UIT HET BUITENLAND postgirodienst STA TEN-GENERAAL KLEINGOED. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 Von Schleicher's kabinet zal heden definitief benoemd worden. Een personeele Unie tusschen Ri|k en Pruisen? De Fransche nota voor uitstel der betalingen gepubliceerd. Gemeenschappelijke voorstellen van Herriot en Norman Davis voor Duitschland's gelijk gerechtigdheid. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DU ITSCHLAND V. D. verneemt dat de benoeming van het kabinet Schleicher waarschijnlijk heden reeds zal plaats vinden en wel zonder dat er rekening mede zal worden gehouden of al dan niet overeenstemming zal zijn bereikt nopens een economisch program. Van deze overeen stemming zal de bezetting der posten voor Economische zaken en voedselvoorziening, zoomede die van Arbeid afhangen. Het nieuwe kabinet zou dan heden, di rect na zijn benoeming, een kabinetszitting houden, waarin de Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken rapport zou uitbrengen aangaande Genève. Neurath zal Zondagavond waar naar Geneve gaan. Aan de Rijkskabi- netszitting zal ook Dr. Luther deelnemen, die Zaterdag te Berlijn terugkeert. Vrijdagmiddag hebben onderhandelingen plaats gehad tusschen von Braun en Warm- bold met betrekking tot een gemeenschappe lijk economisch plan. Mochten deze bespre kingen tot resultaat leiden dan zouden deze beide ministers ook in het kabinet Schlei cher worden opgenomen, terwijl anders bei den waarschijnlijk zullen heengaan. Voor Voedselvoorziening zou dan von Knebel in aanmerking komen. Schleicher heeft Vrijdag besprekingen ge had met vakvereenigingsleiders. Voor de functie van Rijksminister van Arbeid wordt Berhard Otte (Duitsch Vakvereenigingsver- bond) genoemd, doch deze benoeming hangt eveneens af van de overeenstemming over het economische program. Landraad Gereke komt nog steeds in aan merking voor het Rijkscommissariaat voor werkverschaffing. Naar aanleiding van het feit. dat von Gayl, de huidige rijksminister van Binnenlandsche Zaken,, geen deel zal uitmaken van het nieuwe kabinet en vermoedelijk zal worden vervangen door dr. Bracht, wordt er op gewe zen, hoe nauw de Pruisische kwestie verbon den is met de binnenlandsche politiek van het rijk, ook wanneer, hetgeen waarschijnlijk is, dr. Bracht aftreedt als plaatsvervangend rijkscommissaris in Pruisen. In politieke kringen aldus Wolff acht men het niet uitge sloten, dat er een regeling zal worden getrof fen, krachtens welke een personeele unie, tot stand zal komen tusschen den rijksminister van Binnenlandsche Zaken en den Pruisi- schen minister-president. Von Neurath, die reeds zitting h. i in het kabinet Von Papen vervult ook in de nieuioe Duitsche regeering de Junctie van minister van Buitenlandsche Zaken. De B. V. P. zal haar houding tegenover een regeeri'ng Schleicher afhankelijk moeten stellen van het program van dit kabinet en vooral van zijn daden. Van doorslaggevende beteekenis wordt na tuurlijk hoe de nieuwe Rijkskanselier tegen over Beieren zal staan. De Nationaal liberale Korrespondenz schrijft o.a.; De Duitsche Volkspartij zal zich der tra ditie getrouw scharen achter het door het ver trouwen van den Rijkspresident niet van de partijen samengestelde kabinet, doch overigens de bijzonderheden van zijn program afwachten. Dit program zal als kern moeten bevatten: brood en werk, rust en orde in het binnenland scheppen en de nationale vrijheid tegenover het buitenland moeten nastreven. In Centrumkringen is men van meening dat het nieuwe kabinet von Schleicher geens zins een ideale oplossing beteekent, doch toch wel datgene heeft gegeven wat op het oogenblik