TUiNBOUW-STEUN. VICTORIA-WATER Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 2 NOVEMBER 1932 Groote groepen blijven er van verstoken. Het wetsontwerp tot wijziging van Hoofd stuk X eer Staatsbegrooting voor het loo- pende dienstjitir steit een rijksbijdrage be schikbaar van maximaal 5 millioen gulden, ten behoeve van den Nederlandschen Tuin bouw. Neen, zoo staat het er niet pre cies; woordelijk heet het, „Uitkeeringen ten behoeve van de verbouwers van fruit en war- moezerij-gewassen over 1932, zoo noodig uit te keeren in 1933" In Haarlems Dagblad is reeds met een enkel woord melding gemaakt van dit ontwerp. Op enkele hoofdzaken dient evenwel nog de aandacht gevestigd te worden. De grondgedachte van dit steim- plan is door het verleenen van een toeslag op de geveilde producten in de op die pro ducten geleden verliezen tegemoet te komen. De uitvoering van het plan loopt over een aantal van rijkswege erkende veilingen van groenten en fruit, aan welke een garantie zal worden verleend tot een bedrag, overeenko mende met het verschil tusschen een op brengst, berekend naar een richtprijs, en het totaal eener berekende werkelijke op brengst van garantieproducten, met dien verstande, dat het- totaal van de aan de vei lingen op grond hiervan uit te keeren gelden een bedrag van 5 millioen gulden niet mag overschrijden (en 2) het totaal van de aan iederen tuinder op grond hiervan uit te kee ren gelden niet meer mag bedragen dan twintig procent van de opbrengst van zijn gemiddelden omzet ter veiling in de jaren 1928, 1929 en 1930. „Tuinbouwsteun", plaatste ik boven deze beschouwing. Die titel is evenwel niet juist. Immers, de steun, welke langs dezen weg ver leend zal worden, komt ten goede aan een „gedeelte" van den tuinbouw. Groote groepen vallen er buiten, men denke slechts aan het bloembollenbedrijf, het boomkweekerij be drijf en de kweekers van snijbloemen. Neen, de groepen, die van deze steunverleening profijt kunnen trekken, zijn de kweekers van groenten en warmoezerij-producten. Men zou geneigd zijn te veronderstellen, dat het in_de niet-bedeelde tuihbouwgroepen dus niet noodig zou zijn steun te verleenen. Die op vatting is evenwel niet juist. Tal van bloe men kweekers en het overgroote gedeelte on zer boomkweekers verkeeren in moeilijke om standigheden. Maar hoe het zij, deze groepen zijn in het aangehaalde ontwerp niet aan bod. De ..groVe" tuinbouw werd reeds ge holpen, de „fijne" tuinbouw en de fruitteelt worden thans bedacht. Het desbetreffend wetsontwerp is zeer eenvoudig, het z.g. „Plan van uitvoering" mag daarop geen aanspraak maken. Het zal in de praktijk wel blijken, dat vele voetangels en klemmen te overwin nen zijn; vooral ook, omdat daarbij rekening gehouden zal moeten worden met verschei dene personen en een groote reeks van in stellingen'. In dit wetsontwerp springen twee punten in het oog: de steunverleening aan een gedeelte van den „exporteerenden", tuin bouw en de belangrijke functie, welke aan de tuinbouwveilingen wordt opgedragen. Blijkbaar hoopt onze Regeering langs dien weg een gedeelte van onzen tuinbouwexport te kunnen redden. Dat deze steun zooveel mo gelijk daar moet komen, waar werkelijk steun noodig is, moge een overbodige opmer king lijken, zij is dit allerminst. Wie op dit terrein eenige ervaring heeft, weet maar al te goed, dat ook