««"•Abdijsiroop Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 3 DECEMBER 1932 VIERDE BLAD. Behandeling der begrooting. (Vervolg). (Vergadering van Vrijdag.) Onderwijs. De heer Roodenburg (C.-H.), wethou der, deelde mede, dat het geen aangename taak geweest is, om mede te moeten werken tot belangrijke bezuiniging op onderwijs gebied. De financieele nood maakt, dat wen- schen voor de toekomst voorloopig nog niet vervuld zullen kunnen worden. B. en W. zullen de quaestie van het Ge organiseerd Overleg voor onderwijszaken bin nenkort ter hand nemen. Aan de organisa ties is reeds gevraagd hoe zij zich dit den ken. B. en W. hebben ook dit jaar aan de on derwijzersorganisaties over verschillende za ken advies gevraagd. Daaraan wordt steeds waarde gehecht, maar het wil toch niet zeg gen dat alle adviezen ook opgevolgd kunnen worden. Spreker meende, dat billijk gehandeld is, wat het verlof aan onderwijzers op 8 Novem ber betreft. Aan zes onderwijzers is vrij ge geven omdat zij functies be'kleeden in de or ganisaties die de betooging organiseerden. Er is niet aangetoond, dat de ingevoerde reorganisaties en toegepaste bezuinigingen aan het onderwijs heeft toegebracht. De re organisaties waren gedeeltelijk noodig door dat de scholen in de binnenstad minder goed bezocht worden dan vroeger. Als men nu aan verschillende scholen kleine eerste klassen had laten voortbestaan, zou dit gedurende 6 of 7 jaar groote -uitgaven gevorderd heb ben, want als men nu een kleine eeïste klasse heeft, wil het zeggen: een volgend jaar een kleine tweede klasse. Enzoovoort. Daarvan zijn kleine eerste klassen gecombineerd. Er zijn verscheidene aanvragen binnenge komen voor nieuwe bijzondere scholen. De gemeente had voor het openbaar onderwijs ook plannen. Aanvankelijk was gedacht, dat we in 1933 weer konden bouwen, maar nu zal men nog wat langer moeten wachten. Welke' school zou bovendien moeten voor gaan? Alle schoolbesturen zijn nog bereid om voorloopig nog te wachten. Binnenkort zal evenwel niet bouwen weer begonnen moeten worden. Beide partijen, openbaar en bijzonder onderwijs, hebben wat bouwen betreft, gelijke rechten. De gemeente moet voor een openbare school zorgen, maar de bestuurders van het bijzonder onderwijs zullen als zij een school noodig hebben, wel zorgen, dat zij tijdig een aanvraag indienen. Bij de nieuwe bouwplannen moet zooveel mogelijk naar vermindering van kosten ge streefd worden. 'Haarlem (moet er voor zorgen oan im de toekomst volle klassen te hebben, want al zullen wij de boventallige oniderwijzecrs niet geheel afschaffen, toch moet leir voor gezorgd worden, het aantal boventallige onder wijzers tot het noodzakelijke te beperken. Bij het bouwen, van nieuwe, lokalen moet daarmede rekening, gehouden. B. en W. erkennen, dat het gebouw van die Meisjesschool slecht is. Zoo gauw het kan moet er een nieuw gebouw komen. Openbare Werken wijdt aandacht aan de plannen en de keuze van .een terrein. De quaestie is dus niet onaangetast gelaten, er is wat aan ge- daiaini De Meisjesschool telt te veel leerlingen om haar tijdelijk onder te brengen in iparti- culiere gebouwen. De school aan den Konin ginneweg is thans niet meer beschikbaar, omdat daar een gedeelte van het Lyceum is ondergebracht. De Lyceum-quaestie Is bij de commissie van onderwijs in behandeling. Het was mogelijk om procentsgewijze meer te bezuinigen bij het lager- dan 'bij het middelbaar-onderwijs, omdat daar scholen waren die gecombineerd konden worden. Bij het M. O. kan dat niet, of men had daar ook moeten gaan opheffen. Als bij het M.O. het aantal lesuren van 24 op 30 per week gebracht zou zijn, zou dit voor de leeraren met de algemeene kor ting van 7 pet. beteekend hebben een salaris