NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 4' NOVEMBER 1932 HET UITBREIDINGSPLAN Het uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen kan in twee deelen worden gesplitst, n.l. in een deel dat niet en in een deel dat wel door Gedeputeerde Staten is goedge keurd. In dat deel, dat een 3-tal jaren geleden werd goedgekeurd, zijn herhaalde malen her zieningen aangebracht, herzieningen, die in het algemeen niet als verbeteringen kunnen worden aangemerkt. Ook niet ontwerp X, dat inhoudt wijziging van een ontworpen plein in den Middenduinerweg te Santpoort en van een gedeelte van een weg, geprojec teerd tusschen den Middenduinerweg en den Brederoodscheweg aldaar. Bedoeld weg gedeelte is een stuk van den hoofdverkeers weg, die is ontworpen ten Westen van de spoorlijn Haarlem—Velsen, loopende van het station Santpoort, op eenigen afstand van genoemde spoorlijn in Noordelijke richting en gedeeltelijk samenvallende met den Duin en Kruidbergerweg Het gedeelte van dezen weg, dat ligt tusschen den Brederoodsche weg en den Middenduinerweg is ontworpen op een breedte van 40 M. In het midden van dit deel is een strook, lang ongeveer 90 M. en breed ongeveer 6 M. uitgespaard voor plantsoenaanleg. Het andere deel van den ontworpen hoofd verkeersweg is ontworpen op een breedte van 30 M. Het onderhavige herzieningsplan brengt de breedte van bedoeld weggedeelte van 40 M. op 31 M. terug en verbreedt de aansluitende deelen van 30 op 31 M. Voorts verbreedt het twee zijwegen van resp. 40 tot 46 M. en van 20 tot 24 M. en zal aanneming van het plan verdwijning van het voor plantsoenaanleg bestemde gedeelte ten gevolge hebben Ons ontgaat ten eenenmale de strekking van deze herziening. Welke factoren zijn het, die burgemeester en wethouders tot de voor gestelde herziening aanleiding hebben ge geven? Welke redenen zijn er, die het nood zakelijk maakten, dat het weggedeelte tus schen Brederoodscheweg en Middenduiner weg niet 40 M. doch 31 M. breed moet wor den? Zijn er plannen om het terrein waarover deze weg is geprojecteerd, in exploitatie te brengen? In dit geval is er wel een reden te vinden. De herziening heeft n.l. ter. ge volge, dat aan de Westzijde een strook van ongeveer 10 M., oorspronkelijk behoorende tot den ontworpen weg, vrij komt. En juist in deze strook ligt een „gebouwd eigendom". Hel aanleggen van den weg op z'n oorspron kelijk vastgestelde breedte zou derhalve on mogelijk zijn zonder onteigening of aankoop van dit. „bebouwd eigendom" gevolgd door slooping daarvan, In dit verband is het plan tot herziening zeer logisch. Maar dan vragen we ons weer af, om welke reden men hiermede bij het maken van het oorspronkelijke plan geen rekening heeft gehouden-, en waarom niet In eerste instantie de weg ter plaatse op een breedte van 31 M is geprojecteerd. In dit geval had veel onnoodlg werk vermeden kun nen worden. IJMUIDEN HET OVERZETVEER NABIJ DE CENTRALE B. EN W. WIE!.EN ER GEEN (SEED AAN TEN KOSTE LEGGEN. In dc laatste raadsvergadering interpel leerde de heer Homburg burgemeester en wethouders over de ligging van den steiger en trap van den veerdienst over het Noord- zeekanaal aan den Z. Kanaaloever, die hij met het oog op de veiligheid en voorts in verband met een richtïge exploitatie zeer on gunstig vond. Spreker verzocht het college, te willen overwegen den steiger en de trap in een meer Oostelijke ligging te verplaatsen en een op- en afrit te doen aanleggen. Burgemeester Rambonnet merkte bij de discussie op, dat het ook zijn meening