UIT HET BUITENLAND. Duitschland. STA TEN- GENERAAL. De Godslasteringswet aangenomen. AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 4 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Uit Berlijn: Arbitrale uitspraak in het Berlijnsche verkeersconflict door werknemers verworpen. Het scheidsgerecht voor Groot Berlijn verklaart haar bindend. De N. S. D. A. P. achter de stakers. Het geschil Pruisen-Rijksregeering. Nog een beroep van Braun op het Staatsgerechtshof? Het Bureau der Ontwapeningsconferentie bijeen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCKLAND. De staking bij de Berlijnsche Verkeers- maatschappij (B.V. G.) is ook Donderdag rustig verloopen, enkele samenscholingen uitgezonderd. In totaal werden tot 9 uur door de politie 105 personen, grooten deels posters en vlugschrift verspreiders gearresteerd en ter beschikking van de politieke politie ge steld. De gearresteerden werden, nadat pro cesverbaal was opgemaa'/i, weer op vrije voeten gesteld, In het Z.W. van Berlijn werd een bestelauto, waarmede personen zouden worden vervoerd, omvergeworpen. Gisteravond werd in het loon geschil bij de Berliner Verkehrs Gesellschaft de volgende arbitrale uitspraak gedaan: Dé loonen worden voor alle categorieën, met uitzondering van de vrouwen die ,de ver- voerkaartjes uitgeven, met twee pf. per uur verlaagd. De loon overeenkomst geldt tot en met 31 December 1932. De opzeggingster mijn is vier weken. Het „manteltarief" wordt tot 31 Maart 1933 verlengd. De opzeggings termijn bedraagt hiervoor zes weken en geldt overigens, indien het niet wordt op gezegd voor den tijd van een jaar. De vakorganisaties hebben deze uitspraak afgewezen. De B. V. G. heeft erin toege stemd. Om half negen zijn de voorbesprekin gen begonnen betreffende de bindendver-' klaring bij den Rijksbemiddelaar voor het district Brandenburg. Het scheidsgerecht voor Groot-Berlijn heeft deze uitspraak bindend verklaard. De B.V.G. heeft zich vervolgens in een proclamatie tot alle werknemers gewend met de opwekking het werk op zijn laatst heden Vrijdagmiddag om 2 uur te hervatten. Anders zal ontslag plaats hebben. De Rijkspresident der N.S.DA.P. deelt be treffende de staking bij de Berlijnsche Ver- keersmaatschappij mede: De Nationaal socia listen laten niet toe, dat onder de regee- ring-Von Papen het levenspeil van Duitsche arbeiders op een nog lager peil wordt- ge steld dan op grond van de noodverordening welke op onbekende wijze slechts ten gunste van de groote banken is, zonder dat overigens ook maar het minste vooruitzicht bestaat voor een werkelijke verbetering van het be drijfsleven. De nationaal-socialis'ten staan veeleer op het standpunt dat alle verdere loonsverlagin gen niet het oog op de daardoor veroor zaakte vermindering van de koopkracht voor alles nieuwe schade zal meebrengen voor het geheele bedrijfsleven. Derhalve behartigt de N.S.D.A.P. de belangen van allen door direct deel te nemen aan de staking bij de B.V.G. ter voorkoming van voor het bedrijfsleven schadelijke loonsverlagingen. De gouw Berlijn der N.S.D.A.P. publiceert door bemiddeling van den Pruisischen pers dienst der N.S.D.A.P. de volgende verkla ring nopens de staking bij de Berlijnsche Verkeersmaatschappij „Wij nationaal socialisten erkennen de eischen der werknemers bij de verkeersmaat schappij. Wij zullen niet toelaten dat onder het regiem-Papen het levenspeil der Duit sche arbeiders zal worden verlaagd tot be neden dat van Chine esc he koelies. Opgepast. Geel nationalist socialist verrichte onder- kruiperswerk". Van nationaal-socialistische zijde wordt voorts medegedeeld, dat een definitieve be slissing van de nat.