TIJDSCHRIFTEN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 IJMUIDEN UIT HET VISSCHERIJBEDRIJF. DE CONTRACTEN. Ook van IJmuiden weten we nog niets na ders dan dat alle contracten tegen Januari door de reeders zijn opgezegd, aldus „Toena dering". Aan tijd voor indiening van wijzigingen is men hier niet gebonden. De reeders, die het contract hebben opgezegd, zijn dus geheel vrij. Of het verstandig is van hen. om zoolang mogelijk te wachten met het kenbaar ma ken der voorstellen, meenen wij te mogen betwijfelen. 't Geldt hier een complex van overeenkom sten, die, ieder op zichzelf, reeds een behoor lijken tijd van voorbereiding vereischen. Na tuurlijk zal het wel niet in de bedoeling lig gen om met betere voorwaarden te komen. Dit zou de eerste keer nog moeten worden en we zijn niet zoo naïef om te veronderstel len, dat zulks nu voor het eerst zal gebeuren. Uit dien hoofde zou men kunnen oordee- Icn, dat kwade tijding steeds vroeg genoeg komt. We hebben echter te veel werkelijk heidszin, om daarin bevrediging te vinden, 't Wil ons daarom voorkomen dat het maar goed zou zijn, wanneer de reeders maar me dedeelden wat zij wenschen We mogen toch van de IJmuider reeders geen overrompelingstactiek verwachten? Dit wapen keert zich ten allen tijde tegen hen, die het hanteeren. Dat het niet gemakkelijk zal vallen om in eigen kring overeenstemming te bereiken, laat zich wel begrijpen. Ieder, die met den toestand cenigermate op de hoogte is, zal dat wel met ons eens zijn. 't Ligt niet op onzen wc? daarop verder in te gaan. alleen meenden wij er even de aan dacht op te moeten vestigen, Onderwijl is de tijdelijke opleving van het bedrijf maar zeer kort geweest en behoort al weer tot het verleden. Natuurlijk is men in Den Haag" nog druk bezig met het over leggen op welke wijze het bedrijf geholpen kan worden. Dat 1932 een datum zal bevat ten .waarop een vorm gevonden wordt waar op die steunverleening zal ingaan, meenen wij te moeten betwijfelen. En, och ja, men weet het dan wel. niet waar, van een stervend kabinet zijn geen in grijpende voorstellen meer te verwachten. Zoo sukkelt men door en de helden der zee worden aan hun kommer en ellende overge laten en met hen een breede groep van ar beiders, die bij het bedrijf betrokken zijn. De zon schijnt voor IJmuiden voorgoed ter kimme te neigen. Wellicht wordt straks, als het te laat is, op de puinhoop van het bedrijf een weeklacht aangeheven, die door merg en been zal snij den. Maardan zal het te laat zijn. De pers, die eerst het bedrijf nog wel goed gezind was, schijnt den moed ook opgegeven te hebben. Toch betreuren wij dit. Tegenstand en te leurstellingen moeten juist een ooi-zaak zijn van verdubbelden ijver. We hopen alt-hans dat men den moed niet zal verliezen. Als er van regeerlngswege hulp verleend wordt aan tal van bedrijven waarom zou dan het IJmuidensche visscherijbedrijf daar niet voor in aanmerking komen? Op die onbillijkheid wijzen moet van nu af het parool zijn, waarmee men de actie tot hulpvcrleening onverstoord doorzet. KLEINE DIEFSTALLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een actetasch ontvreemd uit een auto die eenigen tijd onbeheerd stond in de Nach tegaallaan. Ten nadeele van mej. V. is een rijwielbe- lastingmerk ontvreemd van haar rijwiel, dat zij eenigen tijd onbeheerd liet staan voor een gebouw aan den Zuidzijweg. KUNSTAVOND CRISISCOMITé. Voor een behoorlijk bezette zaal heeft de afdeeling Kring 12 van het Plaatselijk Crisis comité in de „Witte Bioscoop" een kunst avond georganiseerd, waarbij een zeer geva rieerd programma wercl