H.D. BLUS BAND WEET WAT U EET 30 ets. per BEVRACHTINCSRECELINC VOOR DE BINNENSCHEEPVAART. 'T IS VERSTANDIG HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 DECEMBER 1932 Zal z\j vruchten afwerpen In de particuliere binnenschipper^ heerscht een hoogst ernstige toestfcnd. Daarom is thans een wetsontwerp ingediend, houdende tijdelijke maatregelen. ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtver- deeling in de binnenscheepvaart. Blijkens de Memorie van Toelichting wenscht de minister bij deze verdeeling der vrachten rekening te houden met vakbekwaamheid, ijver, betrouwbaarheid, doorzettingsvermogen enz. der onderscheidene bevrachters en de positie die deze zich daardoor hebben weten te verwerven. De hoop wordt voorts gekoes terd. dat door de vrachtverdeeling de groot ste concurrentie eenigermate getemperd zal worden, waardoor de vrachtprijzen op een peil zullen kunnen komen, hetwelk den schipper tijdens dat vervoer een bestaans minimum zal verzekeren. Bij de voorgestelde regeling zullen de Ka mers van Koophandel en Fabrieken belast worden met de instelling van Bevrachtings commissies voor de binnenvaart. In het res sort eener bevrachtingscommissie zal in be ginsel de bevrachting van binnenvaartuigen niet anders dan door bemiddeling van de bevoegde commissie, of namens haar door de door haar aangewezen organen geschieden. De commissie keurt de vervoercondities en wijst het voor belading in aanmerking ko mend vaartuig aan. Primair zijn de vervoer- eischen secundair is de wachttijd. In de Bevrachtingscommissies zullen de bij de be vrachting belanghebbende partijen verte genwoordigd zijn. Het is de taak der com missie de partijen bij elkander te brengen. Zooals zonder meer te begrijpen is, valt de in ternationale Rijnvaart buiten de voorge stelde regeling. Voorts wordt de voorgestelde vrachtverdeeling niet nagestreefd voor de beurtvaart. Voor deze vaart wordt ontheffing verkregen van het laad- en vervoerverbod. Een algemeene ontheffing voor de beurt- vaart zou het gevaar van ontduiking mede brengen. De Bevrachtingscommissies zullen een tamelijk groote vrijheid van handelen- krij gen. Ten einde de noodige eenheid te waar borgen zullen de verschillende bevrachtings- reglementen de goedkeuring van den minis ter behoeven. Ter beslechting van eventueele geschillen is een beroepsinstantie irn het le ven geroepen: de Raad van beroep in be vrachtingszaken. De Bevrachtingscommissies bestaan uit ten minste drie leden, vertegenwoordigende de bij de bevrachting belanghebbende partijen. Haar taak is om: a) tusschenkomst te ver- leenen bij het sluiten van overeenkomsten van gebruik of bevrachting van vaartuigen, terzake van het. vervoer van goederen naar binnen het Rijk gelegen plaatsen, binnen haar district gelegen, met vervoerders, wier vaartuigen binnen dut district voor be vrachting gereed liggen'; b) al dan niet voor waardelijke goedkeuring te verleenen aan buiten hare tusschenkomst gesloten of te sluiten bevrachtingsovereenkomsten als on der a bedoeld, hetzij voor een bepaald tijd vak, hetzij ten aanzien van een bepaalde overeenkomst of bepaalde overeenkomsten; c) al dan niet voorwaardelijk verleenen van ontheffing van het verbod om lading in te nemen en te vervoeren. Ter bestrijding der kosten zal van den- vervoerder voor elke bevrach tingsovereen- komst een vergoeding worden geheven van ten hoogste 2 procent van den bedongen vrachtprijs en bovendien terzake van de door hare tusschenkomst gesloten bevrachtings overeenkomsten de ter plaatse gebruikelijke scheepsbevrachtings-provisie van ten hoog ste 5 procent, die indien van de bemiddeling van een scheepsbevrachter is gebruik ge maakt, aan dezen ten goede komt. Over dit ontwerp zou ik een enkele op merking willen maken. De kosten uit de nieu we regeling voortvloeiend zullen door Nij verheid en Handel opgebracht moeten wor den. En dat, terwijl deze takken van volks bestaan