J. H. KRUL JR 50e Jaargang No. 15144 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 7 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f025, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0-72j^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Otj/c Groentjes (icdcren dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim vc 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim r 75.-, Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 November. Dokter Merens, t Het zal heel velen, evenals ons, moeite kos ten zich in te denken in de droeve werkelijk heid dat dokter Merens niet meer in ons midden is. Van een man, zoo vitaal en opge wekt als hij, stelt men zich een lang leven voor. Hij is maar 57 jaar geworden, en het zal menigeen, die hem gekend heeft, verba zen dat hij niet nog tien jaar jonger was. Wij kunnen hem slecht missen. Levenslust en energie straalden van hem uit. Een groo te qualiteit voor een medicus, en niet minder voor den man die vele functies in het open bare leven heeft te vervullen. Voor Merens waren die functies nooit eervolle sinecures, maar altijd gelegenheden om zaken, die hem warm ter harte gingen, met kracht te bevor deren. Een typisch voorbeeld daarvan was zijn zeer belangrijke stuwende arbeid in den Nederlandschen Zwembond, die inderdaad buitengewoon veel aan hem te danken heeft. Als oud-clubgenoot en medebestuurslid in H. V. G- B. heb ik hem vaak bewonderd om zijn vooruitzienden blik en zijn onvermoeid doorzetten in nieuwe richtingen. Er is een tijd geweest dat de Nederlandsche Zwembond niet veel meer was dan een organisatie tot het organiseeren van wedstrijdjes tusschen de leden. Merens zag in het zwemmen- veel grooter belangen dan alleen den sportleven kant. Voor hem stond de enorme beteekenis van zwemmen ter bevordering der volksge zondheid voorop. De sportieve kant vond hij prachtig om het aantrekkelijk te maken, als enthousiast sportsman «hij was ook.in zijn jonge jaren een bekend race-roeier van Nereus) voelde hij daar ook van harte voor, maar het groote hoofddoel bleef altijd voor op staan. Jaren en jarenlang heeft hij in den N. Z. B. gestreden om een sceptisch bestuur eii lauw "-gestemde vergaderingen tot be langrijker werk te bewegen, en tenslotte zijn pleit gewonnen. Dat de N. Z. B. veel meer geworden is dan een sportbond dankt die or ganisatie in de eerste plaats aan hem. Hij had er eervolle functies mee kunnen berei ken, maar zijn drukke praktijk veroorloofde de vele uitstedigheid, daaraan verbonden, niot, en met een eenvoudig lidmaatschap van een commissie, waarin hij zijn invloed voldoende kon doen gelden, bleef hij tevre den. Om de zaak was het te doen. Er zit nog een zeer nuttige kant aan het zwemmen: het redden van menSohenlevens, en ook daarvoor ijverde hij met volle energie. De Reddings brigade kan het best getuigen van den groo- ten steun, dien zij in hem heeft gevonden. En dat heeft zij vaak gedaan. Zoo was Merens wel altijd en vóór alles de medicus van-roeping. „Voorkomen is beter dan gene zen" was zijn devies in zijn onvermoeiden strijd voor het zwemmen. Maak de men- schen gezonder, bevorder hygiëne en gere gelde, veelzijdige lichaamsbeweging, geef hun daardoor meer weerstandsvermogen. Laat hen dus zwemmen. Door zijn werk in den N. Z. B. heeft zijn invloedssfeer ver buiten Haarlem gereikt. Maar hier, in de stad die hem zoo lief was, waar hij iedereen kende en iedereen hem, heeft hij in het bijzonder veel gedaan. Elders in dit nummer noemen wij de vele functies op waarin hij gewerkt heeft- Als lid van den gemeenteraad hetgeen hij vele jaren lang was toonde hij zich ook altijd strijder voor de volksgezondheid. Kleine politiek was hem volkomen vreemd; hij ging altijd recht op zijn doel af, eenvoudig in de overtuiging dat hij een goede zaak diende. Dat hij zooveel vrienden had, en zoovelen zich waardeerend over hem uitten dat kwam volstrekt niet alleen bij zijn vijfen twintigjarig jubileum-als-dokter, maar eigen lijk voortdurend