STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 NOVEMBER 1932 ARROND.-RECHTBANK. De noodlottige vechtpartij te Volendam. Vrijspraak tegen den veldwachter gevraagd. Men zal zich »herinneren, dat in het einde van Mei zich te Volendam een drama heeft afgespeeld, dat aan een inwoner het leven heeft gekost. Op Vrijdagavond 2 Mei stonden de gebroe ders Jan en Gerrit Veerman voor een café in Volendam. Beiden waren onder den invloed van sterken drank. De veldwachter maande hen aan naar huis te gaan, aan welk bevel ze niet voldeden. Na eenig gepraat pakte de agent Gerrit beet om hem mee te nemen naar de politiepost. Gerrit rukte zich los, gaf den agent een kopstoot, scheurde hem de kraag van zijn uniform los en bood ten twee de male een „keleera-kopstoot, waar hij zijn levenlang genoeg aan had'' aan. Bij de toen ontstane worsteling de broer stond in drei gende houding erbij en uit het talrijke pu bliek klonken kreten als: duik 'm! enz. heeft de veldwachter zijn klewang getrokken die in de buik van Gerrit is gedrongen en het heele lichaam, long, middenrif en lever doorboord heeft. Jan. bijgenaamd Jumbo kreeg een slag over beide handen. Hierop stak de agent, de sabel in de scheede en bracht de broers naar de politiepost, waar bleek, dat overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Den volgenden dag over leed Gerrit. De veldwachter had zich thans te verant woorden wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend. Hij verklaarde, dat hij niet gestoken had. doch dat het slachtoffer in de klewang, die hij tegen zijn heup hield, geloopen was. Hij had zijn kle wang en revolver nog extra van huis gehaald nadat hij de broers gezien had. omd^t hij zijn gummistok alleen niet voldoende vond tegen de twee als woest bekend staande broers. Dr. Hulst, deskundige, verklaarde, dat de voorstelling van verdachte aannemelijker was, dan de meening dat er een actieve steek was toegebracht. Het wondkanaal klopte heel goed met verdachte's relaas. Een agent uit Edam zeide, dat heel Volen dam zich gaarne terug wil trekken voor de broers, als deze drank gebruikt hebben. Dan zijn ze tot alles in staat. Ze zijn gevreesd in Volendam. De stemming onder de bevolking was eerst ten gunste van den agent. Zoodra echter het bericht van overlijden van het slachtoffer werd ontvangen, sloeg de stem ming over ten nadeele van den agent. Ook schijnt volgens dezen getuige „gewerkt" te zijn onder de getuigen, die nog gehoord moe ten worden. Na het eerste verhoor is een ge tuige bij hem (getuige-agent) gekomen en zei: „Mijn eerste verklaring heb ik afgelegd on der pressie van den broer van het slacht-' offer. Ik trek die verklaring in op grond van gewetensbezwaren" De inspecteur van politie zeide dat beide broers als woestelingen bekend stonden, voor al als ze drank gebruikt hadden. En dat ze dezen Vrijdag sterk onder 'den invloed waren, waarover waren alle 20 getui gen het eens. Ook, dat het slachtoffer eerst gedreigd had met kopstooten, en dat daarna pas de klewang getrokken was. Echter ver schilden de meeningen over de steek. Zij, die nauwkeurig gezien hadden, hoe vei-dachte gestoken had en dit voordeden, kregen van dr. Hulst te hooren dat zoodanige steken ab soluut niet klopten met de wond. Een der laatste getuigen zeide dat het voor verdachte noodlottig geworden zou zijn, als hij z'n sabel niet getrokken had. De Officier, mr. Paardekooper Overman deelde mede. dat zooveel getui gen waren opgeroepen, om den broer van het slachtoffer, die met een groote lijst getuigen was gekomen, de volle maat te geven. ~De meeste getuigenverklaringen acht hij onaan nemelijk. Ze zijn te