uitgevoerd. Bij ontstentenis van den voorzitter van Kring 12. de heer ten Brooke, heeft de heer Rijpma de honneurs van dezen avond waar genomen. In zijn openingswoord wekte hij de aanwezigen op. zich toch vooral geldelijk voor het Plaatselijk Crisiscomité te interes seeren of zich te blijven Interesseeren, temeer daar de inkomsten van dit Comité dalende zijn, terwijl daarentegen de uitgaven steeds maar stijgen en de winter voor de deur staat. Op zeer verdienstelijke wijze voerde daarop een trio. bestaande uit do hoeren P. Grin. J. de Waal en mej. R. de Waal. een werk van Pleijcl en een gedeelte uit een Symphonïetta van Dancla uit violen met plano). De heer Jan Smit oogstte veel succes met Dr. Laurillard's monoloog ..Voor en achter liet. tooneel", die hij op zijn bekende humoris tische wijze voordroeg. De tooneelclub droeg het hare er toe bij om met de zotte klucht „De kleercn maken den man" dc stemming in de zaal te verhoogen. Het was een verrassing voor velen toen de leider van den avond bekend maakte, dat ook dc zanger Hugo Plug zijn medewerking aan het goede werk van het Comité toegezegd had. Hij zong voor een enthousiast publiek een Argentijnsch Tango-lied en Lehar's Dein 1st mcln ganzes Herz. Met ijverige studie zal voor hem nog veel tc bereiken zijn, want het materiaal ls er. Zijn optreden werd door de Ingenomen luisteraars met daverend applaus beloond. In de pauze werd nog een poppen- en hor loge-verloting gehouden. Moge do opbrengst van dezen avond, in welks voorbereidingen de regelingscommissie, bestaande uit mej. E. Vijlbrief en de hoeren A. ten Broeke en P. Beets een belangrijk aandeel gehad hebben, dusdanig zijn dat een flink batig saldo voor de kas van het Plaatselijk Crisiscomité zal kunnen worden afgezonderd. Burgemeester Rambonnet gaf door zijn aanwezigheid mede blijk van zijn medeleven voor deze goede zaak. VOOR IJMUIDEN's ZWEMBAD. EEN DRUK BEZOCHTE PROPAGANDA- AVOND IN THALIA. Dat er in IJmuiden, ondanks dat onze plaats nog geen zwembad rijk is, veel belang stelling voor deze edele sport is, bewees wel 't drukke bezoek op den Donderdagavond in Thalia door de Velser Zwemvereeniging ge houden propaganda-avond. De zaal was flink bezet met een enthousiaste schaar, die den voorzitter der vereeniging, den heer Borst met een vriendelijk applaus begroette, toen hij vóór het gordijn verscheen voor het hou den van z'n openingswoord. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat van het college van burgemeester en wethouders dat voor dezen avond was uitgenoodigd, geen der leden aanwezig was. Spreker zeide, dat het plan tot het stich ten van een zwembad in het bassin nabij de spuisluis nog wel niet geheel in kruiken en kannen is. maar de kans op verwezenlijking is zeer groot. Vervolgens werd een aantal films vertoond, o.a. van de Olympische Spelen 1924 en eenige komische films, waarin veel met het element der zwemmers werd gewerkt. Stan Laurel en Oliver Hardy zorg den voor het komische gedeelte. De heer Venem^., bestuurslid van den Haar- lemschen zwembond verkreeg daarna het woord tot het houden van een causerie over het nut van het zwemmen. Spreker wees er op, dat hij reeds gedurende geruimen tijd een aangenamen relatie met de Velser Zwem vereeniging onderhoudt. Waarom zwemmen we eigenlijk? vroeg spr. De meeste zwem mers zijn plezierzwemmers. Dan zijn er wed- strijdzwetnmers, bij welke categorie we de organisatie krijgen. De in den laatsten tijd verkondigde stelling, dat plezierzwemmers niet in vereenigingen van wedstrijdzwem mers thuis behooren, noemde spreker foutief. De wedstrijdzwemmers