Lichte aardschokken in Nederland. Aardschok. Het Belangrijkste. DE OPLEVINC. 50e Jaargang No. 15156 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 21 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD Dbecile: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NiV. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM* ABONNEMENTENper week (125, per maand 1.10, per 3 maanden £325, franco per post 355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0:CS, per maand 0.-22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0-72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 e Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10000 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: i5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïil. Zondagsblad: Levenslange ongescb ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim >250,-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT. UIT TWAALF BLADZIJDEN. Vooral in Brabant sterk gevoeld. Eenige menschen bewusteloos geworden. HAARLEM, 21 November. De Vrouw en de Oorlog. Onder dezen titel zal de oud-kapitein W. L. van Warmelo, bekend strijder tegen den oor log, morgenavond in het gebouw van den Protestantenbond een rede houden voor drie samenwerkende vrouwenorganisaties: één op feministisch terrein, twee speciaal op anti- oorlogsgebied. Een goede samenwerking. Hoe meer de vrouwenverenigingen zich aaneen sluiten in den strijd tegen den oorlog er zijn er nog meer hoe beter het zal zijn. Er is voor haar heel veel werk te doen- Want tot dusver heb ik nog altijd den indruk, dat de strijd tegen den oorlog meer overtuigden on der de mannen dan onder de vrouwen heelt bereikt. En juist de „mobilisatie" van de vrouwen tegen het grootste gevaar, dat de menschheid en dus haar kinderen bedreigt, is zoo absoluut noodzakelijk. Ik heb vrienden die met evenveel enthou siasme als ik, op het terrein dat het hunne bijzonderlijk is den strijd voeren. En met meer dan één hunner heb ik het herhaaldelijk daarover gehad: Hoe ontketenen wij toch ooit een felle actie van de vrouwen? Hoe kun nen zij in massa in beweging gebracht worden? Er zijn vrouwen die prachtig werk op dit gebied doen, met een volharding die bewon dering afdwingt. Maar haar aantal is zeer beperkt, en het treft mij altijd weer dat bij jonge vrouwén, ja bij jonge moeders zelfs, de anti-oorlogsactie zoo bedroefd weinig weerklank vindt. Velen schijnen er volmaakt onverschillig tegenover te staan. Anderen ver tellen u dadelijk, zoo losjesweg, dat dat toch niets helpt, want er is altijd oorlog geweest, en dat zal dus wel blijven, en zoo. Alsof het eigenlijk heelemaal langs haar heengaat, alsof zij er niets mee uitstaande hebben, alsof de toekomst van die kleine jongens en meis jes, die het middenpunt van haar leven vor men, niet direct door den oorlog bedreigd wordt. En op welk een manier bedreigd! Hoe ter wereld is het mogelijk dat zooveel ontwik kelde vrouwen, die dan toch uit de tallooze publicaties op dit gebied ook wel een notie gekregen moeten hebben van-de monsterlij ke, walgelijke slachtmethoden van den mo dernen oorlog, zich daar maar niets van aan trekken en zich'met de een of andere gced- koope, verouderde gemeenplaats van de zaak afmaken? Is het angst om de werkelijkheid onder oogen te zien? Is het gebrek aan be langstelling voor een algemeen wereldvraag stuk, omdat de neiging van de vrouw nu een maal-in de eerste plaats uitgaat naar haar eigen- kleinen kring en haar belangstelling veeleer op personen dan op zaken concen treert? Mogelijk. Maar die eigen