onder uiterst moeilijke omstandig heden leven. Al moge het den buitenstaander wellicht toeschijnen, dat de hier aan de orde zijnde kosten toch niet hoog zijn en ook van geen overwegende beteekenis zijn, men ver- gete niet, dat vele kleintjes één groote ma ken en dat de kosten der sociale voorzie ningen reeds zwaar drukken. Zal het beoogde bestaansminimum voor de binnenschippers bereikt worden? Het lijkt mij voor de meeste gevallen onmogelijk, wan neer men in aanmerking neemt, dat de re geer in g erkent, dat de vrachtprijzen exorbitant laag zijn, en dat door de voorge stelde regeling geen opdrijving van den vrachtprijs mag plaats hebben Tenslotte moge niet uit het oog verloren worden, dat het binnenscheepvaartbedrijf niet het eeni- ge bedrijf is, hetwelk zich met goederenver voer bezig houdt. Verhooging van de vracht prijzen in dit bedrijf moet voeren tot het meer gebruik maken van andere vervoermid delen. Zoo beschouwd vraagt men zich af of de binnenscheepvaart werkelijk vruchten zal plukken van de voorgestelde regeling. MOLLERUS. Avontuur. door WILLY VAN DER TAK De hemel, de zee, alles is blauw. Blauw en stil. De hemel en de zee zijn al bijna drie we ken blauw en stil, en het leven aan boord van de groote boot, die stug en koppig nu al bijna drie weken lang zijn weg ploegt door al die massa's water, is wanhopig, drukkend ver velend geworden. Er zijn er, die den heelen dag niets beters weten te doen dan te eten, van den vroegen ochtend, tot den laten avond, en die ziender- oogen dikker zijn geworden; er zijn er, die 's ochtends om negen uur al zitten te bridgen en die het 's avonds om elf nog doen: er zijn er, die van pure kribbigheid den heelen dag als donderwolken rondloopen en met ieder be dekt ruzie zoeken; er zijn er, die onrust te weeg brengen door links en rechts en overal te flirten zonder aanzien des persoons des noods. Alleen maar om wat te doen te heb ben. De stemming aan boord van dat kleine maatschappijtje van niets-te-doen-hebben wordt met den dag geladener en gevaarlijker, en zelfs het geroutineerde personeel, dat er sinds jaren op getraind is om ;die collectie groote menschen, die door de verveling ge maakt worden tot kleiner dan kleine kinde- ren,, in toom en geamuseerd te houden, slaat zijn handen in zijn haar en telt de dagen af, die nog komen moeten voor de boot aanlegt en alles van de loopplank of de wereld en hel leven weer inwandelt. „Verschrikkelijk is het dezen keer!" zeggen ze tegen elkaar. „Wat een humeuren! Gisteren heeft de derde klas om de tweede klas dwars te zitten van zeven tot twee uur in den nacht op een harmonica zitten jengelen, en in de tweede klas heeft dat stel jonge jongens je weet wel dien uitgestreken meneer Zus of Zoo, dien ze niet zien kunnen, met stoel en al pootje gelicht, zoodat hij in zijn kop koffie terecht kwam, en onder het bridgen gisteravond in de eerste klas heeft mevrouw van Dit zoo'n ruzie ge kregen met mevrouw tot Dat, dat ze elkaar bijna in het haar zijn gevlogen. Wat een toestand wat een toestand!" De verveling en gespannenheid stijgen en stijgen. Overal wordt gesmoezeld en gekon keld, overal schieten de ruzietjes uit, als spat tende vonken. En de hemel en de zee blijven blauw en er is niets te zien dan al dat blauw, niets te hooren dan het eeuwige geruisch van de zee. niets te beleven dan mekaar. Al bij na drie weken lang. Mijn hemel, gebeurde er maar eens iets! Ze zijn toch op zee, waarop zooveel avonturen gebeuren, waarop schip breuken en drama's en romans zich afspelen. Zouden dergelijke dingen het pad van een mailboot nooit kruisen? De stewards worden ondervraagd, het heele personeel wordt ondervraagd. Er is een ste ward, die wel eens iets heeft meegemaakt, en hij moet den heelen roman wel dertig keer vertellen, tot hij er spijt van heeft, dat hij er ooit aan begonnen is. In de derde klas is een passagier die meermalen op en neer is ge weest en die ook eens het