K De Belastingen - Een Statistiek HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 NOVEMBER 1932 MUZIEK Derde concert der Haarlemsche Bachvereeniging Ter nagedachtenis aan den onlangs over leden componist Julius Röntgen openden Mengelberg en het Concertgebouworkest den avond met de uitvoering van Röntgens ..Bal lade op een Noorsche Volkswijze". Het stuk is reeds van vrij ouden datum: ik hoorde het al meer dan 30 jaar geleden van 't Utrechtsch Stedelijk Orkest onder Wouter Hutschenruy- ter. Of het vóór Röntgens overlijden wel eens in het Concertgebouw is gespeeld, weet ik niet; wèl, dat het kort na zijn dood aldaar is uitgevoerd. Maar het is twijfelachtig of het een vast bestanddeel van het Concert gebouw-repertoire zal blijven, want zooals bijna alle werken van Röntgen bevat het te weinig eigens of overtuigends. Er zit wat Brahms (aan wïen het is opgedragen) in. en, wat de instrumenteering en sommige modu laties betreft wat Liszt, en verder nog een beetje dit en een beetje dat; en dat alles is met groote kunde en uitnemend vakman schap verwerkt tot een stuk dat goed klinkt, en in 't begin boeit, maar op den duur -ver moeit. doordat er te veel herhaling, te weinig ontwikkeling in voorkomt. Voelden we in Röntgens werk slechts de demonstratie vair een groot muzikaal talent, met Strauss" „Don Quixote" kwam de openba ring eener op dit gebied ongeëvenaarde ge nialiteit. Daarvan getuigt in een partituur als deze haast elke maat, elke noot. Het is alleen jammer dat het werk te weinig wordt uitgevoerd om de hoorders met de uiterst gecompliceerde structuur vertrouwd te doen worden en hem in het contrapuntische la byrinth den draad te laten houden. Inder daad schijnt het alsof Strauss hier het on mogelijke vergt; maar hoe meer men de par tituur bestudeert, des te meer moet men tot verbazing en bewondering komen. Daarom zou het misschien niet onwenschelijk zijn, in dien voorafgaande analytische besprekingen den belangstellenden Bachleden de gelegen heid zouden verschaffen om zich met de structuur en geest van dergelijke werken meer vertrouwd te maken. Wat in het programma er over verteld werd was niet voldoende en ten deele ook niet juist. Dc waardeering was dan ook, zooals wc konden opmerken, slechts zeer matig, hoewel Loevensohn de geweldig moei lijke ^solo cello partij prachtig gespeeld had en eigenlijk de vertolking van alle partijen boven lof verheven mocht heeten. Zelfs leek het me dat de solo-altist F. Denayer al te mooi speelde, waardoor het platte van San- chos boersche kletspraat geidealiseerd werd- Overigens strekt zich mijn bewondering zelfs tot den contrafagottist uit. die een snurk- solo gegeven heeft welke een rede tot echt scheiding zou opleveren. Mengelberg ver tolkte de ingewikkelde partituur met nog grooter rust dan vroeger en bracht er een (relatief) zeldzame klaarheid in. Een zelfde rust was ook waar te nemen in de vertolking van Beethovens Tweede. In het Scherzo leek het tempo zelfs te strak en te gehouden. Maar tegenover het tempo-opjagen dat velen vroeger bezield heeft en sommigen nog bezield deden Mengelberg's rust en klare expositie weldadig aan. Zoo was dus over 't algemeen dit concert weer een belangrijke gebeurtenis in het Haarlemsche muzikale leven; een avond vol schoone momenten en een die, dank zij de welwillende bemoeiing van een aantel da mes. die zich beschikbaar hadden gesteld voor den verkoop van loten, ook nog aan het Ondersteuningsfonds voor noodlijdende toon kunstenaars