Ernstig ongeluk te Muiden. Rijmdag. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15168 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 5 December 1932 HAARLEM'S DAGBLAD Directie- P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week j 025, per maand L10, per 3 maanden f 525, franco per post 335, losse nrs. ƒ0:06. GeïHastreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0-65, franco per post 0-7254. Bureaus; Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (iederen dag) 13 regels 0-30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250,-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim r75.-, Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Autobus met 22 militairen over den kop geslagen. Twee dooden. Vele gekwetsten, Hedenochtend ongeveer kwart over zes heeft op clen Rijksweg tusschen de Papelaan en de nieuwe Vechtbrug bij Muiden een ernstig ongeluk plaats gehad met een autocar waarin militairen zaten, welk ongeluk twee inzittenden het leven heeft gekost. Om zes uur vertrokken verschillende tou ringcars met militairen uit Amsterdam, om naar Amersfoort te gaan. Eén der wagens, een Lindbergh-touringcar, slipte door de gladheid van den weg", een paar honderd nieter vóór de nieuwe Vechtbrug bij Muiden. waardoor de. bestuurder den wagen niet meer in het rechte spoor kon houden. Het ge vaarte sloeg over den kop en kwam vlak voor den wegberm te liggen. Onder de 22 in zittenden heerschte de grootste consternatie, en te midden van het gerinkel der glasscher ven klonk het gekreun van de miliciens, van. wie eenigen zeer ernstig gewond bleken te zijn. Onmiddellijk werd iemand naar Muiden gezonden om hulp te requireeren. Dr. Niekerk en een wijkverpleegster waren spoedig ter plaatse, doch het bleek zeer veel moeite op te leveren, om de ernstig gewonden te be reiken. Door het over den kopslaan van den touringcar, waren ml. de portieren verwron gen zoodat deze niet geopend konden wor den. (Eerst later gelukte dit met behulp van werktuigen.) Dr. Niekerk moest tusschen de glasscher ven doorkruipen 0111 in den wagen te komen, waar hij in gebukte houding tusschen den chaos van jonge mannen moest doorkrui pen, daarbij elk oogenblik zich stootende aan de zitplaatsen, welke zich nu boven zijn hoofd bevonden. Het eerste onderzoek toon de aan, dat er drie ernstig gewonden waren van de 22 miliciens, die naar Amersfoort zouden gaan. Doordat de wagen over den kop geslagen was, waren de jongelui met kracht tegen *t dak van de wagen gesligerd. dat echter een seconde later op het harde weg dek terecht kwam. Daardoor betroffen de wonden hoofdzake lijk hoofd- en aangezichtswonden. Een der jongelui, die een zware hersenschudding be komen had om op verschillende plaatsen uit het hoofd bloedde, was er zóó ernstig, aantoe. dat hij in stervenden toestand in een der auto's van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst ite Amsterdam gedragen werd, welke auto met bekwamen spoed ter plaatse was. Een., der andere jongelui had eveneens een herschenschudding bekomen en was er ook zeer ernstig aan toe. Een derde brak een sleutelbeen. DE GLADHEID OP DE AMSTERDAMSCHE VAART. twee auto-ongevallen. Hedenmorgen hebben op de Amstcrdamsche Vaart eenige auto-ongelukken plaats gehad, die hoewel van zeer ernstigen aard. voor de betrokken personen wonder boven wonder bij zonder goed zijn afgeloopen. Om half negen ongeveer kwam een 6-wie- lige auto van de N. Z. H. T. M., met materiaal beladen uit de richting Haarlem. Ter hoogte van de fabriek de Phoenix naderde van Am sterdam een luxe auto, bestuurd door een dokter uit Zeist. Beide wagens reden met ma