Wacht niet te lang Sint Nicolaas inkoopen Spaansche schat Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15159 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 24 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3-55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0-72$4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.Y. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTF.NTIëN: regels 1.73, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250Wijsvinger f 1 50—, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonnés op liet Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75—, Verlies andere vinger f30.-. met Uwe De beste geschenken worden het eerst en het meest gevraagd. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 November. De Raad begroot. Het jaarlijksche toumooi ten Prinsenhove is Woensdag weer begonnen. Natuurlijk in crisis-stemming, maar het zij tot eer van onzen gemeenteraad gezegd niet in de sombere zwartgalligheid die de uitingen van 's lands hoogste bewindscollege, de regeering, pleegt te kenmerken. .,Het is allerminst de taak van een regeering, pessimisme aan te kweeken", zegt mr. dr. J. H. van Zanten in een zeer lezenswaard artikel in „De Op bouw", dat wij vandaag citeeren. Laat ons hopen dat B. en W. van Haarlem dat ook beseffen zullen. Natuurlijk „droop" het debat af en toe van politiek, en maakten wij zeer verre reizen buiten de gemeente Haarlem. Welsprekende vroede vaderen voerden ons naar Rusland, Duitschland, Frankrijk, België, Engeland en Oostenrijk. Dit alles ligt niet precies in het kader van algemeene beschouwingen over een Haarlemsche gemeenitebegrooting, maar het is zeer kenmerkend voor onzen tijd. Het bewustzijn dat de crisis internationaal is en alleen internationaal opgelost kan worden, dat dus nationale maatregelen daartoe verre te kort schieten, is algemeen geworden. Zelfs onze Raadsnestor, de heer De Braai, toonde zich min of meer internationalist. Hij moet, na zijn betoog of misschien wel reeds er vóór, toch wel even gepeinsd hebben over vroegere begrootingsdebatten, toen zijn vriendelijk woord strikt beperkt bleef binnen de gemeentegrenzen. En beseft hebben dat er zich in dezen tijd wel zeer groote veran deringen in het denken der menschheid vol trekken. Veel grooter en sneller verande ringen, dan in de nuchtere feiten-van-den dag tot directe uiting komen. Een tweede punt, dat op den voorgrond trad was natuurlijk de antithese S.D-A.P. contra financiëele raadsmeerderheid. deze meerderheid, zooals men weet, bestaande uit de rechterzijde plus de vrijzinnig-democra ten. Niet ten onrechte merkte de sociaal democratische fractieleider de heer Reinalda, die na de rechtsche voormannen aan het woord kwam, op dat zoowel het beleid van de SJD.A.P. als dat van B. en W. in debat wa ren gebracht. Waarbij tusschen de heeren Castricum (R.K.), Wolzak (A.R.) en Boes (V.D) ter eene en de S.D.A.P.'ers ter andere zijde gedisputeerd werd over de vraag, of de SJ3A..P. de oppositie-rol bij voorkeur vervult of in de oppositie gedrongen is. En natuur lijk de bekende tegenstelling in de finan- ciëel-politieke standpunten haar trouwe ver schijning maakte. Jarenlang heeft de S. D. A. P. hooger belastingen en het scheppen van reserves voorgestaan, terwijl de Slingenberg- sehe meerderheid de belastingen laag hield maar daardoor ook geen reserves kon schep pen. Nu zegt de S-D.A.P.: „Ziet gij wel dat wij gelijk hebben gehad" en de meerderheid antwoordt: „Wij hadden niet anders kunnen handelen", waarbij het motief: vlucht van belastingbetalers naar de randgemeenten, zijn traditioneele rol speelt. Nog steeds hangt de extra-schadeloosstelling aan Heemstede als een schaduw boven alle Haarlemsche gemeentebegrootingen, en de heer Wester- veld (S.DA..P.) drong