1 Schtf «5557 KARSOTE de moef ONS PLAN VOOR WERKVERSCHAFFING. qfevolvdeh „UNICU M" Replieken bij de algemeene beschouwingen. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG VIERDE BLAD. 17 NOV. 1932 Het Haagsche standpunt. Wij ontvingen het volgende schrijven: Uw redacteur, de heer C, J. van Tilburg schrijft terecht in het onderschrift onder de samenvatting, welke hij geeft van de be spreking, welke ik met hem mocht hebben, dat ik van zijn copie vooraf heb mogen ken nis nemen. Dit is echter niet het geval ge weest met het onderschrift. Zoo dit wel het geval ware geweest, dan zou ik aanstonds hebben verzacht, eenige kantteekeningen te mogen maken. Wellicht wilt u mij toestaan, zulks thans te doen. lo. De heer Van Tilburg schrijft, dat B. en W. van Haarlem, uit hetgeen met hem iv. T.) besproken is. kunnen opmaken, dat het Rijk zou willen medewerken aan het. laten uitvoe ren. bij wijze van werkverschaffing, van nor male werken. Deze mededeeling van den heer Van T. is ;in tegenspraak met hetgeen hij in zijn on derschrift eenige zinsneden hooger weergeeft, nl. daar staat, dat zijne meening, dat ook normale objecten onder werkverschaffing konden worden gerangschikt, door Den Haag- niet gedeeld wordt. De Regee'ring heeft nl. meermalen officieel medegedeeld, dat nor male werken, welke ook als er geen werkloos heid was, toch zouden moeten worden uitge voerd, niet voor subsidie uit hoofde van werkverschaffing in aanmerking komen. Trouwens, in de samenvatting, welke de heer Van T van onze bespreking gaf, staat ook, dat Den Haag er niet van overtuigd is, dat de werkloozensteun kan worden omgezet in normale werkobjecten. 2o. De heer Van T. schrijft, dat hij bij de bespreking den indruk heeft gekregen, dat Den Haag vermoedelijk geen bezwaar zal maken tegen een werkverschaffmgsloon in Haarlem van f 25. Tot mijn leedwezen moet ik hier verklaren, dat de heer Van T. hier positief de zaak (vanzelfsprekend te goeder trouw) onjuist weergeeft. Door mij is gezegd, dat een loon van f 21 voor Haarlem niet overdreven veel is en dat. gelijk steeds, over de arbeidsvoorwaarden bij de werkverschaf fing te spreken zou zijn, doch dat een loon bij de werkverschaffing van f 25 naar mijn persoonlijke meening, in verband met de hui dige loonen, welke in het vrije bedrijf wor den betaald, bezwaarlijk te verantwoorden zou zijn. U zoudt inij ten zeerste verplichten, dit schrijven in uw blad op te nemen. Hoogachtend, MEIJER DE VRIES, Hoofdinspecteur v. d. Werkverschaffing. Mijnerzijds weer eenige aanteekeningen op het schrijven van den heer Meijer de Vries. Uit het stuk in ons nummer van Zaterdag kwam zeer duidelijk uit. dat alleen de copie van het verslag van het gesprokene op het departement aan den heer Meyer de Vries ter inzage is gegeven, dus niet mijn kant teekeningen daarop. Daar hij ook in dit schrijven geen enkele aanmerking maakt op het verslag, worden de daarin opgenomen verklaringen en toezeggingen ons nog eens stilzwijgend bevestigd. Dit is van beteekenis, omdat dit verslag van het gesprokene diende tot grondslag van mijn kan tteekeningen Er blijkt eenig misverstand te bestaan. Daarom is het goed allereerst eenige fei ten vast te stellen. Het is nu bij vernieuwing komen vast te Staan, dat het rijk bereid; is mede te werken dat de steun gebruikt wordt voor arbeid voor de werkloozen. Het departement meent, dat die arbeid gezocht moet worden in objecten waarin weinig of geen kosten voor materialen zitten, terwijl ik er voor pleitte om ook ob jecten te nemen waaraan een normale hoe veelheid materialen verwerkt moeten worden. Ter onderscheiding van de andere noemde ik dit normale werken. In mijn plan somde ik voor Haarlem een heel lijstje op: een nieuw gebouw voor de Meisjes H. B. S-, een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst, een brandweerka zerne, een brug over het Zuider Buiten Spaame, enzoovoort. 