kleine kring wordt even direct bedreigd als de geheele groote wereld daarbuiten. En in dien kring zijn dan toch de kinderen de hoofdpersonen. Wie denkt aan liet enthousiasme waarmee de vrouwen voor het verwerven van een aan tal maatschappelijke rechten gestreden heb ben, staat volkomen verbaasd over de lauw heid van zoovelen harer ten aanzien van de vraag, of haar kinderen in de toekomst ver moord zullen worden of niet. Het is heel wel mogelijk in een gesprek waarin ge u over de practische waarde van eèn der veroverde vrouwenrechten twijfelend uitlaat, hevig protest uit te lokken van dezelfde vrouw, die zich twee minuten later schamper en onge- loovig zal uiten over den strijd tegen den oorlog. Beproef het maar eens, en verwonder u met mij. De eenige conclustie kan zijn. dat de ge voerde actie nog niet voldoende tot de vrou wen is doorgedrongen cmdat er iets aan de methode hapert. Spreekt al die mannelijke redeneertrant, in woord en geschrift, onvol doende tot de vrouw? Zijn er althans maar heel weinig onder de ageerende mannen, die de juiste snaar weten te treffen? Dat lijkt mij een onvermijdelijke conclusie. Wellicht argumenteeren, redeneeren wij te veel, zijn wij niet direct genoeg, toonen wij ■te weinig begrip van hetgeen een vrouw in deze zaak bijzonder treft. Ik meen dat de heer Van Warmelo tot de weinigen behoort, die dien toon wel weten te treffen, en hoop dus dat hij morgen voor een volle zaal zal spre ken. Laten vooral de jonge moeders zich nu eens de moeite geven, daar haar avond voor vrij te houden! Maar in het algemeen staat wei vast, evenals met de actie voor de vrou wenrechten, dat de vrouwen zelf zich tot haar zusteren moeten richten. Hoe meer spreeksters en schrijfsters zij mobiliseeren. hoe meer betoogingen en acties zij zelf op touw zetten, hoe beter het-zal zijn Er is bijvoorbeeld een zeer netelig punt. een dat veelal een beetje ironisch behandeld wordt maar niettemin van gevaarlijke be- teekenis is in de heele zaak. Ik bedoel: de bekoring van de uniform. Hoe wij dien ro- mantisclien schijn bestrijden moeten moge de hemel weten. Dc leidsters der vrouwen actie zullen het zelf dienen te ontdekken. Opnieuw herinner ik overigens aan het woord van Sir Charles Higham, den Engel- schen reclame-expert, die een jaar of tien geleden in het Lagerhuis zei: „Laat- de regee ring tien miilioen pond ter beschikking stel len voor een reclamecampagne tegen den oorlog, dan ben ik bereid die belangeloos te leiden en waarborg een geweldig succes". Hij werd teen uitgelachen, maar dat zegt niets. Ik heb altijd sterk de juistheid van zijn raad gevoeld, juist waar het de vrouwen 'betreft. De middelen der reclame maken vooral op de vrouw indruk. Zij zijn kort van woorden, direct en sprekend. Voor logisch- opgezatte ibetoogen hebben zij geen tijd en geen lust. ook, want die slaan niet in. Reclame moet inééns inslaan. Vraag: moeten wij de •anti-oorlogsacü". om bij de vrouwen succes te bereiken, niet ook gaan voeren in de ad- ver ten tie rubr iek Ik hoop daar nog eens de proef mee te ■gaan nemen. R. E. BELASTING EN CRISIS. Haarlem en de Fondsbelasting 1932/1933. DE OPBRENGST VALT IETS JIEE. In ons nummer van Donderdag jL hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan over den invloed van de crisis op de belastingont vangst te Haarlem, daartoe in staat gesteld door inlichtingen die ons verstrekt waren door den Hoofdinspecteur der Rijksbelastin gen te Haarlem. Wij schreven toen, dat het nog niet bekend was of de opbrengst van het belastingjaar 19321933 mee- of tegenvalt. Juist in d-eze