PAST OP VOOR deze VERSCHIJNSELEN! ABSORBINE J* Liefde de Sterkste HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 SINT NICOLAAS IN DE KLEINE HOUTSTRAAT. TRIOMFTOCHT DOOR DE STAD. Dat was me 'n drukte daar Zaterdagmid dag op de Turfmarkt! Een groote poli tiemacht was noodig, niet om een straatbe- tooging uit elkaar te jagen, maar om te voor komen, dat kinderen geen ongeluk zouden krijgen. Want al die honderden kinderen tuur don maar onafgebroken naar één punt, na melijk in de richting van de Lange Brug, die naar hun opvatting zoo akelig lang dichtbleef om de boot uit Spanje, waarmee Sint Nico- laas met zijn bekenden zwarten Piet tjonge, wat is die z'n Bisschop alle eeuwen door trouw gebleven! een bezoek aan Haarlem kwam brengen, door te laten. Een inspecteur, eenige hoofdagenten en agenten en de motorbrigade waren noodig om er voor te zorgen, dat de al te enthousiaste vol gende generatie van Haarlem in het water of onder een autobus zou geraken. Maar eindelijk kwam dan toch een eind aan het ongeduld. De brugwachters deden de hekken dicht en draaiden het smalle bruggetje open, zoodat de boot uit het Zui den binnen kon stoomen. Sint stond met Piet op de voorplecht en wuifde in het voor bijvaren de wachtenden op belde oevers van het Spaarne minzaam toe- Sint had ook zijn witten schimmel meegebracht; die stond op het achterdek ongeduldig te trappelen, niet om zijn historischen tocht over de daken te maken dat doet hij immers pas op 5 De cember maar voor een rit door de Haar- lemsche straten, waartoe hij uitgenoodigd was door het bestuur van de Kleine Hout- slraatvereeniging (N.Z.) Er was een gedeelte van een muziekkorps ..De Spaarnebazijuin" aan boord; dat was hem blijkbaar hoffelijk tegemoet gereisd. dit liet zich op den tocht langs het Z. B. Spaarne en ook nog bij de Lange Brug hooren. maar wat deksel! waarom zweeg het, toen het schip den wallekant van de Turfmarkt naderde? Waarom speelde het toen niet „Zie ginds komt de stoomboot Enfin dat „blyde incomste'' was er niet minder uitbundig om! Wel kostte het aan vankelijk eenige moeite om den schimmel de schuine plank van het schip af t>e krijven. Het dier overigens heel rustig vertikte het om dezen afgrond in te gaan. Het was niet te bewegen met vriendelijke woorden en ook niet met aanmoedigende klappen op de schoften. Toen kwam er één op het denk beeld, om het een jas over den kop te han gen maar dit had juist een averechtsche uit werking: 't paard eed geen stap meer! Ein delijk ontfermde een deskundige uit het pu bliek zich over het geval; hij trok de jas weg, pakte het dier bij den teugel en kreeg 'm in no time achteruit van de boot op den wal. Toen kon de grijze Sint zijn paard bestij gen.-Hij deed dit trots zijn hoogen ouderdom met bewonder''nswaardigen lenigheid. En toen ging de stoet, voorafgegaan door „De Spaarnebazuin" met een kranigen tamboer- maitre en de motorbrigade van de politie en oms^iwd door een ontzaglijke hoeveelheid juichende kinderen, via de Ged. Oude Gracht naar de Kleine Houtstraat, waar Sint Nico- laas bij perceel 37 door den voorzitter van de Kleine Houtstraatvereeniging. den heer J. Kort, allervriendelijkst ontvangen werd. Hij betuigde den Bisschop zijn dank da/t hij op zijn tocht door de stad ook de Kleine Hout straat wilde bezoeken, een daad, die de win keliers op hoogen prijs stelden. Sint Nicolaas antwoordde hem en zei, dat het genoegen heelemaal aan zijn kant was en dat hij verrast was door het groote aantal prachtige winkels, dat in deze