-soc. stakingsleiding Don derdagavond nog niet was genomen. Vrij dagmorgen zal zij haar standpunt bepalen. De politie heeft in verband met- de ver- keersstaking de Berlijnsche districtsleiding van de R.G.O. gearresteerd. De leden van de groep hielden een vergadering met het doel een solidariteitsstaking van de gas- water en electriciteitsbedrijven af te kondigen. In totaal werden 52 functionarissen gearres teerd. De Berlijnsche bladen wijden groote aan dacht aan de verkeersstaking. Alle bladen, met uitzondering van de communistische, leggen er den nadruk op dat nationaal-socia lis'ten en communisten arm in arm in staking zijn gegaan. „Lokalanzeiger" schrijft: Dit is dLis het economisch-politieke program van de Ber lijnsche nationaal-socialist en: een politieke staking arm in arm met de communisten, niet een staking naar aanleiding van loon- eischen. Het is de brutale uitbuiting van de staking voor politieke' „Hetze". Dit is de zui verste vorm van den politieken'klassenstrijd. „D, A. Z" verklaart: Een dergelijke sta king is grotesk bij een werkloozencijfer van zes millioen. Zoo iets kan dbor een autoritair staatsbestuur niet- worden geduld. Het is bij zonder betreurenswaardig dat de nationaal- socialisten in volkomen overeenstemming met, de „proletarische" oplossing, waaronder zij dezen verkiezingsstrijd voeren, zich ter be schikking hebben gesteld voor de comiïiunis- tische staking. „Vossische Zeitung" schrijft: Deze broe derlijke samenwerking van nation aal-socia listen met communisten bij de ensceneering van een staking is niets nieuws, maar het is voor de eerste maal dat het in zoo een groo ten omvang en zoo duidelijk naar voren komt. De Pruisische premier Braun heeft mede gedeeld- dat hij Vrijdag een brief zal zenden aan den Rijkspresident, waarin hij dezen zal uiteenzetten dat ondanks de tijdens de laat ste bespreking met den Rijkspresident ge wekte verwachting de Rijkscommissaris in Pruisen niet bereid schijnt te zijn het vonnis van het staatsgerechtshof loyaal ten uitvoer te leggen, doch er met kleinzielige middelen naar streeft het Pruisische ministerie te be lemmeren in de uitoefening zijner ambtsbe voegdheden, zooals die door het staatsge rechtshof zijn omschreven. Het Pruisische ministerie betreurt dat het anders genood zaakt zou zijn nog eens een be'roep te doen op het staatsgerechshof. Braun. Voorts sprak Braun het gerucht tegen dat hij voornemens zou zijn met een afdeeling Reichsbanner-leden de Wilhelmstrasse bin- te trekken. GENèVE. Het bureau der Ontwapeningsconferentie is Donderdag bijeengekomen ter voorberei ding van de werkzaamheden der Hoofdcom missie welke einde der maand zullen worden hervat. Aan de bijeenkomst wordt deelge nomen door alle veertien in het bureau ver tegenwoordigde mogendheden, d.w.z. alle Europeesche groote mogendheden, zoomede de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie. President Henderson deelde mede, dat Paul Boncour in de heden te houden bijzondere zitting van het bureau een uitvoerig rapport zal uitbrengen over het nieuwe Fransche ontwapeningsvoorstel. Vervolgens zeide Hen derson. dat 46 staten hebben toegestemd in de verlenging der wapenings-vacantie met vier maanden, te weten van 1 November tot 1 Maart 1933. Eenige mogendheden hebben de verlenging evenwel afhankelijk gesteld van bepaalde voorwaarden. Massigli wees er op dat de Fransche re geering het wapenings-vacantiejaar slechts heeft