Absorbine Jr. Verlicht rheumatische pijn! Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 NOVEMBER 1932 HET NED. KAMERORKEST. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. OUDE EN NIEUWE EPIDEMI SCHE PLANTENZIEKTEN. LEZING VAN PROF. DR. JOHANNA WESTERDIJK. Voor de afdeelingen Haarlem der Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde cn de Natuurhistorische vereeni- ging hield Dinsdagavond Prof. Dr. Johanna Westerdijk uit Baarn een lezing met licht beelden over het onderwerp: ,,Oude en nieu we epidemische plantenziekten". Spr. begon haar voordracht met er op te wijzen dat de oorzaken der epidemische ziek ten bij menschen en dieren bekender zijn dan van de plantenziekten. Prof. Westerdijk wilde dezen avond slechts ce epidemieën der besmettelijke ziekten be handelen, vervolgens bespreken waarom soms een plantenziekte latent blijft en soms tot epidemie wordt en ten slotte epidemieën uit vroegeren tijd behandelen. In Amerika is men door middel van onder zoekingen per vliegtuig de oorzaak van vele plantenziekten op het spoor gekomen en heeft men ontdekt dat een bepaalde graan - ziekte in Canada, die daar op gezette tijden eik jaar terug kwam. als ooi-zaak had een epidemische graar.ziekte in Mexico die daar enkele weken eerder had geheerscht. Men maakte een z.g.n. luchtanalyse.. door middel van glasplaatjes, die met een kle verige stof waren bedekt en waarop de ziek teverwekkers die vaak in de lucht zweven, terecht kwamen. De temperatuur en vochtigheidstoestand van een bepaalde streek kan ook het ont staan van een epidemie bevorderen, doch het klimaat is pas in tweede instantie oor zaak eener epidemie. Voorts behandelde spr. eenige, min of meer algemeen bekende epidemische plantenziek ten. De perenschurft- o.a. is een ziekte die vooral onder de, ook hier te lande gekweekte, Fran- sche soorten huis houdt, die den groei der vruchten gedeeltelijk tegen houdt, waardoor de peren barsten. Er zijn twee ooi-zaken dat deze ziekte in ons land welig kan tieren: lo. doordat de vochtigheid ten onzent veel tot de uitbrei ding der ziekte bijdraagt; 2o. de Fransche soorten hooren in ons kli maat niet zoo goed thuis en zijn dus zwakker, een reden waarom men zich gaat toeleggen op het zoeken van nieuwe typen. Een andere epidemische ziekte is de wil genziekte. die veel gelijkenis vertoont met de iepenziekte, doch met dit verschil dat de iepenziekte door schimmel wordt veroorzaakt en de eerstgenoemde door bacteriën. Zoowel schiet-, als knotwilg'en worden er door aange tast, en sterven er zelfs soms aan. Ook kunnen de ziekten door dieren worden verbreid. De elzensnuitkever bijvoorbeeld, steekt de elzen en wilgen aan, wanneer hij eerst op een zieken boom is geweest. Sommige ziekten treden plotseling op als epidemie en kunnen dan weer latent wor den. In 1907 werd b.v. de eikenmeeldauw zeer heftig. Vaak meent men wanneer men een ziekte bespeurt, welke men nooit eerder ontmoet had, dat zoo'n ziekte geïmporteerd is. Dit kan inderdaad het geval zijn. en dat was het ook met de beruchte épidemie onder de Amerikaansche kastanje, welke men uit Ja pan had geïmporteerd. Doch het is ook mogelijk dat de ziekte reeds lang aanwezig was, maar in latenten vorm en plotseling tot epidemie wordt. Een bepaalde soort plantenparasïet kan bovendien zeer -virulent zijn op bepaalde voedsterplan ten. Tot slot vertelde Prof. Dr. Westerdijk nog iets over de aardappelenepidemie van 1345. Tegenwoordig kunnen epidemische plan tenziekten gee'n hongersnood meer tot ge volg hebben, doch toentertijd was het an ders gesteld. De geheele mentaliteit der be volking werd door deze aardappelziekte be- invloed. In Noord-Brabant waren van de 10676 bunders 10661 aangetast! Ierland werd nagenoeg ontvolkt en velen trokken naar den staat Ohio in Amerika. 