één of ander schijnt te hebben beleefd. Misschien heeft hij het uit een avonturenroman, maar hij zegt. dat het gebeurde in de Roode Zee. In de Roode Zee? Maar daar zijn ze nu! Stel je voorAch schei toch uit. natuurlijk gebeurt er óns niets- Nou, maar het zou toch best kunnen Kom, jij met je Maar het verhaal van het avontuur in de Roode Zee doet de ronde via tweede en eerste klas, en zaait- verwachting. Er zijn er heuscli wel, die, steelsch natuurlijk, want de anderen zouden eens kunnen lachen, meer uitkijken dan anders over het water, die de horizon wel eens spiedend afzoeken, en kijken, of van daar niet het Avontuur op hen toe zou komen drijven. Zoo gek is het toch niet. Een wrak met nog menschen aan boord. Een afgedreven visschersboot, een meisje, slachtoffer van misdadigers of zoo, alleen in een huikje op zeeEr gebeuren in de wereld altijd vreemder dingen nog dan de stoutste verbeel ding zich voor kan stellen. En waarom zou het lot hen niet eens gunstig zijn? Er zijn er toch meer, die een Avontuur beleefd hebben, een Avontuur, dat den ganschen, doodelijk vervelenden tocht dwars door de wereld boeiend en interessant en om nooit te verge ten maakt. Wat was dat daar ginds? Nee, een golf, die brak En dienzelfden avond, terwijl het laatste licht in parelmoeren glanzen breekt over de zee, gebeurt het. Het Avontuur. Het lang verwachte, stil-gezwegen, nooit-gedachte en toch gekregenErgens van een van de dekken gaat opeens een schreeuw op, die bij na trilt van jubelende ontroering; „Kijk daar eens! Daar! Daar! Een bootje!". Inderdaad, een bootje, de dekken loopen vol alsof ze volgegoten werden en in minder dan geen tijd staat er een haag van vijf menschen dikte langs de railing, waarvan de laatste rij zich wanhopig tracht op te hijschen aan de vierde, omdat ze huilend van teleurstelling bijna niets kunnen zien. Eerste, tweede, derde klas verbroedert zich met één slag on der het wisselen van berichten. „Het ligt on dersteboven!". „Nee. niet waar het drijft ge woon, dat lijkt- omdat het zoon raar model heeft!". „Het heeft een mast of zoo iets!" „Nee, dat is een mensch". „Het zijn een mast en een mensch!" „Het zijn een mast en twee menschen Een juffrouw, klein en half over haar zenu wen heen, omdat ze in de vierde rij niets zien kan, bhrst plotseling in snikken uit en snelt handenwringend naar den hofmeester. „Redt ze toch! Redt ze toch!" Haar laatste flirt weifelt twee minuten tusschen haar ach terna gaan en zijn plaats behouden, kiest rid derlijk het eerste, en maakt van de gelegen heid gebruik om haar bemoedigend op den rug te kloppen zoo ver had hij nog niet eens durven gaan! en haar te sussen, in- tusschen mannelijk vastberaden met den hofmeester besprekend, hoe het beste de arme menschen aan boord te krijgen. „Ze zul len koud en doornat zijn", overweegt hij, de bijna tropische temperatuur in zijn vuur ver getend. ..Waarschijnlijk uitgehongerd ook". De hofmeester, ijverig knikkend, snelt weg en de meneer zegt tegen de juffrouw dat „hij wel de noodige maatregelen zal nemen", waarop zij. tot bezinning komend, en besef fend dat hij zijn arm door de hare heeft ge stoken. hem plotseling afbitst. Het huikje, intusschen. nadert snel. Twee mannen en een mast waren het inderdaad. Een man staat overeind en zwaait. De an dere zit, en schijnt uitgeput. De groote boot mindert reeds haar vaart, mindert steeds, ligt bijna stil. Op de dekken knijpen vrienden en vijanden elkaar de armen bont. en blauw van spanning, en niemand zegt er iets van. De boot draait bij. en als een scheut water golft de heele menschenmassa over naar den anderen kant. Beneden in het schip is een hevige bedoening gaande, belangstellende passagiers worden geweerd en hollen onver- richterzake weer de trappen op naar boven, om daar tenminste nog iets te kunnen bele ven. Vlak bij is nu het bootje, en de man erin, die nog staan kan. zwaait-, half wagge lend van ontroering en vreugde, met bei zijn armen naar de redders in den nood. „Mijn hemel", zegt een der eerste klassers INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. 