mooi, te overdreven. Er is stemming gemaakt in deze zaak, die een po litieman betrof. De Officier vraagt vrijspraak. Mr.T.A. M.ivanLöbenSels deel de de meening van den Officier, dat de waar nemingen der getuigen te precies en gedetail leerd zijn. De getuigen zijn door fantasti sche suggestie geleid. De objectieve toetssteen is dr. Hulst, aan wiens verklaringen pleiter groote waarde hecht. Verdachte genoot een goede reputatie, hij heeft het delict niet ge pleegd- Ook pleiter vraagt vrijspraak. Hij acht noodweer of noodweerexces niet aan wezig, daar toch geen opzettelijke steek is gegeven. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal met braak. Twee jongens, een van 18 en een van 16 jaar. uit Lïsse, hebben zich in den nacht- van 28 op 29 Augustus toegang verschaft tot een timmermanswerkplaats, waar ze een beitel en schroevendraaier wegnamen, met het voor opgezette plan. de"ze bij een andere inbraak te gebruiken, die plaats had in het café van den R.-K. Volksbond. Ze stalen daar likeur, odeur, geld tot een bedrag van ongeveer f 30. De jongens schijnen niet beter te willen, zeiden getuigen, de oudste heeft al enkele veroordeelingen achter den rug. terwijl de reclasseeringsambtenaar den jongste een ho peloos geval noemde. Zij bekenden het ten iaste gelegde De Offi cier, vond den diefstal zeer brutaal. De da ders namen eerst de werktuigen weg, braken daarmee in, en brachten ze weer terug. Hij vroeg een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek tegen den oudste verdachte en voor den jongste ter beschikkingstelling van de regeering. Mr. J. v. d. Vegt vestigde de aandacht op de 4 maanden tuchtschool, die den oudste verdachte nog ie goed heeft, terwijl hij bo vendien al 2 maanden gedetineerd is. Schuldheling. Een i gen tijd geleden is oe'n IJmuidensch chauffeur veroordeeld wegens het verduiste ren van twee auto's, die hij gehuurd had. Hij heeft een van die wagens (een Chevrolet") in Bennebroek met. een caféhouder geruild tegen een oud Fordje. waarbij de caféhouder nog f 175 toegaf. D» caféhouder stond thans terecht wegens schuldheling, Hij heeft, geen informaties in gewonnen. vanwaar de auto kwam, de prijs (Ford pLm. f 175) was ver beneden de ver koopwaarde. m.a.w. hij had redelijkerwijs kunnen vermoeden dat de auto van misdrijf afkomstig was. De zaak draaide eigenlijk om de waarde van de Chevrolet 1930 en van de Ford 1924. en hierover liepen de meeningen van de ruim 10 getuigen nogal uiteen. De Chevrolet werd na onderzoek indertijd geschat door een beëedigd auto-taxateur, door een Chevrolet-dealer door een ander expert,-en door den bestolene op tusschen de 6C0 en 1000 gulden. Het-Fordje door een sloo- per. die het kort daarop gekocht had. Alleen door twee getuigen a décharge, een tweedehandsch handelaar en een knecht in een garage werd de Chevrolet-slecht genoemd en de Ford „een schitterend wagentje, dat nog best meekachelde". Een deskundige noemde het abnormaal laag deze Chevrolet '30 ingeruild te hebben voor een Ford '24, die alleen nog slechts sloo- perswaarde heeft, plus f 175. De verdediger uit Amsterdam spreekt zijn twijfel uit. aan de waarde van de verklarin gen van een deskundige, waarop de recht bank afkeurend reageert. De Officier achtte schuldheling aanwezig. De verdachte heeft redelijkerwijs moeten be grijpen. dat de auto van een misdrijf afkom stig was. getuige eenige opmerkingen van hem. Informaties zijn niet ingewonnen en de prijs is abnormaal laag. Hij eischt een gevan gen issstraf van 6 weken met teruggave van de auto's. UITSPRAKEN Om een stukje kaas. Om een stukje kaas hadden twee venters in Leimuiden ruzie gekregen waarbij