1-Iet publiek bracht Prof. Dr. Johanna Wes terdijk na het beëindigen van haar lezing een dankbaar applaus. De voorzitter der Natuurhistorische Ver- eenïging, Dr. G. A. van Schaik had den avond geopend, en de heer H. Carlee, 2e voorzitter van de Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde besloot den avond met een dank woord tot de spreekster. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per reKeï. Stekende, krampachtige rheumatische pijnen worden spoedig verlicht door de pijnlijke plek met een weinig Absorbine Jr. in te wrij ven. Absorbine Jr. is een zachtwerkend, maar krachtig antiseptisch smeersel. Absorbine Jr. dringt diep in de spieren, die gespannen en verwrongen zijn door de pijn. Het brengt nieuw bloed naar de pijnlijke plekken en neemt de pijnen weg. Wrijf het regelmatig op de spieren, op de pijnlijke plek. Het middel werkt direct verzachtend en neemt de pijnen en prikkeling spoedig weg. Absorbine Jr. prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Het is aangenaam om te gebruiken. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Co-, Beu- ligstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. HET MIDDEL BIJ .UITNEMENDHEID TEGEN: PIJNLIJKE SPIEREN, BRANDWONDEN EN HUIDSMETTEN.' DE BEZETTING. Naar aanleiding van den brief van- den heer Otto Glasstra van Loon, leider van Ned. Kamer-orkest over de recensie van onzen criticus, den heer Karei de Jong, van een uitvoering door genoemd orkest, waarin de heer Glasstra van- Loon o.a. mededeelde, dat het Ned. Kamerorkest in verband met "net door „Kunst aan het Volk" uitgetrokken honorarium in zijn kleinste bezetting naar Haarlem was gekomen, deelt de Concert directie Johan Koning ons mede, dat blijk baar de indruk is gewekt, dat het bestuur van genoemde vereeniging een dergelijk klein bedrag wilde betalen, dat men slechts een sterk gereduceerd orkest te hooren kreeg. De concertdirectie stelt er daarom prijs op, te verklaren dat zij voor genoemd ensemble steeds heeft afgesloten in een bezetting van 26 tot 30 personen. Dat het Ned. Kamerorkest ook nog over andere instrumenten beschikt, dan men op deze uitvoering heeft gehoord, is een andere zaak. Op een volgend concert, met een ander programma, zou men dan ook het orkest in een geheel andere samenstelling te hooren kunnen krijgen. Om deze redenen echter worden, wanneer men reist, de programma's zoo samenge stelde dat er hoogstens 30 personen aan een programma medewerken. In de praktijk is dit zeer goed mogelijk gebleken en het is de eenige manier, om de exploitatie m een dergelijk Kamerorkest eenigszins loonend te maken. Het bestuur van „Kunst aan het Volk", waarmede genoemde Concei-tdirectie sinds jaren samenwerkt, kent zij dan ook als te consciëntieus, om een programma te accep teeren, dat met een onvoldoende bezetting zou moeten worden uitgevoerd. En ook de Concertdirectie zou er niet over gedacht heb ben zoo iets voor te stellen. Blokker, Zuid-Brouwersstraat 23. autodop; Pieters, Kritzingerstraat 6, babypakje; Kruys wenk, Bakkerstraat 22, boek en cahier; De Nijs, Spaarnoogstraat 20, dasspeeld; Reinalda Dr. Bakkerlaan 41, Bloemendaal; étui met schrijfbehoeften; Bureau van Politie, Smede- straat 9, ceintuur; Boerstra, Rozenstraat 51 k idem. V. Waveren, Teylerst-raat 70 rood. "dem Paradijs, Korte Lakenstraat 4 rood lorgnet; Kennel Fauna, Parklaan 119, 4 katten; Wan ders, Pieter Kiesstraat 53, muts Steenkist, Potgieterstraat 17, portemonnaie; v. d. Ge vel