een bate van ongeveer f 300 op geleverd heeft, Van haar kunnen we zeggen: ,,Ille tulit punctum, qui mixuit utile dulci" of wel: Wie het nuttige met het aangename vcrecnlgd heeft, die heeft het juiste getrof fen. K. DE JONG. IIET AUTOVERKEER OP BAC1I-AVONDEN In aansluiting met mijn verslag wil ik een bescheiden poging wagen om in overweging te geven, in welke richting misschien ver betering in de verkeerstoestanden ware te be reiken. Door de nauwheid der Begijnestraat kan slechts oen of hoogstens twee auto's tegelijk vóór den ingang van het Gemeentelijk Con certgebouw ontladen worden. Zou men nu niet eens een proef kunnen nemen met verlenging der trottoiroverkap ping tot aan den hoek van het Klokhuisplein? Indien vijf zes auto's tegelijk ontladen kon den worden, zou het verkeer meer dan het dubbele versneld worden en de opstopping in Hout- en Zijlstraat aanmerkelijk vermin deren. Desnoods ware dan over het eind over dekt trottoir nog een cocoslooper te leg gen De bezoekers en bezoeksters zouden dan droog en behouden de toegangsdeuren kun nen bereiken. Veel kosten zouden met zulk een overkap ping niet gemoeid zijn. Een andere oplossing zie ik niet. K. DE JONG. HET TOONEEL „Tooneelver. Herman Heijermans" ALLERZIELEN. De arbeiderstooneelvereeniging Herman Heijermans telt thans zooveel leden, dat zij op twee achtereenvolgende avonden voor een volle zaal haar voorstellingen kan geven. De plaatsen, welke nog over zijn het zijn er in totaal 150 per avond stelt de vereeniging ter beschikking van wei'kloozen, waardoor aan vele Haarlemmers, die in dezen tijd in moeilijke omstandigheden verkeeren. een avond van geestelijke ontspanning wordt be reid. Dat van deze gelegenheid om tooneel te zien door de werkloozen gretig gebruik wordt gemaakt, blijkt wel' uit den op beide opvoeringen tot den nok toe gevulden schouwburg aan den Jansweg en het zal voor den werkenden leden van Heijermans zeker een voldoening zijn geweest een zoo groote waardeering voor hun spel bij liet publiek te hebben mogen ondervinden. Zij verdienden dezen bijval ook ten volle, want het was aan de voorstelling zeer duide lijk te zien, dat zij heel hard op Allerzielen hadden gewerkt. Zelden zag ik van deze too- neelvereeniging een zoo goed voorbereide en in veel opzichten ook geslaagde opvoering als van dit. bekend tooneelstuk van Heijer mans. Er is door de leden gespeeld met blijk bare liefde en toewijding en het resultaat was een opvoering, die dit zeker toch niet gemakkelijke stuk van Heijermans alle recht deed wedervaren. Voor een groot deel was dat zeker te dan ken aan de prompte rolkennis, waardoor de verschillende gesprekken en hoeveel ge- spx-ekken zijn er niet in dit zinnebeeldig spel in een zeer vlot. tempo konden worden ge houden. Woord en wederwoord volgen elkander zonder ooit een moment van hapering op, en doordat er overtuiging was bij de spelers, kwam vooral de dialoog in deze voorstelling tot zijn recht. En dan was er een zuiver be grip bij de spelers, zoodat in de uitbeelding de hoofdfiguren in het bijzonder de twee pastoors zuiver tegenover elkander ston den. Ik wil wel bekennen, dat ik het van deze tooneelvereeniging niet zoo had verwacht en ik vooral de tooneelen tusschen pastoor Han sen en pastoor Bronk met genoegen heb ge volgd. Dat waren werkelijk twee geestes richtingen, die tegen elkander botsten, en die door beiden met vuur en bezieling werden verdedigd. Vooral pastoor Bronk van den heer N. Kaart werd een goed en zuiver ge