daarvoor-feitelijk-niet-in- aanmerking-komenden een graantje weten mede te pikken. De moeilijkheid schuilt hierin, dat het tuinbouwbedrijf, hetwelk hier aan de orde is, uiterst gecompliceerd is. In het tuinbouwbedrijf gaat het niet om één bepaald product hetwelk in moeilijkheden verkeert, het zijn er vele. Aan de leiders der veilingsvereenigingen is zoo meteen een uiterst moeilijke taak toebedeeld. Bij de uitwerking der steunregeling zal men hoogstwaarschijnlijk bemerken, dat er vele tuinbouwers zijn, die een meer of minder groot gedeelte hunner producten niet tegen de minimumprijzen hebben kunnen verkoo- pen. Zij zouden, volgens het thans ingedien de ontwerp, buiten de steunregeling vallen. Het is evenwel zeer de vraag of ook zij niet voor hulpverleening in aanmerking behooren te komen. Daarover zal waarschijnlijk nog wel het een en ander opgemerkt worden bij de behandeling in de volksvertegen woordiging. MOLLERUS. DE ROODE-KRUIS-SPELDJES- DAG OP A.S. ZATERDAG. „Waarom tegen het Roode Kruis?" „Zijn eenige, maar uitgebreide taak: „Lijden en nood verzachten!" De heer P. J. M. van Tetering schrijft ons; ZooalS het al meer is gegaan, zóó zal het ook dezen keer weer wel zijn, gezien veler verblindheid en verkeerde mentaliteit, wan neer de Collectedag van het Haarle'msche Roode Kruis gaat naderen, dat er dan geheel verkeei'de voorstellingen gegeven worden om trent het karakter van het „Nederlandsche Roode Kruis", óók omtrent zijn liefde- en zegenrijk werk bij uitnemendheid. De leiding is nog altijd in staat gebleken die onjuiste opvattingen omtrent doel en taak van het Roode Kruis glansrijk te weer leggen. doch inmiddels had het doel: „deze charitatieve vereeniging te benadeelen", haar werk toch maar weer gedaan en het onze geschaad. En nu is het wel teekenend en voor onze goede zaak pleitend, dat wij ditmaal niet zelf behoeven te weerleggen, doch dat dit thans voor ons wordt gedaan vanwege, zeer zeker gansch onverdachte zijde, nl. door den heer Jan van Zutphen in het nummer, d.d. 15 October 1.1. van „Zonnestraal". Daarin toch lezen wij: „Waarom tegen „Het Roode Kruis? Het Roode Kruis is evenmin aanleiding of oorzaak tot oorlog, als de brandweer aanlei ding of oorzaak is van een verwoestenden brand. Het Roode Kruis en de brandweer, beide, trachten bij rampen te redden; wat mogelijk is. Maar de brandweer stuurt de geredden niet opnieuw in het vuur en het Roode Kruis doet dat wel. zegt men soms. Dochhet Roode Kruis heeft niets in het vuur te sturen! Het heeft macht noch bevoegdheid om eenig soldaat van de inter nationale legers uit of in het vuur te brengen. De herstelde soldaat behoort niet aan het Roode Kruis, doch aan zijn natie, die oorlog voert en moet daarhéén terug. Het Roode Kruis is tegen den oorlog!" Ziethier een onverdachte, eerlijke getuige nis van den s.-d. Jan van Zutphen, die dit. indien het. anders ware. of zelfs twijfelachtig, waarlijk niet zou geschreven hebben! Inderdaad: Het Roode Kruis is tegen den oorlog! Het is ,vóór den vrede! En tijdens dien vrede allerlei werken van naastenliefde beoefenen, en te pogen deze" liefde ook bij anderen in te prenten of te ver sterken, ten einde den vrede onder de mensch he id te bevorderen! Waar bij onheilen cn rampen van eenigen omvang het individu veelal onmachtig staat, daar is onmiddellijk paraat deze model-or ganisatie, volledig uitgerust en .geoutilleerd, met