hebben de plezier zwemmers noodig en omgekeerd. De clubs moeten er voor zorgen, zoo veel moglijk plezierzwemmers tot zich te trekken. Zij moeten echter ook iets bieden voor de niet- wedstrijdzwemmers, waaraan ook zij dffe geen baantje kunnen trekken iets hebben. De clubs kunnen de pleizierzwemmers aan zich binden door verschillende onderdeelen te leeren. Spreker wees er op, dat men in Velsen zoo gelukkig is, een club te hebben waarin alles aanwezig is, wat men noodig heeft, ple zierzwemmers en wedstrijdzwemmers. Spreker waarschuwde tegen het al te spoedig deel nemen aan wedstrijden. Als voorbeeld noem de spreker Willy denOuden. die feitelijk steeds getraind heeft ter verbetering van haar stijl en niet van haar snelheid. Spreker gaf verschillende nuttige wenken voor het zwemmen en voor het polospel. Het reddend zwemmen wordt door de meeste vereenigingen veel te weinig beoefend, er zijn nog te veel goede zwemmers, die niet in staat zijn iemand te redden. Vooral voor IJmuiden, waar zooveel diep water Is, is het beoefenen van het reddend zwem men zeer noodzakelijk. Ook In Haarlem wordt dit onderdeel nog .te veel verwaar loosd. Spreker wees op het nut der medische sportkeuring. Komende tot de plannen der Velser Zwem vereeniging. zou spreker het ten zeerste toe juichen indien deze plannen zouden slagen, te meer omdat de vereeniging een eigen inrichting krijgt, een Inrichting waarover zij zelf de baas ls, iets wat in Haarlem bij geen enkele vereeniging het geval is. Gezien den geest van het bestuur en het enthousiasme van de leden meende spreker, dat de plan nen groote kans van slagen hebben. Nadat weer eenige films waren vertoond werd op het witte doek het ontwerp van het zwem bad geprojecteerd, waarbij de heer Borst de noodige inlichtingen gaf, waarbij hij uiteen zette de wijze waarop men de zaak denkt te financieren. Wij komen hierop nader terug. De vertooning van de film Tabu vormde het slot van het eerste deel van den avond. Het tweede deel een gezellig bal stelde de talrijke aanwezigen in de gelegenheid een dansje te maken. De vertooning van de film werd te 111/4 uur plotseling afgebroken. Op het witte doek- werd de mededeeling geprojecteerd, dat Van KempenPijnenburg den zesdaagsche had den gewonnen. Op deze mededeeling volgde een daverend gejuich en applaus. AANBESTEDING. Bij de te Petten (N.-H.) gehouden aanbe steding voor den bouw van een kleuterhuis voor rekening van de Vereeniging Trein 8.28. onder architectuur var. den heer P. Vorkink, was van de 48 inschrijvers de heer J. Stolk, alhier, met f 60.940 <'.e laagste. VERMAAN AAN DE JEUGD. De burgemeester van Rotterdam heeft aan de hoofden van de middelbare en U.L.O.- scholen cn de kweekscholen verzocht er de jeugd op attent tc maken, dat In trams tegenover ouderen tegenwoordig niet altijd meer de gepaste beleefdheid in acht ge nomen wordt, die men van deze kinderen, ge zien leeftijd en opvoeding zou verwachten. OPENSTELLING HOOFDPOSTKANTOOR. De directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te IJmuiden maakt bekend dat ingaande 27 November a.s. het. hoofd kantoor op Zon- en feestdagen voor den Postdienst zal zijn opgesteld alleen van 12—13 uur. De onafgebroken openstelling van den Te legraaf- en Telefoondienst blijft voor die da gen ongewijzigd. BEVESTIGING EN INTREDE DS. H. FABER. Naar wij vernemen zal de bevestiging van Ds. H. Faber als voorganger van de Vereeni ging van Vrijzinnig Hervormden plaats vin den Zondag 4 December a.s. des middags half drie en wel door Ds. D. Faber, predi kant te Oostburg, vader van den nieuwen predikant. In