aanvaard op voorwaarde, dat alle na- buurstaten van Frankrijk er tegelijkertijd in zouden toestemmen. Aangezien een zekere regeering, aldus Massigli. hierbij doelend op Duitschland. er nog niet in hee'ft toegestemd, zal voor Frankrijk de verlenging niet in practijk kunnen worden gebracht. De vertegenwoordiger der Vereenigde Sta ten, Wilson, verklaarde dat de Amerikaan- sche regeering op het standpunt staat, dat de Ontwapeningsconferentie eerst de kwestie der vermindering van de bewapeningen moet afhandelen en eerst dan kan overgaan tot de behandeling der kwestie van controle. De Geneefsche correspondent van de N. R. Ct. meldt: Onze landgenoot dr. A. D. A. de Kat An- gelino. die de commissie-Lvtton behulpzaam is geweest bij het opstellen van het rapport over Mantsjoerije. is in verband met de aan staande bespreking van dit rapport in den Volken bondsraad te Genève aangekomen, daar de Volkenbondsvaad hem op uidrukke- li.ik verzoek van Lord Lytton heeft- uitgenoo- digd zijn deskundige voorlichting te geven. Engel an cl Overeenkomst van Ottawa in derde lezing goedgekeurd. Het Lagerhuis heeft, naar Reuter uit Londen meldt gisteravond met 416 tegen 68 stemmen in derde lezing het wetsontwerp in zake de overeenkomsten van Ottawa aange nomen. Britsche delegatie ^egint met economische onderhandelingen Reuter meldt uit Londen, dat nu de con ferentie .van Ottawa achter den rug is de Britsche regeering onderhandelingen zal gaan voeren met, de drie Scandinaafsche sta ten. Argentinië en Duitschland over nieuwe grondslagen voor den handel. Te Londen zal vermoedelijk eerst een Zweedsche delegatie aankomen, korten tijd later gevolgd door ee'n Deensche en een Noor- sche delegatie. In het begin der volgende maand zou er een Britsche delegatie naar Berlijn gaan om te spreken over de beper king van den invoer van Engelsche steenko len en over de tarievenquaestie in het alge meen. Pemonstratieverbod na de verkiezingen. Op grond van artikel 48 van de Grondwet aldus meldt Wolff uit Berlijn, heeft de Rijks president van 6 tot 19 November alle open bare politieke vergaderingen, ook in geslo ten lokalen verboden. Tevens zijn alle demonstraties verboden. Het doel van dit verbod is de politle-be- ambten. die gedurende den verkiezingsstrijd ingespannen dienst hebben gedaan, eenige rust te gunnen. Italië. Mussolini wenscht Europeesch- Amerikaansche samenwerking Mussolini heeft een vertegenwoordiger van de „Liberté" een onderhoud toegestaan, waar in hij gesproken heeft over de ontwapening en een Fransch-Italiaansche samenwerking op den Balkan. Op de vraag of men de ont wapening kan doorvoeren zonder controle, antwoordde Mussolini, dat de ontwapening slechts kan worden verwezenlijkt door den oprechten en vasten wil van alle mogendhe den. d.w.z. zij moet een soort daad van ver trouwen beteekenen tusschen de volkeren. Indien deze voorwaarde niet, wordt vervuld, zuilen alle andere garanties zonder effect blijven. Wat de Fransch-Italiaansclie samenwer- werking op den Balkan betreft, verklaarde Mussolini, dat het te wenschen is dat een economisch accoord tot stand komt tusschen de landbouw- en industrieele kringen der beide nabuurstatcn. in het bijzonder voor zekere producten. Dit accoord mag evenwel slechts worden in practijk gebracht op den grondslag van volkomen gelijkheid en zal geen schade mogen berokkenen aan derde staten. Deze samenwerking zal evenwel nim mer mogen leiden tot het scheppen van monopolies. Italië staat afwijzend tegenover iedere mo nopoliseering van het bedrijfsleven. Wat