UIT DE OMSTREKEN Het plan-Van Tilburg. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 VIERDE BLAD. IJMUIDEN IJMUIDEN'S BLOEI. TEGEN BELASTING VERHOOG ING. Iii de laatst gehouden bestuursvergadering der Vereeniging IJmuiden's Bloei werd be sproken een kennisgeving van het voornemen van verschillende ingezetenen, die onze ge meente metterwoon willen verlaten, in ver band met de hoog'e belastingen en de vrees, dat die nog verhoogd zullen worden. Besloten werd om een actie te voeren tot belasting verlaging, in elk geval tegen verhooging en om hiervoor samenwerking te zoeken mei. de besturen der veree'nigingen Santpoort's Bloei, de Buu-eschap Driehuis en Parkwijk Zeeweg. Van het bestuur der Vereeniging Santpoort's Bloei was een verzoek ingekomen, 0111 ad- haesie te betugen aan een verzoek van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, tot vermindering van de tarieven voor de tra- jectkaarten. waar deze kaarten niet in de vermindering deelen en hier in de gemeente honderden forensen wonen, hebben eenigen dezer om deze reden onze' gemeente reeds verlaten. Met groote dankbaarheid werd kennis ge nomen van het besluit der Kamer van Koop handel en Fabrieken, om het subsidie aan IJmuiden's Bloei te verhoogen tot f 150. Aan den heer A. F. C. Bückmann werd dank ge bracht voor zijn initiatief. Daar de vereeni ging geen subsidie van de gemeente meer krijgt, komt deze verhooging goed van pas. KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". OPVOERING VAN „DE FEE VAN 'DE BRON". Een uitstekend geslaagde avond mag de uitvoering genoemd worden, welke 't kinder koor „De kleine Stem", onderafdeeling van de „IJmuider Volksstem". Zaterdagavond in de concertzaal van „1-Iet Wapen van Velsen" gegeven heeft. Voor een stampvolle zaal heeft de heer J. Broeren de aanwezigen: moeders, vaders, tantes en ooms van de Stemmetjes hartelijk welkom geheeten en zijn voldoening er over uitgesproken, dat zoovelen van hun mede leven met het kinderkoor blijk gaven, dat door de tijdsomstandigheden gedwongen was hier inplaats van in een groote concertzaal, op te treden. Allereerst voerde het koortje onder de suc cesvolle leiding van directeur Post een aantal kinderliedjes uit. Deze liet daarbij dan één kleine naar voren komen teneinde het versje eerst te declameeren, waarna het geheele koortje inviel. Kostelijk was het Pannekoekliedje, de kin deren wordt niet enkel een dood melodietje geleerd, doch dit wordt leven ingeblazen door het zeggen der woorden en het acteeren. Alle hulde aan den dirigent, die er ontegenzegge lijk slag van heeft om den kleinen de fines ses van zang en gebaar bij te brengen. Van zijn geduld zal dikwijls heel wat gevergd wor den! Daarna volgde de ten tooneelevoering der kinderoperette ,.De Fee van de Bron", mu ziek van E. Koning, een werk, dat altijd een successtuk voor de kleine acteurs, actrices en de toeschouwers geweest is. De verschillende koren werden beschaafd gezongen, terwijl ensceneering en handeling werkelijk verbluffend in orde waren. Al naar mate de operette haar verder verloop kreeg, kwam men meer onder den indruk van het geduldwerk, dat de directeur aan deze uit voering heeft moeten besteden. Alles liep vlot en dit wil bij kindertooneel- werk heel wat zeggen. Dat de aanwezigen zich kostelijk amuseerden bleek uit het gulie applaus na elk der vier bedrijven en aan het slot van dezen avond in het