speelde rol. Dat was wel geheel de figuur, zooals Heyermans hem bedoeld heeft. De heer Overdijk speelde pastoor Nansen met niet minder bezieling en men voelde duidelijk, dat deze speler in zijn rol geheel en al op ging. Toch was hij de mindere van den heer Poppen, omdat hij nu en dan in het theatrale verviel en daardoor zijn x'ol minder eenvoudig hield. Rita is wel de moeilijkst te spelen figuur in dit stuk. Mevrouw Overdijk had blijkbaar zeer hard gewerkt op deze rol, die zijn kende als haar naam. De lange clausen vlogen er bij haar uit zonder een moment van wei feling wat wel eens schade deed aan de articulatie. Persoonlijk hinderde mij dat minder, omdat ik juist in deze overspannen Rta zoo heel sterk voel. hoe zéér dit stuk van Heyermans al weer verouderd is en ik haar zinnebeeldige figuur dan ook onmogelijk meer belangrijk kan vinden. Hoeveel rheto- riek er in dit alles schuilt, bleek wel heel duidelijk in de opvoering van gisteren,, waar in juist deze rhetoriek van Rta zoo sterk naar voren kwam. Maar ook dez rol werd xnet overtuiging en volkomen gespeeld en al vond ik haar van de drie hoofdpersonen de zwakste, zoo had ik toch wel respect voor een zoo opgaan in de rol van mevrouw Over dijk. Van de kleinere rollen noem ik in de eerste plaats de pleegzuster van mej. Renout. Dat was wel heel zuiver en goed door sobere uit beelding en uitstekende dictie. Mej. Renout heeft van deze relleieuse een heel sympa thieke figuur gemaakt. Ook de rol van juf frouw Co is geheel tot haar recht gekomen, doordat mevrouw Scbiffer haar éénvoudig en natuurlijk speelde. Jannetje mevrouw Boerrigter trof door juist accent en aar dig tvpeering vooral in het eerste bedrijf. In het tweede bedrijf, toen er meer spel van haar verlangd werd. kon zij de rol niet op dezelfde hoogte houden, maar het was toch niet slecht. De heer Schiffer heeft in Koster Langebier blijkbaar uitsluitend een komische rol gezien en speelde hem ook sterk in die richting. De vol zou er niet weinig bij gewonnen hebben, wanneer hij dat minder opzettelijk had gedaan. In Van Dalen en den ..Man" meende ik denzelfden speler te her kennen. De Man ging boven Van Dalen uit. ook in snel. Die klein, maar voor het stuk zoo belangrijke rol kreeg alle relief, en het slot- tooneel tusschen den man, Rita en pastoor Nansen werd daardoor een der beste van den avond. Als ceheel was het een voorstelling van Allerzielen, die er wezen mocht en die dan ook bij het. talrijke publiek uitbundigen bijval vond. J. B. SCHUIL. DE REGEFï^NG ALS KOOP VROUW. AARDAPPELMEEL UIT DE MARKT GENOMEN. Naar het Handelsblad verneemt, heeft de regeering eenigen tijd geleden, teneinde de aai-dappelmeeimarkt te bevrijden van den druk der onverkoopbare vooraden. 600.000 balen, dat is dus zestig millioen kilo aard appelmeel opgekocht voor den prijs van acht gulden per 100 k.g.. in totaal dus een trans actie van 4.800.000. Tevens verneemt het blad, dat reeds 200.000 balen verkocht zijn aan glucose- en andere zetmeel verwerken de fabrieken en wel tegen den prijs van zes gulden per 100 k.g. Op de zetnieel-markt heerscht ontstem ming over dezen gang van zaken. ZIEKENVERVOFR DOOR DE LUCHT. AMBULANCEVLIEGTUIG GEREED GEKOMEN. Op aanstichting van den vlieg-medischen dienst der militaire luchtvaart afdeeling te Soesterberg is het eerste Nederlandsche am bulancevliegtuig gereed gekomen. Het ver voer van zieken zal nu kunnen geschic- den van en naar de vliegvelden in Neder land (een 14-tal). De kosten van een uur vliegen bedragen f 41,50 en in gevallen van overnachting van den vlieger nog verblijfkos ten. Aanvragen kunnen uitgaan van het Roode, Groene, Witte, of Wit-Gele Kruis, doch alleen in noodgevallen. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdee- gen: Zoe testraat.: Maandag 182, Dinsdag 183, Woensdag 177. Donderdag 178, Vrijdag 186 en Zaterdag 162 porties. Overtonstraat: Maandag 233, Dinsdag 244, Woensdag 214. Donderdag 208, Vrijdag 222 en Zaterdag 207 porties. Byzantlumstraat: Maandag 131, Dinsdag 135, Woensdag 130, Donderdag 131, Vrijdag' 132 en Zaterdag 127 porties. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". JANSKAMER. Met Sint-Nicolaas koopen velen, Cadeautjes of lekkernij. Legt gij allen in die dagen Voor ons ook een gave op zij? Postgiro 69495, telefoon 13235 of 15445. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. unsthandel L. F. REEKER WAGENWEG 102 TELEF. 14011 Tot 5 December stellen wij U in de gelegenheid tot 's avonds 10 uur Uw inkoopen te doen. |Tentoonstei.ling van werken door iHerman Heuff doorloopend geopend IJMUIDEN IJMUIDEN'S BLOEI EN DE BELASTINGVERLAGIG. GEEN VERLAGING EN VOORLOOPIG GEEN VERHOOGING. Naar aanleiding van het bericQit, dait door de Vereeniging IJmuidi:-ns Bloei een actie zal worden gevoerd om belastingverlaging te verkrijgen, althans verhooging te voorko men. deelt- men ons van welingelichte zijde mede, dat het feit. dat de plaatselijke be lastingen in deze gemeente verhoogd zullen worden nog geenszins vaststaat. Door de door het gemeentebestuur dit jaar zeer ver doorgevoerde bezuinigingen (het geheele be- waarschoolonderwijs, het onderwijs aan de rijpere jeugd, het gymnastiekonderwijs, de schoolvoeding en -kleeding en tal van sub sidies werden afgeschaft, terwijl op de sala rissen van ambtenaren en werklieden een aanmerkelijke korting wordt ingevoerd) sluit thans de begrooting. In Plaats van dat een „belastingvlucht" zou plaatsvinden houdt de vestiging van inwoners mist min of meer belangrijke inkomens aaax (de laatste maanden vermeerderde het inwonerstal met 100 psr maand)terwijl de doorloopend nog aangebouwde perceelen in de nieuwe villa wijken gereedelij'k bewoners trekken. Eenige belangrijke industrieele bedrijven bereiden uitbreidingen voor, dis de bestaande werk loosheid zullen doen verminderen. Het vissoherijbedrijf te IJmuiden lijdt zeer onder de veel ts groote concurrentie van den invoer van buitenlandsohe visch. Zoodra de voorgestelde contingenteering door de re geering is aanvaard, wordt hierin, een aan merkelijke verbetering verwacht. Een en ander doet de perspectieven van de gemeente Velsen eer gunstig dan ongun stig beschouwen en waar ook aan de zijde van het gemis entebestuur het bezwaar van belastingverhooging sterk wordt gevoeld, moet heit gevaar daarvan niet ais te ernstig worden aangemerkt, OPGELEGD. De stoomtrawler Vios I IJm. 135, is wegens slechts resultaten opgelegd. CONCERT EUPHONIE. Het Symphonic-orkest „Euphonie", dir. Marinus Adam. dat Dinsdagavond in het Pa tronaat concerteerde, had zich voor dit eer ste donateursconcert in het huidig seizoen de medewerking verzekerd van het Christelijk gemengd koor „Looft den Heer", dir. Jan de Nobel. De zaal was dicht bezet, toen de vice- voorzitter van „Euphonie", de hee'r Brassin- ga de bezoekers en medewerkers welkom heette, hen tevens wijzend op de ook bij deze vereeniging kritieke kaspositie. Hij riep daar om den steun van allen in, er het verzoek, aanknoopend vooral de