bereikbaar is. Staatspolitiek bezien, beteekent een kabinet von Schleicher iets beter dan de tot nu toe bestaan hebbende toestand. Men gelooft ook, dat von Schlei cher er eerlijk naar sreeft ernstig van den tot nu toe gevolgden koers af te wijken en overeenstemming op breeder basis te zoeken. Volgens den persdienst der vakvereenigin- gen verwacht men van de nieuwe Rijksregee- ring een opbouwende economische en sociale politiek, welke moet zijn gericht op de le vensbehoeften van het geheelc volk. Met de praktijken der noodverordeningen moet ra dicaal worden gebroken. Over den persoon van den nieuwen Rijks kanselier nog het volgende: Kurt Von Schleicher werd 7 April 1882 te Brandenburg geboren. Gedurende den oorlog was hij, met een kleine onderbreking ïn den zomer van 1917. toen hij aa het front een commando had, bij den Staf van den Gene- raal-kwart-iermeester bij het groote hoofd kwartier werkzaam. Op 15 Juli 1918 werd hij tot Majoor bevorderd. Toen Groener in de legerleiding kwam werd Von Schleicher in den persoonlijken staf van den lateren Rijks- weerminister opgenomen. Aan de organisatie en den opbouw van de Rijksweer heeft Von Schleicher van den eersten dag af een be langrijk aandeel gehad. On 1 Februari 1926 hij de leiding van n afdeeling van het Rijks- weerministerie, in hetzelfde jaar werd hij nog benoemd, tot luitenant-majoor en in* 1929 tot luitenant-generaal. In Juni van dit jaar werd hij als Rijksweerminister opgeno men in het kabinet-Von Papen. FRANKRIJK. Het Fransche antwoord op -de Amerikaan- sche mededeeling inzake de betaling <ier oor logsschulden is gisteren gepubliceerd. De Fransche regeeriing constateert met voldoening dat Hoover geneigd is het geheele probleem nogmaals te bestudeeren. Zij be grijpt, dat een vermindering der schulden aan Amerika haar invloed zou kunnen doen gelden op de Amerikaansche huishouding. Vervolgens wijst het antwoord op den ernst van de economische crisis, die sedert 1926 de regeeringen dwong haar standpunt inzake de interg-ouvermenteele schulden te wij zigen. De Fransche regeering stelt er prijs op in het licht te stellen, dat zij er nooit aan heeft ge dacht de juridische geldigheid te bestrijden van de verplichtingen, toen zij een eenvoudig uitstel verzocht, dat de rechten der partijen onaangetast zou laten. Dit uitstel zou een normaal gevolg zijn van het voorstel Hoover, dat een schuldenlast betrof, die in normale tijden dragelijk zou zijn, maar in tijden van crisis te zwaar genoemd moet worden. Duitschland heeft een vermindering met 90 pet. en een moratorium van drie jaar gekregen voor zijn schulden. Het zou een buitengewoon ernstig feit zijn, wanneer de met zooveel moeite verkregen regeling van Lausanne weer het onderwerp van nieuwe besprekingen zou moeten worden. Ook het toestroomen van het goud, ver oorzaakt door de wereldomstandigheden van het oogenblik, wordt behandeld, waarbij er op wordt gewezen, dat het goud geen bron van permanente rijkdom vormt, maar een waarborg is voor alle Fransche en buiten landsche beleggingen. De regeering vraagt zich met bezorgdheid af, wat de gevolgen zouden zijn van een handhaven van de Ame rikaansche eischen tot betaling der schul den. De nota eindigt met het uitspreken van vertrouwen in het resultaat van het verzoek om uitstel. GENèVE. Mac. Donald heeft Vrijdagmiddag gehei me persoonlijke besprekingen gevoerd met Paul Boncour en ook met den algemeenen rapporteur der Ontwapeningsconferentie, Benesj In welingelichte kringen bestaat de in druk, dat bij de besprekingen van Herriot en Norman Davis voorstellen zoowel betreffende de regeling der rechtsgelijkheid als de ont