het opnemen van buitonlandsche leeningen aan gaat, zoo heeft Italië volgens Mussolini steeds gehandeld volgens het principe dat Italië zich zelf helpt. Mussolini is er van overtuigd dat Europa eindelijk den weg van interna tionale samenwerking zal moeten op gaan, ten einde de huidige moeilijkheden te kunnen overwinnen. Een Euro pe esc h - A m e r i k a a n sche samen werking in den geest van economische vrij heid zou den internationalen handel nieuw leven geven. Tsjeeho-Slowakije. Malypetr's program. Reuter meldt uit Praag: De nieuwe Tsjechoslovaaksche premier Malypetr heeft Donderdag in de beide Hui zen van het parlement de regeerings ver kla ring afgelegd. In zijn verklaring wees Malypetr er op. dat de regeering het als haar voornaamsten plicht beschouwt, de begrooting in evenwicht, te brengen. Het deficit ten beloope van 1150 millioen Tsjechische kronen moet door be snoeiing der uitgaven worden gedekt. Behalve de vermindering der overige uitgaven, zullen ook de ambtenaarssalarissen, voorloopig voor een duur van twee jaar. worden verlaagd. Voorts hoopt de regeering er in te zullen slagen, de werkloosheid te doen dalen, mede dank zij door doeltreffende besteding van openbare gelden. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal het nieuwe kabinet streven naar een verdere consolidatie van den vrede en een verzoening tusschen de volken. Joegoslavië, Het kabinet dient zijn ontslag in. Het officieel Oostenrijksche Telegraafagent schap verspreidt het- volgende bericht uit Belgrado: Minister-president Dr. Schraschkitsch heeft Donderdagavond den koning de collectieve ontslagaanvrage van het kabinet aangebo den. Te bevoegder plaatse wordt verklaard, dat dat het aftreden slechts het gevolg is van de stichting der nieuwe regeer in gipar tij en de verkiezing van de nieuwe partijcommissie en derhalve slechts van formeelen aard is. COMMANDANT RUHFUSS VRIJGESPROKEN RAMP VAN DE „NIOBE" AAN FORCE MAJEUR TE WIJTEN. KIEL, 3 Nov. (Wolff.) Het proces in ver band met het vergaan van het schoolschip „Niobe" is heden geëindigd met de vrijspraak van den commandant Ruhfuss. In het verloop der zitting bevestigden de als getuigen gehoorde overlevenden van de ramp, dat de onweersbui plotseling was op gekomen: het was niet te voorzien, dat de bui zoo hevig en gevaarlijk zou zijn. Volgens kapitein Thomson, van het lichtschip Feh- marn-Belt zag de opkomende bui er niet ge vaarlijk uit. De vroegere commandant der ..Niobe" legde er den nadruk op. dat Ruhfuss altijd blijk heeft gegeven van zeemanschap en ten volle voor zijn taak was berekend. Uit het rapport der deskundigen bleek, dat Ruhfuss niet anders kon handelen, dan hij gedaan heeft. Het ongeluk is toe te schrij ven aan force majeure. De openbare aankla ger vroeg dan ook vrijspraak van Ruhfuss en het hof wees dienovereenkomstig vonnis. WORDT SAMUEL INSULL UITGELEVERD? ATHENE. 3 Nov. (Reuter). Heden is tus schen Griekenland en de Vereenigde Staten een uitleveringsverdrag van kracht, geworden. De desbetreffende ratificaties zijn reeds uitge wisseld. De positie van Samuel Insull, die zich zooals men weet, in Griekenland bevindt zal hierdoor vermoedelijk geheel gewijzigd worden. DE WITTE ZEE MET DE OOSTZEE VERBONDEN. MOSKOU. 3 November (V. D.) Vrijdag 4 November komt het kanaal gereed, dat de Witte Zee verbindt met. de Oostzee. Het heeft een lengte van 226 K.M. en begint bij de ha venstad Soroki. Vandaar loopt het door de rivier Vyga, het Vygameer naar de rivier Telexinka. vanwaar het. onder gebruik ma king van aldaar aanwezige rivieren naar het Ladogameer leidt en door de rivier de Neva naar de Oostzee gaat. Het aanleggen van dit geweldige kanaal is juist een jaar geleden begonnen. ONTPLOFFING OP EEN FINSCII SCHIP GIBRALTAR. 