denzelfden dienst zal ds. H. Faber zijn intrede doen. 4 STOOMTRAWLERS OPGELEGD. Dc stoomtrawlers Perseus, Proef II, Ini en Juliana zijn wegens slechte bedrijf suitkom- sten opgelegd. CONCERT MANDOLINECLUB „EXCELSIOR" HERDENKING ÏO-JARIG BESTAAN In de concertzaal van het café „Het Wapen van Velsen" zal Zaterdag 10 December a.s. de Arbeiders Mandoline Club „Excelsior" een concert voor leden, donateurs en genoodig- den geven. Dit concert zal tevens een belangrijke ge beurtenis in 't leven der mandolineclub zijn, daar het tevens gelegenheid zal geven het 10-jarig bestaan der vereeniging te herden ken. Excelsior, dat 6 Dec. 1922 met een sterkte van 8 man werd opgericht, is nu tot een or kest van 43 werkende leden uitgegroeid en heeft zich onder leiding van haar eminenten directeur, Johan B. Kok, tot een zeer goed ensemble opgewerkt. Ter gelegenheid van deze herdenking heeft „Excelsior" een grootsch werk in studie ge nomen, n.l. „Het Daagt", woorden van Piet Swager en muziek van Johan B. Kok. Dit werk is geschreven voor man doline-orkest, gemengd koor met sopraan- en tenorsoli, aangevuld met een hout-kwartet (fluit, hobo en 2 klarinetten). Het is verdeeld in: a. Lied van den Arbeider, b. De Strijdster en c. Feestmarsch. Het Arbeiders Mandoline Gezelschap Gezelschap „Apollo" uit Haarlem zal aan den avond haar medewerking verleenen. even als de IJmuider Volksstem. Gecombineerd zullen de beide orkesten het instrumentale gedeelte van deze compositie verzorgen, ter wijl De Volksstem de koorpartijen zal uit voeren. Aan het geheel werken ongeveer 140 per sonen mede, zoodat deze avond in alle op zichten iets bijzonders belooft te worden. STEUNBONNEN RADIOCENTRALE. De uitreiking van de steunbonnen voor de radio-centrale zal geschieden heden (Vrij dag) avond van 78 uur en wel voor IJmui den (West) in het zaaltje van de wed. Oute- naar, Enschedéstraat en voor de centrale „Kennemerland" (IJmuiden-Oost) in de Ar beidsbeurs. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Blijkens „Toenadering", het orgaan van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bedroeg het ledental van de afdeeling IJmuiden van genoemden bond op 1 Januari. 1 April. 1 Juli en 1 October resp. 728. 764, 767 en 759 en van de afdeeling Velsen resp. 102, 105, 103 en 104. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Vrijdag 25 No vember 1932 in radiotelegrafische verbinding met de daarachter vermelde kuststations: Baloeran, Chr. Huygens, Dempo, Joh. de Witt, Joh. van Oldenbarnevelt. Kota Nopan, Kota Baroe. Kota Tjandi, Marnlx van Sint Aldegonde, Orania, Poelau Bras, Simon Boli var. Tasman. Veendam, Venezuela, Zeelan- diaScheveningen Radio. Alpherat: General Pacheco Radio. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Bij de gehouden verkiezingen voor leden van het Kerkbestuur van de Christ. Geref. Kerk zijn de beide aftredende ouderlingen de heeren J. Strijker en F. Schaap herkozen. Als diaken zijn gekozen de heeren Joh. Post en L. Meyer. De aftredenden waren J. Aangeenbrug en H. van Oosten. LEGER DES HEELS. Zaterdagavond aoht uur wordt in de Leger des Heiïszaal, Edisonstraat, in verband met het verscheiden van één zijner leden mej van AstSundermeyer. een plechtige gedenk- aienst gehouden, welke voor ieder toeganke lijk is. De dienst wordt geleid door den be velvoerenden officier kapitein D. J. Horts MUZIEK. VELSEN BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. De plaatselijke afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering hield in Hotel de Prins een propaganda-feestavond, die zich in een druk bezoek