straat te vin den was. Hij hoopte, dat de winkeliers veel succes met hun étalagewedstrijd zouden mo gen oogsten. Zelf wilde hij daartoe wel het zijne bijdragen; daarom liet hij onder de kinderen biljetten verspreiden, die op den letterwedstrijd betrekking hadden. Daarna begon de lange tocht door de stad. Het ging langs Lange Veerstraat Klokhuis plein, Jansstraat, Jansweg, Kcnrimieiplein, Frans Halsplein. Schoterweg. Generaal Cron- jés'raat, Soendaplein, den Schoterweg terug, Kennemerstraat, Frans HaLsplein, Kenne- merplein. Kruisweg. Kruisstraat. Barteljoris- straat, Groote Markt Koningstraat. Verwulft Ged. Oude Gracht naar de Kleine Houtstraat waar de stoet ontbonden werd. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat het een ware triomftocht geworden is en dat Sint Nicolaas maar vooral ook Pieterman knecht overal warm toegejuicht werd. Het bestuur van de Kleine Houtstraat vereeniging behoeft er geen spijt van te heb ben. dat het den Bisschop uitgenoodigd heeft om hier een bezoek te komen brengen. ORGEL VOOR DEN PROTESTANTENBOND HAARLEM-NOORD. Het gebouw van den Protestantenbond in Haarlem-Noord zal voorzien worden van een pneumatisch orgel met klavier volgens het systeem van pneumatische kegelladen, te le veren door de firma H. W. Flentrop te Zaan dam. Er komt een electrische windvoorzie- ning. Ds. W. BijLEVELD. Ds. W. Bijleveld te Haarlem-Centrum komt voor op een tweetal voor de Christelijk Gcref. Kerk te Woerden. Een Dr. W. E. Merens fonds. Het gebeurt maar al te vaak, dat zij die moedig hun leven in de waagschaal stel len om medemenschen, die in pthysieken nood verkeeren te redden, zelf de dupe wor den van hun nobele menschli'svend'hedd. Red ders van drenkelingen komen dikwijls met bedorven of gescheurde Weeding. soms me' verwondingen uit hun avontuur, ja het komt zelfs voor, dat kleedingstukken, die zij op het droge hebben achtergelaten, na de red ding gestolen blijiken. Het bekende Carnegie Heldenfonds kan niet in alle indiv&dueele gevallen van deze soort hulp verleenen of schade vergoeden en met name niet direct, hetgeen soms zeer noodzakelijk is. Eenige goede vrienden van den onlangs overleden Dr. W. E. Merens hebben het plan opgevat, een fonds te stichten, dat den naam van den betreurden geneesheer zal dragen en dat in deze gevallen zal vooraten. Een uiterst sympathieke gedachte. Het comité, dat samengesteld is uit de heeren H. M. v. Bemmrien, Ir. W. J. Burgers- dijk. Mr. J, Deenik, Dr. M. J. Huisinga, Arts M. Mauritz, P. W. Peereboom, P. Ris sela da Joh. M. Schmidt en J. C. Tadema, hoopt dat alle patiënten, ook fonds-patiënten van wij len Dr. Merens door naar krachten bij te dragen aan de vorming van dit fonds zullen medewerken. T: dien einde werd de navol gende oproeping verzonden; Toen de ontstellende tijding kwam van het overlijden van Dr. W. E. Merens. is de behoefte gevoeld diens nagedachtenis op eerbiedige en passende wijze te eeren en zijr naam te doen voortleven, nog lang nadat ook de huidige generatie zal zijn heenge gaan. Diep gevoelen velen, met name onder zijn vrienden en vroegere patiënten, hoevee! Haar!em verschuldigd is aan deze veelzijdige oprechte figuur, in de eerste plaats gezien aL- kundig geneesheer en trouwhartig vriend van een breeden kring van Haarlemmers in alle geledingen der samenleving. Daarnaas* blijft Dr. Merens sterk in de herinnering als iemand die, deels uit aangeboren sportief zevoel in de beste beteekenis dezer woorden deels uit zuiver hygiënisch oogpunt, bovena het