int Nicolaas komt ook in crisistijd Het Belangrijkste. Met de „Graf Zeppelin" over den Oceaan. Café Rest. „DU COMMERCE" In petto. 50e Jaargang No. 15161 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 26 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD Dixcctie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week; 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 13-25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72j£. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMKENE DRUKKERIJ N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 O Administratie: 10724, 14825 Postgiro 3S810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëNI.5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.6& elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim v 250.-, Wijsvinger f 150,-, Elke andere vingerf 50.-, Arm- of Beenbreuk 1 1 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 November. Het plan-Van Tilburg in den Raad. De hceren Visser c.s. vragen bij motie een commissie van onderzoek Wethouder mr. Gerrïtsz noemt dit voorstel onaanvaardbaar. Laai hem niet aan de Uwen voorbijgaan. door HENRIHEGENER. De gang van zaken in den gemeenteraad ten aanzien vair het plan tot werkloosheids bestrijding. ontworpen door onzen redacteur den heer C. J. van Tilburg, is nu wel zeer merkwaardig geworden. In de middagzitting van Vrijdag, tijdens de replieken, heeft de heer Visser, door verscheidene leden onder steund, een motie ingediend waarin B. en W. worden uitgenoodigd een commissie te be noemen om het plan te onderzoeken. In de avondzitting' verklaarde wethouder Mr. Ger- ritsz, na het plan opnieuw bestreden te heb ben en te hebben beweerd, dat er niets van overbleef, dat deze motie voor hem onaan vaardbaar' is. De voorzitter heeft de stem ming over de motie op a.s. Woensdag bepaald. Aan de verklaring' van den wethouder was een debat voorafgegaan, waarin o.a. de heer Meyers opnieuw het plan gecritiseerd had en de heer Klein Schiphorst op een goed onder zoek had aangedrongen, zeggend: „Er kan getracht worden er iets goeds uit te maken, ook al is het dan misschien iets anders dan aanvankelijk bedoeld is". Deze spreker was van meening dat B- en W. zich in de Me morie van Antwoord met een Jantje van Lei den van de zaak hebben afgemaakt. Blijk baar denken vele raadsleden er zoo over. Het is, zooals men weet, ook onze meening. Maar waarom mr. Gerritsz nu plotseling het hoogste aller paarden beklimt, en een voorstel tot instelling eener commissie van onderzoek onaanvaardbaar noemt, begrijpen wij inderdaad niet. Wij weten wel dat hij een bekwaam man is op het gebied der werkloosheidsbestrijding, en hebben dat trou wens meer dan eens in dit blad erkend. Wij weten ook dat hij zijn arbeid op dit gebied al twintig jaar verricht en hem als zijn levenswerk beschouwt. Maar dat sluit niet uit dat andere menschen op dit gebied ook wel eens een goed denkbeeld kunnen hebben en een gedachte opperen die, geschaafd en bijgewerkt, misschien op den duur tot een practische daad kan leiden om grooten nood te helpen verlichten. Meer heeft het plan- Van Tilburg' nooit gepretendeerd te zijn, Er zijn ettelijke bezwaren tegen geopperd. Ver scheidene daarvan hebben den voorsbeller tot wijzigingen in zijn oorspronkelijken opzet aanleiding gegeven. Waarom ook niet? Men moet zoeken, zoeken naar gemeenschappelij ke oplossingen. En dat kan. omdat alle par tijen in den lande het eens zijn over de nood zakelijkheid, behoorlijk betaalden arbeid aan de werkloozen te verschaffen. Alle partijen, ook de S. D. A- P. Toen het plan-van Tilburg in zijn eerste conceptie op 22 September in ons blad gepubliceerd werd, drukten wij vlak ernaast de voorloopige meeningen af van vele bekende menschen van verschillen de politieke richtingen. Zij vonden het