SPORT EN SPEL VOETBAL n HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 Het programma voor Zondag DuitschlandNederland. Het zal nog niet dikwijls gebeurd zijn, dat een Nederlandsch elftal voor een inter nationalen wedstrijd pas definitief wordt vast gesteld nade lunch op den wedstrijddag! Dat is ditmaal -nood-ig gebleken, omdat eenige spelers zich Donderdagavond op de laatste traimdngisbijeenkomsL op (het V. tr. C.- terrein niet geheel fit voelden. Dit was dan ook de oorzaak, dat Dr. Jan Thomée verschil lende spelers aan een medisch onderzoek onderwierp. Bovendien heeft B. Paauiwe voor zijn plaats in het elftal bedankt, zoodat de Keuzecommissie besloot om met de definitieve samenstelling tot Zondagmiddag in Dussel- dorf te wachten. Wij herinneren er aan, dat d? heer Hol lander weer voor de A.V.R.O.-microfoon een verslag van dezen wedstrijd zal geven. Hij 'begint om één uur te spreken. Zooals gewoonlijk zullen we morgenmiddag op onze nieuwsborden en aan de andere be kende adressen den rust- en eindstand pu- bldceeren. alsmede de namen -vatn de Neder - landsche spelers, dl;- eventueel een doelpunt imaken. Als ze het nu maar doen B. Paauwe gaat als reserve mee naar Dus- seldorf. De Competitie. In verband met den wedstrijd Du-itsohland Nederland 'te Dusseldorf en dj? ontmoeting WestNoord in Alkmaar, is het competitie- programma ditmaal heel iklein. In het Westen waren maar 2 eerste klias wedstrijden vast gesteld, namelijk Hiermes-D.V.S.H.B.S. in Afdeeling I en XerxesHilversum in Afdee ling II. Beide wedstrijden zijn echter uitge steld. Morgenmiddag één uur wordit aan den Middenweg de wedstrijd E.D.O.Alomaria Viotrix gespeeld. Die is, zooals onze lezers weten, een paar weken geleden gestaakt om dat de Alkmaar-der Bos zijn 'been brak. Veel nieuwe gezichtspunten zijn er sinidisdien niet gekomen. E.D.O. heeft zich wat vaster op de eerste plaats genesteld en Alcmaria is nog wat gezakt. We kunnen dan ook moeilijk an ders dan een overwinning voor ED.O. voor spellen ,al zal er harder voor gevochten moe ten worden, dan menigeen denkt. De Konnemers ontvangen Ooster,park en Zandvoort maakt een uitstapje naar Z. R. C. De andere clubs in Haarlem en omstreken zijn vrij. H. F. C. maakt hier gebruik \mi om op lust terrein aan de Spanjaardislaan een nuttigen oefenwedstrijd tegen' Ajax te sipelen en Haarlem .gaat naai- DJ-I.C. in Delft. H. F. C.—AJAX. I-Iet II,F.C.-elftal is voor den vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Ajax als volgt sa mengesteld: Van der Togt, P. Jongeneel, A. v. Baasbank, Wittebol, Kruyer. Lamp, Van Riemsdijk, Denys, Koper, Dorsman, Ha genaar. VVERKLOOZEN-COMPETITIE. Het programma. 6 Dec.: N.A.S.—Trekvogels. Seubring. 6 Dec.: Zw. Goud—Schilders. Kuil. 7 Dec. Z.H.B.Metaal 2. Boeree. 7 Dec.: VooruitgangZwart Wit, De Wid. 8 Dec. Metaal 1Sparta. Hartman. 8 Dec. SteenzettersMeubelm., de Jong. 8 Dec. StucoSchilders, Ijskoud. 8 Dec. W. W. S.Graficus, Karpes. 