VOETBAL. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 17 NOV. 1932 IJMUIDEN DE ONDERGANG VAN DE „P. C. HOOFT". EEN HERINNERING EN EEN AFSCHEID. Pieter Corneliszoon Hooft Wie dezen naam de laatste jaren in IJmui- den hoorde noemen, dacht niet aan onzen groóten, onzen lioofschen dichter, den man van het Muiderslot en den Muiderkring. Men dacht slechts aan dat trotsche zeekasteel, dat zoo menigmaal onze sluizen passeerde, terug- keerende uit den Oost of op weg daarheen. Men dacht aan haar eerste bezoek aan IJmuiden, nu ongeveer zeven jaar geleden, een der groote gebeurtenissen van onze haven. Hoe hebben we haar geschiedenis met belangstelling gevolgd: de opdracht aan een Fransche maatschappij, den brand in cle haven van St. Nazaire, die in eenige oogen- blikken vernielde wat na moeizamen arbeid tot stand was gebracht, de proeftochten van onze haven uit, de tegenslagen, haar gedaan teverwisseling, ondergaan in Rotterdam, die haar niet alleen een ander aanzien gaf, maar haar ook sneller maakte. De Pieter Corneliszoon Hooft was van be scheiden afmetingen, vergeleken bij de Duit- sche, de Engelsche, de Fransche oceaanstoo- mcrs; maar in haar romp verborg ze een weelde zooals men die op andere zeekastee- len slechts zelden aantreft. Wij hebben haar zoo vele malen aan schouwd in al haar glorie, met haar helderen bovenbouw en haar zwart-glimmenden huid. Wc wilden haar ook zien in haai' laatste wor steling met het alles-verterende vuur, dat een einde maakte aan haar kort, doch roem rijk bestaan. Een snelle two-seater bracht ons üi korten tijd naar de hoofdstad. Aan het begin van de Handelskade zagen we al een zwarte rook pluim, die hoog tegen den grauwen hemel, ver boven de pakhuizen van Amsterdam's havengebied uit, de ligplaats van het geteis terde schip aanduiden. Hier en daar stonden eenige groepjes menschen het schouwspel gade te slaan. Het is niet gemakkelijk het schip te vinden. Maar de rookpluim was onze wegwijzer. Zoo kwamen we aan de Surinamekade. Maar de machtige etablissementen van de Kon. Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, opgebouwd langs den havenkant, onttrokken liet schip, dat' te oordeelen naar 'de zwarte rookpluimen, na bijna drie etmalen nog steeds brandde, aan onze bogen. We vroegen eenige dokwerkers hoe we het- schip het best konden zien. Het antwoord was niet bemoedigend. Overal was de haven-, kant dichtgebouwd met loodsen, Omrijden naar den overkant zou de eenige oplossing zijn. Maar dat kwam niet in ons op. En de sleu tel. die zoo vele sloten opent, maakte ook hier het pad vrij en na een kleine formaliteit stonden we aan den havenkant, waar t-us- schen eenige stoomers van de K.W.I M. dooi de breede watervlakte zichbaar bleef. Onderweg had men ons al verteld, dat de P C. Hooft weer was gaan branden Inderdaad. Vlak voor ons, op slechts eenige honderden meters afstand lag. naar stuur boordzijde overhellend, de drijvende puin hoop. Uit het achterschip steeg een dikke zwarte rookwolk dreigend omhoog, die door den N O. wind stadwaarts werd gedreven. Plotseling laaide een felle gloed op: de rook verdween; de kuil tusschen midscheeps en het achterdek leek een krater, die bezig was z'n