de eene door den ander met een mes gestoken is. Ver moedelijk heeft het alcoholmisbruik in de zen ook een woordje meegesproken. De eisch luidde 8 maanden gevangenisstraf met- aftrek. Verdachte werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Onrechtmatig trekken van steun. Een 25-jarig arbeider uit Alkemade is blijven stempelen toen hij weer tijdelijk werk gekregen had. De officier eischte 1 maand gevangenisstraf. De zaak werd voor nader onderzoek terugverwezen naai-" den rechter commissaris. Zelfde feit plus diefstal. Een 29-jarig timmerman uit Beverwijk had ditzelfde feit gepleegd. Bovendien had hij op een goeden dag twee spiraallampen gestolen. Tezamen leverden déze feiten hem den eisch van 3 maanden gevangenisstraf. Ook ceze zaak werd terugverwezen om te onderzoeken of er termen aanwezig zijn voor reclasseering. Valschhcid in geschrifte. Een veehouder in Oosthuizen, die geduren de drie weken zooals alle veehouders 75 cent per melkgevende koe uitgekeerd had gekre gen-had schriftelijk opgegeven 22 koeien te bezitten tepwijl hij. er 20 had. De officier had - opzet 'aanwezig' .geacht en een boete van f 60 gevraagd. Om te onderzoeken op welke Wijze uitvoering is gegeven aan dé crisis- zuivelwet werd ook deze zaak naar den rechtercommissaris terugverwezen. De laveerende schipper. Een schipper uit Amsterdam, nogal onder den invloed van sterken drank, had per fiets zonder lantaarn des nachts op den weg bij Ilpendam gereden, en was daar door een motor geraakt. De motorrijder was gevallen, had wonden opgeloopen "en 'f 19 schade aan zijn fiets. De officier vroeg 8 dagen hechtenis met toewijzing van de civiele vordering van f 19. De rechtbank gaf hem een hechtenisstraf overeenkomstig den eisch. Aanrijdingen De Alkmaarder die op den Rijksstraatweg bij den Slaperdijk in aanrijding is geweest met een autobus, werd van rechtsvervolging ontslagen. Ten opzichte van den Amsterdammer, die bij de Amsterdamsche poort in aanrijding is geweest, werd een nader onderzoek gelast. Voorts werden twee personen, die in dron kenschap een motorrijtuig hadden bestuurd, veroordeeld tot een maand hechtenis en 6 maanden ontzegging Van het recht een auto te besturen. MOTORDIEN5T Bij de Schoolcompagnie van den Motor- dienst. zijn, tot het volgen van een gecom- primeerden cursus, onder de wapenen geko men: reserve kapiteins I. Zurel, P. Judell. J. P. Bolten, reserve le luitenants L. Ahn. B. Bruinsma, H. D. Prins. J G. A. van Geldorp Meddens. W. C. Smit, C. B Siebesma, re serve 2e luitenants M. W. Jaeger, M. L. Ze iander. H. J. J. van Werkhoven. A. F. G. Avis en P. G. de Vries. REMBRANDT ^HEATER. In het Rembrandt Theater wordt de reeks Zondagochtendvoorstellingen voortgezet deze maal met populair-weten? uappelijke klein- flims van de cultuur-afdeeling der U.F.A., o.a.: ademhalen is leven, acrobaten in de dierenwereld, gevederde echtparen, dansend hout, doorzichtige zeedieren, een berenjacht in de Karpathen, Napels en het eiland Capri. 25-JARIG JUBILé. Heden is het feit herdacht, dat. mejuffr. Alida Geldrop 25 jaar lang haar diensten als huisnaaister gegeven heeft aan mevr. Craan- dijkSchuil. Julïanastraat. Haar werd de medaille en oorkonde der Nederl. Ver. van Huisvrouwen door mevrouw Dyserinckvan Gilse van der Pais met een hartelijke toe spraak uitgereikt. Namens de afd. Haarlem bood mevrouw Lióni de jubilaresse en mevr. Craandijk bloemen aan. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Door de Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging. directie Albert van Dalsum en Defresne, zal op Dinsdag 15 November in den Stads schouwburg Jansweg een opvoering worden gegeven van ..De reis van Noach op de wate ren", het stuk dat op het oogenblik te Am sterdam wordt gespeeld en door de pers wordt geroemd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. 