bijzonder. Het leeuwenaandeel hiervan is wel op reke ning van den stoet kabouters te schrijven. Er is zelden zoo gul gelachen als om deze koddige' vertooning: aardmannekens van on geveer 4 jaar af met groote baarden en hooge puntmutsen. En hun gedrag op 't tooneel was alsof ze bij moeder thuis waren, zoo gemak kelijk ging het hun af. Bij de elfendans welke zeer veel tooneei- ruimte vraagt, ging veel van effect verloren doordat de beschikbare ruimte hieraan niet kon voldoen. Kapwerk en tooneelaankleeding waren mooi verzorgd. Mej. v. d. Haak uit Haarlem was de pianobegeleiding van het geheel toever trouwd, een taak die zij slagvaardig en in de puntjes vervuld heeft. In de pauze sprak de heer van Dokkum zijn bekend propagandawoord voor de Supporters Vereeniging- „De Daad". Eveneens werd nog ee'n verloting gehouden tot dekking der on kosten. CONCERT „EUPHONIE". Het eerste donateursconcerl in dit nieuwe seizoen, dat het Symphonie-Orkest „Eupho- nie" zal geven, zal Dinsdag a.s. in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost plaats vinden. Euphonie heeft zich voor dit concert de medewerking verzekerd van het Christ. Gemengd koor .Dooft den Heer", dat onder directie van Jan de Nobel o m. haar concours- nummers (Den Haag, Mei 1932) zal uitvoe ren. Het instrumentale gedeelte vermeldt o.m. Ouverture Princesse Jaune van Saint-Saëns. Drie Balletstukken van Rameau, Ouverture Czar und Zimmermann en de tweede Arle- sienne-Suite. Solistisch zal zich nog doen hoo ren de heer v Meer. hoornist van het en semble met de Nocturne uit de Sommernacnts traum van Mendelssohn. Het vocale gedeelte wordt door ..Looft den Heer" verzorgd, welk koor ten gehoore zal brengen: Vrede van Kools. Klacht van Wïerls Ellen van Olman en De Winter van Loots. Met Klacht (verplicht nummer) en Winter (vrije werk) behaalde Looft den Heer op 00- vengenoemd concours met 393 punten een eersten prijs met extra prijs voor het hoogst aantal punten in de superieure afdeeling. Deze interessante avond is voor donateurs van beide vereenigingen toegankelijk, ter wijl niet-leden tegen betaling van 60 cent entrée zullen hebben. „DE ARENDSKERK" BIJNA OP DE PIER GELOOPEN. TERNAUWERNOOD AAN DEN ONDERGANG ONTKOMEN. Het hedenmorgen van Hamburg binnen gekomen stoomschip Arendskerk werd door de zware eb en den krachtigen Noord-Wes telijken wind zoodanig uit de koers gezet, dat het schip rakelings de Zuidpier passeerde. De opvarenden zagen de groote cement-blokken op nog geen 1 1/2 vadem afstand van het schip, terwijl men aan den wal algemeen dacht, dat. de Arendskerk „op de blokken" ge- stooten had. Bij nadere informatie bleek dit gelukkig niet het geval te zijn geweest, maar het was wel op het kantje af geweest. OPENBARE VERKOOPING. De ten overstaan van notaris G. D. Boerlage gehouden openbare verkooping van een woonhuis met erf. Heidestraat 26. een weiland groot 9 ax-en 80 c.A. aan den Velserdijk. vijf woonhuizen Lumeystraat 34, 36. 