wapeningskwestie uitgewerkt zijn. Volgens deze voorstellen zou in geval van een posi tief resultaat met betrekking tot de kwestie der rechtsgelijkheid de ontwapeningsconfe rentie in Januari onder deelneming van Duitschland haar werkzaamheid in. vollen omvang hervatten. Men wil dan zoo spoedige mogelijk een ontwerp-verdrag uitwerken, dat enkele pun ten van het algemeen ontwapeningsvraag- stuk omvat en een nieuw organisme schep pen. dat. naar buiten de ontwapeningswerk zaamheden in een langzaam tempo op lan gen termijn zal afdoen. De Ontwapeningsconferentie als zoodanig zou intusschen niet verder werken. Praetisch zou een dergelijke regeling, naar verklaard wordt, slechts een verkapten vorm van vol komen mislukking beteekenen. Op het ge bied der rechtsgelijkheid schijnt tusschen Norman Davis en Herriot een voorstel te zijn uitgewerkt. Betaling Abonnementsgeld Engeland. Represaillemaatregelen tegen Amerika? Te Londen verwacht men dat liet ant woord op de nieuwe Engelsche nota inzake de oorlogsschulden midden of einde der vol gende week zal worden ontvangen. Het Engelsche kabinet is, naar verluidt, vastbesloten direct te verklaren bereid te zijn tot betaling der schulden ingeval het Ameri kaansche antwoord afwijzend zou zijn. Tege lijkertijd zal de Engelsche regeering evenwel naar thans met tamelijk groote zekerheid vaststaat, de kwestie der invoerbeperking op Amerikaansche waren opwerpen. Britsch'Indnë. Misstanden in A/war? Reuter meldt uit Delhi: De maharadja van Alwar, waar onlangs onder de Mohamedaansche dorpsbevolking onlusten waren uitgebroken, heeft een com missie van Drie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de beweerde onrecht vaardigheden. zooals te zware belastingdruk e.d. Tot voorzitter van deze commissie is be noemd Ghazahar Ali, de minister van finan ciën. Zwitserland. Voorstal tot wering der communisten uit Staatsdienst aangenomen. De Zwitsersche Bondsraad heeft beslo ten tot wering van alle communisten uit Zwitserschen staatsdienst. De Bondsraad verklaarde dat het lidmaatschap der Com munistische Partij of de medewerking aan een communistische organisatie onvereenig- baar is met de positie van ambtenaar, be ambte of arbeider in dienst van den Bond. per Wij verzoeken onzen abonnes die gewoon zijn per postgiro hun abonnementsgeld te vol doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen. Zij besparen zichzelf daardoor den last van hef aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE Griekenland, Spanning te Athene vergroot Dc staking der autobusbestuurders heeft zich thans naar Reuter uit Athene meldt, uitgebreid tot de trambestuurders en de werklieden van het gas- en electriciteits- bedrïjf. De stakende autobus-chauffeurs wierpen de ruiten in van nog rijdende bus sen en trachtten de werkwilligen te moles- teeren. Er hadden verscheidene botsingen plaats met de politie, die aanvankelijk van den gummistok, doch later van de vuurwa pens gebruik maakte om cle orde te herstel len. De stakers trachtten de bakkers en de fabrieksarbeiders te overreden zich bij de be weging aan te sluiten. Volgens V. D. zijn vijf stakende arbeiders van de Atheensche tram gearresteerd, die in het bezit waren van een hoeveelheid mu nitie. Men vermoedt dat zij een aanslag wil den plegen op een brug en op een. wapen depot. Dc staking zal thans worden voortgezet totdat de Engelsche verkeersonderneming,, die het Atheensche stadsverkeer in handen heeft, zal zijn ontbonden. Het spoorwegper soneel schijnt voornemens te zijn z-icli bij de staking aan te sluiten. RUSSISCHE DUIKBOOT VERGAAN. ACHTTIEN SLACHTOFFERS? STAMBOEL, 2 Dec. (Reuter.) Bij aankomst