8 Dec. TrekvogelsZw. Goud, Hendriks. ARSENAL—RACING CLUB DE PARIS. Maanden geleden heeft de Londensche profclub Arsenal een bezoek aan Parijs ge bracht, waarbij de Racing Club de Paris met enkele goals verschil werd geslagen Thans hebben de Parijzenaars de beleefdheid terug bewezen en op het Arsenal-terrein verloren zij met 3—0 van een ploeg waarin zes gere gelde Arsenal-spelers door reserves waren vervangen. Dit resultaat is wel van eenig be lang met het oog op den komenden wedstrijd EngelandOostenrijk. Want hoewel de En- gelsche pers zegt. dat Arsenal een klasse ster ker speelde dan de Franschen, voegt zij hier eerlijkheidshalve aan toe, dat de terreincon- ditic wel zeer in het nadeel der Franschen was. Het veld was zoo zwaar modderig en zacht, dat men hot grootendeels dik met zand had bestrooid, zoodat het hier en daar meer had van een stuk zeestran#!. Het trap pen on loopen word daardoor loodzwaar on de Franschen voelden zich als een kat in een vreemd pakhuis. De Engelsche bladen spreken van ee"n voet balklucht, vooral omdat een der Franschen. die zoo ongelukkig was, zijn been te breken, vervangen word door een reserve. Dat is ge woonte op het vasteland, zegt de Engelsche pers in zeer vette letters. Inderdaad, en niet eens zoo'n gekke gewoonte. Hoe vaak is het in Engeland al niet. voorgekomen, dat ge vaarlijke spelers door minder scrupuleuze tegenstanders opzettelijk buiten gevecht wer den gesteld cn toch niet vervangen mochten worden. En het vervangingssysteem werkt in landen, waar amateurs voetballen, nog altijd uitstekend. Wij zien een bepaling, waarbij vervanging verboden is, nog altijd eer als een noodzakelijk kwaad, dan als een weelde. Maar wanneer de Oostenrijkers ook op Stamford Bridge een dergelijk terrein vin den, zullen zij bijzonder veel aanpassings vermogen moeten toonen om behalve den Engelschen ook den terreinomstandigheden baas te worden. laatste plaats voorloopig althans aan ED.O. 3 af te staan. E.H.S. won met 61 van E.D.O. 3 en is mo menteel de club die R.CH. 3 het meest kan bedreigen. Damiaten won met 52 van Haarlem 4. In I B behield Stormvogels 3 de leiding door een 32 zege op Spaarnevogels. Het zal den IJmuidenaren niet onaange naam zijn geweest dat R.C.H. 5 het tegen E.D.O. 4 niet verder dan een 2—2 draw kon brengen. D.I.O. behaalde met 10 een kleine, doch verdiende zege op Haarlem 3, terwijl ook I.V.O., dat met 73 van Bloemendaal won, nog steeds tot de kampioenscandidaten gere kend moet worden. D.W.O. zag zich op eigen veld met 12 door R.C.H. 4 geklopt. behooren hier niet tot de sterksten van hun afdeeling. De verliezer van morgen zal moe ten oppassen voor de degradatie-wedstrijden! Voor de Tweede klasse zijn de volgende partijen vastgesteld: Gooi 2BD.H.C. 4 Rood Wit 3—H.B.S. Amsterdam 4Rood Wit 4 De uitwedstrijd van Bloemendaal 4 tegen 't Gooi is niet gemakkelijk. Maar wanneer Bloemendaal evenals vorige week tegen De Fair kans ziet om in een snel tempo te spe len, zou een overwinning ons niet verwonde ren. Rood Wit 3 verloor nog geen wedstrijd, en zal ook Zondag haar overwinningenreeks wel voortzetten. Amsterdam 4 behoort in deze afdeeling tot de zwakkere zusjes. Rood Wit 4 heeft nog niet veel wedstrijden gespeeld, maar het 62 verlies tegen Strawberries, vorige week te Be verwijk doet ook niet vermoeden dat Rood W. gemakkelijk van Amsterdam zal winnen. IJMUIDEN HET VISSCHERIJBEDR1JF NOVEMBER. IN OMZET BIJNA TWEE TON MINDER DAN IN OCTOBER, KORFBAL NED. KORFBALBOND. Het programma voor Zondag. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Voor Zondag a.s. zijn slechts een zestal eerste klasse wedstrijden vastgesteld. Ripperda ontvangt bezoek van Kinheim 2 en zal moeten winnen om in de running voor het kampioenschap te blijven. Wij hopen dat onze stadgenooten hierin zullen slagen. R.C.H. 3 en E.H.S. hebben beide een uit wedstrijd resp. tegen Damiaten en Schoten 2. Hoewel niet onmogelijk lijkt het ons toch niet waarschijnlijk dat de kampioenscandi daten in deze wedstrijden punten zullen ver spelen. V.S.V. 3H.F.C. 3 eindigt misschien in een gelijk spel of kleine zege voor de gasten. In I B speelt I.V.O. tegen D.W.O., hetgeen vrij zeker een overwinning voor de geblokten beteekend, terwijl bij Bloemendaal 2-E.D.O. 4 een gelijk spel niet uitgesloten is. Het volledige programma luidt: 1 A: V.S.V 3—H.F.C. 3 RipperdaKinheim 2 DamiatenR.C.H. 3 Schoten 2—E.H.S. 1 B: I.V.O.—D.W.O. Bloemendaal 2ED.O. 4 2 A: Stormvogels 4Spaarnestad Haarlem 3aSpaarndam D.S.K.—Schoten 3 2 B: Haarlem 5—Rinperda 2 E.D.O. 5—H.F.C. 4 2 C: D.I.O. 2Zeemeeuwen 2 DrosteHillegom 2 V.V.I-I.Schoten 2a 2 D: Zandvoort 3—Bloemendaal Vet. 3 A: Heemstede 2Kinheim 4 V.S.V. 6—D.S.K. 2 R.C.H. 7—I.V.O. 2 Kennemers 5Kenau D.W.O. 3—V.V.B. Bloemendaal 3—V.O.G. 2 3 C: Kennemers 4R.C.H. 8 D.W.O. 2—V S.V 5 Heemstede 3Damiaten 2 Spaarnevogels 3Kenau 2 3 D: Kennemers 8V.S.V. 4 Kenau 3—D.S.K. 4 Swastika 2—R.C.H. 9 ThaliaV.V.H. 3 3 E: Kennemers 9I.V.O. 3 Kinheim 5D.I.O. 3 E.D.O. 8Stormvogels 5 Beverwijk 5Bloemendaal 4 3 F: R.C.H. 10Kennemers 7 V.VD. 3—VI. Vogels 2 3 G: Vijfhuizen 2-E.T.O. 2 (terrein E.T.C E.H.S. 3Bloemendaal 5 Haarlem 6Spaarndam 3 Rozen prieelDroste 2 3 H: Hillinen 2Vijfhuizen Schoten 4Zandvoort 5 DECeO 2Haarlem 7 H.F.C. 5Kenau 4 3 I: Halfweg 3Hillinen 4 T.H.B. 4Zeemeeuwen 5 E.D.O. 6Bloemendaal 6 H.F.C. 6—Schoten 5 3 J: Swastika 4Hillinen 3 DeCeO 4—Halfweg 4 Spaarnestad 2E.D.O. 9 D.O.A. 2—D.W.O. 4 3 K: Hillegom 3Haarlem 8 Spaarndam 2H.F.C. 7 V.O.G. 3—ED.O. 7 Ripperda 3Vijfhuizen 3 12 uur. 10 10 10 10 10 R.C.H. Junioren-Competitie. Afd. A: E.D.O. a Afd. B: Zandvoort bVI. Vogels a (terrein VI. Vogels) 10 R.C.H. bE.D.O. b Afd. E: Bloemendaal d—Haarlem d 12 10 10 "»0 -n 0 10 10 10 10 10 12 10 10 10 10 10 12 12 10 10 10 10 10 10 10 10 12 10 10 2 10 10 10 10 12 10 10 10 10 10 10 12 12 10 10 10 10 10 2 10 We verkeeren in het tijdperk van afge keurde velden en dus van uitgestelde wed strijden, zoodat de competitie vrij onregel matig verloopt, wat zeker voor de desbetref fende twaalftallen al zeer onaangenaam is. Morgen is er evenwel een goede kans, dat de meeste wedstrijden doorgang kunnen vinden, want de Amsterdamsche grintterreinen en die van S. V. en Zilvermeeuwen kunnen wel wat vochtigheid hebben. Oosterkwartier dan trekt naar D.ED. en moet zich weer eens met volle energie in den strijd werpen: een puntje kunnen de Haarlemmers wel gebruiken. S. V. zal met D.T.V. 3 wel raad weten en er voor zorgen, dat de beide puntjes niet naar Amsterdam