alle een onderzoek waard. Zeer begrijpelijk dat zij overeenstemden in hun belangstelling, want alle politieke partijen willen vooruit gang op dit gebied, willen de werkloozen hel pen. Ik herinner mr. Gerritsz aan twee ver klaringen die wij afdrukten van zeer beken de partijgenooten van hem, leidende figuren in het vakvereenigingswezen. De heer C. van der Winden, Alg. secre taris van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en bestuurslid (thans waarnemend voorzit ter) van den I-laarlemschen Bestuurdersbond verklaarde: „Het hierbij ontvouwde plan tot bestrijding der werkloosheid acht ik zeer goed uitvoerbaar. Het brengt den slinger in het uurwerk, dat nu vrijwel stilstaat". Hierbij herinner ik eraan dat volgens mr. Gerritsz' mededeelïng in den Raad de be wuste verklaringen alleen belangstelling, geen instemming uitdrukten. Is dit alleen belangstelling, geen instemming'? De heer A. Mar s, raadslid der S.D.A.P. en voorzitter van den Haarlemschen Bestuur dersbond, verklaarde: „Ilc begroet dit plan met sympathie. Van arbeiderszijde is het toe te juichen. Ook zie ik er een gemeenschaps belang in. Voorts sluit ik mij aan bij de ver klaringen van den heer Van der Winden". Welnu? Sindsdien is het plan door den molen der critiek gegaan, en heeft de voorsteller de wenschelijkheid van verscheidene wijzigingen erkend, zonder dat daarmee de grondge dachte van het plan is uitgeschakeld. Volgens mr. Gerritsz zou het een wijziging zijn dat het plan nationaal moet opgevat worden. Een wijziging? Op den eersten dag der pu blicatie, dus op 22 September, schreef ik al in het inleidende artikel op pag. 1„Er wordt trouwens medewerking van het Rijk voor ge vraagd. Daaruit volgt dat men 111 Den Haag, bij eventueele aanvaarding van het prin cipe van dezen opzet, zich de vraag zou stel len voor welke andere gemeenten hetzelfde stelsel met dezelfde medewerking van het Rijk toepasselijk te maken zou zijn"'. Op 27 September, dus vijf dagen later, zei ik het nog duidelijker ln een bijschrift bij een artikel van een ander zeer belangstel lend deskundige, jhr. dr. Mollerus: „Ons is het wel zeer duidelijk ook de ontwerpei- van het plan beseft dit dat de beslissing over de practische uitvoerbaarheid in Den Haag ligt en niet bij een of meer gemeente besturen, ofschoon hun oordeel over de zaak van zeer groot belang is'. Welnu? Heeft het nationale karakter van het plan niet steeds vooropgestaan? Ik kan hier niet. alle publicaties ze zijn zeer talrijk geweest citee'ren. Maar het plan staat of valt niet met de al of niet toe passing van een exportpremie. en evenmin met het al of niet trekken op de werkloozen- kassen. De heer Meyer de Vries heeft zich tegen het verleenen van subsidie voor z.g. „normale werken" uitgesproken, maar staat het precies vast wat in dezen abnormalen tijd normale werken zijn? Is de heer Meyer de Vries de regeering? Neen, hij is een hoofd ambtenaar in Den Haag die over het plan rapport moet uitbrengen aan den minister. En weet mr. Gerritsz niet evengoed als ieder een dat bijna alle nieuwe plannen eerst op hevige'n tegenstand stuiten, vaak zelfs aan vankelijk verworpen worden en zeer vaak in gewijzigden vorm later weer opgevat, omdat in de grondgedachte iets goeds zit? Wij hebben ons nooit op een ander stand punt gesteld in deze zaak dan het bekende: „Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede". Meer heeft ook de Raad niet aan den wethouder gevraagd. De drie hoofdgedach ten van het plan zijn: lo. een groot deel der werklooze' arbeiders aan het werk te zetten voor een behoorlijk loon, zonder dat er zwaar der lasten op de gemeenschap gelegd wor den; 2e. door dien arbeid te bereiken, dat ook anderen aan het werk gezet worden; 3e. dit alles te baseeren op een ver doorgevoerde samenwerking' van verschillende groepen van