tigen vaart en, wegens de gladheid van den weg, midden op het asfalt. Ze zijn niet ver genoeg voor elkaar uitgeweken, en raakten elkaar. De bak van de vrachtauto zwaaide om en kwam op de tramralis terecht. Van den luxe wagen werd de geheele linkerzijde open gereten, zoodat hij later zwaar beschadigd moest worden weggesleept. De chauffeur bleek slechts een lichte hoofdwonde te heb ben opgeloopen. Het hek en het perronnetje van de tram halte aldaar werden gehavend. Het tramver keer ondervond ongeveer een half uur ver traging daar de lijn eerst moest worden ont ruimd. Een ander ongeval, dat ook bijzonder goed is afgeloopen, had plaats ongeveer een kilo meter voorbij de Liede. Een gesloten luxe auto G 81933 uit de rich ting Haarlem komende moest uitwijken voor een ter rechterzijde van den weg staande auto, die in reparatie was en weggehaald zou worden. De auto slipte, reed tegen een boompje dat werd afgekapt en schoof over het breede fietspad. Vervolgens sloeg ze over den kop de sloot in kwam schuin op zijn kap te liggen met den radiator in de modder, voor het. grootste deel onder water. De chauffeur wist zich. met behulp van een toegesneld tuinder door het stuk geslagen portierraampje te redden. Hij bleek er met een snij wond aan zijn hand. een nat pak en den schrik afgekomen te zijn. Het ongeval, dat tegen 9 uur plaats had, veroorzaakte nogal eenige stagnatie op den drukken weg door het groote aantal nieuws gierigen, die met hun auto's het verkeer be lemmerden. Enkele onbeteekenende aanrijdin gen volgden daaruit. 3 FIETSEN GESTOLEN. Voor een tapperij 111 de Nassaustraat wer den Zaterdagavond 3 fietsen gestolen. De chauffeur liep eenige wonden in het gelaat op. Toen hij later vernam, hoe het met de bovenbedoelde drie miliciens gesteld was, geraakte de chauffeur buiten kennis: ook later speelden de zenuwen hem zoodanig parten, dat hij eenigen tijd verblijf moest houden in de woning van dr. Niekerk te Muiden. De drie ernstig gewonde personen vol gens den medicus zou een hunner overlijden, vóór Amsterdam bereikt was werden naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam ver voerd. Doordat men van Muiden uit, geen telefo nische gemeenschap kon krijgen met liet po litiebureau te Weesp, duurde het geruimen tijd, alvorens de Weesper Roode Kruisauto in Muiden kwam. Wel arriveerden daar spoedig de Roode Kruisauto van Bussum en de zie kenauto van de Majellastichting aldaar. Deze vervoermiddelen keerden echter spoedig weer naar Bussum terug. Later werd de chauffeur, die nog steeds in zeer overspannen toestand verkeerde, per auto van het Weesper Roode Kruis, naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Rijks- en gemeentepolitie van Muiden waren zeer spoedig ter plaatse van het onge luk en droegen zorg, dat het verkeer zoo min mogelijk vertraging ondervond. Daar de mi liciens onderling niet precies elkanders na men kenden, was het niet mogelijk, met juistheid de namen te weten te komen. Nader werd ons nog medegedeeld, dat een der mili ciens nog een snijwond boven de knie had opgeloopen. Hij hoefde echter niet naar het ziekenhuis vervoerd te worden. Nader verneemt Vaz Dias. dat een der beide militairen, die bij het autobus-ongeluk bij Muiden ernstig gewond werden, in het Bur gerziekenhuis te Amsterdam is overleden. De "toestand van den anderen ernstiggewonde is hopeloos. Verder zijn er nog twee andere militairen, die bij het ongeluk gewond werden, in het Burgerziekenhuis opgenomen. Hun toestand verwekt geen zorg. Een nog nader bericht meldt: De ernstiggewonde slachtoffers die naar het ziekenhuis vervoerd zijn zijn de militai ren De Kolk. Kohn en Smit. Twee van hen, De Kolk en Kohn, zijn inmiddels aan hun wonden bezweken. De toestand van Smit is vrij goed te noemen. Deze drie personen rijn uit Amsterdam afkomstig. GUSTAV MEYRINK OVER LEDEN. MUNCHEN. 