UIT HET BUITENLAND Een speciale aanbieding! HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Hindenburg stelt vijf voorwaarden voor een kabinet-Hitier. De mogelijkheid voor een regeering met parlementaire meerderheid gering. Kwestie Rijk-Pruisen hef struikelblok. Japan contra medezeggfngsschap van den Volkenbond in Mandsjoerije. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. Het Rijkspersbureau der N.S.D.A.P. deelt jnede: Na uitvoerige besprekingen met leidende figuren uit de Nationaal-Socialistisehe bewe ging en vooraanstaande persoonlijkheden uit het openbare leven, is Maandagavond om acht uur het antwoord van Adolf Hitler in den vorm van een brief aan den heer staats secretaris Dr. Meissner overhandigd. De brief behelst een aantal kwesties, welke waarschijnlijk heden in den loop van den dag zullen worden opgehelderd. V.D. verneemt nader, dat de brief van Adolf Hitler aan staatssecretaris Dr. Meissner waarschijnlijk niet zal worden gepubliceerd. De brief is om acht uur gisteravond door den president van d?n Rijksdag. Goering. over handigd. Omtrent den inhoud van het voor- loopige antwoord van Hitier, verluidt even wel, dat Hitier de opdracht van den Rijks president in den gewenschten vorm niet heeft aanvaard, waar tegenover staat, dat de deur voor verdere besprekingen openblijft. Tot de persoonlijkheden met wien in den loop van Maandagmiddag in hotel Kaiseriiof uitvoerige gedachtenwisseiingen hebben plaats gehad, behoort ook de vroegere presi dent van de Rijksbank. Dr. Schacht. Met personen tot andere partijen behoorend, die voor een eventueele kabinetsvorming in aan anerking komen, is evenwel van nationaal- socialistische zijde niet onderhandeld en met hen is tot nu toe ook nog geen contact ge zocht. Het is niet juist dat Goering Zondag met Stegerwald zou hebben onderhandeld. H?t betreft veeleer een ander kopstuk der Cen trum-partij. Naar het W. B. van goed ingelichte zijde verneemt, omvatten de voorwaarden, welke de rijkspresident in zijn uitnoodiging aan Hitier heeft gesteld, vijf punten, twee van persoonlijken en drie van zakelijken aard. Vooreerst wij9t Hindenburg er op. dat de samenstelling van het kabinet, zooals stseds usantie is geweest, de goedkeuring van den rijikspresident behoeft. Voorts behoudt Hindenburg zich het recht voor om specialen invloed te oefenen op de bezetting van het rijksweerministerie en het dept. van buitenl. zaken, w.slik recht voort vloeit uit het feit. dat hij opperbevelhebber der rijksweer en vertegenwoordiger des rijks tegenover het buitenland is, zooals in de grondwet is bepaald. Ten derde eiscttit de rijkspresident opstel ling van een economisch program. Ten vierde waarborgen, dat het dualisme RijkPruisen niet zal herleven. En ten vijfde, dat art. 48 van de grondwet niet wordt gewijzigd of verzwakt. Andere voorwaarden heeft Hindenburg niet gesteld. Algemeen wordt verwacht dat Hitier de opdracht van den Rijkspresident in dezen vorm van de hand zal wijzen en daarom is het dan ook niet aan te nemen dat hij de opdracht in dezen vorm zal aannemen. In het resultaat van de tweede bespreking tusschen den Rijkspresident en Hitier ziet men algemeen, dat de Rijkspresident zijn wensch tot vorming van een presidentieele regeering heeft onderdrukt en het initiatief heeft genomen voor de vorming van een nieuwe parlementaire meerderheidsregeering. indien Hitier erin slaagt een meerderheid voor zijn program te krijgen. Men verwacht echter dat deze poging reeds bij de besprekingen met het Centrum over de kwestie van de opheffing van het dualisme tusschen het Rijk en Pruisen op onoverkome lijke moeilijkheden zal sluiten. Indien de vorming van een meerderheids regeering mislukt of wanneer Hitier de op dracht van Von Hindenburg afwijst, begint de tweede phase en zal een nieuw presiden tieel kabinet met het bijzondere vertrouwen van den Rijkspresident benoemd moeten wor den. Partijleiders, dus ook Adolf Hitler ko men hiervoor niet in aanmerking. Het nieuwe kabinet, zal dan echter een andere samen stelling hebben dan het kabinet-Von Papen, opdat de nationaal-socialistische partij dit kabinet zal tolereer en. Het blad der Beiersche Volkspartij „Kor- respondenz" schrijft o m. dat het de vraag is of het mogelijk zal zijn onder leiding van Hitier de gedachte der nationale concentratie te verwerkelijken, aangezien de Beiersche Volkspartij aan de gedachte dezer nationale concentratie ook onder de gewijzigde om standigheden vasthoudt. Thans moet. men ernstig de vraag overwegen of hiervoor in een of anderen vorm en onder bepaalde voor waarden een directe of indirecte steun van een Hitier experiment in aanmerking zal kunnen komen. 