was, dat het beter zou zijn geweest, indien het veer in wat moer Oostelijke richting «was ge plaatst. De gemeente had er echter al I' 1100 voor uitgegeven en al mocht, men zich nu in de plaats eenigszihs hebben vergist, men moet de consequenties van 'n evcntueele ver plaatsing in het oog houden. Tegen ver plaatsing hadden B. en W. geen bezwaar, maar het mocht de gemeente niets kosten. De heer Homburg zette nog eens de ver schillende bezwaren uiteen en drong er op aan, dat het college de pertinente toezegging zou doen. dat het niet den exploitant over een betere oplossing in •onderhandeling zou treden. De heer Sluiters zcidc van den schipper te hebben vernomen, dat hij bereid was, zelf een andere ligplaats te doen aanleggen, als de gemeente deze zou aanwijzen. Burgemeester Rambonnet merkte ten slotte nog op, dat een stevige afrit, in werkver schaffing gemaakt, zelfs nog 2000 zal moeten kosten. Hij verklaarde namens het college, dat het bereid was, voorstellen van de zijde van den ondernemer In welwillende overweging te nemen. De exploitant heeft zich thans, na eerst een dergelijk verzoek tot burgemeester en wethouders te hebben gericht, tot den raad gewend met het verzoek, medewerking te verleenen tot de verplaatsing van den stei ger en het aanleggen van twee opritten en dat de gemeente voor haar rekening neemt een uitgaaf van 600. B. en W. hebben hierop geantwoord, dat de gemeente geen enkele verplichting op zich kan nemen en dat, indien de exploitant den aanlegsteiger voor eïgen rekening mocht willen verplaatsen, daartegen bij hen in be ginsel geen bezwaar bestaat. Het college stelt thans voor het tot den Raad gerichte verzoek af te wijzen, aange zien er geen sprake van kan zijn, dat de ge meente ook maar iets aan de verplaatsing van den steiger enz. ten koste kan leggen. In dc e.v. raadsvergadering zal hierover vermoedelijk nog wel een hartig Woordje ge sproken worden. CAPE VERMIST. Bij de politie is kennis gegeven, dat een leerling van school E die zijn cape in de school had opgehangen, bij het verlaten der school de cape miste. Het was een nog wei- nog gedragen donkerblauwe cape. De polit-lc stelt een onderzoek in. DE VISSCHERIJ BIJ GROENLAND. SPECIALITEIT IN HEILBOT EN ZALM. Uit Groenland wordt venromen, dat dc heilbotvangst dit jaar goede resultaten heeft opgeleverd; de conservenfabriek te Holsteins- borg is het heele seizoen door in vol bedrijf geweest. Verleden jaar verwerkte deze fa briek een half millioen KG. visch en werd niet minder dan een half millioen pondsblik- ken visch naar Denemarken gezonden. De heilbot, die de grondstof levert voor deze in dustrie, weegt in doorsnee 25 tot 30 K.G., ja er komen er voor die 150 K.G. en meer we gen, zoodat men er voor dit halve millioen blikjes nog niet eens zooveel noodig heeft, aldus G. D. L. M. in de Visscherij Crt. Ook de heilvisch, een karakteristieke diep- watervisch van ongeveer de helft der grootte van de heilbot, heeft goede resultaten opge leverd. Zooals beke'nd is de heilvisch vetter dan de heilbot en daardoor meer geschikt om te rooken. De heilvisch wordt op ruime schaal aangevoerd te Jacobshavn en Christianshaab. Zij wordt in gezouten staat gezonden en al dus aan de rookerijen verkocht. Onder den naam van witte zalm of ijszeezalm wordt zij in binnen- en buitenland hoog gewaardeerd. In het afgeloopen jaar werden 160.000 K.G. verkocht. Maar ook de echte zalm wordt op Groen land gevangen nl. bij den Suikertop en nabij Heilsteinsborg in de elven. Er is hier sprake van