1 Die werken heeft de heer Meyer de Vries als basis genomen om te betoogen, dat door het uitvoeren van zulke werken de kapitaal diensten van de gemeenten te veel opgevoerd zouden worden, waardoor er gevaar zou kun nen ontstaan voor de veiligheid van den gulden. Hij heeft daarbij niet gezegd, dat het het, rijk principieele bezwaren had tegen zulk soort obj ectenAls er wel principieele bezwaren geweest waren zou het geen zin gehad hebben te debatteeren over de finan- cieele mogelijkheden. Dan zou er voor mij geen reden geweest zijn om in verband met het feit, dat de gegevens over de ver houding van arbeidsloon en materialen die het departement had sterk afwijken van de inlichtingen die ik van deskundigen gekre gen had om te vragen in de gelegenheid gesteld te worden daarover nader advies in te winnen en de nadere gegevens aan het de partement over te leggen. De heer Meyer de Vries accepteerde dit. La ter deelde ik" hem nog mede, dat 7 deskun digen zich bereid verklaard hadden over deze quaestie berekeningen te maken. Ik hoopte te kunnen aantoonen. dat ook werken waaraan een normale hoeveelheid materialen gaan. uitgevoerd kunnen wor den zonder dat de kapitaaldiensten onmatig opgedreven worden. Ik schreef nu in het nummer van Zater dag 'na er aan herinnerd te hebben, dat B. en W. van Haarlem in hun memorie van ant woord op het afdelingsverslag mijn plan verworpen hadden omdat zij van de veron derstelling uitgingen, dat het rijk niet zou willen medewerken om den werkloozensteun te gebruiken voor het uitvoeren van normale werken) „B. en W. kunnen nu uit het bovenstaande lezen, dat daartegen in Den Haag principieel geen bezwaren bestaan, mits maar gewaakt wordt tegen het onmatig opdrijven van de kaoitaaldiensten". Ik geloof niet. dat deze passage, in verband met de bijzonderheden die er bij vermeld waren. tot. "misverstand aanleiding kan geven. Er is niet zonder meer uit te lezen, dat B. en W. van Haarlem er uit kunnen opmaken, dat het rijk zou willen medewerken aan het laten uitvoeren, bij wijze van werkverschaf fing. van normale werken. Bovendien moet men bedenken, dat ik in mijn plan alleen gepleit heb voor 't in werk verschaffing latsn uitvoeren van normale weiTobjrcten die anders door de crisis niet uitgevoerd zouden worden. Normale werken zonder meer had ik dus niet op het oog. Nu wat de loonen betreft voor de 500 man, die,te Haarlem, naar de heer Meyer de Vries meende, aangesteld kunnen worden: Ik heb geschreven: „Wij hebben uit de be sprekingen op het departement den indruk gekregen, dat er in Den Haag vermoedelijk geen bezwaren zuilen gemaakt worden als Haarlem voor zulk werk een loon van f 25 voorstelt". De heer Meijer de Vries erkent, dat hij ge zegd heeft, dat hij een loon van f 21 voor Haarlem niet overdreven veel vindt- en dat hij er aan toegevoegd heeft, dat over "t loon altijd valt te spreken Ik had den indruk gekregen, dat er in Den Haag vermoedelijk geen bezwaren zouden ge maakt worden tegen een loon van f 25. Die conclusie grondde ik op het feit. dat de heer Meijer de Vries zijn opmerking dat over de loonen te praten valt maakte nadat Ik ge zegd had, dat ik 21 gulden voor werkver schaffing te Haarlem te laag vond en als voorbeeld een bedrag van f 25 had genoemd. Uit hetgeen de heer Meijer de Vries thans schrijft blijkt, dat hij f 25 toch te veel vindt in verband met de huidige loonen welke in het vrije bedrijf betaald worden. Het verschil tusschen 21 en 25 gulden is slechts 4 gulden. Het bedrag dat de heer Meyer de Vries