3 Nov. (Reuter). Door een ontploffing aan boord van het Finsche s.s. Gantoise is een van de leden van de beman ning om het leven gekomen, terwijl drie wer den gewond, waarvan een levensgevaarlijk. EERSTE KAMER. Met 28—18 stemmen. Rechts tegen links. Minister Don- ner onttrekt zich aan gelukwenschen. 3 Nov. Het ontwerp-Donner hetwelk strafrechte lijke maatregelen treffen wilde tegen het krenken van godsdienstige gevoelens door smalende godslastering is door den Senaat aanvaard met 2818 stemmen De stemming verliep zuiver rechts tegen links. Mevr. Pothuis-Smit heeft de discussie in gezet. Zij zeide enkele opmerkingen te willen maken als religieus mensch. Ondanks alle juridische uiteenzettingen en rechtzettingen aldus Mevr. Pothuis-Smit kan ik niet anders zien, dan dat. het ontwerp de Gods lastering strafbaar stelt! En Godslastering als-zoodanig strafbaar stellen, dat acht Mevr. Pothuis-Smit onzinnig. Ook Mevr. Pothuis- Smit gelooft niet aan de groote beteekenis van dc weerzinwekkende dingen, die de Tri bune publiceerde. Zij ziet veel meer nadeelen. wanneer zij. die zeggen Christenen te zijn. het militairisme aanhangen. In het alge meen zoo besloot. Mevr Pothuis-Smit hoe meer de Godsdienst Innerlijk beleefd wordt, hoe minder men voor gevaren, als die van de Tribune, vreest. Hoe minder er over God wordt gesproken, hoe meer God aanwe zig is. Mevr. Pothuis' buurman en partijgenoot Dr. Wibaut zag het ontwerp als een eigengerech tigde bescherming der rechtsche groepen van eigen geloofsovertuiging, terwijl de krenking van idealisten rustig kan doorgaan. We mogen hier oogenblikkclijk invoegen, wat de minister hierop antwoordde. De mi nister zei, dat het. ontwerp hcclemaal niet een ontwerp van rechts is, maar strafmaat regelen behelst, welke van de Overheid uit gaan, de Overheid, die staat boven de onder danen. boven alle onderdanen. De minister van Justitie betoogde, dat de Overheid haar eigen rechten heeft. En wat de benadeeling van het geloof be treft. door het aanhangen van het militairis me. zooals Mevr. Pothuis-Smit betoogde, de minister zeide allereerst, dat het wetsont werp zulke uitspraken heelemaal niet treffen wil. Er is zooveel, waarmede men elkaar krenken kan. dat door het ontwerp niet ge troffen wordt- op heel wat gebieden blijft de noodzakelijkheid de burgerlijke toleran tie. want het ontwerp wil alleen onder streepte de bewindsman die krenkingen treffen, welke krenken door smalende Gods lastering De minister en de heeren van Sasse van IJ.sselt en Anema hebben betoogd, dat op dit. punt in de huidige omstandig heden strafmaatregelen nnodig waren, omdat, de persoonlijke geloofsvrijheid te zeer werd aangerand door het weerzinwekkend ge schrijf van de Tribune. De heeren van Sasse van IJsselt. en Anema zagen het ontwerp ook uit het oogpunt, van de persoonlijke geloofsvrijheid. Zij wilden deze beschermen tegen aanrandingen en zaeen daarin ook den rechtsgrond van het ontwerp. Met den bewindsman. Zij gevoelden daarin een kwestie van openbare orde. Het moet h.i. verboden zijn, dat iemand opzette lijk een ander krenkt in diens Godsgeloof. Zij zagen hierin een ontwerp voor ieder, welk Godsbegrip hij ook heeft. De heeren van Sasse van IJsselt en Anema beiden opperden bez.waren tegen het ont werp. omdat zij in de formuleering van het delict allerlei moeilijkheden verscholen za gen. Vooral zagen ze daarin een twee-slach- tigheid, n.l het krenken in de smalende Godslastering. Maar de minister weersprak die tweeslachtigheid hij ziet het krenken TREIN OP F.F.N GROEP ARBEIDERS INGEREDEN. DRIE DOODEN, VELE GEWONDEN. HAMBURG. 