mocht verheugen. De heer Schmits opende met een woord van welkom. Hij deelde tevens mede, dat de heer Bosman, die gehoopt had aanwezig te kunnen zijn, door drukke werkzaamheden verhinderd was. De heer de Bruin van Alkmaar, die daarna het woord verkreeg, herdacht de nagedach tenis van den heer Daan de Clercq, den pio nier van den bond en zette het doel van den bond uiteen. Vervolgens werd de ilm „Oud en Arm" vertoond. The Musical Lunaties en de heeï Cloeek, conférencier te Beverwijk, die belangeloos meewerkten, oogstten veel succes. Het was een goed geslaagde feestavond, die besloten werd met een bal. KIESCOLLEGE DER GEREF. KERK. Tot ouderling der Geref. Kerk zijn ge kozen de heeren J. Poten H. Marinus; tot diaken is gekozen de heer R. van Dijk. KLIM NIET OP WAGENS! Het 7-jarig zoontje van den heer H. te Beverwijk was op den Wijkerstraatweg op een wagen geklommen. Nabij de pont sprong de knaap van den wagen of met het gevolg dat hij een been brak. Dr. Fierstra ver leende de eerste hulp en liet den onvoor- zichtigen knaap daarna per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overbrengen. BEVERWIJK OPENBARE VERKOOPING. Donderdagmiddag werd in ihotel „Oud- Meerenstein" ten overstaan van notaris J H. Bremmers in het openbaar verkocht: 1. een woonhuis met sdhuoir, erf en poort aan den Romerkerkweg no. 9 te Wijik aan Duin. groot 25.5 cA. Hoogste bieder D. Gran- neman. alhier voor f 3950. Kooper de heer J. Visser te Velsen-Noord voor f 3960. 2. Een perc=el bouwland aan den Noor- derweg in den Zuidwijkermeerpolder te Be verwijk. groot 84 A. Eigendom van den heer D. Kruithof. Hoogste bieder: K. Comman deur v-jor f 1500. Op f 500 gemijnd door den heer C. Molenaar te Beverwijk. Opbrengst f 2000. dit Kunstavond te Heemstede. De economische crisis Mijn zetter schrikt wellicht, nu het onzalige woord hetwelk hij in de laatste maanden zóó vaak heeft moeten zetten dat hij het vast uit zijn hoofd kan, ook al in de kolommen der kunstcritiek verschijnt. Wees gerust: 't is maar voor een oogenblik. En bovendien zijn critiek en crisis, als gesproten uit denzelfden stam geen verwan ten, die in zusterlijke eendracht samen kun nen gaan? De economische crisis dan heeft reeds vele kunstuitingen verstikt en vele kunstenaars tot werkloosheid gedoemd. Maar ze heeft ook kunstuitingen in het leven geroepen en kun stenaars tot arbeid aangespoord: tot arbeid waarbij elke gedachte aan eigen maiterieele bate geheel vreemd is en waarbij slechts al truïstische beweegredenen zich doen gelden. Een voorbeeld daarvan hebben we Donder dagavond in het gebouw van den Ned. Pro testantenbond te Heemstede gezien. De da mes Corry Bijster. Annie Hermes. Bamny Scheffelaar Klots en Emmy van Eden en de heer Cor de Wilde hadden zich vcor den eer sten kunstavond ten bate van het- Nationaal Crisiscomité, afd. Heemstede, beschikbaar gesteld. Alle vijf Haarlemmers dus: een blijk van de goede verstandhouding tusschen de naburige gemeenten. Op welk gebied der toon kunst de talenten der vijf zich manifesteeren behoef ik onzen stadgenooten niet te vertel len, wijl allen reeds voldoende bekendheid in concertzaal en muziekkolom hebben verwor ven. Een teleurstelling wachtte ons bij den aan vang van het Concert: meegedeeld werd dat Annie Hermes wegens ziekte niet kon mede werken. Corry Bijster heeft daarom een extra nummer in het programma geplaatst, drie Hollandsche liederen, resp. van Zagwijn, Cath. van Rennes en Mortelmans. Zij opende de rij meteen aria van J. A. Hasse (1699— 1783), wiens gade Faustina Bordoni een der meest gevierde zangeressen van haar