int Nicoiaas komt ook in crisistijd os*» Radio Service? Rijmrecept. Met de „Graf Zeppelin" over den Oceaan, Het Belangrijkste. VERKRUYSEN DE LANGE N v keller Een Philips Bliksembeveiliging 50e Jaargang No. 15164 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 30 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR „„„eer ,„„.nnU en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN AEGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdrednctenr: ROBERT tüUUM. Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN AEGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENpCr week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3-55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72j^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14S25 Postgiro 3SS10 ADVERTF.NTlëN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement Vraag cn aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcrcn dag) 13 regels 0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim yc 250 -, Wijsvinger f 150—. Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75-, Verlies andere vinger f30— DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 November. Kunst-subsidie. Door vijf raadsleden, de heeren Groenen- daal, Westerveld ^beiden S. D. A. P.), Castri- cum, nir. Bijvoet (beiden R.K-) en nu-, van Dam <V.D.) is een motie ingediend om de subsidie van de H. O. V. te handhaven op 27000. B. en W. stellen voor haar te ver minderen tot 15000. Natuurlijk .zullen er wel weer leden zijn die de zaak met een „tusschenvoorstel'' willen trachten op te lossen, en daartegen willen wij vandaag bij voorbaat stelling nemen. Kans dat het voorstel van B. en W. wordt aangenomen is er m. i. vrijwel niet. Verleden jaar deed pre cies hetzelfde zich voor, Toen wilden B. en W. de subsidie van 30.000 tot. 24.000 ver minderen. Er was geen meerderheid die daar iets voor voelde, maar eenige twijfelende leden deden de balans doorslaan ten gunste van een tusschenvoorstel, dat de subsidie tot 27000 verminderde. Dat compromissen-stelsel heeft het gevaar, dat iemand die vermindering wil voorstellen eenvoudig maar behoeft te beginnen met het dubbele bedrag te vragen, dat hij zich voor stelt van den Raad los te kunnen krijgen. Ik zeg niet dat mr. Slingenberg op het moment deze methode toepast, want ik weet het niet, maar als de Raad zulke oplossingen bij her- halirg toepast moet een wethouder er op den duur wel toe in de verleiding komen. Het is, om zoo te zeggen, niet meer dan mensche- lijk, als men meent dat het algemeen be lang vordert dat zulk een verlaging wordt toegepast. En dit meent mr. Slingenberg on getwijfeld, anders zou hij zijn voorstel niet handhaven nadat zóó sterke aandrang is uitgeoefend om het niet aangenomen te krijgen. Gaat men nu door met op deze wijze de H. O. V-inkomsten jaarlijks af te brok kelen, dan zet men het bestuur voor een on mogelijke taak, ontneemt de vereeniging alle bestaanszekerheid en behandelt de musici, die veel slechter betaald worden dan de meeste arbeiders, onrechtvaaidig. Het is mij ten eenenmale onduidelijk waarom een hardwerkend kunstenaar blijkbaar zooveel minder loon waard is als b.v. een plantsoen arbeider, of een fitter aan de gasfabriek. Dit zal wel weer een naïeve opmerking zijn. Nu dan, best hoor. Naïveteit heeft vaak een hin derlijke overeenkomst met waarheid, niet waar? De H. O. V. is een onmisbare instelling in het Haarlemsche muziekleven, dat zij door haar stijging in kunstprestaties op veel hoo- ger peil gebraoht heeft dan waarop het vroeger stond. In dezen crisistijd zijn orkest en dirigent, in hun pogingen om de zaak te redden, letterlijk tot alles bereid gebleken. Zij hebben een onmogelijk groot aantal con certen moeten geven, en zich niettemin voortdurend afgesloofd om weer met nieuwe werken het repertoire uit te breiden. Zij heb ben een jaar lang voor de radio gespeeld, hetgeen een gruwelijk ondankbare, taak is doordat men in Den Haag niet verkiest een behoorlijke lijn ter beschikking te stellen, zoodat de uitzendingen grootendeels slecht overkwamen. Zelfs is het orkest onder zijn eersten dirigent Frits Schuurman in de bios coop opgetreden. Moet het nu, terwijl ettelijke vereenigingen die ook moeilijke