Lucasstraat 8, parapluie; Eennennaam, Besoekistraat 13, portemonnaie; Eykhof, I Pladellastraat 6, rozenkrans; v. Voorst, Dutry straat 11, rijwielbelastingplaatje; Kokkel- !koorn, Lange Heerenvest 10. slinger aulo; Pierhout, Kinkerstraat 9, gymn. schoenen, Roosma, Spijkermanslaan 17, hond; Thuis, Sc'nalkburgergracht 72. handschoen; Reuman Dorreboomstraat 25, handschoenen; De Boer Lootsstraat 3, handschoen; Jansen, Godfr. I van Bouillonstraat 23 rood, hond; Vergunst. Joh. de Breukstraat 11, dameshorloge; Beij- nema, A. L. Dyserinckstraat 56, handschoen. Hendrikse, Kruistochtstraat 35, handschoe nen; Kennel Haerlem, Regentessela an 42, hond; Semé, Mentawistraat 17, handschoe nen; Copini, Stuyvesantstraat 57, hand schoen Loevenzijn, Van Loostraat 14, idem. Boeke Huidekooper, Spaarndammerweg 1, autoband. Veldt, Noorder Tuindorplaan 16, zak met aardappelen, v. Kessel, De Clercq- j straat 166. autosleuteltje. Horeman, Reseda straat 11, bankbiljet. Bater, Colensostraat 9rd broek met regenpijpen. Dijkers, Parkstraat J 19, dop van auto. Post. Aagje Dekenstraat 14, idem. Prinsen. Zonnekade 229, 1 paar gor dijnen. De Vink. Jan Steenstraat 6. uniform jas. Klitsie, Potgieterstraat 60, halsketting. Okel, Westerhoutpark 4 (rustoord) kistje met pinda's en speelgoed. Rossmeisl, Engelsz- straat 30, kettinkje, v. Soest3isschop Otto- straat 11, muts. Demmeni, Acaciastraat 67, idem. Essenberg, Gaelstraat 17, portemon naie. Vogelzang, Groote Houtstraat, pakje m. gordijnen. Blei, Breestraat 5a, portemonnaie. v. Kimmenade, A'damschevaart 194, idem. Overbeek, Allanstraat 71. voetpomp. Snit.ger. Eindenlioutstraat 51. hondenpennïng. v. Nor den, Parklaan 108rd., rijw. belast, plaatje. Smit. Z.B. Spaarne 19. meisjesschort. Relmer, Rollandstraat 2c., sierspeld. Bureau v. Poli tie, Smedest-raat 9. schoen. De Mes, Sterre- I boschstraat 18, tasclije. Proot, v. Eedenstraat j 4, idem. Jansen, A'damschevaart 48, zak met waschgoed. Bureau van Politie. Smedestraat 9, zeiltje v. kinderwagen. Blom, Schotersin- gel 89 c., handbeschermer. Pigge, Gierstraat 3, hondenriem. Bur. v. Politie, Smedestraat 9, handschoen. Boeree, Luzacstraat 10, speel goedhondje. Vledman, Botermarkt 18, hond. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond. Hurkmans, Ursulastraat 10a, hond. JAARVERGADERING VAN „ZIEKENZORG". De jaarvergadering van het Ziekenfonds „Ziekenzorg", welke door een zeer groot aan tal leden bezocht was, werd geopend door den voorzitter den heer P. Bruyn. Uit het jaarverslag van den Secretaris stip pen wij aan, dat hoewel de crisis ook aan Zie kenzorg dit jaar niet ongemerkt voorbij ging, het fonds een jaar van actief werken achter den rug heeft- en dat niettegenstaande heel veel leden wegens langduvee werkloosheid moesten bedanken, toch v.r j een groei kon worden vastgesteld van 912 leden, tezamen met ae vooruitgang van afd. Zandvoort 1047 leden Het fonds voor Ziekenhuisverpleeing, welk fonds opgericht is voor leden van Ziekenzorg welke niet aangesloten kunnen zijn bij de Gemeentelijke Ziekenhuisverzekevmg, groeit flink, het ledental heeft de 1000 overschre den. Het „fonds B." de afdeellng voor beter-ge- situeerden is dit iaar na een langdurige en serieuze voorbereiding definitief opgericht en is kortgeleden in werking getreden. Het bestuur heeft in samenwerking met de andere ziekenfondsen getracht een regeling te treffen voor die leden, welke langdurig werkloos zijn. een poging welke intusschen nog niet geheel gelukt Is. „Ziekenzorg" nam zeer actief deel aan hefc werk der Landelijke Federatie van Zieken fondsen. in welke Federatie een sterke stroom kwam voor het zoeken n^ar