38 en 40 en Piet Heinstraat 60 en een woonhuis Tromp straat 88 had tot resultaat, dat het weiland werd gekocht door den heer H. Oudshoorn te Velsen voor f 160. De andere perceelen werden opgehouden. De hedenmorgen binnengekomen stoom trawler Ancor heeft met zwaren storm te kampen gehad, waardoor de trawler veel schade heeft bekomen. O.a. is de geheele brug weggeslagen. AFSCHEID DS. T. A. BAKKER. Naar wij vernemen zal Ds. T. A. Bakker, die een beroep heeft, ontvangen en aangeno men naar Assen Zondag 8 Januari a,s. zijn afscheid-predikatie houden. Den daaropvol- genden Zondag hoopt Ds. Bakker zijn in trede in z'n nieuwe gemeente te doen. SINT NICOLAASFEEST VAN „IN VEILIGE HAVEN". Het Sint Nicolaasfeest van „In Veilige Ha ven" zal gehouden worden Woensdag 7 De cember in „Het Wapen van Velsen". Des mid dags van 1 tot 3 uur is het feest voor de kin deren van 3 tot en met 8 jaar, des middags van 4 tot 6 uur voor de kinderen van 9 tot en met 14 jaar. Om 8 uur 's avonds is er feest voor de ouders, dat zal worden opge luisterd door de Dolpietenband onder leiding van Dolf Brouwer. Behalve het bezoek van Sint Ncolaas zul len er eenige films vertoond worden, alsmede de poppenkast. UIT HET POLITIERAPPORT. Namens den eigenaar, den heer P. te Heemstede, is aangifte gedaan, dat door on bekenden met een glassnijder de ruiten van een zes a zevental woningen in de Cypressen- straat te IJmuiden zijn bekrast. Door R. wonende aan den Zeeweg te IJmuiden is medegedeeld, dat van het ach ter zijn woning gelegen erf verschillende lijfgoederen zijn ontvreemd. S. te IJmuiden deed aangifte van diefstal van een heeren rij wiel. dat hij had ge plaatst voor een woning in de Fazantenlaan te IJmuiden. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een persoon, die in staat van dronkenschap een motorrijtuig bestuurde. D. te IJmuiden deed aangifte, dat tijdens zijn afwezigheid Zaterdagavond de gasmeter is gelicht. Door de politie van het Staatsvisschersha- venbedrijf is, wegens diefstal van visch, ter voorgeleiding voor den commissaris van politie aan het bureau een persoon gebracht en voorloopig ingesloten. Door T. te Heemskerk is aangifte gedaan, dat hij op den Wijkerstraatweg bij den spoorwegovergang is aangereden door een auto, tengevolge waarvan hij van zijn fiets viel en gewond werd. Schade hersteld. Het Duitsche stoomschip Eduard Geiss, dat op weg van Rotterdam naar Stolpmünde hier binnenliep met gesprongen stoompijp van het stuurgerei, heeft deze schade in de bin nenhaven hersteld en de reis naar de be stemming voortgezet. Scheepvaartbeweging'. In de afgeloopen week kwamen hier bin nen 58 stoom- en 7 motorschepen tegen 67 schepen in de voorafgaande week. Naar zee voltrokken 65 stoom- en 6 motorschepen te gen 71 schepen in de week te voren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 136 schepen of 10 minder dan in de voorlaatste week. Berichten a?ji Zeevarenden. NEDERLAND. Wester Schelde. Lichtboei verlegd. Naar 51 gr. 24' 5" Nb en 3 gr. 43' 6" El G is verlegd de R.Z.H.S. lichtboei PvN-E. (Zie Ned. krt. no. 214). (Loodswezen). Zeegat van Zieriksee. Zandkreek. Licht gewijzigd. Ligging: ol.m. 51 gr. 33'.3 Nb en 3 gr. 45',7 El. Het karakter van het rood-witte vaste licht van Geer.sdijk is gewijzigd in onderbroken, elke 5 sec. helder 4 sec. Overigens onveran derd. (Zie Ned. krt. Nos. 220 en 204; Gids Ned. kust, bijl. I. 1930, No. 125). (Loodswezen). LTzcrverscheping. Het Japansc'ne stoomschip Hofuku Maru is met een bij het Hoogovenbedrijf ingenomen volle lading ijzer naar Philadelphia (Ver. Staten) in zee gegaan. DE STORM. DE SCHOENENBOOT VAN BAT A STLUK- LOOS BIJ TERSCHELLINGEKBANK? De Zuid-Westelijke storm heeft alleen veel loos alarm gebracht doen tot zoover bekend, gelukkig geen slachtoffers geëischt. Te Pon Patrick tlersche Zee) rapporteer de de kustwacht dat Zondagmorgen in de vroegte een onbekend stoomschip gestrand was in het Noordelijk gedeelte der Jurey- souna. De positie van het vaartuig, dat nood signalen uitzond was 55. 