in de pauze aan te bieden loten te willen koopen. Het door het orkest uit te voeren pro gramma vermeldde voor de pauze de Ouver ture Princesse Jaune van Saint Saëns, drie Balletstukken van Rarneau, twee lyrische summers van Grieg en Mendelssohn's Noc turne uit de Zomernachtsdroom Allereerst moet mij de opmerking van het hart, dat de uitvoering, zoowel instrumentaal ais vocaal voor de pauze van belangrijk min der gehalte was dan daarna en gaarne had ik dan ook alleen het laatste gedeelte be sproken. Zoowel het openingsnummer als Rameau's Ballet was niet het sterkste van het pro gramma. Datgene, waarkan het vooral man gelde, was het gebrek aan ensemblespel: het weifelen, het „doe ik het wel goed?" In Grieg's Tocht der Dwergen werd veel van den minder goeden indruk weggewischt. Het uitwisselen der melodie en het samen spel tusschen hout en koper, het laatste zeer teruggehouden doch daarom hoogst be schaafd, was lofwaardig. Na de pauze herkende ik het orkest weer terug. De tweede Arlesiènne-suite was niet alleen om zijn tot het pübliek-sprekenden inhoud, het glansnummer van dit concert. De edele klank, welke Euphonie in zijn sym- phonische bezetting heeft, viel hierin we derom volop te beluisteren. Dit is trouwens ook muziek, welke het programma van een dilettantenorkest sieren kan. Het bleek wel uit de mate van applaus, hoe het publiek dat indoorsnee meer op populaire mu ziek is gesteld dan Saint-Saëns en Grieg, dit genre apprecieert. En daarbij pakt deze soort muziek de uit voerenden zelve ook. Na een kleurrijke vertolking van het be kende Intermezzo, een op artistieke wijze voorgedragen fluitsolo (in het menuet) van den heer Bosschert. Jammer mislukte de fagot-solo, welke de fluitvariaties zoo aardig ondersteunt. De vurige Farandole bracht het enthousiasme bij het orkest er eerst goed in. zoodat Euphonie na de pauze met Bizct en Lortzing's Ouverture „Czaar en Timmer man" een schitterende revanche nam. Het vocale gedeelte gaf ons o.m. Klacht van Wierts en Vrede van Kools voor de pauze te hooren. Eerstgenoemd werk was het ver plichte nummer van ..Looft den Heer" op het concours te Den Haag in Mei jl. en is qua compositie met recht een klacht. Want hoe men z.ulk een afgrijselijke compositie als ver plicht werk opgeven kan, is mij (en vele an deren)' een raadsel. Het koor had er de han den vol aan; de moeilijkheden liggen dan ook hoog opgestapeld. Het werd lauw gezon gen en men was bijna een 1/2 toon gezakt. Het tweede optreden was beter en men kreeg met Ellen van Olman en De Winter van Loots volop gelegenheid de qualiteiten van dit superieure koor te toetsen en te be wonderen. Vooral Loots' compositie werd on der de Nobel's bezielende leiding een kunst zinnige verklanking, waarin naast de homo gene en als gestreken bassen een prach tig sopranenkoor uitblonk. Dc tenoren had den toch wel meer kunnen geven dan zij nu deden. Het optreden der ongeveer 86 zangers en zangeressen viel bij het publiek zeer in den smaak en oogstte terecht een warm applaus. Als extra heeft het orkest nog ae Nocturne uit de Zomernachtsdroom. gespeeld, waarbij de hoornpartij op zeer verdienstelijke wijze door den heer van der Meer vervuld werd. Toon en techniek laten met recht niets te wenschen over. Het orkest begeleidde inge houden en volgzaam, zoodat de solo mooi tot zijn recht kwam. Alleen ook hier weer; beter uitkijken in het strijkerscorps! Op dit concert hadden donateurs van bei de vereenigingen toegang, zoodat dit ook on der de