alhier verklaarde de kapitein van een uit Odessa komende vrachtboot, dat een Sovjet- Russischen onderzeeër van oud model, die deelnam aan de manoeuvres in de Zwarte Zee gezonken is. De onderzeeër had 18 man aan boord en maakte vroeger deel uit van de Russische Oostzee-vloot. VAN HAMBURG NAAR BRAZILIë IN ZEILBOOTJE LONDEN, 2 Dec. (V. D.) Volgens een te Londen ontvangen bericht zijn de drie jon gelui, die op 28 Juli van dit jaar met een klein zeilbootje uit Hamburg zijn vertrok ken, aan de Noordkust van Brazilië geland. DE VALSCHE VAN GOGHS. TWEE JAAR EN EEN MAAND TEGEN WACKER GEcISCHT. Dezelfde officier van justitie uit het eerste Van Gogh-proces, dr. Kanthak, sprak ook in tweede instantie het requisitoir tegen den kunsthandelaar Otto Wacker uit, aldus meldt de Tel. Naar zijn overtuiging had Wacker met kennis van zaken vervalschingen in den han del en onjuiste mededeelingen over de her komst der doeken verstrekt. Dr. Kanthak verzocht de rechtbank, den verdachte tot een hoogere straf te veroor- deelen, dan in eerste instantie was geschied, en wel tot twee jaar en een maand gevange nisstraf. Vervolgens kwam de verdediger van ver dachte, Dr. Goldschmidt, aan het woord, d,ie voor zijn cliënt vrijspraak vroeg. Het vonnis zal pas Maandag of Dinsdag a.s. worden geveld. NIEUW ONDERZOEK NAAR DEN BRAND OP DE „GEORGES PIIILIPPAR" GEVRAAGD. De heer Jean Vayssières, administrateur der civiele diensten in Indo-China, die zich den 16en Mei op de „Georges-Philippar" be vond en bij den brand, die dit schip ver woestte, zijn jonge vrouw en driejarig doch tertje verloor (hij slaagde er in zijn zoontje te redden), heeft, naar het Alg. Handelsblad verneemt, een aanklacht ingediend tegen de Messageries Martimes, de eigenares van het schip, wegens „doodslag en verwonding door onvoorzichtigheid". Hij vraagt dat er aan de hand van het officieele rapport der enquête-commissie een nieuw onderzoek zal worden ingesteld, dat men de geredden als getuigen zal hooren. en dat ten slotte het drama in zekeren zin zal worden gerecon strueerd, hetgeen volgens hem mogelijk zou zijn op de ..Aramis" of de „Félix-Roussel", zusterschepen van de „Georges-Philippar". BRAND IN IIET ENGELSCHE LAGERHUIS. LONDEN. 2 December (V.D.) In het Lagerhuis is Vrijdagavond toen de afge vaardigden het Huis verlieten kortsluiting ontstaan in de plafondverlichting-. Eenige draden vatten direct vlam en een lamp kwam met veel geraas op de backen terecht, waar zij te pletter sloeg. Een steekvlam sloeg te gen de zoldering. Direct gingen beambten het dak op. waar zij door een opening de bran dende draden verwijderden. NOODLANDING VAN K. L. M.-MACHINE. De P. H. A. I. E. van de Malimö-diens: heeft Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur op het vliegveld t? Eelde een noodlanding gemaakt De piloot durfde niet verder, omdat door den mist het uitzicht belemmerd werd, zegt de Maasbode. De machine zal heden bij daglicht vertrek ken. TWEEDE KAMER. Dr. Vos en de Winkelsluiting. Regeering Heeft Het oudste recht. Trekt de een het niet in, dan doet de ander het. - De 40-urenweek, een nieuw probleem-Goulasch. Driehonderd miilioen leeningscrediet. En 40 millioen dekking van tekort, - Verruiming van pensioenverhaal. Doch niet voor lagere or ganen. Sociaal-democraten werken aan het G. O. niet meer mee. Justitioneele voorstellen in de Tweede kamer. 