gaan. Animo zal in Amsterdam Sportief 2 ont moeten. Voor de Haarlemmers al weer een moeilijke taak. Haarlem ontvangt Sport aan de Kleverlaan en zal zich niet gemakkelijk laten overwin nen. De Zilvermeeuwen krijgen Advendo op be- 1 zoek. Met een volledig team hebben de IJmui denaren o.i. wel een kleine kans om te win nen, tenzij Advendo met haar normale ploeg uitkomt en de vele invallers thuis kan laten. HAARL KORFBALBOND. Het programma voor Zondag'. Vrijwel een maximaal aantal wedstrijden is weer door den competitieleider vastge- I steld. En dat moet wel, wil het seizoen door I de regen-Zondagen toch al iets achter, niet ai te veel gerekt worden. De eerste klasse geeft pittige wedstrijden. Zoo gaat Haarlem 2 naar Advendo 2, De Kennemers 1 naar Animo 2, terwijl K.V. 1 S.S.H. 1 cn D.S.V. 1 S.V.2 ontvangt. Bij alle ontmoetingen zullen de partijen elkaar al heel weinig toegeven. De tweede klasse geeft I een zestal wdstrijden: in A: S.V. 3Haarlem 3, Alw. Ready 1Zilvermeeuwen 2, Kenne mers Oosterkwartier 2. In B: D.S.V. 2T.H.B. 2, S.S.H. 2—Ons Ge noegen 1, Palvu 1Flora 1. Voor 3 A komen uit: Tempo 1Meerle- bosch 1, Zeemeeuwen 1S.V. 4, Excelsior 1 -Haarlem IV. 3 B geeft: Oosterkwartier 3Ons Genoe gen 2, Flora 2—Tempo 2, T.H.B. 3—De Thorn 2 en Haarlem V—Alw. Ready 2. CRICKET AUSTRALIë—ENGELAND. In de eerste testmatch wonnen de Austra liërs den toss en aangezien het wicket goed was, besloot Wood-full, eerst te gaan batten. De Engelsche bowler Lanvood had veel suc ces en toen de stumps na den eersten dag opgeborgen werden waren zes wickets neer (Lanvood 4) voor 290 runs. Alleen McCabe scoorde lustig en bleef met 147 not out. Verder was de dag voor Engeland een groot succes. Het niet medespelen van Brad- man wordt officieel opgegevn als gevolg van een keelaandoening, maar het uit vorm zijn van dezen speler zal de beoordeeling van dit j ongemak wel sterk beïnvloed hebben. De Nawab of Pataudi speelt tenslotte toch in de Engelsche ploeg, de bowler Brown is ditmaal uitgevallen. 10 DAMES-HOCKEY. HAARL. VOETBALBOND. Overzicht. In afd. I A Is de belangrijkste wedstrijd tusschen R.C.H. 3 en Ripperda in een 3—2 zege voor de Racing geëindigd. Wel een te leurstelling voor Ripperda dat na een uit stekend begin de laatste twee weken vier verlicspunten moest boeken. V.S.V. 3 zorgde voor een verrassing door Kinheim 2 met 1—0 te slaan en daardoor de IIF.T PROGRAMMA VOOR ZONDAG. In de eerste klasse worden Zondag twee belangrijke wedstrijden gespeeld, B.D.H.C. Amsterdam en Rood WitH.O.C. Amsterdam is dit seizoen nog steeds onge slagen, wij vreezen dat het ook aan BD.H.C. niet gelukken zal, om een overwinning op Amsterdam te boeken. Mocht B.D.H.C. er echter as. Zondag in slagen, het tot een ge lijk spel te brengen, dan zal dit wel te dan ken zijn aan de achterhoede, waar momen teel veel meer verband en betere spel-kwa- liteiten aanwezig zijn, dan in de voorhoede, Amsterdam beschikt echter over een paar uitstekende voorhoedespeelsters, zooals mej. Terwindt en mej. Van den Berg, zoodat op passen de boodschap is. Rood Wit heeft nog steeds niet het spel peil van het vorige seizoen kunnen bereiken. Ook hier