belanghebbenden. Dit laatste geeft de groot ste moeilijkheden, zooals al gebleken is. Maar moet men, bij een nood als de huidige, niet zoeken, blijven zoeken tot men de ware op lossing vindt? Dat is ons heele streven en dat van zooveel anderen. Wij betreuren het dat de wethouder deze houding heeft aangenomen. Wij zijn er van overtuigd dat bij B. en W. en den Raad de oplossing gevonden kan worden om dergelijke onnoodige verscherping der standpunten op een terrein, waarop iedex-een vooruitgang wil en waarop de wethouder als deskundig man een belangrijke kracht is, uit de wereld 'te helpen. Laat ook mr. Gerritsz de zaak nog eens rustig bekijken. Komt tijd, komt raad. Wij zijn er van overtuigd dat vóór Woensdag raad gevonden kan worden. R P. INGEZONDEN MEDEDEELÏNG EN VERHAEGEN met zijn Orkest Voorheen Hotel CENTRAAL, Den Haag De nootjes IV van Hoenderdos bewijzen grooter nut dan die van minder kwaliteit Een daalder kost het mud! (In het Noorden des lands is sinds kort een rage onder H-B. Scho lieren, Gymnasiasten enz. uit gebroken, om voor elke school gelijk gekleurde baretjes te dragen.) Sedert kort gaan in het Noorden Leerlingen der H.B.S., Gymnasiasten, kweekscholieren, Uniform gepet ter les. En die nieuwe petbevlieging Ondervindt nogal crïtïek. Ik voor mij vind die bezwaren. Deels wat zwaar en deels komiek. D'een schrijft: deze nieuwe mode Is geen Neerlandsch fabiikaat, D'ander dat het straks den weg op Van-een weeshuispakje gaat Weer een ziet de sectevorming Hierdoor vex-der uitgebreid, Tjonge wat 'n zware termen Voor zoom pettenkleinigheid. Laat- ze toch hun petjes dragen, Rood of blauw of paars of groen, Als ik 't in de school des levens Strakjes maar niet hoef te doen. Neen, ik kan nog niet goed vatten, Waarom dit zoo'n onrust wekt, Want die jongens in het Noorden Houden zich toch zoo gedekt. Modes plegen snel te groeien Leert ons de geschiedenis, Zoodat wellicht deze rage Ook voor ons in petto is. Wel, ik kan me slechts verheugen Tn een naaste toekomst met Een devies van H.B.S.'ers: Niets gaat boven onze pet. P. GASUS. De schaduw van de „Graf Zeppelin" op den Oceaan. Vanmorgen heel vroeg „stoomden" we langs de antieke stranden van Mauretanxë en tusschen de zuilen van Hei-cules door, die daar aan beide zijden van de engte van Gibraltar tronen. Toen kwam een groot brok zee, en eerst vanmiddag doemden de Canari- sche eilanden op. Een der passagiers, die met z'n Zeiss ijverig den horizon had afgezocht, ontdekte 't gezochte land te vx-oeg, zoodat zijn ontdekking echt een „canard" was, in- stede van een Canarie. 't Werd over twee, toen we aan stuurboord in de verte de grauwe wazigheid van het eiland Fuerteven- tura passeerden. Totdat tegen half drie Cran Canaria onder ons hemelschip wegtrok. Aan de Zuid-Oost zijde voeren we er langs. Jt Was werkelijk als een droom. Volgens de gevoelens van bepaalde ge leerden, moeten de Canarische eilanden deel uitmaken van het in den Oceaan verzonken mysterieuse Atlantis, waarvan al Plato wist te vei-halen, en dat een cultuur heeft gedra gen, waarin een creatie als onze Zeppelin een armzalig zevexxde-rangs bedenksel moet zijn geweest. Nu trokken we daar op 250 meter hoogte langs dat oude land heen. De witte Shell tanks daar dicht bij het foi"t op het puntje van het eiland, zullen er in ieder geval in den tijd van 't Atlantis wel niet hebben gestaan. Eerst volgde een stukje steenwoestenïj, toen kwam Las Palmas met zijn dicht opeengedrongen blokkige, witte huizen, waartusschen een mooie kerk. Op de kaden stonden de menschen, in bewoirde- rend staren naar het hemelschip. Palmboo- men, bananenstruiken, zoutpannen, dan weer wat groen en '11 groot radio-station, vast ook geen overblijfsel van die door den zondvloed verzwolgen wondeirwereld, en de rest was weer kale, dorre natuur, met. als