korting van ongeveer 30 pet. Dat zou onbillijk zijn geweest. De quaestie van een dubbele betrekking die vervuld wordt door een der leeraren in de gymnastiek is al vaak besproken. Er is niet veel aan te doen dan te wachten tot^de betrokkene 65 jaar is. Als men hiem voor één betrekking ontslaan zou, moet men hem wachtgeld geven en bovendien nog teen an deren leeraar benoemen en betalen. B. en W. hebben evenwel kunnen bewerken, dat het aantal lesuren van dien leeraar aan een onderwijsinrichting reeds verminderd is. Het zou billijk zijn als voor de leeraren der bijzondere middelbare scholen dezelfde salarisregeiing bestond als voor hum collega s bij het openbaar middelbaar onderwijs. Het is evenwel onmogelijk om in dezen tijd een regeling te maken, want daarmee zouden belangrijke uitgaven .gemoeid zijn. Als de tijden beter worden auHieini B. en W. ook weer denken aan het voorbereidend onderwijs. Wat de klacht van don heer Wolzak be- èreft over het weigeren van subsidie van gemeentewege voor de helpsters bij het bij zonder voorbereidend onderwijs, zien B. en W. niet in dat onrecht betracht is. De ge meente heeft niet gerekend f 300 f 300 is 0. hoewel dat ook juist zou zijn geweest, maar er is rekening gehouden met de bepaling, dat de gemeente slechts 2/3 van het aantal on derwijzeressen bij het voorbereidend onder wijs vergoedt. Spreker is het er mee eens. dat het voort gezet onderwijs georganiseerd moet worden. Het onderzoek naar radiodistritoutie over ce lichtleiding is vrijwel afgeloopen. Het rap- pert komt weldra binnen. Er wordt binnen kort een demonstratie gehouden. Vermoede lijk zullen de raadsleden daarbij uitgenoodigd worden. Dc verwachtingen zijn heel goe-d. Voor uitvoering zal evenwel geld noodig zijn. Bij de replieken zei de heer S c h o 11 (s.d.a.p.) dat als de tijtden verbeteren, de s.d.a.p. zal komen met voorstellen om de in gevoerde verslechteringen bij het onderwijs ongedaan ite maken. De cijfers van den heer Weustink. over de gevolgen van het Nieuw MaJöhusiaimsmi? op de vermindering van het aantal leerlingen der openbare school, kan spreker niet zon der nader onderzoek aannemen. D? heer Weustink had een jaar noodig om met die cijfers ie komen, spreker zal nu een jaar nemen om die te brstudeeren. Tot nog toe bewijzen de cijfers alleen, dat onder de RJL er velen zijn met groote gezinnen, maar dat is een bekende zaak. De cijfers toonen even wel niet aan, dat het Nieuw Malthusianisme de openbare schoi?n ontvolkt beeft. Als het bijzonder onderwijs nieuwe scholen noodig heeft, zijn die nooit door den Haar- lemsohen raad geweigerd. De heer Weustink gaf den heer Peper toe. dait er ook nog wel R.K. kinderen op de openbare school gaan. Het aantal is even wel niet groot. Wel zijn. er vele RK. die van de kerk verloren gaan. Ais die afval er niet zou zijn, zouden er geen 11 R.K. in den raad zitten, maar zeker 17 of 18. De heer Wolzak (A.R.) hield voL dat het bijzonder voorbereidend onderwijs moreel aanspraak heeft op f 300 vergoeding voor de helpsters. In elk geval heeft men recht op 2/3 van dis f 300. Mr. Bij voe t (r.k.) was het hiermede eens 1-Iet zal goed zijn om de redactie van het ■raadsbesluit van September nog eens nader te beschouwen. De 'heer Peper (communist) stelde moties voor om zich uit te spreken voor het verstrekken van een ontbijt aan schoolkin deren en het beleid van B .en W. af "te keuren, wat het verlof geven aan onderwij zers op 8 November .betreft. Deze moties werden niet voldoende ge steund. De heer Overstieegiem fcommunist) en die s.d.a.p.? De heer R e i n a Ida (s.d.a.p.)wij zullen onze 'houding zelf bepalen. Mevrouw Maarschall (s.d.a.p.) gaf in overweging de motie-Wolzak (over het geven van een vergoeding aan het bijzonder voor bereidend onderwijs) aan B, en W. te geven voor prae-aclvies. De heer V i s s e r (C.H.)de wethouder heeft gezegd, dat voor de radiodistributie geld noodig zal zijn. Dit ds evenwel niet juist als men die distributie aan particulieren overlaat. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder zei, dat B. en W. de motie Wolzak voor prae- advies zullen aannemen. De heer Pieper (communist) stelde voor f 1000 op de begrooting te brengen voor schoolbibliotheken. De heer Roodenburg (C.H.)wethou der, zei dat door opheffing van, scholen nog vele boeken disponibel zijn. Het voorstel-Peper werd verworpen met 24 tegen 10 stemmen. De heer Peper (communist) stelde voor den post voor prijsjes en reisjes voor leer lingen weer op de begrooting te brengen zooals die in 1931 waren, om daardoor de de bezuinigingen van verleden jaar ongedaan te maken. De heer Scholl (s.d.a.p.) zei dat zijn fractie verleden jaar deze bezuinigingen be streden heeft. H:t heeft thans geen succes, nu de tijden niet verbeterd zijn. reeds een poging tot herstel te doen. Daarom zou spre ker tegen stemmen. Met 22 tegen 11 stemmen werd het voor stel-Peper verworpen. Mej. Van Vliet (s.d.a.p.) wees op die groote behoefte van een goed-geregelde uit- deeling- van scbaolkleeding en schoolvoEd&ng. Er wordt steeds meer van deze uitdeeling gebruik gemaakt, waaruit duidelijk blijkt, dat de economische toestand zeer slecht is. Laten B. en W. nu aan Kindi.-rvoed.ing twee lokaliteiten meer toestaan voor de uitdeeling één in het Leidscbekwartier en één in het Rozenpriëel. Verder moet er gelegenheid zijn, dat de kinderen die het noodig hebben 's morgens op school een ontbijt 'krijgen. Verleden jaar waren er onderwijzers die brood meenamen voor enkels tonder en. Dat zouden zij niet gedaan hebben als het niet noodig was. Laat de wethouder van Onderwijs, nu eens met de onderwijzers overleggen wat te be reiken is. De heer Castricum (r.k. hoopte, dat als er voor schoolkleding en voeding meer geld noodig is dan op dis begrooting is uitgetrokken een verhooging zal worden aangevraagd. Mevrouw Scheltema (V.B.) was bang om de zorg voor het kind buiten het gezin uit te breiden. Daaraan is een groot gevaar verbonden. De ouders moeten, o,ok al heb ben zij geen hooge werkloozensteun, de kin deren niet met een leege maag naar school sturen De heer Oversteegen (communist): als d? ouders van steun moeten leven is er geen geld.... De heer Peper (communist): ik ga ge- looven, dat het go;d is wat in den brief van den Apostel aan de gemeente van Corinthe staat, dat „de vrouw in de vergadering van geloovigen moet zwijgen'', (gelach). De rede van Mevrouw Schelt.rma is steak af te keuren. De heer Roodenburg (C.H.7, wethou der. zei, dat B. en W. op schoolkleeding en voeding niet bezuinigd zal worden. Voor de voeding zijn nu 3 lokalen in gebruik. Als de toeloop van kinderen het noodig maakt, zal overwogen worden het aantal lokalen uit te breiden. De kinderen van het buitengewoon- lager onderwijs krijgen het eten op school. Als de ouders de kinderen zonder ontbijt naar de school moeten sturen, aan is de on dersteuning te laag. Dan moet. die verhoogd worden. Als de ondersteuning niet te laag is. dan is het onverantwoordelijk, als ouders hun kinderen met een leege maag naai school sturen. De heer Oversteegen (communist) protesteerde tegen den toon van den wet houder. Het is helaas noodig dat ouders sos kinderen met een leege maag naar school sturen. De arbeiders cn de werkloo- zen worden gehoond. In naam van het werk- looze proletariaat moet ik protesteeren. Het is een beleediging voor de arbeidersklasse. Mejuffrouw Van Vliet (S.DAP.)heeft mevrouw Scheltema zich verplaatst in een arbeidersgezin dat van een