tijd was. De kwaliteiten van den zang maakten terstond een uitstekenden indruk, maar de aria bleek droog, wat te meer jammer was wijl het over een murmelend beekje gin#. Daarna sprongen we een honderd jaren over en genoten in een lied van Gordigiani 19de eeuwsch sentiment om bij Pergolesi (l710-'36> weer een eeuw terug te springen. In alle drie zangen, en ook in hetgeen later volgde, n.l. de drie Hollandsche liederen en drie van Brahms openbaarde Corry Bijster op ver heugende wijze den gestadigen groei van haar vocaal talent en muzikaal uitbeeldings vermogen. Haar sopraanstem klinkt helder en beheerscht, haar intonaties zijn volkomen zuiver en er begint meer warmte in haar voordracht te komen. Hanny Scheffelaar Klots speelde met res pectabele virtuositeit Spaansche muziek van Joaquin Nin. een suite die afwisselend saai en wild was en een overmaat van leege kwar ten demonstreerde; zij paste haar spel aan het wiselend karakter voortreffelijk aan en dies mogen enkele ruwheden haar niet als tekortkomingen aangerekend worden. In een Spaansche furie dient het immers Spaansch toe te gaan. Haar vertolking van Kreislers „La Gitana" vermeerderde nog ons respect voor haar virtuoos spel. Boëllmanns Variations symphoniques wa ren door Cor de Wilde gekozen. We weten wat we aan den solocellist onzer H, O. V. hebben, we hebben ook zijn voordracht van het bekende werk met groot genoegen ge hoord. hoewel de pianino tJ'ots het krachtige en intelligente spel van Emmy van Eden be zwaarlijk het orkest voldoende kon ver vangen. Ik ben nu begonnen met Emmy van Eden te noemen en haar spel te prijzen; moest ik haar recht doen wedervaren, dan zou ik elk harer begeleidingen in 't bijzonder moeten loven. Nevens haar gewone correctheid ont plooide zij een kracht en een temperament zooals we niet altijd bij haar waarnemen. Deze eerste kunstavond was zeer matig be zocht, wat volgens een der bestuursleden aan de crisisomstandigheden te wijten is. De economische crisis. heeft in dit verslag slechts aange name ervaringen te boeken gekregen, behalve de ééne aangaande de opkomst der hoorders. En nog één mag ik niet verzwijgen: er heerschte in de zaal aanvankelijk een kriti sche temperatuur, die ons de winterjassen deed aantrekken. K. DE JONG- Evangelisatie-Zangkoor. In de Wilhelmïnakerk gaf Donderdagavond dit koor der geref. evangelisatie een zang avond, die buitengewoon druk bezocht was. Onder de leiding van den heer D. Hogenbirk is het koor uitgegroeid tot om en bij de hon derd leden. Doch het zegt meer, wanneer wij vermelden dat ook in dien groei een zeer prijzenswaardig ensemble is behouden. Drie malen deed het koor zich hooren, telkens met een tweetal koorwerkjes, en al die keeren bleef het zich gelijk in 't bewaren van een mooi klankgeheel. Ook in den gemeentezang had het. een werkzaam aandeel, doch hier moet ik de bemerking maken, dat de ge meentezang (in octaven) de vierstemmigheid van het koor een hak zet. daar in dit geval de stemmen op en. over elkaar loopen en het koor dus beter mede in octaven kan zingen, terwijl he; orgel zorgt voor de begeleiding. Ook het meer genoemde Ensemble Hogen birk (instrumentaal) weerde zich dapper, door naast eigen voordrachten ook zijn stem men te voegen waar koor en orgel saam- werkten. Van die eigen voordrachten slaagde het eene nummer beter dan het ander. Ik heb hier inzonderheid het oog op de variaties uit Beethoven's Septet. Want al mag 't waar zijn. dat het vele malen ls omgewerkt voor geheel van 't origineel verschillende bezet ting, (twee malen zelfs door Beethoven zelf, n.l. als trio opus 