reeks van gecombineerde concert avond geteld mag worden. Een systeem ter navolging aanbevolen. W. HOOGSTENS 60 pCt. DER DUITSCHE TRAWLERVLOOT GAAT NAAR ZEE. Eenigen tijd geleden hebben de Duitsche reederijen besloten, hoogstens 60 pCt. der vloot naar zee te zenden, welke percentage naar het oordeel der reeders met eenige kans op een loonend bedrijf geëxploiteerd zal kun nen worden, daar anders de visch'in de ver schillende markten als onverkoopbaar zou blijven staan en aan de vischmeelfabrieken afgegeven zou moeten worden. Ook Duitsch- land heeft het visschèrijbedrijf van de Scan dinavische concurrentie te duchten, ter-wijl het buitenland geen Duitsche visch koopt. De overeengekomen beperking van de trawlvisscherij geldt niet voor het haring- trawlen. Na de verhooging van het Duitsche invoerrecht op pekelharing zijn de afzet mogelijkheden zoodanig geworden, dat het mogelijk fs de trawl-haringvisscherij tot het eind van het seizoen te kunnen voortzetten. NIEUW CONFLICT IN HET DUITSCHE TR AWLVISSCHERIJBEDRIJF Naar de D.F.Z. meldt, hebben wegens het besluit van de Duitsche reederijen tot het opleggen van een zeker percentage der stoom trawlers, de organisaties van trawlervisschers zich tot het ministerie van Arbeid gewend met een protest tegen deze inbreuk op de gesloten bedrijf svrede. De organisaties eischen van den minister onverwijld, dat hij zal ingrijpen ten gunste van het in bedrijf houden van de geheele vloot, waarvan de resultaten door het haringseizoen gunstig genoemd kunnen worden, zoodat het op leggen van trawlers als bezuinigingsmaat regel niet noodzakelijk is. Voor het geval de bedoeling der reederijen, 40 pCt. der totale vloot op te leggen» tot uitvoering mocht komen zullen de organisaties er niet voor terug deinzen, aldus het adres tot den minister, den strijd op te nemen voor hunne met werk loosheid bedreigde collega's. DRIEHUIS ST. NICOLAAS TE DRIEHUIS. Dinsdagmiddag heeft St. Nicolaas omstuwd door een groot aantal kinderen, en ook oude ren, zijn tocht door Driehuis gemaakt. Om streeks 3.15 uur verliet de groote kindervriend de woning van zijn gastheer sigarenmaga zijn Men tink in een open rijtuig. Voor de school waren de leerlingen met het onder wijzend personeel opgesteld. Toen de goede oude in 't gezicht kwam klonken uit tien tallen monden; „Zie ginds komt de stoom boot uit Spanje weer aan". Toen Zwarte Piet begon pepernoten tos trooien was het met de opstelling gedaan en geen van het school- personeel was in staat de kinderen in het gelid te houden, 't Was goed dat het bijna einde van den schooltijd was, want wij zijn er zeker van, dat geen der kinderen het schoollokaal weer binnen te krijgen was. In dikke drommen volgden de kinderen en ook vele grooten den goeden Sint op zijn tocht door Driehuis. Naar wij ver-namen was hij verrast door de wijze waarop de bevolking hem had ont vangen SANTPOORT OUDERAVOND. In school F werd gisteravond een ouder avond gehouden, die zeker drukker bezocht had kunnen zijn, maar toch ook weer geen reden tot ontevredenheid gaf. In zijn openingswoord herdacht de heer Scholten het heengaan van „Meester Dekker" in Mei van dit jaar. Hoewei spr. den heer Dekker slechts korten tijd gekend had, had hij alle gelegenheid gehad hem te waardee- ren voor alles wat hij voor school F was ge weest. Spr. verzocht hierop de aanwezigen zich tor eere van de nagedachtenis van „Meester Dekker" even van hun zitplaatsen te verheffen. Hierna memoreerde spr., wat er alzoo in het