haar uitgebreid korps van deskundige, geoefende mannen om hulp. steun en ver pleging te bieden, waar lijden, nood en ellen de heerschen. Ziet de perfect ingerichte Roode Kruis posten op de wegen door ons gansche va derland om bij verkeersonheilen, aan de orde van don dag. onmiddellijk de zoo geWenschte hulp te kunnen bieden en daardoor dierbare menschenlevens voor hun gezinnen te be houden. Wat een steun in natura is bij natuurram pen, als watersnood, cyclonen, enz. onzen ar men landgenoot en door het- Roode Kruis in den loop der tijden geboden, direct op het moment, nadat zij van alle have en goed be roofd waren geworden! Het zou ons te ver voeren het geweldige terrein in details te gaan bespreken, waarop het Roode Kruis constant en onvermoeid ten bate van ons vaderland speciaal ten bate onzer lijdende landgenooten, arbeidt. En vooral in de zorgelijke tijden, welke wij thans beleven, waarin, om zoo te zeggen, bij na niemand meer eenige ruggegraat heeft, door, weliswaar kleine, doch over de breede massa verdeelde giften, in staat gesteld te worden,wanneer de nood plots komt opda gen, hulp te kunnen bieden, omdat, wat an ders wel het geval is, spontaan gegeven groo te giften wel tot de uitzonderingen zullen mogen gerekend worden. Op het specifieke, heerlijke bezit van het Haarlemsche Roode Kruis, nl. het Park-her stellingsoord, en waarvoor het uitsluitend a.s. Zaterdag met- den collectedag zal gaan, ho pen wij morgen, met welwillende medewer king der redactie, iets nader te mogen mede- de elen. Tenslotte! Ter bevordering van het hierbo ven geschetste schoone en verheven doel en streven van het Haarlemsche Roode Kruis kan uiteraard niet geregeld een ieder werk dadig deelnemen. A.s. Zaterdag evenwel allen in ieder op zicht! Allereerst dames en heeren, inzonder heid de jongere generatie, schenkt uw vrien delijke hulp bij de organisatie onzer collecte en geeft u spoedig op om haar over de heele stad, in alle wijken, grondig en intensief te kunnen organiseeren. aan het bureau van het Roode Kruis: Jansstraat 38. Wilt u dit doen. dan zijn wij reeds een heel eind op den goeden weg. Daar ligt voor u een heerlijke taak gereed, waarop gij. na de vervulling, met groote voldoening zult kun nen terugzien. En thans de medewerking van alle overige stadgenootenOch. die is zeer eenvoudig: „Een bescheiden offertje in de collectebussen a.s. Zaterdag!" OPERA „FAUST". Bij de opvoering der opera ..Faust" van Gounod op Woensdag 9 Nov in den schouw burg Jansweg: door de N.V. Hollandsche Opera. dir. de Groot en v. d. Linden, zullen Lily Green en haar ballet medewerken. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bijlsma. Rozenprieel- straat. 64, armbandhorloge; Wanroy, Saenre- damstraat 57, armbandhorloge; Kloos, Groote Houtstraat 9a. armbandhorloge; Re-mee. Slacht huisstraat 90 zw„ actetasch inh. bananen; Questro, Kweektuinstraat 28, bobt; Duiker. Wouwermanstraat 62, beenpij pe; Houtkamp, Korte Heerenstraat 1 rood, 2 bankbiljetten: v. d. Hoek, Scheepmakersdijk 27, ceintuur; Kui pers, Welgelegenstraat 25. motorhandschoen: Vermeer, Godfr. van Bouillonstr. 