54 N B. en 06.05 W.L. Bij de lichtboei van de Zuid-Haisborough werd eer. schip gesignaleerd, dat niet meer tegen wind en stroom opkomen kon en ge vaarlijk dicht de beruchte Haisborough Ban ken naderde. Een sleepboot vertrok op dit bericht uit Yarmouth, doch daar inmid dels het weer ..handzamer" geworden was, bleek de Gier :ene, een Engelsch vaartuig, de reis in alle stilte te hebben voortgezet. Door den krachtigen Zuid-Wester. welke in het bijzonder Zondagmiddag op onze «cust stond, was het de Joego-Slavische stoomer Kouroussa, het schip, dat aan de Bat'a schoeienfabrieken toebehoort, onmogelijk zee te houden. Het dreef stuurloos rond ter hoogte van Terschellingerbank-vuurschip. Aangeboden sleepbootassistentie van de firma Doeksen uit Terschelling wera echter gewei gerd. De Kouroussa, 3511 ton bruto, heeft klaarblijkelijk later de reis van Antwerpen naar Hamburg voortgezet. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.85f 0.70 Griet per 50 K.G. f 26—f 17. Tongen per K.G. f 1.25f 0.60. Groote schol per 50 K.G. f 24f 21. Mddelschol per 50 K.G f 30—f 23. Zetschol per 50 K.G. f 31f 25. Kleine schol per 50 K.G. f 23f 7.90. Schar per 50 K.G. f 18—f 16. Tongschar per 50 K.G. f 28.50f 23 Vleet per stuk f 2 Pieterman en poon per 50 K.G. f 7f 4.50 Groote sc.helvisch per 50 K.G. f 28.50f 28 Middelschelvisch per 50 K.G. f 25f 17.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22.50 f 12. Kleien schelvisch per 50 K.G. f 12.50f 2.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 56f 33. Gullen per 50 K.G. f 16—f 2.60. Leng per stuk f 2.15f 0.75 Heilbot per K.G. f 0.75—f 0.60 Wijting per 50 K.G. f 3.50f 1.60 Koolvisch per stuk f 1.05f 0.35. Makreel per 50 K.G. f 22—f 17.50 Versche harig per kist f 6.20f 4.10 BESOMMINGEN. Trawlers: Derika 7 IJm. 417 275 manden f 1900. Hercules IJm. 196 360 manden f 2400. Caroline IJm. 26 400 manden f 2400. Amsterdam IJm. 58 450 manden f 2800. Ommering IJm. 7 425 manden f 2800. Spaarnestroom IJm. 65 145 manden f 1700. Holland III IJm. 179 100 mandn f 1300. Denelope IJm. 64 105 manden f 1700. Delfland IJm. 244 150 manden f 1500. Invierno IJm. 158 140 manden f 1700. Aneta IJm. 82 490 manden f 2900. Eendracht I IJm. 130 en Raaf LJm. 432 nog niet bekend. Cornells IJm. 15 150 manden f 1600. Marie Elisabeth IJm. 114 125 manden i' 1300 Haring-uitvoer. Het Belgisch stoomschip Raymond is hier in ballast aangekomen om in de Binnenha ven ee'n lading haring, afkomstig van eene Katwijksche exportfirma, in te nemen met bestemimng' naar Oostende. DRIEHUIS ST. NXCOLAAS KOMT. Dinsdagmiddag hoopt St. Nicolaas een be zoek aan Driehuis te brengen. Hij vertelde toen hij een bezoek aan IJmuiden bracht, ook een uitstapje te willen maken naar het Oostelijk deel onzer gemeente. Driehuis, dat in de laatste jaren zoo is uitgebouwd is. Hij hoopt een paar dagen zijn intrek te nemen in het sigarenmagazijn Mentink. Dinsdag middag zal hij een rijtoer maken langs Drie- huizenveg naar het spoor en terug naar de Dr. Sehaepmanlaan. Bij de school zullen de leerlingen den Sint liederen toezingen. Van hier uit gaat het langs den Driehuizerkerkweg tot de villa ..Schoonenberg'". Dan terug den Zeeweg op tot de spoorhalte. vervolgens te