1-Iet ligt voor de hancl dat het hier het meest gewaagde en gevaarlijke experiment der Duïtsc.he politiek betreft. De Beiersche Volkspartij zal geen vinder kunnen uitsteken voor een regeering. welke niet de vevr°ichtiiig op zich neemt de rechten der landen te eerbiedigen en een Rijkshervor ming na te streven, welke den landen zal teruggeven wat. vereisoht wordt voor de handhaving van een echt federaal Wen. De Beiersche Volkspartij zal onmogelijk haar toestemming kunnen geven voor de leiding der Rijksaaneelegenheden, tegelijk met. de leiding van Pruisen in handen van de natio naal socialistische partij. De sociaal-democratische ..Rheixiische Zeitung" schrijft onder het opschrift ..Waar schuwing aan het Centrum" o.m.: Jarenlang stond er vooral tusschen de Rijnlandsche sociaal-democratie en het Centrum een soort gedwongen noodge- meeuschao. Wanneer het Centrum thans de hand i-eikt aan de Hitier-partij dan zal de sociaal-democratie in het Rijnland met de vakbeweging achter zich en de gelieele repu- blikeinsche bevolking een strijd zonder ge nade tegen het Centrum aanbinden. De Japansche vertegenwoox-diger in den Volkenbondsraad Matsuoka heeft het stand punt van Japan tegenover den Volkenbond uiteengezet in een verklaring, die door haar scherpte groot opzien heeft gebaard. De Japansche regeering heeft het Mand - sjoerijsche conflict niet voor den Volkenbond gebracht: le. Omdat het nationale gevoel van Japan buitenlandsche inmenging in de Mandsjoerij sche kwestie nooit zou hebben toegelaten. 2e. Omdat het aan. een Volkenbonds-proce- dure verbonden tijdsverloop de positie der Japansche onderdanen, de Koreanen inbe grepen in Mandsjoerije ernstig in gevaar zou hebben gebracht. 3e. Omdat er een wezenlijk verschil bestaat tusschen de Japansche en de Westersche mentaliteit. 4e. Omdat na een breuk de gebeurtenissen hun normaal verloop zouden hebben gehad. In deze verklaring ziet men te Genève een onbeperkte afwijzing door Japan van den Volkenbond, en evenals bij het begin der on derhandelingen de mededeeling, dat de Ja pansche regeering de souvereinteit en bevoegdheid van den Volkenbond tot het re gelen van de Mandsjoerijsche kwestie niet erkent. De vroegere Chineesche minister van Bui tenlandsche Zaken, Wellington Koo, heeft daarna een redevoering gehouden, welke eenige uren duurde. Hij zeide o.m. dat de door Japan sinds eeuwen gevolgde geweld dadige veroveringspolitiek het grootste hui dige gevaar beteekent. De boycotbeweging tegen Japan is gericht tegen de voortdu rende gewelddaden en ongerechtigheid der Japansche politiek. De Volkenbond heeft, hetgeen te betreuren is, tot nu toe geen ef fectief middel gevonden om de tenuitvoerleg ging zijner besluiten te bereiken. In China heerscht geenszins een stemming van vijan digheid jegens het buitenland. Wellington Koo besloot met den eisch dat de Japansche troepen onmiddellijk moeten worden terug getrokken als onverbiddelijke voorwaarde voor een regeling van het Japansch-Chi- neesch conflict en een algeheele vergoeding van alle China berokkende schade. De op lossing der Mandsjoerijsche kwestie kan slechts worden gevonden op de basis der be palingen van het- Volkenbondsstatuut, het Kelloggpact en van het Negenmogendheden- verdrag van Washington. Genève, Vijfmogendhedenconferentie over de schuldenregeling? Maandagmiddag hebben te Genève de Duitsche en de Engelsche minister van Bui tenlandsche Zaken, de heeren Von Neurath en Sir John