5 Dec. (V.D.) Op 64-jarigen leeftijd is te Stamberg overleden de be kende schrijver Gustav Meyrink, die reeds geruimen tijd lijdende was. Gustav Meyrink heeft vooral bekendheid verworven door zijn bekenden Praagschen roman „Golem". de zakenvlucht-yan der leeuw. Het echtpaar van der Leeuw is op zijn vliegtocht naar Afrika Zaterdag te Mersa- matroe aangekomen cn Zondag te 9.30 uur vertrokken en te 12.45 uur te Cairo aange komen, waar het drie dagen zal blijven. r- ingezonden mededeelingen Hoenderdos moet gaan verhuizen 't Wordt te klein op 't Leidsche Plein! Hoenderdos gaat binnenkort dus Naar een meer geschikt terrein! Vandaag doe ik er 't zwijgen toe, Ik kan niet tegen concurrentie. De rijmbacil waart rond en hoe! U heeft voor mij toch geen attentie, Al is u als 'k zoo zeggen mag Misschien poëtisch zelf geen wonder, Ik schrijf het rijm van allen dag, Uw dichtwerk echter is bijzonder. Ik rijm voor uw meervoudigheid. Mij richtend tot een breede schare, U dicht om een persoonlijk feit, Dat kan ik toch niet evenaren. Ook is er, onder ons gezegd. Door mijn gezin in deze dagen, Nogal beslag op mij gelegd En daar durf ik geen weigring wagen. In 't kort, mijn Pegasus, reeds stram. Door 't draven sinds een reeks van jaren, Is nu ook leelijk vleugellam En 'k moet hem eens een dagje sparen. U excuseert me dus vandaag. U zult al zooveel rijmen krijgen, Van oud en jong. van vriend en maag, Dat ik gevoegelijk kan zwijgen. P. GASUS. 2350.— VOOR „SIMAVI". opbrengst van de collecte. Naar wij vernemen heeft de collecte, welke Zaterdag te Haarlem gehouden is ten be hoeve van de vereeniging ..Simavi', Steun in medische aangelegenheden voor inheem- schen". ongeveer f 2350 opgebracht, een re sultaat, waarover net bestuur zeer voldaan is. Het juiste cijfer is nog niet vastgesteld, doch zal spoedig beke'nd zijn. NA DEN WEDSTRIJD DUITSCHLAND—NEDERLAND. nederlandsche autobus aangereden NEUSS, 5 Dec. (V. D.) Op den straatweg van Neuss naar München-Gladbach is gis teravond een personenauto in botsing ge komen met een van den voetbalwedstrijd Duitschland-Nederland uit Dusseldorf terug- keerende Nederlandsche autobus. De luxe auto reed in volle vaart op de stilstaande en niet-verlichte autobus. De botsing was zóó hevig, dat de chauffeur van de luxe auto door de voorruit van zijn wagen vloog en een gecompliceerde schedelbreuk opliep, terwijl de beide andere inzittenden eveneens ernstig werden, gewond. Van de dertig inzittenden der Nederland sche autobus werden zes gewond, terwijl drie andere inzittenden, door den schrik een ze nuwschok kregen. ONS SINT-NICOLAASFEEST IN DEN STADSSCHOUWBURG. Dat onze Kinderrubriek zich in een nog steeds maar stijgende belangstelling verheugt bewees de groote opkomst van kleinen en grooten in den schouwburg op Zaterdag j.l. Want niettegenstaande er andere Sinter klaasfeestjes in de stad werden gehouden was de zaal geheel gevuld. Het moet voor Mevrouw BlombergZee man, de wakkere leidster van onze jeugdru briek, wel een voldoening zijn om een jaar van voortdurend ingespannen wei ken be loond te zien, eerst door een kolossalen voor raad speelgoed, door haar rubrickertjes ge maakt ter verdeeling aan de ziekenhuizen, en daarna al die kleinen nog eens een mid dag vrooiijk bijeen te hebben om met elkaar te genieten van poppenkast, snelteekenaar. enzoovoort. Het is als 't ware een onderstree ping van het feit dat de waardeering voor haar werk algemeen