rug. Dan wordt de P. C. Hooftlaan bezocht vervolgens nog Feithlaan. de Genestetlaan en dan weer langs Driehuizerkerkweg naar den heer Mentink alwaar hij tot Woensdagavond hoopt te verblijven. Zwarte Piet zal geduren de den tocht royaal pepernoten strooien, VELSEN SINT NICOLAASFEEST VAN KINDER VREUGD. De ontspanningscom. van de Speeltuinver- eenigmg Kindervreugd hield Vrijdagavond een bespreking omtrent het te geven kinder feest. Het feest zal worden gehouden in Con cordia op Zaterdag 10 December a.s. welk ge bouw kosteloos is beschikbaar gesteld. Voor dit doel is door een comité bij de inwoners te Velsen-Noord en Velsen met lijsten gecollec teerd, Het feest is toegankelijk voor kinderen der leden van 4 tot 14 jaar. BONNEN VOOR ONVERMENGDE MARGARINE. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon bericht dat afgifte van bonnen ter ver krijging van onvermengde margarine zal plaats hebben in het stempellokaal aan de Lorentzstraat te IJmuiden (0.) eiken Donder dag van 9 tot 10 uur v.m. tegen overlegging van trouwboekje en stempelkaarten. Voor bonnen komen alleen in aanmerking: a. Werkloozen. die drie maanden of langer steun ontvangen. b. Armlastigen die 3 maanden of langer on derstand ontvangen. De aandacht wordt er op gevestigd dat van de ouder a. en b. vermelden alleen gezinnen met vijf of meer kinderen voor verstrekking van 14 K.G. per hoofd en per week, in aan merking komen. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten ten aanzien van alle winkels in de gemeente op Zondag 4 Dec. 1932 van des voormiddags 8 tot des namiddags 9 uur ont heffing te verleenen van de verbodsbepalin gen van de Winkelsluitingswet 1930. Brief van den heer Meyer de Vries. De heer Meyer de Vries. Hoofdinspecteur voor de Werkverschaffing schrijft ons het volgende: De heer Van Tilburg was zoo vriendelijk, mij een kleine week geleden, de gegevens welke door deskundigen zijn ingezonden. :e sturen. Van mijn aanvankelijk plan. thans uitvoerig op het totaal gewijzigde plan van Tilburg in :e gaan. moet ik voorloopig af zien. daar meer prac'.ische zaken mij ver hinderen nog lang bij dit plan. dat thans 're- worden is tot een zuiver „academisch" ding. stil te staan. Ook daarom is een uitgebreide handeling niet meer noodig. omdat, wethou der mr. J. Gerritsz. reeds op uitnemende wijze het noodige erover heeft gezegd. Trou wens. dat- hij en ik op dit punt het volkomen eens zijn, behoeft, niet te verwonderen, daar wij beiden van een gelijk levensbeginsel uit gaan en door jarenlange samenwerking ten aanzien van de werkloozenzorg, zijn gewor den „een van denken en een van willen", al zal er natuurlijk op practlsche onderdeelen, wel eens verschil van inzicht, zijn. Omtrent het plan Van Tilburg nog slechts dit. Uitdrukkelijk aangekondigd als een plan voor Haarlem, moest het. uitgroeien over cle gemeentegrenzen heen en zijn thans, door dat alles en nog wat. onder de toeslagregelin gen moet vallen, geen grenzen meer te zien. Erger nog, thans dreigt het plan 0011 groot gevaar te worden. Niet alleen dat alle werk loozen die nog niet gesteund worden «het meerendee! der ingeschreven werkzoekenden) ook onder de toeslagregeling zullen vallen, dit zal ook het geval zijn met alle nou wer kende Nederlanders (gelukkig nog steeds het overwegende deel der bevolking). Het zou interessant zijn. indien des heeren Van Til- burg's deskundigen eens gingen