lagen steun moot leven. Een gezin met 2 kinderen krijgt f 14 steun. Daarvan gaat. laten wij zeggen f 5 huur af. Dan zijn er uitgaven voor brand, voeding Meeding, verzekering, enz. Zeker de steun is te laag. maar de ge meente mag de steun niet veihoogen. om dat de minister grenzen gesteld heeft. Dc nood in vele gezinnen van werkloozen is hoog gestegen. Spreekster stelde voor om meer lokalen voor de* verstrekking van voeding beschikbaar te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. Yan benauwdheid kon hij bijna géén nacht slapen "Meer dan 40 jaar lijdende te zijn, is iets dat met geen pen te beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind in bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen cn voeten. Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam gemaakt op Abdijsiroop. Nadat ik 1 flesch van deze byzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los en na 4 flesschen gebruikt te hebben, voel ik mij weer beter dan ooit." (Origineel ter inzage) dc L. (c Scb. BijHoest - Griep Bronchitis - Asthma „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Thans Fl. 1.-. FL 1.50. Fl. 2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 et, per dubbele doos 60 ct ABBIJSIROOP-BONSOKS (Gestolde Abdijsiroop) stellen en een ontbijt te geven aan kinderen die 't noodig hebben. De heer Reinalda (S.D.A.P.) betoogde, dat het schoolkind goed gevoed moet zijn, wil het onderwijs succes kunnen 'nebben. In hei algemeen kan gezegd korden dat de kinde ren in het huisgegezin gevoed moeten wor den. Maar het is een harde noodzakelijkheid gebleken om zelfs in normale tijden school- voeding im te stellen. De R.K. zijn daarbij voorgegaan. Thans zijn door de werkloosheid en de lage steun vele ouders im de onmo gelijkheid hun kinderen zóó te voeder., dat zij het onderwerp met succes kunnen vol gen. Practisch komt de wethouder tot dezelfde conclusie als mevrouw Scheltema. Dit heeft spreker leed gedaan. Er moet- gezorgd wor den, dat het kind niet met honger naai school gaat. Spreker stelde een motie voor om B. en W. uit te noodigen pogingen in het werk te stel len, om de verstrekking van schoolvoeding meer gedecentraliseerd te doen geschieden en er voor te zorgen, dat de kinderen die het noodig hebben een ontbijt krijgen. De heer Visser (CE:)Het hartstoch telijk betoog van den heer Oversteegen be rustte op een misverstand. Het kind moet ook in het gezin van een werklooze voorgaan. Het is niet noodig, dat een kind met een leege maag de deur uitgaat. Als het in één gezin zoo zou zijn, meet die steun verhoogd wor den. Het Burgerlijk Armbestuur kan steeds nog met broodbonnen helpen. De heel© raad is het er mee eens. dat het kind 's morgens zijn boterham krijgt. Mevrouw Scheltema (CE.)Onze fractie zal voor de motie Reinalda stemmen Ik heb alleen een waarschuwend woord .vil len spreken. De heer Roodenburg (C.H.). wethou der zei, dat men in zijn woorden een an dere beteekenis heeft gelegd dan hij bedoeld heeft. Er bestaat in den raad vrijwel over eenstemming. Op de middagvoeding word niet bezuinigd. De kinderen krijgen 's mid dags een goede en voldoende maaltijd. B. en W. zullen onder oogen zien of er meer lo kalen noodig zijn. Spreker houdt vol. dat de ouders moeten zorgen voor een ontbijt voor de kinderen. Als er sommige gevallen zijn. dat gemaakt wordt dat kinderen een ontbijt op school krijgen, willem B. en W. medewerken om daarin te voorzien. Het moet evenwel een uitzonde ring blijven. De heer Reinalda (S.D.A.P.)Ik schreef in mijn motie: waar noodig. De heer Roodenburg (C.H.)wij nemen de motie over. De heer Visser (CE.) wees er op dat het aantal boeken dat de Stadsbibliotheek uitleent, zeer toeneemt. Op één dag was het zelfs 700. Spreker