UIT HET BUITENLAND. STA TEN- GENERAAL. Interpellatie-De Visser en vragen. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 29 OCTOBER 1932 Kabinetszitting over het vonnis van Leipzig. Een rede van Von Cayl over de eischen. Debatten over de buitenlandsche politiek in de Fransche Kamer. Herriot zet de richtlijnen van het ont wapeningsplan uiteen. Vertrouwensvotum voor den premier. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. Het Rijks kabinet is Vrijdagochtend om 11 uur voor de aangekondigde belangrijke zit ting bijeengekomen om over de kwestie van de Pruisische bestu/ursihervorming te beraad slagen Naar aanleiding van de verschillende geruchten, welke over den nieuwen vorm van Pruisens bestuur da ronde doen, wordt verklaard, dat een. officieels publicatie pas dan plaats vindt, wanneer de rijkskanselier en minister-president Braun door den rijks president zijn ontvangen. Ook over de be sluiten der huidige zitting zal niets gepubli ceerd worden. Desniettemin wordt thans reeds als vaststaand aangenomen, dat onder staatssecretaris Popitz met de commissariale leiding van het Pruisische ministerie van Fi nanciën zal worden belast en dat Popitz en Bracht tot rijksministers zonder portefeuile benoemd zullen worden. Alle geruchten, die meer dan deze maatregelen inhouden, spe- culeeren slechts op mogelijkheden. Sprekende over de Rijks- en grondwets- hervorming zeide de Rijksminister van Bin- inenlandsohe Zaken von Gayl op de bijeen komst der Berlijnsche persvereeniging o,m. dat het de plicht der Rijks regeering is over bijzonderheden van haar plannen zoolang terughoudendheid te bewaren tot het ontwerp gereed is en openbare critiek kan door staan en aan wetgevende lichamen kan wor den voorgelegd. De groote bedoelingen staan vast. Zij zijn uitgesproken en worden reeds in breede kringen der bevolking besproken. Dat de toestanden in Duitscihland hervorming behoeven, wordt zóó algemeen .toegegeven dat ik daaraan geen woorden behoef1" te ver spillen. aldus von Gayl. Wij zien er bewust van af iets geheel nieuws te brengen in de plaats van de huidige in stellingen en beperken ons er toe gebrekkige instellingen door betere te vervangen.. Dit geldt o.a. in het bijzonder voor de staatshervorming. Ik herinner aan de Maan dag door den Rijkskanselier gesproken woor den en aan mijn eigen redevoering in den Rijksraad waarin ik er principieel voor uit kwam aanhanger te zijn der monarchistische id.ee, maar waarin ik er met ernst en nadruk op wees ook maar de overweging eener wijziging van de staatshervorming verwierp. Dit geldt ook voor de gedachte van den ge- nieenschappelijken staat. Het Rijk heeft, aldus vervolgde von Gayl. maar het S taatsgerechtshof in zijn vonnis van 25 Oct. heeft erkend, dat de regeering van Pruisen tijdelijk in handen van een Rijks commissaris kan wordien gesteld. De ver houding Rijk-Pruisen moet aldus worden ge organiseerd dat meeningsversclrillen een vruchtbare oplossing kunnen vinden bij een behandeling van Rijks- met landsregeering De nieuwe verhouding Rijk-Pruisen moet in de beide constituties gelijkmatig worden vastgesteld. Hij verklaarde tenslotte dat wijzigingen moeten worden aangebracht in de bepa lingen der kieswet. De regeering acht het (noodzakelijk den leeftijdsgrens voor actief en passief kiesrecht met vijf jaren te ver- Ti oogen en de zelfstandige kostwinners, man hetzij, vrouw, en oud-strijders een extra-stem te geven, welke de beteekenis der gezinshoof den onderstreept en den oud-strijders de dankbaarheid van