een soort zalmforel die in gezouten toe stand naar Denemarken en Zweden gaat. Ook de eigenlijke zalm, hier ge'sc.hubdc zalm genoemd, komt hier en daar voor en is uiter mate gezocht. Een jaar of wat geleden werd begonnen met het inzouten en wegzenden van zalm en forel naar Denemarken, waar het product dan verder zou worden afge werkt. De voornaamste consumenten in De nemarken zond ten slotte een bekwaam man naar Groenland en liet er een fabriekje op richten. Maar de heelc productie kon por jaar niet meer worden dan een 30.000 blikjes en toen bovendien in de oorlogsjaren er bijna geen blik meer voor te krijgen was liep de beele onderneming in het zand vast. Dc laatste jaren is er door een Deen een proef genomen met de bereiding van kaviaar uit zalmkuit. Ook in Denemarken wordt uit visohkuit oen smakelijk product gemaakt, dat wel wat op de bekende Russische kaviaar lijkt. Daarvoor wordt dc kuit van den zee wolf gebruikt, die dikwijls een lengte van een meter bereikt en met zlln scherpe tanden voor de vtsschers een niet ongevaarlijke buit is. Dit product wordt niet zoo duur betaald als dc echte kaviaar van den steur en de en kele eitjes zijn ook niet zoo groot als bij steurkavlaar. De eieren van den zalm zijn echter evengroot als van den steur en in blik behouden zij hun aangenamen smaak. Reeds in de komende jaren zal met den uitvoer van dit nieuwe product een bescheiden begin kunnen worden gemaakt. Het product heeft den doorzichtiger, naam van Samex (Salmon Eggs) gekregen omdat de naam kaviaar wet tig gedeponeerd is. De eerste jaren kan do uitvoer een puur duizend K.G. bcloopen. Hierdoor openen zicli nieuwe perspectieven voor het gebruik va.n den rijkdom der Groen- landsche elven aan zalm. Men neemt aan en voornamelijk maakt zich do Deensche schrijver Peter Freuchen tot vertolker van deze meening dat er voor een drijvende zalm fabriek in de Groenlandsche wateren grootc mogelijkheden zijn weggelegd indien niet slechts het zaltnvleesch, maar ook de zalmkuit aan boord van het vaartuig zou worden toebereid, Ook met andere experimenten is men be zig. Zoo worden door. de eskimo's op het oogenblik haaien gevangen die door hun huid waarde hebben. Men past een nieuwe me thode toe. die de huid uiterst soepel maakt, zoodat zij zich goed laat. naaien en in den vorm van Laschjes, schoenen, portemonnaies en dergelijke laat verwerken. De haai in kwestie wordt door de Noren I-Jaakjaerring genoemd en bereikt een. respectabele lengte: dikwijls is hij een paar meter lang. Gevaarlijk voor don mensch schijnt hij niet te zijn. De haaienvellen moeten tenminste anderhalven meter lengte hehbn. Tot dusver werden de haaien slechts ge'vangen om hun levers. Had men deze uit het lichaam verwijderd, dan werd de rest overboord gesmeten. Nu dit jaar de kabeljauwvangst niet zoo erg gunstig is geweest, onderricht men de eskfmo's in de beste methode om haaien te vangen en hun vellen te behandelen, in de hoop. dat aldus nog weer een beetje beter jaarresultaat kan worden geboekt. „NIEMANDSLAND" VOOR HET INSTITUUT v. A. O. Hieronder volgt de korte inbond van dc film „Niemand stand", die a.s. Zondagmor gen door het Instituut voor Arbeiders-Ont wikkeling In Th al ia zal worden vertoond. Vijf menschcn worden door het noodlot over dc wereld verspreid en zij ontmoeten elkaar om hun gemeenschappelijk noodlot te deelen. Deze vijf menschcn van verschillende ras sen en verschillende nationaliteiten werden door het uitibreken van den oorlog uit hun dagelij'ksoh vreedzaam bestaan