ontbreekt het beslissende schot. Hoewel dc uitwedstrijd tegen H.O.C. verlo ven werd, kan Rood Wit door er alles op te zotten morgen toch minstens een gelijk spel bereiken. In de overgangsklasse spelen Rood Wit 2 en BD.H.C. 2 tegen elkaar. Beide elftallen WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE KEULEN. Uit Keulen: Nauwelijks 1000 toeschouwers 1 waren in de groote Rijnlandhalle te Keulen I om acht uur Vrijdagavond aanwezig om ge inige te zijn van dc voorwedstrijden van den I Vijfden Zesdaagschen Wielerwedstrijd, waar voor het startschot eenige" uren later gelost I zou worden. Om 10 uur arriveerde de bekende filmster Kathe von Nagy, in de halle. Drieduizend toe schouwers begroetten de filmspeelster har telijk. Het voorstellen van de renners begon hierna. Vooral de koppels Piet van Kempen cn Pijnenburg, Rausch-Hiirtgen en Funda Maidorn werden enthousiast door het pu bliek begroet. Om 23 uur loste de filmster het startschot, doch ze deed dit al heel ongelukkig, daar zij daarbij een harer vingers kwetste. Met Korsmeier aan den kop vertrok het pe loton voor de lange reis. De stand na het avondklassement luidde als volgt: 1 OszmellaSchorn 18 punten. 2 VopelKorsmeier 10 punten. Van NeveleDe Pauw 8 punten. 4 ClignetMueller, 8 punten. 5. RichliBroccardo 7 punten. 6. RauschHürtgen 4 punten. 7 FundaMaidorn 3 punten I DammDnmm, 2 punten. Piet van KempenPijnenburg 2 punten 10 BraspenningVroomen, 2 punten. II Siegcl—Thierbach, 1 punt. 12. ZimsPcrelaer 1 punt. Na 1 uur was 36.1 K.M. afgelegd. De cijfers van den omzet in November in den Rijksafslag vertoonen een vermindering vergeleken bij de maand October j.l. van bijna twee ton. In de vorige maand bedroeg de omzet f 755.674 tegen f 940.190 in October 1932 en f 1.097.255 in November 1931. Uit den gang van zaken blijkt duidelijk het abnormale van den huidigen toestand in het visscherijbedrijf. Immers als regel is de maand November beter dan October en dat thans het omgekeerde het geval is wijst er op, dat het bedrijf nog weinig stabiel is tevens dat het vleugje opleving in de maand October helaas van korten duur is geweest. Van de trawlvisschcrij kwamen binnen: 229 (312) Nederlanasche stoomtrawlers met f 461.798 (f 733.853) besomming, verder 14 (6) Duitschc met f 36.223 (f 14.752), 71 (44) mo- torloggers met f 52.287 (f 29.516), 399 (531) motorkustvisschers met f 36.490 (f 32.951), (6) Belgische en 17 (15) Deensche motorkot ters met resp. f 501 (f 4553) en f 12.777 f 9138). Van de drijfnclvisscheri.i kwamen binnen 1 (3) stoomloggers met f 2093 f 8910), 51 (5) motorloggers met f 38071 (f 8665), 68 (225) Engelsche stoomloggers (drifters) met f 74.612 f 234.829). De consignatiezendingen brachten op f 40.554 ff 18 014). Bij een nadere beschouwing blijkt, dat ook nu weer de trawlers de grootste klappen heb ben gekregen. De trawlerbesommingen toch daalden van f 733.853 in October op f 461.798. een achteruitgang dus van ruim f 270.000 De gemiddelde reisbesomming was eveneens veel minder, n.l. f 2015 tegen ruim f 3000 in October. Ook al houdt men rekening met het feit, dat er in November veel kustbooten in zee waren, dan nog