het vaderland duidelijk maakt. FRANKRIJK. De Fransche Kamer is Vrijdagmiddag be gonnen met de debatten over de Fransche on tw apen i n gsplan n en De sociaal democraat Léon Blum ver klaarde dat hij en zijn aanhangers de eischen inzake rechtsgelijkheid principieel gerecht vaardigd achten, omdat allen recht op gelijk heid hebben. Dit is wel is waar niet- juridisch, doch wel politiek en moreel gemotiveerd. Een vredesverdrag is geen contract, omdat aan den wortel van ieder vredesverdrag ieder vrij bestemmingrecht van den overwonnene ont breekt. Niettemin heeft Frankrijk bij de vredes verdragen de verplichting te ontwapenen op zich genomen. Léon Blum herinnerde er aan, dat de Fransche Kamer den 3en October 1919 een socialistische resolutie heeft aan genomen, waarin art. VIII van het pact ge ïnterpreteerd is als verplichting van Frank rijk te ontwapenen. De eischen inzake rechts gelijkheid van Duitschland mogen evenwel niet. tut herbewapening leiden. Bij de voortzetting der Kamérdebatten over de buitenlandsche politiek heeft premier Herriot onder luid applaus het spreekgestoel te betreden. Door de Duitsche eischen inzake rechtsge lijkheid is de Ontwapeningsconferentie ge compliceerd geworden, zoo zeide hij De be handeling der Duitsche eischen is evenwel niet door Frankrijk bezworen, doch de Ont wapeningsconferentie zelve heeft bepaald, dat zij bij de volgende zittingen ter sprake zullen worden gebracht. Rechtsgelijkheid is overigens, aldus Herriot. een zeer abstracte formule welke op verschillende wijze kan worden geïnterpreteerd en waarvoor ver schillende oplossingen mogelijk zijn. De Duitsche eischen kan men aldus uitleg gen, dat Duitschland daarmede niet slechts tot het niveau der andere mogendheden wil bewapenen, doch naar eigen willekeur. De „door Duitschland geëischte rechtsgelijkheid, zooals deze in de Duitsche nota is vervat, be- teekent, een bewapening. Ik heb de Duitsche nota. welke door nevelachtige formules is omgeven eenige malen gelezen. Generaal von Schleicher heeft in verklaringen en interviews zijn opvatting vrijelijk uitgesproken. Daarom kan ook ik het recht nemen vrij uit- te spre ken. De Duitsche nota eischt een verkorting van den militairen diensttijd tot zes jaren, de uitrusting van de Rijksweer met zware artillerie en de vorming van een burgerwacht van 30.000 tot 40.000 menschen. welke drie maanden verplichten diensttijd zullen krij gen. Het gaat derhalve om een eisch tot be wapening. Engeland is er eveneens van over tuigd, dat Duitschland wil bewapenen Herriot. Vervolgens ging Herriot over op de groote richtlijnen van het ontwapeningsplan. 1. De Fransche regeering is van meening dat men allereerst in Europa een algemeen systeem van militairen dienstplicht moet in voeren op voorwaarde dat ieder beroepsleger en daaronder ook de Rijksweer verdwijne: 2. De politie moet gereorganiseerd worden; 3. Een internationale controle met- recht van onderzoek moet worden ingevoerd; 4. Een regionale overeenkomst van weder zij dsche ondersteuning ter aanvulling van het pact van Locarno dat op Europa betrek king heeft en een macht moet vormen die iederen aanval a priori verhindert; 5. Amerika moet de waarborg geven die Tiet- zelf heeft voorgesteld; 6. De leden van den Volkenbond moeten zich verplichten de punten van artikel 16 (sancties! na te komen; 7. De arbitrage moet verplicht worden. In de voorafgegane bespreking had Frank lin Bouillon een felle redevoering gehouden, waarin hij Duitschland er van beschuldigde den oorlog voor te