gerukt. Mobi lisatie. oorlogsver klaring, oorlog.Rumoer,, tumult in alle steden, in alle straten van de wereld. De aarde wordt een slachtveld. Prikkel draad, explosies .handgranaten, kanonnen, mach ïnegewe renm assa -gravis n Als een graf ligt onder de aarde een ver laten. verweerde schuilplaats tusschen vijan delijke linies „Niemandsland", weer een granaat. Door de geweldige explosie vallen twee menschen verdoofd in de schuilplaats. Een Duitscher en een Fransohman. Als zij tot bewustzijn komen zien zij elkaar vragend aanen begrijpen elkaar niet..... dan hoor en zij gesteun en verschrikt, kijken zij om.,., zij zijn wel vijanden, maar op di; oogenblik hebben zij iets belangrijkers om aan te denken. ZH naderen den hoek. waar het gesteun vandaan komt en vinden dan een halfnaakte man.... hij kan nlH spreken en ook nlel hooren. Door een granaatsehok is hij doofstom geworden. Onder het geknetter van het trommelvuur kruipt boven de schuilplaats, tusschen lijken en prikkeldraad door, een neger, die een ver wonden Engelschman meesleept. Het gelukt hem den ingang van de verlaten schuil plaats te bereiken, waar hij met zijn lasi dekking kan vinden. Zij, die zich. in de schuilplaats bevinden, grijpen als op com mando naar hun geweren, gereed, om zich te verdedigen. D; neger strekt zijn handen u-it en doordat hij door zijn voormalig be roep van internationaal artist meerdisre talen spreekt, kan hij zich verstaanbaar makeneen oogenblikje, zegt hij; „Ik ben neger, jij Duitscher, jij Franscbman, jij Engeischmanwij zijn geen vijanden meer, maar vriendenen daarboven woseti de oorlog voort. Zoo zijn vijf menschen in Niemandsland tusschen vijandelijke stellingen in een on derstand gesmeten zij zijn gedwongen er tot het einde van den strijd te blijven. Ied:?r vertelt van zichzelf, van thuis en dan duikt de vraag op: Waarom oorlog? Zij winden zich op, ieder van hen zegt hetzelfde, ieder in zijn eigen taal en de neger verstaat ze hij vertolkt en het duurt lang, voor er overeenstemming tot stand komten boven hen raast de dood Den volgenden dag rust en vrede in de schuilplaats. Ze koken. Rookwolkjes komen te voorschijn. De observatieposten van beide fronten ontdekken deze verraderlijke rook. Dat be teekent léven in Niemandsland en leven beteekent vijand en nu wordt van beide kan ten sen ■trommelvuur op de schuilplaats ge opendin allerijl maken zij een dek king; explosie volgt op explosie. En zij weten dat het tegen hen gaatvijf anensohjes tegen alle fronten. Vijf menschjes tegen dien grooten oorlog. Voor dien vrede. Het moordend vuur gaat zwijgen. Opengereten ligt daar dc gewonde aarde, overdekt met slijk en bloed. Nu komen deze rijf menschen te voorschijn uit Niemandsland, uit het stukje vrije land. waar vrede geboren en zij wordirn in de omgewoelde aarde steeds grooter tegen den horizon. Dan bewegen zij zich voort, alles vernietigend, wat don vrede belemmert. EEN JEUGDIGE RUITENVERNIELER. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat een jongen een ruit in een der leegstaande woningen had vernield. De 10-jarige dader werd door een politie-agent aangehouden, die hem in tegenwoordigheid van' zijn ouders op het verkeerde van zijn daad opmerkzaam maakte. DE TARIEVEN VAN HET P. E. N. EEN VERZOEK OM VERLAGING VAN HET VAST-RECHTTARIEF Namens den Christelijken Besturenbond is het volgende adres verzonden aan de Provin ciale Staten van Noord-Holland. „Ondergeteekenden J. van den Burg, wo nende Tasmanstraat 1 te IJmuiden, en H. J. Fidden. wonende Breesaapstraat