blijft het cijfer wijzen op een ongunstige wending in de trawlvisscherij Opvallend is het resultaat der motorloggers. Niet alleen vertoonde het aantal reizen een vooruitgang van 44 op 71. ook de totale be somming was veel grooter, n.l. f 52.287, tegen f 29.516 in November 1931. De gemiddelde reisbesomming f 730 was echter f 70 lager dan in October j.l., wat een gevolg is van de sterk gedaalde tongprijzen. De motorkustvisschers met een gemiddelde reisbesomming van f 90 geen reden, om over den gang van zaken ontevreden te zijn. De maand November van het vorig jaar haalden ze nauwelijks f 60. Wat het aandeel der buitenlanders betreft, dit was minder sprekend dan de vorige maan den. Vooral het aantal Duitsche stoomtrawlers was minder, n.l. 14 tegen 22 in de maand October. Het aantal Deensche kotters was ge lijk aan dat i"n October en ook de totale be dragen der besommingen ontliepen elkander niet veel. Bij de cijfers omtrent de drijfnetvisscherij valt direct weer op het groote verschil met verleden jaar in het aantal binnengekomen Engelsche stoomloggers. Het aantal motor loggers was veel grooter dan verleden jaar. Dit aantal steeg van 5 op 51 doordat de vorige maand vele loggers zich toelegden op den aanvoer van versche haring, waardoor vele korte reizen naar het niet ver af gelegen haringgebied gemaakt werden. Deze schepen hebben de markt vrij geregeld van versche haring voorzien, waardoor de Engelsche drif ters niet zoo zeer gemist werden. Dat de totale opbrengst der consignatiezen dingen meer dan tweemaal zoo groot was als in November 1931, is het gevolg van den aan zienlijken aanvoer van buitenlandsche ha vens. Vooral Esbjerg leverde heel wat visch aan IJmuiden. Ook de vrij groote consignaties heilbot uit Noorwegen deden het cijfer niet onaanzienlijk stijgen. De totale omzet in 1932 tot en met Novem ber bedroeg f 7.298.822 (f 10.574.863). Er kwa men in deze 11 maanden binnen 1823 (2989) stoomtrawlers met f 4.403.726 f 7.411.890), 1919 (1664) motorloggers met f 1.099.990 (f 1.105.116), 5610 (619) motorkustvisschers met f 373.938 (f 486.569), 120 (71) Duitsche stoomtrawlers met f 438.104 (f 269.034), 392 (151) Deensche en 75 (41) Belgische motor- kotters met totaal f 305.000 (f 164.500). Ver der o.a. 127 (434) Engelsche stoomloggers met f 128.964 (f 420.670). Het jaar is nu al zoo ver heen, dat het eind cijfer voor 1932 in het zicht is. De omzet tot en met November bedroeg f 7.298.822. Wanneer we voor December een ongeveer gelijken omzet rekenen als Novem ber, komen we voor de 12 maanden van 1932 op een bedrag van ruim f 8 millioen tegen f 11 1/2 millioen in 1931 en f 14 1/2 millioen in 1930. In de jaarverslagen van het Staats- visschershavenbedrijf moet men terug gaan tot vóór den oorlog om een dergelijk laag cij fer te kunnen vinden. In het beroemde (of beruchte?) jaar 1916 was de omzet viermaal en in het normale jaar 1929 zelfs nog bijna tweemaal zoo groot als in 1932. (De cijfers, geplaatst tusschen haakjes zijn van de overeenkomstige perioden in 1931). rijst de vraag of men willens en wetens be zig is zichzelf te verlagen tot een categorie van arbeiders waar noch