Door niet te koopen verergert gij den crisis De juiste tijd «n ELECTRSSCHE KLOK December. Voor de Jeugdrubriek Sint Nicolaasfeesten. Het Belangrijkste. ny- keUer i> N.S.F. of PHILIPS RADIOTOESTEL 50e Jaargang No. 15165 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 1 December 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENp^r ^eck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mrtd. 0.65, franco per post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 -» Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN j5 regels 1.75, elke regel meer 0.^. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f I 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, erlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, I December. De Raad begroot voort. De Zesdaagsche ten Prinsenhove duurt voort. Gisteren was het de vierde dag. In merkwaardige tegenstelling met alle andere Zesdaagschen bestaat er eenige onzekerheid, of deze wel op den zesden dag beëindigd zal worden. Het fanatisme van sommige renners is zoo groot dat de directeur, maarschalk Diederik (zooals hij gisteren zichzelf heeft genoemd) geen absolute zekerheid kan heb ben dat zij Vrijdagavond zullen afstappen. Het koppel Slingenberg-André leidt nog steeds. Er loopen evenwel geruchten dat het vandaag of morgen een hevigen aanval kan verwachten van de koppels Castricum-Bij voet, Westerveld-Groencndaal, Van Santen- Scheltema en verscheidene andere, ter ge legenheid van den strijd om een H. O. V.- premie, door ruim twintigduizend enthou siasten uitgeloofd.... Zoo ziet Optimist den strijd op de Prm- senhofbaan. Gisteren overwoog optimisme evenwel niet. Een zeer ongewoon tafereel ontrolde zich bij het hoofdstuk Openbare Veiligheid. De heer Jahan Visser, anders bij traditie een moedig man, voelde zich niet voldoende be veiligd door 186 politieagenten. De heer Baas 'evenmin. Zoodat de burgemeester, die even min als de commissaris om versterking van het korps had gevraagd, moest gaan betoo- gen dat „het aantal weliswaar te laag is maar de toestand niet onverantwoord ge acht kan worden en er geen reden tot onge rustheid bestaat". Het schijnt bepaald nieuw dat uit een ge meenteraad op versterking van het politie korps wordt aangedrongen terwijl de burge meester en de commissaris die niet nooaig. yinden. Natuurlijk kwam de statistiek erbij. In 1920 waren er 184 agenten op 78.000 inwo ners, nu zijn er 186 op 125000. En die twee meer zijn dan nog de inspectiice (waarmee het hoofd der politie zich thans, vanwege haar ijver en haar vollen arbeidsdag, zeer ingenomen toonde) en een administratieve kracht. Eén lid zei dat cfil niet dé juiste bereke ningsmethode is. Nu, dat kan waar wezen. Waarom zou Haarlem's buigerij zich niet op 'de horst slaan en uitroepen: „Ziet, zoo is ons braafheids-gehalte toegenomen, dat terwijl Ier twaalf jaar geleden 184 man noodig wa ren om do orde onder ons te handhaven, hetzelfde getal nu nog voldoet, terwijl wij y-an 78.000 tot 125.000 zijn gestegen? Er zit nog meer in. De geannexeerden, de nieuw-gevestigden en de kinderen tot en met twaalfjarigen leeftijd kunnen zich be roemen op deze verbetering. Het feit zal Sinterklaas zeker mild stemmen. Tenslotte is er nog een andere overweging. De goede geest, de activiteit en het tactvol optreden bij het politiekorps zijn zeker oor zaak dat het thans mogelijk is met zulk een beperkte sterkte goed te werken. Er werden aan het optreden der politie woorden van lof gewijd, speciaal door mevrouw