51, horloge; Bureau van politie. Smedestraat 9. handbe schermer, jas, Lipssleutel, bos sleutels en een zak boodschappen; Klooster St.. Antoniesteeg 24, motorhandschoen; Lampe, Nieuw Heilig land 12, hond: Kennel Haerlem, Regentesse- laan 42, 2 katten; Rep, Allard Piersonstraat 15, kinderkruiwagen: Wijnants, schuit in de Leidschevaart (Emmakade) moer van een wagen. Klein Arfman. Joh. de Breukstraat 36. hondenpenning; Walsum, Wijde Geldeloo- zepad 1. portemonnaie; Witteman, Nagtzaam- straat 79, idem: v. Riet, Van 't Hoffstraat 111 idem: Langeveld, Baan 35. damesparapluie; Wubbels. Vierserrenstraat. 16. rijwielbelas- tingplaatje: Sybrandy. Lijsterstraat 34, hee renrijwiel; Heerschap, Brouwersplein 42, ro zenkrans; Hardenberg, Lootsstraat- 11. huis sleutel; Zonneveld, Bakenesserstraat 6 zw„ overschoen: Vernhout. Zijlstraat- 98. tompou- ce: Loog. Minahassastraat 41. damestaschje: Melse, Hotel ..Den Hout". idem: v. Maar. Kruistochtstraat 66. rijwieltaschje; Willem- se, Westerstraat 85, zweep. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Voor ieder e&n bril, voor weinig geld. Ook volgens recepten. Bij Opticien FED ER MANK. Gr. Houtstraat 37 bij de Anegang, Telef. 11059. GEBOORTE, STERFTE, HUWELIJK EN SCHEIDING. VERGELIJKINGEN TUSSCHEN HAARLEM EN ANDERE GROOTE STEDEN. Het Statistisch Jaarboek der gemeente Amsterdam, van welks jaargang 1931 dezer dagen het eerste deel verscheen, bevat onder de demographische tabellen eenige waarin vergelijkingen worden gemaakt, tusschen cij fers, berekend voor de zes grootste gemeen ten en het Rijk. Nu, na de laatste annexatie, ook Haarlem in deze rij van zes is opgenomen, en dus medédoet in de gemaakte vergelijkingen, ligt het voor de hand, dat de geboden gege vens eens worden bekeken om te zien welk figuur Haarlem demographisch onder hare zusteren en als vijfde stad des Rijks maakt. Vraagt ge naar de huwelijkskansen in onze stad. dan kan worden medegedeeld, dat de Haarlemsche jongelui minder kans hebben dan de Amsterdamsche, Rotterdamsche, 's-Gravenhaagsche en Utrechtsche en een klein beetje méér kans dan de Groningsche. Het hoogste cijfer voor huwenden oo 1000 inwoners, gemiddeld in de vier jaren 1928 tot 1931, heeft Rotterdam, nl. 9. het laagste staat op naam van Groningen 7.57. Haarlem biedt kans voor 7.71 p. 1000. Voor het geheeie land is dit cijfer 7.76. Voor de echtscheidingen (van echt ge scheiden personen op 10.000 gehuwden), neemt Haarlem de vierde plaats in Het hoogste cijfer, ook weder gemiddeld over vier jaren, wijst naar de Residentie. 50.6: Gronin gen maakt een goed figuur met het laagste, 20.5; Haarlem doet minder gunstig aan met 34.2. Een van de belangrijkste statistische ge gevens is zeker wel het geboortecijfer, het aantal levend geborenen per 1000 inwoners. Met betrekking hiertoe staat Rotterdam bo venaan met 19.96, komt "s-Gravenhage ach teraan met 17.27, terwijl Haarlem een niet te poover figuur maakt met 18.63. Het sterftecijfer van Haarlem, het aantal overledenen per 1000 inwoners, evenals de bovenstaande cijfers berekend gemiddeld over de jaren 19281931, valt niet mee. Voor het geheeie land is dit cijfer 9.76. wat uit gaat boven de cijfers van de zes steden, ten gevolge van minder gunstige hygiënische toestanden ten plattelande Voor de steden, met- haar kostbare diensten ter bevordering van de gezondheid, moet dus het sterfte cijfer belangrijk lager zijn. Rotterdam staat er in deze jaren het gunstigst voor met 8 51, 's-Gravenhage het ongunstigst met 9-64. voor Amsterdam. Utrecht en Groningen zijn de cijfers respectievelijk 9.04. 