zwemmen nader gebracht heeft tot de massa. Door de zwemkunst is in later jaren zijn belangstelling vooral gegaan naar de hulmverleening aan slachtoffers van onge vallen in het algemeen, aan drenkelingen in het bijzonder. Deze omstandigheden hebben de onderge- feekenden er toe geleid t= pogen een fonds in het leven te roepen, dat de naam Dr. W. E. Merens-Fonds draagt en uit welk? -ente hulp en steun kan worden verleend aan hen, die bij h?ta redden van drenkelingen lichamelijke verwondingen of materieele schade hebben geleden en wien thans derge lijke vergoeding niet zou kunnen worden verstrekt, om hen in staat te stellen, dit fond te vormen, hebben' de ondergeteekenden ook uw hulp noodig en zij meenen, dat u hun deze voor dit doel niet zult onthouden. In vol vertrouwen hierop, verzoeken zij u daarom dooi- middel van aangehecht biljet een bijdrage voor dit fonds te wiillen toezeg gen aan of storten op het aangegeven adres Ook geregelde jaarlïjksche bijdragen zijn wel kom. wanneer u hieraan de voorkeur mocht geven. Het in de circulaire bedoelde adres is van den heer P. W. Peereboom, Groote Houtstraat 93, te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De voeten jenken en branden, de huid tus- sehen de teenen barst of men ziet kleine, witte blaartjes en een droge, hoornachtige huid. Dit is een waarschuwing! Verwaarloost deze verschijnselen en ge loopt het risico later met pijn te loopen en een ernstig voeteuvel te krijgen. Gebruik onmiddellijk Absorbine Jr. Het bestrijdt de vergiftige kiemen, die voeteuvels veroorzaken. Geneest de pijnlijke plekken voorkomt ver dere infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwonden genezen. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Abaorfefae Jr. wrkrfbbmr bij VERGADERING K. T. K. Zaterdag vergaderde de Technische Com missie van den Kennemer Turnkring onder leiding van den heer P. Dijkstra. Besproken werd een rapport van de exa men-commissie voor de vaardigheidsproeven K. N. G. V. De jury-lijst betreffende de 4 Fe bruari a.s. te houden driekringenwedstrijd vond eenige uitbreiding. Een uitvoerige bespreking werd gewijd aan de dit seizoen gehouden gymnastiekwedstrij - den voor dames en heeren. Aangaande vast gestelde deelneming in een te lagen graad stelt de T. C. voor, de desbetreffende turn sters en turners, die prijzen behaalden, voor het algemeen graads-klassement te schrap pen. Bedoelde gymnasten komen evenwel dan toch in aanmerking voor een prijs, maar dan buiten mededinging van de anderen. De ze laatsten schuiven daardoor eventueel één of meer rangnummers op. Door de leiders van de gymnastiekwedstrij- den was een rapport ingediend, waarvan de daarin vervatte voorstellen met een enkele geringe wijziging door de T. C. werden aan genomen. De T. C- was van oordeel, dat het nieuwe wedstrijdsysteem de gymnasten tot intensieve en veelzijdige voorbereiding heeft gebracht, en dat in aansluiting daarmede het peil blijkbaar is opgevoerd. Aan de hoofd zaak werd dus voldaan. Enkele bijkomstige punten moesten evenwel worden herzien. Voor 1933 wordt het systeem nu als volgt: De graadwedstrijden blijven hoofdzaak; gehandhaafd worden voorts twee wedstrijden met verschillende onderdeelen voor de le en 2e graden en een wedstrijd voor den 3den graad. Het systeem keuze-oefeningen voor de beide hoogste graden blijft bestaan. Voor den 3den graad worden 2 keuze-oefeningen inge voegd. Zoo mogelijk worden uitgebreid het aantal onderdeelen le en 2e graad, en tevens de lengte van de onderdeelen 