laaienden inhoud uit te spuwen. Een hui- zenhooge vlammentong zette alles wat zij op haar weg ontmoette, in hellen gloed. De Jan van der Heyden richtte haar waterkanon op de vuurmassa, echter zonder de minste uit werking; het water verdampte in een oog wenk in den vuurpoel. Plotseling verdween de reusachtige flam bouw: de krater spuwt weer rook, zwarte rook, Zoo ging' het maar steeds door, vuur en ronk, vuur en rook, bij afwisseling'.... Ook uit het voorschip steeg nog, zij het be scheiden, rook omhoog. Nu en dan, als plotseling weer de geweldige vlam oplaaide, zagen we de ..Jan" wijken, klaarblijkelijk vanwege de hitte. Het is vech ten tegen een overmacht, wat het water kanon deed. Het trotsche zeekasteel, eens de sieraad van onze handelsvloot, is een vormelooze massa geworden; de huid is kaalgebrand, de heldere bovenbouw, het kenmerk van onze mailbooten is zwartgerookt, verschroeid. De groote mast is ontwricht-, alles aan dek is on herkenbaar. Om ons heen, op de Surinamekade en ver- dor naar den LT-kant op de Sumatrakade, waar de P. C. Hooft door den brand werd overvallen, draaien torenhooge kranen hunne slanke laad-armon van wal naar schip, van schip naar wal, telkens overbrengende groote vrachten koopwaar; om ons heen loopen West-Indiërs onverschillig voor liet drama, dat zich in de haven afspeelt. Tn de loodsen klinkt het lied van den arbeid. Op slechts een paar honderd meter van dit tooneel van leven strijdt de P. C. Hooft haar laats ten strijd. Straks, als cle duisternis is ingetreden, zal de flambouw den hemel weer in vuurgloed zetten, evenals in den eersten nacht. „MIEPIE VAN IJMUIDEN" Op de te Amsterdam gehouden Internatio nale hondenwinnaars-tentoonstelling is het kampioenschap met hoogste onderscheiding toegekend aan dc hond Miepie van IJmuiden, eigenaar de heer L. Tismeer. Deze hond con Prince Charles is eveneens de schoonheidsprijs toegekend waar door hij het recht heeft- op de plaquette van de Federation Cynoligique Internationale. Miepie van IJmuMen die hier mee op het toppunt van haar roem staat, heeft reeds 2 eorc- en 7 eerste prijzen met hoogste on derscheiding behaald, alsmede het kampioen schap op de in den afgeloopen zomer ge houden Chiens de Dame Exposition te Brussel. FRAU EULSE MtiLLER Het is thans reeds meer dan tien dagen geloden. dat Frau Else Muller met haar kano waarin ze zooveel vertrouwen stelde, van Ca lais is vertrokken. Nadien heeft men niets anecr van haar vernomen. Omtrent haar lot behoeft thans geen on zekerheid meer te bestaan. Het lijdt geen twijfel of hei. dappere vrouwtje, dat door cle nood der tijden in dit roekelooze avontuur werd gedreven, is op het laatste gedeelte van haar tocht om het leven gekomen, wellicht in het gezicht van haar doel: Dover. De kleine „Hamburg", waarmede de kanovaarster zon der ernstige ongevallen langs de kust is ge peddeld, waarmee ze storm en branding heeft getrotseerd, heeft ongetwijfeld in den strijd tegen de golven van de open zee het onder spit gedolven. Eenzaam worstelend, wellicht in denkeren nacht is zij met haar notedop in de diepte verdwenen. „Es ist gar nicht ge- fahrlich" hooren we haar nog zeggen. Maar zij. Deensche van geboorte, afkomstig uit