cijferen, welke kapitalen noodig zullen zijn om aan dat grenzelooze plan uitvoering te geven. Wellicht willen diezelfde deskundigen ook eens uitrekenen, hoeveel geld er noodig is. 0111 de thans in Haarlem en elders stil liggende industrieele ondernemingen aan den gang te zetten. Tot. nu toe zagen we alleen cijfers over het bouwvak, doch de uitkomst moet komen van de industrie. Laat men dan ineens uitrekenen, hoeveel arbeidsloon er zit in eiken nieuwen guldén die de indus trie moet worden bijgebracht. De oude schul den van die onderneming moet men dan maar gemakshalve vcrwaarloozen. Wanneer die deskundigen dan ook een weg weten aan te geven waar de kapitalen en niet te verge ten de afzetmogelijkheden voor die onderne mingen te vinden zijn. dan begint bij het plan Van Tilburg de victorie. De Haarlemsche Raad schijnt, de veertien dagen te kort en de 500 man te veel te heb ben gevonden. Met alle genoegen wil ik er vier weken en 400 man van maken. Hoofd zaak in eerste instantie is, dat de Raad uit spreekt-, dat vervroegde en min of meer ge zochte werken bij wijze van werkverschaf fing worden uitgevoerd legen ongeveer de loonbasis, welke voor de Haarlemmers te Castricum geldt. Meh zal dan het huidige stelsel van drie weken werken tegen het nor male halve weekloon, plm. f 15. moeten laten schieten. Dat stelsel heeft twee groote be zwaren. welke zich op den duur ongetwijfeld sterk zullen laten voelen. Het eerste bezwaar is. dat alleen zij die minder dan 15 steun ontvangen, aangenomen kunnen worden, tenzij men vier dagen en meer plaatst, doch dan g-^irie grondeedachte van bet stelsel te loor. Bijpassen volgens steunregeling of ar menzorg kan ook niet, want B. en W. hebben zich schriftelijk tegenover den M'nlster ge bonden. dat. niet te zullen doen. Het lag ook niet. in hun bedoeling. Een tweede bezwaar is. dat bii ben d'e olm. 15 verdienen en vrij zijn om de drie res- teerende dagen te doen wat zij willen. zonder controle op eigen en gezinsinkom «ten fd^z» contróle. met de sancties ls er wel bi} her, steunen*in de hand wordt gewerkt, om tegen eiken priis karweiMes 00 te knaopen. ten nadeele van bona-fide werkgevers en werknemers. In Dui'schland heef?, dit euvel van werken-tegen-elken-prijs zoo'n omvang aangenomen, (men noemt het daar Schwavz- arbeit), dat. onlangs een bekend tiidsehrift. dat zich met. arbeidsvraagstukken bezig houdt. een afzonderlijk nummer aan dit euvel had gewijd. ANTWOORD. Evenals wethouder mr. Gerritsz, mot wie" hij het nu roerend eens is, geeft de heer Meyer de Vries thans te kennen dat het plan- van Tilburg „uitdrukkelijk is aangekondigd als een plan voor Haaryem". Dit is. zooals al onze lezers weten, en abso lute onwaarheid. In het hoofdartikel ter inleiding van het plan, op 22 September er gelijktijdig mee ge publiceerd, schreef ik: ..Er wordt trouwens medewerking van het Rijk voor gevraagd. Daaruit volgt dat men in Den Haag. bij eventueele aan vaarding van het principe van dezen op zet. zich de vraag zou stellen voor welke andere gemeenten hetzelfde stelsel met dezelfde medewerking van het Rijk toe passelijk te maken zou zijn. In verschil lende détails betreft het ontwerp, dat wij vandaag publieeeren, specifiek-Haar- lemsche omstandigheden. In andere ge meenten zijn die natuurlijk weer ver schillend. Wij hebben heden reeds de aandacht van de leden der regeering en van de beide Kamers op het plan