dagen zou de Hoofdinspecteur op verzoek van den Haarlemschen wethouder van financiën ee'n onderzoek daarnaar instellen. Dit onderzoek heeft thans plaats gehad. Men weet, dat de Hoofdinspecteur de da ling van de inkomens voor de Gemeentefonds belasting 19321933 op SO pet. schatte. De gemeente Haarlem heeft toen om 'een ver mindering van ontvangst te vermijden, de opcenten (die eerst 3060 waren) op 80 ge bracht en Haarlem bovendien in de tweede kiasse gebracht. Nu kon de inspecteur ons mededeelen. dat de overtuiging bestaat, dat het belastingjaar 19321933 in elk geval zal opbrengen wat verwacht werd. Er is zelfs reden om te ver onderstellen, dat de opbrengst iets zal mee vallen. Of dat „iets" van be'teekenis zal zijn, valt thans nog niet te zeggen. Dat hangt ge heel af van het verdere verloop van zaken in dit belastingjaar. PERSONALIA. Geslaagd is voor het derde gedeelte van het notarieel examen de heer L. Cassee te Haar lem. Aan de universiteit te Utrecht werd bevor derd tot tandarts de heer E. Cancrinus te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. „Iets kouder" luidt het weerbericht Het is nu zaak te zorgen, Voor brandstoffen van Hoenderdos Stel 't niet uit tot morgen. Uit een heele reeks van plaatsen Op het drassig stukje grond, Waarop eens, zoo vast en rustig, Ons bescheiden wiegje stond; Uit een heele reeks van plaatsen Komt het onverwacht- bericht. Dat de aarde er gebeefd heeft, Ook al is het dan maar licht. In Japan zou men 't- nauw merken, Als zoo n beving het beving, Maar in onze lage landen Is het een zeer zeldzaam ding. Onze rust is altijd' grondig. Daar de grond zoo rustig is. Doch door zulke aardigheden, Loopt de rust ook aardig mis. Holland is wel niet. van gister, Maar (och jeugdig, in den grond, Vergeleken bij de wereld, Die veel vroeger reeds bestond. En de schok, dien wij nu kregen. Moet dus, dunkt mij, zoo verklaard: Eindlijk worden w'ook wat ouder, En wat beverig van aard. P. GASUS. Centrum op ons grondgebied? Schokken tot in Koblenz gevoeld. Ook te Amsterdam en Haarlem waargenomen. In den afgeloopen nacht, ongeveer te mid- denracht is een groot gedeelte van Nederland opgeschrikt door eenige heftige aardschok ken. Het persbureau Vaz Dias meldt hierover: Het juiste tijdstip, waarop dit. voor Neder land zoo zeldzame verschijnsel zich voordeed kon 's nachts moeilijk bepaald worden, aan gezien de waarnemingen in dit opzicht eenigszins verschillend en het Meteorologisch Instituut, in de Bilt. waarschijnlijk hiertoe gebracht door een overmatig aantal telefoni sche aanvragen uit verschillende deelen des lands, geen gehoor meer gaf. De meeste stemmen noemen echter vier a vijf minuten voor twaalf uur als het tijdstip, waarop de aardschokken zich deden gevoelen. Een in woner van de hoofdstad, die met vijf perso nen in de huiskamer om de tafel zat. heeft de aardschokken duidelijk waargenomen. Hij kreeg een gevoel, alsof hij een klap op het hoofd had gehad, of een lichte hersenschud ding had bekomen. Zijn huisgenooten meen den allen plotseling duizelig te zijn geworden. De lamp zwaaide vrij hevig heen en weer en het dienstmeisje, dat een verdieping hooger sliep, werd met een schrik wakker. Toen men eindelijk realiseerde, wat de oorzaak van deze verschijnselen was, vluchtte men naar buiten, maar bemerkte daar al spoedig, dat alles rustig bleef. Het merkwaardige is, dat maar zeer weinig personen in de hoofd stad iets van de aardschokken gemerkt heb ben. Elders zijn de menschen naar de deur geloo- pen om te kijken, wie er zoo aan het bon zen was. In de meening, dat