afgeloopen jaar op school was voorgevallen: Het schoolreisje, het zomerfeest van ..Volks onderwijs" enz. Dan wees hij ook op de in gevoerde bezuinigingen, o.a. op de vermin dering van het aantal leerkrachten. De voorzitter der Oudercommissie. de heer Drijver, bracht hierna verslag uit inzake ae actie tot behoud van het gymnastiek-onder- wijs. Vervolgens was aan „de orde do verkie zing van één lid der oudercommissie we gens het niet-herkiesbaar zijn van den heer D. Klay. De voorzitter bracht den scheiden den secretaris hartelijk dank voor alles, wat hij gedaan had. In zijn plaats werd de heer E velijn gekozen, met dien verstande, dat tie heer De Boer het secretariaat zal waarne men. LEZING. Voor een aandachtig gehoor hield de "heer H. L. Warnier, inspecteur voor Lichame lijke Opvoeding teHaarlem, een lezing overdo beteekenis van de lichamelijke opvoeding voor het schoolgaande kind. Ten opzichte van den mensch stolt men zich een biologisch en een cultureel einddoel. Mogelijk zal menigeen zeggen: „Is het stel len van een lichamelijk einddoel wel noodig? Ontwikkelt het lichaam zich niet van zelf en is kracht in den tegenwoordigen tijd eigenlijk nog wel noodig?" Spreker zou willen ant woorden, dat enkele uitzonderingen daarge laten, een goede geestelijke ontwikkeling ten nauwste met een goede lichamelijke ont wikkeling verband houdt, wat proeven, geno men over duizenden personen, bewezen neb ben. Zoo zag men bijv., dat van 2134 studen ten de 487 knapsten de grootste hoofden hadden, de 734 slechts ten de kleinste hoof den. In Amerika ging men anders te verk. De kinderen plaatste men naar den leeftijd in groepen bij elkaar. Hierna ging men on derzoeken in welke klas de kinderen op school zaten en toen bleek, dat uit elke groep degenen, die in de beste lichamelijke conditie verkeerden, het hoogst zaten. In dit zelfde land deelde men de kinderen ook in naar hun lengte, breedte, omvang der borst kas, hun prestaties bij hardloopen, springen, enz. Daarna onderwierp men ze aan een. zoog. tost. Toen bleek ook weer, dat de licha melijk meerderw aardigen het ook op geeste lijk gebied waren. In tegenstelling met de natuurvolken, wier geheele levenswijze eigenlijk lichamelijke op voeding betoekent, doen wij, cultuur-men- schen er veel te weinig aan. Zoo gauw de kinderen op school komen, ondervinden ze al den nadeeligen invloed van dit cultuur-in stituut. In onze samenleving" is de school ech ter een noodzakelijk kwaad. Dit aanvaar dende, heeft de school echter de plicht den ongunstigen invloed, welken zij uitoefent op de lichamelijke ontwikkeling, zooveel mogelijk te neutraliseeren. Lichamelijke opvoeding Is dus een absoluut- noodzakelijk leervak, maar- het moet onderwezen worden door vakonder wijzers. Prof. Itorson heeft indertijd gezegd: „Lichamelijke opvoeding is een tweesnijdend zwaard: „Men kan er een hoop goed mee ma ken, maar er ook veel mee bederven". Jam mer genoeg echter is dit leervak facultatief gesteld, wat nu in deze tijden voor menig gemeentebestuur een gelegenheid is het op te heffen, terwijl andere gemeentebesturen het nog nimmer hebben ingevoerd. In 1936 zou het definitief een verplicht leervak wor den, maar spr. ziet daarvan helaas niets ko-, men. Nadat de heer Warnier nog een tweetal vragen had beantwoord, werd de bijeenkomst gesloten. DE VELSEN LOONSVERLAGING BIJ VAN GELDER ZONEN. BESPREKING MET DEN RÏJKS- BEMIDDELAAR. Naar wij vernemen, zal heden een bespre king plaats vinden tusschen de directie