zich denkt moet dus tusschen 21 en 25 gulden liggen. C. J. VAN TILBURG. STADSNIEUWS TUBERCULOSE-BESTRIJDING. VOOR ONTSPANNING IN „BREDERODE- DUIN". Men schrijft ons namens de Vereen, tot bestrijding der tuberculose: De donkere dagen van bet jaar-getij zijn voor personen, die voor hun gezondheid moeten -.kuren", dubbel donker. Gepast? af leiding verschaffen aan de patiënten -is een dringende eisch voor de leiding van een in richting. Hoewel voor deze veipoozing vteelal belangelooze medewerking wordt ondervonden van muziek- en zangvereenigimgenbrengen deze afwisselingen -toch eenige kosten met zich mede. Zoo is het ook het geval op Brederode- duin, de Lighallen der Vereen, tot best-rij- ding'der tuberculose. Het fondsje, waaruit de kosten voor de uitvoeringen worden bekostigd is thans echter leeg en aanvulling, door de tijdsomstandigheden, zeer moeilijk. De Winkeliersvereeniging ..Het- Slachthuis- kwartier" zal nu door 'het uitgeven van ge- luksbons trachten dit fondsje te versterken en daardoor wat geluk te brengen aan de patiënten op ..BredJarode-duin". Tevens hoopt b.g. Vereen, hierdoor de aandacht der buurt bewoners te vestigen op hetgeen in de winkels der leden verkrijgbaar is. Deze geliuks'oons worden door de leden der Vereen. Het Slachthuiskwartier" cadeau ge geven voor elke 50 cent-, welke contain t bij hen wordt besteed en wel van a.s. Vrijdag 18 November af, tot 3 December dja.v. De bons moeten worden voorzien van den naam van den bezitter en geworpen in daartoe bij de winkeliers geplaatste bussen. Gedurende den termijn dat bons worden uitgegeven zul len 4 trekkingen worden gehouden uit de in gezonden bons. Voor elke 'rekking zijn 6 prijzen beschikbaar gesteld, welke oestaan ■ui;t- waardebons die besteed moeten worden bi.i winkeliers in het- SlachthuiskwartierD? zes prijzen bestaan uit één bon van f 25, één bon van f 10 en vier bons van f 5. Ieder is dus in de gelegenheid door te koopen bij de leden d.-r Vereen. „Het Slacht- huiskwartier'. kosteloos kans te maken op een prijs en tevens het leven te veraange namen van zijn lijdende medemenschen. INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN a 60 Cts. per regel. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. „MADEMOISELLE". Daar bij de vorige opvoeringen van „Made moiselle" velen teruggestuurd werden, aan gezien de schouwburg uitverkocht was, zal het Centraal Tooneel uit Amsterdam, om aan de vele aanvragen te voldoen. Zondag 20 November in bovengenoemden schouw burg nog één voorstelling van „Mademoi selle geven, met Tilly Lus in den hoofdrol. Verder treden hierin op; Mien van Kerke- hoven. Mary Dresselhuys, Louis de Bree, Cees Laseur, Joh. Kaart Jr., Joan Remmelts e.a. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. De vechtpartij te Volendam. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den veldwachter uit Volendam. die op 27 Mei in een vechtpartij betrokken is ge weest-, waarbij een Volendammer door de klewang werd getroffen. Het slachtoffer stierf kort daarop. De verdachte heeft te recht gestaan wegens zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend. De officier had vrijspraak geëischt. De rechtbank oor deelde overeenkomstig dezen eisch. Diefstal met braak. In den nacht van 28 op '29 Augustus heb ben twee jongens van 18 en 16 jaar uit Lisse zich toegang verschaft in het café van den R.