stelde voor van de lezers een zeker bedrag per jaar te vragen voor een De heer Keer wolf (SJXA.P.) zei. dat de minst-draagkrachtigen daardoor getroffen zouden worden. De heer Roodenburg (C.H.). wethou der, zei dat B. en W. het denkbeeld van lees- kaarten nog eens zullen overwegen. Veel meer dan' 50 cent zal men voor de leesvaar ten toch niet kunnen vragen. Subsidie H. O. V. Mevrouw Scheltema (V.B.) kan zich begrijpen dat B. cn W. bij vernieuwing ge tracht hebben de subsidie van do H. O. V. te verminderen. Temeer nu bezuiniging noodig is. Toch is het verkeerd. De H.O.V. neemt een bijzondere positie in onze stad in. Op het be drijf kan niet meer bezuinigd worden. Als men het orkest behouden wil. dan moet men de subsidie onaangetast laten. Op de sala rissen, die al zeer laag zijn, kan niet meer bezuinigd worden. Geen enkel symphonisch orkest kan zich zelf meer .bedruipen. Dc- II- O. V. mist nu ook dc inkomsten van de N.C.R.V. die immers het contract heeft op gezegd. De taak van de overheid is om te bewaren en te conserveeren wat beschavend en goed is. Men denkt er toch ook niet aan om de musea te sluiten.c De radio kan een orkest niet vervangen. De heer Bijvoet (R.K.): Zeer juist, radio is en blijft surrogaat. De raad doet veel voor lichamelijke opvoe ding. Dat is goed, maar hot voortbestaan dor H.O.V. is minstens oven belangrijk, want hier geldt het de geestelijke opvoeding. Do gemeente kan ovenwol veel meer ge bruik maken van de H. O. V. can zij nu 'doet. Ook kon door het gemeentebestuur in de hand gewerkt worden, dat de H.O.V. meer werk krijgt, waardoor het nadeelig saldo ver kleind kan worden. De jeugdconcerten kunnen ook uitgebreid worden. De H.O.V. moet het lidmaatschap verlagen en de seriekaarten verlagen. Laat de H. O. V. nu eens een. poos zonder zorg zitten, opdat zij zich onder haar nieu wen dirigent kan ontwikkelen. Spreekster hoopte dat- er geen tusschenvoorstel zal ko men. want dat helpt niet. Het lot der H.O.V. dat samengeweven is met het lol der ge meente. moet men rcöei beoordeelen en ter. harte nemen. De heer Groenendaal kan onder- strecpen wat door mevrouw Scheltema ge zegd is. Hel corps weet nooit hoe lang het i kan blijven bestaan. Dat bevordert de mu taties onder de musici. Toch weet de H.O.V. het orkest op hoog peil te houden. Het is een gelukkig verschijnsel, dat- als de H.O.V. bedreigd wordt de bevolking op haar achterste pootjes gaat staan. Er is in onze stad een soort- van opstand gekomen. Een comité onder leiding van den heer v. d. Kamp heeft kans gezien in enkele dagen 22.000 handteekeningen te verzamelen voor het behoud van de H.O.V. De vraag is thans: Js het van belang dat- Haarlem dc H. O. V. behoudt?" Als wij die vraag bevestigend beantwoorden, dan moet de subsidie f 27.000 blijven. Te meer omdat er nu geer. f 21.000 van de N.C.R.V. ontvan gen zal worden. Vroeger is in den raad wel gezegd, dat de subsidie van de H.O.V. boven de f 30.000 opge dreven zou worden tot f 50.000. Zoo ver is het nooit gekomen, kien heeft- steeds kans gezien met die f 30.000 het orkest te behou den. Spreker zou het juist vinden, als in "net bestuur eenige raadsleden zouden opgeno men worden. Een subsidie van f 27.000 wet tigt dat wel. DE AVONDZITTING. De "neer Baas (A. R.) is het niet in alle opzichten eens met mevrouw Scheltema. De A. R. bezoeken weinig de concerten van de H. O- V., hoewel daar op zichzelf niets op tegen is. De H. O. V. moet een behoorlijke subsidie hebben. Maar f 27.000 is te veel. vooral in den tegenwoordigen tijd. Het bestuur der II. O. V. heeft in den iaatsten tijd nog niet veel geleerd. De gemeente moet vooral bezui nigen op dingen die niet beslist noodzakelijk zijn. Daartoe behoort het orkest. Spreker ge