tijden beleven, er afhan kelijk van zijn voor hun eigen concerten en het 't middenpunt van ons muziekleven is geworden, om hals worden gebracht? Moet het grootste deel der musici, waarvoor het schamele loon de hoofdinkomsten vormen (sommigen moeten er geheel van leven) naar het Burgerlijk Armbestuur worden ge zonden om daar de subsidie te halen? Zegt het niets dat andere gemeenten, die er heusch niet beter voor staan dan Haarlem, alle de subsidies van haar orkesten hand haven? Terwijl Haarlem's financiëele belang stelling voor de kunst toch al, in verhouding tot die andere gemeenten, een treurig figuur maakt! Utrecht geeft 52000 voor zijn orkest, B. en W. van Haarlem stellen voor 27000 tot 15000 te verminderen! En waar moeten al die vereenigingen van daan komen, aan welke mr. Slingenberg de Concertzaal zoo voordeelig denkt té kun nen verhuren als de H. O. V. er niet meer zijn zal? Wij kennen ze niet. Integendeel, het is waarschijnlijk, dat het aantal concerten van andere vereenigingen ook zou verminde ren omdat zij de dure orkesten, die van elders zouden moeten komen om haar medewerking te geven, niet zouden kunnen betalen! Het voorstel, thans door de bovengenoem de vijf raadsleden ingediend, is naar mijn meening de eenige juiste oplossing'. Ik weet niet of het een meerderheid zal halen. Wel wordt het gesteund door meer dan twintig duizend Haarlemsche kiezers, die in vier "da gen tijds hun handteekening onder het zelfde hebben gezet. Niet onder een tusschen voorstel. maar onder handhaving van de sub sidie. Was er acht dagen tijd geweest, dan INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1 uur Hebt U wel eens ondervonden hoe deze bij onze firma is? Laaf hem niet aan de Uwen voorbijgaan. zou dat adres veertigduizend handteeke- ningen hebben gedragen. Als de raadsmeer- derheid een grondig-impcpulair besluit, wil nemen, moet zij de H. O- V.-subsidie ver lagen 1 Een „politieke stemming" wordt dit niet. Bij uitzondering eens niet. Wel schijnen vele leden vóór de motie van hun vijf collega's te zijn, maar zekerheid omtrent een meerder heid is er nog geenszins. Het zal vermoede lijk op enkele stemmen hangen. Waarschijn lijk valt de beslissing vóór het einde dezer week. R. P. DE SUBSIDIE DER H. O. V. EEN VOORSTEL OM DE SUBSIDIE WEER OP 27.000TE BEPALEN. Door de heeron M. H. Groenendaal, Mr. L. G. van Dam, Mr. Dr. F. A. Bijvoet, J. Ph. H. Castricum en D. J. A. Westerveld is een voorstel bij den gemeenteraad van Haarlem ingediend om de subsidie van de H.O.V. vast te stellen op f 27.000, uit de overweging, ''at voor het voortbestaan noodig is dat de sub sidie van het voorgaande jaar onveranderd blijft. ZONDERLING GEVAL. WIELEN VAN AUTO'S WEGGENOMEN. Hedenmorgen zeven uur kwam de heer F. Filippo, aannemer, Spaamdammerweg 3. tot de ontdekking dat in zijn garage, die naast zijn woning staat, was ingebroken. Het bleek dat de daders van een vracht auto de twee voorwielen en "drie van de vier achterwielen hadden afgedraaid en meegeno men. De schoeven lagen er naast op ien grond. Hiervan is aangifte hij de politie gedaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Wat brengt dat oorlogsschuldengeld Een ruzie en een leed! Aan brandstoffen van Hoenderdos Zou 't beter zijn besteed! (Wie wil geestige, toepasselijke St. Nicolaasrijmpjes maken? Niet te duur. Adv. Dagblad). Zal ik hierop reflecteeren? Dacht ik, toen 'k die aanvraag las. En ik vroeg de hoofdredactie. Wat hierop haar antwoord was. 'k Zou het liever niet probeeren. Zei de hoofdredactie zuur, Zie je dan niet dat gevraagd wordt, Geestig en ook niet te duur? Zoo is nou zoo'n hoofdredactie, Toch heeft ze gelijk misschien, Dat ik, zij 't uit ander oogpunt, Beter er van af kan zien. Liever geef 'k, naar beste krachten, Aan de heele leze'rschaar Een recept voor 't Sinterklaasrijm, Voor gebruik van ieder klaar. Hierbij gaan we uit van 't standpunt, Dat iets anders is gevraagd, Dan de timmerman van rijmen Jaar op jaar heeft afgezaagd. 