bereiden, tevwijl hij tevens de oprechtheid van MacDonald in twijfel trok en Herriot waarschuwde den Engelse/hen premier vertrouwen te schenken, aangezien deze in 1914 alles gedaan heeft om te ver hinderen, dat Engeland de partij van Frank rijk koos. Herriot protesteerde krachtig te sen deze aantijgingen, die met liet oog op de En- gelsche houding tegenover de Duitsche eischen tot rechtsgelijkheid niet gerechtvaar digd zijn. Aan het einde der debatten over de buiten landsche politiek.in de Fransche Kamer werd met 430 tegen 20 stemmen het vertrouwen in de regeering uitgesproken. De overige 163 af gevaardigden hebben zich deels van .stem men onthouden, deels waren zij met verlof.. De radicaal socialistische afgevaardigde en voorzitter van de commissie van buiten landsche zaken van de Kamer, Francois Al- bert diende daarop een motie in waarin o.m. deze punten vervat zijn: 1. De achting voor de in het volkenbonds pact opgestelde principes, in het bijzonder die betreffende de veroordeeling van iederen aanval 2. Algemeene en effectieve gecontroleerde ontwapening en uitbreiding van de bevoegd heden van den Volkenbond, ten einde de ge lijkheid der volkeren in de internationale veiligheid te garandeeren. 3. Opheffing van de particuliere wanen- fabricatie in alle landen, controle over iedere wapenfabricatie en over den waDenhandel. De Kamer verwerpt ieder amendement en gaat over tot de orde van den dag. Voor het einde der debatten nam Herriot nog eens het- woord teneinde den minister van oorlog Paul Boncour te verdedisen tegen de aanvallen die in de rechtsehe pers in ver band met- het Fransche ontwapeningsplan tegen hem gericht werden. België, De Kamers officiéél ontbonden Reuter meldt uit Brussel dat het Staatsblad het decreet tot ontbinding der Kamers be vat. De kiezers worden op 27 November op geroepen om de Kamerleden en op 4 Decem ber om de leden der provinciale raden ïe kiezen. Het parlement is voor 20 December bijeen geroepen. Frankrijk, Douanetarieven in plaats van contingent eer ineen. De Parijsche Correspondent van het Alg. Handelsblad meldt aan zijn blad: In de groote lijnen van de Fransche ïn- voer-politiek komt. blijkbaar een belangrijke verandering ten goede. Het ministerie Herriot is voornemens de contfngenteeringspolitiek geheel af te schaffen en die te vervangen door een nieuw samenstel van douanetarie ven. Al moet men natuurlijk niet hopen op lage tarieven, het fei dat met het vermoorden van den internationalen handel door contin- genteering gebroken wordt, is van groote be teekenis. Zeer snel zal een en ander niet in zijn werk gaan, aangezien het de bedoeling is de handelsverdragen op te zeggen en met elk land opnieuw te onderhandelen. In de .New-York Herald" van vanmorgen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Zenuwachtig, Slapeloos en Overspannen MIJNHARDT's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. wordt gezegd, dat het voornamelijk te dan ken is aan Amerikaansche protesten dat Frankrijk met zijn ccntmgenteeringspolitiek breekt. Het was Amerika dezer dagen einde lijk gelukt voor de radio-apparaten afschaf fing van de contingenteering te verkrijgen en vervanging door tarieven. Duitschland. Burgvrede tusschen nationaal- socialisten. Duitsch-nationalen en Stahlhelm te Hamburg. Ineen conferentie van Hamburgsche lEiders der nationaal socialistische partij. Duitsch nationale partij en van de Stahlhelm werd besloten tot het sluiten van een burgvrede. De Iriöers van genoemde groepen verplichten zich met