no. 23 te IJmuiden, respectievelijk voorzitter en secre taris van den Christelijken Besturenbond aldaar, handelende voor en in opdracht van genoemden bond, waarbij aangesloten 'jzijn vijftien vak- en sociale organisaties, nemen bij dezen de vrijheid zich tot uw college te wenden met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat de tarieven van het Pro vinciaal Electriciteitshedrijf worden ver minderd, zoo mogelijk in de eerste plaats door een verlaging van de bestaande vast recht-tarieven. Bij het adres is gevoegd de volgende me morie van toelichting: „Reeds (eenigen rijd geleden) werd door de samenwerkende vakcentralen te IJmuiden tot het P. E. N. het verzoek gericht tot het invoeren van muntmeters. De reden van dit verzoek was gelegen in het feit, dat velen door werkloosheid niet meer in staat geacht kunnen worden een bedrag per twee maandelijksche periode te reserveeren tot het voldoen der P.E.N.-kwi tantie en wanbetalingen en afsnijdingen dus het onvermijdelijke en onaangenaam gevolg zijn. - Bij het aanwezig zijn van een muntme ter zal het in sommige gevallen kunnen voor komen, dat men geen geld heeft om stroom te koopen; wanneer dan echter weer geld voorhanden is, heeft men zonder verdere formaliteiten de beschikking over electrici- teit. Dit verzoek werd toen door den directeur van het P.E.N. afgewezen als te kostbaar. Wij achten ons verplicht nogmaals op te komen voor de belangen der bij onze vakcen trale aangesloten arbeiders, want hoezeer het lijkt dat het tarief a 5 cent per K.W.U. dat betaald moet worden boven het vastrecht bedrag, alleszins billijk is te noemen, zijn het juist deze vastrechtbedragen die de electricï- teit voor arbeiders te duur en dus onpopulair maken. Een en ander is voor ons aanleiding, ons tot uw college te wenden met nevengaancl verzoek, tot onwilligmg waarvan wli u met den meesten aandrang verzoeken al het mo gelijke te willen doen". UITVOERING MONDACCORDEONCLUB „CRESCENDO". De onlangs opgerichtte Mondaccordeon- club „Crescendo" geeft o.a. Zaterdagavond In Flora, Zeeweg haar eerste uitvoering, met medewerking van de lieeren Hazeberg en Zonneveld, die in het vervolg de leiding van de club op zich zullen nemen. Er zal een humoristische film vertoond worden en na afloop i's er bal. Des middags geeft de kleine Mondharmo- nicaclub onder leiding van den heer P. J. de Custer een uitvoering, waarbij vertoond zal worden dc film „De Kampioen" met Charlie Chaplin in de hoofdrol, INVOER VAN VERSCHE HARING IN DUITSCHLAND. K.G. R.M. 20.527.400 4.156.000 15.342.000 2.439.000 8.770.200 1.719.000 6.927.000 1.660.000 1,313.800 161.000 939.000 173.000 Uit België Holland Zweden Denemarken Danzig Frankrijk De totale invoer bedroeg derhalve ruim 53 millioen KG. tegen ruim 40 millioen KG. in 1930 NIEUWS VAN FRAU MULLER. Van Frau Mtiller is alhier bericht ontvan gen uit Calais, waar zij thans is aangeko men. Van Nieuwpoort 'af heeft zij steeds storm en mist gehad, maar de kleine „Ham burg" heeft zich goed gehouden. Zij staat thans gereed om het Kanaal over te ste ken. Uit Dover zal zij weer schrijven, Ook in België en Frankrijk heeft zij het goed gehad, maarin Holland was het toch het mooist. DE KLOKKEN VAN CORNEVILLE. In het Thalia-Theater ging Donderdag-' avond de twee'de uitvoering der operette „de Klokken van Comeville" voor een bijna uit verkochte zaal. Ook nu weer oogstten koor en solisten veel succes mede doordat de opvoering aan spel- qualiteiten belangrijk gewonnen had. Met veel animo werden de verschillende rollen vertolkt en het spel der hoofdpersonen, spe ciaal Jean Grenicheux en Serpolette verwierf menig open doekje. Het koor had zijn gelukkige momenten, vooral daar het contact tusschen orkest en „boven" door een gewijzigde opstelling van den „Kunstkring" aanmerkelijk verbeterd was. Aan het einde van den avond heeft de heer Ferd Osendorp de beide dames, die zulk een belangrijk aandeel in het- succes hadden, namens het bestuur van de R.