Simon, gedurende een uur ge- confereerd- Deze gedachten wisseling wordt te Genève beschouwd als de inleiding voor de thans onderbroken, diplomatieke besprekin gen. Aan Amerikaansche eix ook aan Engel sche zijde staat men thans op het stand punt dat een behandeling der kwestie van rechtsgeldigheid binnen het kader van af- zondex-ïijkeTnsianties der Ontwapeningscon ferentie' het bureau of de hoofdconxmissie niet mogelijk is. Uit dien hoofde wox-dt thans in het bijzonder van Amerikaansche zijde de ooi'spronkelijke gedachte eener bijeexxkomst van vijf groote xnogendheden, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italiëen de Ver- eenigde Staten, met betrekking tot de defini tieve regeling der kwestie opnieuw op den voorgrond geplaatst. Duitschland. Duitsch-Fransche economische onderhandelingen. Maandagmorgen werd te elf uur de eerste bijeenkomst gehouden van de Fransche en Duitsche delegatie voor de onderhandelin gen over het handelsverdrag in het. Rijks ministerie voor Buitenlandsche Zaken. Finland. Negen maanden voor Wallenius c.s. Generaal Wallenius. In het opzienbarend? proces tegen de Lap- poieiiers in verband met de gebeurtenissen bij Maentsaelae is Maaxxdag door het ge- gerechtshof vonnis gewezen. De vroegere chef van den generalcn staf van het Fin- INGEZONDEN MEDEDEELINf EN k 60 Cl». p*r regel. Wij maken het u gemakkelijk, Me vrouw Als uw Palmolive zeep is op gebruikt, behoeft u niet telkens één nieuw stuk te laten halen. Van nu af kunt u Palmolive - die u natuurlijk onontbeerlijk is geworden - bij drie stukken tegelijk koopen. Niet alleen brengt dit gemak mee, doch ook een besparing! Want voor het derde stuk betaalt u maar de helft! Deze aanbieding kan slechts tijdelijk zijn. Maakt er dus per stuk spoedig gebruik van! J^-eAoudt de jPiXoöcne tei/nt cLl xeuocl H-32-73 AE(j(J 0 sche leger, generaal Wallenius en de Lappo- leider Kosola, werden evenals Sario en Wisa ieder tot negen maanden gevangenisstraf verooi-dpeld. Handelsraaü Haarlos 'krijgt zes maanden gevangenisstrafVan de in !t geheel 102 verdachten werden 24 vrijgesproken en 20 begenadigd. Bij 52 werd de voorloopige hechtenis als straf beschouwd. In eei'ste in stantie waren Wallenius en Kosola vrijge sproken. Toen d? Lappoleiders niettemin niet op vrije voeten waren gesteld, doen op grond van de Wet tot- Bescherming der Republiek in arrest werden gehouden, waren zij in voedselstaking gegaan. Amerika. Ook Tsjecho-Slowakije vraagt uitstel van betaling. Ook Tsjecho Slowakije heeft bij het staats- departement een verzoek ingediend om op schorting der betaling der vervallende an nuïteiten. Eischen der Amerikaansche vakvereenigingen. Ten congresse van de Amerikaansche vak vex-eenigingen is voor de esrstemaal de eisch inzake de verplichte werkloczenverzekering ter sprake gebracht. De kosten moeten door de werkgevers wordsn gedragen. Voorts is de invoering geëischt van den zesurigen werkdag, de vijrdaagsche arbeidsweek, een belasting op groote vermogens, de invoiring van crisisondersteuning en de afschaffing der prohibitie. De sprekers constateerdexx dat 40 mflJioen Amerikanen ten gevolge van de crisis ver armd zijn. 60 miilicen leven beneden 'n be- staansmixiium. Meer dan 11 millioen zijn werkloos. De helft der bevolking van de Vereenigde Staten verhongert langzaam aan. Regeeringstroepen van Honduras aan de winnende hand. De regeeringstroepen van Honduras hebben d? onder leiding van den vei'slagen liberalen candidaat voor het presidentschap, dr. Hoete staande opstandelingen nog meer nederlagen toegebracht. Zij versloegen hen bij Tocoa aan den golf van Honduras en in de bsrgen van Guayas. D? regeeringsgroepen hebben voorts ae stad Progreso bezet na een verbitterd ge vecht met de opstandelingen. Spanje. Linksche meerderheid in Catalonië. De eerst? verkiezingen voor het Cata laansche parlement zijn in geheel Catalonië lustig verloopen. Voorzoover tot nog toe valt na te gaan hebben de veikiezingen een meerderheid opgeleverd voor de Esquerra, de Catalaansche Partij van overste Macia, die zooals bekend uiterst