'h pondspakje om Blue Band te gebrui ken - omdat U niets beters koopen kunt. Probeer ze vandaag VERSCH GEKARND met 25 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole met half verstikte stem, „wat moet dat heer lijk zijn, om zoo, met den dood voor oogen. het leven weer opeens te zien opstaan". Zij knikken allen stil, en wilden, dat zij het ge zegd hadden, terwijl zij zich afwenden van de verschansing, omdat zij nu beneden zich niets meer kunnen zien. „Ik", zegt een repatrieerende dominee, „stel voor op dit oogenblik. waarop beneden ons twee menschen door vriendenhanden worden gered van een wissen en afschuwelij ken dood, een kleine collecte te houden, op dat zij straks ten minste niet gansch en al berooid aan wal zullen stappen". En hij grijpt, de pet, die hij steeds draagt, en het rinkelt dubbeltjes en kwartjes, terwijl weer de an deren wilden, dat zij het gezegd en gedaan hadden. Het verdrijft den tijd wat, en de hof meester, die de maatregelen zou nemen, ver schijnt al weer, als nog lang niet ieder geof ferd heeft, en net op het oogenblik, waarop de boot zich langzaam en moeilijk stampend weer in gang zet. Een stroom menschen stort zich op hem af. EnWaar zijn ze? Hoe waren ze? Wie waren ze? Wat waren ze? Is die ééne erg ziek? Wie zorgt er voor hen? De hofmeester wenkt stilte, en zijn gezicht staat ernstig. In doodelijken schrik zwijgt plotseling alles. „Het", zegt hij langzaam en plechtig, „het waren visschers, en ahem! ahem! ze vroegen om ahem! ahem! bier". De pet- met alle kwartjes en dubbeltjes valt rinkelend uit des dominees handen, en, de aanwijzing van den hofmeester volgend, draait alles zich om, en kijkt achter zich. Daar op de zee, die parelmoerig glanst tegen den donkerenden avondhemel, drijft geheim zinnig en snel een zwart bootje weg. Twee mannen en een mast. De ééne man brengt juist een flesch aan den mond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LEED JAREN DOOR RHEUMATIEK. NU 95 JAAR EN VRIJ VAN PIJN. Waaraan zij het toeschrijft. Wat een zegen moet het zijn voor deze vrouw, op haar leeftijd weer vrij van pijn te zijn na zoovele jaren aan rheumatiek ge leden te hebben! Zij schrijft: „Ik wil U graag even meedeelen, dat, sedert ik twee jaar geleden begon met. Kruschen Salts te nemen, ik geheel en al van rheumatische pijnen bevrijd ben, waar ik jaren lang erg veel door geleden heb. Ik ben nu in mijn C5ste jaar en waardeer het bovenmate, dat- ik nu vrij van pijn ben, wat ik toeschrijf aan de geregelde dosis Kruschen Salts." (Mevr.) A. E. S. Als iedereen maar wilde inzien dat „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen even be langrijk is voor inwendige zuiverheid, als zeep en water voor uitwendige zindelijkheid, dan zou er spoedig geen hardlijvigheid meer bestaan, geen traag-werkende lever, geen rheumatiek, jicht of spit. Kruschen is een combinatie van zes zouten; elk daarvan is noodig voor de gezonde werking van een bepaald orgaan in het lichaam. Juist alles wat U noodig hebt om Uw organisme op te voeren naar een algeheelen gezonden toe stand; zachtjes aan ,maar zeker. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden fla cons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proef flacon gebruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flacon terugbrengen bij den winkelier waar U haar kocht en hij zal U uw 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet. dat de gratis proefflacon alleen "erpakt is bij de groote maat van 1-60 en dan nog slechts voor beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht beeft. UIT HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. HET COLLECTIEF CONTRACT OPGEZEGD. Men schrijft ons uit Hillegom: Door de R.K. nn eutrale patroonsbonden in het bloembollenbedrijf is het- collectief ar beidscontract met de arbeidersorganisaties tegen 1 Maart opgezegd. Van den Chr. patroonsbond is naar wij ver nemen een dusdanig bericht nog niet inge komen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Horeman. A. L. Dyserinckstraat 9, acte- tasch m. i.; Grooth, Frankestraat 38, lampe- kappen (karkassen); Thijssens. Popelingstr. 