tot uiting was het na tuurlijke gevolg van zijn hartelijke, onge veinsde belangstelling in zijn medemenschen en in zijn waardeering voor den arbeid van anderen. Zelden heb ik iemand ontmoet wien afgunst zoo volkomen vreemd was. Wie met hard werken iets bereikt had, een zwaarbe vochten succes behaald, kon er zeker van zijn dat Mereps een der eersten was om hem, midden in zijn drukke bezigheden, te komen opzoeken en hartelijk de hand te drukken. Zooiets deed hem van harte plezier, hij leefde erin mee. Midden in zijn arbeid werd hij plotseling, totaal onverwachts, getroffen door de hart- aandoening die zijn einde beteekende. Gedu rende de weken van ziekte bleef de hoop op beterschap steeds bestaan, al was te voorzien dat hij nooit meer de oude, onvermoeid en zichzelf-niet-sparend, zou zijn. Maar een her haling van den eersten aanval sneed Zon dagavond zijn levensdraad af. Zijn gezin, waarvan hij altijd vervuld was, verliest ontzaglijk veel in hem. Talloozen zul len het heengaan betreuren van den harte- lijken mensch, die door zijn eerlijk, zuiver streven, zijn harden arbeid en zijn opwek kepde, ongekunstelde persoonlijkheid zooveel voor zijn medemenschen heeft gedaan. R. P. LET OP UW HANDTASCHJES! Zaterdagavond liep 'n 17-jarig meisje op den Kleverparkweg, toen een fietser haar in het voorbijrijden haar handtaschje. inhoudende f 5.— ontrukte. Zij heeft toen met de motor- brigade de buurt afgezocht, wat geen resul taat opleverde. Een dame die Zaterdagavond op den Wagenweg liep overkwam het zelfde. Haar ontrukte een fietsende taschjesdief een hand taschje met 15. Men zij dus gewaarschuwd. DE RELLETJES IN HET PROVENIERSHUIS. De Haarlemsche recherche heeft een 28- jarigen man aangehouden, die er van ver dacht wordt bij de relletjes in het Prove niershuis op 26 October jJ. een agent zijn sabel te hebben ontrukt. Er wordt proces verbaal tegen hem opgemaakt. UIT DE HAARLEMSCHE GEVANGENIS ONTVLUCHT. NACHTELIJK SPEUREN HAD GEEN RESULTAAT. De ontsnapte gevangene. In den nacht van Zondag op Maandag om streeks drie uur, werd geconstateerd dat een gevangene uit de strafgevangenis aan den Harmen jansweg was ontvlucht. Hat is de 2-5-jarige Duitscher Fritz Balilke, die 18 maanden gevangen zat wegen diefstal en nog 18 maanden tegoed had. Hij heeft kans gezien d; tralies van den in zijn cel uitkomend en luchtkoker t'e verbuigen en door deze ventilatie-inrich ting te ont vluchten. Over een der muren aan de Papc- ■torenvest. kwam hij ten sloltte in vrijheid. Onmiddellijk is een uitgebreid onderzoek ingesteld door rechercheurs en agenten met behulp van een politiehond. Een der agenten zag op de basculebrug van den Haarlemimermeerspoorweg een witachtige gedaante, welke wellicht de vluohtelimg was, daar hij in een hsond was gkleed. en de gevangenis had verlaten met medeneming van een deken. De agent loste een schot uit zijn revolver, toen de gedaante zich verwijderde nadat hij werd aangroepen Men heeft hem. in de rien ting van de spoorlijn Haarlem-Amsterdam zien gaan. De agent heeft toen een tweede so'not gelost en is de vluchteling een eind- weegs achterna gegaan Alles bleef echter zonder resultaat en de gevangene is spoorloos verdwenen. In verband met het bovenstaande verzoekt de commissaris van politie te Haarlem na mens den Officier van Justitie opsporing, aanhouding en voorgeleiding van: Fritz BaJhlke, zich ook noemende Fritz Eisiter, geboren 19 Maart 1907 te München. Signalement: lang 1.761/2 meter, middel blond haar, groenachtige oogen, hoog voor hoofd met rimpels. Hij heeft litteekens aan het eerste lid van den middelvinger en het eerste lid van den duim der linkerhand en litteekens aan bei.de polsgewrichten en de rechterzijde van het gelaat. Naar wij vernemen hebben ontsnappingen uit de Haarlemsche gevangenis, of pogingen tot ontsnapping, in de afgeloopen- tien jaar niet plaats gehad. Tien jaar geleden is het een gevangens ge lukt, over den muur te klimmen en te ont snappen. De man is teen achter op een trein