voelt voor een tusschenvoorstel. Hot- voorstel van B. en W. zet er het mes te erg in, maar het is ook verkeerd om dc subsidie te laten zooals die is. Dc 22000 handteekeningen voor het behoud der H. O. V. is een mooie daad, maar een leege hand. Als elk f 0.50 per jaar gegeven had. zou het f 11.000 geweest zijn. De H. O. V. heeft nog slechts 250 leden, dat is veel te weinig. Er moet een daad uit de burgerij komen. Het is dc vraag of het con tract met de N. C. R. V. ontbonden blijft, misschien wordt er wel een nieuw contract gesloten. Spreker stelde voor de subsidie op f 20.000 te stellen, in het vertrouwen, dat het orkest, met den steun der burgerij, zal blijven be staan. De heer Bijvoet (R- K.) sloot zich aan bij de betoogen van mevrouw Scheltema cn den heer Groenendaal. Helstaat vrijwel vast dat als de subsidie geen f 27000 blijft, het orkest ontbonden moet worden. Een vrij groot deel der leden zal dan aangewezen zijn op het Armbestuur. Er zou dus geen bezuiniging worden bereikt. De uiterste voorzichtigheid moet betracht worden. Een tusschenvoorstel brengt geen oplossing. Dan is het beter het smartekind meteen té doen sterven. Er moet klare wijn geschonken worden. De raad moet- uitspreken of zij de II. O- V. behouden wil. Het spelletje van kat en muis moet uit zijn. Als nu het publiek zou helpen, staat men het volgend jaar weer voor dezelfde moeilijkheden. Iets anders zou zijn. als in de toekomst een vereeniging van vrienden der H. O. V. werd opgericht. Dat eischt evenwel voorbereiding. Laten B. en W. dit jaar de subsidie op f 27.000 houden, dan kan het be stuur in liet komende jaar trachten die fi nancieele steun van de burgerij te krijgen. Een stad ontleent haar aantrekkelijkheid aan haar kunstinsteïligen en daarbij behoort do H. O. V. De heer Peper (Communist.) was na het betoog van mevrouw Scheltema voor dc H. O. V. toch weer blij dat er vrouwen in den raad zitten. Bij haar betoog kan spreker zich aansluiten. De heer Visser (C.H.) was ook voor het behoud van de H. O- V.. maai- meende, dat het orkest wel zal blijven bestaan als de sub sidie op 1' 20.000 wordt gesteld. In Lijden van bezuiniging zijn eenmaal pijnlijke maatrege len te nemen. Er is alleen voor Maatschap pelijk Hulpbetoon voor 1933 f 1.150.000 uit getrokken. De heer van Dam (V. D.) herinnerde aan het tusschenvoorstel van verleden jaar. B. en W. hebben blijkbaar nu ook op een tusschenvoorstel gerekend. Ook door het tus schenvoorstel van den heer Baas wordt het voortbestaan der H. O. V. in gevaar gebracht. Et- wordt te Haarlem al veel te weinig- op cultureel gebied voor volwassenen gedaan. Als de subsidie verlaagd zou worden, dan zullen de reeds zeer lage salarissen der mu sici nog meer verlaagd moeten worden. De heer Wolzak (A. R.) was overtuigd, dat de meerderheid van den raad beseft, dat uiterste zuinigheid geboden is. De raadsleden die de subsidie op f 27.000 willen stellen, moe ten aan toonen waar die f 12.000 vandaan moeten komen om de begrooting weer slui tend te maken. Hot is de vraag of de H. O. V. met f 27.000 subsidie zal kunnen blijven bestaan zonder contract met de N. C. R. V. Het is evenwel de vraag of er geen nieuw contract met de N. C. R. V. zal komen. Als er een nieuw contract met de Radio- vereeniging komt. zullen die f 27.000 niet geheel noodig zijn. De heer Castricum (R.K.) vond het verkeerd te blijven sollen met de II. O. V. Er staat f 148.000 als onvoorzien op de be grooting. daar is wel f 12.000 af tc halen. Als het contract met de N- C R. V. nog tot stand komt, kan met de H. O. V. over vermindering gepraat worden. De raad heeft den zedelijken plicht om de II. O. V. het voortbestaan mo gelijk te maken. Mr. Slingenberg V.D.)wethouder, zei, dat B. en