inachtneming van de bestaande politieke verschillen, met hun volle autoritei; ernaar te streven dat op straat en publieke plaatsen onlusten tusschen deze groepen zullen worden voortkomen, dat verstoring der wederzijdsche vergadering onder alle om standigheden zal worden vermeden en dat in de pers en in de manifesten zooveel moge lijk alle persoonlijks aanvallen, 'krenkingen en 'beleedigingen achterwege zuilen blijven. Amerika. Roosevelt door zijn achterneef geattaqueerd. MANILA, 28 Oc;. V.D.) De gouverneur- generaal van de Philippijnen, Theodore Roo sevelt. heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij de" herkiezing van president. Hoo ver bepleitte, wien hij zeide verre de voorkeur te geven boven zijn verren neef Franklin Roosevelt, den democratischen candidaat. De gouverneur-generaal, die een zoon is van wij len president Theodore Roosevelt, sprak deze rede uit voor de microfoon van een korte- golfzender. zoodat de redevoering in de Ver- eenigde Staten kon worden opgevangen. Roo sevelt sprak geen enkele maal den naam van zijn neef uit. doch sprak voortdurend over „den democratischen candidaat". T sjccho'Slowakije. Malypetr slaagt niet in regeeringsvorming. De voorzitter van het Tsjecho-Slovaaksche palrement. Malypetr, die zooals bekend na het aftreden van den premier Udrzal door president Masaryk was belast met de vor ming van een nieuw kabinet, is in zijn be sprekingen niet geslaagd. Na overleg met het bestuur der Tsjecho-Slovaaksche agrarische partij en met het oog op het feit, dat hij bij zijn onderhandelingen geen resultaten heeft kunnen bereiken over den waarborg van een in evenwicht gebrachte begrooting en over de verlaging van de ambtenaarssalarissen, be sloot Malypetr zijn opdracht terug te geven. Men neemt thans aan, dat een kabinet zal worden gevormd, dat uit hooge ambtenaren zal bestaan. Bulgarije. Incidenten tijdens het voor lezen der troonrede. Vrijdag is de herfstzitting van de Bul- gaarscbe Sobranja door Kondng Boris ge opend. Het kwam hierbij tot een ernstig inci dent, toen koning Bocis zou beginnen! met het voorlezen van de troonrede. De 31 com munistische afgevaardigden verhieven zich van hun zetel en. riepen in koor: ..Weg met de fascistische regeering". In de zaal en op de tribunes brak een oorverdoovend rumoer los. De communisten werden door de overige afgevaardigden uit. de zaal geslagen, terwijl zij met hun eigen intkokers en deksels van lessenaars bekogeld werden. Zichtbaar opgewonden las koning Boris daarop de troonrede voor. Bulgarije zal slechts in beperkte mate zijn schulden kunnen terugbetalen'. Het is te ho lden dat voor den schuldendïenst een bevre digende oplossing gevonden kan worden. Tenslotte wordt aangekondigd dat de re geering besloten is de scherpste maatregelen te nemen tegen alle omwentelingsgezinde elementen. Na het voorlezen van de troon rede verliet de koning onder gejuich de So- branje. an Jap Complot tegen de regeering? De Japansche politieke politie heeft ver scheidene personen gearresteerd, di? moord aanslagen beraamden op twee politieke per soonlijkheden. die een nieuw kabinet zouden vormen en de politiek van Japan in andere banen wilden leiden Griekenland. Een regeering uit de oppositiepartijen? Onder voorzitterschap van staatspresident Zaimis heeft een bespreking plaats gevon den van alle partijleiders. Er werd besloten een hechte regeering uit alle partijen der oppositie onder voorzitterschap van Tsalaaris te vormen. Venizelos geeft een dergelijke regeering een steun van acht maanden, maar wil zijn definitief besluit nog reserveeren :ot een bespreking op Zaterdag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per Dr.H.NANNINGi JJbzpedovctm Zetpillen tegen. D aambeien I P-doos v. 12 sEute TWEEDE KAMER. 