar het is over de geheele linie veran derd. In alle soorten bedrijven. Ik heb er heel wat in den loop der jaren bezocht, ik heb zelf indertijd een jaar lang als leerling tusschen de vakarbeiders op een Amsterdam sche handelsdrukkerij gewerkt, ik heb heel kort geleden nog op de Zuiderzeewerken de geweldige spanning van het dichter, van een dier groote gaten in den afsluitdijk meege maakt. De ingenieurs waren unaniem irt hun meening over de toewijding en de belang stelling van dc meeste arbeiders. ..Iedereen eelt hier moe in don strijd" rei de hoofd- ingenieur. Ook in die velerlei andere bedrij ven, die ik bezocht heb, ook daar in Amster dam waar ik de menschen zoo goed heb lee- ren kennen, waren cr veel die met t-oewijding en frisschen. actieven geest hun werk deden. Meer toewijding dan een vorige generatie.... omdat zij een beter bestaan en kennis van velerlei aard hebben venvorvon. omdat de sleur van vroeger er uit is. omdat -zij zich ten volle mensch voelen. Laten we toch niet ontkennen, dut er in deze opzichten geweldig veel verbeterd is in de wereld! Het is zoo ge makkelijk, maar in het algemeen af te kam men zonder de dingen eerst eens goed te beschouwen en de waarde dor feiten te bekij ken! Natuurlijk zijn er, evenals vroeger, ook nu bedrijven waarin de geest niet- frlsch en op gewekt. de belangstelling gering, het resul taat naar rato is. Daartoe schijnt, blijkens het rapport van dr. Lulofs. het Amsterdam sche trambedrijf te behooren. In het alge meen leeft ongetwijfeld in overheidsbedrij ven heel wat minder enthousiasme en ar beidslust dan in het particuliere bedrijf. Al geldt ook dat lang niet. voor allen, die in overheidsdienst werken. Al zijn er ook onder hen velen, die liefde en belangstelling voor hun werk hebben en zich ln critieke'tijden uitsloven op een wijze, waarvoor men alien eerbied moet hebben. Geen bizonder optimisme wordt verelscht om de dingen aldus voor te stellen als ik het hier gedaan heb. Eenvoudig een dosis eerlij ke erkenning van feiten, zelf waargenomen, en een normale hoeveelheid waardeering voor den arbeid van anderen. Als de menschen alleen maar terwille van het matcrioole voordeel werkten, als zij den aroeid alleen als middel en riet als doel za gen.... zooals mijn Amsterdamsche collega beweert.... dan zou het er wel erg droevig uitzien in de wereld. Gelukkig vergist hij zich deerlijk. Al zijn er allerlei tegenstellin gen en conflicten ontstaan die er vroeger niet waren en die in de toekomst zullen moe ten verdwijnen om een betere samenJevirg te kunnen verzekeren toch is er bij het nieuwe ook geweldig veel goeds bereikt, dat wij allen als goed erkennen en niet meer zouden willen missen. En de man met arbeidslust en belangstel ling voor het bedrijf waarin hij werkt, de gezonde, normale man op wiens arbeid de samenleving mede steunt, is door alles heen dezelfde gebleven, en zal dat blijven. Geluk kig. OPTIMIST,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5