straatjongens aan het werk waren geweest, is men toen weer met zijn bezigheden voortgegaan. Anders ging het in het Zuiden des lands. In een café in den Bosch bespeurde men. even eens om vier minuten voor middernacht een hevig dreunen, dat ongeveer 5 seconden aan hield. De meubelen dansten op en neer, rui ten rinkelden, deuren rammelden en schil derijen zwaaiden langs den muur. Vol schrik snelden de menschen naar buiten, waar zij nog lang nadien de aardbeving bleven be spreken. Tal van personen, die naar bed wa ren gegaan, en die wakker geworden waren van het dreunen, hadden zich weer aange kleed en waren naar buiten gekomen, velen in de overtuiging, dat ergens in de stad een hevige ontploffing moest, zijn ontstaan. De commandant van politie. Alexander veld, in den Haag vertelde ons, dat om precies vier minuten voor middernacht het. geheele gebouw op zijn grondvesten stond te dreunen. Het merkwaardige was hier, dat de agenten, die beneden zaten, niets van een aardschok hadden bemerkt, en dat ook in Scheveningen geen enkele waarneming dienaangaande was gedaan, zoodat de commandant reeds aan zijn eigen observatie was gaan twijfelen, tot dat hij van ons vernam, dat Nederland inder daad deze min of meer tropische ervaring had ondergaan. Het blijkt echter wel, dat dc aardschokken hoofdzakelijk in het midden en Zuiden des lands zijn voorgekomen, Het is zelfs, voor zoo ver wij konden nagaan niet onwaarschijn lijk, dat het een trom van het- verschijnsel op Neaerlandsch grondgebied heeft gel:gen. aangezien de verschillende berichten, ciic ons in den loop van den nacht bereikten, uitwij zen, dat. in den Bosch, Helmond. Roermond, Nijmegen. Arnhem, Sittard hevige aardschok ken gevoeld zijn. Naar het Westen schijnt het verschijnsel zich binnen Brabantsen e gren zen te hebben gehouden. Althans cv: plaatsen in Zeeland, die wij in den loop van den nacht opbelden, konden ons niets vertellen over ccn aardschok, hoorden er zelfs vreemd van op, Naar het Oosten en Noorden schijnt de beving ook vrijwel te zijn opgehouden bij de grenzen van Gelderland. De Veluwe bleef op zijn grondvesten rosten en «ten Oosten en Noorden van Hengelo, evenmin in de plaats zelf, heeft iemand iets van aardschokken bespeurd. Ook in de richting van Duitschland schijnt de hevigheid der schokken langzamerhand te zijn afgenomen. Uit Essen in Duitschland vernemen wij. dat aldaar- tegen middernacht twee lichte aardschokken, die ongeveer 3 se conden duurden, werden waargenomen. Hier werd de beving van een dof gerommel be geleid. Dit schijnt in Nederland niet te zijn waar genomen. al vertelden verschillende personen ons wel. cat de grond gedreund had. Rom melen echter werd niet gehoord. In ver schillende andere plaatsen in het Rulirre- bied, zooals Gelsenkirchen, Bochum, Reek li n- hausen, Düssridorf enz- werden dezelfde schokken opgemerkt. Nergens echter schijnt niaterieele schade te zijn ontstaan. Verdere plaatsen in Duitschland, waar de aardschok ken bespeurd zijn, o.a. Aken. Oladbach Rh :-ydt, Eschwieler en Koblenz. In Koblenz was de beving zoo sterk, dat de ruiten rin kelden en op verschillende plaatsen de meu bels kraakten, terwijl de schilderijen aan muren in beweging kwamen. In E-smweher schijnt de beving zoo krachtig geweest te zijn. dat verscheidene personen angstig de straat op gevlucht zijn. Ook in Dortmund werd de beving geobserveerd. Hier ontstond groote ongerustheid, daar men meende dat sen mijnontplol'fing had plaats gevonden. Zeer hevig tc Helmond. Hetgeen ons t: meer versterkt in de ver onderstelling. dat het centrum van de