3e graad hee ren. Voor de vereenigings-wedstrijden zullen gelden ploegen van 3 voor de hoogere graden, en van 5 voor den 3en graad; voor den uit slag telt het totaal van de beste 3, resp. 5. Behoudens oordeel van de T. C. mag in 1933 niemand in een lageren graad uitkomen dan waarin in beide vorige jaren werd ingeschre ven; tevens zal dan gelden de bepaling, dat ieder, die. dit jaar minstens 75 percent van het totaal verkreeg, in 1933 in een hoogeren graad moet deelnemen. Elke oefening mag 2 x worden uitgevoerd, maar de laatste zal tellen. Voorts werden betreffende de wedstrijden enkele punten van meer huishoudelijk belang vastgesteld. Voor de voorloopige training betreffende den a.s. driekringenwedstrijd werden aange wezen: van O..S. de dames C. en B. van der Mije, Biesenberger, Sochow, Rollema en v. d. Weri'f, en de heeren O. en J. Brink, Castien en Zwemmer; van Bato de dames de Liefde en Smal, en de heeren Jac. en Jan Hoog- straate, v. d. Veldt en W. J. van Houten; van Concordia de dames Wiel ai't, Smit, Rookhui- zen, Kaptein, de Bruijn Osterthun en Kwant; van Turnlust H. de heeren Silvis en Timmer man; van de Bloemendaalsche Gymn. Ver. mej. Kerkhout en de heeren van Zadel, Beek en Timmer; van Tumlust B. de dames J. v. d. Wal, v. Driel, Klees en Wagenaar, en de heeren Visscher, Dibbels, Gerssen en Dingier van Sparta mej. Michel. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VUILNISBELT! Mijnheer de Redacteur! Beleefd waag ik een plaatsje in uw veelge lezen blad. Als bewoonster van de Sparrenstraat erger ik mij steeds aan het volgende: Er schijnt door de Gezondheidscommissie weinig aandacht geschonken te worden aan het boschje aan bovengenoemde straat ge legen. Mag ik er dan even op wijzen dat het ge bruikt wordt door omliggende bewoners enz. als vuilnisbelt? Wat onbruikbaar geacht wordt en wat te onaangenaam riekt voor de vuilnisbak, wordt daar gedeponeerd. Men is verplicht in de zomermaanden cle ramen gesloten te houden. Voorwaar niet prettig en vooral niet, als men hier voor z'n gezondheid woont. De ontzettende lucht van bedorven visch enz. om van de last van groote zwarte vliegen, welke daar voedsel in overvloed vinden, niet te spreken is on dragelijk. Mijn vraag is of het nu geen mooie gelegenheid is met 't oog op de werkloos heid dat geurige bosch te laten verdwijnen vóór het voorjaar en de mooie warme zomer weer in 't land komen. U Mijnheer de Redacteur beleefd dankend voor de plaatsruimt'e. ABONNéE. ZONDER TROPEN GEEN EUROPA Dit kernachtige woord van onzen grooten tropenhygiënist Tillema heeft nog niets van zijn waarde verloren. Immers hoe geheel an ders zou onze samenleving er uitzien, wan neer wij de Indische producten als: koffie, thee, tabak, rubber enz. eens moesten mis sen. Maar ook zonder tropen geen Nederland, al denken vele Klein-Nederlanders misleid door hunne politieke leiders daar anders over. Daar nu iedereen zijdelings of onmid dellijk belang heelt bij onze Overzeesche Gewesten, is het geoorloofd een beroep te doen op de medewerking van allen teneinde mee te helpen groote problemen als daar zijn, het bestrijden en voorkomen van ziekten tot hunne oplossing te brengen. Weliswaar wordt veel, heel veel door het gouvernement op dit punt tot stand gebracht, maar nog altijd is er plaats voor het particulier initiatief, voor al in deze tijden nu de overheid gedwongen is zich tot het allemoodigste te beperken. Het zij ondergeteekende vergund over ziekte in de tropen een enkele opmerking te maken in