werktijd noch Zon dagsrust van toepassing voor is. We zien van onze gevoerde actie voor Zon dagsrust, helaas, bitter weinig resultaat. Zonder in te stemmen met het koor dat voor de haringvisschers den wettelijken acht uren-dag opeischt, hebben we in Dieppe de verzuchting geslaakt: wanneer zal er voor de haringvisschers een wekelijks terugkee- rende rustdag worden ingevoerd? In den namiddag binnenkomen, om 2 uur in het dok arriveeren, werken tot de donker te is ingevallen, 's Zondagsmorgen 8 uur den arbeid hervatten, werken tot ongeveer 12 uur dan om 2.30 uur het dok verlaten om uit te varen, een kort poosje stoomen, de vleet schieten en nog vóór twaalf uur inhalen dat is de Zondagsstemming voor onze chris telijke zeevarende mannen ter haringvis- scherij. Als slaaf van den arbeid zeult men het le ven van een minderwaardig menschenbe- staan voort. Verzet hiertegen? Dat beteekent in onze hedendaagsche moraal: majesteitsschennis tegen het Nederlandsche reederdom, wat, omdat het niet met den kogel gestraft kan worden, omgezet wordt in broodroof en boete van zuurverdiende penningen. De ondraaglijkste tyrannie en God en mensch onteerende toestanden worden in het visscherijbedrijf nog aangetroffen. Zondag 30 November 1932 heeft dit in Diep pe opnieuw aan "t. licht gebracht. Het machtsmisbruik van de reeders dwingt onze menschen tot daden, die ze, hoewel niet kunnende verantwoorden, in het diepst van hun hart verafschuwen. Missie-werk zou eerst wel aangevangen, mogen worden in Nederland, onder de ree ders van de haringvisscherij. Geestelijke bearbeiding van de visschers zou o.i. daarop moeten volgen. Als de zaken niet zóó gesteld worden zal al de arbeid die verricht wordt heel weinig effect hebben. Te lang reeds is gezwegen! Te lang oogluikend toegestaan! Er zal van alle kanten eeh krachtig in grijpen noodzakelijk zijn. Een ingrijpen, dat niet gaat plooien en schikken, maar een krachtig „tot de Wet en de Getuigenis" doet hooren. Wanneer breekt die tijd aan? Wie durft? Wie heeft er den moed toe? Ons leunt ge èn om principieele èn om practische èn moreele overwegingen, aan uw zijde vinden. Want wordt dat niet gedaan, het aloude bedrijf van onze haringvisscherij zal of voor onze principieele menschen onmogelijk ge maakt worden, of men zal verzinken in den poel van God-vergetende en mensch-ont- eerende toestanden. Er wordt thans, nog meer dan anders, mis-* bruik van den toestand gemaakt. Versterkt juist daarom de organisatie, omi dan, als 't mogelijk is, een krachtig „halt! tot hiertoe, maar dan ook niet langer!" toe te roepen". MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.50 Tongen per K.G. f 2.15—f 1 Middelschol per 50 K.G. f 35 Gullen per 50 K.G. f 8.50 Wijting per 50 K.G. f 11—f 8.50 Versche haring per kist f 7—f 5.50 BESOMMINGEN. Heden geen trawlers aan de markt. Loggers: IJm. 283 f 470. IJm. 204 f 538, KW 105 f 1115, KW 28 f 537. Loggers (versche haring) Sch 412 f 405, KW 96 f 665, KW 127 f 280 Drifters: LT 44 f 629, LT 122 f 2261, LT 235 1462. BIJ DE NEDERLANDSCHE HARINGVISSCHERS IN DIEPPE. ONBEPERKTE ARBEIDSTIJD EN GEEN ZONDAGSRUST. DE VLAG IN TOP.MAAR DE VERKEERDE