66 JAAR EN NOG „WINKELMEISJE" Alle vroegere kwaaltjes verdwenen. Haar bron van energie. Hoe trotsch is deze vrouw op haar werk kracht! Maar uit haar brief, dien wij hier onder afdrukken, zult U zien, dat ze reden heeft om trotsch tc zijn. ..Ik ben 66 en 15 jaar lang ben ik nu als assistente in een zeer drukke manufacturen zaak. Tegenwoordig sta ik van 9 uur s mor gens tot 7 uur 's avonds achter de toonbank. Het zal nu ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik begon Kruschen; te nemen, en ik ben er vast van overtuigd, dat mijn tegenwoor dige energie het. gevolg.is van ..de kleine dageUjksche dosis". Voordal ik Kruschen Salts nam had ik wel aanvallen van galzucht en leed aan een algeheele vermoeidheid, zoo dat ik het. gevoel kreeg, dat- ik spoedig mijn werk zou moeten opgeven. Hoe 't ook zij, nu denk ik'daar niet over. hoewel ik spoedig ge- pensioeneerd zal wprden. De tijd voor pen- sioeneering zou voor alle amployé's gemakke lijk vijf jaar later gesteld kunnen worden, als ze ook allen Kruschen Salts namen". Mevr. E. W. Hetzij U nog in Uw volle jeugd bent, of dat Uw beste jaren reeds voorbij zijn. het is nooit te vroeg en nooit te laat om met „de kleine, dagelij ksche dosis" te beginnen. Niets dan dat kleine beetje Kruschen Salts, dat U niet proeven zult, in Uw eersten kop thee of koffie, dat is Kruschen-wet voor volmaakten en ongestoorden levenslust. Kruschen is een ideale combinatie van zes natuurlijke zouten, welke de 'lever, nieren en spijsverterings organen aansporen tot een gezonde, geregelde functionneering. Daardoor bewerken zij een inwendige zuiverheid en een frissehen. ge zonden bloedsomloop. Nieuw, gezuiverd bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen. Begin'morgen direct met Kruschen Salts. In den tijd van een week zult U zich al zoo heerlijk gezond voelen en jonger zeker, ontegenzeggelijk jonger. En dan zult U. als zoovele andpren .erkennen, dat U liever Uw ontbijt zoudt missen dan Uw „kleine, dage- lijksche dosis" Kruschen, Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef flacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent. kunt- U den grooten flacon terugbrengen bij den winke lier waar U hem kocht en hij zal U uw F1 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terug betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt Js bij de groote maat van Fl. 160 en dan nog slechts voor een bepei-kten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist-, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft. LEGER DES HEILS. HERDENKINGSBIJEENKOMST. ^—-Ter gelegen-héT.i van het 45-jarig jubileum van den Leger des Heils-arbeid in Haarlem, had Donderdagavonden de Groote Kerk een zeer druk bezochte herdenkingssamenkomst plaats. Na samenzang, gebed en schriftlezing sprak luit.-kolonel J. P. Rawie een inleidend woord, waarin hij de aandacht vestigde op de beteekenis van dit feest en dankte de predikanten en den commandant Bouwe Vlas, leider van het Heilsleger in Nederland, die zich bereid hadden verklaard, op deze bijeenkomst het woord- te voeren. Eerste spreker was Ds. C. J. van Paas- sen, die een hartelijken gelukwensch richtte tot het Leger' en het aanmoedigde, op den zelfden weg voort te gaan. De tijden zijn' ver anderd. de openbare meening is gewijzigd ten opzichte van het Leger dat in de afge- loopen jaren prachtig sociaal werk heeft verricht. Het Leger heeft voorspoed gehad, moge het niet aan dien