het land dat haast aan alle kanten door de zee is omringd, vrouw van een zeeman, moet wel de-gevaren van de zee gekend hebben en geweten hebben, dat zij haar leven op het spel zette, toen zij de Elbe achter zich had gelaten. We zagen een in het Duitsch geschreven brief van haar moeder. Ook zij twijfelt niet, of „unsere kleine Else" is op haar laatste etappe omgekomen. „Sie ist gewisz tot und wir sind ganz unglücklich" schrijft ze in een brief aan cle IJmuidensche familie, die haar dochter tijdens haai' oponthoud alhier gast vrijheid heeft verleend. GESLAAGD Voor het examen spraakonderwijs, gehou den door de Vereeniging voor Logopaedie en Phoniatrie te 's Gravenhage slaagde de heer A. Groenendijk, alhier. DE VISCHAANVOER IN DUITSCHLAND Gedurende de maand Augustus bedroeg de aanvoer van visch aan de vijf belangrijkste v i sscher ij h avens Wesermünde 28.225.248 p- opbr. 1.550.391 M. 18.956.061 p. 1.0177.50 M. 18.336.505 p. 907.714 M. 993.148 p. 56.416 M. 264.449 p. 15.040 M. Altona Cuxhaven Hamburg Bremerhaven Totaal 67.775.411 p. opbr. 3.547.311 M. tegen in 1931 62.314.981 p. opbr. 5.059.597 M. Duitsche stoomtrawlers deden in genoem de maand 46 reizen op Engeland met een totale besomming van 254.900 M. (36 reizen met 335.822 M. in Augustus 1931) en 29 reizen op IJmuiden met een totale besomming van 18.384 M. (13 reizen met 78.543 M. in 1931). HAVENS GESLOTEN. De Noord-FInsohe haven Jaoofosta'd, Ke-mi Uleaborg en Yxpila zijn door den ijsgang nog ma air moeilijk voor de schepen 'te bereiken. Met het sluiten dezer havens binnen enkele dagen moet gerekend worden. UITVOERING .T. M. V. Woensdagavond heeft de C. J. M. V. in het gebouw voor Christelijke Belangen een uit voering gegeven voor donateurs en genoo- digden. Het gebouw was bij deze gelegen heid, zoowel op de galerij als beneden ge heel gevuld. ------ Nadat de heer L. Tismeer tot de aanwezi gen een woord van welkom had gesproken, werd opgevoerd een 3-acter, getiteld „Een probaat middel" een stuk dat de aanwezigen van begin tot eind boeide en af en toe de zaal deed daveren van het lachen. De medespelers in dit stuk waren allen goed in hun rol en speelden met veel élan. Maandagavond heeft een openbare uitvoe ring van genoemd stuk plaats., eveneens in het gebouw voor Christelijke belangen. PERSONALIA. Voor het te 's-Gravenhage gehouden exa men voor Staatspractijk voor Handel en Ad ministratie slaagde onze plaatsgenoot de heer A. J. Kroonsberg. LEGER DES IIEILS. Hedenavond wordt in het gebouw van het Leger des Heils een lichtbeeldensamer.- komst gehouden. Er zullen eenige mooie platen worden vertoond; voorts zal er ge zongen en gesproken worden. SPOED MET DEN STEUN AAN HARINGVISSCHERS De centrale afdeelmg van de Tweede Ka mer heeft, naar het Handelsblad meedeelt, besloten. Vrijdag om half twaalf in de af- deelingen te doen onderzoeken het- wetsont werp tot credietverleening ten behoeve van de haringvisscherij VELSEN GREPEN UIT DE GEMEENTEBEGROOTING. ONDERSTEUNING AAN BEHOEFTIG EN EN WERIvLOOZEN. We zijn thans genaderd aan een hoofd stuk. dat met z'n beide paragrafen helaas nog steeds een in het oog loopend onderdeel der begrooting is: hoofdstuk IX: ondersteu ning aan