een krachtigen organisatie-vorm. In de daartoe gevormde reorganisatie-com- rri'cTe was ziekenzorg vertegenwoordigd. Het jaarverslag van ^en pennin"meeseer gaf. aan. dat aan medi*ehe. tandh«»lkundi«e en pharmaceutische huln een bedrag was uitgegeven van 144.806,58. De uitgaven aan diverse verstrekkingen en uitkeeringen bedroegen f 13.377.77. Een, ondanks de ongunstige tijdsomstan digheden bevredigend batig saldo kon in het reservefonds gestort worden. Het aantal afgeleverde recepten bedroeg 116.121, tegen 107.110 het vorige jaar. De con trole-der administratie en boekhouding was door een accountants-bureau verricht en het daarvoor uitgebrachte rapport werd, even als het verslag van den Raad van Toezicht, onder dankzegging aan bestuur en personeel goedgekeurd. Daar er tegenover den aftredenden voorzitter den heer P. Bruyn en bestuurder den heer W. Hoogerbeets geen candidaten waren gesteld, werden deze heeren bij acclamatie herkozen. Naast het aftredende bestuuslid den heer A. Scholten was candidaat gesteld de heer W. Sterk. Naast het aftredende lid van den Raad van Toezicht den heer E. W. Goedhart was candidaat gesteld de heer W. J. G. A. van Seggelen. De stemming bracht als resultaat, dat de beide aftredende heeren met groote meer derheid van stemmen herkozen werden. Na de rondvraag, waarbij verscheidene leden het woord voerden, sloot de Voorzitter om 11 uur deze vergadering. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE VROUW EN DE OORLOG. Geacht Mevr. J. W. D.B., Ondergeteekende heeft niets bedoeld als het woord leveranciers gebruikt werd. (even goed had er wat anders kunnen staan) zeker beschouw ik ze als mijn medemensch en wel als zeer nuttigen. Mijn bedoeling was hiermede aan te toonen, hoe klein het ar beidsveld van de meeste vrouwen is, die een gezin hebben. Dat we ons niet behoeven te schamen onzen antï-oorlogs ideeën te ver kondigen ben ik geheel met u eens. In mijn stukje van 23 dezer toen ik als mijn meening te kennen gaf iveel van de opvoeding onzer kinderen te 'verwachten, liad ik kinderen op het oog van 12 jaar en ouder, die kunnen begrijpen en verwerken, wat ons zoo na aan het hart ligt. Dus Testen ons niet zoo heel veel jaren meer. Alles moet groeien, ook de Vredesgedachte. U zult moeten toegeven dat de gedachten van oorlog ouder is, dan dat van geen oorlog meer, dus een geheel nieuw denkbeeld, waar de mensch in moet komen. Natuurlijk zou ik het prahetig vin den als we nu al konden komen tot één groote massalen vrouwen organisatie, en dat juist ligt m.i. in de allernaaste toekomst, als het denkbeeld meer tot rijpheid gekomen is, Wat het koortsachtig werken der wapen fabrieken betreft: dit resultaat zien wij heden wel in China, waar duizenden boeren met vrouwen en kinderen als slachtvee zijn afgemaakt. Met dank voor plaatsing L. d. H.—L. ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN HEEMSTEDE—LEIDEN. Geachte redactie, Veel wordt en is er al geschreven over werkloosheid en hare bestrijding. Massa's metaalbewerkers loopen zonder werk omdat de fabrieken geen orders meer uit te voeren hebben. Waarom worden dan de draad-masten, noodfg voor de electrificatie van de stoom tram-lijn, Heemstede—Leiden, uit buitcn- landsche fabrieken betrokken? Is men in Holland r.iet capabel genoeg om deze masten to maken? Evenzoo de kabels en draden voor de bovenleiding, allemaal Duitsch fabrikaat en dit terwijl een onzer kabelfabrieken heeft overwogen om kortere arbeidstijden in te gaan voeren, n.l. periodiek 2 weken werken. 