achtergrond rotsige piekige bergkammen, alles van troosteloos-jammerende naaktheid. Van 't noordelijker gelgen Tenerïffe met zijn wit besneeuwde 4000 M. hooge piek, was natuur lijk niets te zien. Des middags werd door den steward de salonklok weer een uur achteruit gezet. Dat- is al de tweede keer, dat hij aan de klok heeft zitten morrelen. Maar dat moet ook. Want na elke vijftien lengtegraden, die xn Westelijke richting afleggen, winnen we een uur. Toen we vanavond in het salon gezellig bij een zaten, kwam Kubis vertellen, dat er aan bakbooi'd een schip te zien was. Een heusch schip! Dat is een heelë gebeurtenis, zoo'n ontmoeting op een Zuid-Amei-ika Zeppelin vaart. We staken ijlings ons hoofd in de duisternis en zagen twee zielige lichtjes onder ons wegschuiven. Bepaald emotioneel was de ontmoeting niet. Althans voor de lucht varende partij. 26 October. Al heel vroeg was liet rumoerig in de ca bines. Ook boven ons, waar de bemanning huist, 't Is alles tamelijk gehoorig in den Zeppelin, want met het oog op de groote factor „gewicht"', is bij den bouw van de verblijven natuurlijk naar uiterste lichtheid gestreefd. Zoo bestaan de deuren der cabi nes uit een heel licht raamwerk, dat met doek is overtrokken, De dubbele, smalle deur tjes van de beide kleerkasten, die in de meeste cabines zitten, zijn nog lichter. Ook de beddelakens zijn opvallend dun en lfcht. Gehoorig is in de cabines ook de 40 paards Wanderer motor van de „electrische cen trale" die in een geheel geïsoleerde cabine achter de passagiersverblijven staat, cn die de electrische energie opwekt voor radio, ver lichting. Kreisel kompas en voor verwarming der keukenfornuizen. Vannacht zijn we langs de Kaap Verdïsche eilanden gevaren, waarvan wij natuurlijk niets hebben gezien. Dat het al tropisch is geworden, blijkt uit de witte pakjes, waarin 't grootste gedeelte der bemanning reeds ï-onaloopt. Van ochtend hebben we weer langen tijd door een raampje den wijden Oceaan bewonderd. Er zit iets betooverends in. wanneer men zoo zijn blikken laat waren over den inimensen plas, die. van de brug gezien, veel heeft van een omgekeei-de platten schotel met bollenden horizon. Ook al fasci- neerend zijn die twee vischvormige antenne gewichten, die, elk aan een dunnen kabel tot 150 meter kunnen worden neergelaten en op enkele meters afstand van elkaar boven de Oceaan „escadrille" vliegen. Er zweven nog wel andere, kortere antennes met „vischjes" onder de boot, op andere plaatsen ook, maar de vrienden der passagiers, zijn die twee. Ook de schaduw van den Zepp. op het water, is een bx-on van licht genoegen cn nuttig vermaak. Voor „de brug" is ze ook meer dan een vermaak, omdat je door het met een stopwatch opnemen, van den tijd, Ook de pogingen van prelaat Kaas iot ver min van een kabinet in Duitschland mis lukt. (3e blad, lc pag.) Een Herman Heuff-fonds. (4e blad, le pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het plan-Van Tilburg in den Raad. (lc b'.ad. le pag.) Onboezemingen van een Optimist. (2c blad. lo pag.) Henri HegenerMet de Gra) Zeppelin" over den Oceaan. (le blad. lc nag.) Dr. W. G. N. van der SlccnOver den Atlan- tischen Oceaan. (5c blad, le pag.) Lettinga: Financieele Kroniek. (3e blad, 2e pag.) Brieven van een ambtenaar B. B.: Drukke, maar prettige dagen. (5e blad, le pag.) Emmy J. Belinfantc. Dc vrouw in dc twin tigste eeuxv. (5e blad, 2c pag.) Het Haarlemsche Stadsbeeld. (5e blad. 2e pag.) Karei de Jong: Radiomuziek der Week. Een voorbespreking. (5e blad. 3e pag.) Guus Betlem Jr.: II. D. VertellingHet kost bare kerstgeschenk. (5e blad. le pag.). W. B.Z.