behoeftïgen en wnikloozen, het hoofdstuk dat op de begrooting voor 1933 feitelijk als sluitpost heeft gediend en dat om dis reden dan ook één groote vraag is, waar op alleen de practijk antwoord zal kunnen geven. Als inkomsten vinden we onder 1: onder steuning aan -behoeftigen, geraamd o.a. f 4500 (v.j. f 6000voor bij dragon van particulieren iin de kosten van verpleging van arme Ikiranik- zinn-igen en als uitgaven: kosten van over brenging. plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen f 60.000 (v.j. f 58.000) en wei in totaal voor 21 patiënten, subsidies aan armbesturen f 166.200 (v.j. f 132.000). Ge raamd is f 120.000 voor de Algemeen burger lijke instelling van M H. en f 46.200 voor de R.K. burgerlijke instelling van M. H. Deze ramingen zijn natuurlijk veel te laag. In 1931 is voor deze doeleinden uitgegeven een bedrag van bijna f 370.000. w.o. echter was begrepen een bedrag van f 230.000 uit gegeven voor steun aan werklooze arbeiders. Deze bedragen zijn buiten de begrootingen d:sr instellingen gehouden. Een staatje, in de memorie van toelichting opgenomen, vermeldt de subsddiën, in de laatste tien jaren aan de instellingen ver leend. In 1922 waren deze resp. f 45.500 en f 20.080 of totaal 1" 65.580. Voor 1933 is dus een ton meer noodag ge raamd don. elf jaar geleden. i De ondersteuning aan werkloozen vinden we in 2 van dit hoofdstuk. Onder de in komsten is geraamd een bedrag van f 250.000 (v.j. f 315.000) als bijdrage van het Rijk in de tosten van steunver leening aan, werkloozen voorts als bijdrage van den kapitaalidiensl f 150.000 (v.j. f 529.450.69). Uit al deze cijfers blijkt, dat burgemeester en wethouders maar een slag in de lucht hebben gedaan, ook war. betreft de uitgaven. Hieronder vinden we ge raamd voor werkverschaffing aan werkloozen f 48.000 (v.j. nihil) waartegenover staat een onivangstpost van f 36.000 voor geraamde bijdrage van het Rijk in deze kosten. Voor ondersteuning aan werkloozen is geraamd f 400.000 (v.j. f 1.000.000) We stappen hierbij van dit hoofdstuk, dat zoo duidelijk het stempel draagt van' da crisis, af en nemen in één adem hoofdstuk X: landbouw en hoofdstuk XI: handel en nijverheid. Het hoofdstuk van den landbouw eischt een uitgave van f 10 (contributie Nad. Heide. Maatschappij) en aangezien daartegenover geen inkomsten staan, valt hilar een nadeelde slot van f 10 te oomsta/beeren. Zoo-dat we me: recht kunnen zeggen, dat we er mat een koopje af komen. Handel en Nijverheid is het hoofdstuk van de arbeidsbeurs. Onder de inkomsten is ge raamd e enbedrag van f 1353.15. zijnd? (om in den begrootingsstij] te blijven) 40 pet. van het salaris van den directeur. Ingevolge Koninklijk besluit van 2 Decem ber 1917 kunnen door het Rijk, in samen werking met d? gemeente, subsidies worden verleend aan daarvoor in aanmerking tomen vereenigingen waarvan de werklooaenikassen uitgaan. Het subsidie komt voor de helft voor rekening van het Rijk, voor d? andere helft voor rekening van de gemeenten, waar de leden der wèrMoozenkas woonplaats hebben. Geraamd is voor 1933: f 35.000 (v.j. f 80.000). Voor kosten van de arbeidsbeurs en van de intercommunale arbeidsbemiddeling is ge raamd f 8069.50 (v.j. f 