voorspoed te gronde gaan. Maar daar is geen gevaar voor. Moge al het werk van het Leger des Heils geze gend worden. Ds. J. W. Siertsema was de tweede spreker. Hij zeide o.m. dat het Leger het op zijn- weg naar ons volksleven niet gemakkelijk is gemaakt. Maar het is voortgegaan op dien weg en heeft prachtig sociaal werk verricht en zijn armen uitgestrekt naar ce meest diepgezon- kenen. De Kerk kan hieraan een voorbeeld nemen. Dankbaarheid tegenover hei Leger past dan ook op dezen avond. Vooral in deze dagen is er behoefte aan menschen die ge drongen worden door de liefde tot Christus, die zichzelf willen offeren. Vervolgens hield Ds. J. C. van Dijk, van Bloemendaal .een toespraak. Spr. haalde herinneringen op aan oude relaties met het Leger en vestigde er de aan dacht op. dat er langzamerhand een Leger des Heils-traditie begint te ontstaan. Ds. Van Dijk wenschte het Leger daarmede geluk. Maar het Leger „vrieze niet vast" in deze traditie, het belioude de soepelheid, die het tot heden kenmerkte. Ds. van Dijk noemde deze bijeenkomst een gemeenschappelijk getuigenis van Leger en Kerk. die elk op zijn en haar wijze zich in dienst stellen van het Koninkrijk Gods. Tenslotte sprak Commandant Bouwe Vlas, leider van het Leger des Heils in ons land. De commandant opende een perspectief van een nauwe samenwerking tusschen Le ger en Kerk in detoekomst. Het begin is er reeds: de Church Army in Engeland. God heeft het Legér ten grooten zegen gesteld. Het Leger hééft een boodschap kun nen brengen aan de menschheid, deze: dat er hoop is voor alleiu. Spr. dankte voor de groote belangstelling en sympathie voor het.Leger die dezen avond was getoond. Met slotzang en dankzegging werd de bij eenkomst gesloten. De spekers werden afgewisseld door mu ziek van het muziekcorps en zang van het Koor van het Leger alhier. O m. werd het Jaarfeestlied door de Zangbrigade ten ge- hoore gebracht. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. In de vergadering van de Gezondheids commissie is ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. Adrian, ae volgende aanbeveling opge maakt: 1. M. Mauritz, arts, 2 F. A. v. d. Breg- gen, med. öocls. arts. De gemeenteraad zal over deze benoeming in de eerstvolgende zitting beslissen. DE IJS-VREDE B. EN W. WILLEN DIE BESTENDIGEN Naar aanleiding van het adres van I. S. Groen, om te willen bevorderen, dat hij ten behoeve der N.V. Kristalijsfabriek ..Groen land" te IJmuiden. bij behoefte ijs kan be trekken bij het slachthuis te Haarlem en wel tegen redelijker, prijs, deelen B. en W. het volgende aan den raad mede: Het m deze gemeente benoodigde ijs wordt betrokken van de ijsfabriek van het Openbaar Slachthuis en van de in 1916 ge stichte Coöperatieve Ijsfabriek te Vels?roorc. Voorheen werd 's zomers herhaaldelijk last ondervonden van personen die een ijswagen kochten, ijs uit IJmuiden haalden en dit on der den geidenden prijs verkochten. Aan dezen ongewenschten en mogelijk de exploitatie der ijsfabriek in gevaar brengen den toestand, is een einde gemaakt door het treffen eer.er regeling, waarbij is bepaald, cat de ijsfabrieken te IJmuiden geen ijs zul len leveren te Haarlem en het Openbaar Siachthuïs en de CoÖDeratieve Ijsfabriek te Velseroord dit niet zullen doen te IJmuiden. tenzij op verzoek van een der partijen. Deze regeling heeft tot. nu toe uitstekend gewerkt: de laatste jaren zijn in de grootste rust verloopen en een prijzenoorlog heeft niet meer plaats gehad. Met het oog op de getroffen regeling kan dan ook aan adressant's verzoek niet worden voldaan Immers de getroffen regeling zou daardoor op minder juiste wijze worden te niet