28 October. Een middag van demonstratie-vragen. Allereerst werkte de Kamer vliegensvlug een interpellatie-de Visser af. In oen dik uur was ze er mee klaar. Communist de Visser interpelleerde, minister Ruys antwoordde, de communist repliceerde, diende een motie in. niemand vroeg het. woord, de motie werd verworpen en de minister bedankt. De interpellatie-De Visser kwam hierop neer. dat. hij van de regeering de erkenning wilde hebben, dat het recht van demonstra tie op geen enkele wijze door de regeering of door "de plaatselijke overheid mag worden be lemmerd. En het- antwoord var. den minister van Binnenlandsche Zaken daartegenover hield in. dat de regeering het recht van de monstratie erkent, maar dat de overheid de plicht heeft te zorgen voor de handhaving van de openbare orde en de rust. niet alleen repressief wanneer er feitelijke ordeverslo- ring heeft plaats gehad, maar ook preven tief. door in geen enkel opzicht mede te wer ken aan handelingen, welke de kans hebben de onenbare orde te verstoren. De heer de Visser vroeg, waarom aan Maxim Gorki en andere Russen, die het ..wereldcongres tegen den imperialist ischen oorlog" te Amsterdam in Augustus gehouden, wilden bijwonen een visum was geweigerd. Omdat het- congres antwoordde de be win cis man een congres was van revolutionnaire strekking. De interpellant vroeg ook of de regeering op den Haagsehen burgemeester invloed had geoefend tot het weigeren van een demon stratie oo 20 September. De minister ant woordde.'dat hij rechtstreeks noch zijdelings invloed op den Haagse hen burgemeester heeft geoefend en dat hij ook niet- van plan is zulken invloed te oefenen, wijl iedere ge zagsdrager onverkort zijn eigen verantwoor delijkheden heeft te kennen. De minister werd door de herhaling var. vragen gedwongen om ten tweeden male uit een te zetten, dat hij het recht van demon stratie erkent, dat. de overheid echter alles heeft te doen om de orde gehandhaafd te houden en dat. ze aan geen handelingen heeft deel te nemen, welke de openbare orde dreigen te verstoren. Daarom kon de regeo- ring ook geen „stempelvacantie" geven. De heer de Visser repliceerde. En hij bleek niemand heeft natuurlijk het tegendc-1 verwacht- door den minister niet overtuigd Er kwam een motie, bij aanneming waarvan het recht van demonstratie door de Kam*r onbelemmerd zou erkend zijn. Maar dw motie viel met 37—19 stemmen. Voor waren de sociaal-democraten en de heer de Visser wiens compagnon Wijnkoon afwezig was. Nu vraagt men natuurlijk, waarom nie mand der Kamerleden z'ch te de d"*ou«-"'~ heeft gemengd. Natuurlijk mengt zich de Kamer niet. a! te spoedig in een communis tische interpellatie. Maar vandaag stond de zaak toch wel iets anders. De interpellate raakte immers allerlei aan. wat ook voor de sociaal-democraten beteekenis had mot ho' oog op hun demonstratie van 8 November De stempelvacantie met name We vermoeden nu, dat de s.