de hoop daadwerkelijke belangstelling te mogen wekken in dit voor de millioenenbe- volking zoo gewichtige vraagstuk. Afgezien dan van de hier in de gematigde zóne voorkomende aandoeningen die men in de tropen in minstens even ruime mate aantreft (b.v. tuberculose rheumatiek, suiker ziekte enz.) heeft men ginds bovendien nog te maken met de z.g. groote volksziekten waarvan de bestrijding voor den bewoner dei- tropen een levensbelang, ja zelfs levens voorwaarde mag heeten. Dit is het geval met: a. de-, malaria in al zijn kwaadaardige vor men en waarvan de hier të lande voorkomen de slechts een zwakke afspiegeling is. De beteekenis van deze zoo verbreide en zeer dikwijls tot den dood voerende aandoe ning kan hier niet verder geschetst worden. Vast staat evenwel dat de ontdekking door Lavaran en Sir Ronald Ross van de malaria parasiet en zijn overbrenger meer menschen het leven gered heeft en nog zal redden dan er in den wereldoorlog gevallen zijn. b. De mijnwormziekte veroorzaakt door een kleine in den darm levende worm die tot ern stige bloedarmoede met al haar gevolgen leidt. Het meerendeel der Inlanders is hier door aangetast. Behalve van gouvernements- wege is ook door de Rockefeller Foundation grootscheepsch werk verricht in de bestrij ding van deze, de volkskracht vernietigende ziekte. c. De framboesia cn syphilis, in menig op zicht op elkaar gelijkend. Beide enorm ver breid. De eerste geneest door enkele injecties. Van honderden K.M. ver komen de lijders om een inspuiting vragen in ruil voor een kip of iets dergelijks. De syphilis is natuur lijk geen tropische ziekte in engeren zin, ver loopt ook niet zoo ernstig zooals wij dat hier dagelijks zien, maar maakt toch nog slacht- offex-s genoeg, ook onder de Europeanen. d. De lepi-a en andere ernstige huidaandoe ningen, voerende tot bijna onbeschrijfelijke menschelijke ellende. e. De beri-beri, vaak verlammingen veroor zakend. Dikwijls doodelijk door hartspier- ontaarding. f. Nog vele andere ook in ons klimaat min of meer fréquexxt voorkomende darm- en le verziekten enz. De moderne therapie heeft van al deze pla gen een succesvolle bestrijding mogelijk ge maakt. Daarnaast heeft de oplossing van me nig tropisch vraagstuk verlichtend ingewerkt op de Westersche geneeskundige opvattingen. Zoo zij hier herinneid aan de wereldberoem de onderzoekingen van Prof. Eykman op Java over de beri-beri waaidoor eigenlijk voor het eerst de groote beteekenis van de vita minen voor het leven duidelijk is geworden, zoodat tegenwoordig iedereen, de bakker in begrepen, het heeft over vitaminen, onge veer op de wijze zooals Jourdain proza sprak zonder het zelf te weten. Men ziet dus dat de tropische geneeskunde wel iets meer te beteekenen heeft dan het voorschrijven van een hoestdrankje of laxeer pillen en inderdaad de door haar geboekte successen laten zoowel individueel als en masse de in het Westen bereikte resultaten verre achter zich. En het moge dezerzijds op- gemei-kt worden, dat. de tropische werkers ook op dit gebied, recht hebben op meer waar deering dan waartoe men zich gemiddeld gesproken in het moederland kan opwer ken. Met meer zeggingskracht dan waarover schrijver dezes vei-mag te beschikken zal de Simavi-expositie hier ter stede het iedereen duidelijk gemaakt hebben dat Kromo. wat ziekte aangaat, ruimschoots zijn deel krijgt en dat ginds in Gi-ooter-Nederiand om met Coen te sprekeix wat groots te doen valt. En waar voor kort Haarlem in rep en roer is gebracht voor het stichten van