aan op inlichtingen over de vraag, in hoeverre het speciale re servefonds, daarvoor bestemd, Haarlem nu eigenlijk dekt. Het gevoelen dat de annexatie voor Haar lem niet voordeelig is geweest, spreekt thans duidelijk uit den Raad. Ik kan niet nalaten eraan te herinneren hoe in deze rubriek in dertijd (1927) gewaarschuwd is tegen de ver troebelde, beknotte annexatie, die door de extra-schadeloosstelling volkomen topzwaar werd gemaakt. Maar verder nakaarten daar over geeft niets. Kunnen R.K., S.D.A P. en V.D. op democra tische basis samenwerking bereiken? Dit na tionale probleem kwam natuurlijk ook weer op de proppen, waarbij mr. van Dam (V.D.), die evenals de heer Reinalda buitengewoon op dreef was, een welsprekend betoog voor het vrijzinnig-democratische standpunt, voor solidarisme en speciaal voor toenadering tus schen werkgevers en werknemers, dus tegen den klassenstrijd hield. De heer Reinalda, sprekend over het stre ven van zijn partij 0111 langs evolutionairen weg het socialisme te verwezenlijken, zijn vertrouwen uitend in de nieuwe sociale structuur die in wording is, pleitte voor planmatige productie en waarschuwde erte gen, dat de actie van „Burgerwachtelingen" de massaas, die door de S.D.A.P. geleid wor den, van den weg der evolutie zou kunnen brengen. Hij vroeg of het niet- op den weg van het Haarlemsche gemeentebestuur ligt te bevorderen, dat de werkloozensteun rijks zaak wordt en daarmee de ongelijkheid in de lasten, die de gemeenten te torsen hebben, wordt weggenomen. Vooral legde hij den nadruk op de tegenstelling tusschen gemeen ten als Haarlem eenerzijds en Bloemendaal, Heemstede, Wassenaar, Doom anderzijds. Belangrijk was zijn betoog omtrent de mo gelijkheid van uitvoering van nieuwe wer ken, waarvoor thans 1.700.C00 op den kapi- taaldienst van de begrooting is uitgetrokken. Hij besprak in dit verband de leeningspoli- tiek der gemeente, vroeg in hoeverre Haar lem thans los is van garanties, aan het Rijk gegeven, wilde van „Rijkscurateele" bevrijd zijn en beval aan, niet meer te wachten met leenen tot de werken in uitvoering zijn ge geven maar meteen in de open markt lee ningen aan te gaan. Haarlem's solide finan ciëele positie (wethouder Slingenberg boog hier glimlachend en dankend) geeft daar de gelegenheid toe. Het zal interessant zijn te hooren wat het debat op dit punt verder oplevert. Ik herin ner tevens aan de verklaringen van den heer Mever de Vries, die wij gepubliceerd hebben. De'Raad bracht die verklaringen ook te ber de en was lichtelijk schamper over het kost bare rioleeringsplan en nog meer over 's hee ren De Vries' uiting, dat hij als hij 14 dagen in Haarlem was den weg zou kunnen aanga ven om 500 werkloozen aan den ai'beid te zetten. De vraag doet zich evenwel voor: ..Is men in Den Haag inderdaad tot meer onder nemingsgeest. tot sterker steun aan gemeen telijk initiatief, geneigd? Speelt zich hier hetzelfde proces af als in Engeland, waar een aanvankelijke bezuinigingswoede, die veel te ver ging, reeds tot haar reactie heeft geleid? Behalve aan het beleid van B. en W. en aan dat van de S. D. A. P. werd ook zeer groote aandacht aan dat- van Haarlem's Dag blad gewijd. Speciaal wat het plan-van Til burg tot bestrijding der werkloosheid betreft. Maar ook onze interviews met den heer Meyer de Vries en met den hoofdinspecteur der belastingen, onze oplevings-berichten en zelfs een artikel over den nieuwen Ameri- kaanschen president speelden een rol in liet debat. Wij zijn dankbaar voor de groote belang stelling. Ten aanzien van het plan-Van Tilburg kregen B. en W. eerst van den heer Castri cum, en later van verscheidene andere spre kers vrij scherpe critiek te slikken over de wijze waarop zij zich daarvan in de Memorie van Antwoord hebben afgemaakt. De heer Castricum