7.464.74). Belastingen. We zlttisn op het oogenblik wel in de be langrijke hoofdstukken. In het begin van dit stukje hebben we gezien, waarvoor het geld noodig is, thans krijgen we te zien, waar het vandaan komt. Bij de meeste hoofdstukken vindisn we de voornaamste posten onder de uitgaven. Bij dit hoofdstuk natuurlijk niet. De post, die natuurlijk onze grootste be langstelling heeft is .die der „80 opcenten op de 'hiofdsom der gemeentefonidsbelaisting". Zooals wij reeds in de eerste bespreking over de begrooting hebben vermeld, hebben B. en W. nog geen verhooging van belasting voor gesteld, uit vrees dat nog meer groote in komens voor de gemeente verloren zullen gaan. Geraamd is voor deze opcenten f 258.400 (v.j. f 242.174.35). Ook. over 19321933 worden 80 opcenten geheven. De opbrengst hiervan is onlangs door den inspecteur der directe belastingen geraamd op f 263.200. In het geraamde bedrag van f 258.400 zit dus een bedrag van f 87.733 (n.l. 1/3 X f 263.200) dat een vasten grondslag heeft. Over de andere beLastdinigen later. DE PONTVEREN AAN DEN ZELFKANT ONZER GEMEENTE. In alle stilte is dezer dagen het nieuwe pontveer nabij Buitenhuizen in gebruik ge nomen en dankbaar, prof iteeren thans dage lijks tientallen automobilisten van deze aan zienlijke verbetering, die ook al door den aanleg van nieuwe wegen den afstand Haar lem—Zaanstreek aanzienlijk heeft verkort, De dienst wordt onderhouden met de kleine kettinglooze pont, die oen tijdlang bij het veer te Velsen in gebruik is geweest. De voorkeur bij de veerdiensten bij Zaan dam en buitenhuizen gebruikte ponten, die met handkracht werden voortbewogen, zijn thans in dienst gesteld bij het veer over Zij- kanaal F, ter vervanging van het pontje, dat aldaar tot nu toe gebruikt werd. Ook dit is een heele verbetering, daar de thans in gebruik zijnde ponten veel grooter zijn dan het oude pontje. Vermoedelijk zal dit veer nog ongeveer een jaar dienst moeten doen. Daarna zal de aansluiting van den nieuwen weg aan de bruggen en ook het laatste ge deelte van den weg, thans in uitvoering, wel gereed zijn. DE IJSBAAN BIJ VELSERBEEK. Dezer dagen is weer een begin gemaakt met het in gereedheid brengen van de ijs baan nabij Velserbeek. Men is n.l. begonnen met het plaatsen der lichtmasten, waarna het weiland zoo spoedig mogelijk onder water zal worden gezet. SANTPOORT „DE ZUIDERZEE-WERKEN". „Kort van naam, doch wereldvermaard is dit werk", aldus zeide de heer W. Verkerk uit Wier in gen, die gisteravond in „De Weyman" een lezing hield over „De Zuiderzee-werken" Over geheel de aarde is het door deskundi gen cn leeken vol bewondering en belang stelling gevolgd en toch.... hebben duizen den Hollanders er geen flauw begrip van, welk een ontzaglijke werk daar in het noor den van de Zuiderzee werd verricht. Om te beginnen heeft de aanleg van den 30 K.M. langen afsluitdijk van Wieringën naar Friesland ontzettend veel hoofdbrekens gekost, wat men eenigszins zal begrijpen, als men weet, dat hij, om de zwaarste N.W.