3 November (V. D.) Donder dagmiddag heeft, de Rothenburgerort een ernstig ongeluk plaats gehad. Den goederen trein. op weg naar Hamburg, is om 14 uur 10 bij de Brueckendamm op een groep arbeiders ingereden. Drie hunner werden ge dood. terwijl twee ernstig en een groot aan tal hunner licht werden gewond. Met vier ziekenauto's zijn de slechtoffers naar een ziekenhuis overgebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk deelt de politie mede. dat naar uit het onderzoek is gebleken de ploegbaas een der mannen, die" eigenlijk op wacht moest staan, heeft laten medewerken waardoor het naderen van den goederentrein niet werd gesigna leerd met het noodlottig gevolg. DE VLIEGRAMP IN ZUID-DUITSCHLAND. ASCHAFFENBURG. 3 November (V. DA. Terwijl het mogelijk was de lijken der drie bij het vliegtuigongeval in den Spessart- om het leven gekomen passagiers nog Woens dag te bergen, zijn de lijken van den piloot en de radiotelegrafïst eerst Donderdag onder het wrak van het vliegtuig te voorschijn ge haald. De lijken zullen naar de woonplaatsen der slachtoffers worden overgebracht. LEPRALIJDERS UT ROEMEENSCHE KOLONIE ONTSNAPT BOEKAREST. 3 Nov. (Reuter.) Uit de le prozen kolonie te Tichillestjti in de Donau- delta zijn 44 melaatschen ontsnapt, die thans op weg zijn naar de Donau-haven Tulcea. Alle menschen in de omgeving vluchten in groote ontsteltenis, terwijl de politie aarzelt de melaatschen te naderen; de agenten roe pen hun toe stil te houden, doch de vluch telingen nemen daar geen notitie van. Zij waren in verzet gekomen, omdat zij geen voedsel en kleercn kregen. HEDENAVOND HOUDT VON PAPEN EEN RADIOREDE BERLIJN. 4 Nov. (Wolff.) Rijkskanselier von Papen zal lieden Vrijdag van 7.20 uur tot 7.35 uur (Hollandsche tijd) een radio-rede houden over den huldigen toestand. De rede wordt door alle Duitsche zenders uitgezonden. GROOTE BELANGSTELLING VOOR ENGELSCHE CONVERSIELEENING LONDEN, 3 Nov. (Reutor). Zoodra de deu ren van de Engelsche Bank geopend waren, stroomden de aanvragen tot inteekening op de nieuwe conversieleening, groot drie mil lioen pond sterling, binnen. niet als een element naast de smalende Gods lastering. de smalende Godslastering is de nadere bepaling van het krenken. De heer Droogleevcr Fortuyn kon zich in zijn bestrijding van het ontwerp beroepen op wat de heer van Sasse van IJsselt- gezegd had over de formuleering van het delict. Hij mee was van meening. dat die formuleering zoo veel onduidelijks bracht, dat er van rechts onzekerheid op het stuk van het ontwerp zou mogen worden gesproken. De minister was oen andere meening toegedaan en zette uit een, objectief het delict te hebben omschre ven. Hii bestreed alles wat de Juristen tegen zijn ontwerp hadden opgemerkt, met zeer fijne juridische redeneeringen, die we onzen lezers maar niet zullen voorzetten. Eén uit zondering. Mr. Droogleevcr Fortuyn betoog de o.m. de ontoereikendheid van de delicts omschrijving door te stellen (waarbij, in diens repliek. Prof Kranenburg zich aan) sloot) dat Godslastering op zich zelf reeds schimpen en smalen Insluit, waardoor het „smalende" niet extra behoefde te worden vermeld. De minister echter zei dat- smalen moest worden toegevoegd, omdat er ook van een objectieve Godslastering sprake kan zijn, b.v. in