8.98 en 9.45; Haar lem bracht het tot 9.52 en komt daarmee ten aanzien van de sterfte op de tweede plaats. Voor de kindersterfte, dat is het overlijden van kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar op 100 levendgeborenen, staat het eenigszins anders. Voor het geheeie land werd gevonden 5.35: Rotterdam met 4.38 staat bovenaan; 's Gravenhage met 3.72 is er het best aan toe; Haarlem verschilt daar mee niet veel: 3.77. Een interessante vergelijking ls ook nog ge maakt van de sterfte per 100.000 inwoners, in de jaren 19281930, aan besmettelijke ziek ten, longtuberculose en kanker. Voor het ge heeie land zijn deze cijfers: besmettelijke long ziekten. t.b.c. kanker. 54.3 59.6 120.3 voor Amsterdam 42.5 56.3 134.1 Rotterdam 58 4 60.6 108.7 's-Gravenhage 42.9 52.9 131.1 Utrecht .39.9 51.8 126.8 Haarlem 28.— 58.6 124.3 Groningen 46.7 47.2 126.7 Hier vinden de lezers Haarlem on de beste, dat is de laagste plaats voor sterfte aan be smettelijke ziekten: op de tweede voor long tuberculose; op de eerste voor kanker. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissments Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 1 November 1932: 1. A. Prins, grossier in sigaren etc. wonen de te Haarlem. Pijnboomstraat 63; Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. 2. W. J. Vrijhoef, koopman in heeren modeartikelen wonende te IJmuiden-Oost, Kalverstraat 28: Curatrice mevr. Mr. S. M. Kool de Bruyn te IJmuiden. 3. A. Blokker, fotograaf en portretschil der. wonnende te Lisse. Kanaalstraat 66; Curator Mr. J A. P. C. ten Bokkel. alhier. 4. Jacob Dekker Klaaszoon, veehouder, wonende te Beemster; Curatrice Mei. Mr. M. J. Kluftman. alhier. 5. N.V. Jamfabriek v.h. P. C. Docter ge vestigd le Beverwijk. Zuiwijkermeerstraat. Directeur P. C. Docter, Polderweg 117. Be verwijk; Curator Mr. J. Deenik. alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van: Chr. Gertenbach, tuinder, wonende te Wijk aan Duin. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van* 1. H. Luppens, lid der Comm. Venn. Gebr. Luppens wonende te IJmuiden; Curator Mr. F. M Hagemeyor. alhier. 2. R. Koekkoek—Brouwer, lid der Comm. Venn. Gebr. Luppens, ingenieur, wonende te Amsterdam Curator Mr. F. M. Hagemever. alhier. 3. H. J. Groeneveld. wonende te Haarlem. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. 4. L. Vellcman. destijds wonende te Sant poort. Rijksstraatweg 50: Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. 5. J. J. Vessies. wonende te Wijk aan Zee en Duin; Curator Mr. F,. A. Davidson, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uïtdeelïngs- iijst van: 1. N.V. Visscherij Maatschappij ..Noord pool" gevestigd te IJmuiden; Curator Mr. F. v. d. Goot. alhier. 2. C. Bodt, wonende te Edam; Curator Jhr. Mr. L. U. Hengers Hora Sicca- ma. alhier. 3. N.V. Schotenschc Autogarage gevestigd te Haarlem; Curator Mr. J. C. Y Nieuwenhuys, alhier. DE ETALAGE-WEDSTRIJD DE CRONJéSTRAAT. VAN FEESTELIJKE UITREIKING DER PRIJZEN. „Wie de koek krijgt, wie de gard" is er ge zongen Dinsdagavond in café Het Bolwerk, waar de Cronjéstraatvereenlging de prijzen uitreikte behaald in den wedstrijd om de mooiste etalage, die ter gelegenheid van de winkelweek aldaar gehouden is Wie de koek, dat wil dus zeggen de prijzen kreeg. De voorzitter, de heer J. H. Korstjens sprak een welkomstwoord to* de talrijke aanwezi gen en roemde den ijver, waarmee alien ge