W. erkennen, dat de II. O. V,. uit cultureel standpunt beschouwd, door de gemeente gesteund moet worden. Anders hadden B. en W. immers de geheel e subsidie geschrapt. Het is nu evenwel de vraag: hoeveel? Heeft Haarlem niet veel aan te bieden op cultureel gebied voor volwassenen? Wij heb ben het Frans Halsmuseum, den Stads schouwburg met zijn volksvoorstellingenDc gemeente legt daarop elk jaar f 20.000 bij. Verder hebben wij dc Openbare Leeszaal, de orgelconcerten cn de Volksuniversiteit. De grief van de halveering is geen grief legen B en W. maar tegen den raad. Ook nu wordt het tusschenvoorstel door B. on W- ontraden en bestreden. De reorganisatieplannen der II.O.V. zijn wel wat laat gekomen. Het bestuur had die zaak eerder ter hand moeten nemen. Reeds een half jaar geleden hebben B. en W. aan het bestuur medegedeeld, dat een verlaging der subsidie onafwendbaar was. Het is nog onzeker hoe het met het con tract der N.C.R.V. staat. Bovendien als het contract met de N.C.R.V. vervallen is, kan het orkest trachten voor andere radiovere nigingen te spelen. Bovendien al* is het con tract met de N C R.V. vervallen, wil dat ni°t. zegeen. dat de H.O.V. niet moer voor de N.C.R V zal spelen 1 Het Is niet juist, da? de opheffing der HO.V. voor de gemeente financieel nadeel zou opleveren. Ais dc H.O.V. dc zaal van het Concertgebouw niet huurt, kan die aan an deren verhuurd worden. Van de 47 orkestleden zijn cr 14 die bulten Haarlem wonen. Van de 33 Haarlemmers zijn er sommigen die evenveel inkomen uit an deren hoofde hebben als hun tractcment bij de H.O.V. Niet alle orkestleden zouden dus bij opheffing ten laste van het Armbestuur komen. Men heef: gezegd, dat Utrecht aan haar orkest driemaal meer subsidie geeft dan Haar lem. Maar Utrecht heeft het voorbereidend onderwijs stopgezet, het vervolgonderwijs af geschaft en wil nu nog 102.000 op personeel bezuinigen, boven do reeds Ingevoerde 8 12 korting voor de pensioenen. Wil men dat in Haarlem ook? De post onvoorziene uitgaven van f 148.000 is krap. daarop kan dus niet zoo in eens 12.000 genomen worden. Men moet zeer voorzichtig zijn. Het college van B. cn W. is in deze eensge zind cn wil daarom geen 12.000 meer voor de H.O.V. beschikbaar stellen. Nu de 20.000 handteekeningen. Zijn dit alle maal kiezers van Haarlem, zijn er geen kin deren onder? Zijn er geen ingezetenen van de omliggende gemeenten onder, die beter bij hun eigen gemeente-bestuur kunnen aan dringen op steun der H.O.V. De H.O.V. is gesteund in haar actie voor het. behoud der subsidie door dc drie Haav- lemsche dagbladen. Als de pers en die 20.000 onderteekenaars van het adres geen 12.000 voor dc H.O.V. bij elkaar kunnen halen, geef ik niets om dit petitionnement. Het voorstel Groenendaal om liet subsidie 27.000 te bepalen werd verworpen met 20 tegen 16 stemmen. Voor van Dam. Groenendaal. Westcrveld, Peper, mevr. Maarschalk mevr. Scheltema, Oversteegen, Keerwolf. mej. van Vliet. mevr. Venema. van Santé. Castricum, Klein, Bij voet. Reinalda en Schol). Aangenomen werd met 26 tegen 10 stem men het voorstel-Baas om het subsidie op 20.000 te bepalen. Tegen Wolff. Slingenberg. Wolzak, Kuiper, mevr. Hoekstra. Gerritsz. Heidstra. Rooden burg. van Liemt en Klein Schiphorst. De Volksuniversiteit. De heer Keerwolf (S.D.A.P.) stelde voor om het subsidie der Volksuniversiteit die door B. en W. gehalveerd Is, te verhoogen van 1000 op 1500. De Volksuniversiteit is van veel beteekenis voor Haarlem. Het aan tal cursisten is dit jaar weer 150 hooger dan verleden jaar Dc heer Slingenberg (V.D.). wethou der. was overtuigd, dat hot bestaan der Volksuniversiteit niet. in gevaar werd gebracht, hoewel er natuurlijk bezuinigd zal moéten worden. Het voorstel Keerwolf werd verworpen met 26 tegen 9 stemmen. De kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord. Op een vraag van den heer Peper (Com munist.) deelde Mr. Slingenberg (V.D.). wet houder mede. dat B. en W. sympathiek staan tegenover het plan om een crèche in Haar lem-Noord op te richten. Zeer sooedig is oen voorstel van B. en W. te verwachten. Ik durf in dit geval zelfs het vertrouwen van den heer Peper te vragen De heer Pope r: ik wil het vertrouwen wel geven, als Mr. Slingenberg het dan niet b:- schaaant.