gedaan, tengevolge waarvan de onge- wenschte toestand, welke door de getroffen regeling werd ondervangen, weder zou wor den geschapen. Op grond daarvan stellen B. en W. voor op het verzoek afwijzend te beschikken. DE HAARLEMSCHE FINANCIëN KASGELD. B. en W. stellen aan den raad voor hun college te machtigen om in 1933. al naar ee- lang de behoeften der gemeentekas zulks vorderen, gelden tijdelijk op te nemen met dien verstande, dat het terzelfder tiid op aenomen bedrag nimmer de som van f5000000 zal overschrijden en tegen een rente van niet hooaer dan 1 pet boven het promesse-dis conto der Nederlandschc Bank. COMMISSIE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Volgens rooster treden dit jaar periodiek af als lid van de commissie inzake lichame- liike opvoeding de heeren A. van der Aart, J. Hop. Dr W. E. Merens. H. A van der Me ij en J. F. H. Pruschen. vertegenwoordigende respectievelijk den Haarlemschen Voetbal bond. den Kennemer Turnkring, de Afdeel in g Haarlem van den Nederiandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de Haarlemsche Athletiek Vereeniging „Haarlem" en den Haarlemschen Korfbalbond. Bovendien moet worden voorzien in de va cature ontstaan wegens het bedanken van den heer T. Dekker die de afdeeling Haar lem van den Nederiandschen Arbeiders Soort bond in gemelde commissie vertegenwoordig de. Voor de nieuwe vertegenwoordiging hebben B. en W. in overleg met de betrokken orga nisaties een voordracht van twee personen opgemaakt ter voorziening in elke opengeko- men ulaats. luidende als-volgt: A. Haarlemsche Voetbalbond (vacature A. yan der Aart): 1. A. van der Aart, 2 A. Hei mig. B. Kennemer Turnkring (vacature J. Hop): 1. J. Hon. 2. R. Verwers. C. Afdeeling Haarlem van den Nederiand schen Bond voor Lichamelijke Oovoedlng (vacature Dr. W. E. Merens) 1. Dr. W. E. Mcrens. 2 M. Mauritz. D. Haarlemsche Athletiek Vereen icing „Haarlem' (vacature H. A. van der Mcij): l. G. Hillebrand. 2 E. G. Gras. E. Haarlemsche Korfbalbond (vacature J F. H. Pruschen): 1 J. F H. Pruschen. 2 F. A. siikkcr. F. Afdeeling Haarlem van den Nederiand schen Arbeiders Sportbond (vacature T. Dekker): 1. J. Prins. 2 K. G. van der Haak. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET ROODE KRUIS. Geachte Redactie, Naar aanleiding van een opwekking tot steun aan de collecte, die de afd. Haarlem van de vereeniging „Het Nederl. Roode Kruis" op Zaterdag 5 November a.s. zal houden, meenen wij ernstig tegen deze collecte te moeten waarschuwen. Weliswaar wordt er in deze opwekking ge zegd dat de opbrengst der collecte ten bate van het Parkherstelilngsoord zal zijn. maar ook juist daarom is het noodig dat men zich realiseert, waarvoor en waarom het Roode Kruis dezen arbeid verricht. Hiervoor is het noodig dat we nagaan wat de vereeniging Het Roode KruLs is en waaraan zij haar be staan te danken heeft. De vereeniging „Het Nederl. Roode Kruis" is een van hoogerhand ingesteld instituut, dat volgens haar reglement in vredestijd officieus, in oorlogstijd officieel onderdeel Ls van het Nederl. militairisme. In haar hoofd bestuur, dat door onze Koningin gekozen wordt, zitten thans 9 hooge militairen, ter wijl de regeering het subsidieert onder voor waarde, dat deze gelden alleen ten behoeve van zijn oorlogstaak mogen worden besteed. In punt 4 harer statuten staat het vol gende: Ten einde in staat te «ijlt haar oorlogstaak te vervullen is het Roode Kruis verplicht in tijd van vrede: a. De nooclige voorbereidingen te treffen om, bij het uitbreken van oorlog, te kunnen beschikken over: 1. Doelmatige geneeskundige inrichtingen met het daarbij noodigc personeel en de ver- eischte bedrijfsmiddelen. 