- stormen te kunnen trotseeren, aan den voet gemiddeld 110 M. en aan den kruin 40 M. breed is. Deze dijk bestaat in hoofdzaak uit keileem, een grondsoort, die in de Zuiderzee oorkwam. zeer zwaar en taai is en een groot weerstandsvermogen heeft. Op de keileem- laag legt men vervolgens een krammat gevlochten van rijshout en daarna volgt de steenzetting. Deze dij ie is in gedeel ten gemaakt. Hoe nauwer de openingen tusschen deze stukken werden, hoe sterker de stroomen, Bij de slui ting van de VIieter heeft men het gehad, dat 7 sleepbooten één leege bak slechts met. moeite konden voorttrekken. Geweldig groote zinkstukken eveneens van rijshout rre- maakt zijn,noodig geweest om den dijk te beschermen. Eén zoo'n zinkstuk kostte 13000 en moest door 3 sleepbooten getrok ken worden. Na de pauze behandelde de heer Verkerk de kwestie van de waterloozing. waarvoor ontwatcringsslui.zen zijn gemaakt Wegens de te verwachten sterke strooming moesten deze sluizen van zeer solide constructie zijn en extra beschermen worden. Onze knappe inge nieurs hebben echter alle moeilijkheden op gelost. Ontzettend groote hoeveelheden ma terialen zijn gebruikt. Zinkstukken van 5000 M2. oppervlakte heeft men laten zakken. De berichten omtrent het voorkomen van scheu ren noemt spr, onwaar. Tal van mooie lantaarnplaatjes verduide lijkten de rede van den heer Verkerk, die een nóg grooter auditorium waard was geweest. Het programma voor Zondag AFDEELING I. Eerste klasse: 't GooiBlauw Wit Tweede klasse A: W. F. C.Zeeburgia V. V. A.—T. O. G. E. D. O.Alcmaria Victrix Z. V. V.Kinheim H. R. C.—D. E. C. Tweede klasse B: A. F. C. Velox De SpartaanAlphen B. F. C.—D. W. S. Derde klasse B: Hiliinen—De Kennemers Oosterpark—S. D. W. D. J. K.—W. M. S. Derde klasse C: Rodi-Amstel. WatergraafsmeerDe Meteoor O. D. E.—A. P. G. S. U. V. V.—Z. R. C. Vierde klasse A: Q. S. C.Beverwijk SchagehTexel AlkmaarE. V. C. Reserve eerste klasse: Zeeburgia 2Blauw-Wit 2 Ajax 2Stormvogels 2 Z F. C. 2—II. F. C. 2 Reserve tweede klasse A: V. S. V. 2—K. F. C. 2 West Frisia 2—T. O. G. 2 Ajax 3—V. V. A. 2 Reserve derde klasse A: Z.F.C. 3—A. P. G. S. 2 De Kennemers 2Z. V. V. 2 W. F. C. 3Hollandia 2 Alcm. Victrix 3Q. S. C. 2 AFDEELING II. Tweede klasse A: O. N. A.—B. E. C. R. F. C.—D. C. L. QuickSteeds Hooger O. D. S.Unitas Tweede klasse B: V. D. L.—V. O. C. S. V .V.Gouda For tunaC. V. V. Excelsior—Overmaas Olympiar—V. I. O. S. Vierde klasse A: L. D. W. S.Leidsehe Boys S. V. C.De Jagers D. V. S.—T. H. B. R. C. L.Hillegom Reserve eerste klasse: Excelsior 2D. H. C. 2 C. V, V. 2Excelsior 2 Gouda 2—V. U. C. 2 'ff. B. S. 2—Feijenoord 2 Sparta 2A. D. O. 2 AFDEELING III. Eerste klasse: HeraclesRobur et Velocitas Ensch BoysP. E. C. Vitesse—Go ahead Tubantia—Enschedé A. G. O. V. V.Wageningen AFDEELING IV. Eerste klasse: B. V. V.—M. V. V. N. A. C.Middelburg BleijerheideN. O. A. D. Willem II-Eindhoven AFDEELING V. Eerste'klasse: G. V. A. V— Frisia LeeuwardenVeendam Friesland—Be Quick AchillesSneek (Sportkr.) ENGELAND—WALES (0—0). Uit Londen: Voor 20.000 toeschouwers speelde Wales Woensdag tegen Engeland. Voor de rust was de Engelsche aanval beter dan de Iersche. Het gelukte Cunliff een doel punt- voor de Engelschen te maken, doch dit punt kon niet worden toegekend, omdat hij het leder van te voren met de hand had be werkt. Jack (van Arsenal) toonde zich een goed speler. Hij brak herhaaldelijk door. doch vermocht geen succes te boeken. De Engel sche rechtshalf Crooks speelde een fraaie partij. In de tweede helft heeft het Engelsche elftal eveneens heel wat kansen gehad. Doch het schot was zoek of zeer slecht. Bijna had Ierland nog een doelpunt gemaakt, toen Hibbs in het Engelsche doel. die zeer onzeker verdedigde.