Sohelte- ma, die zeker verdiend zijn- Het is niet mogelijk al de opmerkingen, die bij de hoofdstukken Openbare Veiligheid en Volksgezondheid Woensdag gemaakt zijn, hier te gaan opsommen. Men vindt ze overi gens in ons verslag. Op enkele der belang rijkste zij even gewezen. De burgemeester keurde het af dat bij de stucadoorsstaking een vrouwencomité was gevormd om „assistentie" te verleenen, en dat er zelfs kinderen bij waren gehaald. Dat moet men voortaan niet meer doen, zei hij, en ik onderschrijf het van harte. Het is on voorzichtig, en het maakt de taak van de politie, die toch al onaangenaatn genoeg is bij zoo'n staking en heel wat tact en be dachtzaamheid vereischt, tot een ware be proeving. Het parkeerverbod zal met Januari in jerking treden. De heer Groenendaal acht het zeer ver keerd, dat de wapenen van de Burgenvacht ten Stadhuize bewaard worden, en de bur gemeester acht het zeer logisch. Met den heer Oversteegen, die tot- dusver met ongekende bedaardheid optreedt, zich zelfs de moeite geeft zijn zinnen af te ma ken en naar waardigheid-van-houding schijnt te streven, was de burgemeester het met- eens dat demonstraties teveel belemmerd worden. In Den Haag is men veel strenger. Overigens kan men er niet zoo heel veel toelaten, want de taak van de politie wordt er door verzwaard. Ook onthaalde de voorzitter ons nog op een gezellige verhandeling over politiehon den, waarbij we een beetje schrokken bij het idéé dat een politiehond heelemaal niet zou kunnen eten als zijn baas niet thuis is. Ik meen dat .de burgemeester op dit punt te zwartgallig is. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid, dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN uur IN ELKE KLEUR EN ELKEN VORM Laat U niet al te zeer beïnvloeden door de tijdsomstandigheden. een heelen avond vorderde, was het dat de stemming minder optimistisch werd. Po gingen van mevrouw Venema en mevrouw Maarschall om de subsidie van de ver eeniging „Zuigelingenzorg" te stellen op f 5300 faalden. Mevrouw Maarschall's voorstel werd (ofschoon op het nippertje: met 19-17 stemmen) verworpen. Een der consultatie- bureaux zal nu opgeheven moeten worden. De heeren Rein aid a en Visser (trés étonnés de se trouver ensemble) alsmede de heer Groenendaal pleitten tegen halveering van de subsidie van 550 voor de vereeniging tot bestrijding van het alcoholisme. De heer Klein schoot ook nog te hulp. Het mocht niet baten: met 2016 won het koppel Slingenberg-André ook deze premie. De heer Visser liet zich bij dit debat verleiden tot een opmerking over „het metalen hart" van wethouder Slingenberg, die protesteerde. De heer Visser had het slechts schertsend be doeld en trok het metalen hart in. Wethouder Roodenburg zal de mogelijk heid van kosteloos zwemmen door werkloo- zen nader bekijken. Naar ik hoop met gun stige resultaten. De heer Peper pakte uit over de toenemen de ongeschiktheid van het gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. En er zijn nóg geen voorstellen van B. en W. tot- verbetering in 1933. Het is zeker' waar dat de toestand slecht is. De duitende duiten! Maar de heer Koppen, die er verder op inging, kwam met zulke bezwaren voor den dag dat dit punt toch wel zeker indruk gemaakt moet hebben. Verder wijdde de heer Koppen hartelijke woorden aan de nagedachtenis van zijn trouwen medestrijder voor de bevordering der Volksgezondheid, wijlen dr. Adrian, en zei dat hij hem noode miste. Het waren een voudige en welgemeende woorden. Mevrouw Scheltema dankte er later voor namens de V.B.