't Struikelblok ligt in het rijmwoord, Dus de rest vult elk wel in Zijn we allemaal aanwezig? Stil daar achter ik begin: Humti-lumli-tum-gescheïiken. Homti-tomti-tom-voor pa, Hanvti-tamti-ta?n-beö,enken, Himti-timti-tim-alóXcL. Tiere-liere-lier-het Sintje, Toere-loere-loer- cadeau, Ture-lure-luur-mijn vrindje, Teure-leure-levr-o zoo! Tra-la-la-la-la-la- menschen, T/'oe-Zoe-Zoe-loe-Zoe-geweest, Tni-lu-lit-lu-lu-lu-wenschen, Tri-li-li-li-li-dit feest. Do-re-mi-fa-sol-ölt pak zie, La-si-do-re-inhoud raadt, Mi-fa-sol-(door hoofdredactie Hier gestopt, hoew.el te laat). P. GASUS. door HENRIHEGENER. Pernambuco (Recife). 27 October. Wij ontdekken Amerika. Lancfingsscène te Pernambuco. Toen we vanochtend vroeg in onze sponde overeind sprongen, was ons eerste werk een zij 't nóg ietwat slaperigen blik te werpen door de mica-ruitjes van ons hemelschip. om te kijken of „de overkant" al bereikt was. Er viel echter nog geen land te bespeuren. Toch kon het gauw komen. Dies zijn we fluks op gestaan, gingen in het salon ontbijten, en toen op verkenning. Toen kwam het. We hadden Amerika ont dekt! Eerst groezelig vaag, dan zich losma kend uit den lichten nevel, allengs scherper wordend, kwam de kolos Zuid-Amerika op ons toedrijven. Totdat we vlakbij waren en evenwijdig aan de kust voeren. „De waereld is wel schoon en waardig om 't aanschouwen", heeft Vader Vondel eens uitgeroepen, toen hij gebukt lag over een at las van Blaeu. Dat was maar een atlas, was maar druk werk! Maar wat wij zagen, was de schoone globe aan onze voeten in haar onvolprezen werkelijkheid. Wondere belevenis! Zaterdag nog in de oude AmsteLstad, Maandag nog in Friedrichs- hafen. En nu, drie dagen later, trekken daar langs ons de feeërieke stranden van Zuid- Amerika, zoemt onze luchtreus tevreden brommend langs elegant geboetseerde in hammen. afgewisseld door rechtlijnig strand, dat scherp contrasteert met de er nauw aan sluitende groenende palmenbosschen die rei ken zoo ver we kijken kunnen. Hier en daar, vlak aan 't strand, wat schamele hutjes, een agglomeratie van leem en stroo, waartussehen fel domineerend een wit kerkje. Mystisch be licht de jonge zon "t wondere land. Zwarte kindertjes in knalroode jurkjes, komen te voorschijn uit de palmenweelde. hollen het strand op en turen het luchtverschijnsel na. Wat zal er omgaan in de zwarte kopjes? Even wordt het sprookjesbeeld van dien tropen rijkdom wreedelijk verstoord door 't wrak van een kapitalen stoomer. die met z'n boven zijn bloole ribben uitpuilende, zwaar verroeste stoomketel vloekt in deze? gezegen de natuur. Gesloopt hebben ze 'm, tot op zijn ruggegraat. Geen lapje dekplaat zit er meer op. Kort voor zevenen komt het doel. komt Pernambuco in zicht. ,Daar ligt Olinda", zegt een hoffelijk iemand achter ons, ,,'n oud-Hol- landsche nederzetting. Ook 'n oud-Hol- landsch klooster is er. Moet u beslist gaan zien". We danken! We schuiven langs een witten vuurtoren, langs een radio-station en armoedige huis jes, die staan pal aan het strand. Dan gaat het over de haven en Pernambuco's rivieren, en stoomen we dwars over de stad naar het landingsterrein. En ineens staan we stil. In de lucht. Indrukwekkend, die plotselinge stilte, na drie dagen en drie nachten. Ze zijn nu den Zepp. aan 't afwegen, zijn bezig gas uit te laten, om den kolos bijna net zooveel te la ten wegen als het gewicht van de lucht die hij verplaatst. Alleen de achterste motor maalt dof zoemend door. 't Is een grootsch oogenblik. Opeensdaar golft weer 't sonore ge ronk der vijf Maybachs over het Amerikaan- sche land, beschrijven we een groote, royale ronde. Om even later opnieuw boven het lan- dingsterrein te hangen Beneden hollen men schen, zwarte en donker-bruine menschen. Grappig, dat gedoe! Vanuit onze volumi neuze verhevenheid, ons schellinkje met no minaal 1500-guldens-zitplaats. kijken we neer op het tooneel daar beneden, vergenoegd, genietend. Wat schreeuwen die zwarten. En wat hollen zc" onzeker op cn neer. Maar commandogroep van oen blanke, schept in eens orde, brengt discipline. Behoedzaam ko men nu de mannen op den kolos, die breed uit den hemel komt gezakt. Loeloopen. Ze zijn vol aandacht! Daar gulpt 300 kilo waterballast tegen de vlakte Een der zwarten krijgt een hecle scheut op zijn colbertje. Groot gelach bij de collegar.egers. Ook uit 't hemelschip klinkt gelach. Maar geen nood. want 't „coi- bertje" is gelijk Gruyère kaas, meer gat dan goed. We zakken dieper en dieper, heel langzaam, worden middels