1 week stopzetting der fabriek. Zelfs de aanleg van de bovenleiding is in buitenlandsche handen. Neem daarbij den onhoudbaar slechten en bij avond levensgevaarlijken toestand van den Rijksweg HaarlemLeiden en het aan staande ontslag van naar schatting 50 man Brockway-Bus personeel wegens ophouden der concessie. En dit alles met sanctioneering van de Overheid. Zoolang dergelijk feiten, als boven omschreven nog vaststaan, kunnen mooie plannen ter bestrijding van de werkloos heid in bevoegde kringen nooit bijval vinden! Met beleefden dank voor de plaatsing. Uw abonné - B. (Wij brachten deze klacht over aan den directeur der N.Z.H., die ons mededeelde, niet te weten wat de gemeente Leiden heeft gedaan, maar de N.Z.H. heeft, waar maar eenigszins mogelijk. Nederlandsch fabrikaat gebruikt bij de electrificatie der lijnen Heem stede—Leiden. De clraadmasten zijn Neder landsch fabrikaat, ook de kabels. Het draad, dat bij den aanleg der bovenleiding noodig was, wordt in Nederland niet gemaakt). ZONDER TROPEN GEEN EUROPA Geachte Redactie. Dat dokter Blij ham een beroep doet op de menschlievendheid ten opzichte van de In dische zieken juich ik toe, doch ik kan niet nalaten dokter Blijham eenige vragen te stellen, Alvorens daartoe over te gaan spreek Ik de hoop uit, dat geen mensch cn in 't, bij zonder dokter Blijham mijn onbescheiden verzoek kwalijk zal nemen. Ik beken dat in zelf in de voordeden van ons Ned.-Indië heb gedeeld daar ik op onze overzeesche ge westen heb gevaren. Ik ben het ook met 's dokter's meening eens, dat de regeering genoodzaakt is zich tot het allernoodigste te beperken, maar Ik vraag U; Is U overtuigd dat wanneer Indië in Indi sche handen zou berusten. Nederland niet meer zou kunnen blijven bestaan? Tot hoever strekt die kernachtige uiting „Zonder Tro pen Geen Europa"? Dokter Blijham ik ga nu veronderstellen, dat ik directeur-eigenaar ben van een groote onderneming: dat ik. om die onderneming een zoo groot mogelijke winst te laten af werpen, mijn personeel voor zoo weinig mo gelijk laat arbeiden. Worden die menschen nu door ellendige woningen, armoede, hon ger, enz. ziek mag ik dan een beroep doen op de menschhcid om steun voor deze menschen? Kunt U zulks goed keuren? Ten slotte mag ik hopen dat de collecte waarop dokter Blijham de aandacht heeft gevestigd, boven alle verwachtingen zal slagen. Het dank voor de plaatsing, M. HARTMAN. Schoterweg 67 rood. Haarlem, 28 November 1932. DUITSCHE OORLOGSINVALIDEN OP SCHOOL. Geachte redactie, Treurig is het. dat aan bovengenoemde personen door hoofden van scholen gelegen heid wordt gegeven in diverse kiassen on gestoord hun „bedelbedrijf" te houden, waar door zij zich niet alleen een grooten omzet, maar ook een zeer groote verdienste kunnen verzekeren. Aan elk dor kinderen nl. wordt een door den oorlogsinvalide gemaakt schilderijtje (een plaatje achter een stukje glas, omlijst met een gegomd papierstrookje) medegege ven, waai-voor dan een kwartje gevraagd wordt. Op zich zelf staat men hierin geheel vrij. doch door het schilderijtje aan de kin deren mede te geven oefent men een zeer groote pressie uit, vooral ook in verband met het. gevoel van medelijden der kinderen met zoo iemand Uit opvoedkundig oogpunt mag m.i. een ouder dit niet weigeren. Immers, het bij de kinderen ontluikende gevoel van naasten liefde, van medelijden met gebrekkige men schen, het opkomende idee van aalmoezen geven (Geeft u dien man nou een kwartje, 't is toch een arme man. hij heeft heelemaal geen kleur op z'n gezicht": deze gezegden 'och openbaren het kinderlijk gevoel!) al beseffen zij nog niet wat dat juist is. mag men toch niet onderdrukken integendeel moet men juist kweeken. Dit in aanmerking geno men, worden de ouders