Zooals men weet zal hedenmiddag het ge bouw der IJmuider Federatie aan de Trawler kade officieel geopend worden. Groot was de verbazing van velen, toen men hedenmorgen reeds de vlag aan den vlaggestok zag wappe ren, welke verbazing nog grooter werd, toen bleek, dat het de vlag was met de sikkel en hamer, die half stok was geheschen. Klaar blijkelijk hebben communistische tegenstan ders van de IJmuider Federatie een grap wil len uithalen en de vlag hedenmorgen aan den vlaggestok bevestigd. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Zaterdag 3 De cember 1932 in radiotelegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen-Radio: Baloeran, Chr. Huygens, Costa Rica, Cot- tica, Crijnssen. Dempo, Houtman, Indrapoe- ra, Johan de Witt, Kota Nopan. Kota Tjandl, Le Maire, Orania, Poulau Roebiah, Van Rensselaer, Sibajak, Springfontein, Tasman, Venezuela, Veendam, Zeelandia. BEVERWIJK BIOSCOOP IN DE OPENLUCHT, In „Toenadering", het orgaan van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- Transportai-beiders lezen we de volgende ontboezeming van S-n (de heer J. v. d. Steen): „Tijdens ons oponthoud te Dieppe, hadden wij ook gelegenheid het bedrij fsleven in zijn tegenwoordigen vorm op ons te laten inwer ken. Verheffend zijn die indrukken helaas niet geweest. Al is het jammer dat we zulks moe ten constateeren de feiten zijn nu eenmaal niet anders. Op Zondagmorgen 20 November gaf de ha ven van Dieppe een treurig beeld van het Zondagsbesef dat te constateeren viel bij onze visschers. In geen enkel opzicht is het IJmuider trawlvisscherij bedrijf ten achter te stellen bij dit bedrijf. Kantjes dichtslaan en allerlei niet direct noodzakelijken arbeid hebben wij moeten constateeren. Afgedacht van elke principieele overweging Uitgaande van het comité van die midden- standsvereenigingen „Eendracht Maakt Macht" en „De Hanze", welke beide organi saties dit jaar de St. Nicolaas-reclame ge zamenlijk organiseeren, werd Vrijdagavond) op den Kouden horn een bioscoopvoorstelling gegeven. Het minder gunstige weer had wie honderden belangstellenden niet kunnen weerhouden van deze ontspanning te genie ten. Eenige vroolijke filons genoten groot© aandacht en verwekten veel hilariteit. Boven dien was er voor een stukje muziek gezorgd en ook dit droeg er toe bij een massa men schen op de been te brengen, waar het ten-* slotte toch om begonnen was. DE WERKLOOSHEID STEEDS STIJGENDE. In de afgeloopen week is het aantal bij deii gemeentelijken dienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling ingeschreven! werkloozen weer belangrijk gestegen nJ. van 718 tot 815 Deze groote stijging werd in -hoofdzaak veroorzaakt door de ontslagen aan de N.V. Sigarenfabrieken vk. Gebr. Majoor. Voor de drie bij den dienst aangeslo.en gemeenten waren de cijfers Beverwijk 471 (vorige week 407), Wijk aan Zee en Duin 253 (225) en Heemskerk 91 (86). Voor deze gemeente wor den de werkloozen in hoofdzaak aangetrof fen onder de grondwerkers 35. metselaars en opperlieden 32, timmerlieden 22. sigarenma kers 81, landarbeiders 20 en losse arbeider^ 122

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10