38 en nog als welhaast on bekend opus voor twee violen, twee alten en violoncel), zoo hooren wc, of liever missen we, in elk arrangement de blaasinstrumen ten. Het aanvullend harmonium is natuurlijk Ersatz van bedenkelijk allooi, waarvoor ik geen kruit meer zal verschieten. Voorts moe ten de portamentl bij enkele violisten, om de twee, drie noten soms. achterwege blijven, als der muziek van Beethoven onwaardig. Heel gewenscht zouden eenige altviolen zijn. ter wijl de partij der tweede violen kwalitatief te veel op den achtergrond blijft. Twee dubbelkwartetten traden voorts op; doch daar beide werden gedupeerd door 't uitvallen van een der leden door ziekte, blijve het oordeel over hun prestaties opgeschort tot een volgend maal. Wel werden de leege plaatsen tijdelijk bezet, maar ik neem aan dat in 't gemengd kwartet het eemls van een goed ensemble (bij 't mannenkwartet was heel wat beter) geweten moet worden aan den noodtoestand. Om de medewerkenden aan deze uitvoe ring wat rust te gunnen, doch eigenlijk toch om een misverstand uit den weg te ruimen, hield Ds. A. M. Boeijinga een rede, waarin hij toelichtte, hoe dit evangelisatiekoor in geen opzicht concurrentie wil aandoen aan welk ander koor van gelijke richting. „Door Zang Vriendschap" had protest aangeteekend Maar spreker licht toe, hoe dit allen grond mist; immers het koor van hedenavond zingt geen oratoria en bepaalt zich alleen tot wat In zijn naam 'ligt opgesloten. Beide koren liggen spreker even na aan het hart; van laatstbedoeld koor is hij voorzitter, van 't an dere eerevoorzitter. Het doel nu dezer uitvoe ring Is, dat de gemeentenaren hun evangell- satiekoor leeren kennen en hun recht, het nu en dan te hooren. anders dan op straat (waarvoor het eigenlijk is in 't leven geroe pen). Met nog een beroep op de leden van het koor om bovenal het doel der propaganda hoog te houden, eindigde spreker zijn zake lijke rede. Van te voren had hij reeds met zijn hoorders een meer geestelijk contact ge had. toen hij met gebed deze bijeenkomst opende. G. J. KALT. DE GESCHIEDENIS DER ZESDAAGSCHE WIELERWEDSTRIJDEN. We ontvingen een boekje getiteld: „De geschiedenis der Zesdaagsche wielerwedstrij den" door George J. M. Hogenkamp, schrij ver van „Een halve eeuw wielersport". In een voorwoord deelt hij mede, dat de eerste Nederlandsche zesdaagsche hem aanleiding tot het samenstellen van dit werkje heeft gegeven, I-Iij laat er goed in uitkomen, hoe men vroeger en tegenwoordig over zulk een sportgebeurtenis dacht. Vroeger werd die bijna algemeen veroordeeld; men vond het afschuwwekkend beulswerk, enz. Thans wor den de toeschouwers, evenals bij voetbal wedstrijden, als het ware „meegesleept". Zij, die er eens komen, kunnen niet meer weg blijven. Hogenkamp beschrijft uitvoerig de vroegere zesdaagsche wielerwedstrijden en verlucht zijn werk met een heel groot aantal portretten van wielrenners, die vroeger op dit gebied een uitstekenden naam hadden. Verder vindt men er de portretten in. van wielrenners, die aan ae Amsterdamsche heb ben deelgenomn. Ht boekj zal zijn weg wel vindn. LECTUUR VOOR ONZE JEUGD De uitgevers Valkhof f Co., te Amers foort, hebben een drietal fleurige boeken ter markt gebracht. „Een Wonderkind" door M. Sluizer, is een vlot geschreven verhaal, waarin nu eens echt spanning zit. De held. Nico van Kempen, beleeft heel wat. Omdat hij zoo buitengewoon muzikaal is, ziet vooral zijn peet-oom een wonderkind in hem. Bij den besten muziek leeraar van Amsterdam ontvangt hij zijn op leiding. Maar dan opeens gebeurt het vreese- lijke. Nico wordt vermist. We