-fractie, hetgeen nu eenmaal politiek ge bruik is. Overigens kunnen duizenden in Haarlem (en hun partijen doen er niets toe) zoowel wijlen dr. Adrian als den heer Koppen dankbaar zijn voor het vele goede dat die twee strijders voor de Volksgezondheid be reikt hebben. Met eenige somberheid zei de heer Koppen dat hij ditmaal wel moest na laten te wijzen op de wenschelijkheid van die soort wenschen, wier vervulling veel geld kost. De burgemeester liet zich niet vroolijk uit over de kansen op een nieuw gebouw voor den G. G. D., onder het motto: ..geen ge'ld, geen Zwitsers". Als de post voor de bestrij ding van epidemische ziekten te laag ge raamd blijkt te zijn, zal die bij suppletoire begrooting verhoogd worden. Een poging van den heer Peper om de subsidie voor de speeltuinvereeniging „Flora" te handhaven op het oude bedrag faalde nog met 246 stemmen. Vandaag is er éen zitting, morgen twee. De kans blijft groot dat morgen de eind stemming gehaald zal worden. Lukt het niet dan komt er een extra dag bij, die zoowat f 275 aan presentiegeld zal kosten. Hetgeen het bedrag is, waarmee men de subsidie van de vereeniging tot bestrijding van het alco holisme heeft verminderd. Die had dat dan toch beter kunnen krijgen.... R. P. DE OPLEVING. Op 30 November waren in de Amsterda m- sche haven. 41 schepen opgel?gd tegen 51 in de vorige maand. H. O. V. en N. C R. V. De opgezegde overeenkomst. Zooals wij al gemeld hebben is de overeen komst van de N.C.R.V. met de H.O.V. voor het uitzenden van radioconcerten opgezegd. Dit beteekent een vermindering van inkomsten van 20.000 per jaar voor de H.O.V. Namens de N.C.R.V. heeft rar. van der Deure gisterenavond voor de microfoon de zeer vele luisteraars beantwoord, die hem hierover brieven hadden gezonden. Zij waren zoo talrijk', zei hijdat hij van schriftelijke be antwoording moes.1) afzien. Hij wees op het na deel van de slechte lijn, voor de uitzending uit Haarlem aangewezen en waarvoor men van de P.T.T. geen verbetering had kunnen krijgen. Misschien zal de N.C.R.V. „nog wel eens een H.O.V.-concert uitzenden". Het nimmer door de N.C.R.V. onderteeken- de. maar niettemin gedurende een jaar uit gevoerde contract met de H.O.V. heeft deze in staat gesteld het afgeloopen financieele vereenigingsjaar met een schoone lei te slui ten. Nu gaan die 20.000 van de inkomsten voor het volgende jaar af. Het is volkomen duidelijk dat vermindering van de gemeente- subsidie de vereeniging thans zou fnuiken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Zie ginds komt de wagen van Hoenderdos aan! Je ziet hem door Haarlem Steeds meer en meer gaan. Wel, daar zijn we in December, Laatste maand van het dozijn. Maand van wmteraanvang. Kerstmis En het Sinterklaasfestijn Maand van extra lange nachten En van dagen, kort van duur, Maand van licht door menschenhanden. Maand van duister der natuur. Maand van kinderschoolvacantie, Voor den koopman laatste kans, Om nog wat t-e crediteeren Op zijn j aarlijksche balans. Ook de maand van goede wenschen, Vrede en van broedermin, Laat ons daar vooral aan denken, Nu we staan in het begin. Laten wij de zwakken helpen, Met wat eigen kracht vermag. Om wat zonneschijn te brengen In hun donkren winterdag. Laten wij naar vrede streven Met de liefde in 't gemoed, Laten wij December maken Tot een: eind goed, alles goed. P. GASUS. ONZE BOUWPLATEN De stapels bouwplaten die in onze bureaux ten verkoop liggen zijn nu al zeer laag ge worden. Van