gesprongen. Denzelfden dag is hij echter W:ér bij de spoorlijn gevonden. In de gevangenis heeft natuurlijk voort durend de gewone controle plaats, maar de buitenzijde van het gebouw wordt niet be waakt. De politie zette natuurlijk hedenmorgen haar onderzoek onvermoeid voort. Er was een aanwijzing, dat er in de omgeving van Spaarndam een onderzoek gewenscht was. Dit is evenwel op niets uitgeloopen, De vluch teling werd daar niet gevonden. Nader vennemen wij nog, dat ds ontsnapte gevangene in een zoogenaamde strafcel zat. Hij was daarin geplaatst omdat hij tegen de regelen van het. huis gezondigd had. De inrichting van die strafcel week af van de gewone cellen en daarvan heeft de gevangene handig gebruik gemaakt. Het is door het ge beurde duidelijk geworden, dat. de inrichting van deze strafcel geen voldoende waarborgen bood tegen ontvluchting. De gewone cellen zijn zóó goed verzekerd, dat ontsnapping vrijwel tot d'? onmogelijkheden behoort. Om uit deze strafcel te komen moest de gevan gene wel over een grocte dosis moed en kracht beschikken, maar een bijzonder; acrobatische vaardigheid was voor -n ontvluchting toch niet noodig. Toen hij- eenmaal op het dak van de keuken gekomen was. kon hij ge makkelijk op de binnenplaa'-s komen en over een boom en over den muur klimmen. In het woonwagenkamp is ook door de politie een onderzoek ingesteld, maar dit leverde evenmin iets op. Het vermoeden is, dat de vluchteling er nog niet in geslaagd is om zich van kleeren te voorzien. Misschien heeft, hij zich ergens in een schuur of een varkenshok ver borgen. cm vandaar te trachten ergens in te breken om aan kleeren te komen. De mogelijkheid is natuurlijk niet uitge sloten, dat de vluchteling inmiddels reeds kleeren gekregen heeft van een vriend die hij na zijn uitbraak ontmoet heeft. Het is evenwel niet aan ite nemen, dat hij een buitenstaander van te voren over zijn voor genomen vlucht heeft ingelicht, want hij ontving in de gevangenis geen bezoek en geen brieven. Nog steeds is de politie in de omgeving met behulp van honden aan het zoeken. INGEZONDEN IMEDEDEELINGEN SUKKEL NIET LANGER MET UW HAARD OF KACHEL STOOKT MONA-ANTHRACIET DIE IS BETER. GEEN GRUIS GEEN STEENEN N V. STEENKOLENHANDEL V.H OVERVEEN TEL. 11617 - 14106 Telgang. (Op 7 November gaat de nieuwe internationale telling van het bridgespel in.) De telling in het bridgespel is gewijzigd naar ik hoor, Daarover licht dc krant haar lezers zeer nauwkeurig voor. Zij deelt hun in bijzonderheid de hooge uitspraak mee, Van 't Anglosaksisch-Gallisch- Amerikaansche Comité. Dit heeft er drie jaar op gezwoegd. maar nu is 't voor elkaar, Totdat men weer opnieuw begint. misschien het volgend jaar. Ik speel ook (als een smid, die op geen stukken Goudsmit is), Ik gooi mijn aas van tijd tot tijd en vang zelfs weieens vïsch. Ik weet dat heeren sterker zijn dan vrouwen (in het. spel), En dat een boer graag tientjes pakt. onthoud ik ook nog wel. Wanneer ik er maar trek in heb, dan sla ik graag mijn slag, Maar, schoon ik alledaags speel, speel ik lang niet allen dag. Op één ding was ik juist zoo trotsch, ik had nu haast geleerd, Hoe men de waarde van een spel na afloop calculeert. Contract gemaakt, een overtrek en gedoubleerd daarbij, Down, kwetsbaar al dan niet, en zelfs de grootste slempartij; Ik wist, hoe moeizaam het mocht gaan. hoe het berekend wordt, Mijn partner en ik kwamen althans nooit een punt tekort. Men biedt m' een nieuwe telling juist toen 'k dacht dat ik er was, Ik zit en kan wel anders, doch ik zeg met nadruk: pas! 'k Beken dat ik me thuisvoel bij het ras, dat het vertikt, Hoe Culbertson vertwijfelt en hoe Goudsmit is onthikt. Laat mij nu verder tellen, zooals ik het eindlijk kan. 