gedwongen het schil- derijtje te accepteeren. Wanneer men bedenkt, dat in dc klas van mijn zoontje 31 kinderen zitten, kar. de oor logsinvalide dus in t gunstigste geval des middags f 7 komen halen. Rekenen we nu, dat het in de laagste 4 klassen (wellicht In meer) wordt gedaan met eenzelfde aantal leerlingen gemiddeld, dan haalt hij per dag f 28. Eiken dag een andere school, geeft per week f 112. Laten we veronderstellen, dat. er gemiddeld l '4 van het aantal retour komt, dan heeft hij nog ech inkomen van f 84 per week. Een „rijkmakerij" dus voor dezen oor logsinvalide. die toch van Staatswege wordt ondersteund. Zijn er geen Hollandsche werkloozen ge noeg. die in veel nijpender omstandigheden ver keer en en wien steeds de deur wordt ge weren? Ook in deze gezinnen komen die schilderijtjes terecht, waar de ouders drin gender steun behoeven. Ook komen zij in gezinnen, waarvan de naaste familie in Duitschlan.d de schandelijke behandeling aldaar der Hollanders onder vindt (men herinnere zich den pas uitge zette musicus) Indien van Overheidswege tegen deze han delwijze niets kan worden gedaan, laten dan de hoofden van school wijzer zijn en hier voor geen toestemming meer geven. U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend. P. J. h. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een spccialen Redacteur en z\jn talrijke medewerkers zoo mogelijk cn ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam cn woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, trorden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuu bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECHTSZAKEN. VItAAG: Eon minderjarige heeft oen contract gcleekend met eisen naam. Dc ouders zijn daar medo nlot in konnis gestold cn zijn dus ook nWl borg gobloven. Kan de vordering die daaruit voortvloeit nu op de ouders verhaald worden? ANTWOORD: Neen. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Mijn zoon is aangeslagen n. nr n inkomen van 1240 voor: Rijks ink. bel. .2 en fondabel. 32.40. Is dat goed? ANTWOORD: De berekening is Jubt. RECEPTEN. VRAAG; Hoe verwijdert men een groote sla- olievlek uit een groen lakenscho japon? ANTWOORD: Leg het goed enkel en glad uit op oen schoenen doek met de vlek naar boven. Roer rauwe stijfsel met koud water tol een dikke pap. zonder kluitjes. Leg een flinke l.i.n: op de vlek en laat tot den volgenden dag stil drogen. Haal dan voorzichtig de droge, harde stijfsel er af en schuier na. VRAAG:, Hoe maakt men Yoghurt? ANTWOORD: Koop een Resell yoghurt en béwaar daarvan 2 a 3.1ep<A-. Brong den volgen den dag 1 Utv4* melk aan do kook en roer het resljo yoghurt er door. Daal het in een hooikUt of in couranten en dekens gewekkeld 3 a 4 uur op temperatuur blijven en de yoghurt Is klaar en zeer smakelijk. Deze wijze van bereiden is veel smakelijker, eenvoudiger on hygiënischer dan die met behulp -van een yoghurtplanljo. VRAAG: De.ramen .In mijn voorkamer zijn telkens beslagen, ook nadat zij zorgvuldig nu t spons en zeemlederen lap zijn afgenomen. Do kamer ligt op het N.O.: er wordt niet gostookt;; wol zijn or planton en bloemon. liet boven raam p je wordt telkens opengezet. Wat is er aan te doen? ANTWOORD: Als ramen pas gelapt zijn, be slaan zij gauw. Vermoedelijk Is er geen venti latie genoeg en moot gij een grooter raam bij droog weer een tijdje openzetten. Als de ramen goed droog zijn. zult gij er geen last van h-b- ben. Moch dit niet voldoende zijn. wrijf dan eerst goed droog en wrijf zo dan af met een schoonen doek mol spiritus. VRAAG: 1. Hoe maakt men fosco en hoe lang kan men die bewaren? 