is. Nu de middag zelf. Daar was eerst professor Jopie, een profes sor zonder groote bril en lange baard, maar toch een, die college hield op een voor kin deren, en daar ging het om. zeer begrijpe lijke manier. Al dadelijk leefden ze mede in het eerste verhaal van Jan Klaassen, Ka trijn. den huisbaas en den politieagent en met alles wat hun overkwam. Vooral als Jan Klaassen gevaar liep door den agent gepakt te worden waren de waarschuwingen uit de zaal niet van de lucht. Professor Jopie vertoonde ook als sneltee- kenaar zijn bekwaamheden, de kinderen her kenden de meeste personen die geteekend werden dadelijk. Na de pauze volgde nog de geschiedenis van de altijd huilende prinses, die eerst weer aan 't lachen werd gemaakt door de toover- zwaan, die alles aan zich kleefde. Uit volle borst werd het ..Zwaan, zwaan, zwaan kleef aan" meegezongen. Het- is treffend te zien met hoeveel en thousiasme de kinderen telkenjare zich weer inspannen om voor de zieke cn minder gun stig bedeelde kinderen in allerlei inrichtin gen speelgoed te maken. Mevrouw Blomberg vertelde daar in de pauze nog van, niet al leen was de invloed van de tijdsomstandig heden onbemerkt gebleven, doch er was zelfs meer, veel meer dan anders. De vitrines cn tafels in de tijdingzaal waren zoo vol. dat een extra groote tafel moest worden bij gezet. Als het zoo doorgaat zullen we 't volgend jaar een andere, grootere zaal moeten in richten. Voor dit doel doen wij dat natuurlijk graag. Met voldoening zien wij terug, zoowel op onze tentoonstelling van het gemaakte kin derspeelgoed als op het feestje van de ru- briekertjes op Zaterdagmiddag j.l. in den schouwburg. INBRAAK TE ZWANENBURG. goede vangst te amsterdam. AMSTERDAM, 5 December. In den afgeloopen nacht heelt do politie van Haarlemmermeer in samenwerking met de hoofdstedelijke politie, waarschijnlijk een zeer goede vangst gedaan. Zondag tusschen 7 cn 12 uur werd ingebroken by den aanne mer Graauwelman aan den Lijnderdijk te Zwanenburg. Toen te middernacht de zoon des huizes thuis kwam, ontdekte hij tot zijn grooten schrik'" dat ongewenschte bezoekers in de woning waren binnengekomen. Er wa ren krachtdadige maatregelen genomen. De geheele brandkast, een klein model, was meegenomen. Het bleek, dat de inbrekers wa ren binnen gekomen door de werkplaats, na dc buitendeur te hebben open gebroken. On middellijk werd de politie te Zwanenburg ge waarschuwd. Deze stelde een uitvoerig on derzoek in, en het bleek dat een auto met drie personen in de nabijheid van de wo- Dc nieuwe Duitsche rcgceriuo onder generaal Von Schleicher is thans dejiniticf sa mcngcsteld. (2c blad. Ie pag.) Weer een treinbotsing in Brabant. Eert remmer verpletterd. (Ie blad. 2e pag.) Ernstig ongeluk te Muiden. Autobus met 22 militairen over den kop geslagen. Twee dooden. (Ie blad. Ie pag.) Nederland wint met 2—0 den voetbalwed strijd tegen Duitschland ir. Diisseldorf. (3e blad, 2e oag.) ARTIKELEN, cm. Guus Betlem Jr.: H. D.-Vertelling. Sint- - Nicolaasavond. (2e blad, 2c pag.) ning had stil gestaan. De politie vermoedde dat dit het werk was van een oude bekende van de politie, die vroeger daar in de na bijheid heeft gewoond, en thans te Amster dam woonachtig is. Onmiddellijk waarschuw de hij de Amsterdamscho politie en vanoch tend te ongeveer 4 uur trok een auto, die 111 de Vinkenstraat stond, en waarin zich drie personen bevonden, de aandacht van eon agent van politie, die op de hoogte was ge steld van het gebeurde. Hij hield dc drie mannen aan, te meer daar zich in dc auto inbrekerswerktuigen en krijt bevonden- Het drietal werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Dc