2 December. De Donderdagavondvergadering der Tweede Kamer duurde weer tot in den nacht Het voornaamste van wat er na één uur kwam vermelden we hieronder nog. De winkelsluitingsweb werd besproken, zooals onze lezers weten. De minister heeft nu gezegd, dat ook hij den laatsten tijd ster ker is gaan gevoelen, dat wijziging der win kelsluitingswet wel noodzakelijk zal zijn. Hij heeft medegedeeld, dat het economisch in stituut voor den midenstand opdracht kreeg een onderzoek in te stellen naar de bezwaren De minister wacht nu nog op het resultaat van dat onderzoek: Is dat resultaat overeen komstig 's ministers vermoeden, dan zal hij gaarne tot wetswijziging overgaan. Een toezegging deed de bewindsman niet. ®n Dr. Vos, die mededeelde, tot intrekking van zijn initiatief-ontwerp te zullen over gaan, wanneer er uit 's ministers mond een toezegging kwam, zal nu daarop wachten. Intusschen heeft minister Verschuur ook gezegd, dat, wanneer Dr. Vos zijn ontwerp niet intrekt, de minister niet met een wets ontwerp komen zal, naar oud parlementair gebruik hetwelk voorschrijft, dat parlement en regeering elkander op wetgevend gebied niet moeten hinderen, Dr. Vos zal te eerder geneigd zijn tot intrekking over te gaan, nu het in de wandelgangen der Kamer een pu bliek geheim is, dat het ontwerp-Vos niet heel veel kans heeft. De bewindsman voor Arbeid heeft voorts niet willen ingaan op allerlei wenschen tot invoering van de 40-urige werkweek. Hij acht het probleem van die werkweek nog zoo nieuw, dat het formuleeren van eischen of leuzen verkeerd moet zijn. Dit probleem aldus de minister staat nog heelemaal aan het begin van de studie. Die studie moet thans te Genève worden ondernomen. Voor studie in den Hoogen Raad van Arbeid is de tijd ook nog niet daar. Het was Mr. Joekes, die er om gevraagd had. Zooals elk jaar heeft ook vannacht de Ka mer gevraagd om uitbreiding van de wer king der Arbeidswet. Vooral voor chauffeurs, kellners, arbeiders in den land- en tuinbouw. Voor de arbeiders in land- en tuinbouw pleitte als elk jaar de heer Hiemstra, die voor zijn aanhoudend vragen verontschuldiging zocht in een verwijzing naar Cato en diens eischen van Carthago's verwoesten. Ja zei minister Verschuur wanneer Cato een crisis als die van onzen tijd had medege maakt, dan zou hij ook wel opgehouden zijn. Ten slotte dient vermeld, dat de heer Schaper krachtig heeft geopponeerd tegen in hun vrijen tijd uitoefenen van him be roep of een ander beroep door arbeiders en ambtenaren, voor wie de 8-urendag is ingesteld. Daarmee bevorderen zij werkloos heid, En doen de wet op de 8-urendag schade Vandaag is de Kamer hamer-roffelend aan gevangen. Nu eens niet vanwege den heer De Visser, maar vanwege het „kleingoed"' dat moest worden afgedaan. De oude samenstel ling van dezen „goulasch" is: naturalisaties, suppletoirtjes, begrootingen, kasgeldbehoef ten enz. Bij een Indisch ontwerp vreesde de heer Cramer; dat door den hoogen prijs van de toelatingskaarten voor contract-arbeiders, deze ,nu in de tabak de poenale sanctie een einde nam, de arbeiders aan de onderneming opnieuw gebonden worden. De minister had ook zoo iets vernomen en won reeds telegra fisch de meening in van den G. G. Het ant woord ontving hij nog niet. Aangenomen werden verder een Indische suppletoire, welke zoowel dubbele belasting wil tegengaan, als onder de belastingwetge ving doen vallen, die Indische inwoners, die Indië tijdelijk verlaten. Ook werden bestendigd de tijdelijke opcen ten op de Indische invoerrechten. Aangeno men is het ontwerp, waarbij de bewindsman van Financiën gemachtigd wordt leeningen te sluiten tot een som van driehonderd mil lioen gulden. Opnieuw werd met Wee jaar verlengd de bijzondere bevoegdheid om aca demische examens te mogen afleggen, wan neer men in het bezit is van een einddiploma der zoogenaamde literair-economische afdee- ling eenej- H. B. S. Dan was er het ontwerp, waaruit