beving in Nederland gelegen heeft is het. verhaal, dat onze correspondent t? Helmond ons deed. In de geheele stad werden de menschen op geschrikt. Zoo hevig waren hier de schokken, dat hem •verschillende gevallen ter oore kwa men, dat menschen, die reeds waren gaan slapen uit bed waren gevallen. Late wandelaars, die huiswaarts keerden hadden duidelijk den grond onder hun voe ten voelen bewegen. Tal van personen hier waren zoo zeer onder den indruk, of zoo zeer geschrokken, dat zij het bewustzijn verloren. Anderen renden in paniek, nog in hun on dergoed hun huizen uit en zochten een goed heenkomen op straat, vreezende, dat dc hui zen boven hun hoofden spoedig zouden in stortten. Cafébezoekers vertelden, dat de ta feltjes waaraan zij zaten eenige centimeters heen en weer hadden geschoven, alsof iemand opzettelijk daartegen geduwd en gestooton had. Twee kleine meisjes, die in één bedje sliepen, waren door de beving zoo onzacht tegen elkander aangekomen, dat zij hullende wakker waren geworden. Zij hoorden de ra men rinkelen en dachten, dat. <?en inbreker in de kamer was. Een der kleinen verloor hierop het bewustzijn, doch is later weer bijgekomen. De geheele stad verkeerde gc- ruimen tijd in groote opwinding. Overal stonden groepen menschen het voorgevallene tc bespreken, tevens afwachtende of het ver schijnsel zich zou herhalen. Na 1 uur koerde echter langzamerhand dc rust weer en vatte de bevolking weer moed. De straten kregen hun gewone aanzien weer en betrekkelijk spoedig daarna lagen dc menschen rustig te slapen. Desgevraagd deelde de politie van Helmond ons mede, dat zij geen enkele mel ding had ontvangen over ontstane materieel e schade. Trouwens in geen enkele andere plaats, in Nederland, noch in West-Duitsch- land schijnen de schokken van dien aard ge weest te zijn. dat hierdoor schade ontstaan is. Tot dusverre althans bereikten ons nog geen berichten omtrent schade of ongelukken Eerste schok om halfticn. Uit Veghel, den Dungc en verschillende an dere plaatsen in het Zuiden bereiken ons be richten. dat reeds om half tien daar aard schokken zijn gevoeld. In den Dunge scheur de toen in de R.K. pastorie op tal van plaat sen de muur. Tweede schok in Brabant. Ook om eenige minuten voor half één werd een aardschok bespeurd. Het is uitgesloten, dat men hier met suggestie te doen zou hebben. Volkomen onafhankeiijk van elkan der waarschuwden ons verschillende betrouw bare personen, die door de eerste schokken heen geslapen hadden, maar die om half één waker waren geworden door het dreunen van den grond- In den Bosch hecrschte dan ook een ware paniekstemming. Met groote stellig beid verspreidde zich het gerucht, dat de Hem brug in dc lucht gevlogen zou zijn en dat de ramp onafzienbaar was. De schokken zouden zijn veroorzaakt door de ontploffin gen van kruit en ammunitie. Gelukkig kon Mislukte aanslag op den trein van JierriaL i2e blad. Ie pag.) Lichte aardschokken in Nederland. Vooral in Brabant sterk gevoeld. Ook tc Amsterdam en Huarlem waargenomen. (Ie blad, lc pag.) Dc algcmcenc vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond te Haarlem. Mr. Marcliant over parlementaire democratie. (2c blad, 3e pag.) Oud-minister Van Karncbcck over den Vol kenbond. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.; De vrouw en de oorlog. (Ie blad, le pag.) dit gerucht spoedig worden tegengesproken. Granieten vloer gescheurd. In café van I-Iaarcn op den weg naar den Dunge scheurde tijdens de aardschokken een zware granieten vloer over do volle breedte door. Aan de beide buitenzijden scheurden ook de muren van het dak tot in het plafond toe. Onnoodig te zeggen, dat het publiek in diodsangst door alle mogelijke en onmoge lijke uitgangen naar buiten stoof. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Vrees voor instorten schijnt nog niet te bestaan Tc Haarlem In Overveen schijnt de aardbeving dui delijk waarneembaar geweest te zijn. Ver schillende bewoners van het dorp deden er ons mededecling van. Drie personen ln één gezin hebben aldaar tegen 12 uur een lichte trilling waargenomen- Ook iemand in de Pieter Kiesstiwat te Haarlem heeft to twee minuten voor twaalf de aardbeving geconstateerd. IN DE A.MSTERDAMSCHE HAVEN. Over de opleving, die zich 'baan breekt in de Amst: rda-msdhe haven (en ook wel in dc RoMordamtedhe)schreven wij ai eens, Welnu, deze opleving Is nog steeds niet tijdelijk gebleven, voorspellingen dienaan gaande ten spijt. Van gezaghebbende zijd: in dc haven kon men het ons verzekerende opleving houdt Het aantal opgelegde schepen is verminderd en het getal der werkloozon naar evenr aU- hcid afgenomen. In het bijzonder de hout- vaar*. en de graan verscheping profiteeren van de herleefdbedrijv.gheid, hoewel daarvoor geen bepaalde oorzaak genoemd kon worden. Óok het vervoer van the? is groot. Wij schre ven reeds, da: er groote voorraden in dc vromen komen te liggen. Dat duidt op ver trouwen. Van vertrouwen sjreekt hot ook. dat de scheepbouw het zoo druk heeft als ooit-. Er Is oen snel vrachtschip besteld voor de „Vereenigde", er worden er: schepen ver bouwd van de Maatschappij ..Nederland" bij de Neöerlanössche scheep, bouw Maatschap pij. Het aantal schepen, dat bijvoorbeeld de Koninklijke Nrderlandsche Stoomboot Maat schappij in de vaart gebracht heeft, is aan zienlijk en moge dit tendecle al voor con- currentledoeletodeH geschied zijn, men ge loofde niet. dat er met verlies gowerkt. w rd. Do binnenschippers op hun bourt. hebben werk gekregen door dc opleving, hetgeen de leov.ie wel bewijst, die er is gekomen in de Vlugthaven, waar het eerst een mastbosoh was van opliggend: binnenschepen Er is een zonnestraaltje doorgedrongen in de Amsterdamsche haven en daarvoor kunnen wij niet. dankbaar genoeg zijn, M?t klagen komen wij er niet, riep onze zegsman uit. D zorgen voor de toekomst zetten wij voor- ioopig op zij. ST. NICOLAASFEE5T BIJ VROOM DREESMANN. Tot en met Maandag 28 November a.s. zijn St.. Nicolaas en Zwarte Piet bij Vroom Drcesmann «Korte Veerstraat» op bezoek. Tijdens dit bezoek treedt Prof. Antonini, de bekende goochelaar op, o.a. met dc levende en sprekende pop „August". DE ,.P. C. HOOFT" BRANDT AL EEN WEEK. GLOEIEND IJZER DRUIPT VAN BOORD. De P. C. Hooft brandt nu al een week, en nou is het einde niet tc zien. Het voorschip brandt nog fel. Een poging om mot oê schuimbluschinstallatie van den brandweer iets uit te richten. Is zonder resultaat geble ven. Dc ijzeren plaat, die op de sluur- boord dienst poort was aangebracht is door het trekken van de gloeiendheete scheeps huid losgeraakt, er Is daarom een ijzeren, balk overheen geplaatst. Het ijzer druipt zelfs van boord af. Er Is door een klinknagel gat eenige olie op het water gevloeid, doch dit had weinig beteekenis. Een geweldige stroom bootjes heeft Zondag r.aar en van dc P. C. Hoofd gevaren en de havendienst had de handen vol om er toe zicht op te houden. Na de bekendmaking van den uitslag der Amerikaansclie presidentsverkiezing. Franklin Roosevelt (naast hem zijn zoon Elliot) wordt bij het verlaten van zijn hotel enthousiast toegejuicht.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1