-K. Operette- vereeniging „Zang en Vriendschap" met een enkel woord dank gebracht voor al hetgeen zij ge'presteerd hebben. Haar werd een bloe menhulde aangeboden. Tevens sprak hij woorden van erkentelijkheid tot de andere solisten en het koor. Slechts de dirigent werd niet genoemd! Den heer Jan Nibbering, die door ernstige studie ..Zang en Vriendschap" zoo ver ge bracht heeft en die ook dezen avond weder om vlot en geanimeerd de algeheele leiding voerde, komt zeer zeker het leeuwenaandeel van het terecht geoogste succes toe. Regisseur Holtslag zwoegde achter de schermen opdat alles zoo veel mogelijk zon der hiaten zou verloopen. Nu wacht de veree'niging het optreden voor den KRO-microfoon op Dinsdag 6 Dec a.s.! W. PERSONALIA. De beer J. Th. Verzijlbérgb heeft ontslag genomen als lid van die Commissie van Toe zicht op bet Lager Onderwijs. DE BELASTTNG OP TOONEEL- VERTOONINGEN. De directie der Bioscoop- en Scbou.w'burg- Exploitaiie .Thalia" beeft zich met een ver zoek tot B. en W. gewend, om verlaging; van belastingen op tooneelvertooningen van voor stellingen na bet gewone sluitingsuur. UITSLAG VERLOTING KONING WILLEM'S- HUIS. Donderdgavond vond onder toezicht van politie en bazar-commissie de verloting plaats ten bate van het Koning' Willemshuis. De uitslag is als volgt: No. 353 schemerlamp met kap. No. 73 schemerlamp zonder kap. No. 412 orgel. No. 910 sprei. WINTERLEZING. Uitgaande van het comité voor Chr. Win- terlezing zal Donderdagavond 10 Novem ber a.s. in de Ned. Herv. Kerk (IJmuiden- Oost) een lezing worden gehouden. Als spre ker zal optreden Dr. M. H. A. v. d. Valk uit Rotterdam met het onderwerp: „Dc hemel in ontroering over 'de catastrophale tijden". Als tweede spreker is uitgenoodigd Ds. N. Buffy eveneens te Rotterdam met als onder werp: „De Navolging van Christus". SPEELTUINVEREENIGING „CENTRUM". Burgemeester en Wethouders hebben aan mej. E. Vijlbrief, hoofdleidster van het club werk der Speeltuinvereeniging „Centrum" vergunning verleend tot het gebruiken van een lokaal van de bewaarschool aan de Pres. Krugerstraat gedurende de maanden No vember en December en van een lokaal van de openbare lagere school A gedurende de maanden Januari t.m. April 1933 en wel op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag- van 5—6 12 uur. NUTSSPAARBANK In de maand October 1932 werd ingelegd a. Kantoor Julianakade 17.874.26 b. Kantoor Willebrordstraat 15.423.54 c. Kantoor Santpoort -, 1.592. Totaal en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort 34.889.80 9.537.55 13.600.01 17.— Totaal 23,154.56 Meer ingelegd dan terugbetaald 11.735.24 Het -saldo-tegoed op 31 October 1932 bedroeg 834.312. Het saldo-tegoed op 1 November 1932 bedraagt 846.047.24, Uitgegeven werden 23 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokkenö spaarbankboekjes, Het uitgegeven oteij. „.--g ne0 nurn mer 2704. BESOMMINGEN 4 NOVEMBER. Logger: KW. 5 f 260. ,Kotter: S 66 f 330. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.70. Tong per K,G. f 1.40—0.95. Kleine schol per kist f 225,80. Wijting per kist f 1.550.75. BEVERWIJK DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING In verband met de onregelmatigheden bij dc werkverschaffing hier ter plaatse, werd Woensdagmiddag door de contactcommissie een bespreking gehouden, welke door alle le den werd bijgewoond cn waarin o.m, naar voren kwamen verschillende wenschen en bezwaren. Zoo werd van de zijde der arbeiders-verte genwoordigers gewezen op het h.i. te lage con tract-loon. hetwelk, niettegenstaande dit werd opgevoerd van 65 tot, 85 cent per meter, nog niet voldoende zou 'zijn om te komen tot het z.g'.n. garantieloon van 38 cent per uur. Bij de werkverschaffing hadden enkele leden een paar dagen controle uitgeoefend en. voor zich, den indruk gekregen, dat er inderdaad wel behoorlijk werd gewerkt. En hieruit kwam voort de vraag, wie nu toch eigenlijk dien meterprijs wel bepaalde. Uit informatie bij het vrije bedrijf zouden de loonen daarin, voor denzelfdcn arbeid, veel gunstiger zijn. Dan een verzoek om nog eens te trachten, trainingstoesLag te verkrijgen. En, zoo mo gelijk, kindertoeslag. Is er, zoo werd gevraagd wellicht een bron aan te wijzen, waaruit de gemeente een toeslag zou kunnen geven aan hen, die door gebrek aan routine of vol doende vakkennis, niet tot 38 cent per uur zouden kunnen komen. Een niet minder belangrijk punt bleek de aangelegenheid of werklooze arbeiders, welke nog uitkeeringsdagen tegoed hebben uit hun werkloozenkas, verplicht kunnen worden om eventueel werk bij de werkverschaffing te aanvaarden. Hierop geeft de praktijk, door dat de minister zich hierover reeds had uit gesproken bij de beslissing over een ingeko men bezwaarschrift betreffende een analoog geval, een bevestigend antwoord, doch daar naast had het Verbondsblad, r.-k. volkskrant juist een dezer dagen.een bericht gepubli ceerd, als zou van de zijde van het depar tement deze vraag ontkennend zijn beant woord. (Bij een direct ingesteld onderzoek verklaarde de rijksdienst der W. V. en A. B. dat inderdaad ook deze arbeiders voor de werkverschaffing aangeboden arbeid dienen te aanvaarden, op straffe, bij weigering, van bezwaar tegen kasuitkeeringen, benevens uit sluiting van verdere steunverleening). Verder werd huurtoeslag alsnog bepleit, waarbij verwezen werd naar Alkmaar. Hierop werd van de zijde der vertegen woordigers van het gemeentebestuur gewe zen op de noodzakelijkheid om, nu de meter- prijs met 20 cent werd verhoogd, men eerst ernstig het bewijs had moeten leveren, als zou deze nog niet tot 38 cent uurloon kunnen voeren. Dit kan nimmer geconstateerd wor den bij arbeid van enkele dagen. Dan gaat het ook niet aan voor de georganiseerden om, zonder eenig overleg met de betrokken afdeellng&besturen of gemeentediensten, het werk neer te leggen, hetgeen door de organi saties eveneens als een fout,, wordt aange merkt. De hierbij betrokken diensten als be drijf openbare werken en arbeidsbeurs, heb ben de stakende arbeiders hierop gewezen en-noch zij, noch het gemeentebestuur zelf, kunnen met het door hen geformeerde z.g.n. stakingscomité in bespreking treden. Er is thans een contactcommissie, alle organisa ties hebben gelegenheid gehad daarin lnaar vertegennwoordigers te benoemen en heb ben derhalve georganiseerden eenvou dig zich te wenden tot hen, of hun resp. afd. bestuur. Wat de huurtoeslag betreft, het gemeente bestuur was in deze diligent en heeft zich hierover reeds met den Haag in ver binding gesteld. En voor zoover het mogelijk zou blijken iets, wat dan ook, te kunnen be reiken