'k Raak tel kwijt van den tel a ana. - dus daar raak ik niet meer an. Al speel ik dan geen bridge meer volgens allernieuwst model, Het gaat naar mijn opinie met het oude ook nog wel; Al ben ik in de brïdgegeleerdheid voortaan niet in tel, Ik blijf maar rustig bridgen en beschouw het als een spel. P. GASUS. MODERNE WONINGBOUW. IN IEDER HUIS EEN BAD VERPLICHT. B. en W. van Amsterdam hebben aan de commissie voor de strafverordeningen mee gedeeld. het wenschelijk te achten dat de bouwverordening wordt aangevuld met een voorschrift, waarbij het maken van een douche- of badruimte in woningen wordt ge- eischt. DR. W. E. MERENS OVERLEDEN. DE COLLECTE VOOR „HET ROODE KRUIS". OPBRENGST ƒ2300.—. Men deelt ons mede. dat de Roode Kruis- coilecte circa f 2300 beeft opgebracht. Hartelijk zegt het bestuur dank aan allen, die op eenigerlei wijze voor deze collecte heb- hebben medegewerkt. Dr. Merens. de opgewekte, levenslustige man, populaire figuur in onze stad, is na een ziekte van eenige weken op 57-jarïgen leeftijd gestorven. In breeden kring zal de overleden genees heer gemist worden, niet alleen door zijn patiënten, die hem om zijn kunde, hartelijk heid en opgewektheid waardeerden, maar ook in zwemsportkringen. Want Dr. Merens was en bleef voor Haar lem in de eerste plaats ..de zwemdokter". Daarvoor bereidde hij zich al voor als me disch student. In 1900 richtte hij met eenige studievrienden de Haarlemsche Waterpolo club H.V.G.B. op en werd er voorzitter van. Vele jaren later trad hij af en werd eere voorzitter. hetgeen hij nog steeds was en waarlijk niet als „figurant", maar als actief bestuurslid en voornaamste adviseur van de vereeniging. Tal van mensc.hen danken den terugkeer van hun gezondheid, levenslust en werk kracht aan het opvolgen van zijn advies: ..Leer zwemmen en blijf zwemmen". In hoofdzaak is het aan zijn onvermoeide actie te danken, dat er zooveel bereikt is op het gebied van „schoolzwemmen". De Nederlandsche Zwembond telde Dr. Merens onder zijn voornaamste deskundige adviseurs en heeft, tientallen jaren van zijn adviezen geprofiteerd. De overledene is jaren lang raadslid geweest en heeft ook in die qualiteit geijverd voor de volksgezondheid, vooral natuurlijk door het zwemmen te be vorderen. Dr. Merens had zitting in vele besturen. Hij heeft behalve de H.V.G.B. ook de Dames Zwemclub „Zignea" opgericht en was mede oprichter van de Heemsteedsche Polo-Club. Voorts Is hij geweest: voorzitter van het bureau van de Haarlemsche Vereeniging voor ziekenverpleging, lid van het Medisch Bureau voor Sportkeuring; lid van den afdeelings- raad van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde: lid van den raad van ad vies voor de Reddingsbrigade en eere-lid van Zignea. Merens was een man van de daad die. als een zaak eenmaal zijn belangstelling had. er zijn krachtige schouders onder zette en on danks zijn drukke werkzaamheden, altijd nog 'lid scheen te vinden voor meer. Hoezeer hij door zijn patiënten en vele an deren gewaardeerd werd bleek duidelijk bii zijn zilveren jubileum als arts, op 29 Mei 1928 toen een commissie hem kwam huldigen en de jubilaris een druk bezochte receptie hield. De crematieplechtigheid zal plaats hebben op Woensdag 9 November in het Cremato rium te Westerveld. na aankomst van trein 15.14. halte Driehuis-Westerveld. Bij de gedeeltelijke hervatting van het Berlijnsche tramverkeer werd iedere wagen door twee politic-auto's begeleid ter. bescherming tegen dc sabotage-actie. EEN KLAP VOOR HITLER. Dit is eigenlijk het eenige belangrijke re sultaat- van de gisteren gehouden Rijksdag verkiezingen. Het was overigens algemeen voorspeld, en de nederlaag van Hitler is min der groot geworden dan velen voorspelden- Zijn aantal zetels in den Rijksdag is gedaald van 230 tot 195. dus met 35. Nog vormen de Nazi's verreweg de grootste partij. Tweede zijn de socialisten, die van 133 op 120 kwamen ou dus eveneens verloren, zij het dan maar 13 zetels. He' R.K. Centrum zakte van 75 to: 70, de R.K. Beiersche Volkspartij van 22 to: 18. en de winst van dezen dag was voor drie groepen: ten eerste de Duitsch-Nationalen "Hugenberg) die stegen van 37 tot 51. ten tweede de Communisten, die stegen van 89 tot lOi', ten derde de Duitsche Volkspartij (ex-Stresemann) die weer een beetje