auto is een oude wrakke witte bandtaxi. Kef inbrekersarsenaal, een groot houweel, breekijzers enz., bevond zich nog in den wa gen. Waarschijnlijk hebben de mannen de brandkast in de auto geopend. Geld bevond zich hierin echter niet, slechts papieren en enkele gouden voorwerpen. Deze laatsten zijn teruggevonden, van de brandkast zelf echter geen spoor. Hedenmorgen wordt het drietal overgebracht, naar dc plaats des mis- drijfs en daarna zal het worden opgesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem. Het is niet onwaarschijnlijk dat dc aangehoude nen ook betrokken zijn bij verschillende an dere inbraken, in den laatsten tijd in den Haurlemmermeerpolder gepleegd. ROTTERDAMSCHE BANKET BAKKERS IN VERZET. winkels open. ondanks bekeuringen. Dc Rottèrdamsche banketbakkers hebben Zondag uitvoering gegeven aan hun besluit om den heelen dag open te blijven, niettegen staande de gemeenteraad daartoe geen ver gunning had gegeven. Zij riskeerden liever een bekeuring, dan dc ontvangsten van de zen laatsten Zondag voor St. Nicolaas te missen. Volgens de Crl. ztfn tal van bekeu ringen opgemaakt, iedere zaak kreeg echter slechts één bekeuring, hoewel iedere banket bakker open bleef, ook na het proces-ver baal. De vrees van de banketbakkers, dat ieder uur een proces-verbaal gemaakt zou worden, is niet bewaarheid. Men weet ook niet of op elke bekeuring een vervolging zal volgen. Dc hoor W. L. van Straalen, voorzitter van de afdeeling Rotterdam der Nederlandsche Banketbakkersvcrccniging zei. dat de ban ketbakkers zeer tevreden waren over de re sultaten-van dezen Zondag. Er zou bewezen zijn. dat de verkoop zich niet verplaatst, maar dat men op Zondag koopt, en niet een dag tevoren. Er zal nog over beslist worden, of men ook volgende Zondagen de winkels geopend zal houden. De illegale actie wordt als een uiter ste middel beschouwd. Ook de filialen der firma Jamin en andere groote zaken waren geopend. Ook andere winkeliers verzetten zich. Ook de Nederlandsche Bond van den klei nen cn handcldrijvcnden Middenstand, waar bij 344 winkeliers, voornamelijk met kleine zaken, zijn aangesloten, voert een soortge lijke actie. De propagandist van dezen Bond. de heer M. Bouterse, heeft verleden Zondag een win kel in een daartoe gehuurd leegstaand pand. den gcheelen dag geopend gehouden. Er werden uitsluitend waren verkocht, waarvan, de verkoop op Zondag verboden is. ook Zon dag j.l. was deze winkel geopend. De politie heeft echter dc deur laten dichtspijkeren, waarop ae huurder de deur er uit genomen heeft! Toen werden er twee agenten voor de deur geposteerd, zoodat niemand kon bin nentreden. behalve een klein ventje, dat naar binnen wist te glippen en voor een cent snoepgoed kocht. Dit was de omzet van den gehcelen Zondag. Het. optreden van de politie had echter tengevolge, dat alle leden van den Bond hun winkels open hielden. Tegen verscheidene winkeliers werd proces-verbaal opgemaakt. gemeenteraad De burgemeester van Haarlem deelt aan den raad mede: Aangezien het gewcnscht is. dat nog in de maand December van dit jaar eenige han gende zaken worden afgedaan, waarvan de stukken U eerst heden of in het begin der volgende week kunnen worden toegezonden, en de beëindiging van de behandeling der gemeentebegrooting vermoedelijk nog maar weinig tijd zal vorderen, heb ik nader be sloten zulks in afwijking van mijn mede- deeling aan het einde der laatstgehouden zitting dat dc eecrstvolgende vergadering van den Raad zal worden gehouden op 14 December as. om half 2. welke vergadering zoo nooc:g des avonds zal worden voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1