- den bal zóó slecht wegwerkte, dat het leder bijna over de lijn ging. De uitslag. 0—0, is voor Engeland ietwat teleurstellend. Men had hooge verwachtingen gekoesterd van dit team, vooral na den wed strijd tegen Schotland. HANDBAL. DEMONSTRATIE OP HET EJ).O.-TERREIN. RAPIDITAS—SIMSON. Deze demonstratie, die vóór den voetbal wedstrijd E.D.O.Alcmaria Victrix plaats zal hebben, begint- te één uur. De Haarlemmers verschijnen met het vol gende elftal: K. Hartendorp, S. Paul. F. Hartendorp. H. Betlem, C. Roest, F Luvken. P. Brussel, J. Nieuwenburg, E. Göbel. M. Pal. J. Riemsdijk. RAPIDITAS 1—RAPIDITAS 2. (Dames). Dc beide dames-elftallen van Rapiditas spelen den laatóten oefenwedstrijd vóór de competitie, die hoogstwaarschijnlijk op 27 November begint. De elftalcommissie heeft de volgende elftallen opgesteld. Na dezen wedstrijd heeft pas de definitieve competitie- opstelling plaats. Eerste el Hal: L. Roosehard. G. Kuneman. T. Bruyn, A. Westrik, S. v. d. Anker. L. Hoogkamer, T. v. Dam, E. Dauday, R. Poorter. A v. Baaren, W. v. Dijkhorst. Tweede elftal: W. Landmeijer, W Roest, L. Roomers. F. Paap, R. v. d. Anker, N. N.. L. Pal, L. Weesman, M. Mensing, B, Tanis, J, Miog. AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club deelt ons mede, dat bij het secretariaat thans reeds twee inschrijvingen zijn binnen gekomen voor den Sterrit naar Monte Carlo van 25 tot 30 Januari 1933. Het zijn die van de heeren J. W. G, M Staal te 's-Gravenhage met Bugatti en C. A. B. A. M. Schade te Oos terbeek Hoog met Mercedes-Benz. Eerstge noemde zal te Berlijn starten en laatstge noemde te Gibraltar SCHAKEN. COMPETITIE NOORD-HOLL. SCHAAKBOND. In het clublokaal van Haarlem-Noord had de ontmoeting plaats tusschen het tweede tiental dezer club en het tiental van de Bloe- mendaalsche Schaakclub. De uitslag was: Haarlem-Noord nBloemend. Schaakclub. 1. Rich. v. DrielenH. W. v. Dort 1/21/2 2. W. A. LindemanW. Droogleever 01 3. J. E. StrengersJ. Vermeer 01 4. P. v. WieringenR. Verbeme 1/21/2 5. A. MolenkampH. J. S. Beek 01 6. J. A. HoebenA. v. d. Werff 01 7 A. ReijnholtJ. Lankamp 01 8. J. Dijkstra—H. W. Hogenbirk 0—1 9. J. D. RavensbergenF. A. R. Erlings 10 10. G. SuurendonkC. Bolsenbroek 01 Totaal 28 Haarlem-Noord I had aan de oneven borden wit. HAARLEMSCII SCHAAKGEZELSCHAP- KIJK UIT De eerste wedstrijd in de competitie van den Noord-Hollandschen Schaakbond werd door de H. S. G.ers goed ingezet. Dinsdag speelde H S. G. 3 tegen Kijk Uit 3 van Velsen met als resultaat dat met 8 1/2 punt voor en 1 1/2 punt tegen gewonnen werd De volledige uitslag luidt: H. S. G. 3—Kijk Uit 3 1. D. Wielenga—P. Plugboer 10 2. G. J. P. ter PlegtMr. A. W. Hellema 1—0 3. H. C. KempJ. Koelemij 1/21'2 4. A. FrögerW. Deelder 10 5. J. Vreeken-W. Scholte 10 6. A. D. v. SteenisJ. Bilder 1/21/2 7. J. VermeulenS. de Vries 10 8. P. Groene woud— G. Ba! jet 