een kin- dei-bewaai-plaats, daar wordt het naar de be scheiden meening van ondergeteekende hoog tijd de aandacht te vestigen op hetgeen hier boven slechts zeer kort en onvolledig werd opgemerkt. Opdat een ieder moge verstaan wat hem op den weldra te houden Simavi-dag te doen staat. U geachte Redactie beleefd dankend, M. C. BLIJHAM, arts, Florapark 7. ZWEEDSCHE ZEEMAN TE AMSTERDAM VERDRONKEN. Zondagavond is inde Minervahaven de 34- jarige tweede machinist K. V. Hansson uit Malmö bij het aaja boord gaan, doordat hij onder den invloed van stei-ken drank ver keerde, van een ladder gevallen en ver dronken. De tweede stuurman, die ook oixder den invloed was, is hem nagesprongen, doch slaagde er niet in hem te redden. NOG VUUR IN DE P. C. HOOFT. Zondagmiddag werd de bi-andweer mede gedeeld dat er weer vuurverschijnselen iri de „P. C. Hooft" werden waargenomen. De „Jason" is er heen geweest en heeft water moeten geven om in een kleine bunker nog kolen te blusschen. DE WERKTIJDENBESLUIT BIJ DE NED. KABELFABRIEK. Een vergadering van het personeel van de Nederlandsche Kabelfabriek Delft heeft be sloten aan de directie het vei'zoek te richten om de arbeidsinkrimping uit te stellen tot 1 April van het volgende jaar. Voorts zal, volgens de Crt. worden aangedrongen op behoud van het volle loon, ook al mocht tot een verkorting van den wei'ktijd worden besloten. MARKTNIEUWS Noteering van Beverwijk den 25 Nov. 1932. Andijvie per kist 2540 cent. Raapstelen 100 bos 3. Koolrapen per zak 0.85. Wortelen per K.G. 3 cent. Bieten per K.G. 2 1/2 cent. Schorseneeren per bos 810 cent. Aardappelen klei per K.G. 35 cent, ld. zand per K.G. 5 cent. Spruitjes per K.G. 1014 cent. Boerenkool per bak 3040 cent. Roode kool per 100 46. Savoije kool per 100 67. Bloemkool per 100 818. Uien per kilo 56 cent. Prei per bos 610 cent. Sla per 100 krop 3.50. Pieterselie per bos 3 cent. Selderie per bos 67 cent. Appelen per kilo 1636. cent. Peren per kilo 1436 cent. Druiven per kilo 3235 cent, Brusselsch lof 1828 cent. FEUILLETON. Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK MAC GILL. (Nadruk Verboden). 24) „Zeg ouwe jongen, kijk niet zoo sip; doe eens nice en bekijk den zonniigen kant van het leven, dan kom je er met een lach door heen, „zooals mijn ouwe heer zegt". Jack keek bedroefd naar den vroolijken jongeman en noemde hem binnensmonds den grootsten idioot, dien hij ooit gezien had. „Heb je al plannen voor vanavond'? vroeg de onbedwingbare Tom opgewekt, terwijl hij zich een sigaret rolde. „Neen", antwoordde Jack eenigszins kort af. „Wel zou je lust hebben met mij mee te gaan naar een üiecl gezellige gelegenheid waar een tam spelletje gespeeld wordt? Hef ls een particuliere club. in een flat in May- fair?" ging de jongeman voort, die werkelijk de b doding had zijn vriendschap voor Jack te toonen. Jack stond reeds op het punt te weigeren toen hem plotseling door zijn brein flitste, dat hij met dat „tamme" spelletje misschien zijn magere geldmiddelen eenigszins ver sterken kon. Hij was eigenlijk niet dol op kaartspelen alles wat men binnenshui- moest doen. was hnm onaangenaam maa: zijn celuk in het spel was spreekwoorde lijk ..Ja. goed Tom, ik ga mee", cn hij stond op om zijn jas en hoed te halen. Zij namen ccn taxi cn reden naar een zeer modern gebouw in een der deftigste straten van May fair. waar Jack na door zijn vriend geïntroduceerd te zijn, vriendelijk ontvangen werd. Een bediende bracht het paar naar een schitterend ingerichte kamer, die gevuld was