\ Lectuur voor onze jeugd. (5e blad, 3e pag.J dien de schaduw noodig heeft om over een vast punt. bijv. een rif. of op volle zee. oen schuimende golftop heen te trekken, nauw keurig de grondsnelheid van het schip kunt bepalen. Korte afleiding hebben ons vandaag nog bezorgd échte vliegende visschen, die hoewel klein, zich toch scherp afteckenend tegen de groenende zee, elegant con stukje over hot water vlogen, zoo gedurende vier, vijf, zes seconden en dan weer onderdoken. Tegen half twee hadden wc oen ontmoe ting met een mooie, groote Oceaan-steamer, de „Monte Sarmiento", een Duit.--.chc boot, die 14 October uit Hamburg, on den 21s(e van Las Palmas was vertrokken. Uit alle raamp jes cn gondels van de Zeppelin hingen hoof den, terwijl onder het schip, mot een looden kogel verzwaard, de Diütsc.hc handels',-lag wapperde. Op de trotsche op de golven slin gerende tweepijper, die roode banden om zijn schoorsteen had, stonden de dekken vol. Toen we vlakbij waren, minderde dc Zepp. Ineens vaart cn kachcldcn we met sterk geknepen Maybachs op ruim 200 meter hoogte, boven en bijzijden den Ocoaanreus, die drie doffe slgnaalstooten omhoog zond als groet. Er werd over cn weer frenetiek gewuifd. Het was een machtig, bijna aandoenlijk moment, die ontmoeting daar midden op den onmetelijken plas tusschen die 2 vormen van Oceaanverkeer: tweepijper en heme'.schip. Slechts enkele minuten bleven we bij elkaar. Want opeens rinkelde de machlnetclegrafen, golfde weer het doffe geronk der Maybachs over de wijde watex-en. en schoot onze mastodont weer met volle kracht vooruit, naar het verre land, daar beneden den hori zon. De een breede witte golfbaan door 't Oeeaanvlak ploegende mailboot, spoelde naar achteren, werd speelgoed on verdween onder den buik van den luchtkolos. Eerst 1 November zal 't zeeschip ln Rlo zijn. We hebben vandaag een excursie gemaakt, een uitstapje, hebben met kapitein V011 Schil ler het inwendige van het schip bezichtigd. Door den gang langs dc hutten en de toi letten, kwamen we vla een deur met „ver boden toegang,, er op, in het diepste binnen ste van den luchtreus. Wondere wereld, dat geraamte, die inge wanden van het machtige hemelgevaarte. Technische schepping, met niets te verge lijken. Vlak voor ons zien we het ruitje van de kleine, met dubbele deuren afgesloten „electrische centrale". De toegang tot die even onder het schip uitstekende cabine, is streng verboden voor hen, die er niet te maken hebben. Dat verbod ls te begrijpen. Het is immex-s zaak ervoor tc waken, dat het ontvlambare watei'stofgas geen verbin ding kan aangaan met den vonken en wai-mte verwekkenden explosiemotor, die 111 dat hokje ronkt. Links en rechts zien we. op een verhooging, een wa.schgelegenheid voor de bemanning. Eerst gaan we nu een trapje op, en staan dan ineens op het nog geen 20 centimeter smalle looppad, dat door het geheele schip voert. Kapt. Von Schiller expliceert, vertelt eerst waar we op drijven en waar we op varen, en wijst op de volumineuze gasblazen boven ons, waarvan de onderste lichtelijk onduleeren door den wind. De gascellen. 16 ln het totaal, die boven in het schip zitten. aldus onze geleider bevatten het waterstofgas, waar het schip in de lucht op drijft, terwijl de onderste 9 cellen, gevuld zijn met het stook- gas waarop de motoren loopen. Dat stook- gas, een toepassing van de laatste jaren, heeft het groote voordeel even zwaar tc zijn als lucht, zoodat het schip gedurende de vaart niet lichter wordt, wat bij het varen op benzine natuurlijk wel het geval! is. Rechts en links van onsr. zien we. tusschen de duralumin stijlen of binten, de verblijven voor bemanning. Hot zijn eigenlijk maal tenten. compartimenten met gordijnen muren. Er zijn slaapkamertentcn en huis- en eetkamertenten. Alleen de gezagvoei-dor heeft een eigen slaapverti-ekjc. We gaan verder. Daar hangen tanks meti Het in den Atlantischen Oceaan gelegen, eiland Fernando Noronha een Braziliaansche strajkolonie.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1