ge vestigd". Is dit duidelijk of niet? Wij hebben op den dag' van dc eerste pu blicatie van het plan het onmiddellijk als nationaal aangekondigd, en om een uitspraak over het principe door Den Haag gevraagd. Dat de regeering dit begreep bleek volko men, want op 24 September, dus twee dager, later, ontving ik reeds een persoonlijk schrij ven van den minister van Binncnlandschf Zaken, jhr. mr. Ruvs dc Beerenbrouck. waar in de minister meedeelde dat hij zijn aan dacht aan de zaak zou geven. De ontvangst van dat schrijven deelden wij op dienzelfden datum in Haarlem's Dagblad mee. Duidelijk of niet? Mr. Gerritsz en de heer Meyer de Vries trachten wel gezamenlijk zwart wit te noe men. maar dat gaat niet op. Bij dezelfde gelegenheid herhaalde ik nog eens in dit blad: „Ons is het zeer wel duide lijk ook de ontwerper van het plan beseft dit dat de beslissing over de practischc uitvoerbaarheid van het plan in Den Haa" ligt. en niet bij een of meer gemeentebesturen, ofschoon hun oordeel over de zaak van zeer groot belang is". Waarlijk, wij hebben het duidelijk genor; gemaakt dat wij een nationaal plan indien den! Maar blijkbaar niet voor mr. Gerritsz en den heer Meyer de Vries! De laatste kreeg overigens opdracht van den minister om over de zaak te rapportcc- rcn. Iiij machtigde den heer Van Tilburg zelf dit te publieeeren. en wij deden dat in ons nummer van 12 November in de volgende be woordingen: „Het is u bekend dat. de minis ter van Binnenlandsche Zaken uw plan in mijn handen gesteld heeft om hem daarover te rapporteeren". 1 leessant, nietwaar? Wan: thans schrijft dc heer Meyer dc Vries: „Van mijn aanvankelijk plan. thans uit- voerig op het totaal-gewijzigde plan-Van Tilburg lii te gaan. moet ik voorloopig af zien. daar meer practlsche zaken mij verhin deren bij dit plan. dat thans verworden is tot ren. zuiver „academisch" ding. .stil te staan". Wie regeert er eigenlijk aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken? Het schijnt de heer Meyer de Vries te zijn. En een „academisch" plan? Waar zit het academische in? Het betreft van a tot z de nuchtere practijk. Van zijn opmerkingen „dat alle werkloozen die nog niet gesteund worden ook ander de toeslagregeling zzullen vallen" en „dat dit ook het geval zal zijn met alle nog werkende Nederlanders" begrijpen wij niets. Wij heb ben heb nooit beweerd. De opmerking: „Tot nu toe zagen we alleen cijfers over het bouwvak, doch de uitkomst moet komen van de Industrie" is wel zeer vreemd. Bij het bouwvak zijn zeer vele takken van industrie direct betrokken Juist op deze overwegingen is het plan steeds gebaseerd geweestp De gegevens van deskundigen betroffen niets anders dan de vraag, hoe de kosten van materialen zich tot de loonen verhouden. Hun publicatie heeft in hel plan niet de minste verandering gebracht. Zij weerlegden alleen de gegevens, die de heer Meyer de Vries over deze verhouding had. Dit was een zaak van technische toelichting, meer niet. De heer M. de V. had dc gelegenheid tot deze toelich ting ..gaarne" aanvaard. In het plan-van Tilburg is niet voorgesteld kapitaal te verschaffen voor het doen herle ven van stilgelegde fabrieken of voor de beta ling van oude schulden van de industrie. Der gelijke fantastische denkbeelden komen cr inderdaad niet in voor. Het welzijn van zeer vele nog-werkende fabrieken kan overigens bevorderd worde nrioor nieuwe orders