(gelach). Een voorstel Castricum (r.k.) om de subsidie aan dc vercenigingen voor arbeiders ontwikkeling op f 700 te stellen, werd verwor pen met 21 tegen 14 stemmen. Dc subsidie worde dus f 350. De heer Viss cr (C.II.) vroeg waarom of de kosten van de Schoonheidscommissie van 1" 3000 op f 6150 is gebracht. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder, zei dat het hier een boeking betreft. Een ambte naar die. vroeger ten laste van Openbare Werken geboekt was. is nu op de rekening der Schoonheidscommissie gezet. Armenzorg en Werkloozensteun. De hier Peper (communist) wees er op. dat hot Burgerlijk Armbestuur in de laatste maanden gemiddeld f 10.30 per gesteunde goif, tegen f 13.30 bij den „Crislssiteun". De. steun vaai foiet Burgerlijk Armbestuur is veel te laag. Verschillende steunbehoevenden moeten bij het Burgerlijk Armbestuur een te langen wachttijd doormaken. Dikwijls komen bij spreker p:nonen die de wanhoop nabij zijn. Er fs steun ingehouden omdat Iemand eenige jaren geleden eens van een ander een biljet van f 300 heeft gewisseld. De steun van cn ander .s :net f 1 per weck verminderd, omdat hij f 0.50 moet afbetalen voor een radlo-toesteL Personen die afgevoerd worden vaar den crisisdienst moeten weken wachten op een beslissing of zij steun krijgen van (het Arm bestuur. Hot is een or.verdragelijke verdachtmaking da: het B. A. steeds aanneemt, dat alleen staande vrouwen, als zij een kostganger in huis hebben, daarmede leven, zoodat dc kost ganger meer moet betalen dan het gewone kostgeld. Op de exploitatie van he: St. Elisabeths Gasthuis is 20 pot. bespaard. Dat is geen verhouding. Daardoor wordt schade aan dc patiënten toegebracht. Het personeel wordt te veel Ingekrompen. Ook wordt tc voel ge streefd om leege zalen te krijgen. Het twee maai wasseh en per dag van patiënten is zelfs afgeschaft. Er is zelfs bij een patiënt een vervuiling van een wonde geconstateerd. De Voorzitter: als u dit geval nu eens dadelijk aan B. cn W. had medegedeeld, dan hadden wij het kunnen onderzoeken. Dc heer Peper: het hcc'.c stelsel in het gasthuis deug* nu niet meer. De verpleegsters worden afgebeuld. Onder de leerllng-v. rplceg- siers wordt een commissie gevormd om aan de directie mee te gaan doelen, dat di toe stand niet kan blijven zooals die nu ós. Ook zijn de salarissen van de Icerlingveiifrleect-;txs belangrijk verlaagd. Er werken meisjes voor !G gulden in dc maand. De looncn der 50 dienstmeisjes dl f M be dragen, zullen verlaagd worden tot f 12. Nieuwe dienstmeisjes wil men niet meer geven dan f 10. Voor de korting van 7 pet. waiv n die loonen f 15. Dc heer Visser (C.H.) wees er op, dat nu f 1.150.000 uitgetrokken is voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Kan de gemeente op die manier voortgaan? Hebben B. en W. dat overwogen? De halve werkweek is een stap in de goede richting, maar er moeten middelen gevonden worden, dat tegenover de uitgaven ook werken staan, f 13 gulden st.un be'eekencn 30 werkuren. Als wij geen maatregelen nemen, gaat he. met de finan ciën van Haarlem nar den kelder. De heer Klein (r.k.) deelde in verband met het debat over de H.O.V. nog mede, dot

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11