de bereids afgeworpen lan- dingstouwen omlaag gehaald. Aan beide zij den loopt een troepje Brazilianen op den gondel toe, ze pakken de grijpstangen ?n hebben beet. We kijken in 'n heele rij zwarte en donkerbrune facies, die zich plooien in vriendelijken ïach en na ons „Goeie morgen jongens" nóg vriendelijker plooien. Nu boegseeren zc den klos in de richting van den landingsmast, waar de reus wordt vastgeknoopt als een koe. Alleen wat solieder natuurlijk. Toen waren we gemeerd, lagen voor anker; 76 uren 5 minuten bleek de reis te hebben geduurd, waarbij 7769 kilometer non-stop waren afgelegd. Nog nooit hebben we ons na een lange reis zóó fit gevoeld. Dat is het ge heim der luchtscheepvaart, het geheim der Zeppelin-vaart. Daar kwamen al douane en politie aan boord om de papieren te inspecteerenvan bagage visitatie hebben wc niets bespeurd, Dc politieke toestand in Duitschland. Von Papen of Von Schleicher kabinetsforma teur? (2e blad. Ie pag.) Het bericht, dat Zinowjcf, de bekende Rus sische leider gestorven zou zijn, blijkt on juist te zijn. (2e blad. Ie pag.) Oude en nieuwe epidemische plantenziekten. Lezing van mcj. prof. dr. Johanna Wcstcr- dijk te Haarlem. (2e blad, 3e pag.) Dc subsidie der H.O.V. Een voorstel ori deze weer op 27 000.te brengen. (lc blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Kunst-Subsidie. (le blad. lc pag.) Henri Hegcner: Met dc Graf Zeppelin" over den Oceaan, (le blad. le pag.) J. B. Schuil: Bekroonde jongensboeken. (4e blad, le pag.) Nieuioc tiitgavcn. (4e blad, Ie pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Wijnhandelaren Distillateurs Sint Nicoiaas kent heel goed haar telefoonnummers van het kantoor BAKENESSERCRACHT 25 tel. 10396 en van haar depots: Gr. Houtstraat 146, tel. 11145 Zijlstraat 32, tel. 10418 Voor zijn meest gewaardeerde aangename geschenken. wel een bewijs, hoo beminnelijk men 't Zep pelin-reizend publick weet te behandelen. Alleen naar de paspoorten werd gevraagd- Wij toonden het onze. Of we geen andere papieren hadden mee gebracht? Met een fotootje beplakt? Andere papieren?.... Als een flits schoot het door ons brein. Ons „certificado negativo de antecedentes penaes". ons bewijs van goed gedrag. En met triomfantelijk gebaar trok ken we 't kostbare papier, dat wettig en over tuigend bewijs voor o?is ongekroukeld. lelie blank staatsburgerlijk strafregister, om welks bezit we Zaterdagmorgen een strijd op leven en dood hadden gestreden, uit onzen zak. Een tevreden knik, een klap op ons pas poort en wc mochten aan wal. We daalden den valreep af en stonden op Braziliaanschen bodem. In Pernambuco Men verwachte van ons, Zuid-Amerika-in- 2-dagen-toerist, geen verhandeling over Bra- zlliaansche of ook maar Pcrnambucaansche toestanden, geen gedegen beschrijving van land en volk sedert den scheppingsdag tot Donderdag van 'n week of vier geleden. Hoogstens wat luchtige, vluchtige indrukken zullen we weergeven. Instede met de overige passagiers direct stadswaarts te tijgen, zijn wij eerst nog wat op Pernambuco's luchthaven blijven rond kijken. Daar hing nu onze luchtreus, zoo echt goeiig en tevreden, met het puntje van zijn neus aan den mast. uit te rusten van den langen, verren tocht. Hij bleek geblesseerd, het brave beest, want boven in zijn stuur- boordflank gaapte een wonde, 'n flinke scheur in het doek. Doch tien minuten later reeds waren ze doende de wonde te heelen. Oder in den bulk van het schip waren ze aan het laden en lossen. Ingeladen werden o-m. groote staven ijs, die met een touwtje naar binnen werden gehesohen. En gelost werden, met ernstige gezichten, de beide bakken van de toiletten. Heel afdoende is de „verankering" van de Zeppelin. Zit het voorschip scharnierend be vestigd aan den top van den mast op het veld, het achterschip rust, extra gestut door vier lange vakwerkstijlen, met den achtersten motorgondel op een soort spoorwagen, die op een cirkelbaan loopt van circa 420 meter doorsnee met den mast als vast middelpunt, zoodat de Zeppelin iedere beweging van den wind kan volgen; 't luchtschip is verankerd, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN '4049 1 Uur 09 Uw antenne is een dankbaar geschenk.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1