links georiënteerd is. De voornaamste andere partij is de conser vatieve Liga van Cambos, Van de 85 zetels in het Catalaansche par lement zal de Esquerra er waarschijnlijk 67. de Liga 8 krijgen. China. Rusland accoord met Japan sche transporten langs den Ooster spoorweg? De directie van den Chineeschen Ooster spoorweg heeft voor het transport van Ja pansche troepen naar het Westelijk traject van den spoorweg treinen ter beschikking heeft gesteld, aangezien daar thans in groo- ten omvang militaire operaties woi'den uit gevoerd. Naar verluidt heeft de Sovjetx-egeering de Sovjetrussische directie van den Chineeschen spoorweg instructies gegeven den transpor ten van Japansche troepen geen moeilijkhe den in den weg te leggen. Officieel wordt medegedeeld, dat de chef van het Kwantoeng-leger, generaal Koischo, is gearriveerd om rapport uit te brengen over den militairen toestand in het Verre Oosten. De genei'aal heeft tegenover journalist-en verklaai-d. dat de geruchten volgens welke Rusland de opstandelingen langs den Chi neeschen spooxweg steunt, onjuist zijn. Japansch offensief *Toord- Mandsjoerije begonnen. Volgens Chineesche berichten hebben de Japansche troepen den sinds dagen voorbe reiden grooten aanval op de troepen van den Cliinzeschen generaal Soe in Noord Mands joerije ingezet. De Japanners rukken me'. 10.000 man tegelijkertijd op uit. Tsitstkar en Hailoen uit Westelijke richting. COLUMBIA DOOR OVERSTROO MINGEN GETROFFEN. VELE SLACHTOFFERS. Reuter meldt uit Bogota: Ten gevolge van den hevigen regenval heb ben in Columbia overstroomingen plaats ge had. waarbij een tiental personen den dood heeft gevonden, terwijl er circa 20 gewond werden. AUTOBUS MET TWAALF INZITTENDEN VERONGELUKT. BAGDAD, 21 Nov (Reuter). Dooxxlat een autobus nabij Sjargat over den kop is ge slagen, zijn twaalf personen gedood, o.w. een twaalfjarig meisje, dat op weg was van Mo- soel naar Bagdad, waar zij in het huwelijk zou treden, VRACHTAUTO MET FASCISTEN VERONGELUKT. ELF DOODEX. ROME. 21 Nov. i Reuter!Een vracht auto. waarop zien 52 jeugdige fascisten be vonden. die van de tentoonstelling over de Fascistische recolutie naar Tarquinia terug keerden. is gisteravond door een trein ge grepen op een spoorwegovergang. Elf personen werden gedood en alle ove rigen gewond waarvan eenigen ernstig. Nader meldt V.D.: Van de bij het ernstige ongeluk bij den spoorwegovergang' van Furbara gewonde jong-fascisten. zijn ongeveer 20 naar de ziekenhuizen overgebracht. De toestand van eenigen 'hunner is zorgwekkend. De plaats Tarquinini, van waar alle dooden en veron gelukten afkomstig zijai, is ten gevolge van de ram,p in diepe rouw gedompeld. VERIIOOGING VAN INVOERRECHTEN IN FRANKRIJK. PARIJS. 21 November (V.D.) Het Fran sche ministerie van Landbouw lieeft met directcn ingang de invoerrechten op buiten- ".andsche artikeirn verhoogd. Tegenover de invoerrechten welke in den aanvang van d:'- jaar zijn geheven, bedragen de nieuwe rech- :en het vier of vijfvoudige. Koffie afkomstig uit de Fransen? koloniën word* niet gecon- tingenteerd. andere koffïesoorten daarentegen wel. OOK AARDSCHOKKEN IN BELGIc. BRUSSEL, 21 Nov. (Reuter). Ook in België zijn gisteravond omstreeks elf uur aardschokken waargenomen, voornamelijk lc Vcrvicrs, Luik, Namen en Brussel. DE AANSLAG OP DEN TREIN VAN HERRIOT. ARRESTATIES, DIE MEJS OPLEVERDEN. PARIJS. 21 November. (V.D.) Minister president Herriot is gisteravond uit Nantes te Parijs aangekomen. Het oixderzoek naar den aanslag wordt inmiddels met grooten ijver voortgezet, zonder «dat men er tot nog toe in geslaagd is slechts het geringste spoor van de daders te vinden. Meer en meer is de politie van meening, dat men hier minder te doen heeft met een aanslag op lxet leven van den minister-presi dent dan met een symbolische daad van heethoofdige autonomisten. die hiermede hun vijandige houding tegexxover den minis ter-president willen demonstreeren. Deze in druk wordt nog versterkt door het feit. dat men in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van den aanslag waar de