2. l-Ioo maakt men vruchtcnboratplaat? ANTWOORD: 1, Breng liter water met oen stokje vanille langzaam aan de kook, Roer 260 gram suiker met 50 gram cacao dooreen cn maak er met het water een glad papje van. dat gij nog zachtjes y uur laat doorkoken, llunl het vanillestokje er uit cn doe het dan in een goed uitgekookte Reach dlo meteen afgesloten wordt. Gij kunt het niet langer dan een paar weken bewaren. 2. Maak in een geëmailleerd pannetje 1/4 liter water aan dc kook cn los er 9 ons suiker in op Laat het onder gestadig roeren 10 minuten door koken. Als een druppel er van. die gij op een stecncn plaatje laat va lie n.stolt, is de dikte goed. Neem dan het pannetje van het vuur cn roer er vlug een Qeschje vruchtenessence door. Klop dun zoolang tot de massa dik begint te worden en giet het dan in do vormen clle op een met boter besmeerde plaat zijn gezet. Gij kunt in plauta van vruchten essence ook vruchtensap pen nemen. VRAAG; Booken mot lederen omslag vortoo- nen bij mij in huls witte plokkon. hoewel do woning over het algemeen let voohtlg i-. Kan dit aan het stoken van een ...osbaard liggen, b.v. verkeerde regulcdrtng van lucht toevoer? Wat is er tegen to doen? ANTWOORD: Neon, dit is een gevolg van vocht. GIJ kunt dit \var*uchijnlljk wel op do volgende manier weer goed krijgen. Neem een weinig dunne moubelwas van pri ma kwaliteit en In de kleur van het leer (dit kan con vakkundig drogist voor u malton) en doo daarvan wat op con zachto flanellen doek, maar zoo, dat de was nlot op één plaats zit, maar over do doek is uitgewreven. Mot deze, met was bestreken, plek, wrijft gij het loer flink af en wrijft met schoono zachte, doeken na. Zot achter de boeken in do ka.ft een open cacaobua, half gevuld met ongebiuschtc kalle cn verver^cli deze. als zij gcbluscht Is. DIEREN. VRAAG: 1. -Mijn Jonge papegaal wordt kaal bij do oogen. Hoe zou dut komui en wat la er tegen to doen? 2. Mag zij nog ander voedsel gobrulken als pa- negnalcnvoer? ANTWOORD: 1. Dit kan verdroging van dc uid zijn. Geef haar gelege-hetd tot b den of spuit haar met een bloemenapultje eens per week nat met water op kamertemperatuur. 2. Niet alleen mag een papegaai ander voed sel gebruiken, maar hot Is zelfs een dringend behoefte, daar allerlei vruchten bij te voaren, wil men dca vogel in goodo conditie houden, OPENING MANUFACTURENMA'GAZIJN JACQUES. In de Anegang 27 heeft de bekende Jacques zijn manufacturenzaak gevestigd. Zij, die zijn standplaats kenden op de Maandagmarkt. hoek Stoofsteeg, en weten hoe druk het daar telkens is. zullen kunnen begrijpen, dat Jacques zich thans voorgoed heeft gevestigd in Haarlem. In liet pand waar vroeger de heer Hems- bergen zijn slagerij had gevestigd, heeft Jacques zijn zaak ondergebracht, die daar een keurigen indruk maakt. Langs de wanden zijn practische vakken aangebracht, waarin de voorhanden artikelen overzichtelijk en bij de hand zijn opgestapeld. De heer Jacques zal zijn standplaats op de markt niet opgeven, doch van nu af zoowel in de Anegang dagelijks als op de markt op dezelfde tijden als vroeger zijn goederen on der oogen van het publiek brengen. Wij wenschen Jacques evenveel succes toe in de Anegang als hij op de markt heeft. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Vrijdag 2 December zal door het Centraal Tooneel uit Amsterdam in den Schouwburg Jansweg de eerste opvoering hier te Haarlem worden gegeven van „Domino", het stuk het welk met groot succes te Amsterdam werd opgevoerd. De hoofdrollen zullen vervuld worden door: Louis de Bree. Cees Laseur, Joh. Kaart Jr.. Mien van Kerckhoven en Mary Dresselhuys.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7