-d. fractie den communist in geen enkel opzicht dc gelegen heid wilde verschaffen om in de Kamer te gen de betooging' van 8 November Iets te on dernemen. Het is bekend, hoezeer de com munisten zich voornemen de betooging van 8 November te hinderen. Wanneer zich de dingen op deze wijze eonstrueeren, dan heeft de s.d. fractie verstandig gedaan. Ons vermoeden heeft, «enigen grond. Want. nadat de Kamer drie kwartier ge schorst. was vanwege het gebrek aan snreek- materiaal. heeft de S.D.A.P.'sche fractie ge bruik gemaakt van de ongezochte gelegen - 20 September en 8 November. De uitzendingen van de V. A. R. A. Minister Donner kwam, zag en overwon. Geen stempelvacantie. heid tot vracen stellen, welke de Vrijdagmid dag opent. Volgens het Reglement van Orde beslaat er Vrijdags om kwart voor vier ge- legenheid aan de regeering korte, mondelinge vragen ie stellen, waarover dan geen dis cussie mogelijk is. Van die gelegenheid maak te de S.D.A.P. gebruik om toch nog van de regeering te weten te komen, wat ze weten wilde. De heer Duys allereerst had een vraag. Hij informeerde naar de motieven, waarop mi nister Reymer. tegen het advies van den Radioraad in. geweigerd heeft de V.A.R.A. gelegenheid te geven de te houden betoogings redevoeringen van 8 November te verbreiden. Men weet. dat de radio-omroepen zelf uit maken wat 'hoogtijdagen zijn en dat door een afspraak van den minister met de om roepen de mogelijkheid bestaat voor zulke hoogtijdagen de zenduren te verruilen met een andere omroeporganisatie. Echter on der medewerking van den minister van Waterstaat. Minister Reymer antwoordde, dat hij tot zulke medewerking niet bereid was. wijl de betooging van 8 November gericht is tegen de regeering en dat in hoogst moeilijke om standigheden. De regeering verleent geen po sitieve medewerking aan wat tot verstoring van openbare orde en rust kan leiden. Een nadere vraag van Mr. Duys of uit het zelf bepalen van wat een hoogtijdag is niet voortvloeit, dat er geruild m o e t. worden be antwoordde de minister ontkennend. Ook de heer Albarda heeft, vragen gesteld betreffende 8 November. Men herinnert zich dat op 7 October oen circulaire van Minister Ruys is uitgegaan tot de gemeentebesturen, waardoor alle ge meentelijke stempel reglementen des minis ters goedkeuring behoeven. Op de eerste vraag van den heer Albarda of toestemming voor afwijking van een regle ment alleen dan noodig is, wanneer een reglement reeds fs goedgekeurd, antwoordde ae bewindsman bevestigend. Het niet-toestaar. aan wcrkloozen van vrij dom van de stcmpelplicht stempelvacantie wat de bedoeling van de ovengenoemde circulaire is de minister erkende 't open lijk heeft plaats, wijl de regeering, die de vrijheid om aan een betooging deel te nemen uiteraard niet wil en niet. kan ontnemen, aan den anderen kant niet geroepen is tot positieve daden, welke indruischcn tegen het algemeen belang, of welke de openbare orde kunnen verstoren. Immers 8 November zoo zei de bewindsman is voorafgegaan door 20 September. De regeering aldus luidde het antwoord op oen andere vraag van den heer Albarda blijft de verplichting tot stempelen eischen. Daarvan kan alleen vrijstelling ver leend worden bij overlijden in de naaste familie van den werklooze of bij ernstige ziekte. Ten slotte on de laatste vraag ant woordde de minister, dat hij hel gemeente bestuur van den Bosch bericht heeft., ernstige bezwaren Lc hebben tegen hel nomen van strafmaatregelen tegen wcrkloozen. welke op 8 November toch deelnemen aan de groote betooging.. Vorder heeft de middag nfets opgeleverd. Ziehier: vragen on antwoorden! Minister Donner zag zonder slag of stoot zijn ontwerp doorhameren, dat nieuwe be palingen brengt voor de gijseling en voor het. beslag op den inhoud van safe-loketten. De Kamer komt in de volgende week niet bijeen. Zij bereidt zrrh dan voor op de be- grootings-discussies, welke op 8 November aanvangen. Wel zit de Eerste Kamer in de volgende week ter behandeling van het ontwerp be treffende de Godslastering. INTIMUS. DE TYPHOON OP ANNAM. EISCHE 300 SLACHTOFFERS. PARIJS, 28 Oct. (Reuter). Naar het agentschap „Indo-Pacifiquc" uit. Saigon meldt, heeft de typhoon' die op 15 dezer het kustgebied van Annam heeft geteisterd, in totaal 300 dooden geëischt. De materieclc schade, die werd aangericht, is enorm. HOOG WATER EN BELGIc. BRUSSEL. 