met heeren van allerlei leeftijd, type en na tionaliteit. Sommigen dironken, sommigen rookten, anderen zaten in stille, kleine greep jes ernstig te snelen, maar de meesten waren geschaard rondom en grooten vierkanten tafel, aan het hoofd waarvan een slank meis jesfiguurtje stond, in liet wit gekleed met een allerliefst gezichtje, waarin de droevig verwijtende blik der oogen toonde, dat zij gedwongen werd. eigenlijk tegen haar wil iets te doen wat zij niet aangenaam vond. „Mijnheer Reiss, mag ik u vanavond een vriend voorstellenJack Perivole?" vroeg Tom Lowden onschuldig. Hetty had niet opgekeken toen de deur openging; er waren den geheel ?n avond al menschen binnengekomen en haar har" was wee en bedroefd tot in de diepste diepten van haar eerlijk jong karakter. Maar nu sloeg zij haar oogen op en ieder een in de kamer keek ademloos op, toen een wilde kreet aan haar lippen ontsnapte. Door een gordijn van sigaretten- en sigarenrook ontmoetten hun oogen elkander; de hare en Jack's. Toen het eerste oogenblik der herkenning voorbij was. verhardde Jack's gezicht en zijn oogen werden scherp, gelijk geslepen staal - punten. Hetty, die dien blik niet kende, kromp Ineen alsof ze geslagen was. Zij wilde schreeuwen, roepen, uitlegging geven, de bescherming opvisschen waartoe Jack's liefde haar eens het recht had St reven. maar zij kon niet; haar tong lag al le er in haar mond en toen zij de linnen open de om te spreken bracht zij niets and'r voort dan een jammerlijk geluidje. De atmosfeer was gespannen geworden, ge laden mot electric ito: t. Jack was persoon lijk met vele van Max Reiss' gasten be kend en van naam kenden zo hem allemaal. Voor enkelen was de situatie plots£iing op gehelderd; velen herinnerden zich de ge schiedenis van het winkel juf je dat Jaok had verklaard lief te hebben en ze begrepen on middellijk wa't de samengeperste lippen en de uitdrukking van toomelooze woede op het jonge gezicht beteekenden. Hett.y, tot haar lippen bleek, moest de onderzoekende blikken doorstaan van. vele paren koude, meedoogenlooze oogen. Zij wisten, wie zij was; dat voelde zij, maar dat kon haar niet schelen. Alleen Jack kwam er opaan en hij dacht het ergste van haar! Het scheen wel of er een eeuw verliep gedurende die enkele seconden. „Wel, wat hab je hierop te zeggen, mise rabele hond, die je bent" Ieder woord uit Jack's mond klonk duide lijk en hólder als kristal. Max Reiss werd bleek, hoewel net tot zijn eer gezegd moet worden, dat hij lichamelijk geen lafaard was. Boven alles wilde hij een scene vermijdeix. Als de politie hierin gemengd zou worden en hij wist, dat hij bewaakt werd zou hij een zware boeten moeten betalen Zijn kleine, sluwe oogen glimlachten ,.wat bedoelt u? Het is wel een beetje vreemd Maar hij kwam niet vexder. Tafels en stoelen opzij duwend om den weg vrij te maken, beantwoordde Jack Ferivalc deze woorden met een goedgemikte vuistslag lusschen zijn oo;:cn. „Ik zal jou leeren, jouw hond, jouw ge- meene schurk! Ik zal ..Monsieur Reiss, wat beteekent dalt? De politiede politie!" De enkelen, die nog in de kamer gebleven waren staarden met verschrikte oogen naa: den Zwitsersohen bediende, die bevend in de deui-opening stond. „De politie" was alles wat hij er klapper tandend uit kon brengen. Het viel hem niet in zijn meester ter hulp te komen, ook was liet niet duidelijk of dc politic reeds ver schenen was dan wel of zij slechts het schrik beeld zijner verbeelding was. De gasten maakten uit zijn woorden op, da: de politie er