1—0 9. A. H. NessenM. S. Pletter 1/21/2 10. F. F. GroosA. de Ruiter 1—0 Totaal 8 1/21 1/2 De Haarlemmers hadden twee invallers en speelden aan de oneven borden met wit. DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM—D. C. IJ. De wedstrijd Damclub HaarlemD.CJJ. is geëindigd in een voorloopïg resultaat van 115. Twee partijen werden afgebroken. In het gunstigste geval wordt de eindstand der halve 13—7. GYMNASTIEK. VERGADERING VAN „CONCORDIA". In een bestuursvergadering van Concordia werd besloten, voor de handbal-competitie van den Kennemer Turnkring in te schrijven met één ploeg dames en twee ploegen heeren. Voor het voorloopig programma van de op 4 Maart a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal te houden uitvoering werden vastgesteld voor de dames spreekkoor, vendelzwaaien, tamborijndans. klassikaal brug, en ringen- zwaai; voor de heeren springtafel en ringen - zwaai; voor de meisjes springrietoefeningen; en voor de meisjes, jongens en heeren de vrije oefeningen, bestemd voor het K.N.G.V.- feest 1933 te Robtei'dam. Besloten werd, een officieelen K.N.G.V.- marsch van 30 K.M, uit te schrijven. Behou dens de noodige vergunningen wordt deze marsch gehouden op Zondag 19 Februari 1933. Concordia is voornemens, de deelne- menden uitgeleide te doen met ontplooide banieren en hen met muziek op te wachten, waarbij de adspiranten van Concordia als escorte dienst doen. De najaarsvergadering werd vastgesteld op Maandag 28 November. Benoemd moeten dan worden afgevaardigden voor de K.N.G.V.- en de K.T.K.-vergaderingen, en een commissa ris voor de adspiranten-afdeeling. ZWEMMEN. DRIE NEDFRT ANPSCHE RECORDS VERBETERD. Woensdagavond hadden ter gelegenheid van het 21-jarig bestaan van de I-Iaagsche Zwem- en Poloclub onder zeer groote be langstelling in Den Haag nationale zwem en polowedstrijden voor dames en heeren plaats. Het programma en de inschrijving voor deze wedstrijden was zeer groot, zoodat de wedstrijden tot. laat in den avond duurden. De getoonde sport was van zeer goede kwa liteit, waarvan een drietal nieuwe Ned. re cords het bewijs waren. Bij de 100 M. vrije slag voor heeren slaagde cle Utrechtenaar J. Daatselaar (U.Z.C.) er in met een tijd van 1 min. 3 2/5 sec. het be staande Ned. record ton name van Henk van Essen met 1 '5 sec. te verbeteren. Het tweede nieuwe Ned. record werd ge vestigd door mej. F. Hessel (Het IJ) op de 100 M. schoolslag voor dames seniores. Zij werd op dit nummer erste in den tijd van 1 min. 27 3/5 sec. en verbeterde daarmede het op naam van haar clubgenoote J. H. Huy- bers staande record met 15 sec. Het derde record, dat er aan moest góloo- ven was dat van dc 4 maal 200 M. estafette vrije slag voor heeren. Hiervoor verscnenen vijf ploegen aan den start. De A.Z. 1870. in wier ploeg o.a. G. van Voorst meezwom, le verde een zeer mooie prestatie. Deze vereeni ging slaagde er in het op naam van het IJ staande record met niet minder dan 16 sec. te verbeteren en tc brengen ot> 10 min. 28 seconden. Willy den Ouden won het nummer 100 M. vrije slag Dames Seniores in 1 min. 8 3 5 sec. No. 2 werd mej. P. Oversloot in 1 min. 13 2/5 seconden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10