dei- fa. Van Gelder Zonen de hoofdbesturen dei- organisaties en den rijksbemiddelaar. In een a.s. Donderdagavond te houden ver gadering van de afdeeling Velsen van de Nederl- Vereeniging van Fabrieksarbeiders zal aan .de leden het resultaat dezer besprekingen worden medegedeeld. Van werknemerszijde vernemen wij, dat wanneer de directie de j.l. Maandag inge voerde loonsverlaging blijft handhaven, de kans op een conflict op alle fabrieken der N.V. zeer groot is. Bij dit conflict zouden on geveer 2500 arbeiders betrokken zijn. CONCERT „DE EENDRACHT". De I-Iarmoniekapel „De Eendracht" geeft Zaterdag 3 December a.s. met medewerking van het gelijknamige mannenkoor een con cert in het gebouw „Concordia". Het orkest zal werken van Von Beethoven, Grieg, Tschaikowsky enz. ten gehoore bren gen. Verder speelt de heer K. Flollander een klarinetsolo, de heeren C. Stapper, F. van Coezand en W. van Cittors Jr. zullen een trio voor klarinetten ten gehoore brengen, de heer Jan Groot een solo voor clarinet en het jongste lid der vereeniging J. ten Have Jr. een solo voor piston. Het mannenkoor, dat na de pauze optreedt zingt Abendfrïede am Rhein van M. Neu mann. Bede van G. A. Heinze. Ave Maria van Fr. Witt en Abschieb von der Mutter. B. en W. van Velsen zenden aan den raad een statistiek van het aantal aanges'.E >n het zuiver inkomen der belastingplichtigen over de vier laatste belastingjaren. Belast.j 1928-'29 Belast.j 1929-'30 Belast.j. 1930-'31 Belast.j. 1931-'32 Zuiver inkomen Getal Zuiver Getal Zuiver Getal Zuiver Getal Zuiver aange inkomen aange inkomen aange inkomen aange inkomen slagenen slagenen slagenen slagenen 800 1.000 O O O 734 639.367 784 682.839 876 765.667 936 819.65 1.200 766 816.625 817 866.454 796 845.532 933 991.75: 1.200 1.400 1252 1.595.484 1234 1.569.989 1255 1.601.090 1382 1.764.13- 1.400 1.600 1505 1.229.955 1432 2.127.611 1605 2.381.696 1703 2.539.392 1.600 1.800 1332 2.240.723 1430 2.406.550 1473 2.474.364 1653 2-776.-448 1.800 2.000 1184 2.212.706 1200 2.243.793 1309 2.450.454 1383 2592.236 2.000 3.000 2230 5.225.154 2398 5.609.270 2707 6.318.468 2580 6.037.561 3.000 3.500 374 1.188.286 403 1.281.223 449 1.424.500 415 1.315.008 3.500 4.000 242 887,253 291 1.063.681 258 943.878 278 1.022.848 4.000 4.500 161 671.410 180 748.293 197 818.760 175 731.717 4.500 5.000 76 354.884 93 436.733 100 467.333 109 511.723 5.000 6.000 103 552.771 126 668.707 144 773.258 133 710.198 6.0CO 7.000 54 345.585 55 351.491 74 469.160 62 394.426 7.000 8.000 30 224.371 33 285.281 45 334.333 60 440.250 8.000 9.000 31 259.225 31 261.772 25 210.300 22 185.038 9.000 10.000 21 196.822 21 196.185 22 208.344 24 228.159 10.000 20.000 52 702.074 66 881.714 78 1.041.790 78 1.070.706 20.000 en hoogei 14 1.365.728 23 1.721.257 24 1.864.628 19 1.390.371 Totaal 10161 21.708.403 10622 23.402.843 11437 25.393.555 11950 25.521.62 Het aantal aangeslagenen met een zuiver inkomen van f 20.000 en hooger bedroeg het voorlaatste belastingjaar nog 24 met een in komen van f 1.864.628, zoodat deze groep met 5 aangeslagenen en een zuiver inkomen van ongeveer 4 3/4 ton terugliep. Voort-s valt op te merken dat de 19 aange slagenen met een inkomen van 20.000 en hoo ger een totaal zuiver inkomen hebben, gelijk staand aan cat van ongeveer 1400 der laagst aangeslagenen. De grootste groep is ook in het belastingjaar 1931-1932 evenals in vorige ja ren die met een zuinver inkomen van f 2003 tot I 3000.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10