2. Vertrouwd en geoefend personeel tot ver voer en geleide van verwonden: d. Zoodanige middelen aan te wenden dat de belangstelling in haar streven bij de natie levendig gehouden, haar ledental vermeer derd en het vormen van kapitaal en het ver krijgen van de noodige hulpmiddelen bevor derd worden en voorts door arbeid op maat schappelijk gebied haar practische waarde te verhoogen. Uit het bovenstaande blijkt dus zeer dui delijk dat het Roode Kruis geen instituut van liefdadigheid en barmhartigheid is, doch dat het wegens zijn oorlogsparaatheid verplicht is dit zoogenaamde Liefdadigheidswerk te verrichten. Vervolgens vragen wij ons af: waarom toch is het Roode Kruis zoo sterk met- het militai risme verbonden en is d:'. noodig? Juist door de militaire waarde die het werk van het Roode Kruis heeft is het zoo sterk aan het militairisme verbonden. Heeft het Roode Kruis niet bewezen te zijn het appa raat, dat de menschelljke gevechtsmachines bij een eventueel defect weer gevechtsklaar moet maken? Is het niet de militaire waarde die. bij het verplegen en verzorgen der ge wonden. van overwegenden invloed is boven de zuiver menscheiijke en barmhartige mo tieven? Is het niet daarom dat eerst zij ge holpen worden die het minst gewond zijn en pas daarna de zwaargevonden. die niet meer, door het verlies van ledematen, het gezicht enz. in aanmerking kunnen komen om naar het front gezonden te worden en zijn het niet juist dezen die het eerste hulp behoeven? De oorzaak van dit alles ligt. Juist hierin dat het Roode Kruis een voor ..het militai risme" onmisbaar onderdeel is geworden. Ons inziens is het niet noodig aan het militalris- me verbonden te zijn wanneer men uit mo- reele overwegingen op zich genomen heelt om de directe slachtoffers van het satanisch oorlogsbedrijf bij te staan en te verplegen. Gewonden verzorgen met het doel ze op nieuw naar de slagvelden te zenden heeft met barmhartigheid niets, maar dan ook niets te maken. Een buitengewoon grof staaltje van dc dub belhartige moraal van het Roode Kruis heb ben wij eenlgen tyd geleden in den Helder kunnen aanschouwen, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den onderzeedienst, terwijl tegelijkertijd en in dezelfde plaats de Vereen. Het Nederl. Roode Kruis zijn jaar vergadering hield. Het Roode Kruis moest n.l. zijn medewerking verleenen bij de demon stratie die ter gelegenheid van de „zilveren bruiloft der gemechaniseerde sluipmoord" gegeven werd, terwijl het Roode Kruis tevens in de gelegenheid was mede te jubelen over een dergelijke uiting van menscheiijke im moraliteit. Zoo doet men het dus voorkomen alsof men voor den gewonde het meest heilzame betracht en met dat zelfde voorkomen van barmhartigheid en liefdadigheid jubelt men mee over het zooveel jarig bestaan van een instituut, dat zeer zeker een belangrijke fac tor is in het. veroorzaken van de gruwelijke ellende die zij zeggen te willen bestrijden. Een dergelijk milltairlstlsch streven onder hot masker der „Nationale barmhartigheid" als het Roode Kruis doet, bestrijden wij met de meeste stelligheid". Alle inwoners van Haarlem en omstreken die ernst maken met hun streven tegen oor log en oorlogsvoorbereiding en die hiervan de consequenties op zich durven nemen, wei geren lederen steun aan het milit airisme, ook aan het militairisme in verpleegstersoostuum. Haarlem, 2 November 1932. JONGEREN VREDES ACTIE Afd. HAARLEM. Allereerst mijn dank voor de mij geboden gelegenheid het bovenstaande tc mogen weer leggen. Wanneer ik het van ccti onderschrift zal voorzien, dan moge ik allereerst consta'ee- ren, dat het betoog