streefd hebben naar de mooiste etalage. Hij noemde het een kunst, zoowél tegelijk winke lier en koopman als etaleur te zijn. En ten slotte moet het van pakkende etalages komen. Het doet goed. aldus spr„ dat nu ook eens bij de prijswlnners behooren zij. die nog nooit iets gewonnen hebben. En hij sooorde aan tot de grootste inspanning op het gebied van etaleeren, omdat daardoor de zaak aantrekkelijker gemaakt wordt en vooruit gaat. Dan zal men later de Cronjé- straat kunnen noemen „de Kalverstraat van Haarlem-Noord". Hierna reikte hij met welgekozen bewoor dingen de prijzen uit. die gewonnen zijn door: Eereprijzen dn volgorde) firma Kuvken. Bosman, v. Ake, Goosens, Kasper Hlddink, Bakker, Veerman Eervolle vermeldingen (in volgorde! fa. Bosch, 't Kleuterhuis. v. Trommelen. Straat- hoff. Dekker, Timmer en Warmerdam. Telkens ging cr een hoeraatje op of werd geapplaudisseerd als een deelnemer zijn prijs in ontvangst kwam nemen, vooral bij do uit reiking van den publieksprijs een plaquette door Haarlem's Dagblad beschikbaar gesteld aan den heer Veerman. Namens de prijswinnaars dankte de heer van Ake het bestuur, terwijl de oud-voorzitter der winkeliersvereeniging. de heer v. Rigte- ren nog een opwekkend woord sprak. Het ging er bizonder gezellig toe. Onder leiding van het wakkere orkest werden Mona en Sinterklaas binnen gehaald en is aan de kleine garde-officier een adieu toegeroepen. Tot het klokje van gehoorzaamheid sloeg en de zoo geslaagde prijsuitreiking weer tot het verleden behoorde. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per NATUURLIJK BRONWATER. Nederlandsche Maatschappij, opgericht 1887. LANGS DE STRAAT. Het Handvat. Dc doodc dingen denken: de dooiie dingen dóén. Ach ja, er zijn velen die meenen. dat alleen liet superbe wezen dat mensch ge noemd wordt denkt, en doet, anderen schrij ven denkvermogen ook aan lagere dieren dan de mensch toe. doch slechts weinigen weten, dat ook de doode zaken denken en dienover eenkomstig handelen. En hen wil ik overtui gen door de korte gescheldenis te verhalen van het handvat. Dit handvat dan, de held van het gebeurde, was een doodgewone, cn zat aan het eind van het fietsstuur van een slagersknecht. Door weer en wind was het met zijn baas meegegaan terwijl deze hem met zijn vlee- zige hand in vasten greep omknelde. Nu waren de boodschappen gedaan en knecht en handvat waren een half uurtje in rustte. Eenzaam stond het handvat tegen de ruwe muur van den slagerswinkel eeleund. zijn liefste plekje waar hij altijd zijn her inneringen placht op te halen, wat had hij al niet meegemaakt! Tegen tall coze poorten, hekken en schuren gestaan, c. hij kende hen allen. *s Morgens om 9 uur bleef de baas al tijd heel lang in de keuken van een groot heerenhuis, terwijl h ij zich dan erbarmelijk prikte aan een geniepig prikkeldraad. Wat de baas zoo lang deedhij bevroedde het wel, want hij had een knappe baas! Maandags was de baas altijd erg kortaf: omdat het Zondag geweest was, hoorde hij wel eens. maar wat dat ermee te maken had, begreep hij niet erg goed. En als de baas korzelig was, dan werd h ij altijd gesmeten, en deden de prikkeldraad en muur eens zoo'n zeer. En ons handvat wond zich op. Waarom moest, hij zich laten smijten; waarom moest hij altijd bestuurd wórden? Waarom kon hij zelf niet sturen? Er rijpte een plan bij den held. een gevaarlijk plan. Hij