27 October (V.D.) Tenge volge van den zwaren regenval zijn de Maas en de zijrivieren zeer gestegen. In Dinant is de Maas buiten de oevers. De Lesse vult het aal tusschen Han en Anseremme volkomen Ook de Semois heeft overstroomingen ver oorzaakt HONDERD DOODEN BIJ TREIN BOTSING IN RUSLAND? DE AUTORITEITEN ZOUDEN HET ONGELUK VERZWEGEN HEBBEN. KEULEN. 28 Oct. (V.D.) Het „Koelner Tageblatt" publiceert in zijn avondeditie van Vrijdag een brief van den chef-chemicus eener fabriek te Moskou, iemand die te Keulen is geboren .waarin deze melding maakt van een zeer ernstig spoorwegongeluk dat- Zondag voor acht dagen bij Moskou zou hebben plaats gehad. Volgens den brief zou het aantal dooaen ongeveer honderd dat der gewonden bijna 300 bedragen. Het „Koelner Tageblait" knoopt aan di'. bericht ce opmerking vast, cat het ongeluk door de Gepeoe zou zijn verzwegen. De civT- chemicus die met zijn familie aan de Zwarte Zee had vertoefd en met den btwusten trein naar Moskou was teruggekeerd, verklaart in zijn brief dat ae trein tegen zeven uut des avonds even voor het binnenrijden van he station te Moskou in volle vaart tegen een locomotief is gebotst. Daarbij zouden de eerste zes wagens gederailleerd en volkomen ver nield zijn. De chef-chemicus is evenals zijn vrouw en dochtertje als door een won der ongedeerd gebleven. WF.FR F.EN TRi7ïNRAMp IN CHINA. ONGEVEER 0(1 DOODEN EN GEWONDEN. SJANGHAT. 28 Oei.. iReutcr.ï Dc sneltrein van Nanking naar Sjanghai is heden ln de nabijheid van Soets.iau ontspoord. Naar ra ming bedraagt het aantal dooden en gewon den 90. Oorzaak van de ramp is. dat de machi nist stop-signalen, wegens het verrichten van herstellingswerkzaamheden aan de lijn, over het hoofd heeft gezien. DE OPLEVING V. D. meldt uit New York: De General Motors Corporation deelt mede. dat zij in de maand September 350 nieuwe arbeiders in haar bedrijven heeft tewerk ge steld. Dit is de eerste personeelsuitbreiding sedert het begin van dit jaar. BELGISCH KOOPMAN IN DUITSCHLAND BEROOFD. Uit den zak van een koooman uit Antwer pen. die ln den D-treln KeulenFrankfort in slaap was gevallen, hebben onbekenden oen portefeuille gestolen waarin ongeveer 200 briljanten zaten ter waarde van 16 000 Mark. Van de daders ontbreekt elk spoor. OORLOGCCT jvpmtofffrs IN ZUID-AMERIKA. HONDERD SOLDATEN DOOK DORST OMGEKOMEN. ASSOMPTON. 23 Oct. «Reuter De minister van oorlog deelt mede, dat ongeveer honderd Bollviaansche soldaten door dorst zijn omge komen in het gebied van Gran Chaco. Een hulp-colonne, die was aiitgezonden, nadat een drietal Bolivianen zich aan dc Paragueeschc troepen had overgegeven en had medegedeeld, dat een afdeeling van hun regiment in de bosschen rondzwierf, heeft de lijken gevonden. De Paragueeschc voorpasten berichten, dat vier officieren en 170 manschappen van hun regiment in dc bosschen verdwaald zijn. De Bolivianen trekken zich over het ge- heele front terug, doch zij geven voor de streek Manawa te hebben bezet en vele ge vangenen te hebben gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9