rails zijn vernield, twee roode lampen heeft gevonden, die klaarblijkelijk bestem! waren oxxx den machinist van den naderenden trein te waarschuwen. v Te Nantes is een aantal personen gearres teerd. doch zij moesten allen weer op vrije voeten gesteld worden. Zes der gearresteer den zouden reeds bij den bomaanslag te Rennes en bij de poging tot. den aanslag te Vannes een rol hebben 'gespeeld, zoxxder dat men echter bewijzen tegen lien had kunnen aanvoeren, die een vervolging toelieten. Met min of meer nadruk herinneren vooral de rechtsche bladen aan de gisteravond door Herriot afgelegde vex-klaring. waarin deze de mogelijkheid te kenixen gaf. dat men van zekere Duitsche zijde de hand in het spel zou kunnen hebben gehad. Alleen de twee uiterst liixkschc bladen, de socialistische ..Populaire" en de communis- tische „Humanité" maken met verontwaar diging van deze verklaring ïxielding. aange zien men zelfs in officieele kringen niet in dexx ernst van den aaxxslag gelooft en er slechts een autonomistische demonstratie in ziet De „Populaire" spreekt van een ..zeer eigenaardige", de „Humanité" van oen „minderwaardige" verklaring van den mi nister-president. Duitsche verwondering over Hcrriot's verklaring. De Duitsche ambassadeur te Parijs heeft telegrafisch opdracht gekregen den Fran- schen Minister-president geluk te wen- schen met het mislukken vair den op hem gepleegden aanslag. Bij deze gelegenheid zal de ambassadeur tevens zijn beviecmding er over uitspreken, dat de Fransche pers den aanslag in verband heeft, gebracht met een Duitschon nationaal-socialistischcn dagblad correspondent te Parijs. MEVROUW MOI.LISON VLIEGT NIET TERUG. KAAPSTAD, 21 Nov. (Reuter). Mevrouw Axxiy Mollison—Johnson heeft het denkbeeld om naar Londen terug te vliegen opgegeven. Zij heeft haar toestel afgestaan voor het zoeken naar den 19-jarigcn Zuid-Afrikaan- schen vlieger Victor Smith, die poogde van Kaapstad naar Londen te vliegen. In aansluiting op dit bericht meldt V.D. nog: De heer en mevrouw J. A. Mollison zullen waarschijnlijk een tweevoudige poging in het werk stellen, elk met eigen machine het record Kaapstad-Engeland te breken. Me vrouw Mollison zal het vliegtuig „Descrt- cloud" vliegen, waarmede zij het record van haar echtgenoot naar Zuid-Afrika sloeg, ter wijl Mollison zelf zal vliegen met de I-Ieart- content". DE OPVOLGER VAN WIJLEN KARDINAAL VAN ROSSUM. WARSCHAU. 19 Nov. (V.D.) De Poolsche bladen vernemen uit Rome.dat de Primaat van Polen. Kardinaal Hlond. waarschijnlijk als opvolger vaix wijlen Kardinaal van Rossum, zal worden benoemd tot prefect van de congregatie der Propaganda Fide. Als opvolger van Kardinaal Hlond wordt o.a. genoemd de aartsbisschop van Krakau, Sapieha. en de aartsbisschop in Oodt-Opper- Silezie. Adamski. Het is bekend, dat Z.H. de Paus zelf Nun tius in Polen is geweest en dat ook het hoofd der Jezuiten-orde Graaf van Ledochowskl een Pool is. Hei bericht van de benoeming van Kardinaal Hlond is nog niet bevestigd. INGEZONDEN MEDF.DKELINGEN a 60 Cts. per regel. 'erdt drn r,4 co. Tel ^070 AGENDA Heden: DINSDAG 22 NOVEMBER Concertzaal: Concert H. O. V. Solist: Hen drik Rijnbergen (vlooi» 8.15 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Opvoering Italiaansche Opera: ..La Traviata", 8 uur. Protestantenbond: W. L. van Wawnelo over De Vrouw en de Oorlog, voor Vrouwenbond voor Vrede, Ver. voor Vrouwenbelangen en Ned. Vrouwen Vredebond. 8.15 uur. Palace: „FraulcLn falsch verbunden". Op het tooncel: The Spyra's Mcnsch of Pop? 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Do man zonder naam". Op het tooncel: Jackie Collier, ele gant draadact. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan" voor dc derde week. 8.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 10—7.30 uur. WOENSDAG 23 NOVEMBER Concex-tzaal: Concert Die Spaerne-sanghcrs 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljo- risstraat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Klcvcrparkweg 13. "Eel, 11793,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5