had „een woord van waardeering" gewild, en meer aandadht. Er werd aange drongen op meer studie van de zaak. Het is zeker waar dat wij bij de leden van den Raad heel wat meer belangstelling voor deze poging tot het verrichten van opbou wend werk gevonden hebben dan bij B. en W., en het heeft ons verwonderd dat het col lege er zicsh maar met een Jantje van Lei den heeft afgemaakt, betoogend dat het voor Haarlem alleen niet uitvoerbaar was terwijl wij zelf dat feit steeds vooropgesteld hadden. Het betreft hier hoe vaak hebben wij het al gezegd? een plan dat van Rijkswege aanvaard zou moeten worden en door zooveel mogelijk gemeenten met Rijkssteun in uit voering gebracht. Belangrijk zijn daarbij het grondige onderzoek door de gemeenten en het advies dat zij aan de regeering zouden kunnen geven. Maar de beslissing over de practische uitvoerbaarheid ligt in Den Haag, niet in Haarlem of in een andere gemeente. Wat wij aan het Haarlemsche gemeente bestuur hebben gevraagd is alleen een se rieus onderzoek. De Memorie van Antwoord heeft daarvan geen blijk gegeven. Eerder gaf die den indruk van een zekere geprikkeld heid. Wij matigen ons niet aan ons met de uit voerende bewindstaak van B. en W. te be moeien, en zijn daar zelfs niet in het minst toe geneigd, maar als één onzer redactieleden met een voorstel komt dat naar ons oordeel verstandige gedachten bevat, en wij hebben daarover tevoren dezelfde opinie gekregen van verscheidene tot oordeelen bevoegde lie den. waaronder diverse raadsleden, dan ver wachten wij een serieuze beoordeeling van de zaak door B. en W. Het aantal menschen dat in dezen tijd met constructieve plannen komt om den nood te verlichten is waar achtig niet groot! En wij hebben nimmer triomf gekraaid over dit plan. wij hebben zelf critiek gevraagd, zelf voorzien dat het. door gedachtenwisseling, door het oordeel van anderen verbeterd zou moeten worden. Wij hebben steeds gezegd: het is een poging, meer niet, laat men haar toetsen aan de mo gelijkheden der werkelijkheid. Wat de overige discussie over Haarlem's Dagblad betreft moet ik eenige communisti sche commentaar, die op onjuist en zelfs kwaadaardig citeeren gebaseerd was, volko men negeer en. Ten aanzien van de berichten onder het hoofd „De Opleving" wil ik slechts opmerken dat wij, aangezien het overdreven pessimisme van zoovelen de crisis voortdu rend in ernstige mate verergert, de gunstige teekenen, die zich hier en daar voordoen, op den voorgrond wenschen te stellen. Ik ben er van overtuigd dat wij daarmee een goede zaak dienen en een psychologisch tegenwicht geven dat brood- en broodnoodig is. 1 R. P. NOG ZIEKTE VAN WEIL. In de afgeloopen week werd nog een geval van ziekte van Weil aangegeven, wederom te Rotterdam. Er kwamen te Amsterdam negen gevallen van dysenterie voor, waaronder driemaal twee gevallen in één gezin. Er werd een geval van encephalitis na in enting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht, voorgekomen bij een jongen van twee jaar, die zetir spoe dig hei-stelde. INGEZONDEN MFDEDEELINGEN De regen is niet van de lucht. Het vocht dringt door in huis. Stookt brandstoffen van Hoenderdos in kachel en fornuis! (Er wordt yewaarschuiod, dat de ..Spaansche schatgraver" weder op het oorlogspad is in ons land.) Ergens in een Spaanschen Zucht een Spaansche ede': Daar hij, door de sterke 1 Niet zijn schat bereiken kar.. Die ligt min of meer begraven. Ergens op een Spaansch station. En hij vraagt zijn vriend in Holland Of die hem niet helpen kon. Waarom juist zijn vriend in Holland? Ach dat is niet wonderbaar. Wij zijn vrienden sinds den vrede Na den krijg van tachtig jaar. Zijn verzoek is zeer bescheiden, Hij vraagt maar een kieln bedrag. Dat hij weer zijn schat bevrijden En de zijne noemen mag. Daarvoor biedt hij u de helft aan Van een paar millioen of zoo, Zelfs berekend in pesetas Nog een niet gering cadeau. 