geheel gaat naast mijn artikel: „Waarom tegen het Roode Kruis?" „Zijn eenige, maar uitgebreide taak: „Lijden en nood verzachten!" Zeer wellicht was het zelfs reeds geschre ven vóór mijn artikel gepubliceerd werd. an ders had ik toch minstens mogen verwach ten dat men, in stede van te gencraliseercn, wat ernstiger en overtuigender op de zaken was ingegaan n' en déplaise de oppervlak kigheid, welke aan de jeugd, de jongeren, nog immer dikwerf eigen is. Men heeft er zich thans toe bepaald zoo ongeveer over te schrijven, wat door den anti-militairist Dirk Boer in het Orgaan „Oorlog of Vrede", van 19 Sept. 1931 gepubliceerd ls. Serieus en ori gineel werk ls dit dus allerminst! Oók zal de Jongeren Vredcs-Actie, Afd. Haarlem, dan moeten kunnen logenstraffen de door mij geciteerde verklaring van den so ciaal democraat Jan van Zutphen in „Zon nestraal" van 15 October 1.1. die zeer perti nent zich aan het slot als volgt uitliet: „Het Roode Kruis ls tegen den oorlog!" Inderdaad, dat onderschrijven wij allen zonder uitzondering.'of wij zouden wel duive len moeten zijn in menschcngedaante! Dat hebben wij dus met do actie der jonge ren gemeen, dat wij hebben hetzelfde ideaal: „Tegen den oorlog! En alles aanwenden om het oorlogsgevaar van ons af tc wenden! Doch. helaas, meer dan een ideaal ls dat vooralsnog niet! Wij hebben ons nog altijd op den bodem der werkelijkheid te stellen en dan is oorlogsge vaar in onzen droeven lijd lang niet denk beeldig. En daarom moet er een Roode Kruis zijn, welks leden liefdelijk de gewonden ver zorgen. verbinden en verplegen onze kinde ren. die op de slagvelden liggen tc kermen cn om hulp snakken. Hen te helpen en bij tc staan, dat willen wij alleen, en niet met de satanische bedoe ling hen weer spoedig naar het front te zen den. Daar heeft het Roode Kruis niets mee te maken, niets over te beslissen en wanneer op het slagveld céns geen Roode Kruis zich over de gewonden ontfermde, zou de toe stand dan nog niet veel erbarmelijker zijn? Jan van Zutphen zei het zoo juist: „H-t Roode Kruis tracht nog tc redden, wat mo gelijk is!" Trouwens is de Jongeren Vredesactle dan heelemaal niet bekend omtrent het. doel. dat door den stichter Henri Dunant. die er zijn gansche vermogen voor opofferde, in 1862 be oogd werd met de oprichting van het Roode Kruis, een doel, dat deze organisatie altijd is blijven nastreven: „bij te dragen niet alleen tot de leniging van de oorlogsellende, maar ook tot de algemeenc evolutie der mensbh- heid". Nog nimmer heeft ons Roode Kruis geluk kig dienst behoeven te doen ln een verdedi gingsoorlog van ons land en van een aan valsoorlog droomt. Goddank, geen enkel Ne derlander. Maar bulten onze grenzen heeft ons Ned. Roode Kruis ontzaglijk voel leed ge lenigd op de vreemde slagvelden door de uit zending van ambulances, enz. Bewarend haar jeugdig Idealisme behoort de Jongeren Vredesactle tevens een weinig plaats te laten 'voor de droeve realiteit van "het leven. Wij steunen het Roode Kruis in zijn chari tatief vredeswerk. En speciaal bevelen wij den collectedag van a.s. Zaterdag een i->der warm aan voor het Parkherstellingsoord, waar herstellende zieke stadgenoóten door liefderijke verpl - i -n verzorging herstel van krachten en volledige genezing vinden, om daarna de wachtende taak in het gezin weer frisch en krachtig te kunnen gaan vervullen. En tenslotte is oorlogvoeren inderdaad in humaan. onmenschelijk. maar ook zou inhu maan zijn dit mooie en zoo noodzakelijke werk van het Parkherstelilngsoord ook maar op eenigerlei wijze te benadeeien. P. J. M. VAN TETERING

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7