zou alleen op stap gaan! Eerst, keek hij zijn vriend den muur eens aan, of deze soms zijn gedachten kon hebben geraden. Nauwkeurig gluurde hij naar de groeven en de oneffenheden der steenen, Al les was cn bleef onveranderd, de muur had niets gemerkt! Toen keek hij de straat In, of er niet een politie-agent aankwam. Ook van die zijde was geen onheil te verwach ten. En toen zachtjes, heel zacht schoof hij voort. Over de steenkorrels, over de groeven, weer over de steenen en weer over de groe ven, O, hoe heerlijk je eigen meester te zijn. Sneller ging het. steeds sneller, lot In duizelingwekkende vaart tot... aan het einde van de pui. Weg waren de steenen. weg waren de groe ven. weg was de steun. En met een smeMe rende smak. kwakte het handvat tegen dc groote glimmende spiegelruit van de étalage van den slagerswinkel. Een gezonde vijf hoekige ster in het dure glas was voor den slager het tastbare bewijs van den onder- neminszin van het handvat. Maar de slager zag het anders in en gaf den slagersknecht den schuld, in heftige be woordingen. Het handvat, dat met fiets en al ter aarde lag. schaamde zich diep en was schuldbewust. De doode dingen W. SCH. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad. ivorder, door een spcclalen Redacteur cn zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten loorden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd, geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd De namen der vragers blijven redactie- RECEPTEN. ühocdje VRAAGRoe kiln men een wit -ehoonmaken. Waar vlekjes In xljn blauw geverfde regenjas? ANTWOORD: Voeg bij 4 doelen koud water l deel gezuiverd zoutzuur (geen ruw): bevoch tig hiermede de vlek en laat 5 minuten Inwer ken. Spoel dan alle zoutzuur er met schoon wa ter volkaomcn uit. 7.on noodig herhalen. Is de vlok verdwenen, dan roert gij pljpnardo siu-t koud water tot een dik papje, xonder kluit jes en bedekt den gelieelen hoed met een laagjo der pap. Laat op een schoonen doek stil drogen. Haal dan voorzichtig de harde pijpaarde cr af en schuier na. VRAAG: Hoe maakt men pindakaas? ANTWOORD: Ontdoe een pond pinda's van de bruine velletjes en maal ze In den amandel molen. Kneed ze daarna met l'/j ons boter cn een snufje zout cn popcr. VRAAG: Hoe kan men oen glimmend gewor den blauwe heerenpantalon weer goed krijgen? ANTWOORD: Voeg bij elkaar gelijke d- elen ammoniak cn lauw water: doop hierin een schoonen borstel en boen de gladde plekken ste vig af. Laat stil drogen. VRAAG: Hoe maak ik een wit wollen trui. die door liet wasschctt sec. geworden Ls, weer wit? ANTWOORD: Wasch de trui altijd in even lauw zeepsop van ammoniaksccp cn spoel met zooveel schoon water na. dat er absoluut geen zeep inblijft. Laat In de schaduw drogen. Zet, nu dc trui eenmaal geel ls. deze een nacht In lauw water, waarin gij voor 10 cent bloem van zwavel hebt opgelost. Lint zoo. dicht gedekt, een nacht staan: spoel dan uit cn hang In de schaduw te drogen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een vlek een eiken schrijfbureau, veroorzaakt door warme strijkbout? '2. Hoe verwijdert men een ij-vlek uit licht beige wollen- stoffen mantel? 