zonder dat daarvoor nieuwe kapitaal en aflossing van oude schulden een voorwaarde is. Nu. hierbij kunnen we het vrijwel laten. Er schijnen andere factoren in deze zaak te gelden dan de eenvoudige beoordeeling van een zakelijk streven om iets goeds ter bestrij ding van de werklooshei dte bereiken. Wat de gelijke levensbeginselen van mr. Gerritsz en den heer Meyer de Vries ermee te maken hebben is ons overigens totaal onduidelijk, want met politiek heeft het plan-van Tilburg nooit het minste uitstaande gehad- Wat het laatste doel va nde beschouwing van den heer Meyer de Vries betreft dat. is een antwoord zijnerzijds aan den Haarlem- schen gemeenteraad, nadat hij verklaard had dat hij in 14 dagen hier 500 man aan het werk kon zetten, hetgeen een nogal scherpe crit.iek inhield op,... wethouder Gerritsz. Enfin. Daar staan wij heelemaal buiten. Maar 't is wel een mooie vertooning R. P. INGEZONDEN MED EDE, KLINGEN a 60 Cts. per regel. Spreek met Uw kennissen nog over Nervostrong. Zij kunnen we ten welke werkelijke waarde het heeft voor Uw zenuwen. Onder voortd. contr. van Dr. W. C. Smit. WELDADIGHEIDS MATINcE. Ten bate van de Vereeniging Weldadig heid naar Vermogen" werd Zaterdagmiddag in den Schouwburg aan den Jansweg een weldadigheidsvoorstelling gegeven» waartoe een dames-comité het initiatief had ge nomen. De opkomst was zeer groot. Onder de aan wezigen waren o.m. de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem en Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede. De voorzitter van Weldadigheid naar Ver mogen. Jhr. J. van Reigersberg Versluys. sprak een kort openingswoord, waarin hij dc dames van het comité en d« medewerken den dankte en in 't bijzonder de burgemees ters welkom heette. Spr. wekte de aanwezi gen. voor zoover dit nog noodig was. op. lid te worden van ..Weldadigheid naar Vermo gen" en adviseerde ten slotte, nooit te geven, zonder nader onderzoek. Hierna opende mevrouw TextorVos. op die piano begeleid door den heer Textor. de eerste twee coupletten van het Wilhelmus, dat staande werd aangehoord. Mevr. Textor zong daarna nog „Geloof" van L. Adr. van Tetterode; „Naer Oostlant" van Willem Pij per en „O. jubel mijn hart" van Cor Kuiler. Luid applaus klonk na elk nummer. Luid applaus volgde ook op het optreden van den heer J. Verwey, niet alleen omdat hij zoo goed goochelde, maar ook omdat hij tenslotte uit een bus een enveloppe met 200 tooverde: een gift van een onbekenden gever, bestemd voor de kas van „Weldadig heid naar Vermogen". De beer J. J. da Silva gaf vervolgens aar dige staaltjes van zijn buiksprekerskunst ten beste. In de pauze was er gelegenheid om natuurlijk ten bate der kas thee te drin ken en te genieten van verschillende ver snaperingen, van welke gelegenheid druk ge bruik werd gemaakt. Ook werd nog een verloting om eenige aardige prijzen gehouden. Na de pauze vertoonde dc heer J. C. Mol eenige interessante vertraagd opgenomen cultuurfilms betreffende dc vorming van kristallen, het leven van het oneindig kleine enz. „Weldadigheid naar Vermogen" zal zeker tevreden kunnen zijn over deze matinee. DE HEER J. C. MEYERINK WORDT DINSDAG 80 JAAR. De heer J. C. Meyerink in de Jansstraat wordt morgen. Dinsdag. 80 jaar. Het bestuur der Janssiraatvereeniging ver zoekt den leden, voor deze gelegenheid Dins dag de vlag uit te steken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13