voor de tewerkgestelden. zoo zullen de betrokken organisaties steeds den wet houder of het gemeentebestuur bereid vinden zich daarvoor in te spannen. Doch daarnaast hebben de arbeiders zelf te zorgen, zich zoo veel mogelijk aan te passen aan de buitenge wone toestanden en zich niet direct te ver zetten tegen maatregelen of bepalingen, welke van hoogerhand eenvoudig worden genomen of gedicteerd en door de gemeenten moeten worden nagekomen. Dit vooral, om deze werkverschaffing niet in een algeheel miscrediet te brengen bij den minister. Elders toch worden verschillende werken ook in werkverschaffing uitgevoerd, zijn de bepa lingen niet gunstiger, in sommige gemeen ten-zelfs ongunstiger cn heeft het werk daar een normaal verloop. Mocht liet blijken, dat de voorwaarden in deze gemeente werkelijk niét tot een garantieloon kunnen leiden, dan zullen B. en W. ongetwijfeld een nader on derzoek aanvragen. Hierbij werd een krachtig beroep gedaan op de organisaties, om de stakende leden op de ernstige gevolgen van hun houding te willen wijzen. STICHTING KATHOLIEKE KRING Donderdagavond opende de Stichting „Ka tholieke Kring" haar vijfde winterseizoen met een I ooneelvoorstelling in het K. S, A.- gebouw. Voor de eerste maal trad voor de Kringleden het Gezelschap Verkade op met het blijspel „Mijnheer Hazehart", een blij spel, dat als in den tijd van Breêro, de zin spreuk voert: de brutalen hebben de halve wereld, de schuchteren krijgen de betere helft. Het gezelschap Verkadc gaf dit, blij spel van I-an Hay in een prettig, luchtig tempo; het werd een brillante vertolking, waarbij niets was, dat stoorde en niets dat uit den toon viel. Paul Huf gaf een onver deeld prachtige creatie van Lemuel K. Mug, den schrijver, die een zot is cn een praat- vaér, maar die zich tevens volkomen bewust is van eigen onbelangrijkheid, Cor Hermus heeft een in alle opzichten voortreffelijke uitbeelding gegeven van den linkschen stot teraar Poe Pinch, die een zoo zuiver mensch was. Verder telde de bezetting haar leden Georgette Rejewsky als Daphne, Mies Clous als Mary, en Auk v. d. Moer als Myra, ter wijl verder Hans van Meerten opviel als Aubrey. De goedverzorgde vertooning oogstte een uitbundig succes bij de Kringleden, die zeker met genoegen met het gezelschap Ver kade hebben kennis gemaakt. VELSEN DE LOONSVERLAGING BIJ DE PAPIER FABRIEK. Heden (Vrijdag) avond belegt de R.-K. Fabrieksarbeidersbond ,St. Willebrordus" een tweetal ledenvergaderingen in het vcreeni- gingsgebouw, in welke vergadering de heer van Brussel, lid van het hoofdbestuur mede- deeling zal doen van de resultaten der derde conferentie, jl. Donderdag inzake de voor stellen tot loonsverlaging gehouden tusschen de directie en de betrokken hoofdbesturen. De vergaderingen vinden plaats te 8 en 10 uur voor de verschillende ploegen. Een soortgelijke vergadering vindt plaats Zondagmorgen 10 uur in Hotel do Prins. nl. van de Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders. DE STEUNREGELING. De minister van Binnenlandsebe Zaken heeft aan Burgemeester en Wethouders be richt, dat de steunregeling eveneens geldig is verklaard voor de in deze gemeente woon achtige werkloozen, afkomstig van clo Hoog ovens. de Papierfabriek, de Amsterdamsche Ballast Mij. en het land- en tuinbouwbedrijf. Op hun herhaald verzoek, om de steunre geling ook geldig te verklaren voor de werk loozen, afkomstig van de bouwnijverheid hebben B. en W. nog geen beschikking ont vangen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14