3. Hoe een niclkvtok uit dienzelfdcn mant ANTWOORD: I. Schuur het gebcck vak. in do plek zit af eerst met fijne stualkrullen daarna met fijn schuurpapier: ten slotte ilt ,p- nlci be it 9 Leg de k enkel cn gladuit en bevochtig alleen dc vlek mot waterstof pcroxydc 1 pCt. Laat 10 a 15 minuten vochtig blijven en bet dan zoolang mot koud water na. tot er absoluut geen waterstof pcroxydc meer In kan zitten. Leg de natte plek dan over een In vieren gevouwen, drogen doek en bet met andere droge doeken droog, om tc voorkomen dut zich kringen vor men. 3. Voeg bij -I doelen lauw w.."-r 1 deel am monia; doop hlorln een schoon do-kje of bor steltje en wrijf flink uil. Is de vlek cr uit, dan dadelijk droog betten. VRAAG: 1. Hoe maakt nien abrikozenjam? 2. Hoe gemberjom? ANTWOORD: 1. Op 5 pond abrikozen, dat is ongeveer -l pond zonder de pitten, neemt men 3 pond suiker. Schil de nhrlkozen, neem cr dc pit ten uit en zet zo mot de suiker cn. .een weinig water op. Breng mot hel deksel er op aan dc kook cn laat, zonder deksel, af cn toe roerend, inkoken tot hei zoo dik Is dut oen druppel er van, die gij In een kopje koud water laat val len niet uitvloeit, maar in zijn geheel naur be neden zakt. Neom er dun vlug met oen platt-n lepel het schuim zorgvuldig af en doe het over blijvende ln de goed uitgekookte potjes, die «IJ direct met vochtig perkament afsluit. 2. Noem hiervoor nutte gontber, dlc gij in kleine stukjes snijdt. Doe dit met het vocht en 3/4 van het gewicht aan suiker in een emulllo pan en behandel verder als onder 1 W- aungegc- VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een blauw zijden Japon? ANTWOORD: I.eg de vlek enkel en gladuit over een schoonen dubbelgevouwen doek cn wrijf stevig af met een schoon doekje dat gij. niet te nat. In petroleum aether hebt gedoopt. Door wrijven tot het geheel droog ls. Deze behandeling moet bulten In d<« schaduw geschieden cn vooral geen vuur of lluht In do nabijheid! VRAAG: Hoe voorkomt men het vormen van ketelsteen ln een gcëmalllccrdcn ketel? ANTWOORD: Doe een kiezelsteentje |r» d n k«-tel en laat dut er ln blijven, liet ketelsteen vormt zich dun ook wel maar zet zich niet vast. zoodat gij het kunt uitspoelen. VRAAG: Hoe maakt men een pitricten wieg schoon? ANTWOORD: Boen de wieg met lauw zeep sop goed schoon cn spoel zoolang met schoon, koud water na, tot alle zeep cr volkomen uit Is. Bestrooi de natte wieg dan met zwavel poeder en verdeel dit met een schoonen borstel over de ge heeie wieg. zoodut het pltrlet overal door do zwavel geraakt wordt. Laat stil drogen. Als het goed droog ls. bulten afschuieren. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Hoeveel belantlng moet Ik betalen voor het houden vun een dienstbode voor dug en nacht, die 5.por week verdient? ANTWOORD: Voor een meisje van 13 tot b neden 21 Jaar 8.van 21 jaar of ouder f MARKTNIEU WS MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 31 Oct.. 1932. Andijvie per kist 1640 cent Raapstelen per 100 bos 2. Koolrapen per kist 85—90 cent Wortelen per bos 68 cent. Bieten per KG. 3 cent. Aardappelen klei per K G. 35 cent ld. zand per K.G 5 cent Spruitjes per K.G. 6—18 cent. Boerenkool per bak 20—30 cent. Roode kool per 100 3—/ 6. Savofjc kool per 100 f 3 —f 5. Bloemkool per 100 f 5—/ 13. Uien per kilo 5 1 2 cent Prei per bos 610 cent. Sla per 100 krop 3.50. Pieterselie per bos 5 cent. Selderie per bos 3 cent Appelen per kilo 10—18 cent. Peren per kilo 12—20 cent. Druiven per kilo 26—32 cent. Brusselsch lof per kilo 28 cent.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7