22. zwart-wltte kat: De Regt, Klein Heilig land 65, nummerplaat; Nieuw London, Groote Houtstraat 14. damesparapluie; Verputten. Arnulfstraat 4. pórtemonnaie; Leveld, Drap- penierstraat 9rd., rijw.belast.plaatje; Zwan. Kloosterstraat 129. idem; Burgem. Maarschalk Craijeesterlaan 136, tafel (verpakt); Starre- velt, Engelzst-raat 40. vulpotlood; School. Nic. v. d. Laanstraat 25. handschoen m. eenig gold: Hartman. Brouwersstraat 34. hond; Brink, Zwaardstraat 23. handschoen; Blommert, Ge. Bothastraat 7. motorhandschoen; Polak Twijnderslaan 53, duif. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 181 porties, Dinsdag 174 porties, Woensdag 150 porties. Donderdag 178 norties, Vrijdag 188 porties, Zaterdag 146 porties. Overtonstraat: Maandag 229 porties. Dins, dag 221 porties, Woensdag 215 porties, Don derdag 221 porties. Vrijdag 231 porties, Zater dag 2Ó4 porties. Byzantiumstraat: Maandag 126, Dinsdag 129, Woensdag 116, Donderdag 134, Vrijdag 132, Zaterdag 108 porties. ZENDINGSTENTOONSTELLING IN DE KLOPPERSINGELKERK. In de week van 12 Dec.16 Dec. zal In de consistorie der Kloppersingelkerk een Zen dingstentoonstelling gehouden worden, welke uitgaat van de Geref. kerk. De voorwerpen zijn het eigendom van het Zendingsbureau der Geref. kerk in Den Haag. Wel is ze nu nog van bescheiden afmetingen, maar de be doeling is het vele materiaal dat verspreid is, in deze tentoonstelling bijeen te brengen en steeds aan de uitbreiding te werken. De morgen- on middag-uren worden In be slag genomen door verschillende onderwijs inrichtingen. De kinderen komen er onder leiding van hun eigen onderwijzers, ontvan gen dan van een deskundige gedurende an derhalf uur les in Land- en Volkenkunde van Nederl. ïndië en vernemen het een en ander over de zending. Voor het publiek is de tentoonstelling des avonds geopend. VRIJZINNIG HERVORMDE JONGEREN KRING. Hedenavond zal Ds. Trouw voor bovenge- noemden kring spreken over: Indische reis indrukken. ALWEER AARDSCHOKKEN. Zondagmorgen omstreeks zes uur zijn te Oss wederom lichte aardschokken gevoeld, die eenige seconden aanhielden. MEUWKOOP'S OUDE RAADHUIS. Het 300 jaar oude raadhuis van Nieuwkoop zal buiten gebruik gesteld worden. Daar het- gebouw op de monumentenlijst staat, zal het niet worden afgebroken. Het huis van den vorigen burgemeester, die opgevolgd ls door zijn zoon, zal ingericht worden tot raadhuis. INGEZONDEN Voor den inhoud dezci uorlck stelt de Redactie zich niet veranticooiciclijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven. DE LEERLINGENSCHAAL VAN HET SPOEDONTWERP- TERPSTRA. Het hoofdbestuur van Het. Nedoriandsch Onderwijzersgenootschap schrijft ons: Nu dc Tweede Kamer heeft geweigerd nog voor de begrootmg het ontwerp Terpstra tot wijziging der L. O. wet te behandelen heeft de Minister met grooten spoed een ontwerp ingediend, dat t-ot doel heeft, op korten ter mijn tot bezuiniging op het L. O. te komen. In dit spoedwetje wordt voorgesteld de leer- lïngenschaa! voor het gewoon lager onder wijs als volgt te wijzigen: 1_34 (1—32) 1 35—75 (33—72) 2 76—130 (73—116) 3 131—185 (117—160) 4 1161—210) 5 (211—260) 6 Voor elke 50 leerlingen boven de 186 wordt één leerkracht meer verelscht. (De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn die van de thans geldende schaal, waar bij moet worden aangeteekend. dat boven de 261 één leerkracht per 55 leerlingen wordt toegestaan). De gevolgen van deze nieuwe schaal liggen voor de hand! Het. be teekent, dat sommige tweernansscholen, waar het on derwijs toch al onder zeer moeilijke omstan