een der negen series zijn er nog slechts tien over, een andere is zelfs volko men uitverkocht. Wel een bewijs dat deze platen op prijs worden gesteld. Maai- zij die nog niet kochten, moeten zich nu thans wel haasten, in totaal alle series tezamen zijn nog slechs 500 platen voorradig. AFTREDEN VAN DEN HEER W. POSTHU MUS MEYJES. Naar wij vernemen heeft de heer W. Posthumus Meyjes, ontvanger der Ned. Herv. Gemeente alhier, voor deze functie bedankt met ingang van 1 Januari as. De heer Posthumus Meyjes zal dan gedu rende 26 jaren kerkelijk ontvanger zijn ge weest. Oök de heea-en H. C. Schoevaaxt, assistent van den heer Posthumus Meyjes en Jac. Met selaar, looper, hebben met ingang van ge noemden datum ontslag uit hun functies gevraagd. Sint-Nicolaasfeesten in de ziekenhuizen, kinderbewaarplaats, en Lichthoeve, waar de volgende Rubriekertjes genoodigd zijn: St. Antonie-ziekcnhuis IJmuiden (Oost). St. Nicolaasfeest Vrijdag 2 Dcc. half 3: Strandjuttertje, Nevada, Gilzwaveltje, Ida Groot, Ansepans, Francjaise, Tetje van Leeu wen, Zonnestraaltje, Jo Luyten en Wim Kok. Lichthoeve. Kweekerslaan 13. Santpoort. St Nicolaasfeest Zondag 4 December, half G. Ieder is welkom. Msria-Stichtmg Maandag 5 Dec. half 5. Nelie Hof, Goud Elsje, kees v. Oldemark, Guus Jonker. Jopie Fris. Miepie v. d. Vorm. Bloemboilenkweeker. Dirccteurtje, Fruitmes je, Pionie v. Emmerik. Dïaconessenhuis. Maandag 5 Dec. 4 uur. Acaciatakje. Grutto, Willie Hekker en Iris. St. Elisabeths Gasthuis. Maandag 5 Dec. kwart voor 6. Dierenvriend je. Handballertje, Langstaart je, Coba v. d. Brink. Kinder-Bewaarplaats. Asterstraat 1. Dins dag 6 December, half 4. Poeieke Fortgens, Polospeelstertje, Reusje Smit, Hans v. Unen, Eefje v. Wunnik. Zo- merkindje. Aii Wey. Turnstertje, Slaapmuts je en het oudste Blondje. Zuster Schouten, Donderdag 8 December, plaats en tijd van feestviering te vernemen St. Elis. Gasthuis. Prinses Rozerood. Moeders Grootste hulp, Nachtvlindertje en Joop Kok. JEUGDBIBLIOTHEEK. Met het oog op het Kinderfeest in den Stadsschouwburg op Zaterdag 3 December a.s. zal op dien datum de ruiltijd van „Onze Bibliotheek" van Haarlem's Dagblad verval len. De eerstvolgende ruilgelegenheid is dus op Woensdag 7 December as. van 46 uur n.m. Dan zal ook de uit vijf deelen bestaande Decemberaanvulling worden opgenomen. ONZE JEUCDTENTOONSTELLINC. De entrees van onze Jeugdtentoonstelling, gehouden in onze Tijdingzaal, hebben f 53.69 opgebracht. Dit bedrag is heden aan de Verg. t. Bestrijding van de Tuberculose, te Haar lem, overgemaakt. DE HEER A. KLEYN GAAT HEEN. Op verzoek is eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Januari, aan den heer A. Kleyn, bewaarder van de hypotheken, het kadaster, en de scheepsbewijzen te Haarlem, onder dankbetuiging voor de aan den lande be wezen diensten. CRISISCOMIT. Bijdrage personeel Notaris X f 6.50 DuitschlandGeneraal Von Schleicher's kan- scji icccr aanmerkelijk gestegen. (2e blad. lc pag.) Tweede Kamer: Een Initiatief ontwerp voor afschaffing van den zomertijd. (2e blad, le pag.) Il.O.V. cn NC.R.V .De opgezegde overeen komst. (Ie blad, le pag.) Uit Haarlem's gemeenteraad. (2e blad. 2c pag.) Volcndam modern geicordcn. Electrischc lijti der N.Z.H. geopend. (le blad, lc pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De raad begroot voort (lc blad, le pag.) Jhr. dr. J. C. MollerusBoteruilvocr naar Duitschland. (3e blad, 2e pag.) C. J. Groothof J: De strijd tegen de Duitschcrs. (4e blad, le pag.) VOLENDAM MODERN