-K Volksbond. Ze stalen likeur odeur, en ongeveer f 30. De Officier had tegen den oud ste een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek geëischt en voor den jongste ter be schikkingstelling van de regeering. De Rechtbank veroordeelde den oudste tot 4 maanden gevangenisstraf met aft-rek dei- preventieve hechtenis. De jongste werd ter beschikking van de regeering gesteld. Schuldheling. Een caféhouder heeft indertijd een auto gekocht (of liever geruild) die van misdrijf (verduistering) afkomstig was. Wegens schuldheling elschte de Officier een gevan genisstraf van 6 weken. De Rechtbank sprak den verdachte vrij. Een schat groot f 100 ligt voor 't grijpen Leest het weekblad .UNICUM", leest het goed en U kunt f100.— meer uitgeven aan St Nico- laas- en Kerstcadeaux. WEEKBLAD onder leiding van NONO per kwartaal f 1,90 losse nummers f 0,15 Overal verkrijgbaar. Red. en Adm. Heerengracht568 Amsterdam Tel. 36064 FILMAVOND CHRIST. F.ILM- COMITé. „WETENSCHAP EN FILM" VERTOOND. Het Christ. Film Comité heeft zijn arbeid begonnen: de eerste filmavond had Woens dagavond plaats in het gebouw van den Protestantenbond. Gekozen was de film We tenschap en Film van de N.V. Multifilm te Haarlem, persoonlijk toegelicht dóór den heer J. C. Mol. Ds. J. W. Siertsema sprak een openings woord en zei. dat de tegenwoordige toe stand van het bioscoopleven onoverkomelijke bezwaren oplevert, daar veel wordt geschon ken, dat gevaren biedt. Toch staan wij niet vijandig tegenover de mooie gaven ervan, aldus spr. Hij juichte het- werk van het co mité toe en hoopt dat zijn actie mag sla gen. Hierna ging hij voor in gebed. Toen was het woord aan den heer J. C. Mol, die een inleiding hield over de cultu- reele film. Men kan zich voorstellen, dat er menschen zijn, die afwijzend staan tegenover de speelfilm. De cultureele film heeft daar mee slechts het materiaal gemeen. De cul tureele staat ver achter bij dc speelfilm, wat reclame en verspreiding betreft: een ver- maaksfilm wordt per jaar door 50 millioen menschen gezien. De cultureele heeft niet zoon belangstelling, terwijl de vervaardiger ook gebrek heeft aan technische en finan- cieele hulpmiddelen en rentabiliteit van de film. Een kort woord sprak de heer Mol over de microscopische film en over de technische moeilijkheden bij het opnemen. Maar de techniek is zoover gevorderd, dat alles wat men zien kan door den microscoop ook op de film kan worden vastgelegd. Hierna werd de film „Wetenschap en Film" vertoond. Men zag de microscopische films, over het leven in water, met bijzonder fraaie en dui delijke opnemingen, die het beeld enorm ver grootten, Er was een vogelfilm van Burdet, en operatietoestellen werden gedemon streerd. Insecten op bloemen kwamen op het doek, terwijl voorts op het. programma stonden een film met versnelde en ver traagde bewegingen uit het dagclijksch le ven op straat, als voorfilmpje bij de volgen de film over de ontwikkeling en groei van planten en bloemen. Een interessant programma, dat door de vrij talrijke aanwezigen met aandacht ge volgd is. HAARLEMS KINDERKOOR ..INTER NOS". Maandag 21 November geeft Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos", dirigent de heer Jan Booda. een concert. Medewerking wordt verleend door de so praan mej. Corry Bijster en mej. Emmy van Eden, die het koor begeleidt. „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. We ontvingen het Novembernummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis aan de Kweekerslaan te Sant poort. Hierin vinden we o.a. de mededeeling, dat de vereenigïng ,X>e Lichthoeve" per aan- geteekenden brief van een onbekenden gever een groot bedrag mocht ontvangen met een geheel vrije bestemming. Het- dankbare be stuur is dadelijk aan het werk gegaan, waar door vele gewenschte verbeteringen in het huis tot stand konden worden gebracht. Verder worden de ingekomen giften :n geld en natura verantwoord. Gehoopt wordt, dat- de giften zullen blijven toevloeien, want op het oogenblik vinden hier niet minder dan 65 kinderen een li.efderijk tehuis. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De agenda voor de 94ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor I-Iaarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 22 November 1932. des namiddags te 7.30 uur in het gebouw der Kamer, luidt-: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden schrijven aan: a. Minister van Economische Zaken en Ar beid, betreffende certificaten voor uitvoer van visch naar Frankrijk. b. Directeur P. T. T., inzake bussen in spoorwegstat ions 5. Aanvragen subsidies: a. Vaststelling Jaarlijksche subsidies voor 1933. b. Winkelweek te Aalsmeer. c. Boekenweek 1933. 6. Concept-schrijven Bureau aan Minister van Justitie, betreffende het incasseeren van kleine vorderingen. 7. Verzoek Nationaal Crisis Comité te 's Gra venhage. inzake steun aan Middenstanders met voorstel van het Kleinbedrijf. 8. Rondvraag- 9. Besloten zitting. STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. Incident met den heer Wijnkoop. De Kroon verantwoordelijk gesteld in plaats van de regeering. Hem wordt het woord ontnomen. Dr. Colijn weerlegt de opmerkingen. Betooging van 8 November een „stille omgang". Ook geen samengaan van s.-d. met v.-d. S. D. A. P. voorloopig geïsoleerd. Mo- tie-Albarda tegen de cumulatie. Zuiderzee- en binnen schippers. 16 November. De replieken zijn begonnen. Replieken, dat wil zeggen: herhaling en versteviging van standpunt.. Replieken, dat wil ook zeggen: niet heel veel nieuws. We kunnen dus kort zijn na het vele. dat de discussies in eerste instantie hebben op geleverd De heer Wijnkoop opende de repliek. Met een opmerking, die Dr. Colijn als een uiting van onbegrensde phantasie karakteriseerde, toen hij later aan het woord kwam. Boven dien werd. na herhaalde waarschuwing, dc heer Wijnkoop het woord ontnomen, omdat hij de Kroon als zoodanig tot- onderwerp van discussie maken ging, wat verboden is: de regeering is verantwoordelijk, Wat. nu de heer Wijnkoop gezegd heeft? Hij betoogde, dat er van een ministercrisis, mot. Kamerontbinding als gevolg, niets geko men is, wijl Dr. Colijn van de Kroon een brief zou ontvangen hebben, waarin hem werd medegedeeld, dat er van Kamerontbin ding nooit sprake zou kunnen zijn. De heer Wijnkoop laakte dat, wijl het een direct in grijpen der Kroon in de politiek beteekendo. Maar Dr. Colijn. die reeds bij des heeren Wijnkoops rede.zijn armen telkens wanhopig de lucht in stak, venvees in zijn repliek deze constructies tot het rijk der fabelen. De heer Marchan-t heeft- nog eenise nadere inlichtingen gevraagd over het in den Haag met de Nat. Unie e.d. gebeurde, over verband met de politie. Want in zijn antwoord, had de minister, na wat er in de laatste weken over gepubliceerd werd, niets nieuws gezegd. En ook de heer Albarda bleef vermoeden, dat de regeering tegenover de fascisten vriende lijker houding aannam, dan tegenover andere bevolkingsgroepen, biizonderliik de arbeiders. Hier heeft de heer Albarda nog eens van te genwerking der regeering gesproken den kende o.a. aan den geweigerden telefoonkabel voor het opnemen van de Houtrust-redevoe ringen. Hij zag die tegenwerking ook in een brochuretje, hetwelk met hulp van het de partement van Defensie werd uitgegeven en dat sprak van de beste wijze, waarop men woelingen kan onderdrukken. De heer Albar da zag deze dingen tegen de arbeidersklasse gericht. Wat Dr. Colijn weersnrak als onmo gelijk. Wanneer de s.d.a.p rustig betoogt, dan is er heelemaal geen reden voor ineriinen. Rustig betoogt. gelijk op 8 November. De heer Albarda was scherp in ziin woorden tot de regeering. welke immers de betekenis van een betooeing niet al te hoog aansloeg Dat is geen staatsmanswijsheid