digheden wordt gegeven, één leerkracht zul len moeten missen en dus éénmansschool worden, dat verscheidene 3 mansscholen door deze verhooging der schaal zullen worden gedegradeerd tot 2 mans en dat vele 4 mans- scholen door de verlegging van de grens van 117 naar 131. drlemansscholen zullen worden, terwijl de scholen met méér dan 4 leerkrach ten eveneens gedesorganiseerd zullen worden. Dat beteekent. dat aan de nu schoolgaande jeugd, die toch het Nederlandsche volk van de toekomst zal zijn. onderwijs zal moeten worden gegeven onder ongunstiger omstan digheden. dan tot nog toe. Het beteekent voor sommige scholen, naast vergrooting der klassen, een ontzettende des organisatie van het onderwijs. Op papier zal de verdeeling der leerlingen over de leer krachten wel uit te voeren zijn, maar hoe zal het in de school moeten? Het beteekent. dat dc leerkracht- niet lan ger zijn aandacht zal kunnen geven aan elke leerling apart, dat hij geen gelegenheid meer zal hebben, de zwakken te helpen, doch dat zal moeten worden ingevoerd een meer mi litair systeem. Dit beteekent onvoldoend on derwijs voor de nlet-begaafden en voor alle kinderen een minder zonnige schooltijd. Voor de leerkrachten zal het bet eekenen: verzwaring van arbeid en.ontslag van -meer dan 2000. Voor de gemeenten beteekent het. als ze het onderwijs op peil willen houden: betaling van de meer noodige leerkrachten uit eigen zak (boventalligen!) Als ze dit niet kunnen of willen, verslechtering van het onderwijs! Bovendien merken we nog op. dat vele ge meenten de laatste Jaren met veel moeite en kosten nieuwe, goede schoolgebouwen hebben "esticht. waarvande lokalen nu zullen ijken te klein te zijn, om de vergrootc klas sen te bevatten. De gemeente zal dus moeten kiezen tusschen: verbouwen of aanstellen van boventallige leerkrachten. Om al deze re denen zal dit gedeelte van het ontwerp een ramp beteekencn voor ons gewoon la eer on derwijs, een ramp die zich eerst in 1935 goed z-al doen gevoelen, daar de Minister een over gangst-ljd geeft van 2 jaren. Als er aan een school in 1933 en '34 geen vacatures komen, dan zal voor die school de tegenwoordige schaal blijven gelden. Het komt ons dan ook voor dat er de eer ste 2 jaar geen aanzienlijke bezuiniging zal worden bereikt, als het wetje mocht worden aangenomen, wat we niet hopen, In het be lang van ons onderwijs! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 cts. nor rerd. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders in dit nummer.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam. Rett. n. New-York p. 4 Lizard. Binnendijk, N.-Orleans n. Rott. 3 v. Ha vana. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver 1 van Punta Arenas (C.-Am.) Dclftdijk, Rott. n. Vancr. 4 te Londen. Boschdijk 4 v. Rotterdam te New-York. HALCYON-LIJN. Maasbrug, Liverpool n. Narvik 3 (10.48 v.m.) 85 mijl W.N.W. van Wiek. Stad Zaandam 3 v. Vlaardingen te Napels. Stad Zaltbommel 3 v. Bordeaux n. Bilbao voor Velsen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Ouderkerk 4 v. Rotterdam te Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nieuwkerk 4 v. Rott. te Bremen, vertr. 5 (5 n.m.) n. Hamburg. Kllpfonteln Cthulsr.) 3 v. Durban. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (ultr.) 3 van Bordeaux. Reggestroom (uitr.) 11 te Monrovia verw. HOLLAND—AUSTRALlë LIJN. Grootekerk (uitr. 4 te Kurrachec. HOLLAND—BRITSCII INDIc LIJN. Streefkerk (uitr.) pass. 4 Perlm. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitr.) p. 4 Finisterre. Baloeran 5 van Batavia te Rotterdam. Dempo (uitreis) 5 te Belawan. Indrapoera (thuisr.) 4 van Sabang. Garoet 4 van Rotterdam te Hamburg. Jacatra (uitr.) p. 4 Finisterre. Kota Nopan (thuLsrj 4 van DJeddah. Tapanoell 4 van Batavia naar Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr.) 3 te Santos. Aldabi thuisr.). 3 van St, Vincent.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7