't Is een edelmoedig aanbod, Maar de zwakte er van blijft, Dat hij op dezelfde wijze Wel aan duizend vrienden schrijft. Sinds de alleroudste tijden. Heeft de allergrootste schat. Nooit zooveel als duizend helften En nooit meer dan twee gehad. "k Zou u daarom willen raden: Als die Spaansche edelman, U soms ook aan boord mocht komen Met zijn schattigen roman: Blijf dan onbarmhartig nuchter, Hoe verleidelijk gij 't vindt. En bedenk, niet elke Spanjaard Is een lieve goede Sint. P. GASUS. DE ZAAK VAN DEN AMSTERDAMS CHEN NOTARIS. Naar wij vernemen heeft de gearresteerde notaris te Amsterdam, die onlangs terecht heeft gestaan wegens valsc'hheid in geschrifte in de zaak der Aufwertung van obligaties van Duitsche steden, Mr. Muller Massis verzocht de verdediging verder op zich te nemen met Mr. C. J. dè Vries. Zooals men weet heeft de rechtbank, na het getuigenverhoor een onderzoek naar verd.'s geestvermogen bevolen. Dit onaezoek zal geschieden door ae doktoren Bakker en Heydema, DAMES, HOUDT DE TASCHJES GOED VAST! DE ROOVER WEER OP HET PAD. We hebben reeds eerder medegedeeld dat een man die per fiets rijdt, er zijn werk van maakt om dames op sti-aat van haai- hand- taschje te berooven. Ook Woensdagavond heeft deze man als het tenminste dezelfde is een paar maal zijn slag geslagen. Een 58-jarige dame wan delde in de Kenaustraat. Een man die haar per rijwiel passeerde, ontrukte haar een handtaschj'e, waarin o.a. een bril en een por- temonnaie met f 1.Hij reed daarna hard weg. Drie kwartier later liep een dame in de Dumoordstraat, die eveneens gepasseerd werd door een man. die daar met een fiets aan de hand liep. Hij ontrukte haar de hand- tasch, sprong op zijn fiets en verdween. Het is niet bekend geworden, wat er in die tasch zat. Bij een derde dame had de roover geen succes. Zij liep te kwart voor twaalf over den Kleverparkweg bij de Ambachtsschool, toen een man. die haar per rijwiel passeerde, poogde haar de handtasch-te ontrukken. Dit lukte hem niet, want de dame had de tasch met een riem om de hand goed vast. De man sloeg natuurlijk dadelijk op de vlucht. ..HELDERZIENDE" VEROORDEELD. Onlangs werd te Amsterdam gearresteerd een Oostersche „helderziende". De man logee I'd e in een der grootste hotels van Am sterdam en hield spreekuur voor ieder, die iets omtrent de toekomst wensclvte te weten. Echter bereikten de politie klachten van min derjarige bezoeksters. Vord. stond terecht wegens overtreding van art. 347 W. v. S. De rechtbank heeft den Oosterling ver oordeeld tot een jaar gevangensistraf. Het O.M. had anderhalf jaar geëischt. Nieuwe Bridge-telling Dezer dagen hebben wij een prac- tisch kaartje vervaardigd met de nieuicsle tellingen voor contractbridgc. V/ij zonden dit kaartje in eenige hoeveelheid aan bepaalde daarvoor ge schikte adressen. De vele navragen die wij ontvangenhebben ons aanleiding gegeven, er nog een nieuwe oplaag van te doen klaarmaken en ieder, die er belang in stelt, kan een of desge- wenscht een beperkt aantal dezer kaarten gratis aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 halen, van Vrij dagochtend acht uur af. HAARLEM'S DAGBLAD. Hitier wil geen kabinet op parlementairen grondslag vormen. Hij doet een tegenvoor stel. (2c blad. Ie pag.) Tweede Kamer: Ontwerp op de opeenten aangenomen. (3e blad. 2e nag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad: behandeling der begrooting. (2e blad. 2e Dag.) De Zcsdaagsche te Amstcrdum. Vau Kempen en Pijnenburg blijven aa:i den kop. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De raad begroot. (le blad. le pag.) XV. T-Langs de Straat. Zoo gaat het. (3e blad, 2e pag.) OLIE WORDT UIT DE P. C. HOOFT GESCHEPT. GEEN VUUR MEER TE BEKENNEN. Het laatste restje vuur is thans uit de P. C. Hooft verdwenen. Woensdag heeft men nog een klein plekje brandende olie gebluscht. Men is thans bezig de olielagcn van het bluschwater te scheppen. Woensdag werd reeds de respectabele hoe veelheid van 35 ton olie weggehaald. Wan nier ae hoofdstedelijke brandweer Maandag j.l. niet zoo krachtig was opgetreden, zou de brand uiteraard nog geruimen tij .i voortgang hebben kunnen vinden. Naar wij voorts vernemer, bestaan er plan nen om reeds heden de werktuigen te plaat sen, wiüke noociig zijn voor het lichten van het wrak. Een boot van de havenpolitie blijft das en nach: bij de ,.P. C. Hooft" waken, om te voorkomen, dat, vóór eventueel de resten aan sloopersarbeid werden prijgegeven, liefheb bers zaken van hun gading, zooals koper of and'-r materiaal van waarde, uit het wrak stelen. De drijvende stoombrandspuit „Jan van der Heyde" is. na negen etmalen achtereen bij de ,.P. C. Hooft" dienst te hebben ge daan. naar haar standplaats aan óv Nieuwe Achtergracht teruggekeerd. INBRAAK. Woensdagavond tusschen kwart- over acht en kwart over twaalf heeft iemand kans ge zien om door het openen van de buitendeur in het perceel Kempstraat 4, bewoond dooi den hoer v. Nes te komen. De indringer heeft 't huis doorzocht. Uit een gesloten muurkast heeft hij een bedrag van f 20 en 800 Turmac- bons ter waarde van f 9.60 weggenomen. BOTER ONDER DE UITVOER REGELING NAAR DUITSCHLAND. Blijkens een koninklijk besluit is ook boter e.ebracht onder de uitvoerregeling naar Duitschland. Er zullen voor den uitvoer dus certificaten noodig zijn. AARDSCHOKKEN WEER IN DE BILT GEREGISTREERD. CONCLUSIES KLOPPEN MET WERKELIJKHEID. Over de herhaalde aardschokken van Woensdag geeft het K.N.M.I. te De Bilt de volgende mededeeling: Het Meteorologisch Instituut in De Bilt heeft berichten uit Uden, Oss en Venray ont vangen over daar in den afgeloopen nacht om half vier en om 4 uur 40 min. gevoelde aardschokken. Beide schokken zijn gere gistreerd in De Bilt om 3.08 en 4.30 (lijd van Greenwich) of 3.28 en 4.40 Amsterdamscho tijd geheel in" overeenstemming dus met de waarnemingen. De aardschokken zijn ook te Heerlen geregistreerd, de eerste sterker dan do tweede. Het zijn blijkbaar nabevingen van de aard beving van Zondagavond 11 uur 5Q min.; zij bevestigen do juistheid van de uit de waar nemingen in De Bilt afgeleide plaats van den oorsprong: Noordoostelijk Noord-Brabant. Een uit Uccle bij Brussel ontvangen brief is geheel in overeenstemming met deze plaats bepaling, namelijk richting van Uccle uitge rekend: N.O., afstand ongeveer 120 K.M. Als begintijd der registreering geeft Uccle op: 23 uur 37 min., 13.8 sec.. De begintijd in De Bilt, in het voorloopige bericht van Zondag nacht opgegeven als 23 u. 37 min. 5 sec., bleek mij nauwkeurige uitmeting van de dia grammen te zijn; 23 uur 37 min. -1 .sec. dus ongeveer 10 sec. vroeger dan Uccle. over eenkomende met een afstandsverschil van ongeveer 60 KM. Op het se ismogr a fisch-geologisch bureau van het Nederl. Mijngebiec te Heerlen zijn ook deze twee aardbevingen geregisteerd. De haard van deze beving kan niet ver verwij derd liggen. De eerste staat was volgens het diagram sterker dan de tweede. Woensdagnacht zijn ook in België tegen 3.08 uur en te 4.20 uur weer aardschokken waargenomen in hetzeïfd? gebied, als in den nacht van Zondag op Maandag j.l. Ook ih het gebied tusschen Keul en Aken bespeurde de bevolking dc aardschokken, die echter mind'-r krachtig waren dan die van 21 November j.l. Trotzki tc Marseille. Trolzki is te Kopen hagen aangekomen. Ook Le Marseille op dc doorreis was hij omringd door rechercheurs, die er voor waken, dat hij zich niet met politiek bemoeit.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1