riep de heer Albarda uit een staatsman let on de stem van het volk. let op de duidelijke volksuitin gen. zooals de optocht van 8 November. Die optocht had niets te beteekenen z»i de liberaal Knottenbelt het was ..een stille omgang". Waarop de heer Schaper interrumpeerde: ..Noem dat maar een stille omgang, met 36 muziekcorpsen". De heele Kamer schoot in den lach. De heer Marchant was het eens met Ds. Kersten, noch met den heer Albarda. die beiden naar zijn gevoel het volk verdeelden, terwijl in dezen allereerst, de noodzakelijk heid daar is om samen te pogen onder don druk der ellende uit te komen. De heer Mar chant scheen ook nu niet veel van do S. D. A.P. als politiek samenwerker te moeten heb ben. na het gebeurde in de Amsterdamsche federatie, waardoor drie raadsleden zich ge dwongen voelden den Raad te verlaten. Van daag heeft de heer Albarda nog eens uiteen gezet, dat de opmerkingen der Amstcrdam- sche federatie niet een opdracht-vooruit bc'.cekende, maar een critiek-achteraf. In- tusschen. na de woorden van den heer Aal- berse. dat hij geen samenwerking met dc S.D.A.P. wensehte. was ook den heer Albarda niet onduidelijk: cr zijn te veel verschillende en tegengesteld gerichte krachten in de S. D. A. P. en R.-K. voor samenwerking. De samenwerking tusschen de beide groot ste parlementaire groepen is dus voorloopig wel van de baan. Voorloopig: want. naar het woord van mi nister Ruys een staatsman zegt nooit: nooit. Wat de cumulatie betreft de heet Mar chant wil de vrijheid der kiezers in geen en kel opzicht beknotten. De heer Albarda heeft een motie ingediend, waardoor van de regee- ring een wettelijke regeling gevraagd wordt voor het eind van dit zittingsjaar. Zooals men weet. hadden de financieele voorstellen der S.D.A.P. nog ai wat critlek ondervonden. De heer de Wilde had boven dien nog al wat aangemerkt op de S.D.A.P.'ers als financiers. Dit nu ging den heer Albarda wat al te ver cn hij heeft met grootcn na druk betoogd, dat vele soc.-democraten in binnen- en buitenland zich toch wel prac- Lisch deugdelijke financiers hebben betoond. De heer Knottenbelt vergde nog van de regeering, dat zij ingreep op de sal irissen der gemeente-ambtenaren waartegenover de heer Heskens vooral vroeg de noodlijdende gemeenten, vooral Eindhoven heen te helpen door de moeilijke tijden. De heeren Colijn cn Snoeck Henkemans bleken verheugd om 's ministers toezeggin gen betreffende de Zuiderzee. De laatste was niet erg tevreden over 's ministers niet al te toeschietelijk standpunt ten onzichie van de binnenschippers. Dr. Coüjn hoopte maar. dat de plannen betreffende de Zuiderzee niet al e gering van omvang zouden zijn Morgen stoomt de Kamer voort door de entonige vaart der replieken. INTIMUS. „HAARLEM, ZANDYOORT EN OMGEVING" Met. medewerking en instemming der be trokken gemeentebesturen verscheen een uitgave ter bevordering van het vreemdelin genverkeer onder den titel „Haarlem, Zand- voort en omgeving", uitsluitend ten bate der genoemde gemeenten en omgeving. Deze uitgave verschijnt twee maal. met tusschenruimte van een maand en wordt, be halve in Haarlem. Zandvoorl en omgeving, ook verspreid in Nederland en Nederlandseh Indië. In een artikel, geïllustreerd met de beelte nis van burgemeester Maarschalk cn afbeel dingen van Haarlemsche gebouwen en schil derijen in het Frans Hals Museum wordt de aandacht gevestigd op de voordeden, die Haarlem in tal van opzichten als woonstad biedt. Een tweede artikel is aan Zandvoort gewijd. GEEN ZIEKTE VAN WEIL In de afgeloopcn week werden voor het eerst sinds langen tijd geen nieuwe gevallen van ziekte van Weil aangegeven. Evenmin kwamen encephalitis lethargica en menin gitis cerebro spinalis epidemica