minister De Geer in ronde cijfers 40 millioen zou ha len voor de dekking van het gat in de be- grooting. Minister De Geer heeft dit ontwerp aanvaard gekregen, met 6024 stemmen. Te gen waren alleen de sociaal-democraten en de communisten. Allereerst moest dit gevonden worden uit het verlagen van de Rijksbijdragen aan de sociale verzekeringsfondsen, omdat die ver mindering opgevangen wordt door aanwezige reserve, niet bestemd voor dekking van ver zekeringsaanspraken. Voornamelijk heeft de heer Kupers hierte gen geopponeerd. Omdat de vermindering der rijksbijdragen inderdaad een belemme ring vormt voor de totstandkoming van uit bouw der invaliditeits- en ouderdomsverze- kering. De heer Kupers herinnerde nog eens aan het leed der ouden van dagen, dat zoo uitmuntend zou kunnen worden verminderd door wat er overschoot. Bovendien vroeg de heer Kupers wat er zou moeten gebeuren, indien er eens van een tekort zou blijken in de twéede wetenschappelijke balans. Hij vreesde daarvoor. Niet aldus Mr. Verschuur en cle Kamermeerderheid. Het betreffende artikel werd met 6524 stemmen aanvaard. Voorts waren er in. het ontwerp ook de bepalingen, welke de mogelij kheid openden tot verruiming van het verhaal der bijdrage voor eigen pensioen. De meerderheid der Kamer wil de regee ring die mogelijkheid niet onthouden. Zij zal daartoe het pensioenverhaal kunnen verhoo- gen van vijf op acht pet. Ook deze wijziging werd door liet Lagerhuis aanvaard. Ook met groote meerderheid. Met 6027 stemmen. Alleen de soc.-dem. on de communisten wa ren tegen. De mogelijkheid tot het opvoeren van het pensioenverhaal werd echter niet tot stand gebracht, zonder dat de regeering op twee punten over de brug kwam. We moeten er kennen dat minister de Geer gemakkelijk, voor zijn doen heel gemakkelijk over de brug kwam. Het eerste punt was de wensch, tenslotte neergelegd in een overgenomen amende- ment-Suring. om de mogelijkheid tot hcoger pensioenverhaal niet te openen voor de lage- ïe publiekrecliteiijke organen jbBrovtncies, enz.) Deze wensch werd ondersteund door de heer en Schouten en Ketelaar. Het tweede punt betrof het altijd nog niet tot een conclusie gekomen georgani seerd overleg over het verlagen van de Pen sioenspremie. Naar den stand van dit overleg informeerden de heeren Suring, Schouten en Ketelaar. Welnu de bewindsman ant woordde, dat het georganiseerd overleg nog voortduurt, dat de minister poogt het overleg to doen slagen en dat- mocht het noodig zijn, hij ook tot een offer bereid is. Deze mededeeling wekte instemming zij deed in ieder geval de vrijz. democratische stemmen winnen. De sociaal-democraten bleven afzijdig staan, zooals zij niet meer hunne medewer king verleenen in het georganiseerd overleg? volledig afzijdig. Zij kwamen bij monde van den heer J. ter Laan met een motie, welke van geen enkele korting op de ambtenaars salarissen. oog niet door verhooging van het pensioensverhaal wilden weten. De motie viel met 6423 stemmen. De heer Ter Laan meende dat het geld wel elders te vinden zou zijn. Tenslotte spraken 8 afgevaardigden over de naasting van de stoomtramïijn Zwolle— Blokzijl. 