klom, n.l. van 7 tot 11. Het aantal loden In den Rijksdag is nu 580. In den vorige was het 608. Het is mogelijk dat Hitler's kans. om de macht te veroveren, door deze nederlaag voorgoed verdwenen is. Het lijkt zelfs waar schijnlijk. Dergelijke crisispartijen, welker abnormaal-snelle stijging meer aan gebrek aan zwaarte dan aan een deugdelijk program to danken is, leven op hun tempo en hun uiterlijk succes- Dit tempo is nu gestuit. Ver moedelijk had Hitier. toen de kans er was en hij op zijn hoogtepunt stond, een staatsgreep moeten doen om zijn machtsdoel te kunnen bereiken. Hij heeft de kans voorbij laten gaan. De partijverhoudingen in den Rijksdag zijn er door deze verkiezingen eer ongunsti ger dan beter op geworden. Dc kans om een „working majority" te vormen is nu nóg klei ner. In den -vorigen Rijksdag hadden de Nazi's met. de R.K. partijen nog een meer derheids-coalitie kunnen maken. Hun verlie zen hebben dat nu onmogelijk gemaakt, en de eenige denkbare meerderheid die men in de huidige groepeering kan vinden zou moe ten bestaan in een samenwerking van Nazi's en Dultsch-Nationalen met het Centrum. Of die denkbaar is schijnt een volkomen open vraag. Misschien zal de dreigende opkomst van de communisten er een aansporing voor zijn. Overigens blijven de communisten ook in dezen nieuwen Rijksdag een partij op zichzelf, gesteund door geen enkele andere en in strijd met iedereen, zoodat het voor di rects. practische doeleinden niet het minste verschil maakt of zij 89 zetels hebben of 100. De huidige rijkskanselier kan op een soort succes bogen door den vooruitgang van de Dultsch-Nationalen de eenige partij die achter hem staat maar zij hebben maar 8 pCt. van de zetels. Op zulk oen basis kan een parlementair bewind niet. regccrcn. Het wachten Is nu maar op de beslissing van president Von Hindenburg. Men zou zeggen dat de openlijke dictatuur nu voor Duitsch- land een waarschijnlijke oplossing is. maar aangezien de dictator vooralsnog blijkbaar ontbreekt, moot het wel bij dc theorie blij ven. of zou misschien generaal von Schlei cher?.... Het moge verhoed worden. De hemel beware de wereld voor militaire dic taturen! Met hun reeks verkiezingen zijn de Duit- schers nog niet veel verder gekomen. Men vraagt zich af of het nog lang zal duren dat parlementen op deze wijze worden samenge steld. zonder dat er een ..working majority" bereikt kan worden, en de twijfel daaraan rijst steeds meer. Het practische resultaat in Dultschland Is dat nu al vijf maanden een regeering aan het bewind is die zes procent van den Rijksdag achter zich had. en het nu tot acht procent gebracht heeft. Inplaats van de beoogde volstrekte meerderheid re geert- een nietige minderheid. Dat is niet par lementair. en niet logisch. Afgezien van spe ciale partijen en bepaalde landen lijkt het dan in het algemeen nog logischer, de sterk ste partij maar een meerderheid te geven als de fracties niet willen samenwerken om een meerderheid te vormen. Waarmee ik vol strekt niet de hoop wil te kennen geven, dat men thans in Duitschland de Nazi's aan het bewind zou laten komen. Wij moeten hopen op een Duitsche regeering die tot behoorlijke internationale samenwerking, tot het „Wa pens en Tolmuren Neer!" bereid is. R. P. Het Belangrijkste. De Duitsche Rijksdag verkiezingen. Verlies voor de Hitleriancn. Winst voor dc Duitsch Nationalen en Communisten. (2e blad, le pag.) Algemeene Vergadering van ,,Volkso7iderwijsf' tc Haarlem. Motie tegen de noodwet- Welter aangenomen. (2e blad. 3e pag.) Oorzaak vati den brand op de „Dempo" niet vastgesteld. (2e blad, 2e pag.) Een zendtijdbesluit voor dc Phohi. Vijl om roepen toegelaten. (2e blad, 2e pag.) Een 07itvlv.chting uit de strafgevangenis tc Haarlem. (le blad, lc pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dokter Merens f (le blad, le pag.) Vierster: Een klap voor Hitier. (le blad, lc pag.) Leon Andori H. D. Vertelling. „De humo- rist". ,(2o blad, 2o

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1