wetenschappelijke uiteenzettingen, waarin heelemaal niet de subjectieve bedoe ling te willen smalen opgesloten zit. De heer Droogleevcr Fortuyn was 't ook met Mevr. Pothuis-Smit eens, dat- aan de publicaties der Tribune niet te veel eer moet worden gegeven. Met Prof. Anema heeft- minister Dormer uitvoering uiteengezet, dat hij do godslaste ring als zoodanig niet- wilde straffen en ook niet. kon straffen, wijl hier voor den Staat geen taak ligt. Evenmin vermocht- dc heer Anema in het ontwerp een politiek strijd middel te zien HIJ wist ook dat heiligschen nis in ons volk geen aanhang had maar zooals de Tribune optrad, dat was het doel bewuste gebruik maken van heiligschennis om daarmede de grondslagen van den Staat te ondermijnen. Waarmede zei dc minister ingegrepen wordt in de persoonlijke sfeer van een ander. Niet wilde de minister afsnijden de mo gelijkheid om bepaalde meeningen te uiten, alleen den vorm. waarin dat- geschiedt wil het ontwerp binnen zekere grenzen houden. En zijn vormdelicten een zoo heel vreemde verschijning in onze strafrechtspraak? De minister hoopte ook. dat het ontwerp vooral preventieve werking hebben zal. Wan neer er gevreesd wordt voor ellende in dc rechtzaal, dan heeft de rechter behalve an dere middelen van benerking van het al to uitbundige, ook nog de mogelijkheid om de deuren te sluiten. Maar hiermede is dan toch merkte Prof. Kranenburg op het goed der openbaarheid gemoeid. Prof. Anema had liever een andei'e redac tie gekozen. In anologie met de publieke eerbaarheid had hij bepalingen gewenscht tegen aanvaarding van do godsdienstige eer- biedswaardigheid. Maar het scheen, dat hier «egon ook allerlei bedenkingen aan te voeren ziin. Toen het ontwerp was aangenomen, ont- trok minister Donncr zich door een zijdeur der Kamer aan gelukwenschen. waarmee dc Senaat altijd zeer vHJgcvisr is. De bewinds man oordeelde daarvoor blijkbaar het ont werp als van te kieschen aard. INTIMUS. INGEZONDEN M E D ED EE LINGEN a 60 Cts. per r»«d. WAT ZOUDT Gl) DOEN IN DIT GEVAL? Uw Meubelen, Tapijten. Bedden enz. koopen in de eerste de beste zaak of in een zaak van 15-jarig bestaan, waar de naant hoog gehouden moet wor den en voor correcte en vakkundige bediening zorg gedragen wordt Al deze waarborgen kimt U vinden bij de alom bekende in Haarlem en Omstreken 3 zaken. HAARLEM: Zaanenstraat 1, Haarlem-N., Telef. 16620. Zomerkade 53, Oost, Telef. 13250. Kennemerlaan 70, IJmuiden, Telef. 912. Vraagt onze rekening-courant voorwaarden tegen contant prijzen met kleine rentevergoeding. Hoogachtend, Aanbevelend, CHRISTIAANS' Goederenh.N.V. AlTIJD BETER. ALTIJD GOEDKOOPER. VRIJDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg. WilsonspleinAbonnc- mentsvoorstclling van ..Masker en Mensch" 8 uur. Palace: ..De danseres Barberina". Op het tooneel: drie Dewers, elegante acrobatiek. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De amusementsfilm ..Quick" Op het tooneel: huldiging van Spcenhoff in de tweede voorstolling. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan" met John ny Weissmuller in de hoofdrol. 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. ZATERDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Opvoering ven ,.De Doofpot" door de N.V. Het Schouw- tooneel. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyiers Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, L. Veerstr. 14 Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halspl. 1. Tel. 11180. Bosch- en Vaart Apotheek. Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5