8 Kamerleden zij spraken allen, behalve de heer van Braambeek, in dezelfde richting. En meenden, dat er heel geen re den is, om zoo maar, zonder meer in de N.W. hoek van Overijssel, de stoomtram weg te nemen, wanneer de regeering die de stoom tram naast niet voor andere verkeersmogelijk heden zorgt. Deze oppositie overweldigde minister Reijmer. Hij vroeg schorsing der beraadsla gingen en wil nu nog eens overleggen met de burgemeesters der betrokken streek. EERSTE KAMER. De Senaat nam vandaag, na een heel wei nig belangrijke discussie aan: eerst het ont werp. dat de mogelijkheid van den alleen- rechtsprekenden rechter uitbreidt, dan het ontwerp dat een leeftijdsgrens vastlegt voor rechters en tenslotte het. ontwerp betreffen de de conclusie van het OM. in burgerlijke zaken HNTIMitfS. BELASTING OP CONFERENTIES DE FISCUS IN DE MIDDELEEUWEN. Het is in deze moeilijke tijden een troost, zij het een schrale dat vaak in vroeger dagen de belastingschroef nog onverbiddelijker werd aangedraaid dan tegenwoordig. Nemen wij als voorbeeld het prachtige oude Florence, welks rijkdom spreekwoorde lijk is geworden. In den eersten tijd van de Florentijnsche cultuur waren de financien van de stad door oorlogen en rooftochten zoo zeer uitgeput, dat men er toe overging nieu we belastingen te treffen. En men bleek toen al even vindingrijk te zijn. Om te beginnen was daar de bruidschatbe lasting, die ook van de meest bescheiden hu welijksgift werd geheven en die in het jaar 1290 voor 6000 gulden werd verpacht. Verder kende men er de slachtbelasting, die 25000 gulden opbracht, de omzetbelasting, de ver mogensbelasting, die tot 35 procent liep en vele andere lasten. En als de bodem van de schatkist weer eens te zien was, dan wandelden de ambte naren door de straten en spiedden overal rond, of soms nog een bron van inkomsten viel te ontdekken. Ook een huurbelasting werd spoedig uitgevonden, die echter zeer onsociaal werkte. Waarom had men uitbouwen en erkers aan huizen? De erkerbelasting vergalde de vreug de; voor ieder balcon, voor ieder relief had men een jaarlijksche som te betalen. En daar de kooplieden met hun omzetbe lasting blijkbaar te goed behandeld waren, werd voor hen de étalage-belasting uitge dacht, die nog verhoogd werd, wanneer de kooplieden zonneschermen voor hun winkel hadden. Tenslotte, meende nuïn, waaien alleen nog water en lucht onbelast. Er zou wel niets meer te halen zijn. Maar men had buiten den waard gerekend. Een waschbelast-ing werd ingevoerd, die lang niet bevorderlijk was voor de reinheid der inwoners van Flo rence! En daarna werd ook nog een belasting op het niets doen geheven, die wel vernuftig was bedacht. Immers, wanneer de slachtof fers deze belasting trachtten te ontgaan door het een of ander werk aan te vatten, dan vielen zij automatisch onder inkomsten- en bedrijfsbelasting. Belast waren ook de „vechtpartijen met de bloots vuist". Nachtelijke kloppartijen werden als schandalen beschouwd," wanneer geen gebruik van wapens werd gemaakt. Duels en andere vechtpartijen, waarbij de wapens een rol speelden, waren vrij van belasting. Een zeer bijzondere heffing was wel die van private vredesondeiTiandelingen. Geheime po litiebeambten moesten door spionnage vast stellen of wellicht ergens een conferentie werd gehouden. De belasting op dergelijke onderhandelingen, die meestal door vorsten en rijke handelshuizen werden gevoerd, be droeg liefst 30 procent van de waarde der financieele transactie, die het onderwerp der besprekingen vormde. Alles bijeengenomen was dat geen zeer aangename tijd, als men bedenkt, dat op niet betaling zware gevangenisstraffen stonden en dat reeds na een week beslag word gelegd op woning en inventaris 1 WEER EEN LEENING AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Vrijdagmiddag na een korte geheime zitting goedgekeurd het voorstel van B. en W. om een geldleening aan te gaan van f 5.000.000 Deze leening ter bestrijding van de reeds gedan - kapitaalsuitgaven, waarvoor het ge bruikelijk is leenlgingen te sluiten met eeri vaste aflossing en een looptijd van 40 jaaa,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 20