snappen nu wel niet goed, hoe de Am sterdamsche politie hem niet eerder op 't spoor is, maar onze jonge lezers zulle nmet hoog- roode wangen lezen over de kermisklanten, die Nico gestolen hebben. En over de goede vrouw Zora, die steeds over hem waakt. Nico, 't ver wende jongetje, went wel buitengewoon gauw in deze nieuwe omgeving. Maar, daar blijf je, al verder lezende, niet bij stil staan. Hoe reuze fijn is de vertooning in het circus beschreven. En die reis door België en Frankrijk. Er zit wel een beetje humor in. als oom Nico op eigen onderzoek uitgaat. Is de Hollandsche politie dan van nul en geener waarde? De omzwer vingen van Oom Nico zijn alweer zoo spannend beschreven, dat we de onmogelijke dingen maar op den koop toe nemen. Na heel wat wederwaardigheden van beide kanten vinden oude en jonge Nico elkaar terug. Tenslotte is het boek je veel te gauw uit. En dat is eigenlijk de beste recensie. De teeke- ningen van Jan Lutz zijn ook uitstekend. „De toekomst van Marijke", door Cissy van Marxveld, is weer een van die kostelijke ver halen vol humor en toch ook met een tintje ernst, waar vooral onze groote meisjes van smullen zullen. Dc getrouwe lezeressen van Cissy van Marxveldt's boeken kennen Marijke. En zullen daarom graag willen weten, hoe het verder met dit flinke meisjes-type gaat. Ma rijke wordt verpleegster in een Rustoord te Nunspeet. Haar leventje is daar niet gemakke lijk, maar ze voelt zich in staat vreugde rond om zich te kunnen scheppen. Vele oude bekenden, zooals Gerda, Chiel, Han, Bert en Runt. komen ook nog ten too- neele. Aan 't slot van het boek doet Ruut Marijke een huwelijksaanzoek. Marijke is in tweestrijd. Dan raadt ze Ruut aan nog wat ge duld te hebben. Ze is eigenlijk zoover boven hem uitgegroeid. Of 't goed komt meldt de g® schiedenis niet. Maar wel gelooven we. dat Marijke's leven, hoe 't ook loopt, gelukkig cn gezegend zal zijn. Dit laatste boek van Cissy van Marxveld lijkt me een van haar beste boeken, vooral omdat ernst en luim zoo hand aan hand gaan. 'k Vind het een prachtboek. Ook om de plaatjes van Hans Borreback. „Wending" door Emmy BelinfanteBelin- fante komt na lezing van 't voorgaande da delijk op een lager trapje te staan. Dat ver velende mondaine gedoe In 't Bad-Hotel kriebelt je dadelijk. Wat is die Chïtn. de hoofdpersoon van 't verhaal een spook. Je kunt je gewoon niet voorstellen. dat dc ouders zulke eenvoudige menschen zijn. Bij doorlezen snap je wel. dat de schrijfster die groote tegenstellingen noodig had om de wending in Chita's karakter meer opvallend te maken. Maar onwillekeurig heeft de Wending veel van een bekeeringsgeschiedenis. En dat doet wel wat onnatuurlijk en ongelooflijk aan. Vooral, omdat Chita het meest onsympa thieke meisje is, tusschen de diverse bad gasten. De sympathiekste onder hen. Titie wordt heel goed geschetst. Het meisje dat beu is van de concerten, dancings, comedies en lezingen, waar ze mee naar toe wordt ge sjouwd. Zij zal Chïta verplegen, als die door eigen schuld zich een longontsteking op den hals heeft gehaald. Als Chita dan geneest is ze een andere Chita geworden. En dan ontmoet ze Maarten, die juist van een Noord Pool-expeditie naar huis Is teruggekeerd. Maarten, die eerst in Chita ziet Thet meisje dat hij niet zetten kan, krijgt haar toch lief. Zijn liefde wordt beantwoord door Chita. De zelfzuchtige ijdeltuit is een ander meisje geworden. Zoo is de laatste helft van 't bock ook dc beste helft. De fijne illustraties van Ro Keezer doen het bnek aan waarde win nen. W. B. Z.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 18