voor. Te Velsen deed zich een geval van para- typhus (typheuze vorm) voor. DOOR GASSEN BEDWELMD. Woensdagnamiddag vijf uur was een 24- jarige chauffeur in een garage aan de Spie gelstraat bezig met het repareeren van een auto, terwijl de motor draaide. Hij voelde zich plotseling door de uitstroomende gassen be nauwd worden, waarom hij naar buiten wilde gaan. Bij den uitgang viel hij bewusteloos neer. Hier werd hij door voorbijgangers ge vonden. Door leden van den Ongevallendienst werd hij geholpen, waarna hij loopend naai zij n woning geleid werd R.K. PROI'AGANDACLUB „St-JAN". Vrijdag 18 November zal in het Patro naatsgebouw aan het Teylerplein de tweede cursusavond worden gehouden van de R.K. Propagandaclub „St. Jan". Als spreker treedt wederom op Rector Bots uit. Amsterdam, nu met het- onderwerp „De vernietiging van het gezin is de oudste en duidelijkste aanklacht tegen de slavernij." WINKELIERSVEREENIGING „GEN. CRONJéSTRAAT". Heden Donderdagavond, houdt ae Winke liersvereeniging ..Gen Cronjéstraat" een al gemeene ledenvergadering in café-restaurant „Bolwerk" aan het Kennemerplein. Besproken zal o.m. worden het houden van een St. Nicolaas-reclame met „geluksbons". Een reclame-commissie zal worden benoemd. PAST OP UW KINDEREN! Door de politie is aangehouden een 27- jarige man. verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met meisjes van acht tot elf jaar. De man is in verzekerde bewaring gesteld. INGEZO\n»'\ MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GEEN VERKOUDHEID MEER. IIOE DEZE TE VOORKOMEN. Indien ge verkouden ol' grieperig zijt. sprenkel dan 10 a 15 droppels Karsote een nieuwe wetenschappelijke uitvinding op Uw zakdoek en adem de dampen diep in, die hiervan opstijgen. Karsote is een radicaal verdel gingsmiddel voor de bacteriën van verkoudheiden griep. BijN het opsnuiven dringen de ver- frisschendc, bacterle-dooden- de dampen tot in de kleinste hoekjes van neus, keel en lucht- kanalen. Bijna onmiddellijk daar op is de neus geopend, de keel ontdaan van slijm, de geïrriteerde slijmvliezen verzacht. Uw verkoudheid is ge ëindigd. Karsote doet verkoudheden en grie perigheid in enkele uren ophouden en voor komt ernstiger aandoeningen. is verkrijgb. bij alle apothekers en drogisten 4 0.90 per flacon zakformaat en 1.50 per flacon (2 maal de kleine maat). PERSONALIA. Te Leiden is geslaagd voor hel candidaats- cxamen in de rechten den heer W. J. Henge- veld, alhier. GRONDLEGGER DER ELECTRO-TECH- NISCHE INDUSTRIE ONDERSCHEIDEN De commissie voor de toekenning der dr. ir. C. J. de Groot-plaquette ingesteld door het bestuur van de stichting dr. Ir. C. J. de Groot Fonds, heeft besloten deze plaquette voor de eerste maal toe te kennen aan den heer Willem B. Smit Joh.zn. tc Slikkerveer, als de eenige nog levende van de grondleg gers der Nederlandseh electro technische in- industrie. AMSTERDAM'S K. VAN K. TEGEN VERHOOGDE OPCENTEN De Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Amsterdam heeft aan de Tweede Ka mer een telegram gezonden, waarin zij. ove rigens haar bezwaren tegen het ontwerp inzake de tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten handhavende, met kracht aandringt althans geen opeenten te heffen op het artikel thee wegens de precaire positie van dit artikel dat reeds thans zeer zwaar belast, en bovendien onlangs zwaar getroffen is door Britschc preferentieele rechten, waar van terugslag voor onze koloniën te duchten Is op een tijdstip, waarop de econonrsehe toenadering tusschen Inclië en hel moeder land in bijzondere overweging is genomen cn wa-t rdoor voort brazing, handel en verbruik zuilen worden bciradeeld.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13