reeds was en vlogen in wilde vaart naar de deur, in de hall hun hoeden en jassen grijpend. Een oogenblik was Hetty alleen met Jack in de kamer. Ook hij had de angstige kreet van de bediende gehoord. Er waren overwe gende redenen waarom Hetty niet door de politie gevonden mocht worden; zelfs in zijn grootste woede en opwinding dacht hij toch het eerst aan haar veiligheid. Max Reiss lag kreunend op den vloer te midden van zijn gebroken meubelen. Zonder op hem te letten wendde Jack zich tót Hetty cn zei dringend: „Maak zoo gauw mogelijk, dat je hier vandaan komt; als er een ach tem itgong is, neem die dan!" Jack sprak op denzelfden korten scherpen toon. als waarmede hij zijn mannen in he: leger gedrild had. Hetty voelde zich bedwelmd, alsof iemam haar een slag op het hoofd gegeven had maar temidden der verwarring drong slechts het besef van dit ééne tot haar door: „Jack was met haar in dezelfde kaaner cn voor een oogenblik vergat zij. wat xnen haar had verteld en wat zij als waar had geloofd: dat hij verloofd en misschien ook wel getrouwd was xnet Lady Ol-ga Purnell. „Jack, ga dan mee; ik bid je, ga met mij mee", smeekte Hetty met doodsbleek ge zichtje en oogen, die bijna zwart waren vaix hevige ontroering. Maar driftig keerde hij zich tot haar. Het was -hem duidelijk 'gewoaden, diwat het voor haar beteekenen zou. indoen zij hier gevon den werd: niet een jaar verbeterhuis, maar zeer waarschijnlijk een jaar gevangenis! „Wees niet zoo kinderachtig! Als je vrijhei- je iets waard is. maak dan dat je wegkomt zoolang je nog de gelegenheid hebt!" pro testeerde hij met heesche stem en angstige oogen. En toen herinnerde Hetty zich, dat zij niet langer het recht had woorden van liefde te spreken tot den man. cle zonder twijfel er alleen tegen opzag, dat zijn naam weer met de hare in verband gebracht zou worden, wat natuurlijk het geval zou zijn als zij door de politie samen gevonden zouden worden. „Nu, ga j.e of niet?" Jaclk sprak met ijskoude, harde stem, die het meisje kwetsexxd in de ooren klonk. Jack was half gek van angst, dat ze door de politie gevonden zou worden. „Heel goedik zal gaan". Hefety sprak met zachte, verstikte stem, die in een snik eindigde. Zij keerde zich om, verliet de kamer en ging naar beneden zonder er zelfs aan te denken haar cape om te doen. Tot haar verwondering veTspei-de niemand haar den weg; er stoxxd aan den overkant der straat wel een politieagent, maar die keek strak voor zich uit, alsof hij niets ongewoons bemerkt 'had. De portier in de hall keek ver baasd naar het jonge meisje in haar prach tige avondjapon. „Wilt u een taxi, juffrouw?", vroeg hij, toexx Hetty besluiteloos midden in de hal bleef staan, „Ik.ikweet het niet; och ja, na tuurlijk, moet ik een taxi hebben, als 't u blieft". Het'ty sprak in het wilde weg en kreeg nog eens een verwondei-de blik an den portier voor hij wegging oan een taxi te halen. .Waarheen, juffrouw?" vroeg de man, ter wijl hij het portier voor haar opende. Hetty aarzelde. Ze had geen vrienden in de groote stad; bij wie zij zich vei-bergen kon. „Breng mij naar Portadown Vaile", zei zij ten laatste wanhopig, omdat dit de eenige schuilplaats was. die zij bedenken kon. „Breng mij naar Portadown Vaille" zei zij ien laatste wanhopig, omdat dit de eenige schuilplaats was. die zij bedenken kon. Toen zij door de hel verlichte straten reed, dacht zij duidelijk aan wat haar den vol genden ochtend om negen uur te wachten zou staan. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14