GEWORDEN. Electrische lijn der N. Z. H. geopend. HEEL WATERLAND VIERT FEEST. Vreugde heerschte Woensdag in Waterland! Van vele dorpswoningen, gelegen aan dc tramlijn van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij wapperde de drie kleur. Een groot aantal menschen, vooral te Edam en Volcndam, was op de been, de dorpspolitie surveilleerde in groot, tenue cn droeg met haar opgepoetste helmen en lange sleepsabels niet weinig tot dc feeststemming bij. Dc schooljeugd had vrijaf. Er was feest. Immers, dc N. Z. H. T. M. ging vandaag hot laatste baanvak van haar tramnet benoorden het IJ. de lijn MonnikendamEdam—Vo- lendam, welker electrlftcatie dezer dagen was voltooid, met eenige plechtigheid in ge bruik nemen. Daartoe waren ruim 150 genoodigden burgemeesters, wethouders, raadsleden van tal van Water 1 andsche gemeenten, ingenieurs vertegenwoordigers van den Minister van Waterstaat en van den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland en vele anderen per extratram, welke mot vlaggen feestelijk was versierd naar Edam gekomen waar zij in het fraaie 17e eeuwsche raadhuis nadat Neerland's oudste cai-illon van den pittores- ken klokketoren met vrooïijke tonen hen een wolkom had loegozongen allereerst weiden toegesproken door don burgemeester van Edam, den heer Th. C. P. M. Kolfschoten Deze bracht hulde aan de voortvarende di rectie van de N. Z. H. T. M., die thans Edam en het tot die gemeente behoorende Volcn dam uit hun isolement heeft verlost en sprak de beste wenschen uit voor de nieuwe lijn. De heer W. J. Burgersdijk. directeur van genoemde maatschappij, dankte op zijn beurt voor dc feestelijkheden die men bij deze ope ning had georganiseerd cn sprak de hoop uit. dat de samenwerking tusschen de maat schappij en de gemeente Edam moge leiden tot vermeerdering van beider bloei en ver grooting van de welvaart der gehcele streek. Daarna begaf het gezelschap zich naai de Groote Kerk. welke wordt gerestaureerd, waar het werd rondgeleid door den restau rateur architect A. A. Kok, Vooral dc prach tig gerestaureerde kerkramen, welke gedeel telijk gereed zijn, en welker restauratie wordt uitgevoerd door den heer W. Bogtman uit Haarlem, waren een voorwerp van alge- meene bewondering. Daarop begaf men zich naar Volendam, waar de geheele bevolking- te hoop was gcloopen om getuige te zijn van de eerste aankomst van de nieuwe tram. Met het Volendamsche muziekcorps voorop ging het In gezwinde pas naar Hotel Spaander, waar den deelnemers aan deze feestelijke ex cursie een thee en een maaltijd werden aan geboden. De IJsselmeer-bot liet zich even goed smaken als de Zuiderzee-dito van voor heen! Tijdens het diner is o.a. het woord ge voerd door burgemeester Kolfschoten, den heer Silvcrglcter Hoogstadt namens den Mi nister van Waterstaat, mr. J. B. Stuf kens na mens het Provinciaal Bestuur, burgemeester Drost van Kwadijk. Middelie en Warder en den heer Polerse van de Ncderlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, welke allen de directie van de N. Z. H. T. M. lol' toezwaaiden voor dc tot stand koming der electrische tram. Tenslotte dankte de heer Burgersdijk nog maals voor de aangename samenwerking met de autoriteiten. Om half acht weid de terugtocht aan vaard. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN De vulkaan Krakatmi op Jtct gdijkmimige eiland, die dvn laatsten lijd weer actiej. i$. 8 30 tot'2l L >4049 Uur Een geschenk van blijvende waarde is een

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1